USA – Rusko 4:5 (kon.) | Kanada – Švédsko 6:2 (kon.)
6:2 (3:2, 1:0, 2:0)
Švédsko
Neděle 12.08.2018, 03:00 • Rogers Place, Edmonton • Hlinka Gretzky Cup • Finále

Od nás je to z Edmontonu pro letošek vše, budeme se těšit při některém z dalších online přenosů na Vaši přízeň. (05:33:05)

Kanaďané na ledě slaví zisk zaslouženého zlata, na Švédsko zbyla stříbrná medaile.

Je rozhodnuto! Kanada si hned v prvním ročníku po přesunu atraktivního mezinárodního turnaje za moře připisuje vítězství před domácími fanoušky. Zisk zlata si ve finálovém utkání pojistila hned šesti góly a především ve třetí třetině švédskou osmnáctku prakticky k ničemu nepustila.

59:37
    Fanoušci v Rogers Place už stojí a aplaudují kanadským hráčům. Na výsledku finále se zřejmě už nic nezmění.

59:15
    Švédsko se neúnavně snaží najít cestu před Gauthierovu branku, Kanaďané se však soustředí na obranu.

58:27
    Severská osmnáctka se ještě snaží dostat do útočného pásma, Kanada se je však snaží držet daleko od svého brankáře.

57:54
    Švédsko se na chvíli usadilo před kanadskou svatyní a kombinuje. Kanaďané zatím ale dobře brání, a tak Gauthier nemusel zasahovat.

57:40
    Kanaďané švédské juniory téměř vůbec nepouští k puku a zdá se, že si v klidu hlídají svůj čtyřbrankový náskok.

56:50
    Williams se Suzukim se znovu dostali až do útočného pásma, aktivní kanadská dvojice se ale tentokrát ke střele na branku nedostala.

56:20
    Kanaďané se dlouho drží na kotouči, švédskému výběru tak nezbývá než se soustředit na obranu.

55:33
    Alnefelt si teď na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůže. Jeden z Kanaďanů to zkusil hodně zblízka a protáhl se brankovištěm, puk za švédského brankáře ale nedostal.
    53:50 Kirby DACH - 6:2

53:50
    Kanada právě vstřelila branku!
    Švédsko udělalo chybu a zapomnělo před brankou na ALEXISE LAFRENIÉRA, který těsně před Alnefeltem tečoval puk odražený od zadního mantinelu až za brankovou čáru švédské svatyně. Bez asistence.

53:25
    Švédsko bude mít o hráče méně! Hedström sekl jednoho z unikajících Kanaďanů a míří na trestnou lavici.

53:14
    Bude se hrát čtyři na čtyři. Suzuki (CAN) a Alexander Holtz (SWE) se do sebe pustili u mantinelu a tak jsou oba potrestáni menším trestem. Suzuki si odsedí dvě minuty za nesportovní chování, Holtz za krosček.

52:54
    Raymond už nevěděl, co s pukem, a tak před dotírajícími Kanaďany rychle jen nahodil puk podél levého mantinelu do útočného pásma.

52:16
    Švédsko zabralo a stále častěji se tlačí do kanadské branky a za snížením. Gauthier tak teď musí být v pozoru.

51:10
    Cozens se ještě před švédským brankářem snažil tečovat kotouč až mezi tři tyče, Alnefelt ale včas sklapl betony.

50:05
    Williams zkoušel znovu pozornost švédského brankáře, střelou z pravého kruhu a přes bránící hráče si ale na Alnefelta nepřišel.

49:29
    Costmar se dostal až těsně před Gauthiera a zkoušel přes něj protlačit puk až do branky. Důraz švédského útočníka se však nelíbil kanadským obráncům, a tak menší strkanici museli krotit rozhodčí.

48:40
    Kanaďané se snaží držet hru co nejdál od své branky a zatím se jim to daří. Výběr pořadatelské země je v přechodu do útočného pásma o něco šikovnější než Švédové.

47:48
    Henriksson dostal trochu moc prostoru, protáhl se až k levé tyči kanadské branky a snažil se nataženou hokejkou ještě dostat puk za Gauthiera. Kanadský brankář si však skulinku u tyčky pohlídal.

47:08
    I Švédové hledají cestu do útočného pásma, přes dobrou obranu Kanaďanů se ale jen stěží dostávají do větší šance.

46:15
    Kanaďané se dál vrhají do útoku, přes dobře bránící Švédy se teď ale jen těžko dostávají k ohrožení Alnefelta.
    45:00 Josh WILLIAMS - 5:2

45:00
    Kanaďané uskakují švédskému výběru už do tříbrankového náskoku. Suzuki využil chyby Broberga a společně s JOSHEM WILLIAMSEM vyrazil ve dvou do útoku. Kanadští útočníci si párkrát prohodili puk přes posledního bránícího hráče a právě Williams mířil tvrdou střelou přesně pod horní tyčku. Asistence: Ryan Suzuki, Jamieson Rees.

44:40
    Na vhazování před kanadskou brankou byli o něco šťastnější Švédové, ke střele na branku se ale nedostali.

44:27
    Max Walhgren za kanadskou brankou chvíli přemýšlel, kudy se dostat z kanadského obklíčení. Dlouho se držel na puku, přes dva bránící hráče domácích se ale nedostal.

43:40
    Clarke si sjel po levé straně až před Alnefeltovu svatyni a střelou zblízka zkusil pozornost švédského brankáře, toho však překvapit nedokázal.

43:18
    Lafréniére poslal čistě k ledu Lyckåsena. Švédský mladík pak zůstal chvíli po nárazu do zadního mantinelu ležet otřesený na ledě. Za pomoci zdravotníků pak zamířil na střídačku.

42:27
    O chvíli později si ale musel dávat švédský brankář pořádný pozor na odražený kotouč po střele z pravé strany, s pokusem Kanaďanů si ale dokázal poradit.

41:40
    Švédové se snaží držet hru co nejdál od své branky a zatím se jim to daří. Alnefelt tak může být relativně v klidu.

40:50
    Suzuki se snažil protáhnout mezi dvěma hráči až před Alnefelta, v těsné blízkosti švédské branky mu ale hůl zblokovali vracející se hráči.

40:05
    Po prvním buly třetí třetiny Kanaďané trochu opatrně nahodili kotouč ke švédské brance, ke střele na domácího brankáře se ale nedostali.

40:01

Kanaďané jsou aktivnější i ve statistice střel na branku, vedou v ní 29:15.

Druhá třetina oproti té první nabídla výrazně opatrnější podívanou. O jedinou branku se postaral šťastnou tečí svým košíkem Sasha Mutala, Kanaďané tak před třetí částí hry vedou o dva góly a jsou na nejlepší cestě k vítězství v Hlinka Gretzky Cupu. Švédové v této třetině moc nebezpeční nebyli a potřebují v kabině něco vymyslet. Další třetina začne přibližně ve 4:53.

40:00

39:55
    Raymond vlétl v samotném závěru třetiny do pásma, ale zakončení již nestihl.

39:36
    Gauthier chytá ve velké pohodě, propagační Söderblomova střela jej nemohla více ohrozit.

39:07
    Wahlgren při přechodu útočné modré uklouzl. Švédům chybí nápad nebo překvapivá nahrávka do zakončení.

38:16
    Lafreniere to zkusil individuálním průnikem, přes přesilu ve žlutých dresech se neprosadil.

37:38
    Kanada už je v plném počtu a s pukem na holi.

37:18
    Až teď se ke střele z levého kruhu dostal Holtz, jeho švih vyráží Gauthier ramenem.

36:42
    Švédům vyjma první branky dnes vůbec nejdou početní výhody, mají velké problémy usadit se vůbec v pásmu.

36:29
    Dach zahrozil z brejku před švédskou brankou, Švédové ale rychle obrátili hru a vybojovali vhazování v útočném pásmu.

36:15
    Broberg je zpět na ledě a Švédsku začíná zkrácená přesilovka.

35:38
    Williams v útočné snaze fauloval, odsedí dvě minuty za sekání. Pokračuje se ve čtyřech.

35:26
    Cozens dvakrát nebezpečně pálil z pravého kruhu, oba jeho pokusy Alnefelt zlikvidoval. Hlavně druhá střela po Suzukiho křížné přihrávce si říkala o gól.

35:08
    Barron se netrefil do příklepu od modré, Kanaďané ale zůstávají u puku a dál kombinují v útočné třetině.

34:29
    Pokus o střelu v podání Parenta byl zblokován, Švédové vzápětí vyhazují.

34:15
    Dvě minuty za sekání si odsedí Broberg.

34:15
    Lafreniere sebral kotouč, ve středním pásmu nabral velkou rychlost, bekhendový blafák ale nedotáhl. Byl ale faulován a Kanaďané si po komerční pauze zahrají přesilovku.

33:40
    Švédové se snaží o odpověď, Gauthiera ještě v tomto zápase od jeho nástupu na led nepřekonali.
    32:12 Sasha MUTALA - 4:2

32:12
    Z ničeho nic se Kanaďané dostávají do dvougólového vedení, a to díky pořádně kuriózní trefě. Holloway sebral odražený kotouč před brankou, z otočky napálil puk na branku a ten se od košíku nic netušícího SASHI MUTALY odrazil do sítě. Mutala se drží za bradu, ale dává svůj druhý gól dnešního zápasu. Asistence: Dylan Holloway, Dylan Cozens.

31:47
    Zakázané uvolnění vrací hru před švédskou branku. Zaplněné spodní patro Rodgers Place teď baví hlavně obří kostka nad ledovou plochu.

30:58
    Williams se obtočil kolem branky a ohrozil Alnefelta, ten si prostor u bližší tyče pohlídal.

30:44
    Švédské nahození od modré zblokovala kanadská obrana. Sledujeme výrazně opatrnější třetinu než tu úvodní.

29:56
    Raymond hledal před brankou najíždějící spoluhráče, ale prudká přihrávka z jeho hole nenašla příjemce.

29:21
    Parent se dostal ke střele z vrcholu kruhu, jenže branku netrefuje. Po dlouhé pasáži bez přerušení následuje komerční přestávka. Ve druhé části zatím sledujeme vyrovnaný hokej.

28:39
    Švédská formace byla na ledě téměř dvě minuty, až teď se jim povedlo vyvést kotouč a vystřídat.

27:51
    Dvakrát zkusil nahodit od modré čáry Korczak, ani jeden z jeho pokusů na branku Alnefelta neprošel.

27:19
    Kanaďané teď zamkli svého soupeře v pásmu, pozorní Švédové jim zatím nedovolují dostat se do střelecké pozice.

26:11
    Söderblom se pěkně vyháčkoval z obklíčení protihráči, dostal se až k bekhendové střele z mezikruží, tu Gauthier vyráží.

25:28
    Po nevýrazné pasáži předvedl skvělou přihrávku od mantinelu před branku Raymond, našel najíždějícího Holtze, ten však v pádu nepřehodil roztaženého Gauthiera. Dobrá možnost Švédska.

23:57
    Obránce Björnfot po vyhraném buly prováhal ideální možnost ke střele. Švédům se přesilovka nepovedla, Schneider už je zpět na ledě.

23:40
    Švédové vyrobili obrovskou chybu v rozehrávce, po níž se Holloway a Cozens řítili sami na brankáře. Vyměnili si kotouč, jenže Cozens trefil jen výstroj přesouvajícího se Alnefelta. Ten teď výrazně podržel svůj tým.

23:18
    Kanaďané uháněli ve dvou na jediného obránce, Broberg si ale skvěle poradil, padl do přihrávky a šanci zabránil.

23:11
    Söderblom clonící na hranici brankoviště zkoušel dorážet nahozený puk od Raymonda, Gauthier si poradil.

22:44
    Cozens s Williamsem v oslabení málem zahrozili, před švédskou brankou jim chyběly centimetry k dostihnutí volného puku.

22:08
    Raymond po přihrávce Söderbloma pálil z mezikruží nejprve do gólmana, po chvíli těsně mimo.

21:57
    Schneider v obranném pásmu v souboji u mantinelu přidržel protihráče a Švédové si zahrají přesilovku.

21:38
    Na druhé straně to zkusil Lafreniere bez přípravy, nebyl přesný.

21:03
    Minul taky Holtz a po něm Raymond, Švédové každopádně vstoupili do druhé dvacetiminutovky velmi aktivně.

20:19
    Henriksson nic nevymýšlel, hned po přejetí útočné modré se odhodlal ke střele, puk z jeho hole proletěl těsně kolem pravé tyče.

20:01

Kanaďané vstoupili do zápasu velmi špatně, když z prvních tří střel inkasovali dva góly a střídali brankáře. Hned poté, co dostali druhý gól, však dokázali snížit a do konce první třetiny zápas otočili. Hraje se výborný hokej ve vysokém tempu. Kanada Švédy přestřílela 15:5. Druhá třetina začne přibližně ve 4:05.
    Kirby Dach se závěrečnou sirénou sestřelil Philipa Broberga

Se sirénou tam přišel velmi ostrý zákrok po odehrání puku na koleno ze strany Dacha na Broberga. Švéd zůstal ležet. Zdálo se, že to bylo podražení, ale oba týmy už jsou v kabinách a zatím se na kostce trest neobjevil.
    Švédové dnes pociťují kvalitu a tvrdost kanadského hokeje

20:00

19:36
    Teď se zase Kanaďané provinili příhrávkou rukou.

19:10
    Kanada stále útočí. Teď její útočnou akci zastavila přihrávka vysokou holí.
    17:54 Alexis LAFRENIERE - 3:2

17:54
    ALEXIS LAFRENIERE si teď neskutečně pohrál s Raymondem, kterému dal několikrát "čuchnout", že by mu mohl sebrat puk, ale nedokázal to on ani následně Hedström a Laferniere se nakonec probil až ke gólmanovi, kterého překonal. Bez asistence.

17:26
    Björnfot dostal přihrávku na modrou čáru, vypálil, ale Gauthier chytil puk do lapačky.

16:45
    Gauthier si připsal svůj první skutečný zákrok po tom, který předvedl předtím nanečisto na střídačce, ale ani tady nešlo o velké nebezpečí.

16:00
    Současně vyloučeni Joel Wahlgren ze Švédska a Bowen Byram z Kanady za hrubost.

15:45
    Další šance Kanaďanů, ale Alnefelt tečovanou střelu ustál.
    14:35 Kirby DACH - 2:2

14:35
    KIRBY DACH teď prokázal obrovskou pohotovost, když dokázal bekhendem tečovat do sítě překvapivou střelu Lafreniereho z otočky. Asistence: Alexis Lafreniere.

13:11
    Rees se dostal před švédskou brankou k dorážce, ale Alnefelt si s ní poradil. Kanada má teď místy až drtivý tlak. Na střely vedou hokejisté javorového listu 12:3.
    12:14 Sasha MUTALA - 1:2

12:14
    Z pravého kruhu vypálil polovysokou střelu Byram a těsně před Alnefeltem tečoval puk SASHA MUTALA do sítě! Kanada tak okamžitě snižuje. Asistence: Bowen Byram, Dylan Cozens.
    11:33 Alexander HOLTZ - 0:2

11:33
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    ALEXANDER HOLTZ teď dostal přhrávku od Söderbloma a z pravé části pravého kruhu zvedl puk pod víko! Maier z třetí střely na branku podruhé inkasuje a do branky jde Taylor Gauthier.

11:01
    Švédové se teď dvakrát udrželi v útočném pásmu, ale nakonec o něj stejně přišli.

10:11
    Náhradní brankář Kanady Gauthier pobavil diváky tím, že zachytil do lapačky puk na střídačce a následně ji zvedl nad hlavu. :-)

9:54
    Velmi hezký hit předvedl Holloway, v hale to jen zahučelo.

9:21
    Další rána Vukojevice, švédský gólman vyráží nad sebe, ale je třeba přiznat, že Alnefelt se zdá zatím být dost nejistý, a to i přesto, že má na turnaji zatím ohromující průměr 0,50 branky na zápas.

8:21
    Vukojevic pálil a Clarke dorážel před Alneftem. Tohle byla velká šance Kanaďanů, švédská obrana nechala soupeři dostatek prostoru k dorážce.

7:26
    Rees to zkoušel z pravé strany, ale švédský obránce mu do střely vložil hůl a puk končí v ochranné síti.

6:52
    Dach pálil na druhé straně krátce poté, co překročil útočnou modrou, Alnefelt zasahuje.

6:43
    Hedström vypálil od modré, ale tahle střela nemohla Maiera ohrozit.

6:01
    Kanada je v plném počtu. Tahle přesilovka se Švédům vůbec nevyvedla.

5:32
    První střelu na branku v přesilovce zaznamenal Holtz, ale Kanada vzápětí vyhazuje.

4:53
    A potřetí.

4:21
    Kanaďané teď dvakrát za sebou vyhodili puk přes všechny čáry.

4:01
    Sjöberg byl metr od mantinelu a inkasoval při otočce hit od Byrama, a protože byl Švéd daleko od mantinelu a situace byla nebezpečná, jde Byram na trestnou.

2:22
    Lafreniere pálil zprava, gólman trochu nejistě vyrazil puk před sebe. Byly tam pak dorážky, ale čisté konto Švédska zůstalo uchráněno.

1:47
    Cozens teď trefil boční tyčku. Kanaďané se v přesilovce snaží o vyrovnání.

0:49
    Švédský gólman Alnefelt vyloučen na dvě minuty za zdržování hry. Trest odpyká Max Wahlgren.
    0:42 Lucas RAYMOND - 0:1

0:42
    Na pravou stranu dostal krásnou přihrávku LUCAS RAYMOND, který puk zvedl, ten se otřel o horní tyč a skončil v síti kanadské branky! Asistence: Alexander Holtz.

0:37
    Raymond byl podraženýashou Mutalou, který jde na trestnou lavici. Švédové si zahrají ve finále první přesilovku.

00:01

Dolní patro je prakticky plné, je to výborná atmosféra.

Právě hrají hymny obou týmů.

Kanada: Maier (Gauthier) – Byram, Korczak, Vukojevic, Barron, Robertson, Schneider, Guenette – Lafreniere (C), Krebs, Dach – Rees, Suzuki, Williams – Holloway, Cozens, Mutala – Poulin, Parent, Clarke.

Švédsko: Alnefelt (Wallstedt) – Hedström, Broberg, Björnfot (C), Lyckåsen, Johansson, Lundqvist, Sjöberg – Raymond, Henriksson, Holtz – Söderblom, Bjerselius, Wahlgren – Åström, Grönhagen, Wahlgren – Andersson, Costmar..

Zápas se bude hrát v krásné aréně Rogers Place, kde své zápasy hraje tým NHL Edmonton Oilers.

Kanaďané se dostali do finále turnaje i přesto, že v generálce na Hlinka Gretzky Cup podlehli České republice 3:4. V turnaji samotném už neztratili ani bod. Ve skupině si kromě jiných poradili i se Švédskem 4:3. Pro Tři korunky to byla jediná porážka na turnaji. Švédsko vyhrálo i generálku na turnaj proti Finsku, když dokázalo v závěru zápasu vyrovnat na 3:3 a pak vyhrálo v samostatných nájezdech.

Ve finále nás čeká souboj nejproduktivnějšího hráče turnaje s nejlepším brankářem. Švéd Hugo Alnefelt má zatím na turnaji průměr 0,50 branky na zápas. Nejvíce bodů má zatím v kanadském bodování Kanaďan Alexis Lafrenière, který nastřílel na turnaji tři góly a přidal pět asistencí.

Ve finále Hlinka Gretzky Cupu se střetnou v edmontonské hale Rogers Place Kanaďané se Švédy. Oba týmy rozhodli o svém postupu do finále až v samotném závěru. Švédsko udolalo Rusy brankou v poslední minutě, Kanaďané dokonce proti USA vyrovnali až se závěrečnou sirénou a vítězný gól vsítili až v prodloužení.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 03:00.

David Schlegel

Lukáš Peroutka

Zuzana Spurná

Branky a nahrávky: 13. Mutala (Byram, Cozens), 15. Dach (Lafreniere), 18. Lafreniere, 33. Mutala (Holloway, Cozens), 45. Williams (Suzuki, Rees), 54. Lafreniere – 1. Raymond (Holtz), 12. Holtz (Söderblom)