Kanada – Rusko 8:1 (kon.) | Rusko – Finsko 2:0 (kon.)
Kanada
8:1 (1:0, 5:1, 2:0)
Rusko
Úterý 09.04.2013, 01:30 • SBP Place, Ottawa • Mistrovství světa žen

Z mistrovství světa v Ottawě tak zbývají odehrát už jen poslední dva zápasy, a budou to jistě skvělé zápasy. Od 21:30 SEČ se v SBP Areně odehraje utkání o třetí místo mezi Ruskem a Finskem, v 1:30 pak přijde na řadu finálová bitva Kanady se Spojenými státy. Na tuhle Lahůdku s velkým L se nejde než těšit!

Pro dnešní večer či ráno je to z šampionátu vše, dobrou noc. (03:53:08)

Rusko – Světlana Tkačjovová (O)

Kanada se tak s Ruskem moc nepárala. Hodně ji pomohl gól do šatny v první třetině a pak skvělý vstup do té druhé, za stavu 4:0 už bylo hotovo. V závěru utkání se hráčky s javorovým listem na hrudi trochu šetřily, přesto se skóre vyšplhalo do velice slušné podoby.

60:00

59:49
    Ještě zásah Shannon Szabadosové lapačkou a pravděpodobně poslední buly.

59:28
    Kapitánka Smolencevová puk napoprvé netrefila. Zkusila to znovu a její dobrý bekhend musela Szabadosová vytáhnout vyrážečkou.

58:48
    Na závěr utkání přichází ještě nedovolený zákrok v podání domácí hráčky. Meaghan Mikkelsonová (CAN) – 2 minuty za hru tělem.

58:03
    Juniorka Děrgačjovová se dostala přes modrou čáru, ale překonat stojící protihráčku už bylo nad její síly.

56:48
    Zakázané uvolnění Kanady, Rusky se zase podívají před Szabadosovou.

56:08
    Rusky už jsou kompletní. Ija Gavrilovová dostala krásnou přihrávku do brejku, ale vůbec nevystřelila a pak jen vracela puk nazdařbůh do brankoviště.

55:33
    Obětavá ruská hráčka skočila po puku rybičku a dostala ho ven z pásma.

54:57
    Po nahození Mikkelsonové raději Julia Leskinová přerušila hru.

54:23
    Leskinová udržela tvrdou ránu od modré ve výstroji, po následném buly se Rusky osvobodily.

53:54
    Mrštnou Agostaovou zastavil v jejím úprku faul. Jekatěrina Solovjovová (RUS) – 2 minuty za hákování.

53:07
    Caroline Ouelletteová, autorka zlatého gólu v prodloužení finále loňského MS v americkém Burlingtonu, z pravého kruhu přestřelila vzdálenější tyčku.

52:49
    Ruská branářka si u betonu pohlídala rovněž další pokus, který k ní doputoval po nepřesné rozehrávce jejích spoluhráček.

52:27
    Náherná akce Natalie Spoonerové rozsvítila led SBP Areny. S neuvěřitelnou lehkostí se prohnala kolem ruské obránkyně, ale u Leskinové pak narazila.

51:27
    Další gól měla na hokejce Fortinová, ta ovšem přestřelila bližší růžek.

50:47
    Vailancourtová se dostala k odraženému puku mezi kruhy. Leskinová byla tou dobou úplně rozhozená, přesto dokázala výtečně zasáhnout.

50:14
    Kanaďanky marně hledají recept na pevnou ruskou defenzívu.

48:55
    Na tribuně haly Scotiabank Place se usmívá i ruská legenda Alexej Jašin, jež vede národní tým jako generální manažer. Olympiáda v Soči je pro něj velkou výzvou.

48:04
    Agostaová ze strany znovu prověřila Leskinovou, která puk utlumila na hrudi.

47:34
    Zakázané uvolnění Ruska, vhazování po levé ruce Leskinové.

46:39
    Na ledě toho momentálně není k vidění moc, přesněji vůbec nic.

45:48
    Julia Leskinová v prvním těžkém zákroku. Pravým betonem vykopla nebezpečnou střelu Marie-Philip Poulinové.

44:12
    Kanaďanky dál hrají poněkud nenápadně. Teď už se budou přece jen trochu šetřit na zítřejší finále se Spojenými státy, které bude chutným zákuskem na závěr šampionátu.

42:40
    Kanada právě vstřelila branku!
    Pouhých 24 sekund a v ruské síti se třepetá další kotouč. Tedy přímo netřepetá, to jen obrazně. REBECCA JOHNSTONOVÁ s ním totiž bleskově obkroužila svatyni a pak bekhendem zasunula k tyčce, gól musela rozhodčí posvětit až po chvilce, neboť puk zůstal skrytý za betonem brankářky – 8:1. Asistence: Catherine Wardová, Meaghan Mikkelsonová.

42:16
    Druhé gólmance Ruska čisté konto příliš dlouho nevydrželo. Jennifer Wakefieldová vyjela s pukem do kladného úhlu, aby následně poslala tečovanou přihrávku na hokejku MEGHAN AGOSTAOVÉ-MARCIANOVÉ. Ta okamžitě namířila puk mezi betony přesouvající se Leskinové – 7:1. Asistence: Jennifer Wakefieldová.

41:27
    Bonhommeová vyslala na brankářku střelu, která ale zamířila mimo.

40:35
    Pro Leskinovou jde o první start na mistrovství. Její spoluhráčky se marně pokoušejí přejít do útoku, to samé ale pozorujeme na druhé straně.

40:01
    V ruské brance stojí od začátku třetí třetiny Julia Leskinová, která nahradila Annu Prugovovou.

40:01

Nesmíme zapomenout, že utkání nese významnou českou stopu v podobě rozhodčích. Na čarách stojí Ilona Novotná a Zuzana Svobodová, kterou možná znáte pod dívčím jménem Arazimová, nicméně už takřka deset měsíců je vdaná za rozhodčího Jiřího Svobodu. Tím určitě řadu svých fanoušků, kterých po českých stadionech není málo, rozesmutnila.

Střely na branku ve 2. třetině:

Kanada 17 – Rusko 12

Zatímco v prvním semifinále jsme na gól čekali skoro 54 minut, tentokrát je to jiný příběh. Kanada brzy po startu druhé třetiny vstřeilila tři slepené branky, které ji dostaly do klidu. Domácí hokejistky se pak už neměly kam hnát a Rusky od té doby i díky třem kanadským faulům dostávají hodně prostoru. Ten jim pomohl k jedné brance, jež vymazala nulu na kontě brankářky Szabadosové. Kanaďanky si však v klidu jdou pro postup do finále.

Třetí třetina začne přibližně ve 3:14.

40:00

39:50
    Už i Rusko má svou hráčku zpátky na ledě.

39:08
    Žádná podívaná to ale není, diváci jako by si ve druhé části už užili dost.

38:25
    Teď už hraje Kanada v plném počtu a startuje vlastní přesilovku.

37:43
    Chvíli se bude hrát ve čtyřech na obou stranách. Galina Skibová (RUS) – 2 minuty za hákování.

37:13
    Shannon Szabadosová v kanadské bráně ještě nemusela zasahovat.

36:21
    Čtvrtá přesilovka pro sbornou. Jayna Heffordová (CAN) – 2 minuty za hákování.

35:56
    Třetí podobný gól Kanaďanek v řadě, Prugovová dnes na rány z dálky příliš nestačí. Heffordová narazila ve středním pásmu MARIE-PHILIP POULINOVÉ, která po přejezdu modré čáry napřáhla a trefila se přesně k tyčce za vyrážečkou Prugovové – 6:1. Asistence: Jayna Heffordová, Tessa Bonhommeová.

35:19
    Rusky teď hrají s Kanaďankami otevřenou partii, to vlastně platí už od jejich snižujícího gólu.

34:15
    Domácí hokejistky hrají v plném počtu.

33:31
    Tahle přesilovka Ruska už není zdaleka tak vydařená jako ta předchozí.

32:18
    Kanada bleskurychlou brankou v oslabení odskakuje zpět na rozdíl čtyř branek. Poulinová v obranné třetině vyhrála buly pro JAYNU HEFFORDOVOU, která s pukem projela až do ruského pásma, kde tvrdou ranou přes obránkyni dokázala překvapit Prugovovou – 5:1! Asistence: Marie-Philip Poulinová.

32:10
    A přichází další šance pro tým, který je o tři góly pozadu. Haley Irwinová (CAN) svou bolístku překousla, teď ale faulovala. Menší trest za hákování.

30:56
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Přesilovka pomáhá Ruskám k tomu, aby se poprvé zapsaly do střelecké listiny! Kotouč se vykutálel ze souboje až dozadu na hokejku SVĚTLANY TKAČJOVOVÉ, která tvrdě vypálila a její rána byla tečována tak, že Szabadosová nedostala šanci zasáhnout – 4:1. Asistence: Taťána Burinová, Jekatěrina Lebeděvová.

30:28
    Další střely vyslaly Tkačjovová s Ďubanokovou.

29:42
    Popravdě to vůbec není špatná početní výhoda, Szabadosová už musela dvakrát zasahovat. A neměla to snadné.

28:54
    Rusko si může zvednout sebevědomí v přesilové hře. Courtney Birchardová (CAN) – 2 minuty za podražení.

28:28
    Další rychlá akce vyústla v dorážku Gillian Appsové. Bekhend ji ale úplně nesedl a Prugovová se stačila skvěle přesunout.

27:44
    Kanaďanky uháněly do úniku ve třech, ale Wakefieldová si s jedinou bránicí Ruskou nedokázala poradit.

26:45
    Haley Irwinová v souboji inkasovala ránu do levé ruky a odpočívá za střídačkami. Věřme, že se autorka úvodního gólu brzy vrátí na led.

26:02
    Kanadský útočný příval je zpomalen, domácí hokejistky se momentálně nemají kam hnát.

24:29
    Už se to tam Ruskám nepříjemně sype. Wardová ještě v obranném pásmu přenechala puk JENNIFER WAKEFIELDOVÉ, která s ním urazila kus cesty až za útočnou modrou čáru. Pak vyslala parádní ránu přesně na teploměr Prugovové, která inkasuje počtvrté – 4:0. Asistence: Catherine Wardová, Laura Fortinová.

22:55
    Oddechový čas pro ruskou střídačku.

22:55
    Scotiabank Place bouří potřetí, pro favorita už to vypadá hodně dobře. Jennerová vypálila z pravé strany a Prugovová vyrazila puk před sebe, kam si sjela na dorážku MARIE-PHILIP POULINOVÁ a bekhendem přehodila ležící brankářku – 3:0! Asistence: Brianne Jennerová.

22:03
    Brzy po přestávce se Kanaďanky ujímají dvoubrankovího náskoku. Střelu Appsové zastavila před brankovištěm NATALIE SPOONEROVÁ a když neuspěla na první pokus, dojela si puk i ve velkém úhlu. Z něj pak z otočky zamířila na bližší tyčku a Prugovové propadl puk do branky – 2:0! Asistence: Gillian Appsová, Sarah Vaillancourtová.

21:47
    Gillian Appsová před brankou nebezpečně tečovala puk, Prugovová zasahuje.

21:15
    Smolencevová střílela z pravého kruhu, ale Szabadosová měla dobrý výhled a střelu vytěsnila betonem.

20:46
    Že má Rusko přesilovku, je znát jen tím způsobem, že se nedostává do kanadského sevření.

20:01

Střely na branku v 1. třetině:

Kanada 20 – Rusko 4

Kanaďanky od začátku podle očekávání ledu vládnou, ale na první gól dosáhly až v poslední minutě. Hodně se spoléhají na tlak před brankou a dorážky z bezprostřední blízkosti, které se jim po zásazích Prugovové nabízejí. Rusky však brání vskutku srdnatě.

Druhá třetina začne přibližně ve 2:25.

20:00

19:33
    Ještě před koncem třetiny je tu kanadský faul. Sarah Vaillancourtová (CAN) – 2 minuty za hrubost.

19:14
    Nešťastný moment dosud suverénní ruské brankářky a Kanada jde do vedení. Mikkelsonová projela dokola celé kluziště a pak našla mezi kruhy HALEY IRWINOVOU. Její průměrnou střelu se Prugovová pokusila odpálit hokejku pryč, ale puk jen lehce ztečovala, a ten se tak došoural k tyčce – 1:0! Asistence: Meaghan Mikkelsonová, Shannon Szabadosová.

18:43
    Dvě Kanaďanky byly před brankovištěm, přes nataženou obránkyni si ale nepřihrály dobře. Vysoká žabička přeskočila hokejku připravené hráčky.

18:19
    Až Rougeauová se odhodlala k zakončení a Prugovová musela bleskově vytáhnout levé rameno.

17:48
    Kanada krouží v útočném pásmu bez přesného střeleckého pokusu.

17:08
    Už hodně dlouhou dobu se hraje bez přerušení. Zpoza kanadské brány se dostávala Děrgačjovová, ale byla zastavena na hranici pravidel.

16:16
    Domácí hráčky svůj tlak nevyužily, tak je zase postrašila Gavrilovová. Szabadosová ale snadno zasáhla, puk šel doprostřed brány.

15:27
    Kanaďanky zatím těží z rušného provozu kolem branky, žádné velkolepé kombinace na její straně k vidění nejsou.

14:21
    Prugovová zatím skvěle stráží svou svatyni, teď lapačkou rozesmutnila Wakefieldovou. Puk se potom nenápadně vykutálel pár centimetrů vedle tyčky.

13:31
    Anna Prugovová v nepřehledné situaci poslala kotouč ramenem do rohu. To nebyl snadný zákrok.

12:43
    Rusky unikaly dopředu v přečíslení. Čtyřicetiletá veteránka Paškevičová ale zbytečně vymýšlela nahrávku, která neměla šanci projít.

11:58
    Na brankovišti byla k dorážce připravena Agostaová. Puk se k ní odrazil od betonu Prugovové, ale kanadská útočnice ho bekhendem trestuhodně poslala mimo!

11:12
    Zase chvilka práce pro Szabadosovou. Tvrdou ranou z pravého kruhu ji prověřila Galina Skibová.

10:59
    Jonhstonová vpadla do pásma s chutí, ale Wickenheiserová ještě tou dobou byla uvnitř. Ofsajd.

10:37
    Sborné stačí jen odpalovat kotouče ze třetiny.

10:00
    Teď už jsou však Rusky kompletní. Prostor před brankovištěm ubránily ve čtyřúhelníku výtečně.

09:37
    Kanadě se zatím nedaří střílet z nebezpečných pozic, ale její tlak pokračuje.

09:15
    Brianne Jennerová se už chystala dorážet, ale neposedný kotouč ji přeskočil hokejku.

08:36
    Brzy po buly pak zareagovala na nepříjemný odraz od zadního hrazení, Poulinová už pak z úhlu neměla šanci.

08:29
    Prugovová dokázala ustát šanci Agostaové.

07:59
    Domácí budou hrát první přesilovku. Jekatěrina Paškevičová (RUS) – 2 minuty za krosček.

07:46
    Kanada odpovídá z hokejky aktivní Wickenheiserové. Ta málem vymyslela gól pro Spoonerovou, kdyby ovšem před prázdnou bránou nepromáchla!

07:14
    Zničehonic se dopředu dostaly Rusky, Gavrilovová protančila kolem stojící Kanaďanky až před Szabadosovou. Byla ale v úhlu a její zakončení stačila brankářka zadržet mezi betony.

06:43
    Kanada už už prchala do úniku dvě na nikoho, ale rozhodčí akci přerušily pro těsný ofsajd.

06:19
    Kanadská kapitánka, která se do hry vrátila po dvouzápasové absenci, teď už střílela sama. Prugovová zasahuje vyrážečkou.

05:41
    Wickenheiserová hledala před brankovištěm svou spoluhráčku, ale Rusky ji zametly pryč i s pukem.

05:19
    Kotouč zamířil do hlediště, vhazuje se ve středním pásmu.

04:45
    Chybná ruská rozehrávka vyústila až v možnost pro Agostaovou-Marcianovou, na její střelu z otočky ale Prugovová viděla.

04:12
    Johnstonová ve střední třetině přiťukla kotouč Wakefieldové, jejíž rána z uctivé vzdálenosti zamířila mimo.

03:44
    Rebecca Johnstonová neměla v pásmu žádnou spoluhráčku, tak od hrazení vyjela rovnou před brankoviště. Pak už ale byla moc blízko Prugovové.

02:58
    Návrat Javorových listů do útočného pásma byl proveden mimo rámec pravidel, rozhodčí pískají úmyslný ofsajd.

02:15
    Teď na Prugovovou dorážela pro změnu Gillian Appsová. Kanada je od samotného začátku nesmírně nebezpečná.

01:58
    Agostaová-Marcianová si krásně najela až mezi kruhy a její střela byla ještě tečována, i tak si ale ruská brankářka poradila.

01:16
    Na druhé straně vypálila v nouzi Valeria Pavlovová těsně vedle.

00:39
    Kanaďanky začínají aktivně, Poulinová hned donutila Prugovovou k zákroku nebzepečnou střelou z mezikruží.

00:01

Do utkání nezasáhne ruská brankářka Naděžda Alexandrovová, která ve třech zápasech inkasovala jediný gól. Dnes zůstává mimo soupisku, možná za tím stojí zdravotní obtíže.

Oba týmy se právě rozbruslují.

Ochozy ve Scotiabank Place se už začínají pomalu zaplňovat. I dnes se dá očekávat skvělá návštěva.

Kanada: Szabadosová (Labonteová) – Rougeauová, Mikkelsonová, Fortinová, Wardová, Birchardová, Bonhommeová, Larocqueová – Heffordová, Jennerová, Poulinová – Agostaová-Marcianová, Irwinová, Vaillancourtová – Johnstonová, Wakefieldová, Spoonerová – Appsová, Ouelletteová, Bramová – Wickenheiserová „C“. Trenér: Dan Church.

Rusko: Prugovová (Leskinová) – Ďubanoková, Tkačjovová, Kapustinová, Šibanovová, Gončarenková, Šukinová, Ananinová – Burinová, Lebeděvová, Skibová – Gavrilovová, Smolencevová „C“, Sosinová – Pavlovová, Paškevičová, Smolinová – Vafinová, Běljakovová, Děrgačjovová – Solovjovová. Trenér: Michail Čekanov.

Rozhodčí: Høveová (NOR) – Novotná, Svobodová-Arazimová (obě CZE).

Kanada podle očekávání postoupila do semifinále přímo, když po třech výhrách obsadila ve skupině A první příčku. Jako obhájce prvenství z loňského turnaje v americkém Burlingtonu se od ní letos před vlastním publikem neočekává nic menšího než další triumf.

Zato Rusky jako by cítily velkou motivaci před olympijskými hrami, které se za rok uskuteční na jejich půdě. Chtějí se předvést v co nejlepším světle a zatím vyhrály všechny čtyři utkání. Stoprocentní bilance ze základní skupiny B je katapultovala do čtvrtfinále proti Švýcarsku, které rozhodla ve 49. minutě kapitánka Smolencevová a sborná zvítězila 2:1.

Příjemný večer z SBP Areny v Ottawě. První semifinále ženského šampionátu přisoudilo účast v boji o zlaté medaile Spojeným státům a jejich soupeře určí druhý dnešní souboj, který mezi sebou svedou hokejistky domácí Kanady a Ruska.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:30.

Martin Voltr

Branky a nahrávky: 20. Irwinová (Mikkelsonová, Szabadosová), 23. Spoonerová (Appsová, Vaillancourtová), 23. Poulinová (Jennerová), 25. Wakefieldová (Wardová, Fortinová), 33. Heffordová (Poulinová), 36. Poulinová (Heffordová, Bonhommeová), 43. Agostaová-Marcianová (Wakefieldová), 43. Johnstonová (Wardová, Mikkelsonová) – 31. Tkačjovová (Burinová, Lebeděvová)

Rusko: Prugovová (41. Leskinová) – Ďubanoková, Tkačjovová, Kapustinová, Šibanovová, Gončarenková, Šukinová, Ananinová – Burinová, Lebeděvová, Skibová – Gavrilovová, Smolencevová „C“, Sosinová – Pavlovová, Paškevičová, Smolinová – Vafinová, Běljakovová, Děrgačjovová – Solovjovová. Trenér: Michail Čekanov.