Sparta – Chomutov 4:1 (kon.) | Liberec – Mladá Boleslav 8:3 (kon.) | Plzeň – Pardubice 2:3 (po pr.)
Mountfield HK – K. Vary 4:2 (kon.) | Litvínov – Olomouc 2:1 (kon.) | Kometa Brno – Třinec 2:1 (kon.)
HC Sparta Praha
4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Piráti Chomutov
Neděle 30.09.2018, 15:00 • O2 arena, Praha 9 (Libeň) • Tipsport extraliga • 6. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Krásné odpoledne! Cesta za prvními body v nové sezóně dnes přivádí chomutovské Piráty do libeňské O2 areny, kde se o ně poperou s domácí Spartou Praha. Pojďme si oba soupeře představit.

HC SPARTA PRAHA
    6. místo v tabulce
    6 Z, 2-1-1-2, 9 bodů (skóre 15:11)

Sparťané mají po úvodních šesti utkáních vyrovnanou bilanci tří výher a tří porážek, s celkem devíti nasbíraným body je najedeme na šesté příčce. Vstup do ročníku neměli svěřenci německého lodivoda Kruppa vůbec špatný, nicméně v posledních dvou utkáních padli a dnes by si tedy rádi do statistik připsali alespoň dva body, aby se udrželi v horní polovině tabulky.

V pátek se Pražané vydali do nedaleké Mladé Boleslavi. Po většinu utkání drželi s rozjetými domácími hráči krok, nicméně po rozhodující trefě Jakuba Orsavy z jednačtyřicáté minuty odjížděli domů s prázdnou. Pod jedinou jejich trefu se podepsal Petr Kumstát.

Nejzářivějšími hvězdami v rudém kádru jsou momentálně brankář Matěj Machovský a obránce Jan Košťálek, tedy dvě posily, které Sparta před začátkem sezóny přivedla ze zámoří zpět do extraligy. První jmenovaný se může pyšnit jednou z nejlepších úspěšností v celé lize, zatímco ten druhý je aktuálně nejproduktivnějším bekem celé soutěže.

Sestava z posledního zápasu
    Machovský – Blain, Kalina, Gregorc, Košťálek, Piskáček, Delisle, Pavelka – Kumstát, Pech, Forman – Buchtele, Klimek, Kudrna – Říčka, Vrána, Jarůšek – Smejkal, Sill, Černoch.
    Statistiky z utkání Sparty v Mladé Boleslavi.

PIRÁTI CHOMUTOV
    14. místo v tabulce
    5 Z, 0-0-0-5, 0 bodů (skóre 8:23)

Severočeši zahajovali poslední dva extraligové ročníky dlouhou šňůrou výher, letos je tomu přesně naopak. Svěřenci Vladimíra Růžičky st. zatím nevyhráli ani jediný zápas a po pěti kolech se krčí na samotném chvostu celé soutěže. Chomutov navíc trápí i bídná produktivita, zatím totiž svým soupeřům nastříleli pouhých osm branek.

Poslední kolo, ve kterém se střetli s Plzní, budou muset Piráti velmi rychle hodit za hlavu. Pátý celek tabulky jim totiž uštědřil nevídaný debakl 2:9, přičemž za domácí se trefili Vladimír Růžička ml. a v samotném závěru zápasu pak Bohumil Jank. Na jejich demolici měl velký podíl Vojtěch Němec, který v zápase nasbíral hned pět bodů.

Právě střelec první branky Chomutova v posledním zápase je zatím nejproduktivnějším borcem svého klubu. Růžička v pěti zápasech nasbíral čtyři body za jeden gól a tři asistence. Na rozdíl od Sparty bychom v kádru hostí hledali jasnou jedničku jen marně, o čas v bráně se poměrně rovnocenně dělí Štěpán Lukeš s Alešem Stezkou.

– 13 min | 60,0% úsp. | prům. 9,23

Stezka (41. – 54. Dvořák) – Valach, Jank, Knot, Štich, Trefný, Dietz, Blaha – Skokan, Růžička, Sklenář – Vantuch, Huml, Tomica – Havel, Klhůfek, Koblasa – Stránský, Šťovíček, Dlouhý.

TÝMOVÉ STATISTIKY

Využití přesilovek: 16,7% (5/30) – 3,6% (1/28)
    Ubráněná oslabení: 90,3% (28/31) – 59,3% (16/27)
    Trestné minuty: 76 – 76
    Radegast index: 156 – 98

POSLEDNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

4. 3. 2018, 52. kolo
    Piráti Chomutov – HC Sparta Praha 4:2

Branky a nahrávky: 2. Flemming, 46. Šťovíček (Hlava, Slovák), 52. Šťovíček (Lauko, Dietz), 59. Lauko (Vantuch, Flemming) – 34. Voráček (Jarůšek, Kudrna), 37. Kropáček (Černoch).
    Vyloučení: 6:5.
    Využití: 2:1.
    V oslabení: 1:0.
    Střely na branku: 19:25.

HC Sparta Praha: Machovský (Honzík) – Blain, Kalina, T. Pavelka, Košťálek, Gregorc, Delisle – Kudrna, P. Vrána (C), Říčka – Jarůšek, Klimek, Buchtele – Forman, Pech (A), Kumstát – Černoch, Sill, Smejkal – Beran.

Piráti Chomutov: Stezka (Š. Lukeš) – Jank, Mrázek, Dietz, Knot, Štich, Valach, Trefný – Skokan, V. Růžička (A), Sklenář – Vantuch, Huml (A), Tomica (C) – J. Havel, Klhůfek, Koblasa – J. Stránský, Šťovíček, A. Dlouhý.

Rozhodčí: Bejček, Jeřábek – Jindra, Zíka.

Který z týmů vstřelí první branku v první třetině?

V brance Sparty opět nastoupí Matěj Machovský.

Týmy už přijíždějí na ledovou plochu, za několik okamžiků zápas započne.

00:01

00:13
    Na úvod zápasu se bojuje o kotouč u zadního mantinelu ve sparťanské třetině.

00:50
    Stezka si vyjel z brány proti nahozenému kotouči a poslal ho zpět do středního pásma.

01:22
    Dlouhé boje probíhají za Machovského svatyní o puk, rozhodčí nechává hru běžet.

01:45
    Domácí ukořistili kotouč a snaží se rozehrát a zahájit útočnou akci.

02:10
    Poprvé v utkání se musel Matěj Machovský ohánět v bráně, hosté na něj vyslali několik nebezpečných střel, poradil si však i se závěrečnou střelou Valacha.

02:51
    Pražané se pokusili rozehrát ze svého území, nicméně hostující hráči se ke kotouči dostali dříve a ujímají se taktovky.

03:34
    Chomutov šel kupředu, nicméně jeho snažení zabrzil zbklý ofsajd, vhazuje se ve středním pásmu.

03:50
    Spartě se zatím nepodařilo dostat na delší dobu před Stezku, hosté jsou aktivnějším týmem na ledě.

04:25
    Nyní už ale zavezl puk do pásma Pech, přihrál zpět Kalinovi, jehož střela z levého kruhu nevyzrála na brankáře hostů.

05:19
    Smejkal si dojel pro nahozený kotouč do útočné třetiny, ale dojel ho bránící hráč, a tak se domácí útočník ke střele nedostal.

05:54
    Nicméně Pražané se na několik chvil usídlili v útočném pásmu a vymýšlejí palebnou pozici.

06:27
    Jarůšek zavezl puk do třetiny podél pravého mantinelu, hledal před bránou najetého soluhráče, ten se však ke koncovce neprodral.

06:35
    Následuje přestávka k úpravě ledové plochy.

06:58
    Chomutov se snaží zdržet soupeře v jeho třetině, už se ale stabilně puku ujímají domácí a zahajují ofezivní tažení.

07:47
    Pohlednou souhru předvedli sparťanští beci. Košťálek zavezl puk do třetiny, nalevo našel Pavelku, který si kotouč zpracoval a zápěstím ohrozil Stezku, který zasáhl.

08:30
    Máme tu první vyloučení v zápasu, provinilcem je Miroslav Forman (SPA), který svůj tým oslabí na dvě minuty za držení.

08:38
    Jenže Chomutov si přesilovku dlouho nezahrál, za hákování usedá na trestnou lavici Dávid Skokan (CHM). Hraje se čtyři na čtyři.

08:58
    Chomutov mířil kupředu, nicméně byl rychlejší než černá pryž a rozhodčí píská ofsajd.

09:27
    Sklenář za domácí svatyní setřásl bránící hráče a poslal puk na modrou spoluhráčům.

09:45
    Jenže záhy se puku ujali sparťané a jdou dopředu útošit na brankáře Stezku.

10:08
    Juraj Valach (CHM) s Lukášem Klimkem (SPA) se pošťuchovali u Stezkovi brány a oba dostávají dvě minuty za hrubost. Hraje se čtyři na čtyři.

10:38
    Oba týmy hrají v plném počtu.

11:40
    Chomutov se snaží probojovat dopředu ze své třetiny, to se mu ale zatím nedaří přes obranu Sparty ve středním pásmu.

12:29
    Jan Košťálek šel kupředu pevně s pukem na holi, ale při přechodu modré čáry ho podrazil Jaroslav Mrázek (CHM), který posílá svůj tým do oslabení.

12:47
    Košťálek od modré tvrdě poslal pozdrav Stezkovi, který puk vytěsnil do rohu hřiště.

13:09
    Sparta právě vstřelila branku!
    Perfektní přesilovkovou souhru předvedli domácí hokejisté. Několikrát si vyměnili svižně kotouč, že to bránící hráči neměli šanci řádně ubránit. Konečnou ránu zasadil PETR KUMSTÁT, který číhal před bránou a nasměroval puk do odkryté klece přesunujícího se Stezky. Asistence: Lukáš Pech, Petr Kalina.
    13:09 Petr KUMSTÁT - 1:0

14:22
    Zdá se, že domácím úvodní trefa vlila novou krev do žil a tlačí na Piráty v jejich pásmu.

14:45
    Hosté se nakonec osvobodili ze svého území a mohou vystřídat, zároveň přichází na led i čerstvé síly Sparty.

15:40
    Sparťané zakládají novou útočnou akci, Chomutov je zatím nestíhá dobruslit.

15:51
    Nicméně Piráti obrátili hru a ohrozili Machovského z protiakce. Domácí gólman byl pozorný a drží puk ve své moci.

16:46
    Po krátkém výletu Pirátů v útočné třetině je návštěvou poctěn i Stezka, Pražané však nedostávají možnost jít do zakončení.

17:30
    Forman kombinoval v pásmu Chomutova, nakonec se probojoval ke střele z levého kruhu, Stezka zasahuje a drží puk.

17:48
    Severočeši zakládají útok zpoza své brány.

17:55
    Jenže nepřesná rozehrávka vše kazí, je odpískáno zakázané uvolnění a bude se vhazovat před hostující svatyní.

18:02
    A další nešťastné vyhození Chomutova, Aleš Stezka musí čelit dalšímu buly ve své blízkosti.

18:10
    Mírná lavina se utrhla před Stezkovým domovem, který se vrhl po kotouči, dorážejícího Pražana okamžitě svalili bránící hráči, vylučovat se ale nebude.

18:45
    Valach napálil tvrdou střelu z modré, která těsně proletěla okolo Machovského brány.

18:57
    Koblasa nečekal a z tupého úhlu mířil k bližší tyči, ani tento pokus však Machovského nepřekonal.

19:35
    Kudrna na modré čáře zachytil rozehrávku z pásma Sparty, najel do levého kruhu, odkud vystřelil. Puk se odrazil od Stezkových betonů na hůl PETRA VRÁNY, který neměl problém s nasměrováním kotouče do prázdné klece. Asistence: Andrej Kudrna, Robert Říčka.
    19:35 Petr VRÁNA - 2:0

20:00

Který z týmů vstřelí první branku ve druhé třetině?

V úvodní dvacetiminutovce jsme viděli poměrně vyrovnané dění na ledové ploše, o chloupek více se však zapotil Aleš Stezka. Vinou častých vyloučení hostujícího celku také jako první kapituloval. Sparta využila přesilovou hru krásnými svižnými přihrávkami a celou akci zakončil Petr Kumstát. Po otevření skóre začali mít Pražané o něco navrch, což stvrdili i gólem ve 20. minutě z hokejky Petra Vrány. Chomutov tak do druhého dějství půjde s dvoubrankovým mankem. Střelecky byla však hra vyrovnaná – 11:10 střely na bránu.
    Petr Kumstát dnes hraje 300. zápas v dresu Sparty.

Hráči už přijíždějí na hrací plochu, brzy budeme pokračovat v utkání.

20:01

20:20
    Hned na startu druhé třetiny horké chvíle před Stezkou! Říčka zblízka pálil na bránu, nicméně hostující gólman vyjel proti střele. Puk mu začal skákat mezi nohama a sparťan se ho snažil dorazit. Marně.

21:18
    Piráti miří dopředu, uvidíme, jak jejich ofenzivní tažení dopadne.

21:48
    Chomutov se úspěšně usadil před domácí svatyní, nicméně více bojují o kotouč u zadního mantinelu, než by se dostali k zakončení.

22:19
    Pražané vyhazují na zakázané uvolnění a bude se vhazovat před Machovským.

22:52
    Severočeši stále tlačí na domácí celek a začínají také sparťanského brankáře odstřelovat.

23:20
    Nakonec se ale Pražané osvobozují a mohou na led přijít čerstvé posily na obou stranách.

24:15
    Sparta sice dovezla puk do pásma soupeře, nicméně ke kotouči se rychle dostal Chomutov a začíná zakládat další útok.

24:37
    Jenže Piráti se dopouštějí zakázaného uvolnění a bude se vhazovat před Stezkou.

25:05
    Sparta bojuje o puk podél mantinelu, zatím se ke koncovce nedostává.

25:35
    Nadvakrát se sparťané snažili vystřelit z mezikruží, ale neposedný kotouč si ani jednou nedal říct.

26:10
    Chomutov zkoušel obrátit hru, jejich rozehrávku ale brzy zabrzdili domácí a jdou kupředu oni.

26:20
    Hosté opět vyhazují nedovoleně k Machovskému a vhazuje se před Stezkovou svatyní.

26:35
    Probíhá krátká přestávka k úpravě ledové plochy.

27:17
    Pražané trochu zavařili Stezkovi, Kudrna zkusil protlačit puk k bližší tyči, nicméně hostující gólman puk rychleji přikryl.

27:51
    Klimek se vytáhl podél pravého mantinelu, koncovku mu však překazil skákající puk na holi.

28:32
    V útočné třetině se představil také Forman, ale do jeho pokusu se mu postavil bránící hráč.

29:05
    Chomutovští bojují za Machovského svatyní, zatím však koncovka nepřichází.

29:40
    Po pirétském úřadování se kotouče chopili opět domácí, brzy je ale přibrzdil Chomutov ve středním pásmu.

30:13
    Sill vystřelil zespodu levého kruhu, střela těsně proletěla okolo branky Stezky.

30:40
    Klidnější druhou třetinu zpestří vyloučení Jérémieho Blaina (SPA), který se provinil držením. Chomutov tak bude hrát přesilovku pět na čtyři.

31:43
    Zazvonila branková konstrukce Machovského svatyně po střele Dietze, hra pokračuje dál.

32:20
    Chomutovský tlak přerušuje ofsajd, bude se vhazovat ve střednm pásmu.

32:36
    Pražané vyhazují ze svého pásma a oslabení už přečkali bez újmy.

33:22
    Následuje pauza k úpravě ledové plochy.

33:34
    V pásmu Sparty přišel Pech o helmu i rukavice, s bolestivou grimasou dojel na střídačku a následně do kabiny, hra ale pokračuje bez přerušení.

34:22
    Chomutov začíná mírně vystrkovat drápy, dostává se častějí před Machovského a také ke střele.

35:33
    Machovský se musel v bráně ohánět po výpadu dvou chomutovských hráčů, nicméně kotouč byl rychlejší, a tak hostující hráč nedosáhl na konečnou dorážku k prostoru k tyči.

36:22
    Pražané se pokoušejí vybojovat puk za Stezkovou bránou, Chomutov je ale v této fázi hry velmi důrazný.

37:05
    Lukáš Klimek se ocitl v parádní pozici před brankou, jenže jeho pokus přeletěl hostující klec.

38:11
    Dění se znovu uklidnilo, týmy se spíše přetahují o dominantní roli na hrací ploše.

38:46
    Stezka rozehrává zpoza své svatyně, Chomutov jde dopředu.

38:53
    Jenže vyhazuje na zakázané uvolnění a hra se vrací zpět k Aleši Stezkovi.

39:10
    Nahození Pražanů od modré bylo sraženo bránícími hráči do rohu kluziště.

39:26
    Zakázaného uvolnění se dopouštějí také domácí, závěrem druhé třetiny proběhne vhazování před Matějem Machovským.

39:31
    Zbloudilý kotouč mířil na sparťanskou svatyni, Machovský ho viděl a sáhl po něm, nemusel se ale více obávat, protože letěl do rohu.

40:00

Který z týmů vstřelí první branku ve třetí třetině?

Druhá třetina nabídla poklidné dění na hrací ploše.Střelecké rozvržení zůstalo podobné jako v úvodní třetině, tentokrát měla Sparta převahu 9:7. Chomutov zatím Machovského nepřekonal, domácí další gól nepřidali, a tak do třetí dvacetiminutovky půjdeme opět za stavu 2:0.

Hokejisté se už rozbruslují a brzy začne třetí dvacetiminutovka.

40:01

40:20
    Chomutov na pár vteřin navštívil Machovského, okamžitě se kotouče ale ujímají domácí a jdou dopředu.

40:55
    Sparta má ponechanou výhodu.

41:12
    Na trestnou lavici usedá David Štich (CHM) za podrážení a Sparta může navýšit svůj náskok.

41:25
    Rychle hosté vyprovodili Spartu ze svého území a Pražané se musí nově dostávat přes střední pásmo.

41:57
    Spartě se nedaří usadit před Stezkovou svatyní, Piráti se skvěle brání.

42:38
    Kudrna úřaduje v útočné třetině, dvakrát po sobě v krátké době otestoval Stezkovu pozornost z levého kruhu.

43:12
    Chomutov je kompletní.

43:42
    Sparťané bojují ze všech sil o puk v útočné třetině, uvidíme, jak se jim snaha vyplatí.

44:13
    Pech opětovně zavezl puk do třetiny, nicméně hosté dobře hájí svého gólmana.

44:35
    V brankovišti Pirátů bylo živo, odražený puk se vznesl do vzduchu a málem spadl za Stezkova záda.

45:40
    Severočeši se pokouší založit útok zpoza své brány, ve středním pásmu však už číhají domácí.

45:57
    Krátký výpad Chomutova bez okolků zlikvidoval Machovský, bude se vhazovat.

46:15
    Koblasa vypálil z levého kruhu, domácí brankář vytěsnil puk do rohu svou vyrážečkou.

46:32
    Následuje krátká přestávka k úpravě ledové plochy.

46:32
    Na trestnou lavici usedá Jiří Smejkal (SPA), který se provinil podrážením. Přesilovku si tak zahraje Chomutov a může snížit svou ztrátu.

47:00
    Pirátům se zatím daří tlačit na domácí mužstvo, posílají si přihrávky podel mantinelu.

47:25
    Tvrdou střelu teď vyslal jeden z chomutovských hráčů na Machovského, který vytěsnil puk vysoko do ochranné sítě.

47:46
    Sparta se osvobozuje a může vystřídat.

48:02
    V oslabení šli domácí kupředu, nicméně jim cestu překazil ofsajd.

48:19
    Chomutovu už se závěrem přesilovky nedaří propracovat přes střední pásmo.

48:32
    Pražané hrají v plném počtu.

49:30
    Valach vyslal puk před bránu z pravého kruhu, kotouč jen proskákal brankovištěm a žádný z hráčů ho neztečoval za Machovského.

49:56
    Sparťané šli dopředu, nicméně byli ukvapení a hru přerušuje ofsajd.

50:05
    Zakázané uvolnění Chomutova kouskuje hru a znamená buly před Stezkou.

51:29
    Rozhodčí bude přezkoumávat videozáznam, sparťané se začali radovat ve středu kluziště z gólu!

51:29
    Pražané jdou do pohodlného náskoku 3:0. TOMÁŠ PAVELKA od modré čáry napálil dělovou ránu, která proletěla mezi betony Stezky a okamžitě se odrazila od spodní zadní tyče ven z brány. Asistence: Andrej Kudrna.
    51:29 Tomáš PAVELKA - 3:0

52:32
    Je tu další pauza k úpravě ledové plochy.

52:32
    Hosté mají ještě možnost se skóre zamávat, na trestnou usedá Lukáš Klimek (SPA) za nedovolené bránění brankáři.

53:13
    Jednomu z chomutovských obránců přeskočil na modré puk hokejku a hosté se budou muset nově dostat do útočné třetiny.

54:09
    Juraj Valach od modré otestoval Machovského, který betonem vyrazil kotouč do bezpečnější vzdálenosti.

54:32
    Sparta hraje v plném počtu.

54:57
    Po ubráněném oslabení se Pražané usadili před Stezkou a zvyšují tlak.

Dnešní utkání sleduje 5 971 diváků.

55:24
    Piráti jdou rychle do útočného pásma a bojuje se o puk za bránou.

55:37
    jenže domácí odpovídají rychlou protiakcí. MIROSLAV FORMAN ujel s pukem kupředu, ve třetině si kotoučem trochu pohrál, zmátl bránící hráče a z vrchu pravého kruhu přesně zamířil ke vzdálenější tyči. Asistence: Lukáš Pech.
    55:37 Miroslav FORMAN - 4:0

56:19
    Sill nahodil puk do rohu kluziště na chomutovské straně, obě mužstva se tam sjíždí, aby o černou pryž svedly souboj.

57:06
    Šťovíček vystřelil zápěstím z levého kruhu k bližší tyči, Machovský ale vykryl veškerý prostor a lapil puk.

57:32
    Buchtele poslal Jrůška dopředu, jenže tomu vypíchl puk bránící hráč a Sparta se do útočného pásma nepropracovává.

58:35
    Nicméně domácí už obsadili chomutovské území a s povzbuzováním sparťanského kotle za Stezkovou bránou se pokouší "dát bůra".

58:53
    Piráti právě vstřelili branku!
    Chomutov však nesložil zbraně a připravuje Machovského o čisté konto. Z rychlého útoku se úspěšným střelcem stává IVAN HUML, který se trefil do poloodkryté klece roztaženého domácího brankáře. Asistence: Bohumil Jank, Lukáš Vantuch.
    58:53 Ivan HUML - 4:1

59:10
    Na trestnou lavici ještě usedá Jiří Černoch (SPA) za vysokou hůl.

Nejlepší hráči utkání:

Tomáš Pavelka (SPA) – Jan Havel (CHM).

Třetí třetina nakonec nabídla zajímavou střeleckou podívanou, nejprve na 3:0 zvýšil Tomáš Pavelka, na 4:0 skóroval Miroslav Forman. V závěru ale ještě Machovského o čisté konto připravil Ivan Huml. Pražané si připisují tříbodové vítězství 4:1, i když ve třetí třetině je Piráti střelecky dohnali – 26:28 celkem na střely.

Ode mně je to vše, hezký zbytek neděle a dobrý vstup do nového týdne! (17:23:57)

Martina Nová

Branky a nahrávky: 14. Kumstát (Pech, Kalina), 20. P. Vrána (Kudrna, Říčka), 52. T. Pavelka (Kudrna), 56. Forman (Pech) – 59. Huml (Jank, Vantuch)

Rozhodčí: Bejček, Jeřábek – Jindra, Zíka

Diváci: 5 971