Lotyšsko – Bělorusko 3:2 (kon.)
Lotyšsko
3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Bělorusko
Pátek 21.04.2017, 17:38 • Zimný štadión, Spišská Nová Ves • Mistrovství světa do 18 let • O udržení

Ode mě je to pro dnešek vše. S přáním hezkého večera se s Vámi loučím. (19:52:59)

Zimním stadionem ve Spišské Nové Vsi nyní zní lotyšská národní hymna. Nicméně bojovníci z Pobaltí to budou mít proti svému soupeři ještě hodně těžké. Bělorusové sice odcházejí z dnešního utkání poraženi, ale to nic nemění na tom, že sehráli velmi důstojnou partii.

Šanci na reparát mají Bělorusové již v neděli, kdy se se svým soupeřem utkají potřetí a definitivně se rozhodne o sestupujícím.

Druhé utkání souboje o udržení mezi elitou nakonec končí vítězstvím Lotyšska. Přesto, že Bělorusově drželi iniciativu tohoto utkání po většinu zápasu, Lotyši dokázali využít nabídnutých šancí a odvrátit hrozbu sestupu.

59:57
    Postavení mimo hru zastavuje akci Lotyšska. Vhazovat se bude ve středním pásmu. Pro dnešek je zřejmě hotovo.

59:30
    Bělorusové chybovali ve vlastní obranném pásmu a na Grišenka se řítil zcela osamocený Emils Gegeris. Bránu však minul.

58:35
    Ivan Drozdov nebezpečně pálil k pravé tyči Rauzovy brány. Lotyšský brankář měl teď velkou porci štěstí.

58:00
    Hokejisté Běloruska mají puk na čepelích, zatímco běží poslední dvě minuty závěrečné třetiny.

57:00
    Po buly ihned pálil Baltruk, ale Rauza vytěsnil vyrážečkou mimo tři tyče.

56:35
    Bělorusové nyní musejí útočit, pokud chtějí s tímto utkáním ještě něco udělat.
    55:07 Valters EGLE - 3:2

55:07
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Parádní stahovačku nyní předvedl VALTERS EGLE, který poslal obránce Bělorusů "na párek" a namířil si to před Grišenka. Kotouč běloruskému gólmanovi prošel mezi betony a nutno říct, že tady čisté svědomí asi mít nebude. Asistence: Viktors Jasunovs, Daniels Berzins

54:30
    Po zákroku Grišenka se k puku dostal Rudolfs Builis, který pálil na bližší tyč. Jeho střela však končí jen na zadním mantinelu.

53:20
    Nebezpečně pálil Vladislav Jerjomenko. Rauza jeho střelu jen zkontroloval pohledem.

52:26
    Bělorusko si bere oddechový čas.

51:00
    A další obrovská šance Bělorusů! Rauza teď vůbec nevěděl, kde má kotouč. Ten mezitím projel podél brankové čáry, ale ani jeden z hráčů v červeném jej nedokázal poslat do brány.

49:58
    Bělorusko právě vstřelilo branku!
    Hosté využívají početní výhodu. Od modré čáry vypálil Sapego, kotouč jemně tečoval ANDREJ PAVLENKO a kus černé gumy zaplul pod horní víko Grišenkovy brány! Asistence: Sergej Sapego, Arťjom Baltruk

49:50
    Bělorusové se snaží něco vymyslet v útočném pásmu, ale obrana Lotyšska prozatím odolává.

48:49
    Vyloučení v týmu Lotyšsko (Sandis Smons – 2 min., hrubost + 10 min. osobní trest, nesportovní chování).

48:00
    Hra je nyní hodně rozkouskovaná. Po zakázaném uvolnění se bude vhazovat v obranném pásmu Bělorusů.

45:30
    A nyní další situace dva na jednoho v podání Běloruska. Do zakončení se dostal Dmitrij Kot, který naskočil z trestné lavice, ale brankář Lotyšska jej dokázal zastavit.

45:17

44:00
    Lotyši kombinují v útočném pásmu, ale Grišenko zatím nemusel zasahovat.

43:17
    Vyloučení v týmu Bělorusko (Dmitrij Kot – 2 min., vražení na hrazení).

43:02
    Před Rauzou byl nyní zaparkovaný Igor Martynov. Niklavs Rauza si však i přes jeho clonu poradil se střelou Filjajeva z hranice levého kruhu.

43:00
    Do šance se dral Viktors Jasunovs, jeho střela však byla sražena do ochranné sítě. Vhazování po pravici Grišenka.

40:56
    Arťjom Baltruk byl nyní zcela osamocen před Rauzou obdržel parádní přihrávku do předbrankového prostoru, avšak lotyšský gólman si povyjel a nepustil puk za svá záda!

40:01

Je za námi prostřední dějství a vzhledem k průběhu by takové skóre po třetině čekal jen málokdo. Bělorusové vstoupili do druhé třetiny pravou nohou a kotouč do branky dokázal dopravit v jednatřicáté minutě Sapego. O rozruch se starala především první pětka ve složení Derjabin, Boršjov, Filjajev, Martynov a Kot. Rauza však dokázal svůj tým v těchto těžkých chvílích podržet a byli to naopak Lotyši, kteří udeřili, a to když zmatku v brankovišti využil v sedmatřicáté minutě Smirnovs.

Třetí třetina začne zhruba v 19:13

40:00

39:50
    Edgars Petrovs dokázal přebruslit obránce Běloruska. Jeho střelu schytal Grišenko do masky a kotouč míří na hokejky hostů.

38:06
    Vyloučení v týmu Lotyšsko (Emils Gegeris – 2 min., nafilmovaný pád nebo přehrávání).
    Vyloučení v týmu Bělorusko (Vladislav Jerjomenko – 2 min., nedovolené bránění).
    36:54 Deniss SMIRNOVS - 2:1

36:54
    Tak to je hodně studená sprcha pro tým Běloruska! DENNIS SMIRNOVS si to drze s pukem namířil přímo před běloruského gólmana, kde dokázal využít následného zmatku a doklepnout kotouč až za brankovou čáru. Asistence: Rihards Paškauks, Valters Egle.

36:38
    Až nyní se k několika šancím dokázali dostat mladíci Lotyšska. Valters Egle však střelou z první mířil mimo tři tyče.

34:43
    V akci opět hostující první pětka a byla z toho opět zajímavá šance. První střelu gólman Lotyšska pokryl a o dorážku se postarala zřejmě pravá tyč za jeho zády.

33:12
    Lotyši jsou ve druhé třetině jako opaření a Rauza měl opět co dělat, aby nelovil kotouč ze své sítě podruhé. Hra je však nyní přerušena komerční přestávkou, což znamená alespoň chvíli oddychu pro domácí, kteří jsou ve druhé části permanentně pod tlakem.

32:29
    A další nebezpečná šance, ve které byl tentokrát Andrej Pavlenko, který pálil příklepem z levého kruhu. Rauza byl však opět pozorný.

31:35
    Bělorusové jsou nadále aktivní a dokázali se dostat do situace dvou proti jednomu, kterou zakončoval Vasilij Filjajev, kterého však vychytal Rauza.
    30:19 Sergej SAPEGO - 1:1

30:19
    Bělorusové byli nakonec za svoji aktivitu patřičně odměněni. Do brejkové situace se dostal Ivan Drozdov, který dokázal přebruslit lotyšského obránce a poté se dostal do zakončení. Jeho pokus Rauza dokázal zneškodnit, avšak na dorážku SERGEJE SAPEGA byl už krátký. Asistence: Drozdov, Jerjomenko.

29:20
    Rauza nyní přerušuje hru svým přesným zákrokem proti střele Baltruka.

28:40
    Na ledě opět v akci první běloruské útočné komando. Před brankou číhal nepokrytý Filjajev, který nebezpečně tečoval. Kotouč však zamířil mimo.

27:30
    Hra nyní příliš hokejové krásy nepobrala. K vidění je sice obrovská bojovnost na obou stranách, nicméně šancí a zajímavých akcí je jako šafránu.

26:28
    Oba týmy v plném počtu.

25:00
    Ve hře čtyř proti čtyřem si zatím úspěšněji počínají Bělorusové, kteří dokázali několikrát Rauzu ohrozit a nyní zakládají další akci.

24:28
    Současné vyloučení:
    Vyloučení v týmu Bělorusko (Arťom Baltruk – 2 min., podražení).
    Vyloučení v týmu Lotyšsko (Viktors Jašunovs – 2 min., nafilmovaný pád nebo přehrávání).

23:15
    A nyní zajímavá situace v běloruském brankovišti poté, co Andrej Grišenko nezaviněně upadl, čímž zapříčinil posunutí brány. Lotyšská akce tak končí.

23:00
    Vasilij Filjajev nahodil kotouč od pravého mantinelu. Rauza nakonec našel kotouč ve své výstroji.

22:30
    Hosté oproti první třetině rozhodně přidali na obrátkách. Aktivně napadají a Lotyši s tím zatím mají velké problémy.

21:35
    Lotyši se z tlaku dokázali vymanit pouze za cenu zakázaného uvolnění, které tak vrátí hru před Rauzu.

21:00
    Bělorusové vstoupili do druhé třetiny o poznání aktivněji a nyní drží puk na svých hokejkách poblíž Lotyšské brány.

20:01

První třetina je za námi. Od počátku utkání jsou aktivnějším týmem Lotyši, kteří se zatím jeví velmi dobře a soupeře nepouštějí do žádných vážnějších šancí. Skóre otevřel v deváté minutě utkání přesilovkovým gólem Valters Egle. Bělorusové od tohoto momentu působí hodně zakřiknutě.

Uvidíme, co nabídne druhá třetina, která začíná zhruba v 18:25.

20:00

19:30
    Poslední půlminuta úvodní části. Kotouč mají na hokejkách Lotyši.

18:39

18:08
    Bělorusové se osvobozují.

17:10
    Lotyši nyní zamkli svého soupeře, avšak jejich útočnému snažení chybí střelba.

16:39
    Vyloučení v týmu Bělorusko (Andrej Pavlenko – 2 min., podražení).

15:00
    Běloruská první pětka nyní dobře forčekuje a obrana Lotyšů hodně zmatkuje. Dobrou šanci měl Dimitri Kot, jenž pálil z mezikruží. Jeho střela však pouze vyprášila Rauzův pravý beton.

13:42

13:23
    Arťjom Baltruk švihl zápěstím a jeho nebezpečná střela minula pravou tyč Rauzovy klece jen o centimetry.

12:03
    Bělorusové nyní mají solidní tlak, avšak zatím nedokážou tento tlak přetavit ve střelu na bránu, natož gól.

11:42
    Vyloučení v týmu Lotyšsko (Daniels Berzinš – 2 min., podražení).
    08:23 Valters EGLE - 1:0

08:23
    Tak nakonec se to Lotyšům přece jen povedlo a ihned je z toho úvodní branka. VALTERS EGLE obdržel kotouč a od mantinelu si nabruslil do prostoru levého kruhu, odkud nekompromisně zavěsil. Asistence: Ilja Žulevs a Niks Krollis.

07:46
    První polovina přesilovky Lotyšů je za námi, ale hokejistům z Pobaltí se zatím nedaří usadit v pásmu soupeře.

06:44
    Vyloučení v týmu Bělorusko (Vladislav Anufrienko – 2 min., podražení).

06:19
    Grišenko si připisuje další zákrok poté, co zkrotil pokus Edgarse Petrovse od levého mantinelu.

05:24
    Kapitán Lotyšska Deniss Smirnovs nyní objel bránu a připravil výbornou šanci pro Emilse Gegerise. Toho však před odkrytou bránou zastavili pozorní obránci v červených dresech..

03:47

03:16
    Bělorusové nyní zamkli Lotyše v jejich obranném pásmu a vytvořili si několik dobrých příležitostí ke skórování. Obzvláště nebezpečný byl pokus Sergeje Sapega, avšak Rauza je zatím bezchybný.

02:20
    První zákrok si připisuje také Rauza, který v lapačce uschoval nahození od modré čáry.

01:47
    Vyloučení v týmu Lotyšsko (Rudolfs Builis – 2 min., nedovolené bránění).

01:00
    První šanci utkání obstarali Lotyši. Grišenko byl však pozorný a přikryl puk před dojíždějícími hráči.

00:35
    Z úvodu utkání se na kotouči drží mladí hokejisté Lotyšska. Zatím však nenacházejí cestu k běloruské bráně.

00:01

Za zvuku hymny Mezinárodní hokejové federace přicházejí obě mužstva na ledovou plochu. Utkání za malou chvíli začíná.

Lotyšsko: Rauza (Voris) – Karkls, Žulevs, Krollis, Kostjuks, Smons, Udris, Barkans, Bergmanis – Smirnovs, Gegeris, Paškausks – Egle, Berzinš, Jašunovs – Sičevs, Opelts, Petrovs – Builis, Lapiks.

Bělorusko: Grišenko (Tolopilo) – Děrjabin, Boršjov, Jerjomenko, Gabrus, Savrickij, Gurban, Nikitin – Filjajev, Martynov, Kot – Drozdov, Baltruk, Pavlenko – Sapego, Anosov, Ažgirej – Anufrienko, Firsov, Drobyš.

Rozhodčí: Garon, Piragic – Kacej, Park.

Ve včerejším zápase zvítězili hokejisté Běloruska nad svým soupeřem 2:0. Díky této výhře se ujali ve vzájemné sérii vedení a k udržení se v elitní skupině potřebují již jedinou výhru.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Jan Marčík

Branky a nahrávky: 9. Egle (Žulevs, Krollis), 37. Smirnovs (Paškausks, Egle), 56. Egle (Jašunovs, Berzinš) – 31. Sapego (Drozdov, Jerjomenko), 50. Pavlenko (Sapego, Baltruk)

Rozhodčí: Garon, Piragic – Kacej, Park