Záhřeb – Znojmo 1:7 (kon.)
Medveščak Záhřeb
1:7 (1:2, 0:4, 0:1)
HC LERAM Orli Znojmo
Pátek 14.12.2018, 19:15 • Dom Sportova Zagreb • bet-at-home ICE Hockey League • 19. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.

Hezký páteční večer, Orli Znojmo dnes dohrávají jeden z odložených zápasů v úvodu sezóny a během reprezentační přestávky zajíždějí na led Medveščaku Záhřeb. Tito dva soupeři se utkali v neděli na znojemském ledě, kdy po velké přestřelce zvítězilo Znojmo 7:6 po nájezdech, s výkonem ale spokojeno nebylo. Vždyť v utkání vedlo 4:1 a poté ještě 5:3.

V posledním týdnu se hokejové zprávy z EBEL omezily na sledování finanční krize Záhřebu. Médii problesklo několik velmi negativních zpráv, tým opustilo několik hráčů i kompletní realizační tým, klub přesto sezónu dohraje. Ačkoli Medveščak opustil generální sponzor, Chorvaté se domluvili s vedením ligy na jejich setrvání v EBEL. K tomu má pomoci výjimka na počet transferů zahraničních hráčů i pomoc od města Záhřebu.
    Sportovní manažer a trenér Aaron Fox spolu s kompletním realizačním týmem rezignoval v úterý, místo něj Záhřeb vedou zkušení chorvatští kouči Danijel Kolombo a Bruno Bregant

Tým medvědů nově v tomto týdnu opustili čtyři Kanaďané, útočníci Aviani a Sylvester, obránce Sauvé a gólman Corbeil, kteří již všichni mají nová angažmá. Spolupráci s klubem ukončil také Rus Lemťugov, který si nové působiště teprve hledá. Záhřeb dohraje sezónu převážně s chorvatskými hráči, týmu ale zůstal věrný i například zkušený Tom Zanoški, který se staví jako příklad pro ostatní hráče.

Medveščak Záhřeb: Rosandič (Nikolič) – Robar, Čepon, Jačmenjak, Vedlin, Tadič, Kegalj, Krikšič – Svensson, Brine, Zanoški – Miličič, Jankovič, Simšič – Mikulič, Fičur, Jarčov L. – Mirič, Jarčov F., Bukovič.

Rozhodčí: Gruber, Sternat – Nedeljković, Zgonc.

Chorvatský celek jde do zápasu s velkým množstvím chorvatských hráčů, pouze v prvním útoku je Švéd Svensson a Kanaďan Brine. Ve znojemské sestavě dnes oproti minulému zápasu chybí kanadská dvojice útočníků Kujawinski, Luciani.

00:01

00:51
    Orli začínají aktivně, po kombinaci za brankou domácích se do zakončení nedostal McPherson. Záhřeb vyhazuje na zakázané uvolnění.

01:00
    Orli právě vstřelili branku!
    Znojmo se přesně po 60 vteřinách hry ujímá vedení s notnou dávkou štěstí. RADIM MATUŠ zpoza branky nahazoval puk do brankoviště na najíždějícího Němce a přihrávka si od zad brankáře Rosandiče našla cestu do sítě. Asistence: Erik Němec, Nicolas Hlava.

02:53
    Vyloučení v týmu Medveščak Záhřeb (L. Jarčov – 2 min., hákování). Jarčov zpomalil pronikajícího protihráče a Orli si zahrají přesilovku.

03:40
    Zanoški vyvezl puk až za znojemskou brankou, Medvědi se osvobozují.

04:08
    Hlava si s pukem na holi vybruslil až na vrchol kruhu, jeho nahození prosvištělo vedle tyče domácí branky.

04:38
    Mirič se v oslabení dostal do brejku, jeho prudkou ránu příklepem vyráží Lassila.

04:53
    Medveščak je v plném počtu.

05:09
    Znojmo po skončení přesilovky zůstalo o puku a těží z toho druhou branku v zápase. Nahození od modré Rosandič jen vyrazil před sebe, kde stál volný RADIM MATUŠ a rychlým bekhendovým blafákem doráží do sítě. Asistence: Erik Němec, Nicolas Hlava.

06:38
    Simšič se důrazně prosazoval na hranici brankoviště, Lassila musel na zem a nadvakrát vyrazil pokusy domácího útočníka.

07:46
    Medveščak napadá rozehrávku Orlů poměrně vysoko a sympaticky bojuje o každý kotouč. S pukem ale hraje převážně Znojmo.

08:07
    Vyloučení v týmu Medveščak Záhřeb (Jačmenjak – 2 min., hákování). Obránce domácích zahákoval Špačka, který se pustil mezi tři hráče.

09:12
    Domácí už podruhé vyhazují, Orlům se nedaří usadit v pásmu.

10:05
    Až v samotném závěru si vytvořili tlak Stretch s McPhersonem a Kalusem, posledně jmenovaný ale svou dorážku z předbrankového prostoru namířil vedle.

10:07
    Záhřeb je v plném počtu.

11:27
    Novákova střela z levého kruhu končí na Rosandičových betonech, u poskakujícího puku byli blíže domácí hráči.

13:02
    Přihrávka před branku na McPhersona byla příliš prudká, kanadský útočník nezvládl přesněji zakončit.

13:32
    Znojmo rozehrává za svou brankou.

13:55
    Rosandičovi zatím vypadávají prakticky všechny puky, Bulín sni Novák se ale nyní k dorážce nedostali.

14:21
    Po dlouhé době v akci Lassila, který lapil do lapačky pokus Miličiče z levého kruhu. Dobře na něj viděl.

15:06
    Rosandič nadvakrát kryje Lattnerův pokus od modré.

16:02
    Stretch s Kalusem bojovali o puk u zadního mantinelu, k zakončení se nedostali.

16:47
    Medveščak právě vstřelil branku!
    Znojmo v některých pasážích polevilo a domácí je za to trestají. Do odkryté obrany vlétl po levém křídle BJORN SVENSSON, dostal se až před Lassilu a bekhendovým blafákem snižuje na rozdíl jediné branky. Asistence: David Brine, Bruno Kegalj.

18:24
    Stretch se v situaci jeden na jednoho pokusil o kličku obránci, ta mu ale nevyšla. Na druhé straně Robar situaci vůbec nekomplikoval, z mezikruží bekhendem zkusil štěstí a Lassila musel předvést pohotový zákork.

18:40
    Vyloučení v týmu Orli Znojmo (Bulín – 2 min., podrážení). Přesilovku si zahraje Medveščak po Bulínově podražení u mantinelu.

19:12
    Ofsajd Medveščaku při pokusu přejít útočnou modrou.

19:45
    Svensson pálil dvakrát nebezpečně z pravého křídla, ale Lassila byl u tyče včas a drží svůj tým.

20:00

Znojmo se na ledě Záhřebu dostalo rychle do dvougólového vedení zásluhou Radima Matuše, jenže potom jako by polevilo, začalo akce přehrávat do krásného zakončení a Medveščak postupně vystrčil růžky. Nakonec v 17. minutě také snížil zásluhou Svenssona a vztyčil pro český tým velký varovný prst. Orli byli většinu třetiny jasně lepším týmem, ale musí pokračovat v tempu z úvodu utkání, pokud chtějí uspět. Další třetina začne přibližně ve 20:02.

20:01

20:18
    Medveščak dohrává přesilovku z první třetiny, hned se přesouvá k Lassilovi.

20:40
    Znojmo je v plném počtu.

21:55
    Po váhavé rozehrávce ve vlastním pásmu vyvezl kotouč Parkkonen, našel na pravém křídle rozjetého McPhersona, ten narýsoval pěknou přihrávku napříč pásmem na MARKA KALUSE a jeho střela švihem prošla Rosandičovi mezi rukou a tělem do sítě. Pěkná a rychlá akce Znojma, i když Rosandič nebude mít čisté svědomí. Asistence: Allan McPherson, Patrik Parkkonen.

23:18
    Špaček s Bulínem doráželi na hranici brankoviště střelu od modré, Rosandič si poradil.

23:38
    Zanoški se zpoza branky natlačil před Lassilovu branku a Sedlák musel faulovat. Medveščak bude hrát přesilovku.

23:38
    Vyloučení v týmu Orli Znojmo (Sedlák – 2 min., držení).

24:20
    Znojmo se zatím brání v pohodě, sbírá puky na vlastní modré a vyhazuje je na druhou stranu kluziště.

25:08
    Svensson hledal u druhé tyče volného spoluhráče, ale nepřihrál přesně. Lassila nemusel zasahovat a Znojmo vyhazuje.

25:44
    Naskakující Sedlák se z trestné lavice hned zapojil do brejku dvou na jednoho, Kalusovi ale nepřihrál ideálně a znojemský útočník zblízka už neměl prostor přesněji zakončit.

26:21
    Zakázané uvolnění Záhřebu.

27:25
    McPherson si dlouho rovnal puk na holi, aby pak přes obránce nebezpečnou a rychlou střelou těsně přestřelil.

28:03
    Na Simšiče mířila přihrávka na pravý kruh, chorvatský útočník byl neobsazený, ale ke kotouči mu pár centimetrů chybělo.

29:11
    Velmi podobná situace jako u druhého gólu Matuše. Znojmo přešlo do útočného pásma, Tejnor vystřelil od modré, Rosandič jen vyazil před sebe a volný NICOLAS HLAVA pohotově doklepává do sítě. Asistence: Dominik Tejnor, Radim Matuš.

30:44
    Stretchova střela z vrcholu kruhu končí na výstroji Rosandiče.

32:06
    Znojmo v posledních minutách dost zřetelně dominuje. Parkkonen s Tejnorem si vyměnili puk na modré, následnou střelu vyráží s problémy Rosandič.

32:48
    Rychlá výměna puku ve středním pásmu a perfektní přihrávka Parkkonena vyslala do úniku Jana Bulína, jeho střela z mezikruží končí v Rosandičově náručí. Třetí útok Orlů složený ze dvou třetin z mladých znojemských odchovanců dnes dostává opravdu hodně času na ledě.

33:02
    Allan McPherson se protáhl mezi dvěma protihráči, jeho zakončení končí těsně vedle branky.

33:43
    Autorem branky je ALLAN McPHERSON, který obrovský tlak posledních chvil přetavil v pátý gól. Jeho střelu po vybruslení od zadního mantinelu sice nejprve zblokoval obránce, opakovaný pokus ale prošel Rosandičovi po ledě mezi betony do sítě. Asistence: C.J. Stretch, Jan Lattner.

34:38
    Vyloučení v týmu Medveščak Záhřeb (Jačmenjak – 2 min., nedovolené bránění).

36:00
    Orli kombinují s pukem v útočném pásmu, ale Rosandič zatím neměl vážnější zásah.

36:38
    Znojemská přesilovka moc vzruchu nepřinesla, Jačmenjak je zpátky na ledě.

37:11
    Lassila přidržel střelu od modé ve své lapačce.

38:54
    Stetch si s pukem na holi obhodil obránce a mířil k bližší tyči, Rosandič ale předvedl hezký zákrok.

39:02
    Tohle byla nechytatelná raketa okamžitě po buly z hokejky ERIKA NĚMCE, který mířil příklepem přesně do horního růžku. Rosandič se ani nestihl ohlédnout, jak rychle byl puk v jeho síti. Asistence: Radim Matuš, Nicolas Hlava.

39:54
    Patrik Novák ještě v samotném závěru donutil Rosandiče k dalšímu zásahu v rychlém brejku, příklep do středu branky ale chorvatský gólman vytěsnil.

40:00

Zatímco v první třetině se Medveščak ještě držel, tu druhou už jednoznačně ovládlo Znojmo. Od čtvrté branky Hlavy v polovině zápasu byl na ledě jen jeden tým a do sítě brankáře Rosandiče postupně napadaly další puky, takže po čtyřiceti minutách se zdá být o vítězi rozhodnuto. Lassila ve znojemské brance v této třetině prakticky neměl práci, o čemž vypovídá i poměr střel na branku 22:4. Další třetina začne přibližně ve 20:49.

40:01

41:03
    Rosandič si poradil se střelou od modré, domácí následně vyváží puk ze své třetiny.

42:45
    Kalus se mezi dvěma protihráči neprosadil.

43:11
    Vyloučení v týmu Medveščak Záhřeb (Jarčov F. – 2 min., držení). Pronikajícího Sedláka zadržel Jarčov a Orli budou hrát přesilovku.

43:55
    Parkkonen si sjel téměř až před branku, dostal puk na hůl, ale z první mířil jen do vyjetého Rosandiče.

44:55
    Specialista na oslabení Tom Zanoški vybojoval puk za znojemskou brankou a našel před Lassilou zcela volného Simšíče, toho ale vychytal pohotový Lassila. Velká šance Medvědů.

45:11

46:23
    Fantastický Rosandič teď v pádu sebral gól Němcovi, který dorážel do odkryté branky po přihrávce Hlavy od zadního mantinelu. Jenže chorvatský gólman se vymrštil a letící puk lapil.

46:52
    Na druhé straně se prokličkoval mezi obránci Svensson, sám před Lassilou ovšem přestřelil.

48:10
    Patrik Parkkonen dnes stojí u většiny zajímavých ofenzivních šancí Orlů, nyní prokličkoval útočným pásmem a nabil Němcovi, jeho ránu vyráží Rosandič.

49:45
    Kalus se Stretchem využili chyby domácích ve středním pásmu, ujížděli ve dvou na jednoho, ale přihrávka Stretchovi přišla pozdě a americký útočník míjí branku. Následná dorážka McPhersona končí v Rosandičově výstroji.

50:30
    Rosandič si v posledních minutách připisuje jeden dobrý zásah za druhým, nyní vychytal střelu McPhersona.

50:47
    Vyloučení v týmu Orli Znojmo (Stehlík – 2 min., nedovolené bránění). Stehlík chtěl bodyčekovat pronikajícího soupeře, ale trefil jej spíše nohou a půjde odsedět dvě minuty.

51:45
    Robarovu dělovku z levého kruhu chytá Lassila, následný pokus zblokovala znojemská obrana.

52:00
    Fantastický Teemu Lassila předvedl zákrok do celoročního sestřihu opakovaček. V přesilovce se před ním zjevil sám Nik Simšič, položil si brankáře a mířil bekhendem nahoru, ale Lassilova lapačka se z ničeho nic zjevila ve vzduchu a vytáhla puk z brankové čáry ven. Simšič jen kroutí hlavou.

52:29
    Erik Němec mohl v téhle třetině dát už prakticky třetí gól, ale opět jej vychytal nyní výborně chytající Rosandič. V brejku dvou na jednoho Němec zakončoval tváří v tvář brankáři, ten byl ale rychle na ledě a betonem zastavuje kotouč.

52:47

54:49
    Jan Lattner v brejku dostal puk do druhé vlny, zamířil, ale opět jej zastavuje pohotový Rosandič. Znojmo se blíží k 50 střelám na branku.

55:58
    Na levém křídle dostal prostor Svensson, mířil na stojnou nohu znojemského brankáře, ale Lassila přesto vyráží.

56:47
    Čepon si z pozice obránce nabruslil do zakončení a protáhl Lassilu dělovkou od modré.

57:55
    Hlava po delším zámku Orlů v útočném pásmu nahodil na branku, Rosandič puk kryje.

58:21
    Máme tu nefalšovanou bitku, rukavice před střídačkou Medveščaku shodili Jakub Stehlík a Matija Miličič. Český obránce chorvatského soupeře strhl na zem a na body rozhodně vyhrál. Rozhodčí se radí o trestech.

58:21
    Vyloučení v týmu Medveščak Záhřeb (Miličič – 5 min., bitka).
    Vyloučení v týmu Orli Znojmo (Stehlík – 5 min., bitka).

59:10
    VLADIMÍR OŠČÁDAL si připisuje svůj první seniorský gól i bod v dresu Znojma. Dvacetiletý útočník se dostal do útočného pásma, přes obránce vystřelil rychle švihem na bližší tyč a zaskočil Rosandiče. Rozhodčí na znojemskou střídačku nesou puk, který si střelec vezme na památku. Asistence: Patrik Novák, Patrik Parkkonen.

Znojmo splnilo "povinnost" a z ledu oslabeného Záhřebu si odváží tři body za jasné vítězství 7:1. Po nervózním závěru první třetiny daly znojemským hokejkám klid góly Kaluse a Hlavy v první polovině druhé třetiny. Poté už se hrálo prakticky na jednu branku a Orli se prosadili z mnoha různých pozic.

Hráčům Medveščaku se nedá upřít snaha, nejtěžší byl zápas asi pro brankáře Rosandiče a je rozhodně sympatické, že fanoušci v aréně týmu aplaudují ve stoje. Hráči jim podporu oplácejí čestným kolečkem. Uvidíme, jak se bude situace kolem Záhřebu vyvíjet dál, jejich hráče rozhodně ve zbytku sezóny nečeká lehký úkol.

EBEL pokračuje dalším kolem po reprezentační přestávce v úterý, kdy Znojmo přivítá na domácím ledě Villach. Do té doby nashledanou. (21:24:32)

Lukáš Peroutka

Branky a nahrávky: 17. Svensson (Brine, Kegalj) – 1. Matuš (Němec, Hlava), 6. Matuš (Němec, Hlava), 22. Kalus (McPherson, Parkkonen), 30. Hlava (Matuš, Tejnor), 34. McPherson (Stretch, Lattner), 40. Němec (Matuš, Hlava), 60. Oščádal (Novák, Parkkonen)

HC LERAM Orli Znojmo: Lassila (Halász) – Lattner, Sedlák, Parkkonen, Tejnor, Stehlík, Vainonen, Kruckovyč – Kalus, Stretch, McPherson – Hlava, Matuš, Němec – Novák, Bulín, Špaček – Oščádal.

Rozhodčí: Gruber, Sternat – Nedeljković, Zgonc