Česko – Rusko 0:3 (kon.) | Švýcarsko – Švédsko 0:5 (kon.) | USA – Finsko 6:2 (kon.)
Kanada – Slovensko 4:2 (kon.) | Finsko – Česko 3:4 (po pr.) | Slovensko – Švýcarsko 5:3 (kon.)
Finsko
3:4 (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)
Česko
Středa 08.08.2018, 23:00 • Servus Arena, Red Deer • Hlinka Gretzky Cup • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 23:00.

Český výběr čeká před stěhováním do Edmontonu poslední zápas v základní skupině v Red Deeru. Tentokrát se svěřenci trenéra Aloise Hadamczika postaví Finům.

Jestli se o někom dá říct, že prožívá na turnaji opravdu smolné období, pak jsou to Češi. Ti sice v přípravném utkání zaskočili díky výbornému výkonu Kanadu, pak ale jako by českým mladíkům došel střelný prach. V prvním utkání o body narazili na silný výběr Američanů, kterým dokázali vzdorovat jen v první třetin. Spojené státy Americké pak dokázaly, že není radno si s nimi zahrávat a už vůbec proti nim faulovat a Čechům nasázeli dalších pět branek. Češi se tak museli smířit s prohrou 0:6. O den později předvedli hráči s lvíčkem na dresu podstatně lepší výkon a s Rusy dlouho drželi krok, ani tentokrát se však českým střelcům nepodařilo na ruského brankáře vyzrát a po šedesáti minutách se museli smířit s další porážkou bez vstřelené branky, tedy 0:3.

Utkání mezi Američany a Finy pak definitivně rozhodlo o tom, že se Češi do čtvrtfinále turnaje nepodívají.

I Finsko na svou první výhru na turnaji zatím čeká. Severský výběr nejprve v přátelském utkání podlehl Švédsku až po samostatných nájezdech 3:4, v prvním zápase turnaje pak ale schytal vysoký debakl od ambiciózních Rusů, a to 2:7. Ve druhém utkání vyzvali Finové Američany a předvedli mnohem lepší a především velmi rychlou hru. Ani to však nedokázalo zabránit další vysoké porážce. Zatímco Finsko se znovu prosadilo jen dvakrát, zámořský tým se trefil šestkrát.

Finsko: Piiroinen (Taponen) – Kokkonen, Loponen, Räsänen, Sedoff, Heinola, Koskenkorva, Holtinkoski – Aaltonen, Lundell, Intonen – Puistola, Saarela, Simontaival – Petman, Pärssinen, Miettinen – Tuomaala, Nikkanen, Lahnaviik.

Česko: Malík (Škorpík) – Haš, Mlčák, Kubíček, Homola, Tureček, Suhrada, Žůrek – Teplý, Barinka, Raška – Beránek, Peterek, Pytlík – Lang, Přikryl, Mužík – Koffer, Najman, Toman – P. Novák.

Zbývá přibližně 30 minut do začátku zápasu a oba týmy se právě rozbruslují. Bude to střetnutí dvou zklamaných týmů. Češi mají v hlavě o jednoho strašáka v hlavě navíc. "Kdybychom ani ve třetím zápase na turnaji nedali gól, to by snad ani nebylo možné," řekl český útočník Marcel Barinka.

00:01

00:50
    Teplý si hned v úvodu trochu zahrával před vlastním gólmanem, když zkoušel kličku. Ta mu vyšla, ale později mu puk utekl. Bude se vhazovat ve středním pásmu.

1:32
    Zatím jsme viděli několik nepřesností a žádnou střelu. Návštěva skautů v hledišti je zatím za celý turnaj nejnižší...

03:11
    První střela zápasu je tady. Střelu Aaltonena vyrazil vyrážečkou Malík.

3:33
    Simontaival střílel hned po buly, ale minul branku. Hra nakonec přerušená kvůli postavení Loponena v brankovišti.

04:21
    První střelu mají na svém kontě i Češi. Ze střední třetiny vyslal spíše takové propagační nahození Radek Mužík.

05:21
    Z otočky střílel Lahnaviik, ale minul Malíkovu klec. Finové jsou zatím asi o trochu aktivnější, ale zatím těžko soudit.

06:09
    Česko právě vstřelilo branku!
    A poprvé na turnaji hraje písnička Dám dělovou ránu od Karla Gotta! V trochu nepřehledné situaci se rozhodl vystřelit pohotově po krásné, efektní a hlavně nečekané Raškově zadovce MARTIN HUGO HAŠ, který aktuálně hraje právě ve Finsku, a pod víko zavěsil. Střela se do sítě odrazila od brankové konstrukce! Takovýhle začátek jsme potřebovali proti Američanům či Rusům, ale díky bohu, že to přišlo alespoň proti Finům. Hlasatel jako střelce branky označil Žůrka, ale podle všeho skóroval opravdu Haš. Asistence: Adam Raška, Marcel Barinka.
    06:09 Martin Hugo Haš - 0:1

6:40
    Šance Loponena, ale Malík si s ní zkušeně poradil.

7:52
    Koffer si hezky najel před branku do šance, přihrávka do brankoviště nakonec přišla, ale Koffer puk netrefil.

09:20
    Simontaival hledal před brankou Puistolu, ale ten stál naštěstí jinde, než finský útočník očekával.

10:36
    Mlčák našel u levé tyče Mužíka, který měl velkou příležitost, ale těsně minul Piiroinenovu branku.
    10:36 Mužík mohl navýšit vedení českého týmu, Piiroinenena ale nepřekonal

11:26
    Lahnaviik se probíjel po pravé straně před Malíka, ale byl dobře bráněn a jeho pokus minul branku.

12:09
    Gólman Malík právě hlasitě zkritizoval útočníka Teplého, že před ním příliš dlouho držel puk. Nakonec ale český útočník založil akci, na jejímž konci byla šance Rašky.

13:21
    Bez přípravy pálil kapitán Pytlík, ale trefil jen hruď gólmana Piiroinena.

13:51
    Češi po vstřelené brance výrazně zvýšili aktivitu a zcela převrátili poměr střel na branku, nyní je 10:6 v český prospěch.

15:26
    Obrovská šance Simontaivala! V poslední chvíli puk zastavil betonem gólman Malík a v těžké pozici udržel český gólman puk před brankovou čarou! Nakonec Puistola dorazil puk vedle.
    15:26 Malík skvěle zasáhl proti střele Simontaivaly i následné dorážce Pusitoly

16:59
    Střelu Loponena od modré se pokoušel tečovat mezi betony Veeti Miettinen, ale Malík betony včas secvaknul.

17:38
    Miettinen neobešel Suhradu, ale finové stupňují aktivitu.

17:46
    Velká šance Finů, kterpou uhasil až faulem Radek Mužík, který jde ven za sekání. Je tu první přesilovka Finů.

18:42
    Finové zatím tráví celou přesilovku v českém pásmu, ale střílel zatím jen Kokkonen, který mířil nad.

19:01
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Finové nepovolili českému týmu jediné vyhození z pásma za celou přesilovku a nakonec dvakrát tečovaná střela končí v české síti! Střelu obránce Kokkonena tečoval nejprve Aaltonen a pak ještě VEETI MIETTINEN, který je označen za střelce branky. Asistence: Leevi Aaltonen, Mikko Kokkonen.
    19:01 Veeti MIETTINEN - 1:1

19:40
    Finové měli další velkou šanci, když jeden z útočníků netrefil poloprázdnou branku, ale v zápětí zbytečně sekal Patrik Puistola a Češi si zahrají přesilovku.

19:40
    A ve stejném čase jde ven i Antti Saarela, který fauloval loktem při signalizované výhodě českého týmu a Češi budou hrát dvě minuty pět na tři!

20:00

Finové vstoupili do první třetiny aktivněji, ale jakmile dokázal Martin Hugo Haš otevřít prvním českým gólem na turnaji skóre, bylo na ledě plno hlavně Čechů. Teprve v závěru první třetiny se Finové osmělili a v dobře sehrané přesilové hře vyrovnali. V závěr první části ale tým Suomi dvakrát fauloval a český tým bude hrát na začátku druhé třetiny celých 100 sekund ve dvojnásobné početní výhodě, pokud nevstřelí branku. Druhá třetina začne přibližně ve 23:56.
    Češi vedli, ale Finové v závěru první třetiny srovnali a po dvaceti minutách je tak stav nerozhodný 1:1

20:01

20:48
    Teplý v ideální pozici mezi kruhy střílel, ale jeho pokus srazil Lundell mimo! To byla obrovská šance.
    20:48 Teplý měl ideální střeleckou pozici, Piiroinen ale vytáhl výborný zákrok

21:00
    Barinka dostal přihrávku blízko branky, střílel brankáři mezi nohy. Piiroinenovi to skutečně mezi nohama projelo, ale finský gólman přesto dokázal nohama puk usměrnit mimo branku!

21:20
    Češi teď dokonce dali gól, ale dosáhli ho až po odpískání rozhodčího! Ten ztratil puk z dohledu a když se puk dostal do sítě, bylo už o malinkou chvilinku dříve pískáno! Tohle Čechy může hodně mrzet! Puk před branku dostal Teplý, kus práce odvedl následně Raška a když se puk dostal k Žůrkovi, který mohl zakončovat do prázdné branky, už bylo pískáno.
    21:20 Češi nesehráli vůbec špatnou přesilovku, v jejím závěru dokonce dostali kotouč do brány, ale až po odpískání

21:42
    Češi sehráli přesilovku pět na tři slušně, šance měli, ale to se od takové herní situace očekává. Na góly to však zůstává 1:1.

22:55
    Koffer mířil z pravé strany na přední tyč, ale Piiroinen si to pohlídal.

23:05
    Mužík nebezpečně pálil hned po buly, ale Piiroinen puk levým betonem stihl vyrazit.

23:42
    Lang střílel z levé strany, ale trefil Piiroinena jen do ramene.

24:06
    Nádherná individuální akce Intonena, zkoušel bekhendový blafák, ale Malík mu skórovat nedovolil.

24:36
    Kokkonenova rána zblokovaná Raškou. Český tvrďák pak ještě dal Kokkonenovi ochutnat mantinel, když ho pořádně narval na hrazení.

24:58
    Střela Pytlíka Piiroinena nepřekvapila.

25:40
    Homola nahazoval puk od modré, ale pokus končí mimo.

26:29
    Toman našel mezi kruhy Koffera, kterému ale sjel puk z hole a tak nakonec místo střely český forvard končí na zemi.

27:24
    Najman pálil a následně pak zkoušel Piiroinena překvapit i Lang, ale jeho střela skončila v lapačce finského brankáře.

28:27
    Teplý zavezl puk do třetiny, zkoušel z levé strany ohrozit Piiroinena, leč neuspěl.

29:00
    Lahnaviik po dlouhé době střílel na finské straně, ale puk našel v lapačce Malík. Nebyla to pro něj složitá práce. Češi v tuhle chvíli vedou na střely už 23:12. Češi jsou aktuálně jasně lepší, ale na góly je stále stav vyrovnaný.

30:05
    Aaltonen dvakrát střílel na Malíka, ten byl však pozorný.

31:11
    Trochu hlušší pasáž nakonec ukončili důrazným průnikem do útočného pásma Češi, ale Langovu ránu Piiroinen do sítě projít nenechal.

31:59
    Beránek skvěle zpracoval puk ze vzduchu, ale ke střele se už nedostal. Pak ale skvěle zafungovala českobudějovická spolupráce a Beránek našel Kubíčka, který dělovkou prověřil Piiroinena. Ten odolal.

33:00
    Nádherná akce Pytlíka, který zavezl puk po levé straně za branku a zpoza ní našel před brankou MARTINA BERÁNKA, který zavěsil puk pod víko! Asistence: Jaromír Pytlík, David Homola.
    33:00 Martin BERÁNEK - 1:2

33:42
    Koffer z levé strany pohotově pálil po zemi, ale mezi tyčkou a Piiroinenovou výstrojí tam nebylo místo.

34:01
    Komerční přestávka. Češi jsou teď v laufu, na střely vedou už 26:15.

35:39
    Střelu Petmana zblokoval Haš a puk skončí vysoko v ochranné síti.

36:05
    Velmi pěkný hit předvedl Kubíček proti Koskenkorvovi, který měl co dělat, aby nepřepadl přes mantinel.

36:15
    Najmanova řada teď dlouho operovala před Piiroinenem, nakonec střílel obránce Žůrek, ale střela postrádala razanci.

36:29
    Koffer pálil z levé strany, ale Piiroinen byl připravený.

36:51
    Aaltonen hledal před brankou Intonena, ale naštěstí ho nenašel.

37:24
    Z velkého úhlu to zkoušel Lang, který trefil Piiroinena do ramene a Fin nevěděl, kde má puk, ale ten nakonec do sítě nezapadl.
    37:24 Lang vybojoval kotouč a z velkého úhlu prověřil Piiroinena

38:24
    Pytlík dnes hraje asi svůj nejlepší zápas na turnaji. Probil se po levé straně a hledal spoluhráče před brankou. Byla to nebezpečná situace, ale nakonec z ní nic nebylo.

39:33
    Ukázkový bodyček předvedl Loponen proti Beránkovi, jemuž tak znemožnil přechod do útoku.

39:55
    Malík přikryl puk a pět vteřin před konce druhé části se nakonec bude vhazovat před Piiroinenem, protože Aarne Intonen nesmyslně hákoval a půjde na trestnou lavici.

39:58
    Barinka inkasoval do nohy ránu od vlastního spoluhráče, který střílel od modré, a odkulhal do kabiny.

40:00

Češi odstartovali druhou třetinu 100 sekund dlouhou přesilovkou pět na tři. Před několik šancí v ní sice vedení na svou stranu nestrhli, ale přesto tato událost dala ráz druhé třetině. I v jejím zbytku totiž byli Češi jasně lepší, soupeře drtivě přestříleli a nakonec se dočkali i branky, když po Pytlíkově akci zvedl puk do sítě českobudějovický útočník Martin Beránek. Více branek Češi z převahy nevytěžili, a tak je zápas před třetí třetinou stále otevřený. Český tým zatím přestřílel finského soupeře dvojnásobně. Na 32 českých střel odpověděli Finové jen šestnácti pokusy. Třetí třetina začne přibližně v 0:49.
    Po čtyřiceti minutách vedou svěřenci trenéra Hadamczika nad Finy 2:1

40:01

40:48
    Teplý střílel z levé strany, ale jeho pokus byl sražen mimo branku.

40:58
    Finové se osvobozují.

41:41
    Barinkovu krásnou přihrávku dorážel Mlčák. Někteří Češi dokonce zvedli ruce nad hlavu na znamení dosažené branky, ale sudí mínil, že puk nepřešel brankovou čáru. Vhazovalo se poté v útočném pásmu, takže o postavení útočícího hráče v brankovišti určitě nešlo.
    41:41 Neuznaná gól českého týmu

42:00
    Finové jsou v plném počtu. Beránek při přečíslení dvou na jednoho volil střelu, ale ta šla bohužel vedle branky.

43:03
    Aaltonen našel najetého Koskenkorvu, který dobře vystřelil, ale Malík betonem puk vyrazil.

44:10
    Heinola v dobré pozici, ale jeho pokus už tak nebezpečný nebyl a Malík ho vyrazil.

44:50
    Puistola pálil z pravé strany, i tuhle nebezpečnou situaci Malík řeší.

45:14
    Mlčák pálil od modré, Piiroinen toho mnoho neviděl, ale puk do sítě nezaplul.

46:20
    Finové jsou usazeni v útočném pásmu a po dlouhé době o sobě dávají vědět.

47:43
    Teď Češi trestuhodně přenechali aktivitu Finům, i když se ještě před chvílí zdálo, že jsou jasně lepší. Největší hvězda Finů a mistr světa do 18 let z Ruska MIKKO KOKKONEN dostal nabito do levého kruhu a střelou zápěstím poslal puk o tyčku do české branky.
    47:43 Mikko KOKKONEN - 2:2

48:56
    Aaltonen to zkusil z levé strany, ale nebyl v dobré pozici a jeho střela ani neměla takovou razanci, aby Malíka ohrozila.

48:56
    Aaltonen byl frustrovaný z neproměněné šance a zbytečně krosčekoval. Češi si tak zahrají přesilovou hru.

49:48
    Tohle nesmyslné vyloučení bude Finy hodně mrzet. RADEK MUŽÍK dostal puk v útočném pásmu, nikdo ho neatakoval, tak si sjel do levého kruhu a střelou na bližší tyč překvapil Piiroinena. Skvěle před brankou clonil Martin Beránek. Asistence: Jonáš Peterek, Jaromír Pytlík.
    49:48 Radek MUŽÍK - 2:3

50:54
    Individuální akce JUUSO PÄRSSINENA, který se od vlastní modré čáry přebruslil několik Čechů, objel Kubíčka a protlačil se až před Malíka. Toho nakonec z úhlu bekhendem překonal a český gólman neměl při této brance úplně čisté svědomí. Asistenci na gól si připsal i finský brankář. Asistence: Ville Heinola, Kari Piiroinen.
    50:54 Juuso PÄRSSINEN - 3:3

52:00
    Obrovská šance Finů! Miettinen trefil z levého kruhu pravou tyč Malíkovy branky. Teď měli Češi obrovské štěstí!
    52:00 Miettinenova rána se zastavila až o tyč za českým brankářem

52:48
    Velkou šanci měl Pytlík, který se objevil sám před brankou, ale Piiroinena nepřekonal.
    52:48 Pytlík mohl vrátit vedení na českou stranu, jeho střela ale na Piiroinena nestačila

54:13
    Vyloučen Koffer za držení, český tým teď čekají perné chvilky.

55:05
    První minutu oslabení odehráli Češi daleko od svého brankáře. Finové se dlouho snažili rozehrát akci od svého gólmana. Skvělou práci odvedl při bránění zejména Toman.

56:03
    Najman se snažil zašlápnout v útočném pásmu. Češi se stále drží daleko od Malíka.

56:40
    Češi už jsou v plném počtu, přesto mohli inkasovat! Krásnou individuální akci předvedl Simontaival, který se snažil blafákem zasunout puk k tyčce, ale Malík v poslední chvilce betonem zasáhl.
    56:40 Simontaival mohl rozhodnout, jeho individuální akci dokázal ale Malík zneškodnit

57:06
    Češi vedou na střely 39:28, ale Finové jsou v této fází zápasu lepší. Teď nebezpečně vystřelil Aaltonen.

57:24
    Loponen vyslal dalekonosnou střelu od modré, Malík mnoho neviděl, ale puk končí za brankou.

57:50
    Další krásná akce Simontaivala, Malík skvěle zasáhl.

58:10
    Koffer předvedl krásný hit na Puistolu.

58:30
    Obrovská šance Finů! Holtinkoski dostal puk před branku, v ideální pozici z první střílel, ale do střely se pohotově položil Filip Koffer, který zabránil prakticky jistému gólu.
    58:30 A další možnost Suomi, proti Holtinkoskiho střele tentokráte zasáhl obětavě Koffer

59:10
    Češi trestuhodně ztratili puk v útočném pásmu a Aaltonen našel Intonena, jehož pokus z první mohl změnit skóre, ale střela finskému útočníkovi zcela nesedla.

59:40
    Češi i díky Peterkovi tráví poslední minutu v útočném pásmu a mohou si tak po velkém tlaku Finů trochu oddechnout.

59:59
    Finové ještě vyhazují na zakázané uvolnění.

60:00

Po třetí třetině je stav 3:3 a letos poprvé na Hlinka Gretzky Cupu uvidíme prodloužení. Na střely vyhráli Češi celkově 40:29, ale třetí třetinu ovládli Finové, a to jak na střely (13:8), tak na góly (2:1). V závěru pak Finsko trefilo tyčku a bylo lepší. Prodloužení začne přibližně v 1:25 a bude se hrát tři na tři.

60:01

60:23
    Lundell v obrovské šanci před Malíkem ztroskotal a v zápětí zbytečně podrazil soupeře a Češi budou hrát přesilovou hru.

60:42
    Haš našel na levé straně Barinku, který tvrdou střelou prověřil Piiroinena. Ten nevěděl přesně, kde má puk, ale v brance neskončil.

61:09
    Češi hráli přesilovku se čtyřmi praváky a roztočili před finským gólmanem pořádný kolotoč, který po několika šancích nakonec končí vítěznou brankou! MICHAL TEPLÝ dostal puk na pravou stranu napříč celým pásmem od Barinky a poslal puk pod břevno finské branky. Výborně tam před Piiroinenem clonil kapitán týmu Pytlík. Asistence: Marcel Barinka, Martin Hugo Haš.
    61:09 Michal TEPLÝ - 3:4

Češi nakonec po obrovském boji poráží Finsko a v souboji o umístění se střetnou v pátek se Slováky, kteří porazili Švýcarsko. Česká republika byla dlouho na ledě jasně lepším týmem, ale když v 51. minutě Pärssinen vyrovnal na 3:3, začali otěže zápasu třímat Finové, kteří následně trefili tyč a měli nakonec několik dalších šancí rozhodnout. Nestalo se tak a v prodloužení pak Lundell z frustrace po neproměněné šanci zbytečně fauloval a Češi sehráli přesilovku báječně. Po několika neproměněných šancích rozhodl Michal Teplý. Z Red Deeru vám přejeme dobrou noc a v pátek se vám z Edmontonu ozveme přímo z dějiště zápasu se Slováky. (01:33:44)
    Češi v posledním utkání své skupiny porazili Finsko 4:3 v prodloužení

David Schlegel

Branky a nahrávky: 20. Miettinen (Aaltonen, Kokkonen), 48. Kokkonen (Loponen, Puistola), 51. Pärssinen (Heinola, Piiroinen) – 7. Haš (Raška, Barinka), 33. Beránek (Pytlík, Homola), 50. Mužík (Peterek, Pytlík), 62. Teplý (Barinka, Haš)

Rozhodčí: Gour, Kowalski – Fagan, Wyonzek