Anglie – Wales | 2:1 (kon.) | | | Ukrajina – Sev. Irsko | 0:2 (kon.) | | | Německo – Polsko | 0:0 (kon.) |
Piast Gliwice – Myjava | 4:3 (kon.) | | | Převýšov – Ružomberok | 3:0 (kon.) |
konec
Německo
0:0
(0:0)
Polsko
Libor Štěpán
Branky:
Držení míče: 63 % : 37 %.
Střely na branku: 3:0. Střely mimo: 9:3. Rohy: 8:2. Ofsajdy: 2:3. Fauly: 14:9.
Rozhodčí: Kuijpers – van Roekel, Zeinstra
Diváci: 73 648
Karty: 3. S. Khedira (GER), 34. Özil (GER), 67. J. Boateng (GER) – 45. Mączyński (POL), 55. Grosicki (POL), 90+3. Peszko (POL)
Neproměněná penalta:
Držení míče: 63 % : 37 %.
Střely na branku: 3:0. Střely mimo: 9:3. Rohy: 8:2. Ofsajdy: 2:3. Fauly: 14:9.
Německo:
Neuer (C) – Höwedes, J. Boateng, Hummels, Hector – Kroos, S. Khedira – T. Müller, Özil, Draxler (71. Mario Gómez) – Götze (66. Schürrle).
Náhradníci: Leno, ter Stegen – Mustafi, Tah, Can, Kimmich, Sané, Schürrle, Schweinsteiger, Weigl, Mario Gómez, Podolski.
Trenér:
Polsko: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski (80. Kapustka), Krychowiak, Mączyński (76. Jodłowiec), Grosicki (87. Peszko) – Milik, Lewandowski (C).
Náhradníci: Boruc, Szczęsny – Cionek, Salamon, Wawrzyniak, Kapustka, Jodłowiec, Linetty, Peszko, Starzyński, Zieliński, Stępiński.
Trenér:
Náhradníci: Leno, ter Stegen – Mustafi, Tah, Can, Kimmich, Sané, Schürrle, Schweinsteiger, Weigl, Mario Gómez, Podolski.
Trenér:
Polsko: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski (80. Kapustka), Krychowiak, Mączyński (76. Jodłowiec), Grosicki (87. Peszko) – Milik, Lewandowski (C).
Náhradníci: Boruc, Szczęsny – Cionek, Salamon, Wawrzyniak, Kapustka, Jodłowiec, Linetty, Peszko, Starzyński, Zieliński, Stępiński.
Trenér:
Rozhodčí: Kuijpers – van Roekel, Zeinstra
Diváci: 73 648
Držení míče: 63 % : 37 %.
Střely na branku: 3:0.
Střely mimo: 9:3.
Rohy: 8:2.
Ofsajdy: 2:3.
Fauly: 14:9.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.
Německo: Neuer (C) – Höwedes, J. Boateng, Hummels, Hector – Kroos, S. Khedira – T. Müller, Özil, Draxler – Götze.
Náhradníci: Leno, ter Stegen – Mustafi, Tah, Can, Kimmich, Sané, Schürrle, Schweinsteiger, Weigl, Mario Gómez, Podolski.
Polsko: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński, Grosicki – Milik, Lewandowski (C).
Náhradníci: Boruc, Szczęsny – Cionek, Salamon, Wawrzyniak, Kapustka, Jodłowiec, Linetty, Peszko, Starzyński, Zieliński, Stępiński.
Rozhodčí: Kuijpers – van Roekel, Zeinstra.
Joachim Löw
Poláci jsou dobře organizovaní, v tom je jejich největší síla. Vyčkávají a vyráží do brejků. To je jejich hra, rychlý přechod do útoku. Jsou mnohem lepší než Ukrajinci, protože jsou více flexibilní. Jsou jedním z nejlepších brejkových týmů, co jsem za poslední dva roky viděl.
Adam Nawałka
Vítězství nad Německem v kvalifikaci na EURO bylo opravdu důležité pro vývoj tohoto týmu. S našimi dobrými hráči nás dříve nebo později čekají důležitá vítězství. Dnes si věříme, ale tváří v tvář jednomu z nejlepších týmů světa to bude velmi těžké. Každý zápas zde na turnaji ne pro nás svátkem. Jsme hrdí na to, že zde můžeme reprezentovat Polsko.
Stade de France je národním francouzským stadionem a s kapacitou 81 338 diváků šestým největším stadionem v Evropě. Jeho stavba stála 290 milionů €.
Byl postaven pro MS 1998, během kterého se na něm hrálo celkem 9 zápasů, včetně finále. Pravidelně na něm hraje francouzská fotbalová a ragbyová reprezentace.
Každoročními sportovními akcemi jsou finálové zápasy francouzských fotbalových a ragbyových pohárů, finále ragbyové ligy Top 14 a mítink atletické Diamantové ligy. Během své osmnáctileté historie hostil velké množství velkých sportovních turnajů. Krom již zmíněného fotbalového MS 1998 šlo o Pohár FIFA 2003 (6 zápasů vč. finále), MS v ragby 2007 (7 zápasů vč. finále) a MS v atletice 2003.
Nyní je to ME 2016, během kterého se tu bude hrát 7 zápasů, včetně finále. Utkání Německo – Polsko je druhým v pořadí. Prvním byl úvodní zápas mistrovství, ve kterém domácí Francie porazila Rumunsko 2:1. Samozřejmostí je také mnoho kulturních akcí a velkých koncertů těch nejznámějších světových hudebních veličin.
Stadion je velmi dobře dostupný veřejnou dopravou. Poblíž jsou stanice dvou linek příměstské železnice, jedné linky metra a dvanácti linek autobusů MHD. A dvě ze tří největších pařížských letišť také nejsou nijak daleko.
Zápas byl svěřen nizozemské skupině rozhodčích, pro kterou to bude turnajová premiéra. Jako hlavní se představí Björn Kuijpers, na čarách mu budou pomáhat Sander van Roekel a Erwin Zeinstra. U branek se budou pohybovat Pol van Boekel a Richard Liesveld. Pouze čtvrtý rozhodčí mezi střídačkami nebude z Nizozemska. Zde bude mít pozici Ital Daniele Orsato.
Oba týmy mají za sebou svá úvodní vystoupení na turnaji. V něčem si byla podobná, v něčem se však výrazně lišila.
Německo – Ukrajina 2:0 (1:0)
19. Mustafi, 90.+2 Schweinsteiger
Němci sice vyhráli zaslouženě, měli převahu, avšak to, že Ukrajina nedala gól, bylo pouze zásluhou výborného Neuera, na čáře zaskakujícího Boatenga a jednoho správně odpískaného ofsajdu. První gól padl po trestném kopu, Kroos poslal přesný centr na hlavu Mustafiho. Německo přes výraznou převahu dlouho nemohlo přidat pojistku, až v nastavení Schweinsteiger, který byl v té době na hřišti 2 minuty, dostal ideální nabídku od Özila před poloprázdnou branku.
Polsko – Severní Irsko 1:0
51. Milik
Zápas hraný na jednu branku. Severní Irsko absolutně rezignovalo na smysluplné útočení a za celý zápas nevystřelilo na branku! Poláci bušili do obrany soupeře jak hluchý do vrat, avšak Lewandowski byl pečlivě hlídán a jeho spoluhráči dlouho své šance zahazovali. Až krátce po změně stran vybídl Błaszczykowski Milika, který si vylepšil pozici ke střele a uklidnil svůj tým. Ten však přes další šance nedokázal potvrdit svoji střeleckou formu z kvalifikace a rozdíl zůstal pouze jednobrankový.
Oko bere. Otázkou je, kdo ho bude držet v ruce. Je před námi jednadvacáté vzájemné utkání Německa (vč. NSR) a Polska, z toho páté na velkém turnaji a druhé na Mistrovství Evropy.
Dosud jasně nejdůležitější střetnutí v historii se odehrálo 3. 7. 1974 ve Frankfurtu nad Mohanem. Závěrečný zápas semifinálové Skupiny 2 rozhodl o tom, že do finále MS se podívá Západní Německo, které tehdy porazilo Poláky 1:0 gólem fenomenálního Gerda Müllera a odsoudilo je pouze k boji o bronz.
Na ME se tyto země utkaly pouze jednou, v roce 2008 v rakouském Klagenfurtu v rámci Skupiny B. Německo zvítězilo 2:0, oba góly vstřelil Lukas Podolski, původem Polák, který je v německém týmu i letos.
Zajímavé je, že z oněch 21 zápasů (vč. dnešního) se hned třetina odehrála v posledních 10 letech. A přesto, že obě země patří dlouhodobě k těm fotbalově silnějším, pouze ve dvou kvalifikacích se stalo, že se postavily proti sobě. Jednalo se o kvalifikaci na ME 1972 (Skupina 8) a kvalifikaci na toto EURO (Skupina D).
Právě kvalifikační zápasy na tento turnaj jsou ty poslední, které spolu Němci a Poláci dosud odehráli. Nejprve v říjnu 2014 dosáhlo Polsko ve Varšavě svého vůbec prvního vítězství nad tímto soupeřem, vyhrálo 2:0 po gólech Milika a Mily. V odvetě v září 2015 se role obrátily, Německo zvítězilo 3:1. Skóre otevřel Müller, mezi dva zásahy Götzeho se vtěsnalo snížení Lewandowskiho.
Celkově hovoří vzájemná bilance výrazně ve prospěch Německa, které v dosud odehraných 20 zápasech vyhrálo 13x, 6x se rozešly týmy smírně a pouze 1x se radovali Poláci. Byla to však ta současná polská fotbalová generace, která to dokázala.
Posledních 5 vzájemných zápasů:
Německo – Polsko 2:0
8. 6. 2008, Klagenfurt, ME – Skupina B
Polsko – Německo 2:2
6. 9. 2011, Gdaňsk, přátelsky
Německo – Polsko 0:0
13. 5. 2014, Hamburg, přátelsky
Polsko – Německo 2:0
11. 10. 2014, Varšava, kvalifikace ME – Skupina D
Německo – Polsko 3:1
4. 9. 2015, Frankfurt nad Mohanem, kvalifikace ME – Skupina D
Historie:
Polská historie zdaleka není tak úspěšná jako Německá, přesto má co nabídnout. Nejslavnější éra se datuje do 70. a 80. let. Poláci vyhráli turnaj na LOH v Mnichově 1972, na MS v té době postoupili 4x v řadě a vždy dokázali postoupit ze základní skupiny. V Německu 1974 a ve Španělsku 1982 to dokonce dotáhli až k bronzovým medailím. Od roku 1986 se však Polsko podívalo na MS pouze 2x, v letech 2002 a 2006. Mnohem déle trvalo, než se naši severní sousedé poprvé probojovali na EURO. V dobách, kdy na závěrečný turnaj postupovalo málo zemí (4, resp. 8), se tak nestalo nikdy. Ani po rozšíření ME v roce 1996 na 16 týmů se to Polákům dlouho nedařilo. Poprvé uspěli až v kvalifikaci na EURO 2008, od té doby však na Mistrovství Evropy nechybí, letos jde o 3. účast v řadě. Dosud však Polsko nikdy nepostoupilo ze skupiny.
Cesta kvalifikací:
Polsko bylo nalosováno do skupiny D, kde mělo za soupeře Německo, Irsko, Skotsko, Gruzii a Gibraltar. Dlouho skupinu vedlo, hlavně díky vítězství nad Německem. Avšak zápasy na hřištích soupeřů se mu tolik nedařily. Přesto neměli Poláci větší problémy s udržením postupového 2. místa o bod za Německem a 3 body před Irskem. Zdobila je útočná hra, stali se dokonce nejlépe střílejícím týmem celé kvalifikace s 33 góly. Není tak divu, že z jejich středu vzešel také nejlepší střelec celé kvalifikace. Byl jím Robert Lewandowski se 13 góly.
Bilance v kvalifikační skupině D: 6 vítězství, 3 remízy, 1 porážka, skóre 33:10, 21 bodů, 2. místo.
Příprava:
Polská příprava zpočátku probíhala úspěšně, avšak poslední zápasy před turnajem zvedly varovný prst. Tým v tomto roce odehrál celkem 4 zápasy, všechny v domácím prostředí. V březnu porazil Srbsko 1:0 a Finsko 5:0. Na přelomu května a června se však již hráčům nedařilo. Podlehli Nizozemsku 1:2 a pouze remizovali s Litvou 0:0. Na EURO sice Poláci odjeli s velkými očekáváními, avšak aktuální forma byla velkým otazníkem. A jaký tým vlastně přivezli?
Nominace:
Brankáři: Artur Boruc (Bournemouth/ENG), Łukasz Fabiański (Swansea/ENG), Wojciech Szczęsny (AS Řím/ITA)
Obránci: Thiago Cionek (Palermo/ITA), Kamil Glik (FC Turín/ITA), Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan (oba Legia Varšava), Łukasz Piszczek (Dortmund/GER), Bartosz Salamon (Cagliari/ITA), Jakub Wawrzyniak (Lechia Gdaňsk)
Záložníci: Jakub Błaszczykowski (Fiorentina/ITA), Kamil Grosicki (Rennes/FRA), Tomasz Jodłowiec (Legia Varšava), Bartosz Kapustka (Cracovia), Grzegorz Krychowiak (FC Sevilla/ESP), Karol Linetty (Lech Poznaň), Krzysztof Mączyński (Wisła Krakov), Sławomir Peszko (Lechia Gdaňsk), Filip Starzyński (Zagłębie Lubin), Piotr Zieliński (Empoli/ITA)
Útočníci: Robert Lewandowski (Bayern Mnichov/GER), Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam/NED), Mariusz Stępiński (Ruch Chorzów)
Trenér: Adam Nawałka
Historie:
Německo je jednou z nejúspěšnějších zemí v historii fotbalu. Je čtyřnásobným (a v současnosti dokonce úřadujícím) mistrem světa z turnajů ve Švýcarsku 1954, Německu 1974, Itálii 1990 a Brazílii 2014. K tomu přidalo 4 druhá a 4 třetí místa. Na ME je sbírka německé reprezentace jen o málo chudší. 3 tituly (Belgie 1972, Itálie 1980 a Anglie 1996), 3 druhá a 2 třetí místa. Fantastická bilance, která jasně naznačuje, že naši západní sousedé patří mezi favority jakéhokoliv turnaje. Nejinak je tomu i na letošním EURU.
Cesta kvalifikací:
Německo bylo nalosováno do skupiny D, kde mělo za soupeře Polsko, Irsko, Skotsko, Gruzii a Gibraltar. A nezačalo zrovna ideálně, porážka v Polsku a remíza doma s Irskem znamenaly, že Němci měli po 3 zápasech na kontě pouze 4 body. Poté však nabrali správný mistrovský dech a ani porážka v Irsku jim nezabránila v postupu z 1. místa, o bod před Polskem. Nejlepším střelcem týmu v kvalifikaci byl Thomas Müller s 9 góly.
Bilance v kvalifikační skupině D: 7 vítězství, 1 remíza, 2 porážky, skóre 24:9, 22 bodů, 1. místo.
Příprava:
Přípravné zápasy před turnajem nevyšly Německu zrovna ideálně. V tomto roce odehrál tým celkem 4 zápasy, všechny na domácí půdě, přičemž 2 vyhrál a 2 prohrál. V březnu si Němci nejprve neporadili s Anglií 2:3, aby následně přejeli Itálii 4:1. Na přelomu května a června se střetli se Slovenskem, kterému velmi překvapivě podlehli 1:3, o 5 dnů později napravili dojem proti Maďarsku při vítězství 2:0. Nevyrovnanost výkonů by neradi přenesli také na EURO. A jaký tým vlastně přivezli?
Nominace:
Brankáři: Manuel Neuer (Bayern Mnichov), Bernd Leno (Leverkusen), Marc-André ter Stegen (FC Barcelona/ESP)
Obránci: Shkodran Mustafi (Valencie/ESP), Jonas Hector (Kolín nad Rýnem), Benedikt Höwedes (Schalke), Mats Hummels (Dortmund), Jonathan Tah (Leverkusen), Jérome Boateng (Bayern Mnichov)
Záložníci: Julian Draxler, André Schürrle (oba Wolfsburg), Sami Khedira (Juventus Turín/ITA), Toni Kroos (Real Madrid/ESP), Mesut Özil (Arsenal/ENG), Julian Weigl (Dortmund), Bastian Schweinsteiger (Manchester United/ENG), Joshua Kimmich (Bayern Mnichov), Emre Can (FC Liverpool/ENG), Leroy Sané (Schalke)
Útočníci: Mario Götze, Thomas Müller (oba Bayern Mnichov), Mario Gómez (Besiktas/TUR), Lukas Podolski (Galatasaray/TUR)
Trenér: Joachim Löw