Rapid – Salzburg 1:4 (kon.)
SK Rapid Vídeň
1:4 (0:3)
FC Red Bull Salzburg
Neděle 13.05.2018, 16:30 • Ernst-Happel-Stadion, Vídeň • Rakouská Bundesliga • 34. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:30.

V rakouské metropoli se odehraje šlágr 34. kola mezi třetím Rapidem Vídeň a již jistým mistrem ze Salzburgu. Uvidíme, jak se na hostech podepíší mistrovské oslavy, které absolvovali po nedělním vítězství 4:1 nad Štýrským Hradcem.

Rapid Vídeň minulé kolo ovládl nesmírně důležitý zápas v Linci poměrem 0:2 a právě tamní celek LASK přeskočil na třetím místě tabulky. S 58 body a skóre 63:38 má na Linec k dobru jeden bod. Ve hře je pro Rapid teoreticky ještě druhá příčka Sturmu Štýrský Hradec, na tu ale ztrácí tři kola před koncem pět bodů.
    Rapidu se letos daří spíše na hřištích soupeřů, respektive jak doma, tak venku získal shodný počet 29 bodů.
    Nejlepší střelci: 11 – Schwab, 10 – Kvilitaja, Murg.

RB Salzburg si zajistil pátý mistrovský titul v řadě už ve 33. kole a podtrhl tak báječnou sezónu, v níž se probojoval až do semifinále Evropské ligy, což je největší mezinárodní úspěch rakouské kopané od roku 1994.
    V lize vyhrál Salzburg čtyřikrát za sebou, celkově má 77 bodů, skóre 76:24 a čtrnáctibodový náskok na čele tabulky.
    Nejlepší střelci: 20 – Dabbur, 9 – Gulbrandsen, 8 – Wolf.

Vzájemná utkání
    V této sezóně Rapid získal proti mistru pouze bod hned v úvodním utkání za remízu 2:2 v Salzburgu. Doma pak prohrál 2:3 a venku 0:1.

SK Rapid Vídeň: Strebinger – Kuen, M. Hofmann, Muldur, Thurnwald – Ljubičić, Petsos – Veton Berisha, Schwab, Murg – Schobesberger.
    Náhradníci: Knoflach – Joelinton, Auer, S. Hofmann, Mujakic, Schaub, Sonnleitner.

FC Red Bull Salzburg: Miguel – Farkas, Onguéné, Ramalho, Lainer – Schlager, Samassékou, Haidara – H. Wolf – Dabbur, Gulbrandsen.
    Náhradníci: Walke – Valon Beriša, Leitgeb, Mwepu, Yabo, Dembele.

Rozhodčí: Drachta.

1

1
    O výkop se postarali hostující fotbalisté, kteří tak začínají s první útočnou akcí.

2
    Salzburg se dostal na útočnou polovinu a kombinuje u levé jasny. Domácí Rapid zatím brání v pohodě.

3
    A poprvé se také dostali domácí k míči. Ten šel ihned z pravé strany na levou, kde ho ovšem jeden z hráčů v zeleném dresu nedokázal zpracovat.

4
    Salzburg právě vstřelil branku!
    Hosté se dostávají už ve čtvrté minutě do vedení! Celou akci po pravé straně táhl Farkas, který poslal také přihrávku na střed vápna. Ta se ale dostala až na hranici pokutového území, odkud z první pálil Haidara. Toho však Strebinger vychytal, míč se odrazil opět k PATRICKU FARKASOVI, který bez problémů trefil prázdnou branku.
    4. Patrick FARKAS - 0:1

6
    Na chvilku se Rapid vymanil z tlaku svého soupeře a odkopává přes celé hřiště, kde už má míč v moci gólman Salzburgu.

7
    A opět hostující brankář. Tentokrát se kombinace Salzburgu zastavila hned mezi obrannou a záložní řadou.

8
    Po faulu na Haidara zahrával sám faulovaný přímý kop z pravé strany. Jenže domácí obrana ho odkopává do bezpečí.

10
    Hostující fotbalisté, už jasní mistři, mají zatím v zápase jasně navrch a diktují tempo hry. Domácí se zatím v podstatě nedostali za půlku.

11
    Až nyní první menší zahrození z pohledu Rapidu. Dlouhý nákop na levou stranu doběhl Andreas Kuen, který hned z první posílal balon do ohně. Tam ale nebyl žádný z jeho spoluhráčů.

12
    Následnou aktivitou se domácí dostali ještě k rohovému kopu, ale z toho si nevypracovali vůbec nic.

12
    Naopak z protiútoku mohl Salzburg vést už o dvě branky. Jeden z útočníků šel úplně sám na domácího gólmana, obešel ho a už mohl zakončovat do prázdné branky, jenže na poslední chvíli mu balon ukopl Patrick Farkas.

12
    A ještě další šance na druhé straně! Z pravé strany jeden z domácích trefil tyč a následně do prázdné dorážel Veton Berisha. Jenže Carlos Miguel předvedl famózní zákrok.
    12.

13
    A přeci jenom hosté vedou o dvě branky! Tentokrát se celá akce táhla po pravé straně! Následný centr do vápna se dostal opět k Amadouovi Haidarovi, který jen trefil hráče před sebou. Odkrytá branka tak zívala na MUNASA DABBURA, který ji bez problémů trefil.
    13. Munas DABBUR - 0:2

16
    Zatím sledujeme perfektní fotbal, ve kterém je k vidění spousta šancí na obou stranách.

17
    Tvrdý zákrok na Fredrika Gulbrandsena a přímý kop pro hosty.

18
    Jenže ten nedolétl ani do vápna, Rapid odkopává a celá akce tak opět začíná u obránců Salzburgu.

19
    Po krátké odmlce se snažil zahrozit také Rapid Vídeň. Míč se dostal postupně na levou stranu, jenže následný centr byl hodně přetažený a skončil v autu.

20
    Rapid se příliš k míči nedostává. Když už ano, tak většinou po špatné rozehrávce rakouského mistra. Jako například teď, kdy průniková přihrávka skončila až u brankáře domácích.

21
    Jenže fotbalisté si nerozuměli ani na druhé straně. Mung se snažil přihrát za obranu na Schobesbergera, jenže ten jeho záměr absolutně nepochopil.

23
    Postupnou kombinací to Rapidu zřejmě nepůjde, tak se odhodlává k dlouhým nákopům za obranu. Ale ani ty jim zatím k ničemu nejsou. Hostující obránci všechno s přehledem sbírají.

23
    Opět se tak hrálo na druhé straně. Nebyl to žádný rychlý brejk, ale právě již zmíněná postupná kombinace. Míč se z pravé hranice vápna snesl do pokutového území, kde ho ze vzduchu sebral Richard Strebinger.

25
    Salzburg zatím stále jasně dominuje zápasu. Má územní převahu, tlačí se do šancí a Rapid téměř k ničemu nepouští.

26
    Thomas Murg se dostal z pravé strany k zakončení, ale Carlos Miguel předvedl pěkný zákrok.

26
    Hosté vedou už 3:0! FREDRIK GULBRANDSEN dostal krásnou průnikovou přihrávku za obranu, šel úplně sám na Strebingera a toho krásným lobem přehodil.
    26. Fredrik GULBRANDSEN - 0:3

28
    Rapid Vídeň se stále nemůže k ničemu propracovat. Většina jejich akcí končí už několik metrů před pokutovým územím hostů.

30
    Opět to zkoušeli domácí centrem. Tentokrát z kopačky Berishy. Jenže ten skončil pouze v náruči hostujícího brankáře. Žádný z borců Rapidu ani v šestnáctce nebyl.

32
    Míče se ale chopil opět Salzburg a vypracoval si další šanci! Přízemní centr z pravé strany z kopačky Gulbrandsena neuklidil do branky Dabbur, který míč v ideální pozici netrefil ideálně.

34
    Andreas Kuen se svíjí na trávníků a vypadá to, že se nebude moci vrátit do hry a sám se postavit na nohy. Na hřiště se musí s nosítky.

34
    Nakonec odchází po svých a je vyprovázen velkým potleskem. Bude muset ale dojít ke střídání.

34
    Střídání v týmu SK Rapid Vídeň: ze hřiště odchází Mert Muldur, přichází Mario Sonnleitner.

35
    Střídání v týmu SK Rapid Vídeň: ze hřiště odchází Andreas Kuen, přichází Stephan Auer.

36
    Na hřišti je teď pro změnu hráč Salzburgu Hannes Wolf. I jemu je přivolán lékař.

38
    Wolf nakonec může pokračovat a nevypadá to na nic vážného.

39
    Hodně nebezpečná malá domu v podání domácích fotbalistů. Strebinger ale na poslední chvíli odkopává před dotírajícím útočníkem.

40
    Rapid drží míč a přihrává si v okolí středového kruhu. Dál ho však hostující obran nepouští.

41
    Nyní se domácí hodně rozčilují po zákroku na hranici pokutového území. Jenže rozhodčí ukazuje, že byl prvně zasažen míč.

42
    Manuel Thurnwald se dostal ke střele z nějakých 17 metrů. Svoji přízemní střelu poslal těsně vedle pravé tyče.

43
    Ke konci poločasu mají více míč na svých kopačkách domácí fotbalisté, ale do vážnějších příležitostí se nedostávají.

44
    Nakonec se dostal Rapid ke střele, ale ta končí opět těsně vedle pravé tyče. Skóre se tak nemění.

45
    Ale zajímavá šance také na druhé straně, po které bude v závěru první půle Salzburg zahrávat ještě rohový kop.

45+1
    Z rohového kopu ale hosté nevymysleli vůbec nic. Přesto mají míč stále na svých kopačkách.

45+2
    To už ale končí, jelikož se jeden ze salzburgských fotbalistů provinil nedovoleným zákrokem.

45+2
    Rapid tak chtěl jít do rychlého útoku, jenže jejich snažení zastavuje praporek pomezního rozhodčího.

45+3
    Naprosto totožná situace nastala také na druhé straně.

45+3

První poločas je za námi a jasně mu dominoval hostující Red Bull Salzburg. Ten se dostal už ve čtvrté minutě do vedení, které navýšil v minutě třinácté. A do poločasu dokonce padla ještě jedna branka. Rakouský mistr je tak jasně lepším týmem a vypadá to, že o bodech z dnešního zápasu je rozhodnuto.

47
    Do druhé poločasu vstoupili domácí velice aktivně a hned si připsali několik centrů a přihrávek do pokutového území. Obrana Salzburgu ale je zatím pozorná a vše řeší fotbalově.

49
    Ale nakonec se dostali také k rohovému kopu. K zakončení se po něm dostal Mario Sonnleitner. Ten trefil míč z první, ale vysoko přestřelil.

49
    Po zákroku na domácího brankáře vidíme první žlutou kartu v zápase, kterou dostává Gulbrandsen.

51
    Rapid je zatím stále ve druhé půli aktivnější a nechce se spokojit s aktuálním skóre. Chtějí zápas minimálně zdramatizovat. To se jim však zatím nedaří.

52
    Ani teď nejsou úspěšný. Po akci po levé straně přichází domácí fotbalista o míč a dává tak šanci Salzburgu.

53
    Po nedovoleném zákroků hostí na pravé straně mají Vídenští přímý kop. Po něm se stále drží u míče, ale nakonec vše končí ukopnutím míče. Ačkoliv se domácí vztekají, že měla být odpískána penalta.

54
    Další zdravotní problémy. Patrick Farkas odkulhal za postranní čáru a vypadá to na střídání.

55
    Střídání v týmu FC Red Bull Salzburg: ze hřiště odchází Patrick Farkas, přichází Reinhold Yabo.

56
    Domácí se tlačí do vápna a do zakončení. Jenže většina jejich akcí končí buď na hostující obraně, nebo na gólmanovi. Ten zatím nemusel předvést žádný extrémně těžký zákrok.

57
    A to ani nyní po dalším centru. Pro ten si v pohodě vyskočil a uklidňuje hru.

58
    Následně Rapid fauluje, konkrétně Mario Sonnleitner, a k míči se tak dostávají fotbalisté Salzburgu.

59
    Ti se sice dostali do pokutového území, ale nepřesnou přihrávkou svou šanci zazdili.

60
    Střídání v týmu FC Red Bull Salzburg: ze hřiště odchází Fredrik Gulbrandsen, přichází Enock Mwepu.

61
    Hosté už opět vyrovnávají hru. V posledních minutách jsou aktivnější oni a dostávají se na dostřel branky Rapidu.

63
    Salzburg opět u míče. Přišla také podařená průniková přihrávka, ale následně hostujícího útočníka zklamalo zpracování a celá akce se tak zastavila.

64
    Tohle vypadalo na gólovku Rapidu. Jenže to by přihrávka jednomu z útočníků nesměla jít na paty. Kdyby šla o něco více dopředu, byl by Rapid v obrovské šanci.

65
    Další akci Rapidu zastavuje ofsajd, který však byl hodně těsný.

66
    Pěkný a rychlý přechod do útoku v podání Rapidu. Do zakončení se poté dostal z otočky Amadou Haidara, jenže střelu poslal tak o metr nad branku.

68
    Z levé hranice velkého vápna bude Salzburg zahrávat přímý kop.

68
    No a byl krásně zahraný! Reinhold Yabo napálil břevno!
    68.

70
    podle domácích měl být opět odpískán pokutový kop, ale píšťalka hlavního arbitra mlčí.

70
    Balonu se tak zmocnil Salzburg a jejich snažení končí ofsajdem.

72
    Už asi nikdo na stadionu nepochybuje o vítězství Salzburgu, který si ve druhém poločase v pohodě drží třígólový náskok.

73
    V posledních minutách nesleduje příliš pohledný fotbal. Salzburg už se nikam zběsile nežene a Rapid na svého soupeře nestačí. Druhá půle hodně zaostává za svojí předchůdkyní.

74
    Střídání v týmu FC Red Bull Salzburg: ze hřiště odchází Amadou Haidara, přichází Christoph Leitgeb.

75
    Trpělivá kombinace Salzburgu opět končí ofsajdem.

75
    Rapid právě vstřelil branku!
    A máme tu alespoň čestný úspěch Rapidu. Philipp Schobesberger vybojoval míč na pravé straně na Onguéném, posunul ho na střed na Schwaba, který ho ještě přistrčil na VETONA BERISHU, jenž bez problémů překonal Carlose Miguela.
    75. Veton BERISHA - 1:3

78
    Uvidíme, jestli se domácím ještě podařený nějakým způsobem zdramatizovat průběh zápasu. V nejbližších sekundách ale ne, jelikož s míčem hrají hosté.

79
    A po faulu na rohu pokutového území zahrával Salzburg přímý kop. Ten však zamířil pouze do rukavic domácího brankáře.

79
    A šance na kontaktní branku tu přece jenom byla! Míč z pravé strany poslal do vápna Philipp Schobesberger. Tam se do něj z první opřel Stefan Schwab. Cpal míč pod břevno, ale Miguel předvádí úspěšný zákrok a vyráží na roh.

80
    Jenže hosté odhlavičkovala centr z rohového kopu do bezpečí.

80
    Střídání v týmu SK Rapid Vídeň: ze hřiště odchází Thanos Petsos, přichází Joelinton.

81
    Joelinton se ihned zapojil do útočné akce. Jenže jeho pobídku nepřetavil v gól opět Schwab, který pouze přestřelil.

83
    Sporná situace v pokutovém území Red Bullu, po kterém se domácí opět dožadují pokutového kopu.

83
    Rychlý přechod hostů do útoku znamená už čtvrtou branku v síti domácích. Nejprve jeden přesný pas po pravé straně, následně na milimetry narýsovaná přihrávka od Yaba před branku, kde se do míče opřel MUNAS DABBUR, který se tak prosadil podruhé v zápase.
    83. Munas DABBUR - 1:4

85
    Dva střelecké pokusy Rapidu krátce po sobě. Jeden mířil na branku, ale Miguel pouze stál a míč ho trefil. Druhý už se mezi tři tyče nevešel.

87
    Další pokus o ohrožení branky hostů. Ale průniková přihrávka byla zastavena salzburgskou obranou.

88
    Jednoho z hostujících fotbalistů berou křeče a hra se tak přerušuje.

88
    Není to ale nic vážného, už je opět na nohou a pokračuje se dál.

90
    Už se hraje poslední minuta základní hrací doby. Uvidíme, kolik hlavní rozhodčí dnešního duelu nastaví.

90+1
    Vypadá to, že dnešní zápas už se spíše pouze dohrává.

90+2
    Nastavují se nakonec čtyři minuty a hosté se dostali ještě k rohovému kopu. Z toho příliš domácího brankáře nevystrašili.

90+2
    Za stažení protihráče dostává Berisha žlutou kartu.

90+4
    Už se nám hraje poslední minuta. Fotbalisté Salzburgu si vyměňují míč mezi sebou.

90+4
    A ještě jedna žlutá. Za šlapák ji dostává Joelinton.

90+4

Dnešní zápas je u konce. Salzburg v něm jednoznačně poráží svého soupeře 4:1, když o svém vítězství rozhodl už v prvním poločase. Ten vyhráli v poměru 3:0 a druhý už si tak pouze hlídali. Rapid sice dokázal snížit, ale poslední slovo měl opět Red Bull. Zcela zaslouženě si tak letošní mistr připisuje tři body. Rapid se díky prohře čtvrtému Linci nevzdálil.

Ode mě je to pro dnešek vše a u dalšího onlajn přenosu na počtenou.