Česko – Švédsko 4:1 (kon.) | Rusko – Finsko 4:3 (kon.)
Švédsko
Neděle 18.12.2016, 11:00 • VTB Ledovyj dvarec, Moskva • Euro Hockey Tour

Ode mě je to z ruské metropole všechno. Přeji vám krásné nedělní odpoledne. (13:20:21)

Nejlepšími hráči byli vyhlášeni Pavel Francouz (CZE) a Erik Gustafsson (SWE).

Díky tomuto vítězství pravděpodobně uhájí Česká republika druhé místo v celkové tabulce letošního Euro Hockey Tour.

Tak přece jenom odjede česká reprezentace z Moskvy s vítězstvím v zádech. V posledním utkání si totiž vyšlápla na reprezentaci Tre Kronor a přehrála ji 4:1. Ve třetí třetině totiž přidali pojistky ještě Jakub Jeřábek a Ondřej Vitásek.

59:46 Ondřej VITÁSEK - 4:1

59:46
    Česko právě vstřelilo branku!
    Hotovo, konec. Češi v dnešním utkání porazí vítěze Channel One Cupu – Švédsko. ONDŘEJ VITÁSEK bekhendem od mantinelu zamířil naprosto přesně doprostřed opuštěné švédské brány. Asistence: Vladimír Sobotka.

59:35
    Zakázané uvolnění české reprezentace. Tohle už vypadá dobře.

59:25
    Jeřábek i Klingberg jsou vyloučeni za hrubost.

59:20
    Hromadná mela před bránou, ve které je nejaktivnější Jakub Jeřábek, který brání svého brankáře.

58:56
    Velký tlak seveřanů. Johan Ryno se cpal zpoza brány před ní a snažil se po ledě překonat Francouze, který si toto místečko však dokázal pohlídat.

58:20
    Švédové hrají bez brankáře!

58:00
    Poslední dvě minuty třetí třetiny. Dokáže ještě nějaký z týmů skórovat?
    57:26 Jakub JEŘÁBEK - 3:1

57:26
    Tak teď už je dost možná rozhodnuto! Lukáš Radil přenechal puk JAKUBU JEŘÁBKOVI, který vystřelil po ledě a jeho ránu ztečoval Erik Gustafsson svému jmenovci v bráně přímo mezi betony. Asistence: Lukáš Radil, Dominik Kubalík.

56:04
    Vitásek vyhrál souboj ve středním pásmu, ale pouze odevzdal zpátky z švédskou bránu.

55:36
    Po komerční pauze se vhazuje po levé ruce Gustafssona.

55:01
    A znovu velmi aktivní Češi nepouští Švédy z pásma. Pláněk nabízel kotouč před bránu, ale ani toto nahození se neujalo.

54:10
    Čeští reprezentanti jsou si evidentně vědomi náskoku a jejich hlavním cílem je neinkasovat. Přesto však myslí i na útočení. Polášek nahazoval na Gustafssona.

53:28
    Sobotka s Kämpfem se snažili něco vymyslet v útoku, ale jejich šance zhatila pozorná obrana.

52:53
    Polášek zkušeně uklidnil hru. Oba týmy jsou kompletní.

52:15
    Brodin se dvakrát opřel do puku, ale ani jednou neseřídil mířidla správně.

51:33
    Uvidíme, kterému týmu bude svědčit více místa na ledě, protože se hraje ve čtyřech na obou stranách.

50:57
    Souboj u mantinelu mezi Tomášem Dvořákem a Linusem Omarkem se pořádně vyostřil a rozhodčí poslal oba kohouty zchladit hlavy na trestnou lavici.

50:37
    Zakázané uvolnění české reprezentace.

50:21
    Krásný pas do jízdy dostal kolem pravého mantinelu Carl Klingberg, ale střelou z velkého úhlu si na českého brankáře nepřišel. Klingberg následně doklouzal do české brány a posunul ji. Zřejmě bude zapotřebí zavolat ledaře.
    Budou se čeští hokejisté radovat i po utkání?

49:59
    Seveřané nevyužili ani další možnost přesilové hry.

49:08
    Nygrenova bomba se zastavila až o Francouze.

48:49
    Už jsou hráči tří korunek opět usazení v útočném pásmu.

48:17
    Krásná kombinace Švédů. Kdo jiný než Linus Omark mohl načasovat skvostný pas na hůl Oskara Lindbloma, jehož teč však mířila vedle brány.

47:58
    Za nedovolené bránění odchází na trestnou lavici Adam Polášek. Ten si v předbrankovém prostoru počínal hodně agresivně.

47:45
    Švédi mají výhodu.

46:47
    Adam Polášek to zkusil z první, ale švédský brankář dobře viděl.

46:21
    Po komerční pauze se vhazovalo v útočném pásmu českého týmu. Nahození na bránu si však Gustafsson pohlídal.

45:48
    Na druhé straně Horák přihrával Kousalovi, jehož však zpacifikovala obrana Švédů na poslední chvíli.

45:07
    Johan Ryno v dobré šanci přestřelil bránu Francouze!
    Ano, i takové případy se na Channel One Cupu stávají

44:12
    Tak to je opravdu masivní nástup českých hokejistů do třetí periody. Kolem brány Gustafssona prolétla další střela, která však byla sražena do ochranné sítě.

43:21
    Rutta byl tvrdě zasažen u mantinelu a jeho odjezd na střídačku byl ve velmi bolestivých grimasách.

42:55
    Aho nahodil do útočného pásma a odjel střídat.

42:04
    Skvělý forčeking české formace. Hráči Tre Kronor se ještě ve třetí třetině nedostali za půlku.

41:36
    Riskantní rozehrávka seveřanům vyšla. Češi je však záhy vrátili do obranné třetiny.

41:13
    A další rána. Vitásek nahazoval a Robin Hanzl dobře clonil. Nakonec však upadl na brankáře a píská se postavení útočícího hráče v brankovišti.

41:06
    Lhoták se dostal ke střele hned po buly, ale Gustafsson zasáhl.

40:45
    Češi vstoupil do třetí části aktivně a tlačí Švédy v útočném pásmu.

40:07
    Kämpf se ihned vydal napadat a vybojoval si šanci. Jeho střela zamířila mimo.

40:01

Hráči i rozhodčí jsou připraveni, jdeme do třetí třetiny.

Další třetina začne přibližně v 12:38.

Druhá třetina je za námi a Češi po ní vedou 2:1. Hned zkraje se prosadil parádní ránou z levého kruhu Adam Polášek, poté sice zareagoval ve 32. minutě Emil Johansson, ale poslední slovo měl David Kämpf, jenž mistrně vyřešil svůj únik od modré. Druhá část nabídla krásný svižný hokej, na který byla radost pohledět. Svěřenci trenéra Jandače drží s favoritem krok, a místy jej dokonce přehrávají. Uvidíme, zda se jim podaří dovést zápas do úspěšného konce.

40:00

39:45
    Linus Omark se řítil sám na Francouze, ale byl pod velkým tlakem českého beka, takže do puku jenom šťouchl a Francouz si s menšími problémy poradil.

39:20
    Hernik Tommernes vystřelil od modré čáry, ale Francouz jeho ránu viděl.

38:25
    Češi dnes hrají oslabení skvěle. Ani ve třetí přesilovce si Švédsko nevypracovalo vyloženou gólovku.

37:55
    Další útok musí začít až zpoza vlastní brány.

37:40
    Teď už jsou však na puku opět Švédi, kteří okupují obranné pásmo České republiky.

36:46
    Radil se Sobotkou odvedli perfektní práci v útočném pásmu a kapitán národního výběru dokonce nebezpečně vystřelil. Bohužel netrefil zařízení.

36:25
    Teď však dostanou seveřané šanci. Tomáš Pavelka podržel svého soupeře a dostává dvě minuty.

36:02
    Švédi teď úplně vypustili střední pásmo, ve kterém mají čeští hráči navrch.
    34:13 David KÄMPF - 2:1

34:13
    Gól! Po přistrčení od Lukáše Radila se dostal od modré čáry do samostatného úniku DAVID KÄMPF, který si poradil náramně. Chomutovský útočník si počkal na mezírku mezi betony a našel ji neomylně. Asistence: Lukáš Radil.

33:48
    David Tomášek pálil, ale jeho ránu zblokovala obětavá švédská obrana.

33:15
    Červený přitvrdil u mantinelu, ale ani za pomoci spoluhráčů nevydoloval puk.

32:51
    Další obrovský závar před Francouzem! Českému výběru teď pomohli rozhodčí, kterým se puk dostal z dohledu. Na holích jej však měli švédští hokejisté.
    31:37 Emil JOHANSSON - 1:1

31:37
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    1:1! Švédi přehráli český výběr ve středním pásmu a Linus Omark upaloval ve dvojici proti jedinému českému obránci. Omark to vzal na sebe, ale trefil jen horní tyč. Kotouč se však odrazil příhodně do jízdy přímo k EMILU JOHANSSONOVI a ten už takřka nemohl minout. Asistence: Linus Omark, Johan Ryno.

31:22
    Radil předvedl dobrý důraz do brány, ale Gustafssona nerozhodil.

31:09
    Lhoták se snažil baseballově trefit letící puk mezi kruhy, ale bohužel promáchl.

30:51
    Reprezentanti tří korunek jsou momentálně lepší. Francouz musel znovu zasahovat.

30:26
    Rosen se opět probíjel do útoku ze své typické pozice na levém křídle. Ani tentokrát však nedokázal skórovat.

29:20
    Červenému teď nevydržela hokejka a i kvůli mu ztratili svěřenci Josefa Jandače pásmo.

28:31
    Češi zvládli oslabení i přesto, že Nygren měl dobrou pozici ke střele.

28:03
    Teď už však Francouz zasáhl lapačkou a dovolil spoluhráčům vystřídat.

28:00
    Stále je český výběr pod velkým tlakem v obranné třetině.

27:26
    Zackrisson udržel pásmo a modří nebezpečně kombinují.

27:03
    Zatím si však český výběr vede velmi dobře. Jednačtyřicet vteřin už má za sebou a Švédi ještě nevystřelili.

26:22
    Další přesilovka pro Švédy a ti ukázali včera proti Finsku, že je hrají velmi dobře. Vladimír Sobotka putuje za katr za vražení na hrazení.

25:48
    Na druhé straně však propadla česká obrana a Bergstrom pálil hodně nebezpečně.

25:33
    Kämpf obdržel pas přes celé kluziště, předal Sobotkovi a ten vyslal další projektil. Gustafsson si nyní zachytá.

25:05
    Hanzl se cpal do brankoviště a hledal mezírku nad ramenem švédského gólmana. Ten ji však utěsnil včas.

24:39
    Další rána Poláška zamířila kousek od levé tyče.

24:37
    Kousal nahodil na Gustafssona a vybojoval vhazování v útočném pásmu.

24:12
    Češi jsou teď pod tlakem, vyhození sice šlo přes celé hřiště, ale mířilo na švédskou branku, takže se zakázané uvolnění nepíská.

23:24
    Pokud diváci po první části naříkali na nedostatek šancí, první čtyři minuty druhé třetiny naznačují, že by to mohlo být lepší.

22:45
    Aho nezvládl otočku a upadl, čehož využil Kämpf, který se následně zjevil úplně sám na brankovišti, ale druhý gól českých barev nepřidal!

22:11
    Na druhé straně hned došlo k velkému závaru před Francouzem, ale ten zřejmě dokázal ukrýt puk někde pod sebou, neboť sudí pískají.
    21:13 Adam POLÁŠEK - 1:0

21:13
    A snaha je oceněna! Robert Kousal zavezl puk do útočného pásma a zadovkou jej přenechal do tandemu na ADAMA POLÁŠKA, jehož bomba prošla až za záda Johana Gustafssona. Asistence: Robert Kousal.

20:33
    To však teď skončilo, takže oba týmy jsou kompletní a bílo-červení už se snaží o kombinaci v útoku.

20:05
    Češi vstupují do druhé části v oslabení.

20:01

Oba týmy jsou už na ledě, diváci pomalu usedají. Druhá třetina co nevidět začne.

Další třetina začne přibližně v 11:48.
    Panoramatický pohled na ledovou plochu z hlediště, ve kterém nechybí početná skupina fanoušků českého národního týmu.

První třetina zápasu je za námi. Přinesla sice několik šancí, ale určitá rychlost a atraktivita jí schází. Největší šanci si vypracoval Carl Klingberg, ale jeho pumelice se odrazila od břevna zpátky do hry. Nejvíce byla vidět čtvrtá švédská formace, konkrétně její centr Robert Rosen, ale všechny jeho tři pokusy skončily na Francouzovi. Doufejme, že druhé dějství přinese lepší hokej a také góly.

20:00

19:45
    Skvělý pohyb českých hráčů. Švédi nemohou najít cestičku.

19:14
    Hráči Tre Kronor rozestavěli přesilovkový vzorec, ale aktivní česká obrana je rozhodila a dokázala vytlačit ven z pásma.

18:29
    Češi cítili šanci na brejk, takže skákající hráč vyskočil ze střídačky dříve, než se odporoučel z ledu jeho spoluhráč. Rozhodčí byli pozorní a vylučují český tým za příliš mnoho hráčů na ledě.

18:20
    Česká reprezentace se v pásmu příliš neohřála.

16:58
    Rosen se však nevzdává a pálí dál. Stále ovšem do stejného místa, které má český brankář pod kontrolou.

16:17
    Východočeská spolupráce pardubického Davida Tomáška a hradeckého Rudolfa Červeného přinesla střelu druhého jmenovaného, jenž však pouze otestoval tvrdost pravého betonu Johana Gustafssona.

15:25
    Adam Polášek bekhendem přihrával před bránu, kde čekal Tomáš Zohorna, který se však nestihl zorientovat, jinak by zakončoval do prázdné brány.
    15:00 Francouze zachránila po Klingbergově střele horní tyč!

15:00
    Carl Klingberg rozezvučel břevno české branky!

14:02
    Opět byl v hlavní roli Robert Rosen, kterému se však na turnaji střelecky nedaří a opět si vylámal zuby na Francouzovi.

13:39
    Přihrávka Sebastiana Aha byla hodně nepřesná a zaměstnala Johana Gustafssona, který ji vůbec nečekal.

13:14
    Omark teď způsobil lehce komickou vložku. Hnal se za pukem, ale když už se zdálo, že jej dostane pod kontrolu, tak nekontrolovaně upadl. I mistr tesař...

12:58
    Český brankář vyhodnotil situaci tak, že bude lepší, když kotouč ukryje do lapačky. Druhá komerční pauza.

12:16
    Rosen pálil po přihrávce Normana z mezikruží, ale Francouz zatím drží nulu! Teď se nám tempo výrazně zvedlo.

10:56
    První lajna si teď vytvořila velký tlak, ale ani jeden z pokusů nedošel až na bránu! Reprezentanti tří korunek zatím blokují střely výborně.

10:07
    První těžší zákrok českého brankáře proti střele Davida Runblada! Pravý beton však zaúřadoval.

09:32
    Červený ujel po pravém křídle a snažil se jednou rukou najít Tomáška. Obrana Švédska připravena.

09:22
    Jeden z českých hokejistů zasáhl letící puk vysokou holí. Bude se vhazovat po pravé ruce Francouze.

08:55
    Další nahození, se kterým Pavel Francouz neměl problém.

08:10
    Poprvé dnes předvedl svou šikovnost Linus Omark, který velmi umně zavezl kotouč do útočného pásma a vymyslel skvělou přihrávku, kterou na poslední chvíli zblokovala česká hokejka.

07:42
    Kämpf nepřesně přihrával Radilovi a je z toho icing.

07:15
    Uplynulo téměř osm minut hry a česká reprezentace zatím nepustila seveřany do žádné šance.

06:56
    Lhoták dostal průnikovou přihrávku, ale zradilo jej zpracování. Puk se došoural až ke gólmanovi v modrém dresu a následuje komerční přestávka.

06:25
    Trojice českých hráčů se zaklesla k mantinelu a vybojovala puk proti dotírajícím Švédům.

05:54
    Lukáš Radil dostal namazáno od soupeře a našel ještě lépe postaveného kapitána českého týmu Vladimíra Sobotku, který z velmi dobré pozice nastřelil pouze Gustafssona!

05:00
    Oskar Lindblom měl našlápnuto, ale naštěstí pro Čechy neobdržel přihrávku, neboť by upaloval sám na bránu.

04:37
    David Tomášek výborně zabojoval a udržel puk v útočné třetině.

03:47
    První přesilovka se národnímu týmu vůbec nepodařila a nepřipsal si ani jediný střelecký pokus na bránu.

02:45
    Češi se dlouho nemohli dostat od mantinelu. Následné nahození se ke Gustafssonovi ani nedostalo a Švédi opět vyhodili.

02:09
    Jediný obránce v přesilovkové formaci Adam Polášek nezachytil přihrávku na modré čáře.

01:47
    První přesilovka pro český výběr! Čtvrtá formace se hnala dopředu a Sebastian Aho podržel Tomáše Dvořáka.

01:31
    Švédi ze středního pásma pouze lehce nahodili na Francouze a dojeli si pro vhazování v útočném pásmu.

00:57
    Rutta měl problémy s rozehrávkou, ale spoluhráči mu vypomohli a zažehnali nebezpečí.

00:22
    Český tým se ihned pustil do útočení a Johan Gustafsson si připsal první zákrok.

00:01
    Už na prvním buly byl hodně netrpělivý David Kämpf, ale nakonec jej vyhrál.

00:01

Formální záležitosti jsou již u konce a poslední zápas českého týmu proti jistému vítězi Channel One Cupu může odstartovat!

Následují národní hymny obou zemí.

A nyní přivádí tým na plochu i Pavel Francouz!

Reprezentace Tre Kronor už je na ledě.

Čtveřice rozhodčích už se projíždí po dokonale připravené ledové ploše. Dnes budou utkání řídit jako hlavní pánové Mikhail Buturlin a Viktor Gashilov a jako čároví Alexandr Sadovnikov a Alexandr Zakharenkov.

Do Ledového paláce přicházejí poslední opozdilci, zatímco hlasatel hlásí sestavy obou týmů.

Česko: Francouz (Furch) – T. Pavelka, Jeřábek, Jordán, Rutta, Polášek, Vitásek, Tomáš Dvořák, Pláněk – Sobotka (C), Kämpf, Radil – D. Kubalík, Horák, R. Kousal – T. Zohorna, R. Hanzl, Lhoták – Říčka, Tomášek, Červený.

Švédsko: Gustafsson (Fasth) – Nygren, Gustafsson, Rundblad, Bertilsson, Aho, Tömmernes, E. Johansson – Lindblom, Ryno, Omark – Bergström, Zackrisson, Thuresson – Önerud, Händemark, Klingberg – Norman, Rosén, Brodin – Westerholm.

Rozhodčí: Buturlin, Gashilov – Sadovnikov, Zakharenko.
    Český tým dnes přivedl na rozbruslení brankář Pavel Francouz.

Česká republika

Svěřenci Josefa Jandače prohráli obě úvodní utkání. Ve čtvrtečním zápase ve finské Helsingin Jäähalli podlehli po smolném vstupu do zápasu reprezentaci Suomi 2:4. Poté následoval velmi náročný přelet do Moskvy s přistáním okolo páté hodiny ranní a netradičně už páteční zápas proti Rusku. Češi nezachytili začátek zápasu a po první třetině zejména zásluhou Dacjuka a Kovalčuka prohrávali 0:3. V prostřední části byl obraz hry přesně opačný, avšak českým hokejistům se nedařilo proměňovat šance. Poslední třetina už byla zase v ruské režii a po konci zápasu svítil na ledové kostce nad ledem stav 5:1 pro sbornou.

Podle vyjádření Tomáše Zohorny však česká reprezentace dá do posledního utkání všechno a bude se chtít rozloučit s Channel One Cupem se vztyčenou hlavou.

Švédsko

Tým kolem Erika Gustafssona hraje v Moskvě ve velkém stylu. Nejdříve ve čtvrtek otočil zápas s ruskou sbornou, kterou udolal góly v poslední dvouminutovce a následně se v sobotu v severském derby utkal s Finskem a po velmi suverénním výkonu zvítězil 4:2. Tato vítězství v kombinaci s ostatními výsledky znamenají, že reprezentace tří korunek si už s předstihem zajistila první místo na Channel One Cupu. Výbornými výkony se zatím na tomto turnaji prezentují Linus Omark či Patrik Zackrisson.

Krásnou poslední adventní neděli z Ledového paláce v Moskvě, kde se dnes odehraje utkání, které na celkovém pořadí letošního Channel One Cupu už nic změnit nemůže. Reprezentace Tre Kronor si z ruské metropole už jistojistě odveze první místo a Češi bohužel skončí poslední. Jde však o celkové pořadí Euro Hockey Tour, ve kterém česká reprezentace zatím drží druhé místo.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:00.

Lukáš Foff

Branky a nahrávky: 22. Polášek (R. Kousal), 35. Kämpf (Radil), 58. Jeřábek (Radil, D. Kubalík), 60. Vitásek (Sobotka) – 32. E. Johansson (Omark, Ryno)

Rozhodčí: Buturlin, Gashilov – Sadovnikov, Zakharenko