USA U18 – Švédsko U18 4:1 (kon.) | Kanada U18 – Česko U18 3:4 (po pr.)
Kanada U18
3:4 (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)
Česko U18
Sobota 26.04.2014, 18:00 • Kisapusto, Lappeenranta • Mistrovství světa do 18 let

To je z Finska vše. Hezký večer! (20:35:23)

Stadionem v Lappeenrantě zní česká hymna. Zpívá ji celý český tým.

Finále MS je pro českou osmnáctku největší úspěch v historii.

Česká osmnáctka přežila v prodloužení přesilovku Kanady a pak spoléhala na protiútoky. Jeden z nich využil Kaše, který Čechy posílá do finále mistrovství světa, ve kterém se utkají s USA.

Češi teď hromadně naskákali na Kašeho.

66:17
    Česko U-18 právě vstřelilo branku!
    Po jednom z protiútoků se přímo před McDonaldem objevil DAVID KAŠE. Ten poslal puk do horní části branky. Kanadský gólman sice kotouč zasáhl, ale ne dostatečně. Bez asistence.

65:55
    Kanada tlačí Čechy. Ti spoléhají na rychlé protiútoky.

65:20
    Vrána projel do útočného pásma, najel si na levý kruh, odkud napálil tyčku!

64:38
    Zakázané uvolnění Čechů.

64:07
    Češi už hrají ve čtyřech.

63:40
    Veselý prokličkoval před McDonalda, ale nedostal se k zakončení. Navíc padá. Teď musí rychle zpátky.

63:00
    A znovu. Minuta z přesilovky je pryč.

62:50
    A teď vyhazuje.

62:30
    Trojice Čechů zatím nepustila Kanaďany ke střele.

62:07
    Kanada si před přesilovkou bere oddechový čas.

62:07
    Teď ovšem Pastrňák fauluje (hákování) při protiútoku Kanady.

61:30
    Teď se v solidní pozici objevil Pastrňák. McDonald chytá.

61:20
    Kaše mohl být hrdinou, ale poté, co se proháčkoval až před McDonalda, trefil jen Kanaďanův beton.

60:58
    Špaček střílí z pravého kruhu. Ale proti vyjetéhmu McDonaldovi nemá šanci.

60:20
    Lajna v čele s Pastrňákem se marně probíjela do útoku.

60:01

Češi ve třetí třetině prohospodařili vedení 3:1. A rozhodně neměli smůlu. Kanada je většinou jasně přehrávala a vyrovnala po zásluze. Český tým se probral až ke konci periody. Teď diváci v Lappeenratě uvidí desetiminutové prodloužení.

60:00

59:59
    Ke konci třetiny pádil do útočného pásma Vrána, ale stačil dojet jen k modré čáře.

59:26
    Další zákrok kanadského gólmana po střele Pastrňáka.

58:38
    Zacha z pravého kruhu vypálil z otočky. Za McDonaldem zazvonila tyčka!

58:29
    Český kouč Jakub Petr si bere oddechový čas.

57:58
    Vrána kombinuje s Vopelkou před útočnou modrou. Akci zastavuje kanadská obrana.

57:10
    Po něm to zkouší i Karabáček. McDonald vyráží.

56:37
    Po dlouhá době zajímavá situace před McDonaldem. Pastrňák z mezikruží těsně míjí bránu Kanady.

55:46
    Čechy opět zlobí Barzal, který zaváží puk před Vaněčka. Češi se sice ubránili, ale puk má opět Kanada.

55:29
    Vopelka se marně natahoval po přihrávce do útočného pásma.

54:52
    Zachova střela končí v ochranné síti.

54:27
    Není to gól.

54:27
    Videorozhodčí zkoumá situaci, po které za Vaněčkem zazvonila tyčka.

53:39
    Tlak Kanady trochu polevil. Češi však stále nejsou schopní projít až před McDonalda, natož skórovat.

53:13
    Ve třetí třetině vedou Kanaďané na střely 7:2.

52:48
    Zákrok Vaněčka po střele z úhlu. Dokáží se Češi po soupeřově vyrovnání zvednout?

52:21
    Kanada právě vstřelila branku!
    Kanada neaktivitu Čechů využívá k vyrovnání. Po nahození do českého brankoviště se v nepřehledné situaci prosazuje DANIEL AUDETTE. Gól ještě musel projít revizí videorozhodčího. Asistence: Matt Barzal.

51:59
    Český útok v poslední době prakticky neexistuje.

51:14
    Snaha kanadských hokejistů si získala přízeň skupinky mladších fanynek.

50:31
    Pastrňák však znovu v akci. Teď po delší době ohrozil McDonalda. Ten ale jeho ránu v pohodě kryje betonem.

50:17
    Pastrňák si zkoušel obhodit kanadského obránce, neuspěl.

Dnešní utkání sleduje 1603 diváků.

49:40
    Smejkal zaváží puk do obranného pásma Kanady. Zámořští hráči ho ale rychle vyvážejí zpět před Vaněčka.

48:58
    Češi ale v posledních minutách alespoň částečně kontrolují hru.

48:10
    Špaček nepřesně rozehrává a puk má znovu Kanada.

47:25
    Pastrňákova lajna se pokouší o útok, ale kotouč jí po nepřesné nahrávce uniká do středního pásma.

47:06
    Hned dva Češi obětavě padají do střely Virtanena.

46:23
    Češi jsou teď všude o krok pozadu a v obranné třetině mají velké problémy.

46:06
    Kanadský tlak pokračuje ihned po buly. Vaněček si připisuje další zákrok.

46:02
    Zacha vyhazuje přes všechny čáry.

45:46
    Zámořský tým je nastěhovaný v obranném pásmu Čechů.

45:02
    Kanaďané si ale nacházejí cestu ke skórování. JOSEPH HICKETTS se napřáhl na modré čáře a puk končí v české síti. Vaněček toho přes hráče před sebou moc neviděl. Asistence: Conner Bleackley.

44:25
    Češi zatím drží Kanadu na uzdě. Nedostávají se do větších problémů a hrozí z protiútoků.

43:50
    Vrána se mohl dostat do slušné střelecké pozice v mezikruží, ale nezpracoval nahrávku spoluhráče.

43:04
    Karabáček se dostal do úniku. Tlak kanadského obránce mu ale nedovolil přesně zakončit.

42:45
    Groppovi utíká puk za bránou Čechů.

42:10
    Zbořil otestoval McDonalda střelou od modré čáry. Kanaďan zasahuje vyrážečkou.

41:30
    První kanadský útok ve třetí třetině není nebezpečný. Vaněček může zůstat v klidu. Dopředu míří Češi.

40:58
    Karabáček se chtěl prodrat do střely v mezikruží, ale kanadský bek ho na poslední chvíli zastavil.

40:19
    Češi v útočném pásmu. Nahrávka Pastrňáka na Zachu byla ale nepřesná.

40:01

Češi ve druhé třetině odstartovali výtečně. Kanadu přehrávali a navýšili vedení na 3:0. Pak ale přišla kanadská přesilovka. Zámořský tým v ní poprvé skóroval a od té doby na ledě kraloval. Česká osmnáctka může být ráda, že při odchodu do šatny stále vede 3:1.

40:00

39:54
    Třetina už se dohraje v obranném pásmu Kanady. Kaše ještě zkusil vypálil, ale bylo to dost nepřesné.

39:38
    Vaněček schovává do lapačky střelu Fleuryho od levého mantinelu.

39:07
    Pastrňák po nahrávce Zachy střílel nad pravým kruhem. Ale vedle.

38:51
    Vaněček zastavuje betonem dělovku Virtanena.

38:10
    Přečíslení Čechů kryje McDonald. Kanadský gólman chytá střelu z pravé strany.

37:59
    Vaněček už ležel na zemi a Gropp střílel z mezikruží. Puk se však jen otřel o tyčku a zamířil na zadní mantinel.

37:27
    Zbořil měl problémy s rozehrávkou. Zdálo se, že diváci uvidí další šanci Kanady, ale Češi se nakonec dostali do útoku.

36:59
    Kanadu gól probudil. Vaněček má hodně práce se střelami bez přípravy.

35:10
    A další obrovská šance Kanady. Gropp byl sám před Vaněčkem a zkusil to bekhendem. Český gólman spoluhráče skvěle podržel.

34:51
    Teď však kanadští hráči sehráli bleskový přesilovkový útok. Audette na pravém kruhu našel MATTA BARZALA, který na druhé straně přesně vypálil. Asistence: Daniel Audette, John Quenneville

34:19
    Zdá se, že Kanaďané teď neví, co mají hrát. Jen si nahrávají ve středním pásmu.

33:34
    Teď má Kanada šanci snížit. Mikliš jde na trestnou lavici za vražení na hrazení.

32:57
    Veselý jel se Smejkalem do přečíslení dva na jednoho. První nahrávka na Smejkala sice neprošla, ale druhá už ano. JIŘÍ SMEJKAL tak mohl snadno prostřelit přesouvajícího se McDonalda. Asistence: Radek Veselý.

32:25
    Veselý po buly Čechů v útočné třetině ihned vypálil. McDonald s obtížemi vyrazil.

31:56
    Vaněček si může na chvíli oddechnout. Jeho spoluhráči drží Kanadu ve středním pásmu.

30:59
    Před Vaněčkem se náhle objevil osamocený Barzal. Naštěstí už byl moc blízko a nemohl pořádně zakončit.

29:53
    Virtanen mohl na levé straně trefit poloodkrytou bránu, jenže střela mu vůbec nesedla.

29:27
    Virtanen operuje za bránou Česka. Kanada teď české mladíky točí.

28:46
    Češi jsou po gólu hodně aktivní. Střelu Chlapíka ze slušné pozice na pravém kruhu blokuje do rohu kanadský obránce.

27:37
    Nečekaný gól! JAKUB VRÁNA byl u levého mantinelu v poměrně ostrém úhlu, ale i tak zkusil vystřelit. Výsledek? Gól v šibenici McDonalda. Vrána se tak s osmi góly stává nejúspěšnějším střelcem české osmnáctky v rámci jednoho MS. Asistence: Michael Špaček, Jakub Zbořil.

26:49
    Češi bojují podél mantinelů v útočném pásmu. Nedaří se jim ale vyslat nahrávku do nebezpečné pozice.

25:43
    Z publika se ozývá: "Češi! Češi!" Kanada podporu fanoušků nemá.

25:23
    Mašín zblokoval kanadskou rozehrávku – puk končí v ochranné síti.

24:55
    Zacha zablokovaný za bránou Kanady, která míří do útoku.

24:30
    Na druhé straně to zkouší Gropp. Jeho přízemní střela míjí vzdálenější tyčku.

23:58
    Ze stejné pozice to teď zkouší Vrána, pálí těsně nad.

23:30
    Ou! Špaček dostal nahrávku do mezikruží, odkud vypálil dělovku golfákem. Za McDonaldem zazvonilo břevno!

22:58
    Ordoš se snažil získat pásmo tím, že poslal nahození na McDonalda. Ten ale rychle rozehrává.

22:25
    Virtanen se hned po návratu z trestné lavice ukazuje. Prosvištěl do útočné třetiny Čechů, objel bránu a snažil se zasunout puk do sítě u bližší tyčky. Vaněček pozorný.

22:00
    Kanada opět vyhazuje a je kompletní.

21:23
    Čechům dělá problémy dostat se do pořádně přesilovkové kombinace.

20:51
    Teď se Rašner ukázal v pozitivnější světle: tvrdě vypálil od modré čáry. Střela jde těsně vedle.

20:20
    Rašnerovi ujel puk a Kanaďané se osvobozují.

20:01

Češi odehráli proti Kanadě herně vyrovnanou první periodu. K tomu si vytvořili více vyložených šancí a vedou 1:0. Kanada zahrozila hlavně v přesilovce, ve které Čechy hodně zatlačila. Na střely však celkově prohrála 10:13.

20:00

20:00
    Na konci třetiny ještě rozhodčí vyloučili Virtanena (podražení). Češi tak druhé dějství odstartují v přesile.

19:55
    Češi ale získali kotouč a poslední vteřiny první třetiny odehráli zkušeně.

19:47
    Kanaďané vybojovali vhazování před Vaněčkem. Budou mít ještě jednu šanci skórovat.

19:34
    Zacha střílí pod pravým kruhem, kanadský gólman vyráží betonem.

18:55
    České protiútoky jsou nebezpečné. Veselý teď zahrozil střelou těsně před McDonaldem. Byl už ale v moc ostrém úhlu.

18:28
    Teď ale Kanaďané špatně rozehrávají a hra se po zakázaném uvolnění stěhuje před McDonalda.

18:11
    V závěru třetiny je Kanada lepší. Češi bojují hlavně v obranném pásmu.

17:37
    Češi nešikovně ztratili puk ve vlastním pásmu a McKeown tvrdě vystřelil. Trefil ale jen hlouček hráčů před sebou.

16:42
    Karabáček chtěl uklidit do brány křižné nahození Pastrňáka. Skoro se mu to povedlo, chyběly decimetry.

16:10
    Češi kompletní.

15:36
    Až teď osvobodil Čechy Rašner, který vyhodil.

14:44
    Kanaďané si v brankovišti dovedou vytvořit obrovský tlak. Vaněček teď musel řešit dva závary těsně po sobě.

14:25
    První kanadská střela jde vedle.

14:10
    Zámořský tým však bude hrát přesilovku. Při kanadském tlaku fauloval Mikliš (krosček).

13:50
    Bleackley se dostal až před Vaněčka, ale nestihl pořádně zakončit.

13:33
    Kanada špatně rozehrála a hra se po zakázaném uvolnění stěhuje před McDonalda.

12:50
    McKeown tvrdě pálí od modré. Střela těsně mijí vzdálenější Vaněčkovu tyč.

12:20
    Fleury zastavuje pronikajícího Ordoše, který to zkoušel podél pravého mantinelu.

11:35
    Češi už vedou na střely 11:4.

11:21
    McCann vyslal nad pravým kruhem dost jedovatou ránu k bližší tyče. Vaněček připravený.

10:54
    Bishop se marně snaží prokousat do obranného pásma Čechů.

10:30
    Pastrňák je zatím hodně aktivní. Tentokrát vypálil od pravého mantinelu. Kanadský gólman zasahuje lapačkou.

09:57
    Bleackley si říká o nahrávku do jízdy, ale nedostává ji. Útočí Češi, kteří se i dostávají ke střele. Pálí Kuťák, ale jen do McDonalda.

09:43
    Kanada kompletní.

09:13
    Češi v přesilovce hodně střílejí, ale nedostávají se k dorážkám.

08:21
    Chlapík dostal křižnou přihrávku před poloodkrytou bránu, ale nedosáhl na puk.

07:56
    Typický obrázek české přesilovky – Pastrňák pálí z pozice nad pravým kruhem. McDonald kryje.

07:43
    Fleury jde na trestnou lavici za držení.

07:40
    Pastrňák to zkouší z mezikruží. McDonald vyráží do rohu.

07:24
    Zatím se hraje dost vyrovnaně. Větší šance ale mají Češi, kteří také vedou.

07:24
    A další. Teď si Kanaďané nepohlídali ofsajdové postavení.

07:13
    Až teď zazněl hvizd. Zakázané uvolnění Kanady.

06:36
    Oba týmy jsou hodně aktivní. Ne tak rozhodčí. Ti prakticky nepřerušují hru.

05:59
    Veselý se prohnal kolem pravého mantinelu a nenápadnou střelou těsně nad ledem trefuje tyčku!

05:31
    Thomas sbírá vyhození Čechů a zakládá kanadský útok.

04:47
    Vrána si při průniku obhodil kanadského beka a vybojoval útočné pásmo. Šanci si ale Češi nevytvořili.

04:19
    Kaše ve středním pásmu vypichuje puk pronikajícímu McCannovi.

03:35
    Karabáček a Pastrňák mohli do přečíslení dva na jednoho, ale neměli sílu. Už byli na ledě moc dlouho.

03:03
    Češi zatím pozorně brání. Kanaďanům se nedaří zabrat útočné pásmo na delší dobu.

02:23
    Už se ale hraje na druhé straně. Mašín pálil od modré čáry, jenže jeho střelu tečoval mimo bránu jeden z kanadských obránců.

01:40
    O vyrovnání se pokouší Gropp, který na Vaněčka vysílá první střelu. Český gólman kryje betonem.

01:15
    Vrána v obranném pásmu efektně obehrál kanadského hráče, prosvištěl do útoku a z pravé strany ostře vypálil. McDonald vyrazil puk jen před sebe, kde stál připravený MICHAEL ŠPAČEK. Asistence: Jakub Vrána.

00:35
    Pastrňák pálí z pravého kruhu. McDonald v pohodě chytá.

00:13
    Jako první útočí Češi, Zacha se teď marně natahoval po nahrávce před brankoviště.

00:01

... a za nimi Češi v bílém.

V červených dresech vstupují na led jako první hráči Kanady...

Začátek zápasu se o pár minut posune, pravděpodobně kvůli kanadské televizi.

Rozbruslení mají oba týmy za sebou.

Zajímavý duel čeká Václava Karabáčka, proti kterému naskočí i Alexandre Carrier, spoluhráč z Gatineau Olympiques (juniorský klub v kanadské QMJHL).

Kanada U18: McDonald – Fleury, McKeown, Sanheim, Hicketts, Pilon, Carrier – Bleackley, Perlini, Virtanen – Hawryluk, Quenneville, Gropp – Barzal, Audette, Crouse – Thomas, Konecny, Bishop – McCann. Trenér: Kevin Dineen.

Česko U18: Vaněček – Pyrochta, Mašín, Ščotka, Rašner, Mikliš, Zbořil, Havlín – Pastrňák, Karabáček, Zacha – Kaše, Vrána, Špaček – Veselý, Smejkal, Chlapík – Vopelka, Kuťák, Ordoš – Černoch. Trenér: Jakub Petr.

Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Wehrli (SUI) – Malmqvist (SWE), Penkivech (USA).

První semifinále právě skončilo. Spojené státy v něm porazily Švédsko 4:1. Češi už tedy vědí, s kým se utkají ve finále, nebo v utkání o bronz.

Kanada má největší zásobu hokejových talentů na světě. Na MS osmnáctek, kde obhajuje zlato, je jedním z největších favoritů. Zatím ale soupeře neválcuje. Nikdy nevyhrála o víc než tří góly a přestřílela jen Němce a Slováky. Do bojů o medaile postoupila přes Švýcarsko, které porazila 3:2. Nutno dodat, že s velkými problémy.

Česká osmnáctka je v semifinále světového šampionátu poprvé od roku 2006. Pokud popojde ještě o krok dál, dosáhne na nejlepší výsledek v historii. Není to nerealistické. Češi hrají skvělý turnaj: zatím prohráli jen jeden zápas a můžou se spoléhat na výrazné individuality. Třeba sedmigólový Jakub Vrána je nejlepším střelcem šampionátu. Do semifinále český tým postoupil přes Rusy, které udolal 3:2 v prodloužení.

Ve finské Lappeenrantě jsou na programu rozhodující bitvy o finále mistrovství světa osmnáctek. Ve druhém semifinále nastoupí Češi, kteří se utkají s Kanadou.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Daniel Poláček

Branky a nahrávky: 35. Barzal (Audette, Quenneville), 46. Hicketts (Bleackley), 53. Audette (Barzal) – 2. Špaček (Vrána), 28. Vrána (Špaček, Zbořil), 33. Smejkal (Veselý), 67. Kaše

Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Wehrli (SUI) – Malmqvist (SWE), Penkivech (USA)