Dánsko – Česko 0:4 (kon.) | Švédsko – Kazachstán 4:1 (kon.) | Rusko – Kanada 2:1 (kon.)
USA – Finsko 4:1 (kon.)
USA
4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Finsko
Úterý 01.01.2019, 04:30 • Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria (CAN) • Mistrovství světa do 20 let • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 04:30.

Novoroční program juniorského mistrovství světa U20 uzavře souboj mezi USA a Finskem. Američané nejsou na rozdíl od svého největšího rivala z Kanady po třech odehraných zápasech stoprocentní a mohou za to Švédové, kteří nad USA zvítězili 5:4 po prodloužení a dostali se přes něj o bod do čela skupiny B. Finsko v úvodu šampionátu nestačilo v severském derby na Švédsko, poté ovšem porazilo Kazachstán a Slovensko a v obou zápasech vstřelilo shodně pět gólů, přičemž pouze jeden inkasovalo, a to proti slovenskému týmu.

USA: Primeau (Knight) – Samberg, M. Anderson (C), Q. Hughes (A), Kemp, M. Samuelsson, St. Ivany – Farabee, Norris (A), Robertson – Cates, Barratt, Madden – Cockerill, Poehling, Wahlstrom – Drury, Chmelevski, O'Brien.

Finsko: Luukkonen (Lindberg) – Heinola, Jokiharju (A), Vaakanainen (A), Laaksonen, Utunen, Latvala, Honka – Nyman, Kupari, Heponiemi – Tolvanen, Lundell, Kakko – Talvitie (C), Virtanen, Ylönen – Engberg, Moilanen, Vainionpää – Puustinen.

Rozhodčí: Jonathan Alarie, Tobias Bjork. Čároví: Dmitri Golyak, Daniel Hynek.

00:01

01:32
    Ze zápasu uběhly necelé dvě minuty a zatím čekáme na první šanci, po které by mohl padnout úvodní gól zápasu. Utkání mezi USA a Finskem bude mít určitě vysoké tempo.

03:08
    Finsko je zatím střelecky aktivnější, příliš šancí jsme ale zatím neviděli. Finové vystřelili na bránu dvakrát, zatímco USA pouze jednou a oba brankáři jsou zatím bezchybní.

04:08
    Ukko-Pekka Luukkonen podruhé v zápase úspěšně zasáhl a Američané začínají výrazně zvyšovat obrátky.

07:00
    Utkání ubíhá velice rychle a ačkoliv je hra hodně svižná, drtivá většina střeleckých pokusů je zablokována nebo sražena mimo. Střely na bránu: 2-2.

09:14
    Aarne Talvitie narazil jednoho z amerických hráčů na hrazení a za ostrý faul dostal kromě dvou minut také osobní desetiminutový trest za nesportovní chování. Jeho dvouminutový trest odpyká Teemu Engberg.

10:50
    Američané si během přesilové hry vytvořili tlak a v rychlém sledu se dostali ke dvěma střelám, jenže Ukko-Pekka Luukkonen nadále drží ve finské bráně čisté konto.

11:14
    Teemu Engberg odpykal dvouminutový trest za svého spoluhráče a Finové hrají v plném počtu.

11:28
    Noah Cates byl vyloučen na dvě minuty za hákování a první přesilovou hru si zahrají také Finové.

13:28
    Také Finové se během přesilové hry dostali ke dvěma střelám, jenže ani jedna v síti neskončila, a tak se vyloučený Noah Cates vrátil zpět na ledovou plochu.

13:49
    Josh Norris rychle zamíchal v mezikruží s pukem po přihrávce z pravého křídla, střelou zápěstím ovšem z blízkosti minul pravý horní roh brány!

14:13
    USA se dostalo ke střele na vrcholu pravého kruhu pro vhazování, která byla zablokována, a Ukko-Pekka Luukkonen volný kotouč zmrazil pod lapačkou.

14:27
    Finsko sehrálo přesilovou hru poměrně dobře, jenže stále marně čekáme na úvodní gól zápasu.

16:19
    Evan Barratt byl vyloučen na dvě minuty za podražení a Finsko má šanci rozmělnit sílící tlak Američanů.

18:19
    Vyloučený Evan Barratt naskočil z trestné lavice zpět na ledovou plochu a USA přečkalo druhé oslabení.

19:00
    Do konce úvodní části utkání zbývá odehrát 1 minuta.

19:51
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    Samuli Vainionpää předvedl ve středním pásmu hodně špatnou zadovku, po které se dostal k puku Joel Farabee a rychlou přihrávkou z otočky přenesl hru doleva, kde si na něj najel JASON ROBERTSON a rychlou střelou zápěstím z bodu levého kruhu pro vhazování prostřelil finského brankáře mezi betony! Asistence: Joel Farabee.
    19:51 Jason ROBERTSON - 1:0

20:00

Finsko si během úvodní části utkání zahrálo dvě přesilové hry, jenže ani jednu využít nedokázalo a necelých devět sekund před přestávkou navíc inkasovalo gól z hole Jasona Robertsona. Skóre po první třetině novoročního utkání. USA 1 Finsko 0.

Druhá třetina začne přibližně v 5:30.

20:01

22:41
    USA vstoupilo do druhé třetiny utkání s vedením 1:0 a s obrovskou touhou ho rychle navýšit, Ukko-Pekka Luukkonen ale zatím podruhé neinkasoval, přestože na něj po přestávce už šly čtyři střely Američanů.

23:30
    Pokud na sebe nějaký hráč poutá pozornost, pak je to v dnešním utkání Linus Nyman, který se v dresu Finska dostal během první třetiny ke třem střelám na bránu.

26:13
    Utkání má obrovské tempo a Američané jsou lepšími hráči na ledě, Finsko ovšem zatím drží krok.

28:37
    Utkání plyne velice rychle a Finové začínají být aktivnější. Linus Nyman ani žádný z jeho spoluhráčů ale zatím nedokázal Caydena Primeaua překonat.

29:43
    Finům by mohla pomoci přesilová hra, jenže rozhodčí zatím po přestávce ani jednou nevylučovali.

29:58
    Linus Nyman za bránou parádně zamíchal s pukem, prohodil si ho mezi nohama a poté se ho snažil zasunout u pravé tyče do sítě, brankář Cayden Primeau ale předvedl parádní rozštěp!

31:40
    TYLER MADDEN si na vzdálenější levé tyči najel na parádní přihrávku Joshe Norrise přes šířku útočného pásma a z úhlu napřáhl ke střele zápěstím, která pod levým podpaždím finského brankáře prošla do sítě! Asistence: Josh Norris.
    31:40 Tyler MADDEN - 2:0

32:28
    Finové začínali být aktivnější a usilovali o vstřelení vyrovnávací branky, jenže právě v tomto momentě inkasovali druhý gól a sebrat síly na obrat bude těžké.

34:09
    USA je střelecky aktivnější, Finové ovšem nezaostávají nějakým výrazným rozdílem, když čelili 19 střelám soupeře a sami na jeho bránu vystřelili šestnáctkrát.

35:14
    Jakmile se Finové dostali více do hry, Američané začali rychleji bruslit a vzápětí byli odměněni gólem.

36:42
    RYAN POEHLING dokázal udržet na zádech finského obránce Anttoniho Honku a v levém kruhu pro vhazování napřáhl ke střele zápěstím, která po ledě z blízkosti a úhlu prošla mezi betony Ukka-Pekky Luukkonena ke vzdálenější pravé tyči – je to 3:0! Asistence: Phil Kemp.
    36:42 Ryan POEHLING - 3:0

37:45
    Finsko se sice snaží, jenže zatím si žádnou vylouženou šanci nevytvořilo, a tak je to stále 3:0.

39:00
    Do konce druhé třetiny zbývá odehrát 1 minuta.

40:00

Finsko po přestávce začalo vyrovnávat hru a dokonce bylo místy lepší, jenže přesně v tomto momentě inkasovalo druhý gól, o který se postaral Tyler Madden. Američany druhý gól nakopl a krátce před druhou přestávkou se prosadili znovu, tentokrát zásluhou Ryana Poehlinga. Skóre po druhé třetině hovoří jednoznačně pro Američany. USA 3 Finsko 0.

Třetí třetina začne přibližně v 6:20.

40:01

40:07
    USA vede nad Finskem na začátku třetí třetiny 3:0. Finové ovšem nemusí příliš zoufat, ať už totiž zápas dopadne jakkoliv, oba týmy mají zajištěný postup.

41:06
    Aleksi Heponiemi dostal dvě minuty za nedovolené bránění a USA si zahraje druhou přesilovou hru.

42:02
    Ukko-Pekka Luukkonen sice skvěle zastavil pravým betonem střelu USA z vrcholu levého kruhu pro vhazování, jenže na vzdálenější levé tyči předvedl velký důraz TYLER MADDEN a v přesilové hře došťoural puk do sítě – 4:0! Asistence: Josh Norris a Jason Robertson.
    42:02 Tyler MADDEN - 4:0

44:25
    Tyler Madden už má na svém kontě dva góly a k tomu spoustu času, aby se pokusil zkompletovat hattrick.

44:25
    Teemu Engberg podruhé v zápase usedl na trestnou lavici, aby opět odpykal dvouminutový trest za jednoho ze svých spoluhráčů. Samuli Vainionpää dostal dvě minuty za zásah do oblasti hlavy a krku a k tomu osobní desetiminutový trest.

45:45
    Ryan Poehling byl vyloučen za krosček a následovat bude hra 4 na 4, po které si Finové zahrají přesilovou hru. Finsko dostane příležitost alespoň skórovat.

46:25
    Teemu Engberg se vrátil z trestné lavice zpět na ledovou plochu a začíná zkrácená přesilová hra Finů.

47:45
    Také Ryan Poehling se vrátil z trestné lavice zpět na led a oba týmy hrají opět v plném počtu.

51:16
    Ze hry uplynuly další čtyři minuty a Finsko se konečně ve třetí části osmělilo, když na svém kontě dlouho mělo pouze jednu střelu, nyní už je jich ale osm.

52:55
    Ačkoliv se hra přelévá v pravidelném rytmu ze strany na stranu, Cayden Primeau stále drží čisté konto.

53:16
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Urho Vaakanainen nahodil puk od modré čáry do mezikruží, kde ho ve vzduchu tečoval JESSE YLÖNEN, a kotouč po jeho fantastické teči zamířil mezi betony Caydena Primeaua do sítě! Asistence: Urho Vaakanainen a Aarne Talvitie.
    53:16 Jesse YLÖNEN - 4:1

53:46
    Oskari Laaksonen dostal dvě minuty za krosček a USA si v závěru zápasu zahraje čtvrtou přesilovou hru.

55:46
    Vyloučený Oskari Laaksonen je zpět na ledové ploše a USA využilo jednu ze čtyř přesilových her.

56:17
    Finsko závěr zápasu nezvládá a je tu pátá přesilová hra USA poté, co byl Urho Vaakanainen vyloučen za podražení. Dokáží Američané skórovat popáté?

58:17
    Vyloučený Urho Vaakanainen je zpět na ledě a Finsko hraje v závěru utkání opět v plném počtu.

59:00
    Do konce dnešního utkání zbývá odehrát 1 minuta.

USA zásluhou dvou branek Tylera Maddena porazilo v závěrečném zápase základní skupiny B USA a postupuje do čtvrtfinále ze druhého místa. Finsko končí ve skupině třetí o bod za svým dnešním novoročním soupeřem. Výsledek. USA 4 Finsko 1.

Jisté tedy je, že se hokejisté USA ve čtvrtfinále střetnou s Českou republikou. Zápas se odehraje 3. ledna se začátkem dvě hodiny po půlnoci. Finsko se střetne o postup do semifinále s Kanadou a utkání je naplánované také na 3. ledna. Úvodní buly bude vhozeno v 00:30 středoevropského zimního času. (17:31:34)

Tomáš Reiner

Branky a nahrávky: 20. Robertson (Farabee), 32. Madden (Norris), 37. Poehling (Kemp), 43. Madden (Norris, Robertson) – 54. Ylönen (Vaakanainen, Talvitie)

Rozhodčí: Jonathan Alarie, Tobias Bjork. Čároví: Dmitri Golyak, Daniel Hynek