Rio Ave – Coimbra 1:0 (kon.)
Rio Ave FC
1:0 (1:0)
Academica de Coimbra
Pondělí 28.09.2015, 21:00 • Estádio do Rio Ave FC • Portugalská Primeira Liga • 6. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

V dohrávce 6. kola portugalské Primeira ligy se spolu utkávají dva týmy, které mají v nové sezoně zcela opačné starosti. Rio Ave se v případě očekávaného tříbodového zisku posune do závěsu za pětici nejlepších celků tabulky, zatímco krizová situace Academiky Coimbra by se ještě více prohloubila.

Rio Ave začalo sezonu střídavými výsledky, v posledním zápase si ale spravilo chuť z porážky od Sportingu. Jednoznačným výsledkem i herním výkonem přejelo Paços Ferreira 3:0 a těší se na celek, který v úvodu sezony disponuje jednou z nejhorších obran.

Academica Coimbra totiž v prvních pěti kolech inkasovala hned dvanáctkrát a sama dokázala skórovat jedinkrát. Nejvíce se na skóre týmu podepsal výprask 0:4 od Vitórie ze druhého kola a následná porážka 1:3 se Sportingem. To však byl také jediný zápas, kdy se Academica dokázala sama prosadit.Neuspěla posléze proti Nacionalu ani Boavistě, od nichž schytala shodně dva góly. Je nepravděpodobné, že by se na hřišti Rio Ave měl bodový zisk týmu rozmnožit, spíše půjde o to neschytat další příděl.

Který z týmů vstřelí první branku v prvním poločase?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

Rio Ave FC: Cássio – Lionn, Aníbal Capela, Nélson Monte, Marvin – Bressan, Tarantini, Wakaso – Ukra, Heldon, Kayembe
    Náhradníci: Rui Vieira – Guedes, Abalo, Krovinovic, Pedrinho, João Novais, Zé Pedro

Academica de Coimbra: Pedro Trigueira – Nii Plange, Iago, Ricardo Nascimento, Emídio Rafael – Obiora, Fernando Alexandre, Oualembo – Rui Pedro, Rabiola, Ivanildo
    Náhradníci: Lee – Gonçalo Paciência, Leandro Silva, Gustavo, Nuno Piloto, Rafael Lopes, Hugo Seco

Rozhodčí: Nuno Almeida – Nuno Vicente, Luís Ramos.

1

2
    Rio Ave nastupuje v typické zeleno-bílé kombinaci a v prvním poločase bude hrát zprava doleva, Academica nastupuje celá v černém.

3
    V úvodu zápasu se o tempo starají domácí fotbalisté.

4
    Po čase se k míči dostává Academica.

4
    Nélson Monte se dobře vrátil a brejk hostů končí rohovým kopem.

5
    Standardku sice Coimbra nevyužila, zůstává však u míče.

6
    Cássio si připisuje první zákrok zápasu, střelu hostů srazil u své tyče na roh.

7
    Standardku si Academica zopakuje, a to z druhé strany.

8
    Úvodní aktivita domácího celku neměla dlouhého trvání, iniciativu nad zápasem přebrali hráči v černém. Nyní to stvrzují vybojovaným přímým kopem.

9
    Hráči Ria Ave lehce ztrácí míč z kopaček i na své polovině.

10
    Vykopává Cássio. Vzhledem k tomu, že již třikrát musel být na pozoru (Trigueira na druhé straně jedinkrát), nikam nespěchá a snaží se hru uklidnit.

11
    Držení míče: 43% – 57%

12
    Aktivní pasáž Coimbry alespoň dočasně skončila, domácí se snaží vrátit do zápasu.

13
    Kayembemu je pískána nedovolená hra, Coimbra bude mít možnost postupu vpřed.

14
    A ihned nato se píská také na opačné straně, Rio Ave získalo dobrou palebnou pozici.

14
    Přímý střelecký pokus prolétl několik desítek centimetrů od Trigueirovy levé tyče.

15
    Coimbra znovu velí k útoku.

16
    Pro vysoký centr si Pedro Trigueira bez potíží doskočil.

17
    Úvodní čtvrthodina naskýtá zatím jednodušší hru, kombinaci na obou stranách, ale zatím žádnou významnější akci či zásah brankářů.

18
    Dalším prozatím slovně napomínaným hráčem je Dualembo. Následuje další přímý kop pro Rio Ave.

19
    Tato standardka znamenala dosud největší vzrušení před Trigueirou, který svým velkým přispěním vyrazil míč na rohový kop.
    19. Trigueirův skvělý zákrok proti přímému kopu

20
    Po silnější pětiminutovce hostů nyní z kopaček nepůjčují míč domácí.

21
    Stále sledujeme kombinaci hráčů v bílo-zelených dresech, nyní spíše však na jejich vlastní polovině.

23
    Budeme svědky něčeho podobného, co vykrystalizovalo před pár minutami po přímém kopu na druhé straně? Standardku vybojovali hráči Coimbry.

24
    Přímá střela byla obránci Ria Ave ve zdi zblokována vysoko nad, následuje roh.

24
    Rohové kopy: 1 – 5

25
    Ačkoliv nyní určuje ráz zápasu Rio Ave, na střely jsou nyní, stejně jako ve statistice rohových kopů, aktivnější hosté (4 – 6).

27
    Tento zápas prozatím nabízí pravidelné střídání soupeřů v aktivitě. Přibližně v pětiminutových intervalech se hrává vždy pouze na jednu či druhou branku.Nyní znovu nastupuje Coimbra.

28
    Rychlý brejk domácích po levém křídle táhne Wakaso.

29
    S míčem se sice musel na hranici šestnáctky otočit, zelení ale stále kontrolují hru.

30
    Půlhodina zápasu je za námi, sledujeme vyrovnaný zápas, avšak až na jednu výjimku z dílny Ria Ave bez jakýchkoliv větších šancí.

32
    Ani další střela Coimbry nezamířila k cíli, tedy Cássiovi. Ten nyní jen bude vykopávat.

34
    V posledních minutách maximálně průměrně nastolené tempo hry ještě o kousek upadlo, věřme, že ne na dlouho.

35
    Rio Ave se znovu snaží prokombinovat po stranách hřiště k soupeřově brance.

36
    Rio Ave právě vstřelilo branku!
    Hlavičkový souboj na hranici šestnáctky nabídl padající míč přímo na kopačku nedaleko v pozoru stojícího RENANA BARDINIHO BRESSANA, jenž pohotovou střelou placírkou k levé tyči posílá Rio Ave do vedení. Brankář Pedro Trigueira si na míč sice sáhl, více ale se střelou z relativně malé blízkosti nesvedl.
    36. BRESSAN - 1:0

37
    Coimbra se po rozehrávce rychle vyřítila vpřed a u cípu velkého vápna Ria Ave vybojovala přímý kop. Domácí musejí zmobilizovat všechny své síly.

38
    Přímé kopy: 2 – 3

39
    Střelecký pokus hostů Cássia ze snu rozhodně budit nebude.

40
    Do konce první půle zbývá posledních pět minut, které hosté chtějí využít k navrácení remízového stavu na výsledkovou tabuli.

42
    Stále se hraje povětšinou na pravé straně hřiště, tedy v dostřelu Cássiovy branky. Ten ale od vedoucího gólu svých spoluhráčů nemusel zasahovat.

43
    Nyní však pohotovost vyhlašuje také druhý gólman Trigueira.

43
    Držení míče: 59% – 41%

44
    Během posledních třiceti minut jsme zaregistrovali výrazné zlepšení domácích, které se projevilo také ve statistice držení míče, kde se oba číselné údaje de facto vyměnily.

44
    Opět mířil do šestnáctky Coimbry nebezpečný centr, který však před Trigueirou odhlavičkoval do autu jeden z jeho defenzivně orientovaných spoluhráčů.

45

Který z týmů vyhraje druhý poločas?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

První půle naskytla poměrně vyrovnanou podívanou, týmy se pravidelně střídaly v držení míče, ale s postupem času začali mít navrch spíše domácí. To se odrazilo také na průběžném stavu, kdy od 36. minuty vede Rio Ave 1:0 díky pohotové reakci Bressana na hranici šestnáctky.

Druhý poločas začne přibližně v 22.01.

46

47
    Také druhou půli začali domácí lépe, Dualembo musel dlouhý centr na zadní tyč odvracet na rohový kop.

48
    Tím však nebezpečí Ria Ave skončilo, nyní má míč u kopačky gólman Cássio.

50
    Prozatím dění na hřišti zaostává za tím, čeho jsme byli svědky v první půli. A že toho ani tehdy mnoho nebylo.

51
    Paralelu s první půlí zachovává alespoň aktivita domácích, kteří ještě po přestávce nemuseli řešit žádnou zapeklitou situaci před svou brankou. Tam se Coimbra – v nadsázce řečeno – ani nepřiblížila.

52
    Héldonovi byl sice nyní pískán faul, soupeř se však o něj jen otřel a už teatrálně padal k zemi.

54
    Z hlediště se od některých skupinek fanoušků začíná ozývat pískot. Skutečně nesledujeme pětihvězdičkovou podívanou.

54
    Napravit se to nyní snažili hosté, Wakaso však v obranném šiku srazil centr na rohový kop.

55
    Při následném centru od rohového praporku prodloužil centr až do zámezí brankář Cássio a přivodil si při tom drobnější zranění, zřejmě špatně dopadl na pravou nohu. Do akce musejí zdravotníci domácího celku.

56
    Cássio už je na nohou a připraven čelit dalšímu rohu Coimbry.

58
    Je za námi téměř čtvrthodina druhé půle, ale na hřišti to vypadá, jako by hráči svůj elán zapomněli v šatně.

60
    Po ose Lionn – Heldon nyní hrozilo prozatím největší nebezpečí druhé půle, výborný centr pravého beka však hrotový útočník Ria Ave nevyužil a ve skluzu míč z dobré pozice poslal mimo tři tyče.
    60. Heldonovo zakončení ve skluzu

62
    Střídání v týmu Academica de Coimbra: ze hřiště odchází Ivanildo, přichází Hugo Seco.

63
    A opět hrozilo Rio Ave zprava, tentokrát následuje roh po záchranné práci stopera Nascimenta.

64
    I tentokrát to obránci hostů zvládli, byť s drobným škobrtnutím. Domácí ale měli k míči daleko.

66
    O rohové kopy v tomto zápase skutečně nouze není, nyní budou další zahrávat hráči Academiky.

66
    Cássiovi stačilo nastavit rukavice, centr byl příliš zakroucený k brance.

66
    První žlutou kartu zápasu za skluz zezadu na unikajícího nového muže na hřišti Huga Seka dostává Wakaso (Rio Ave FC).

67
    Přímé kopy: 4 – 5

67
    Jedna standardka střídá druhou. Přímý kop obrana Ria Ave uklidila do zámezí na roh.

68
    Střídání v týmu Rio Ave FC: ze hřiště odchází Kayembe, přichází Guedes.

69
    Aktivita Ria Ave po návratu ze šaten byla delší, než jaké sekvence jsme vídali v první půli, ale nyní – po hodině hry – se o slovo hlásí také hosté.

70
    Střídání v týmu Academica de Coimbra: ze hřiště odchází Rui Pedro, přichází Rafael Lopes.

71
    Žlutou kartu dostává Héldon (Rio Ave FC) za nesportovní skrývání míče za účelem pozdržet standardku soupeře.

72
    Střídání v týmu Rio Ave FC: ze hřiště odchází Bressan, přichází João Novais.

72
    Academica vybojovala další roh, ale ani tentokrát s ním nenaložila nejlépe.

73
    Střely: 9 – 16

74
    Ačkoliv jsou domácí o fous lepším týmem, střelecky produktivní se snaží být především hosté. Střílí však neefektivně.

74
    Přímý kop z dvaceti metrů vybojovalo Rio Ave.

75
    Nový muž na hřišti João Novais trefil pouze před ním stojící zeď.

75
    Následná dorážka ovšem domácím vynesla alespoň rohový kop. Také v této statistice bílo-zelení zaostávají za svým sokem.

75
    Rohové kopy: 5 – 10

76
    Druhá půle se hraje v relativně nečistém duchu. Kromě dvou žlutých karet o tom svědčí také všudypřítomné přímé kopy jako relevantní odplata sudího za fauly či jiná nesportovní gesta.

79
    Rio Ave sice vyklidilo ofenzivní pozice a nechává hrát Coimbru, ta ale brankáři Cássiovi nedělá žádné starosti.

80
    Rychlý brejk domácích se s úspěchem nesetkal, dokonce ani s pochopením spoluhráčů, a tak míč zamířil do autu.

80
    Střídání v týmu Academica de Coimbra: ze hřiště odchází Obiora, přichází Leandro Silva.

81
    Rychlé zakončení domácích narazilo na odpor obránců, kteří míč přizvedli vysoko nad břevno. Následuje roh.

81
    Míč se vrací na kopačky hostů.

83
    Čas Academiky na vyrovnání se krátí, přitom ve druhém poločase – ač zahrává rohové kopy a drží v posledních minutách míč na svých kopačkách – ještě pořádně neohrozila Cássiovu branku.

86
    Ačkoliv oběma týmům ještě jde o hodně, tempo zápasu v jeho závěru spíše upadá.

87
    Střídání v týmu Rio Ave FC: ze hřiště odchází Héldon, přichází Pedrinho.

88
    V závěru zápasu budou hosté zahrávat 11. rohový kop.

88
    Cássio měl tentokrát také hodně štěstí na své straně. Centr propadl až k němu, brankář Ria Ave ho zřejmě ani pořádně neviděl, míč ho ale trefil do trupu a skákající před ním ho následně obrana odkopla do bezpečí. Šlo o jedinou vážnější situaci před brankou domácích ve druhé půli.
    88. Nebezpečný rohový kop

90
    Ještě jedna šance pro hosty – standardka z pravého křídla, následovat bude nepochybně centr.

90
    Žlutou kartu dostává Cássio (Rio Ave FC) za zdržování času při odkopu od branky.

90+1
    Sudí Almeida ve druhé půli nastavuje 4 minuty.

90+4
    Rozeběhla se už poslední nastavená minuta, nic podstatného se ale doposud nestalo.

90+4

Zápas, který se neodehrál zrovna ve strhujícím tempu, statisticky ovládli hosté – zahrávali více přímých i rohových kopů, častěji stříleli. Přesto bylo lepším týmem domácí Rio Ave, které si nebezpečných situací vypracovalo přeci jen více. I proto relativně po zásluze vítězí 1:0 – výsledkem tomuto zápasu odpovídajícímu. Rozhodující okamžik se udál už v prvním dějství.

Přeji všem hezký zbytek svátečního pondělního večera a někdy příště na shledanou. (22:52:15)