Nový Zéland – Turecko 6:3 (kon.) | Jihoafrická rep. – Čína 1:4 (kon.) | Mexiko – Španělsko 3:5 (kon.)

přesilové hry: 0/3 – 0/4

Čína nakonec ve svém úvodním vystoupení poráží Jihoafrickou republiku 4:1, čímž se prakticky zachránila ve II. divizi. Nyní ji čeká boj ještě o lepší umístění.

60:00

59:18
    Čína právě vstřelila branku!
    Střelou přes celé hřiště upravuje na konečných 4:1 LING CHEN – 1:4! Bez asistence.

59:13
    Navíc se Jihoafrická republika dopustila postavení mimo hru.

59:12
    Puk ve středním pásmu, domácím již mnoho času nezbývá.

58:31
    A nyní již Bock míří na střídačku, Jihoafrická republika hraje power-play!

58:19
    Bock ještě zůstává mezi tyčemi, vhazuje se totiž ve středním pásmu.

58:19
    Kouč Jihoafrické republiky si vybírá oddechový čas! Zkusí to bez brankáře?

56:12
    Číňané se osvobozují a znovu se zatahují do své obranné formace.

55:00
    Do konce zápasu zbývá poslední pět minut, tým z Asie má duel v poklidu ve svých rukou.

53:59
    Domácí jsou usazeni před brankou Číny a snaží se ještě něco vymyslet. Bremnera přihrávka do brankoviště však nikoho v barvách JAR nenašla.

52:33
    Útočnou akci Číny zastavilo postavení mimo hru.

52:01
    Uvidíme, zda Jihoafričané v sobě najdou ještě dostatek sil na případné snížení či dokonce vyrovnání. Zatím to tak ani náhodou nevypadá.

50:39
    Jihoafrická republika právě vstřelila branku!
    Tak přece jen zde budeme mít ještě v závěru našeho střetnutí zápletku! Protiútok Jihoafrické republiky tři na dva vzal na sebe PHILLIP WOOLF, který přesnou ranou k tyči poprvé v zápase prostřelil čínského gólmana – 1:3! Bez asistence.

49:18
    Čína se znovu ubránila a hraje v pěti.

48:20
    Minuta z přesilové hry je téměř pryč, čínský brankář je stále bez jediného zákroku.

47:18
    Převaha afrického týmu se ještě umocní, Peng Ji (CHN) totiž obdržel dvouminutový trest za krosček.

46:12
    Čína již jen pečlivě brání a příliš dopředu se netlačí. Ostatně již ani nemusí, má nahráno. Jihoafričané se snaží alespoň o korekci nepříznivého výsledku.

44:44
    Valadas předvedl pohlednou akci, kdy se uvolnil proti dvěma protihráčům a vypálil. Bohužel pro JAR nasměroval kotouč pouze do lapačky čínského brankáře.

43:59
    Brankář Liu raději ukryl puk pod svojí lapačkou před dotírajícímu hráči soupeře a daroval tím domácí vhazování v útočném pásmu.

43:01
    Afričané se snaží usadit na útočné polovině, defenzíva Číny však dnes pracuje s velkým přehledem a jistotou.

41:35
    Náskok Asiatů krátce po příchodu z kabiny roste na rozdíl tří branek! Gólmana Jihoafrické republiky propálil CHENG ZHANG – 0:3! Asistence: Tengyi Fu.

40:01

střely: 11:31
    trestné minuty: 8:4
    přesilové hry: 0/2 – 0/4

Ve druhé periodě se Číňanům podařilo svůj náskok navýšit a po čtyřiceti minutách hry tak mají nakročeno k zisku tří bodů.

40:00

38:38
    Za podražení v útočném pásmu dostává Jack Valadas (RSA) zbytečný menší trest. Bude to další početní výhoda pro Čínu.

37:25
    A máme zde druhou branku v síti JAR! HAO ZHANG se skvěle vytočil zpoza branky až před ní a nedělalo mu velký problém prostřelit Bocka – 0:2! Asistence: Ling Chen a Chonwei Wang.

35:11
    Také Jihoafričané si užívají chvíli před činským brankářem, Jeavons nejprve zablokoval střelu svého spoluhráče od modré čáry a poté se ji snažil dorážet. Jeho pokus ale zamířil mimo tři tyče.

34:03
    Rychlý protiútok Číny zakončil Wang střelou z mezikruží těsně mimo!

33:18
    Celé dvě minuty se čtveřice z Jihoafrické republiky nedokázala vymanit z obranného pásma, vše ukončil až jistý zákrok Bocka. Unavení hráči domácích pomalu odjíždí na hráčskou lavici.

32:03
    Čína je usazena v útočné třetiny a ostřeluje soupeřovu svatyni ze všech stran, do černého se však hostujícím hráčům zatím zamířit nepodařilo.

31:18
    Opět se bude trestat, tentokrát na straně Jihoafrické republiky. Hosté totiž hráli v šesti a po právu za to budou pykat.

29:44
    Přechod Jihoafrické republiky přes útočnou modrou čáru nevyšel podle představ, píská se ofsajd.

29:02
    Na druhé straně se zkoušel Bao vytočit zpoza branky a zasunout puk k bližší tyči, pozorný Bok se dokázal včas přesunout a puk za svá záda nepustil.

28:23
    Birrell vyzkoušel štěstí z ostrého úhlu, čínský brankář si ale dokázal svoji přední tyč bez problému pokrýt.

27:12
    Stále jsme neviděli žádnou nebezpečnější příležitost na jedné či druhé straně, brankáři mnoho práce nemají.

25:54
    Icing Číny vrací hru před Lia.

25:11
    Číňané jsou i v průběhu druhé třetiny o něco aktivnější než jejich soupeř, těsný náskok se jim ale stále navýšit nedaří.

23:22
    Oba dva celky hrají po delším čase znovu v plném počtu.

21:22
    Přesilová hra ale Číňanům moc dlouho nevydržela, Longtan Liu (CHN) si pomohl držením hole.

20:15
    Patnáct vteřin po příchodu z kabin to s agresí přehnal Chris Reeves (RSA), který dostává dvouminutový trest za nedovolené bránění.

20:01

střely: 5:15
    trestné minuty: 2:2
    přesilové hry: 0/1 – 0/1

Úvodní třetina přinesla převahu na straně čínských hokejistů, kteří svého soka po většinu času přehrávali a po zásluze se ujali jednobrankového vedení.

20:00

12:28

10:58
    Nyní se však budou muset hráči z Asie bránit, na trestnou lavici odchází za nedovolené bránění Jiachang Bao (CHN).

10:31
    Favorit utkání se v polovině první části dostává do vedení, gólmana Jihoafrické republiky prostřelil ZHENGYU LI – 0:1! Asistence: Peng Ji.

05:28
    Úvodní oslabení zápasu Jihoafričané přežili, soupeř si sice vytvořil několik příležitostí, na brankáře Bocka ale vyzrát nedokázal.

03:28
    Číňané budou mít k dispozici úvodní přesilovou hru dnešního zápasu, za podražení je totiž vyloučen Chris Reeves (RSA).

00:01

Jihoafrická republika: Bock (Nebe) – Giot, Marais, Magmoed, Ashworth, Watson, Forsyt, Gonsalves – Reeves, Woolf, Carelse – Krotz, Birrell, Samaai – Bremner, Valadas, Miller – Jeavons, Botha, Lyon

Čína: Liu Z. (Xia S.) – Liu L., Guan, Fu, Liu Q., Wen, Yang – Wang, Zhang H., Chen – Bao, Xia, Zhang Ch. – Li X., Li Z., Ji – Zhu, Guo, He

Rozhodčí: Fazekas (Srbsko) – Belič (Chorvatsko), Meyer (Španělsko).

Kvůli pozdějšímu konci předchozího utkání byl zápas začátek tohoto duelu posunut na 16:30!

Čína se dá brát za již tradičního účastníka II. divize, který se potácí zhruba ve středu tabulky. Letos by to nemělo být jinak, v úvodním utkání bude tým z Asie favorizován. Jak se se svou rolí popasuje, to budeme vědět v sobotu krátce po osmnácté hodině.

Nepříliš hokejový národ z Jihoafrické republiky se pokusí ve Španělsku uhrát senzaci a udržet se ve druhé divizi. Šanci má hned proti Číně v úvodním zápase celého turnaje. V loňském roce postoupilo JAR výše ze třetí divize, kde nechalo za sebou týmy jako Severní Korea, Lucembursko či Irsko.

Systém světových šampionátů se minulý rok změnil, první a druhá divize byly rozděleny na výkonnostní skupiny, což zajišťuje více vyrovnaných a zajímavých soubojů. Právě ve skupině B, která se letos odehrává ve Španělsku, se představí tyto týmy:

Španělsko – 6. místo v Divizi II 2013 – Skupina A a sestup
    Nový Zéland - 2. místo v Divizi II 2013 – Skupina B
    Mexiko – 3. místo v Divizi II 2013 – Skupina B
    Čína - 4. místo v Divizi II 2013 – Skupina B
    Turecko – 5. místo v Divizi II 2013 – Skupina B
    Jihoafrická republika - 1. místo v Divizi III 2013 a postup

Krátce po skončení úvodního střetnutí ve španělské Jace se proti sobě postaví také mužstva Jihoafrické republiky a Číny. Zejména pro tým z jižního cípu Afriky to bude utkání, které pro ně může znamenat solidní vstup do bojů o nesestup z této divize. Čína by naopak měla hrát klidný střed tabulky, rozhodně ji ale odepisovat nemůžeme.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

Petr Dejnožka

Branky a nahrávky: 51. Woolf – 11. Li Z. (Ji), 38. Zhang H. (Chen, Wang), 42. Zhang Ch. (Fu), 60. Chen

Rozhodčí: Fazekas (Srbsko) – Belič (Chorvatsko), Meyer (Španělsko)