Kometa Brno – Třinec 5:4 (2:1 po s.n.) | Jihlava – Mladá Boleslav 4:3 (po pr.) | Vítkovice – Zlín 1:2 (po pr.)
Chomutov – Olomouc 4:2 (kon.) | Plzeň – Litvínov 5:1 (kon.) | Pardubice – Sparta 2:3 (kon.)
Liberec – Mountfield HK 3:0 (kon.)
HC Dynamo Pardubice
2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
HC Sparta Praha
Pátek 08.09.2017, 18:00 • Tipsport arena • Tipsport extraliga • 1. kolo

Je to tady! Okurková sezona je u konce a začíná všemi tolik očekávaná extraligová sezona s číslovkami 2017/2018. V našem online přenosu se budeme věnovat souboji dvou nejtradičnějších soupeřů – zápasu mezi pardubickým Dynamem a pražskou Spartou. Oba celky dnes sehrají své 248. vzájemné utkání v nejvyšší soutěži. Pražanům se proti Pardubicím daří. V posledních devíti vzájemných utkáních neztratili proti nim jediný bod.

Dynamo má za sebou hodně nepovedenou sezonu, kdy muselo hájit extraligovou příslušnost takřka do poslední minuty loňského ročníku a má tak letos hodně co napravovat. "Nechci se už vracet k tomu, co bylo. Vydali jsme se na cestu jakéhosi obrození, není to jednoduché, ale náš klub dělá maximum. Přivedli jsme do Pardubic lidi se stejnou vizí a vyhlížíme lepší zítřky. Letos bychom chtěli uhrát předkolo," těší se na novou sezonu generální manažer Dušan Salfický.

Východočeši sehráli v přípravném období dvanáct utkání s bilancí sedmi výher a pěti porážek. Dokázali porazit celky z KHL Slovan Bratislava a Jekatěrinburg. V závěru zase nestačili na prvoligové týmy Slavii Praha a Prostějov. V průběhu narazili i na dnešního soupeře. Po těchto dvanácti zápasech vykrystalizovala konečná sestava Dynama pro extraligovou sezonu.

Rastislav Špirko (Nové Zámky)

Sparta Praha patří tradičně k tomu lepšímu, co v současnosti nabízí česká extraliga, a ani v jejím táboře nemůže po loňské sezoně panovat spokojenost. Po čtvrtfinálovém vyřazení od brněnské Komety v poměru 0:4 na zápasy mají i Pražané co napravovat. „Chceme hrát o medaile, ale mohu říct, že po dlouhé době letos nepatříme k favoritům soutěže,“ uznává hlavní trenér Jiří Kalous.

Podobně jako v Pardubicích byl i v kabině Sparty během léta pořádný průvan. Skončilo deset hráčů, přišlo osm. „Bylo to celkem razantní, snažíme se mančaft co nejvíce sladit, uvidíme v sezoně. Možná se budeme chvíli hledat,“ přemýšlel Kalous na tiskové konferenci.
    Včetně vzájemného zápasu odehrála Sparta v přípravě o jedno utkání méně než Dynamo, tedy jedenáct. Zúčastnila se i tradičního turnaje Red Bulls Salute. Celkem pětkrát odešla jako vítěz, šestkrát se musela před svými soupeři sklonit.

Martin Procházka (HC Škoda Plzeň)
    Michal Řepík (HC Fribourg-Gottéron, SUI)

Který z týmů vyhraje první třetinu?

HC Dynamo Pardubice: Kacetl (Martin Růžička) – Cardwell, Wishart, Holland, Trončinský, Ščotka, Čáslava – Vondráček, Tomášek, Treille – P. Sýkora, Dušek, Rolinek – J. Sýkora, Poulíček, Quenneville – M. Kaut, Bojko, Perret – Beran.

HC Sparta Praha: Aittokallio (Honzík) – Zámorský, Tomáš Dvořák, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Nedomlel – Reichenberg, P. Vrána, J. Hlinka – Kudrna, Pech, Kumstát – Forman, Klimek, Říčka – Saponari, Černoch, Uher – Rousek.

Rozhodčí: Hribik, Kubičík – Blümel, Rampír.

00:01

00:15
    První vhazování v nové sezoně získal pro svůj tým David Tomášek a ihned sprintuje na Aittokalliovu branku.

00:43
    Kotouč už má ale ve své moci Sparta Praha.

01:11
    Forman se snaží rozehrávkou založit útočnou akci, ale nikdo se mu nenabízí.

01:34
    Pro přihrávku do jízdy se natahoval Petr Kumstát, ale jeden z obránců Dynama mu stihl zkřížit cestu.

02:40
    Dynamo se drží v útočném pásmu a dostává Spartu pod tlak.

02:56
    Pražané nakonec vyhazují na zakázané uvolnění.

03:07
    Marek Trončinský nebezpečně obkroužil branku, ale nedokázal zasunout kotouč za záda sparťanského brankáře!

04:08
    Petr Sýkora stál úplně sám před branku, ale nedokázal po přihrávce doklepnout kotouč do prázdné!

05:06
    Pardubice nastartovaly další útok, ale zastavil je hvizd rozhodčího signalizující ofsajd.

05:20
    Sparta dnes jako první zakusí výhodu přesilové hry. Dvě minuty za zdržování hry – vyhození puku inkasuje Ty Wishart.

05:33
    Sparta zaujala přesilovkové postavení, ale Dynamu se prakticky ihned podařilo dostat kotouč ven ze třetiny.

06:15
    Dynamo je v první desetiminutovce jasně lepší a skvěle zvládá i své oslabení.

06:38
    Sparta už je ale v útočném pásmu, Kacetl nadvakrát musel zasahovat proti střele od modré.

07:16
    Rozjetý Lukáš Pech trefuje rameno Kacetla.

07:20

07:50
    Antonín Dušek těsně před Aittokallioem tečoval nahození Trončinského a sparťanský gólman stihl zareagovat na poslední chvíli!

09:10
    Sparta právě vstřelila branku!
    Nakonec ale jako první udeřili Pražané a jdou do vedení! Andrej Kudrna zavezl kotouč do útočného pásma, obkroužil klec a předložil puk mezi kruhy PETRU KUMSTÁTOVI, jenž plácl z první do kotouče a překonal Kacetla! Asistence: Andrej Kudrna.
    09:10 Petr KUMSTÁT - 0:1
    Zdroj: Hokejka TV

09:52
    Sparta navíc bude hrát další přesilovku. Vladislav Bojko dostává dvě minuty plus deset minut osobního trestu za zásah do oblasti hlavy a krku. Menší trest odpykává Matěj Beran.

10:47
    Spartě se zatím nedaří usadit se v útočném pásmu.

11:16
    Síly na ledě se na osmatřicet vteřin vyrovnají. Dvě minuty za držení dostává sparťanský střelec první branky Petr Kumstát.

11:52

12:11
    Dynamu už je v pěti a Sparta vyhazuje přes všechny čáry.

12:51
    Trončinský střílel od modré, kotouč se odráží do rohu.

13:13
    Z pravého kruhu pro vhazování to nepřesně zkoušel Peter Quenneville.

13:16

14:11
    Spartu v útočné akci brzdí ofsajd.

15:13
    Domácí se poměrně dlouho drželi v útočném pásmu, ale bylo to bez střely, tudíž žádné nebezpečí pro Spartu.

16:15
    Robert Říčka se pokusil vypálit na Ondřeje Kacetla, ale při zakončení podklouzl.

17:20
    Miroslav Forman se prezentoval nebezpečnou střelou přes obránce, ale jeho pokus letěl hodně nad pardubickou branku.

17:54
    Kacetl schoval do lapačky nahození od mantinelu, hra je přerušena.

18:07
    Petr Sýkora pláchl podél mantinelu a hledal ve druhé vlně u tyče postaveného Tomáše Rolinka, ten ovšem nedokázal zakončit!

19:01
    Běží poslední minuta první třetiny.

19:30
    Treille zpracoval kotouč ve středním pásmu, ale nesmyslně vyhodil puk ze hřiště.

20:00

Který z týmů vyhraje druhou třetinu?

První třetina nové sezony v Pardubicích je u konce. Domácí měli více ze hry, veliké šance spálili Petr Sýkora, Marek Trončinský, nebo třeba Tomáš Rolinek v závěru třetiny, hokej se ovšem hraje na góly a na ty vede Sparta Praha. Andrej Kudrna v desáté minutě předložil zpoza branky kotouč Petru Kumstátovi a ten neměl problém se zakončením. Druhá třetina začne zhruba v 18:51.

20:01

20:22
    Tomáš Vondráček to zkoušel bekhendem od mantinelu, ale Aittokallio byl pozorný.

20:55
    Robert Říčka adresoval přesnou přihrávku do jízdy Lukáši Klimkovi a ten na začátku druhé třetiny jen těsně minul branku!

22:14
    Patrik Poulíček příliš dlouho otálel se zakončením a sparťanský brankář dál drží čisté konto.

23:27
    Lukáš Klimek dostal od Miroslava Formana přesnou přihrávku zpoza branky podobně jako Kumstát v první třetině, ale Kacetl stál ve správný čas na správném místě!

24:31
    Patrik Poulíček se pokoušel o mantinel obhodit sparťanského obránce, ale kotouč nakonec skončil až na zakázaném uvolnění.

25:02
    Další zakázané uvolnění Dynama.

26:03
    VIncent Saponari se natahoval po přihrávce do jízdy, ale nezpracoval a útočná akce Sparty končí.

27:25
    Alexander Reichenberg natáhl v mezikruží ke střele, ale Ondřej Kacetl podržel kotouč na hrudníku a přerušil hru.

27:41
    Sparta vede o dvě braky! ROBERT ŘÍČKA překvapil Ondřeje Kacetla nahozením od mantinelu, když kotouč pardubickému brankáři propadl až do sítě! Asistence: Tomáš Dvořák a Lukáš Klimek.
    27:41 Robert ŘÍČKA - 0:2

29:03
    Mohlo to být 3:0 pro Spartu! Lajna kolem Jaroslava Hlinky dokonale rozložila domácí obranu a sparťanský kapitán stál úplně před prázdnou branku, trefil ovšem pouze tyč!

29:43
    Zakázané uvolnění Dynama.

30:06
    Poulíček dostal přihrávku do mezikruží, ale z první trefil pouze betony sparťanského brankáře.

30:53
    Dynamo si zahraje přesilovou hru. Dvě minuty za sekání dostává sparťanský Tomáš Pavelka.s

31:17
    Pražané ovšem vlastní oslabení přetavili v další kotouč v pardubické síti! JIŘÍ ČERNOCH pláchl spolu s Dominikem Uherem dva na jednoho a po přihrávce do druhé vlny překonal Kacetla. Asistence: Dominik Uher a Richard Nedomlel.
    31:17 Jiří ČERNOCH - 0:3

32:53

33:17
    Je pískáno zakázané uvolnění Sparty Praha.

34:12
    Domácí Pardubice si zahrají další přesilovou hru. Dvě minuty za hákování dostává Petr Zámorský.

34:21
    Dynamo při snaze zaujmout přesilovkové postavení zastavil ofsajd.

34:57
    Po přihrávce od Petra Sýkory z první vypálil Marek Trončinský, ale netrefil branku.

35:19
    Sparta navíc málem znovu skórovala ve vlastním oslabení! Miroslav Forman se ocitl v samostatném úniku, ale nedokázal překonat Ondřeje Kacetla.

36:12

36:39
    Sacha Treille zpracoval kotouč na útočné modré, ale svůj příklep směřoval přímo doprostřed sparťanské branky. Odtud nebezpečí nehrozí.

38:12
    Patrik Poulíček dostal dobrou přihrávku do druhé vlny, ale dlouho zpracovával kotouč a nakonec pořádně ani nevystřelil.

39:36
    Ofsajd Sparty.

40:00

Který z týmů vyhraje třetí třetinu?

Ve druhé třetině Sparta postupně přebírala vládu nad dnešním utkáním a dostala se do tříbrankového vedení. Ve dvacáté osmé minutě poslal Pražany do dvoubrankového vedení Robert Říčka a o čtyři minuty později v oslabení skóroval Jiří Černoch. Prázdnou branku ještě netrefil Jaroslav Hlinka a další únik v oslabení neproměnil Miroslav Forman. Třetí třetina začne zhruba v 19:44.

40:01

41:16
    Dynamo je od začátku třetiny na kotouči, ale přechod do útoku se mu vůbec nedaří.

42:18
    Jiří Černoch vypustil svižnou střelu zápěstím, Kacetl zareagoval včas.

43:20
    Aittokallio si připisuje zákrok proti střele Sachy Treilleho.

44:15
    Vladislav Bojko dostával přihrávku do jízdy, ale ve středním pásmu nedokázal zpracovat a kotouč skončil až za sparťanskou brankou.

44:44
    Bojko byl v další obrovské šanci, když dostal přesnou přihrávku do druhé vlny, ale z bezprostřední blízkosti minul branku!

47:01
    Jak Dynamo vlétlo do zápasu, tak mu s blížícím se koncem vůbec nic nevychází.

47:41
    Ke střele se dostal Tomáš Rolinek, ale Aittokallio schoval v klidu jeho pokus do lapačky.

48:32
    Petr Zámorský přijal přihrávku na pravém kruhu pro vhazování, ale jeho taháček Kacetla příliš nerozhodil. Kotouč totiž mířil přímo do hrudi pardubického brankáře.

48:46
    Dynamo vyhazuje kotouč na zakázané uvolnění.

50:15
    David Tomášek krouží v útočném pásmu, ale je na to sám, a to se hraje těžko.

50:39
    Dynamo právě vstřelilo branku!
    Přece jen se ale domácí dočkali svého prvního gólu v nové extraligové sezoně! Tomáš Vondráček poslal z rohu hřiště přesnou přihrávku mezi kruhy, odkud zacílil RHETT HOLLAND! Asistence: Tomáš Vondráček a Antonín Dušek.
    50:39 Rhett HOLLAND - 1:3

51:26
    Dynamo výrazně ožilo a tlačí se před sparťanskou branku.

52:22
    David Tomášek to zkoušel z první od modré čáry, ale netrefil branku.

52:49
    Petr Sýkora prokázal, že mu to stále jezdí! Při svém úniku byl ale faulován a Dynamo bude hrát přesilovku.

52:50
    Dvě minuty za nedovolené bránění inkasuje Miroslav Forman.

53:26
    Sparta dostává kotouč ven ze třetiny.

54:23
    Od modré čáry to zkoušel Marek Trončinský, ale trefil pouze obránce před sebou a Sparta opět vyhazuje.

54:50

55:15
    Dynamo bylo ve velikém tlaku, připravilo si tři veliké šance, ale všechny pochytal sparťanský brankář!

55:56
    Tomáš Vondráček se pokoušel protáhnout před sparťanskou branku, ale odstavil jej jeden z obránců.

56:58
    Po Treilleho přistrčení se na sparťanskou branku rozjížděl Ján Sýkora, ale mezi kruhy byl tvrdě sestřelen sparťanským obráncem. Hosté následně vyhodili kotouč na zakázané uvolnění.

58:02
    Dělovka Petra Zámorského od modré čáry se odrazila od Kacetla mimo tři tyče.

59:01
    Běží poslední minuta dnešního utkání.

59:33
    A možná nebude poslední, protože domácí pořádně dramatizují závěr utkání! Sacha Treille kroužil v útočném pásmu a hledal, komu by přihrál kotouč, až skrz Jacoba Cardwella našel DAVIDA TOMÁŠKA, který dokázal procedit kotouč za záda sparťanského brankáře! Asistence: Jacob Cardwell a Sacha Treille.
    59:33 David TOMÁŠEK - 2:3

59:33
    Dynamo si okamžitě vzalo oddechový čas a bude to zkoušet v šesti!

Už to ale nebylo nic platné, půl minuta byla pro Dynamo málo na to, aby dokázalo vyrovnat stav utkání. Zápas domácím utekl ve druhé třetině, kdy Sparta odskočila do tříbrankového vedení. Svěřenci Miloše Holaně zabrali až v závěru, kdy po gólech Rhetta Hollanda a Davida Tomáška snížili na 2:3, ale to bylo ze strany Dynama i přes závěrečnou power play všechno. Premiérové tři body do tabulky si tak po zásluze připisují hosté z Prahy. Z Pardubic se s Vámi pro dnešní večer loučí Marek Votke.

Nejlepší hráči: Rhett Holland – Andrej Kudrna. (20:21:53)

Marek Votke

Branky a nahrávky: 51. Holland (Vondráček, Dušek), 60. Tomášek (Cardwell, Treille) – 10. Kumstát (Kudrna), 28. Říčka (Tomáš Dvořák, Klimek), 32. Černoch (Uher, Nedomlel)

HC Sparta Praha: Aittokallio (Honzík) – Zámorský, Tomáš Dvořák, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Nedomlel – Reichenberg, P. Vrána, J. Hlinka – Kudrna, Pech, Kumstát – Forman, Klimek, Říčka – Černoch, Uher, Rousek.

Rozhodčí: Hribik, Kubičík – Blümel, Rampír

Diváci: 8 068