Kanada – Švýcarsko 8:2 (kon.) | Švédsko – Slovensko 3:2 (kon.) | USA – Rusko 4:2 (kon.)
Švédsko
3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Slovensko
Středa 03.01.2018, 00:00 • Harbor Center (Buffalo) • Mistrovství světa do 20 let • Čtvrtfinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 00:00.

Přesně o půlnoci z úterý na středu bude zahájeno třetí čtvrtfinále na MS 20 v Buffalu. V tomto střetnutí, které se odehraje v menší hale Harbor Center se proti sobě postaví reprezentace Švédska a Slovenska a my jsme zvědavi zda dokáže Slovensko podruhé šokovat hokejovou veřejnost a porazí dalšího favorita na tomto MS.

Švédsko
    Mladí hokejisté Tre kronor mají ty nejvyšší ambice a tomu odpovídala i zatím předvedená hra v základní skupině a není divu, že jsou dnes hokejisté se třemi korunkami na prsou jasnými favority.

Švédsko vyhrálo všechny čtyři utkání ve skupině s kladným skóre 20:7. Jediný bod ztratilo Švédsko ve svém posledním utkání ve skupině s Ruskem, když o vítězi musely rozhodnout, až samostatné nájezdy ve kterých rozhodl útočník Farjestadu Oskar Steen.
    Proti Švédsku se ve skupině postavil i český národní tým, který padl po boji 3:1.

Mezi nejproduktivnější hráče Švédska na turnaji patří Lias Andersson (5+1), Elias Pettersson (4+2) a Alexander Nylander (1+5). V kádru Švédska figuruje samozřejmě také jeden z nejsledovanějších beků a jeden z největších talentů současnosti Rasmus Dahlin, který si zatím na turnaji připsal 6 asistencí, na první branku stále tento talent čeká.

Slovensko
    Slováci jsou zatím příjemným překvapením tohoto turnaje a dnes budou chtít na tato slova jistě navázat. Naší východní sousedé dokázali ve skupině porazit kromě povinného vítězství nad Dánskem (5:1) i pořádající domácí favorizovaný výběr USA a po vítězství 3:2 na sebe velmi dobře upozornit. Nakonec z toho bylo ''pouze'' čtvrté místo ve skupině se ziskem 6 bodů, jelikož vzájemný zápas s Finskem, které posbíralo také 6 bodů, dopadl lépe pro seveřany (5:2).

Slovensko zatím táhne a dnes se také bude spoléhat na útočníka Samuela Bučeka, který hraje zámořskou QMJHL za tým Shawinigan Cataractes a na turnaji posbíral již 6 bodů (3+3). Dalšími nebezpečnými forwardy v kádru Ernesta Bokroše jsou Filip Krivošík (2+1) a Miloš Roman (2+0). .

Vzájemné zápasy
    Na den přesně by se dalo říct se opakuje tento čtvrtfinálový souboj. Na loňském šampionátu hráčů do 20-ti let narazily na sebe Švédsko se Slovenskem také ve čtvrtfinále a byl z toho výprask Slováků v poměru 8:3 (3:0, 2:2, 3:1). Navíc o rok zpět se setkali Švédsko se Slovenskem také ve čtvrtfinále a byl z toho opět jednoznačný triumf Tre kronor, tentokrát v poměru 6:0.

Švédsko: Gustavsson (F. Larsson) – Liljegren (A), Moverare, Dahlin, Brännström, G. Lindström, Sellgren, Högberg – Pettersson (A), A. Nylander (C), Andersson – Karlström, L. Lindström, Zetterlund – Söderlund, Lundeström, Steen – G. Gustafsson, Davidsson, Jonsson Fjällby – J. Boqvist. Trenér: Monten

Slovensko: Durný (Hrenák) – Hedera, Korenčík (C), Bodák, Ivan, Zeleňák (A), Fehérváry, Matejovič, Fereta – Smolka, Kundrik, Kelemen – Miloš Roman, Tamáši, Krivošík – Buček, Ružička, Studenič – Liška (A), Čacho, Solenský. Trenér: Bokroš

Rozhodčí: A. Garon (CAN), M. Nikolič (AUT).

Oba týmy právě nastupují na ledovou plochu, zanedlouho může začít třetí čtvrtfinálový zápas MS 20 v Buffalu. Byli bychom rádi kdyby Slováci napodobili úspěšný český výkon z dnešního podvečera.

00:01

00:05
    Úvodní bule vyzněla pro Švédy.

00:36
    Durný zasahuje poprvé proti nahození od mantinelu a ihned rozehrává a nedopouští vhazování před svoji brankou.

01:56
    Vyloučení v týmu Slovensko (Martin Fehérváry – 2 min., podražení).

02:10
    Přesilovku začali Švédi ranou Nylandera do tyče!

02:28
    Na druhé straně také zvoní tyč! V oslabení ujel po levé straně Erik Smolka a orazítkoval horní tyč!

02:33
    Třetí tyč v krátké chvíli, neuvěřitelné! Ranou od modré ji označkoval Lindström!

03:56
    Slovensko v plném počtu .Feherváry na ledě.

05:02
    Durný přerušuje velmi agilní úvod utkání, když zachytil nepřesnou přihrávku Švédů.

05:51
    Liška se snažil proniknout s pukem do útočné třetiny, ale tam jej spacifikoval tělem Nylander.

06:45
    Pokus o střelu z hole Korenčíka končí na švédské obraně, následně se dostal ke střele znovu Korenčík, ale tato střela se stala malinou pro brankáře Gustavssona. Vhazovat se bude po jeho levici.

07:08
    Švédsko se rychle dostalo z pásma a nebezpečnou ranou z poza kruhu Zetterlunda musel vyrazit ramenem Durný.

07:30
    Na druhé straně ohrozil Gustavssona Kelemen, ale lapačka švédského brankáře na místě.

07:48
    Zatím vidíme hru nahoru dolu a Slovensko hraje velmi aktivně, nepouští tak Tre kronor do velkého tlaku.

08:00
    Po vyhraném buly pálil Anderson nad branku Durného.

08:45
    Ramus Dahlin dal o sobě poprvé vědět, ale jeho průnik po levém mantinelu skončil ranou mimo branku. Následně vystřelený kotouč na útočné modré čáře Slovenska.

09:23
    Korenčík vyhazuje kotouč mimo hrací plochu, ale pouze na střídačku, vhazovat se bude v obranném pásmu Slováků.

10:08
    První přesilovka pro Slovensko. Za útočný faul si odsedí dvě minuty Fabian Zetterlund za podražení

10:25
    Slovensko vyhrálo buly a kombinuje v útočné třetině, dokonce Tamáši vystřelil z levého křídla, ale Gustavsson kryje.

10:45
    Tentokrát se Švédi osvobodili a dokonce zahrozil Davidsson, ale Durný si pohlídal pravou tyč. Slovensko zakládá další útok.

11:50
    Velký závar vznikl před Gustavssonem po nastřeleném kotouči Růžičky, ale ani jeden ze Slováků nedokázal najít odražený kotouč.

12:08
    Ani slovenská přesilovka nebyla využita, Švédi jsou opět v pěti.

13:27
    Švédi rozjeli v útočné třetině teď slušný kolotoč, který zakončil ranou mimo branku Boqvist.

14:08
    Kotouč na švédské střídačce, vhazovat se bude po reklamní pauze ve středním pásmu.

14:45
    Gustavsson nahazoval puk od pravého mantinelu bekhendem na Durného a ten i menšími obtížemi kotouč vyrazil.

15:49
    Petersson vypálil přes obránce mimo branku Durného. Švédi v závěru třetiny však zvyšují aktivitu ve své útočné třetině.

16:42
    Durný nyní raději přidržel kotouč po nepovedené střele Zeterlunda. Vhazování po jeho pravici.

17:00
    Po vyhraném buly střílel Dahlin od modré, ale Durný vyrazil mimo branku.

18:00
    Fjällby si našel odražený puk a přes obránce se pokoušel překonat Durného, který nic neviděl, nakonec kotouč mířil mimo branku.

18:24
    Střela Nylandera sražená nad branku Durného. Slovensko je teď pod velkým tlakem a snaží se udržet nulu na svém kontě do konce třetiny, což může být velmi důležité pro další průběh.

19:00
    Poslední minuta první třetiny.

19:34
    Ještě Buček s Růžičkou se snažili ohrozit Gustavssona, ale Bučeka zablokoval ve velké šanci Sellgren. Na druhé straně se tlačil před branku Davidsson, ale Durný zasahovat nemusel.
    19:34

20:00

První třetina čtvrtfinále mezi Švédskem a Slovenskem je za námi. Slováci můžou být spokojeni, do kabiny se jde za stavu 0:0. V úvodu zazvonila hned třikrát konstrukce branky. Dvakrát za Durným a jedenkrát tento zvuk zaslechl i Gustavsson. Slovensko hraje velmi odvážně, ale závěr třetiny nakonec přeci jen přinesl obrovský tlak Švédů ale Durný drží naděje Slováků.

Střely na branku po první třetině 12 – 4.

Druhá třetina začne přibližně v 01:03

20:01

20:09
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Tak takhle si Slováci určitě nepředstavovali úvod druhé třetiny. Hned v jejím úvodu se trefuje po přistrčení ve středním pásmu od Söderlunda střelou z mezi kruží pod lapačku Durného ISAC LUNDESTRÖM. Asistence: Tim Söderlund
    20:09 Isac LUNDESTRÖM - 1:0

21:45
    Slovensko vyhazuje kotouč přes všechny čáry, zakázané uvolnění.

21:54
    Tim Söderlund vyzkoušel Durného střelou od modré. Maskovaný můž Slováků kryje a čeká nás další vhazování po jeho pravici.

22:15
    Hra se přesunula poprvé v této periodě také před Gustavssona a ten musel vyrazit střelu Zeleňáka od modré.

23:08
    Zakázané uvolnění Švédska, hra se přesouvá před Gustavssona.

23:19
    Rychle se hra však přesunula opět na druhou stranu, ale střela Linus Lindströma sražena nad branku.

23:25
    Následně zakázané uvolnění Slovenska.

24:00
    Nylander našel na levé straně Peterssona, ale ten pouze vyprášil hrudník Durného.

24:10
    Znovu skvělý zákrok Durného po střele od modré od Högberga. Švédi ve druhé třetiny začali výrazně aktivněji bruslit a dělají svým pohybem velké potíže Slováků, ti se nemohou dostat do hry.

25:52
    Další rána na Durného, tentokrát kryje bombu Brännströma od levého mantinelu.

26:55
    Švédsko se uklidňuje druhou brankou, která patřila do kategorie výstavních! FABIAN ZETTERLUND si přebral kotouč ve svém obranném pásmu a sólem přes celé hřiště se dostal až před Durného, kterému poslal kotouč mezi betony svou nádhernou kličkou, tohle byla paráda od švédského forwarda. Asistence: Bez asistence
    26:55 Fabian ZETTERLUND - 2:0

27:45
    První větší ohrožení branky Gustavssona, když se jej Krivošík snažil překonat bekhendem, ale bez úspěchu.

28:48
    Elias Pettersson na druhé straně také vyzkoušel svůj bekhend, ale i Durný je pozorný, nicméně Švédi jsou bruslařsky velmi dobře připraveni a aktuálně se to projevuje na ledě ve velkém.

29:50
    Nahození ze středního pásma Kelemena raději přidržel Gustavsson, bude se vhazovat po jeho pravé ruce.

29:55
    Po vyhraném buly pálil Bodák a Gustavsson opět drží kotouč ve své lapačce.

30:15
    Fjällby Jonsson nyní vypálil přes obránce, jeho rána však byla sražená, nicméně švédský útočník si kotouč znovu dojel, obkroužil pásmo a znovu se dostal ke střele, tentokrát zasahoval přesně Durný.
    30:15

30:30
    Miloš Roman zůstal nyní na zemi po souboji před brankou s Gustavem Lindströmem, ale už se zvedá a odchází na střídačku.

31:37
    Nepřesná přihrávka Ferety končí zakázaným uvolněním Slovenska.

32:03
    Tamáši se snažil o střelu přes obránce, ale jeho pokus byl sražený. Na druhé straně ofsajd po akci Linuse Lindströma.

32:30
    Gustavsson zasahuje po ráně Bodáka od modré, chyběl někdo před brankou kdo by clonil ve výhledu.

32:56
    Nyní se ale dostal Solenský do obrovské šance, když byl sám před Gustavssonem, ale byl až příliš blízko, aby dokázal skórovat.

33:57
    Švédi se dostali do přečíslení tři na dva, ale Nylander pokazil svou přihrávku.

34:52
    Teď se přitvrdilo. Čacho si najel po mantinelu a tam si na něj počkal Liljegren.

35:31
    Nenápadná rána Bodáka od modré málem zapadla k pravé tyči Gustavssonovy branky. Kontaktní branka by ještě mohla utkání zdramatizovat.

35:50
    Další ránu vyslal Zeleňák, ale kotouč ke Gustavssonovi nedoputoval.

36:06
    Rasmus Dahlin vystřelil kotouč ze svého pásma mimo hrací plochu a odpyká si tak dvě minuty za zdržování hry. Slovensko bude mít druhou možnost přesilovky v tomto utkání.

36:40
    Krivošík hledal před brankou spoluhráče, ale do přihrávky se vložil Gustavsson a přikryl kotouč.

37:00
    V oslabení se pokoušel ohrozit Durného Fjällby, ale minul branku

37:41
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Kontaktní branka je na světě! Kapitán Slovenska MARTIN BODÁK si počkal na modré na kotouč , nabruslil si po mantinelu na kruh a ranou o tyč do víka snižuje stav dnešního utkání! Slovensko využívá vůbec první přesilovku na šampionátu a to právě v pravou chvíli! Asistence: Viliam Čacho, Samuel Buček.
    37:41 Martin BODÁK - 2:1

38:08
    Slovensko povzbuzeno brankou se znovu nastěhovalo do útočného pásma.

38:35
    Ivan po přihrávce Bučka střílel od pravého mantinelu, no Gustavsson raději podržel. A podržel i následnou střelu Feherváryho po buly.

39:00
    Slovensko opět nastěhované v útočné pásmu a Zeleňák střílel od modré mimo branku. Tak závěr třetiny patří jasně Slovákům.

39:45
    Durný ještě vyrazil nahození ze střední třetiny a nejspíš je to to poslední co se v této periodě stane.

40:00

Druhá třetina již přinesla branky, nejprve se hned po devíti vteřinách třetiny prosadil Isac Lundström. Následně poslal do dvou brankového vedení Švédy po krásné akci Fabian Zetterlund a zdálo se, že je dnes rozhodnuto, ale Švédi v závěru třetiny přestali hrát a Slovensko toho využilo zásluhou svého kapitána Martina Bodáka, který využil vyloučení Dahlina. Ještě tak není zdaleka rozhodnuto o postupu favorizovaných Švédů.

Střely na branku po druhé třetině: 28 – 14.

Třetí třetina začne přibližně v 1:57.

40:01

40:32
    Švédsko se podle očekávání hned nastěhovalo do útočného pásma, ale bez střeleckého pokusu.

40:46
    Vyloučení v týmu Švédsko (Isac Lundeström – 2 min., faul loktem).

41:03
    Obrovská šance pro Slovensko! Chystá se přesilovka 5 proti 3. Vyloučení v týmu Švédsko (Tim Söderlund – 2 min za podražení Bučeka.

41:30
    Bombu Bodáka od modré tečoval Studenič před brankou a kotouč zazvonil o tyč!

42:01
    Sebastian Buček střílel z mezi kruží, rána sražena nad branku. Slovensko však zůstává v pásmu.

42:12
    Další rána Martina Bodáka od modré! Gustavsson kryje. Branka visí ve vzduchu!

42:46
    Švédsko už je ve čtyřech.

43:03
    A nyní je na ledě i Söderlund a Švédsko přežilo kritickou chvilku.

43:55
    Švédsko se po ubráněném oslabení nastěhovalo zásluhou Fjällbyho střeleckého pokusu před Durného.

44:50
    Icing Švédska a Slovensko může ohrozit Gustavssona.

45:09
    Ale Švědi se dostaly ihned z pásma a tentokrát vidíme zakázané uvolnění na druhé straně ledové plochy. Vhazování před Durným.

45:28
    Linus Lindström se dostal k odraženému puku a z prostoru mezi kruhy vyprášil betony Durného, nebezpečná situace pro slovenského brankáře, ale ten drží akcie Slovenska v tomto zápase.

46:35
    Nepřesná rozehrávka Švédska a následuje jejich další icing.

46:57
    Buček skvěle našel v druhé vlně Ivana, který zkoušel střelou zápěstím překonat Gustavssona, ten však našel kotouč ve své lapačce. Následuje reklamní pauza a po ní bude pokračovat snaha Slovenska o senzační vyrovnání.

47:05
    Po vyhraném buly zasahuje znovu Gustavsson. Další vhazování po jeho levici.

47:26
    Dva icingy v rychlém sledu na straně Slovenska. Vhazování před Durným.

47:48
    Slovensko rychle přesouvá hru na druhou stranu hrací plochy.

48:16
    Slovensko tahalo kotouče po rozích zásluhou Bučeka a nakonec Švédsko vyhazuje pouze za cenu zakázaného uvolnění. Troufnu si říci, že Slováci jsou lepším týmem na hrací ploše v tento moment.

48:55
    Kundrík se odvážně prodral přes dva obránce a nenápadnou ránu mířil mezi betony a Gustavsson by moc rád, že kotouč našel mezi betony.

49:31
    Po dlouhé době dal o sobě vědět Nylander, ale nepřešel přes obránce Slovenska. Teď již, ale Durný raději přidržel kotouč před svoji brankou.

51:17
    Švédi dávají důležitou uklidňující třetí branku. Tym Söderlund teď přesvědčil úplně všechny, že bude zakončovat, nakonec však nádhernou přihrávkou vybídl ISACA LUNDESTRÖMA, který již uklízel do prázdné branky. Asistence: Tym Söderlund, Oskar Steen.
    51:17 Isac LUNDESTRÖM - 3:1

51:58
    Tak Slovensko se ještě nevzdává! Kelemen v situaci dva na jednoho našel MARTINA BODÁKA a ten jako správný kapitán zavěsil pod víko a trefuje se dnes podruhé a co je důležité vrací Slovensko zpět do hry! Asistence: Miloš Kelemen
    51:58 Martin BODÁK - 3:2

52:14
    Po reklamní pauze následuje icing Švédska a vhazování před Gustavssonem.

52:24
    A navíc přesilovka pro Slovensko. Dvě minuty za držení pro Jespera Sellgrena.

53:00
    Slovensko rozestavěné v pásmu s pukem na holi.

53:11
    Miloš Roman neprocpal kotouč na branku, následně již trefil prostor branky Buček, ale Gustavsson skvěle vyrazil.

53:40
    Švédsko se osvobozuje.

53:48
    Přesilovka Slovenska končí. Dvě minuty pro Zeleňáka za držení.

53:48
    Pokračujeme čtyři na čtyři.

54:24
    Švédsko v pěti a začíná jeho krátká přesilovka.

55:00
    Fabian Zetterlund pálil z pravé strany, Durný drží kotouč a bude se vhazovat po jeho pravici.

55:48
    Zeleňák na ledě, Slovensko v pěti a může znovu myslet na útok.

56:20
    Mohlo být rozhodnuto. Steen napadáním vybojoval kotouč a našel osamoceného Lunderströma před brankou a ten útočil na hattrick, nicméně ten mu překazil Durný, který vyrazil jeho střelu švihem.

57:13
    Šance i na druhé straně. Smolka z otočky trefil pouze střed branky, kde byl připravený Gustavsson.

58:48
    Slovensko se nemůže dostat do útočné třetiny a vytvořit si potřebný tlak.

59:24
    Durný stále zůstává v brance, Slovensko sice má kotouč na hokejce, ale ve svém vlastním pásmu.

59:50
    Kelemen se dostal s pukem do pásma a zkoušel jej nahodit před Gustavssona, ale toto již Švédi nejspíš zvládnou.

Je konec. Slovensko končí na tomto šampionátu ve čtvrtfinále a nutno říct, že se vztyčenou hlavou. Dnešní výkon byl obětavý a tým Ernesta Bokroše se po většinu zápasu vyrovnal silnému výběru Švédska. Nakonec je z toho prohra 3-2. Za Švédsko se dvakrát prosadil Isac Lunderström, jednou se trefil Fabian Zetterlund. Za Slovensko se trefil dvakrát kapitán Martin Bodák, to však na postup nestačilo a Slovensko se tak loučí s tímto turnajem.

Statistiky zápasu:
    Střely na branku 39-22.
    Zásahy brankářů 20 – 36.
    Vyloučení 5-2.
    Využití přesilovek 0/2 – 1/5.
    Vhazování 39-37.
    Utkání v Harbor center sledovalo 1445 diváků.

Já se s Vámi loučím a přeji dobrou noc všem sportovním fanouškům. (02:47:17)

Tomáš Suchánek

Branky a nahrávky: 21. Lundeström (Söderlund), 27. Zetterlund, 52. Lundeström (Söderlund, Steen) – 38. Bodák (Čacho, Buček), 52. Bodák (Kelemen)

Rozhodčí: Garon (CAN), Nikolič (AUT) – Hancock (USA), Ondráček (CZE)