Hongkong – Kajmanské ostrovy 3:4 (0:1 po s.s.) | Arménie – Haiti 0:1 (kon.) | Portugalsko – Švýcarsko 3:5 (kon.)
Finsko – Kanada 1:7 (kon.) | USA – Česko 3:2 (1:0 po s.s.) | Libanon – Bermudy 2:3 (kon.)
Slovensko – Řecko 3:1 (kon.)
po s.s. (1:0)
USA
3:2 (1:1, 0:1, 1:0)
Česko
Sobota 03.06.2017, 16:30 • Tipsport arena • Mistrovství světa mužů • Skupina A2

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:30.

Zdravím a vítám všechny fanoušky hokejbalu u sledování on-line přenosu utkání Mistrovství světa v Pardubicích mezi Českou republikou a USA. Utkáním vás provede Petr Sumbal.

Mistrovství světa hostí Pardubice. V Tipsport areně se odehrává elitní část A-Pool a budou tam probíhat boje o medaile. V Malé hale pak zápolí celky B-Poolu, motivací je jim postup do elitní divize.

V České republice se již tato vrcholná hokejbalová akce konala dvakrát a pokaždé se nakonec slavilo zlato domácích hrdinů. Čeští fanoušci tak doufají, že také v Pardubicích Národní tým naváže na úspěchy z Litoměřic 1998 a Plzně 2009.

USA

Američané se postupně tlačí na ty nejvyšší pozice a hierarchií favoritů turnaje stoupají rok od roku výše. Na posledním šampionátu ve Švýcarsku brali své první medaile v historii, když až po prodloužení podlehli ve finále Slovensku.

Tady v Pardubicích mají Američané za sebou zatím jen vstupní duel proti Portugalsku. A tuhle náročnou zkoušku zvládli. Bojovné utkání plné potyček a střetů rozhodli ve třetí třetině. V té vstřelili dvě branky a zajistili si vítězství 3:1.

Předchozí zápasy na turnaji:
    USA 3:1 Portugalsko

Česká republika

Česká reprezentace vykročila za splněním své zlaté mise ve čtvrtek. V utkání, kterému předcházel zahajovací ceremoniál celého turnaje si poradila se Švýcarskem jasně 6:0. Češi byli celé utkání hnáni za vítězstvím skvělým publikem. To vidělo už v první třetině tři branky, které určily ráz zápasu. Ve druhé části zápasu přidali Češi další dvě branky a skóre uzavřel v poslední minutě utkání Štěpáník.

Ve druhém utkání na turnaji narazili Češi na outsidera skupiny, Itálii. Té se sice nedala upřít snaha, ale od začátku bylo jasné, že vše směřuje k vysoké výhře českého týmu. Už po dvou třetinách vedli Češi 6:0 a dorovnali tak skóre z utkání proti Švýcarsku. Ve třetí třetině show českého týmu pokračovala ještě ve zběsilejším tempu. Po necelých šesti minutách už na světelné kostce svítilo skóre 10:0. Ve zbytku utkání pak národní tým přidal ještě dvě branky a mohl tak spolu s fanoušky oslavit drtivé vítězství 12:0. Hattrickem se blýskli hned dva hráči, Tomáš Fejfar a Radim Štěpáník.

Česko 6:0 Švýcarsko
    Česko 12:0 Itálie

USA: Rethage (Sheehan) – Bayne, Caron, Carter, Defazio, Hildreth, Liebers, Zimmick – Daugherty, Gregory, Hackett, Hickey, Housser, Kiesel, Merchant, Pelito, Ruiz, Schlegel, Senecal, Warila, Wilson

Česko: Heczko (Šimara) – Benedikt, Dědič, Kudela, Pospíšil, Rejthar, Slanec, Švanda, Vlasák – Barnošák, Bílý, Březina, Fejfar, Hnízdil, Bacovský, Kruček, Kubeš, Lux, Peschout, Soukup, Špaček, Štěpáník, Wróbel

Rozhodčí: Ian Hollett, Ray Berezitzky.

Tipsport arena se již pomalu zaplňuje fanoušky. Vypadá to, že bude toto utkání sledovat zatím nejvyšší návštěva na turnaji.

Aréna již potemněla a očekává se nástup obou mužstev na hrací plochu.

Čeští hráči již za ryku fanoušků vbíhají na hřiště. Následovat je bude také výběr USA.

Od úvodního buly už nás dělí doslova sekundy. Zahajovací formace už se staví na vhazování,

00:01

01:05
    Češi jsou poprvé nastěhováni v útočném pásmu a mohou zavařit defenzivě USA.

01:14
    Češi si zahrají první přesilovku utkání. Vyloučen je Jess Hackett na dvě minuty za nedovolenou hru tělem.

01:37
    Brankář USA Rethage musel chytat dvě střely od modré čáry, s oběma si dokázal poradit.

01:51
    Nahození českého týmu skončilo jen u Jonathana Rethageho. Ten přikryl míček pod lapačku a přerušil tak hru.

01:59
    Česko právě vstřelilo branku!
    Hned první přesilovou hru Češi dokázali zužitkovat. MICHAL DĚDIČ dostal od Soukupa přihrávku podél modré čáry a po krátkém rozmyšlení míček napálil přesně do pravého horního růžku branky Rethageho. Asistence: Lukáš Soukup, Martin Špaček.
    01:59 Michal DĚDIČ - 0:1

03:58
    Michal Slanec využil odraženého balónku a okamžitě jej napálil zpět na branku USA. Míček byl sražen do ochranné sítě.

03:58
    Vyloučení v týmu USA (Jim Daugherty – 2 min., držení protihráče).

04:21
    Češi si druhou přesilovku utkání moc neužili. Vyloučen je totiž Tomáš Rejthar za nedovolené bránění.
    04:21 Tomáš Rejthar zatáhl za záchranou brzdu.

05:19
    Už to vypadalo, že se český náskok zdvojnásobí. Míček se ovšem za brankovou čáru dostal až když už byla branka posunuta a tak gól nemůže platit.
    05:19 Neuznaná branka Českého výběru.

05:39
    Američané získali míček a okamžitě vyrazili do protiútoku. Čeští obránci se však stihli včas vrátit a situaci uhasili.

06:01
    Američané jsou v plném počtu a čeká je krátká přesilovka.

06:22
    Češi to kratičké oslabené odehráli v útočném pásmu a nyní jsou již také kompletní.

06:28
    Nyní už ale český tým čeká klasické dvouminutové oslabení. Na trestnou lavici byl poslán Tomáš Kudela za nedovolenou hru tělem.

06:54
    Češi vyhazují a jsou oslavování velmi slušně zaplněnou Tipsport arenou.

07:50
    Střelecký pokus Codyho Warily byl zablokovaný a vzápětí Češi opět odpálili míček do bezpečí.

08:06
    Znovu se vylučuje a tentokrát na americké straně. Dvě minuty si půjde na trestnou lavici odsedět Jonny Ruiz za nedovolenou hru tělem. Rozhodčí jsou dnes zatím velmi úzkostliví.

08:38
    Češi jsou v plném počtu a začíná jejich přesilovka.

08:42
    První střela od modré byla přizvednuta do ochranné sítě, takže se bude buly před Rethagem opakovat.

09:19
    Z levé strany vypálil Jan Bacovský, ale Rethage byl připraven u své tyče a míček za svá záda nepustil.

09:57
    Tomáš Fejfar se tlačil před branku USA a byl přitom sražen na zem. Rozhodčí tento zákrok posoudili jako dovolený.

10:08
    Američané jsou v plném počtu a po dlouhé době se opět bude hrát pět na pět.

11:05
    Dlouho se nakonec v plném počtu na obou stranách nehrálo. Na trestné lavici už sedí za nedovolené bránění Andrew Hildreth.

12:00
    Tvrdou střelu Tomáše Kudely z levého kruhu dokázal Hildreth vyrazit. Tlak českého týmu ale pokračuje.

12:37
    Od jedné z amerických holí se míček odrazil ven ze hřiště.Hra je tedy přerušena a bude se vhazovat po pravici Rethageho.

13:05
    Tým USA je v plném počtu.

13:45
    Nahození Tomáše Rejthara bylo těsně před Rethagem tečované, ale nakonec těsně minulo jeho branku.

14:25
    Rozhodčí viděli další nedovolené zákrok. Michal Dědič je vyloučen na dvě minuty za nedovolenou hru tělem. Doufejme, že si zbytek trestu odsedí až ve druhé třetině.

14:29
    USA právě vstřelily branku!
    Bohužel tomu tak nebude a Michal Dědič opouští trestnou lavici už nyní. Američané totiž bleskově využili přesilovou hru. Po vhazování se míček dostal k DENNYMU SCHLEGELOVI a ten jej pověsil pod břevno branky Lukáše Heczka. Češi právě inkasovali jsou první branku na turnaji. Asistence: Bobby Housser, Steve Gregory.
    14:29 Denny SCHLEGEL - 1:1

15:00

Češi měli perfektní vstup do zápasu a už ve druhé minutě otevřeli skóre, když se v početní převaze trefil Michal Dědič. Poté Tipsport arena oslavovala branku ještě jednou, ovšem předčasně. Míček sice skončil v brance USA, ale ta byla těsně před tím posunuta. Zbytek první třetiny byl poznamenán četnými vyloučeními na obou stranách, hra se kouskovala. V poslední minutě první části zápasu Američané jednu z přesilovek využili, když se přesně pod břevno trefil Denny Schlegel.

Střel na branku v první třetině

USA: 5
    Česko: 17

15:01

15:42
    Američané rozjíždí svůj útok a jsou přitom napadání českými útočníky.

15:54
    Amerika se nakonec dostala až k ohrožení branky Lukáše Heczka. Ten předvedl jistý zákrok a podržel míček.

16:12
    Jan Bílý vystřelil z levé strany, pro Rethageho nebylo vyražení míčku nijak náročné.

16:52
    Tentokrát už měl gólman USA složitější úlohu, ale i to zvládl. Zorientoval se v závaru před svou brankou a přikryl míček pod rukavici.
    16:52 Rethage vyrazil střelu pouze před sebe.

17:15
    Do střelecké pozice se chtěl natlačit Radim Štěpáník, ale při kontaktu s protihráčem ztratil rovnováhu a upadl.

17:25
    Američané hned založili protiakci, která skončila postavením útočícího hráče v brankovišti.

18:34
    Američané poprvé v utkání výrazněji zatlačili Čechy do defenzivy. Národní tým ale dokázal dobře vykrývat prostory na střelu.

18:50
    Přečíslení dva na jednoho bohužel zakončil Dominik Barnošák nepřesnou střelou z levého kruhu.

19:41
    Nahození Hnízdila od modré Rethage dobře viděl a chytil jej do své lapačky.

19:54
    Na druhé straně měl pak práci také Lukáš Heczko. Míček přikryl pod svou lapačku a bude se vhazovat po jeho pravé ruce.

20:48
    Z levé strany nebezpečně vypálil Steve Gregory a Heczko musel předvést vynikající zákrok ramenem, aby udržel nerozhodný stav.
    20:48 Pohotový zákrok Heczka.

21:20
    Naštěstí pro Američany se píská ofsajd. Jinak by Tomáš Wróbel postupoval sám na jejich bránu.

21:32
    Střelu Hnízdila dokázal Rethage vyrazit holí. U míčku jsou ale stále Češi.

21:44
    Češi pokračovali ve svém tlaku a po zásluze byli odměnění brankou a ujímají se vedení! Zadovkou mezi nohama poslal míček na slepo před branku na slepo Lux. Tam se nejlépe zorientoval TOMÁŠ FEJFAR a propálil brankáře Rethageho. Asistence: Ondřej Lux.
    21:44 Tomáš FEJFAR - 1:2

22:29
    Američané tvrdě srazili na zem Jana Bílého. Rozhodčí sice zapískali do píšťalky, avšak neoznamovali trest ale sevření míčku rukou.

23:10
    Další zákrok na hraně, tentokrát na Štěpáníka, Ani nyní se nepíská.

23:17
    K nevoli celého stadionu se vylučuje až teď, a to na straně České republiky. Vyloučen je Michal Slanec za nedovolené bránění.

23:40
    Heczko předvedl úspěšný zákrok lapačkou a následně český tým vyhazuje míček do bezpečí.

24:20
    Z pravého kruhu nepříjemně vypálil Cody Warila. Heczkovi míček sice na okamžik vypadl, ale hned ho zase pokryl a zamezil tak další dorážce.

24:20
    Následně se do sebe pustili Warila s Kudelou a oba si budou muset nuceně odpočinout na trestné lavici za hrubost. Američané hrají přesilovku pět na tři, protože vyloučen je také Pospíšil za vysokou hůl.
    24:20 Po nejistém zákroku následovala řada strkanic.

25:46
    Češi jsou již ve čtyřech a to nejhorší mají za sebou. Následovat bude ještě 34 sekund klasické přesilovky pět na čtyři.

25:53
    Míček byl vyhozen ven ze hřiště, vylučovat se ale nebude. Buly proběhne před Lukášem Heczkem.

26:08
    Heczko drží míček ve své rukavici, poté co efektně chytil střelu Andrewa Hildretha od modré čáry.
    26:08 Sebejistý zákrok Heczka.

26:19
    Češi vyhodili míček do bezpečí a vyloučený Kudela se navíc vrátil do hry.

26:38
    Děj utkání se bude i nadále odehrávat před českou brankou, protože se náš tým dopustil zakázaného uvolnění.

27:13
    Proti střele Radima Štěpáníka z prostoru mezi kruhy vytrčil Jonathan Rethage svůj beton a míček jím vyrazil.

27:20
    Současně jsou vyloučení Špaček a Hickey za hrubost.

27:50
    Velká šance České reprezentace! Češi běželi dva na jednoho na branku Rethageho, ale Radim Peschout bohužel po přihrávce Tomáše Wróbela nezakončil dobře.
    27:50 Peschoutovo zakončení za Rethageho záda neprošlo.

28:49
    Lukáš Heczko chtěl zastavit nahozený míček od Američanů, ale špatně situaci odhadl a míček mu utekl. Český brankář se ale zachoval duchapřítomně, tygřím skokem se vrhl po balónku a svým tělem jej zakryl.

29:23
    Wróbel dokázal vystihnout přihrávku Američanů, ale ti jej do samostatného úniku nepustili.

29:52
    Z otočky vystřelil hodně nebezpečně útočník Ondřej Březina. Rethage ale proti tomuto pokusu z levé strany vytáhl úspěšný zákrok.

30:00

Oba týmy odcházejí do kabin, druhá třetina je u konce. Také druhá část utkání byla velmi bojovná a lehce na vrch měli Češi. Ti nakonec svou převahu dokázali korunovat brankou, když se z předbrankového prostoru prosadil Tomáš Fejfar, autor hattricku z předešlého utkání proti Itálii. Češi tak prozatím nejtěžší zkoušku na turnaji zvládají od třetího vítězství je dělí už jen jedna třetina.

Střely na bránu po druhé třetině

USA: 13
    Česko: 25

30:01

30:19
    Střela Gregoryho z pravé strany rozvlnila jen boční síť.

30:38
    Češi zahrozili z protiútoku. Po střele Bacovského dokonce zvedali ruce nahoru, ale radost do byla předčasná, míček v brance neskončil.

32:00
    Z otočky vystřelil Pavel Kubeč, Rethage dokázal tento střelecký pokus vyrazit svým betonem.

32:28
    Nahozený míček sbírá Nick Carter a Američané zahájí akci zpoza vlastní brány.

33:56
    Martin Kruček měl před sebou na okamžik odkrytou bránu, ale vystřelit se neodhodlal. Jeho následný pokus mířil vedle.

34:43
    Vrátíme se ještě k situaci z první minuty třetí třetiny. Dle opakovaných záběru na kostce v hale je jasné, že rozhodčí Česku neuznali regulérní gól. Míček se neodrazil od břevna ale zevnitř branky. Mělo to být už 3:1.

34:43
    Vyloučení v týmu USA (Matt Kisel – 2 min., sekání).
    Vyloučení v týmu Česko (Jan Pospíšil – 2 min., sekání).

36:20
    Češi měli náznak přečíslení dvou na jednoho. Martin Špaček však bohužel ani nadvakrát míček za záda Rethageho nepropasíroval.

36:43
    Oba týmy jsou v plném počtu.

37:23
    Tečovaná střela Lieberse od pravého mantinelu skončila na boční síti branky Lukáše Heczka.

37:32
    Český tým nečekají jednoduché chvíle. Na trestnou lavici byl odeslán Ondřej Březina za podražení.

37:54
    Češi vyhráli důležité vhazování a ihned odpálili míček co nejdál od vlastní branky.

38:42
    Nepříjemně nastřeloval míček před branku z levé strany Schlegel. Balónek nakonec prolétl brankovištěm a nikdo jej nezasáhl.

38:55
    Američané míček záhy vrátili do nebezpečného prostoru před brankou a už to vydalo, že bude vyrovnáno. Jenže střela Američanů nakonec skončila nad bránou.
    38:55 Heczko předvádí v brankovišti akrobatické zákroky.

39:16
    Branka je posunuta a v ní leží Lukáš Heczko. Vypadá, že je mírně otřese a tak k němu okamžitě míří lékaři českého týmu.
    39:16 Enormní tlak Američanů.

39:16
    Brankář Lukáš Heczko už je zpět na nohou a nic mu nebude bránit v pokračování ve hře.

39:31
    Heczka hned střelou od modré čáry otestoval Andrew Hildreth. Český brankář tuto zkoušu zvládl a míček dokázal vyrazit.

39:32
    Češi jsou v plném počtu.

40:05
    Spolupráce Benedikta s Kubešem nevyšla a protiútok české reprezentace tak zakončen střelou nebyl.

40:46
    Od levého mantinelu z otočky pohotově vypálil Lukáš Soukup. Rethage míček jen vyrazil před sebe. O zbytek se už naštěstí pro něj postarali jeho obránci.

41:48
    Je vyrovnáno! Američané využili chyby v české defenzivě, perfektně sehráli přečíslení dva na jednoho a míček skončil v brance po střele JONNYHO RUIZE. Asistence: Bobby Housser.
    41:48 Ruiz- 2:2

41:51
    Míček neskončil v brance ani omylem a na hřiště létají z hlediště různé předměty. Uvidíme, jak se k situaci postaví rozhodčí. Záběry na kostce totiž jasně ukázaly, že to bylo břevno!
    41:51 Špatně uznaná branka Američanů.

41:51
    Rozhodčí bohužel zřejmě nemají jinou možnost než gól ponechat jako uznaný. Nemohou ho na základě záběrů na kostce odvolat.

42:39
    Čeští hráči jsou zdravě naštvaní a ihned zatlačili USA před jejich branku.

43:17
    Ponechána výhoda pro český tým.

43:24
    Češi nyní dostanou možnost ještě vrátit utkání do stavu, ve kterém mělo být, tedy do vedení. Vyloučen je Matt Caron za vysokou hůl.

44:14
    Střelu Kudely dokázal Rethage škrtnout výstrojí a vyrazit.

44:45
    Střelecký pokus Ondřeje Benedikta z pravé strany mířil těsně vedle.

45:00

Po velmi kontroverzním průběhu utkání svítí na kostce nerozhodný stav 2:2 a tak budou o vítězi muset rozhodnout nájezdy.

Samostatná střílení začínají.

1. série
    1:0
    Jako první se rozběhl na branku Warilla a perfektní kličkou překonal bekhendem Heczka.

1. série
    1:0
    Jan bílý provedl nadějný nájezd, ale v závěru nedokázal zvednout míček nad beton Rethageho.

2. série
    1:0
    Denny Schlegel na druhé straně také neuspěl, Heczko jeho zakončení forhendem vyrazil lapačkou.

2. série
    1:0
    Tomáš Fejfar se k kličce neodhodlal a rovnou vystřelil. Bohužel však příliš vysoko.

3. série
    1:0
    Housser se pokusil Heczka vymíchat, to se mu ale nepovedlo. Český brankář zůstal v klidu a míček vyrazil.

3. série
    1:0
    Martin Kruček bohužel nedokázal z nájezdu překonat Rethageho a Američané tak mohou slavit vítězství.

V samostatných stříleních zvítězil tým USA.
    Autorem vítězné branky je CODY WARILA.
    WARILA - 3:2

Nejlepší hráči zápasu

Česko: Lukáš Heczko
    USA: Jonathan Rethage

Utkání končí vítězstvím týmu USA 3:2 na samostatné nájezdy. Češi měli lepší vstup do zápasu a hned v první minutě otevřeli skóre díky Dědiče. Američané ale našli v poslední minutě první třetiny odpověď, když Schlegel z přesilovky vyrovnal. Ve druhé třetině padl jediný gól, a to z hole Tomáše Fejfara. A ve třetí třetině to přišlo. Dva velmi kontroverzní výroky rozhodčího, které výrazně ovlivnily průběh utkání. Nejprve chybně neuznali branku českého týmu a pak vše korunovali, když označili střelu Američana Ruize do břevna jako gól. Češi už na gólovou odpověď síly nenašli a tak musely rozhodnout nájezdy. V těch se nakonec jako jediný prosadil Cody Warila a rozhodl tak o tom, že bonusový bod putuje k Američanům.

Z mé strany je to pro tento zápas vše, loučím se z pardubické Tipsport areny. (18:44:33)

Petr Sumbal

Branky a nahrávky: 15. Schlegel (Housser, Gregory), 42. Ruiz (Housser), rozh. náj. Warila – 2. Dědič (Soukup, Špaček), 22. Fejfar (Lux)