Česko – Rusko 0:3 (kon.) | Finsko – Švédsko 4:1 (kon.)
Neděle 06.11.2016, 16:30 • Hartwall Arena, Helsinky • Euro Hockey Tour

To je z Karjala Cupu pro letošek vše, děkujeme za pozornost a někdy na počtenou! Loučí se s vámi Jakub Kudláč. (18:49:10)

Ještě doplním, že dnešní severské derby sledovalo 8 022 diváků.

Střely:

Finsko – 29
    Švédsko – 20

Trhák Finů v průběhu druhé třetiny byl nakonec rozhodující. Švédsko tak končí na turnaji poslední bez bodu, domácí Finsko alespoň dnes vyhrálo a bere bronz.

59:33
    A i další šanci na skórování domácí zavrhli.

59:17
    Kemppainen pálil do prázdné branky, obránce Švédů ale kotouč zachytil.

58:49
    Hostům se nedařilo usadit v útočném pásmu, to by se mohlo povést teď, kdy se tam bude vhazovat po icingu Finů.

57:39
    V komorní atmosféře se dohrává třetí třetina a zřejmě i zápas, i když nyní Švédové ještě odvolávají gólmana!

56:53
    Sallinen pálil z bodu pro vhazování, mezírku mezi betony Lassinanttiho ale nenalezl.

56:04
    Pyörälä zakončoval bekhendem, ale nepřesně.

55:42
    Finové se usazují v útočné třetině a budou útočit na pátý vstřelený gól.

55:04
    Vypadá to, jakoby oba celky již čekaly na závěrečnou sirénu...

53:56
    Švédsko hraje v plném počtu.

53:36
    Hned dva hráči se hrnuli za volně ležícím pukem na brankovišti, ani jeden jej však nedokázal poslat do sítě.

53:06
    Opět se podařilo hostím získat puk a vyhodit jej do střední třetiny.

52:36
    Švédové zachytili nahrávku a vyhazují kotouč až k Metsolovi.

51:56
    Hultström zápasnickým chvatem složil k zemi někoho ze soupeřů, za což inkasuje dvouminutový trest.

50:53
    Finská obrana rychlým přístupem zamezila soupeři možnost kombinace a vyhnala Švédy až k vlastní brance.

50:19
    Kotouč opustil hrací plochu, vhazovat se bude ve středním pásmu.

49:31
    Velmi dobrý pohyb finského celku eliminuje jakoukoli možnost Švédů...

48:00
    Tečovaný pokus rány od modré končí v rohu kluziště, domácí ale drží nadále útočnou třetinu.

47:18
    Hraje se klidně a bez šancí, Finsko totiž nemá kam spěchat, naopak Švédsku se vůbec nic nedaří.

46:46
    Lehké nahození od modré čáry Metsola kryje do lapačky.

46:01
    Kuusela se marně natahoval za nahrávkou, odpískáno je zakázané uvolnění.

45:33
    Andersson se špatně natočil k souboji a se zraněnou rukou odchází do kabiny.

45:02
    Kuusela je na ledě, domácí se ubránili bez potíží.

44:30
    Nyní se to konečně Švédsku povedlo, ale jen na pár sekund, než nepřesná nahrávka dohnala hosty až do obranné třetiny.

44:01
    Do třetice to taktéž nevyšlo...

43:37
    A ani nyní se hosté neusadí v útočném pásmu.

43:10
    Jak dnes ale známe přesilovky Švédů, nemají se domácí čeho bát... kotouč opět za brankou Lassinantiiho.

43:02
    Až nyní se Finové dotkli puku, na trestnou lavici putuje za podražení Kuusela.

42:06
    Hráči Švédska mají ponechanou výhodu, zanedlouho budou hrát přesilovku.

41:22
    Zakázané uvolnění domácího celku.

40:57
    Finové v plném počtu.

40:27
    Švédové začínají třetí část v početní výhodě, navazují ale na výkon z konce druhé části a ztrácejí zbytečně puk.

40:01

Prostřední perioda jasně patřila Finsku. To v rozmezí dvou minut vstřelilo tři góly, načež o pár minut později přidalo ještě čtvrtý. Švédové tak musejí něco vymyslet, ztráta tří branek je totiž dost. I když, jak jsme se přesvědčili v této třetině, nic není nemožné.

40:00

39:33
    Přesilovky dneska Švédům vůbec nejdou, vypadá to, že hosté již čekají na přestávku.

38:57
    Sotva se Suomi dostali do pěti, bude se muset zase bránit. Domácí nezvládli střídání a jsou potrestání za příliš mnoho hráčů na ledě. Trest odsedí opět Virtanen, jenž na ledě byl pouhých sedm vteřin.

38:50
    Finsko zvládlo početní nevýhodu na jedničku, Virtanen je zpět na ledě.

38:00
    Finům se zatím oslabení daří, drží puk ve své moci a šetří čas.

37:22
    Kotouč je za brankou Lassinanttiho, finská čtveřice urychleně střídá.

36:50
    Možnost pro Švédy snížit, za hákování je vyloučen Virtanen.

36:20
    Zase kotouč poskakoval brankovištěm Švédů, nikdo z Finů jej ale nedokázal doklepnout za brankovou čáru.

35:57
    Oba celky hrají v plném počtu.

35:11
    Aaltonen schoval svou střelu za beka soupeře, Lassinantti ji ale i tak vyráží.

34:28
    Další šance domácích, přečíslení dva na jednoho ale Finové překombinovali.

33:57
    Vyloučení v týmu Finsko (Jesse Joensuu – 2 min., držení protihráče).
    Vyloučení v týmu Švédsko (Jonas Ahnelöv – 2 min., hrubost).

33:39
    Své věci si v brance balí Niklas Svedberg, místo něj do branky Švédů nastupuje Joel Lassinantti.
    33:39 Veli-Matti SAVINAINEN - 4:1

33:39
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Finové jedou! Jormakka vybojoval v obranné třetině puk a urychleně poslal do úniku VELI-MATTIHO SAVINAINENA, který bekhendovým pokusem zvyšuje na rozdíl již tří tref. Asistence: Pekka Jormakka.

32:47
    Kuusela se krásnou stahovačkou zbavil soupeře, následně však svou ránou trefil pouze beton Svedberga.

32:04
    Finové se dopustili zakázaného uvolnění, po delší době se hra stěhuje před Metsolu.
    31:24 Kukkonenovu střelu pohodlně chytil švédský brankář!

31:24
    Kapitán Finska Kukkonen podpořil své spoluhráče v útočení a zakončoval přečíslení čtyři na dva, jeho jedovka ale končí v chráničích hostujícího gólmana.

30:48
    S ránou od modré si Svedberg lehce poradil, následně frustrovaní Švédi vyprovokovali ještě menší strkanici.

30:20
    Opaření Švédové si vyžádali čas na poradu.

29:12
    Hietanenovo nahození na branku bylo tečované, ovšem Svedberg zasahuje betonem.

28:00
    Zaskočení Švédové se na moc nezmohou, domácí rozjíždění další a další akce.
    26:37 Mika PYÖRÄLÄ - 3:1

26:37
    Jízda Suomi pokračuje! Filppula původně jenom nahazoval puk na branku, jenomže díky tomu, že faulovaný MIKA PYÖRÄLÄ ne svojí vinou zabránil Svedbergovi chytat, kotouč doklouzal až do sítě. Ještě se kus černé gumy otřel o Pyöraläho, jemuž je tedy gól připsán. Asistence: Ilari Filppula.

25:58
    Finové mají puk opět na svých hokejkách a ohrožují i nadále branku Svedberga.
    25:16 Miro AALTONEN - 2:1

25:16
    Netrvalo dlouho a domácí dokonce již vedou! Situace jako přes kopírák, od modré pálil Lajunen a dorážel MIRO AALTONEN. Nutno ale dodat, že před gólem se mělo vylučovat na domácí straně za vysokou hůl, sudí ale tuto situaci přihlédl. Asistence: Ville Lajunen a Ilari Melart.
    24:46 Joonas KEMPPAINEN - 1:1

24:46
    Nakonec ale vyrovnáno je! Ránu Elorinneho ještě Svedberg vyrazil před sebe, JOONAS KEMPPAINEN ale pohotově puk doklepl do sítě. Asistence: Aleksi Elorinne a Mika Pyörälä.

23:57
    Vyrovnat mohl Pyörälä, odrazil se k němu puk před poloprázdnou branku, finský forvard ale nedokázal skórovat.
    23:12 Lundqvist nedokázal dostat kotouč za záda finského brankáře!

23:12
    Lundqvist dostal kotouč na hranici brankoviště, zblízka však nedostal kotouč do sítě! Domácí obrana je ze začátku druhé části dosti rozhozená.

22:24
    Tömmernes se dostal do velmi výhodné pozice, i jeho pokus ale končí v náručí finského brankáře.

21:57
    Po zakázaném uvolnění se bude opět vhazovat před finskou brankou.

21:29
    Zackrisson střílel z mezikruží, Metsola ale cvakl betony včas.

20:38
    Klasenovi uskočil ve střední třetině puk, Finové ale nebyli dostatečně pohotoví k tomu, aby toho využili.

20:01

Po první třetině platí stav 1:0 pro Švédy, a to zásluhou Patricka Cehlina, jenž se prosadil v 15. minutě při hře čtyři na čtyři. Jak bude tato vyrovnaná partie pokračovat, to budeme společně sledovat znovu od 17:17 hodin.

20:00

19:40
    Klasen lehkým nahozením získal buly v útočném pásmu pro svůj tým.

19:35
    Finsko hraje v plném počtu.

18:57
    Tečovaná rána Metsolu trefila do hrudi, následně se Finové osvobozují.

18:29
    Gynge pálil z mezikruží, finský muž v masce ale puk vyráží do rohu kluziště.

18:00
    Po zákroku Metsoly se před finskou brankou strhla menší roztržka, vylučovat se ale nebude.

17:35
    Další oslabení pro Finy, nedovoleně bránil soupeře Hietanen.

16:59
    Švédská obrana si zkomplikovala rozehrávku, nakonec ale vše dopadlo dobře. Tedy alespoň pro hosty.

16:17
    Ofsajd odpískán finským hokejistům, ti tak v honbě za vyrovnáním budou trochu zdržení.

15:48
    Ta však zůstává nevyužita, i hosté již jsou v pěti.

15:01
    Finové jsou v plném počtu a začíná jejich zkrácená přesilovka.
    14:50 Patrick CEHLIN - 0:1

14:50
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Švédové jdou do vedení! Parádní práci odvedl Mattias Sjögren, který se dokázal prodrat mezi dvěma beky a ještě přihrát PATRICKU CEHLINOVI, jenž zakončoval do prázdné branky. Asistence: Mattias Sjögren.

13:48
    Útočný falu je však k vidění i na druhé straně, Bergström dostává dvě minuty za podražení. Hrát se bude ve čtyřech na obou stranách.

13:30
    Eveberg se stihl v předbrankovém prostoru ještě otočit, dostat kotouč za Metsolu ale nedokázal.

13:01
    Koskiranta se dopustil útočného faulu a nabízí tak početní výhodu i Švédům.

12:17
    Savinainen dostal přihrávku do předbrankového prostoru, puk ale nedokázal zvednout nad beton Svedberga.

11:46
    Švédové jsou kompletní, každopádně pod tlakem a musejí se nadále bránit.

11:00
    Lajunen pálil z první z vrcholku kruhu, jenomže mimo zařízení.

10:28
    Domácí vystřelili hned třikrát, všechny tyto pokusy ale byly zblokovány švédskou obranou.

09:46
    Švédský Lundqvist je prvním vyloučeným hráčem, a to za nedovolené bránění.

09:00
    Postavení mimo hru odpískáno hráčům tří korunek.

08:12
    Pihlström hledal někoho před brankou Svedberga, tam ale byla připravena pouze obrana ve žlutých dresech.

07:25
    Hráči Finska jen posunuli puk do středního pásma, Švédové zakládají další útok.
    06:58 Švédské přečíslení!

06:58
    Klasen se dostal se Sjögrenem do přečíslení dva na jednoho, druhý jmenovaný nakonec pálil jen do hrudiMetsoly, ten ale ještě puk vyrazil. Následně dorážel Pettersson, ani on ale úspěšný nebyl.

06:00
    Kempe vybojoval puk v rohu kluziště za finskou brankou, neměl však komu přihrát a o kotouč nakonec přišel.

05:13
    Westerholm dorážel odražený puk od zadního mantinelu, Metsola ale utěsnil svou tyč.
    04:28 Savinainen a jeho střela mimo tři tyče švédské branky!

04:28
    Klasen uklouzl na vlastné modré čáře a poslal do brejku Savinainena, jeho tvrdá rána ale nemířila mezi tři tyče.

03:34
    Ani jeden celek ještě nedokázal zaměstnat brankáře soupeře, začalo se velmi opatrně.

02:50
    Filppula mohl jít do rychlého protiútoku, puk mu ale přeskočil hůl.

02:11
    Nepřesná nahrávka Finů znamená vhazování po pravici Metsoly.

01:50
    Bergström vletěl do brankoviště a vysunul svatyni Metsoly, vhazovat se bude ve středním pásmu.

01:02
    Domácí hráči se snažili o rychlý přechod do útočného pásma, gólman Svedberg však zasahovat nemusel.

00:26
    Finové se jako první dostali do útočné třetiny, nepřesná nahrávka ale dala puk Švédům.

00:01

Oba celky už jsou na ledě, zanedlouho čeští hlavní rozhodčí zahájí utkání o bronz.

Finsko: Metsola (Koskinen) – Hietanen, Virtanen, Elorinne, Ohtamaa, Lajunen, Melart (C), Kukkonen, Kivistö – I. Filppula, Kemppainen, Pyörälä – Koskiranta, Jormakka, Savinainen – Kuusela, Joensuu, M. Aaltonen – Sallinen, Pihlström.

Švédsko: Svedberg (Lassinantti) – Ahnelöv, Tömmernes, Kronwall (C), Andersson, Andersén, Hultström – Wännström, J. Lundqvist, Kempe – Pettersson, Sjögren, Klasen – Bergström, Zackrisson, Gynge – Everberg, Westerholm, Cehlin – Klingberg.

Rozhodčí: Pražák, Hodek (oba CZE) – Pesonen, Suominen (oba FIN).

Švédové na Finy umí

Finové musejí mít ze Švédů pomalu depresi. Posledních dvanáct utkání v řadě nedokázali hráči Finska zvítězit proti Švédsku za tři body, naposledy se to stalo 22. 12. 2013 v zápase Channel One Cupu.

Švédové jsou taktéž bez bodu a podobně jako Finové hodně inkasují. Především ve čtvrtek v utkání s českou reprezentací dostali šest gólů. Výkon s Rusy už byl o poznání lepší, i tak ale hráči ze země tří korunek padli těsně 2:3.

Finové na domácím turnaji vůbec nezáří. V obou zápasech dostali pět branek a stále čekají na první bod. Nejprve ve čtvrtek padli s Ruskem 1:5, když inkasovali čtyřikrát v závěrečné dvacetiminutovce, včera zase hráči ze země tisíce jezer nestačili na český výběr poměrem 3:5.

Dobré odpoledne u posledního zápasu Karjala Cupu. V severském derby se utkají dva týmy, které zatím nemají ani bod. Půjde tak o třetí příčku na turnaji.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:30.

Jakub Kudláč

Branky a nahrávky: 25. Kemppainen (Elorinne, Pyörälä), 26. M. Aaltonen (Lajunen, Melart), 27. Pyörälä (I. Filppula), 34. Savinainen (Jormakka) – 15. Cehlin (Sjögren)

Finsko: Metsola – Hietanen, Virtanen, Elorinne, Ohtamaa, Lajunen, Melart (C), Kukkonen, Kivistö – I. Filppula, Kemppainen, Pyörälä – Koskiranta, Jormakka, Savinainen – Kuusela, Joensuu, M. Aaltonen – Sallinen, Pihlström.
    Švédsko: Lassinantti – Ahnelöv, Tömmernes, Kronwall (C), Andersson, Andersén, Hultström – Wännström, J. Lundqvist, Kempe – Pettersson, Sjögren, Klasen – Bergström, Zackrisson, Gynge – Everberg, Westerholm, Cehlin – Klingberg.

Rozhodčí: Pražák, Hodek (oba CZE) – Pesonen, Suominen (oba FIN)