Slovensko – Anglie | 0:0 (kon.) | | | Rusko – Wales | 0:3 (kon.) |
konec
Slovensko
0:0
(0:0)
Anglie
Tomáš Kohlmann
Branky:
Držení míče: 42 % : 58 %.
Střely na branku: 2:5. Střely mimo: 2:8. Rohy: 0:11. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 7:12.
Rozhodčí: Velasco – Alonso, Yuste (vš. Španělsko)
Diváci: 39 051
Karty: 24. Pečovský (SVK) – 52. Bertrand (ENG)
Neproměněná penalta:
Držení míče: 42 % : 58 %.
Střely na branku: 2:5. Střely mimo: 2:8. Rohy: 0:11. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 7:12.
Slovensko:
Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Kucka, Pečovský (67. Gyömbér) – Mak, Hamšík, Weiss (78. Škriniar) – Duda (57. Švento).
Náhradníci: Mucha, Novota – Gyömbér, Saláta, Greguš, Hrošovský, Stoch, Šesták, Škriniar, Švento, Ďuriš, Nemec.
Trenér:
Anglie: Hart – Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand – Henderson, Dier, Wilshere (56. Rooney) – Lallana (61. Alli), Vardy, Sturridge (76. Kane).
Náhradníci: Forster, Heaton – Rose, Stones, Walker, Alli, Barkley, Milner, Sterling, Kane, Rashford, Rooney.
Trenér:
Náhradníci: Mucha, Novota – Gyömbér, Saláta, Greguš, Hrošovský, Stoch, Šesták, Škriniar, Švento, Ďuriš, Nemec.
Trenér:
Anglie: Hart – Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand – Henderson, Dier, Wilshere (56. Rooney) – Lallana (61. Alli), Vardy, Sturridge (76. Kane).
Náhradníci: Forster, Heaton – Rose, Stones, Walker, Alli, Barkley, Milner, Sterling, Kane, Rashford, Rooney.
Trenér:
Rozhodčí: Velasco – Alonso, Yuste (vš. Španělsko)
Diváci: 39 051
Střely celkem: 4 – 27
Střely na bránu: 2 – 5
Střely mimo: 2 – 8
Zblokované střely: 0 – 14
Rohové kopy: 0 – 11
Ofsajdy: 1 – 1
Držení míče: 42 % – 58 %
Přihrávky: 302/369 – 494/554
Úspěšnost přihrávek: 82 % – 89 %
Uběhnutá vzdálenost: 104,5 km – 108,4 km
Fauly: 7 – 12
Žluté karty: 1 – 1
Červené karty: 0 – 0
Slováci v této skupině končí na třetím místě se ziskem čtyř bodů a shodným počtem vstřelených a obdržených branek ještě budou čekat na výsledky ostatních skupin, ovšem s vysokou pravděpodobností by se měli probojovat do dalších bojů. Rusové končí s jediným získaným bodem čtvrtí a jistotou na šampionátu končí.
Střely celkem: 1 – 9
Střely na bránu: 0 – 2
Střely mimo: 1 – 2
Zblokované střely: 0 – 5
Rohové kopy: 0 – 4
Ofsajdy: 0 – 1
Držení míče: 46 % – 54 %
Přihrávky: 189/220 – 246/268
Úspěšnost přihrávek: 86 % – 92 %
Uběhnutá vzdálenost: 52,8 km – 54,7 km
Fauly: 4 – 8
Žluté karty: 1 – 0
Červené karty: 0 – 0
V souběžně hraném zápase Wales vede nad Ruskem 2:0 a míří tak k jistotě postupu, zároveň se také ujal vedení v tabulce celé skupiny, když má momentálně šest bodů, druzí Angličané pět, třetí Slováci čtyři a na dně jsou Rusové s jedním bodem a už pouze pramalými šancemi na postup.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.
Na krajích obrany se tentokrát objeví Clyne s Bertrandem, ve středu pole Henderson a Wilshere, na křídle Sturridge a na hrotu Jamie Vardy. Pouze na lavičce tak zůstanou Rooney, Sterling a čtyři fotbalisté Tottenahmu (Walker, Rose, Alli a Kane).
Šest změn v základní sestavě oproti předchozímu zápasu naposledy Angličané na evropském šampionátu podnikli v roce 1980 při ME ve Španělsku!
Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Kucka, Pečovský – Mak, Hamšík, Weiss – Duda.
Náhradníci: Mucha, Novota – Gyömbér, Saláta, Greguš, Hrošovský, Stoch, Šesták, Škriniar, Švento, Ďuriš, Nemec.
Anglie: Hart – Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand – Henderson, Dier, Wilshere – Lallana, Vardy, Sturridge.
Náhradníci: Forster, Heaton – Rose, Stones, Walker, Alli, Barkley, Milner, Sterling, Kane, Rashford, Rooney.
Rozhodčí: Velasco – Alonso, Yuste (vš. Španělsko).
Utkání se odehraje na stadiónu Geoffroyho Guicharda v Saint-Étienne. Víceúčelový stadión byl postaven už v roce 1930 a později třikrát výrazně rekonstruován, naposledy během let 2011-2014 směrem právě k aktuálnímu mistrovství a před devíti lety byl jedním z dějišť rugbyového mistrovství světa.
Stadión, který se po nejnovější rekonstrukci může pyšnit kapacitou 42 tisíc fanoušků, rozhodně není památným místem anglické kopané. Angličané zde totiž odehráli neslavné čtvrtfinále světového mundialu v roce 1998, v němž po penaltovém rozstřelu byli vyřazeni Argentinou a penalt už se nedočkala modla anglických fanoušků David Beckham, jenž byl za kopnutí do Diega Simeoneho, současného trenéra Atlética Madrid, předčasně vyloučen.
Po rozdělení Československa se oba celky střetly třikrát, dvakrát v kvalifikaci o postup na ME 2004 a poté také v přípravném zápase v londýnském Wembley a ve všech třech případech se z výhry radovali Angličané, v tom posledním případě 4:0.
Určitou zajímavostí je fakt, že sedm z osmi anglických branek v těchto třech zápasech bylo vstřeleno až po 60. minutě.
ROZHODČÍ
Z pozice hlavního arbitra bude utkání řídit pětačtyřicetiletý Španěl Carlos Velasco Carballo. Rodák z Madridu píská španělskou nejvyšší soutěž od roku 2004, o tři roky později se stal mezinárodním rozhodčím a v roce 2011 se probojoval do elitní skupiny rozhodčích evropské federace UEFA.
Pro Velasca Carballa se jedná o třetí "velký" mezinárodní turnaj, účastnil se už kontinentálního šampionátu v roce 2012 (2 zápasy) a světového o dva roky později, kde řídil tři utkání včetně čtvrtfinále Brazílie – Kolumbie.
Průmyslový inženýr může na klubové úrovni ke svým vrcholům řadit finále Evropské ligy v roce 2011 (Porto – Benfica) či semifinále Ligy mistrů v témže roce (Schalke 04 – Manchester United). V dalších letech už ale v nejprestižnější klubové soutěži Evropy už pískal "pouze" zápasy do čtvrtfinále. Letos to byly tři zápasy ve skupině, poté osmifinále PSG – Chelsea a čtvrtfinále Manchster City – PSG.
Na reprezentační úrovni Velasco Carballo ještě nikdy nerozhodoval nějaký zápas dnešních soupeřů. V kvalifikaci na tento turnaj pískal šest utkání a na samotném mistrovství zatím řídil utkání Albánie se Švýcarskem, v němž již během prvního poločasu vyloučil albánského kapitána Canu.
Velascu Carballovi budou na čarách asistovat jeho krajané Roberto Alonso a Juan Yuste, u branek pak budou pomáhat Jesús Gil Manzano a Carlos Del Cerro a čtvrtým rozhodčím je Antonio Damato z Itálie.
Angličané k jistotě postupu potřebují dnes neprohrát, přičemž jakékoliv vítězství jim zaručí první místo ve skupině a k němu by jim pomohla i remíza, pokud Wales neporazí Rusko.
Trenér Roy Hodgson do Francie přivezl nesmírně talentovaný a mladý tým, vždyť věkový průměr je 25,39 let, což z Anglie dělá v průměru vůbec nejmladší tým na celém turnaji!
Hodgson letos dává příležitost především fotbalistům Tottenhamu Hotspur. Z celku, který letos dlouho bojoval o mistrovský titul, se v základní sestavě během úvodních dvou zápasů objevilo hned pět fotbalistů! A dnes by na trávníku minimálně čtyři měli také být, otázkou je pouze start vůbec největšího jména z té pětice, Harryho Kanea, jenž se potýká s nepříliš ideální formou.
Také anglický kouč nemusí řešit nějaké vážnější zdravotní komplikace ve svém celku, pouze menší zranění prstu trápí Toma Heatona, ten však v týmové hierarchii je až třetím brankářem. Jinak je celý tým zdravotně v pořádku.
Oproti Slovensku se ale dají předpokládat změny v sestavě a to především díky zcela rozdílným poločasům v utkání s Walesem. Po tom nevýrazném prvním Angličané dokonce prohrávali a v poločasové přestávce trenér Hodgson poslal do hry čerstvé útočníky Vardyho se Sturridgem, přičemž oba se mu odměnili vstřelenou brankou a přihlásili se do boje o základní sestavu pro dnešní utkání.
V brance by měl nastoupit Joe Hart, byť drobně kritizovaný po utkání s Walesem za inkasovanou branku od Garetha Balea z obrovské dálky. Obranná čtveřice zůstane v neměnném složení Walker, Smalling, Cahill a Rose, ve středu pole by měli i nadále hrát Dier, Alli a Rooney a největší otazníky tak jsou v tříčlenném útoku. V něm by Sturridge a Lallana mohli z křídel doplňovat hrotového Jamieho Vardyho.
Za souhry určitých okolností by Slovensku v dnešním zápase mohla k postupu mezi šestnáct nejlepších celků stačit i prohra, k reálnějším postupovým myšlenkám by ale Slováci potřebovali alespoň remízu, přičemž stoprocentně jim postup zajistí jakákoliv výhra či remíza v případě výhry Ruska nad Walesem v souběžně hraném utkání.
Oproti svému soupeři mají Slováci výhodu jednoho dne volna navíc, neboť proti Rusku se představili ve středu, zatímco Angličané derby s Walesem odehráli ve čtvrtek.
Slováci disponují kompletním kádrem, nicméně hned šesti fotbalistům hrozí stop pro případné osmifinále v případě další žluté karty a také slovenského postupu.
Slovenský lodivod Ján Kozák velmi pravděpodobně postaví stejnou základní sestavu jako v utkání s Ruskem. V brance bude plzeňský gólman Matúš Kozáčik, před ním obranné kvarteto Pekarík, Škrtel, Ďurica a Hubočan, ve středu pole Kucka s Pečovským a hrotového Ondreje Dudu by měli doplňovat Mak, Weiss a největší slovenská hvězda posledních let Marek Hamšík. Tato trojice ofenzivních záložníků se postarala o 20 z 22 slovenských střel během úvodních dvou zápasů.
SKUPINA B
V rámci probíhajícího závěrečného turnaje evropského šampionátu se dohraje skupina B, kde změří síly Rusko s Walesem a také Slovensko s Anglií a právě tento zápas hraný v Saint-Etienne je hlavním tématem tohoto přenosu.
Po dvou odehraných kolech skupiny B jsou v čele bojujícího kvarteta Angličané, kteří nejdříve přišli o výhru v samém závěru zápasu s Ruskem, aby ve svém druhém zápase stáli na opačné straně barikády a byli to oni, kteří se radovali díky trefě v nastaveném čase a v britském derby zdolali Wales 2:1.
Slováci do turnaje vstoupili prohrou 1:2 s Walesem a pozici do bojů o postup ze základní skupiny si výrazně vylepšili výhrou nad Ruskem. Angličané tedy mají 4 body, Slovensko a Wales po třech a Rusové jsou zatím na dně skupiny s jedním získaným bodem.