Barys – Omsk 3:5 (kon.) | Jekatěrinburg – Ufa 1:4 (kon.)
Avtomobilist Jekatěrinburg
1:4 (0:2, 0:1, 1:1) Stav série: 1:4
Salavat Julajev Ufa
Pátek 22.03.2019, 15:00 • Uralec Arena, Jekatěrinburg • Play-off KHL • Čtvrtfinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Všem hokejovým fanouškům přeji příjemné chvíle při sledování textového přenosu z pátého zápasu konferenčního semifinále Kontinentální hokejové ligy. Od patnácti hodin se můžeme těšit na utkání mezi Jekatěrinburgem a Ufou!

Hostující celek má za sebou spíše průměrnou základní část, ve které skončil hodně daleko za nejlepší pětkou, ale zároveň neměl větší starosti s postupem do play-off. S vyrovnanou bilancí jednatřiceti výher a stejného počtu porážek skončil Salavat šestý, přičemž měl propastný odstup od páté Kazaně i sedmého Novgorodu. Na začátku vyřazovacích bojů potkal Ufu Magnitogorsk. Tato série se rozhodovala až v závěru, neboť po čtyřech zápasech byla srovnaná 2:2. Pátý i šestý zápas pak vyhrála právě Ufa, když dvakrát za sebou uspěla v nervydrásajícím prodloužení.

Zaměstnavatel českého brankáře Jakuba Kováře byl jednoznačně nejlepším týmem ve Východní konferenci. Platilo to od úplného začátku sezóny, kdy Avtomobilist zaznamenal úchvatnou sérii osmnácti výher v řadě. Postupem času tato dominance malinko ochabla, ale i tak Jekatěrinburg jednoduše dokráčel ke konferenčnímu prvnímu místo s náskokem jedenácti bodů na druhou Astanu. Podobně snadné bylo pro Avtomobilist i první kolo play-off, ve kterém vyřadilo osmý Čeljabinsk poměrem 4:0 na zápasy. Pouze jeden z nich ale vyhrál o více než dvě branky.

Průběh série

Jekatěrinburg vstupoval do boje o finále konference jako výrazný favorit. Hned první zápas ale přinesl velké překvapení, neboť Salavat díky skvělému výkonu brankáře Metsoly vyhrál fotbalovým výsledkem 1:0. Čisté konto se zrodilo také o dva dny později, kdy Avtomobilist vyhrál pro změnu 2:0. Velmi vyrovnaný byl i třetí duel, v němž Ufa vyhrála 2:1 v prodloužení a dostala favorita pod výrazný tlak. Ten se před dvěma dny stal ještě markantnější, neboť Salavat vyhrál 4:2 i přesto, že v počtu střel na branku prohrál 14:39. Ufa tak vede 3:1 a už dnes může slavit postup do další fáze.

Který z týmů vstřelí první branku v první třetině?

Avtomobilist Jekatěrinburg: Jakub Kovář (Fomin) – I. Višněvskij, Alexej Vasilevskij (A), Trjamkin (A), Gurkin, D. Bodrov (C), Mamkin, Valitov – Golyšev, S. Da Costa, Dawes – Sexton, Paré, Litovčenko – Obidin, Gračjov, Bělousov – Chripunov, Torčeňuk, Česalin – Rassejkin.

Salavat Julajev Ufa: Metsola (Karejev) – Larsen, Panin (C), Ar. Sergejev, A. Semjonov, Koledov, S. Garejev, Jelizarov – Hartikainen, Kemppainen, Omark (A) – Kugryšev, Burmistrov, Tkačov – Soloduchin, Kadějkin, V. Žarkov (A) – M. Majorov, Chochrjakov, Rybin – Skorikov.

Rozhodčí: Olenin, Soin – Viljugin, Bersenjov.

00:01

00:17
    Úvodní buly vyhráli domácí, kteří se hned dostali k první střele. Po akci Bělousova pálil Vasilevskij a Metsola nečekal dlouho na svůj úvodní zákrok.

01:02
    Ufa právě vstřelila branku!
    Jakub Kovář inkasuje hned z první střely na svou branku a hosté se tak rychle dostávají do vedení! Paninova střela od modré čáry se od Gurkina, který stál před brankovištěm, odrazila přesně na TEEMA HARTIKAINENA, který dorážel do vesměs prázdné branky. Asistence: Grigorij Panin, Philip Larsen.
    01:02 Teemu HARTIKAINEN - 0:1

02:57
    Vladimir Žarkov zaútočil individuálně, ale proti hráčské přesile soupeře neměl moc šancí, jak prorazit.

03:40
    Ivan Višněvskij si chtěl v útočném pásmu obhodit protihráče, kterého přitom trefil čepelí hole do obličeje. Ufa si zahraje přesilovku.

04:01
    Hosté se ihned usadili v útočném pásmu. Kvůli několika nepřesnostem v kombinaci ale ještě nezakončili.

04:14
    Hráčí v bílozelených dresech využívají přesilovku a odskakují do velmi nadějného náskoku! Byla to hodně podobná situace jako před prvním gólem, kdy se Larsenova střela od modré čáry odrazila od Hartikainena do levé strany na VLADIMIRA TKAČOVA a ten neměl problém trefit odkrytou branku, ve které se Kovář neměl šanci přesunout. Asistence: Philip Larsen, Teemu Hartikainen.
    04:14 Vladimir TKAČOV - 0:2

06:41
    Trjamkin napřáhl od modré čáry. Metsola možná neměl ideální výhled, ale i tak se od něj kotouč odrazil.

07:12
    Ufa uklidnila hru za svou branku a po rychlém přechodu přes střed hřiště už bojuje poblíž Kováře.

07:54
    Larsen narazil na mantinel Sextona a získal puk zpět do hostujícího držení. O faul se podle rozhodčích nejednalo.

08:34
    Hraniční zákrok i na druhém konci hřiště. Ani Mamkinovo viditelné podražení se však nepískalo.

09:12
    Obidin nahodil puk sám pro sebe. U zadního mantinelu se k němu ale nedostal a Avtomobilist se musí vracet do vlastní třetiny.

09:54
    Juha Metsola zachytil nahození z poloviny hřiště a raději neriskoval rozehrávku. Následuje komerční přestávka.

10:13
    Višněvského pokus od modré čáry vyrazil blokující protihráče do mezikruží. Nikdo v červeném však Metsolu z dorážky neohrozil.

10:52
    Hartikainen u krátkého mantinelu převzal kotouč od Omarka, kterému ho z pravé strany ještě vracel před brankoviště, ale Kovář zasahovat nemusel.

11:33
    Nepřesná rozehrávka Jekatěrinburgu se obešla bez zakázaného uvolnění, a tak domácí mohou zahájit forčeking.

12:51
    Už několik vteřin je kotouč držen v rohu hostujícího útočného pásma. Rozhodčí na něj stále vidí a nepřerušují.

13:21
    Vyloučení v týmu Salavat Julajev Ufa (Alexandr Kadějkin – 2 min., sekání).

13:55
    Avtomobilist se musel po buly vracet pro vyhozený puk. Pak se sice usadil v pásmu, ale kombinuje jen v nepalebných pozicích.

14:31
    Tak dlouho si domácí vyměňovali přihrávky, až jednu z nich hráči Ufy vystihli a bez problémů vyhodili.

14:57
    A zase celá řada přihrávek, která je směřovaná za branku. Z těchto míst Metsolovi nehrozí vůbec nic.

15:06
    Až Sexton se dostal do lepší pozice v pravém kruhu. Střelu zápěstím však za finského gólmana nepropasíroval.

15:21

15:33
    Vyloučení v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg (Alexej Vasilevskij – 2 min., krosček).

15:49
    Česalin nešetřil silami a sprintoval za vyhozeným kotoučem. U zadního mantinelu ukrojil aspoň pár vteřin z druhého domácího oslabení.

16:32
    Opět se Salavat vrací pro kotouč až ke své brance. Polovina z jeho přesilovky se rychle stala minulostí.

16:57
    Nahození ze středního pásma se hostům vrátilo k Metsolovi. Tato početní výhoda se jim zatím vůbec nedaří.

17:33

17:46
    Francis Paré to vzal na sebe. Nabral velmi dobrou rychlost, jenže střelou z levého kruhu Metsolu nepřekonal.

18:17
    Jeden z hostů srazil tvrdou střelu od modré čáry až mimo hrací plochu. Vhazovat se bude po pravici Metsoly.

18:58
    Velká komplikace pro domácí celek! Během Omarkovy přihrávky do pravého kruhu sekl DaCosta Hartikainena, za což vyfasoval pět minut a k nim i osobní trest do konce zápasu.

19:00
    Poslední minuta první třetiny.

19:43
    Další podivné vyloučení do konce zápasu. Za běžný nedovolený zákrok u mantinelu vyfasoval trest 5+OK hostující útočník Burmistrov. Přes čtyři minuty se tak bude hrát ve čtyřech.

20:00

Který z týmů vstřelí první branku ve druhé třetině?

Je za námi první třetina, která začala pro Jekatěrinburg asi nejhorším možným způsobem. Domácí tým, který dnes odvrací hrozbu konce sezóny, po dvou odrazech puku do gólových šancí prohrává od páté minuty 0:2, když se prosadili Hartikainen a Tkačov. Avtomobilist toho směrem dopředu moc neukázal a bude se muset výrazně zlepšit, pokud chce sérii ještě vrátit na led Salavatu.

Střely na branku po 1. třetině: 9 – 8.

20:01

20:58
    Kadějkin sám projel středem hřiště a pak zkusil překvapit Kováře střelou zápěstím. Branku ale vůbec netrefil.

21:39
    Prakticky celou minutu a půl byli u puku jen hostující hokejisté. Žádnou šanci na zvýšený náskoku si však nevytvořili.

22:17
    Až nyní se v útočném pásmu usadili i domácí. Metsola si poradil s nahozením zpoza pravého kruhu.

23:12
    Žádná divočina to při hře ve čtyřech rozhodně není. Pětiminutové tresty, které odpykávají Rassejkin se Skorikovem se blíží ke konci.

23:58

24:10
    Naopak začíná zkrácená přesilovka Jekatěrinburgu. Sextonova svižná střela zápěstím letěla nad branku.

24:40
    Paré dal kotouč za branku, odkud Sexton přihrál do levého kruhu Dawesovi. Solidní kombinační akci uťal až zákrok Metsoly.

24:43

25:12
    Soloduchin se zjevil v dobré šanci, když do mezikruží dostal přihrávku z krátkého mantinelu. Kovářovi pomohla pravá tyč.

25:30
    Jevgenij Gračjov dostal puk na modrou čáru, odkud si povyjel trochu doleva, jenže nakonec vystřelil do clonícího protihráče.

26:15
    Teemu Hartikainen nabral rychlost, ale Kovář jeho střelu tahem bezpečně vyrazil do míst, odkud nehrozila žádná dorážka.

26:46
    První útok Salavatu se provinil postavením mimo hru. Hra je přerušena a pokračovat bude po reklamní pauze.

27:01
    Vyloučení v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg (Anatolij Golyšev – 2 min., vysoká hůl).

27:57
    První minuta z hostující přesilovky utekla jako voda. Ufě se ani náznakem nepovedlo dostat do zakončení.

28:41
    Salavat kombinuje poblíž modré čáry a nejeví prakticky žádnou snahu střílet.

29:01

29:55
    Domácí si vytvořili dobrý tlak u brankoviště. Nejblíže snížení byl Golyšev, jenže Metsola střelu zblízka vytěsnil.

30:29
    Domácí potřetí kapitulují a dostávají se do naprosto kritické situace! Kovář si v brankovišti lehl na břicho. Kemppainen za něj kotouč nezasunul a trefil jenom tyč, nicméně pak se k němu ještě vrátil a zpoza branky přihrál LINUSI OMARKOVI, jenž zprava pohotově zavěsil. Asistence: Joonas Kemppainen
    30:29 Linus OMARK - 0:3

31:05
    Málem bylo sníženo! Goergij Bělousov vypálil okamžitě po vyhraném vhazování a prudkou ranou nastřelil Metsolovu brankovou konstrukci!

32:35
    Elitní formace Salavatu rozjela zajímavou kombinaci v útočném pásmu. Na finální přihrávku před brankoviště ale jeden z hráčů nedosáhl.

33:51
    Teď je to hodně hluchá pasáž. Jekatěrinburg se snaží tvořit, ale hostující celek pravidelně vyhazuje puky mimo obranné pásmo.

34:40
    Nikita Trjamkin dvakrát střílel od modré. V obou případech ale minul a pak se musel rychle vracet se Soloduchinem, který bekhendem netrefil Kovářovu klec.

35:24
    Rozhodčí viděli nějaký prohřešek proti pravidlům. Kvůli němu přerušili hru a dali prostor reklamní přestávce.

35:52
    Vyloučení v týmu Salavat Julajev Ufa (Joonas Kemppainen – 2 min., nedovolené bránění).

36:33
    A další přesilovka bez zákroků brankářů. Dawes ukončil zdlouhavou kombinaci jen zablokovanou střelou.

36:58
    Jekatěrinburg přišel o útočné pásmo. Tři minuty před koncem druhé části to s jeho nadějemi na prodloužení sezóny vypadá hodně bledě.

37:27
    Kadějkin po menším závaru vyhodil kotouč do bezpečí. Z domácí přesilovky zbývá posledních třicet vteřinek.

37:52

38:36
    Snad první zakázané uvolnění celého zápasu, kterým se provinil domácí Avtomobilist.

39:00
    Poslední minuta druhé třetiny.

39:14
    Vyloučení v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg (Michail Mamkin – 2 min., hákování).

39:38
    Kemppainen nedosáhl na Omarkovu pobídku na teč. Ufa však udržela puk v útočné třetině a ještě se snaží něco vymyslet.

40:00

Který z týmů vstřelí první branku ve třetí třetině?

Máme za sebou relativně vyrovnanou třetinu, ve které se skóre změnilo pouze jednou. Radost z toho měl zaplněný kotel fanoušků Ufy, který v jednatřicáté minutě slavil trefu švédského útočníka Linuse Omarka. Salavat tak vede 3:0 a je už hodně blízko tomu, aby přes vítěze Západní konference postoupil mezi čtyři nejlepší kluby v této sezóně.

Střely na branku po 2. třetině: 17 – 16 (9:8, 8:8).

40:01

40:37
    Salavat pokračuje v přesilové hře, jenomže v úvodu třetí třetiny hraje výhradně bez kotouče. Do práce dokonce musel Metsola, který lapačkou vychytal Gračjovovu střelu z osy hřiště.

41:09
    Ani teď se hosté nedostali do útočného pásma. Další akci rozjíždí zpoza vlastní branky obránce Alexej Semjonov.

41:14

42:09
    S největší pravděpodobností je rozhodnuto! Teemu Hartikainen sebral jednomu z domácích puk ve středním pásmu a pak přiložil ruku k dílu i před Kovářem, když zleva přihrál do prázdného kruhu svému krajanu JOONASI KEMPPAINENOVI, na kterého znovu čekala střela do poloprázdné branky. Asistence: Teemu Hartikainen.
    42:09 Joonas KEMPPAINEN - 0:4

43:15
    Kotouč vyletěl mimo ledovou plochu, takže se hra musela přerušit. Vhazuje se napravo od Metsolovy branky.

43:49
    Omark dostal puk na levou stranu a okamžitě vystřelil zápěstím. Kovář zasáhl a dal si pozor na to, aby mu kotouč nevypadl z prostoru mezi betony.

44:12
    Naprosto rutinní zákrok si připsal také Metsola, který neměl problém s chycením střely z pravého křídla.

44:42
    Višněvskij to zkusil od modré čáry. Metsola znovu jistě zasáhl, i když měl kliku, že letící puk nedokázal tečovat Jevgenij Česalin.

45:27
    O podobné nahození od modré čáry se pokusil i Trjamkin, nicméně kotouč byl jedním z hostů sražen do ochranné sítě.

45:53
    Jekatěrinburg se ještě nevzdává a snaží se se zápasem něco udělat. Případné vyrovnání by se ale rovnalo velkému zázraku.

46:08
    Další akci Avtomobilistu navíc překazilo postavení mimo hru. Následuje reklamní přestávka.

47:47
    Odpískaná přihrávka rukou vyhnala domácí pětici pryč z útočného pásma. Jekatěrinburg se do něj bleskově vrátil, ovšem úplně volný Obidin z otočky nezasunul puk za Metsolův levý beton.

48:06
    A ještě jednou Obidin, jehož střela zpoza kruhů rozvlnila jen ochrannou síť za brankou finského gólmana Ufy.

49:22
    Hartikainen nabral rychlost a zleva přihrál Omarkovi, který mu puk ihned vrátil do předbrankového prostoru, ale tam mu znemožnil pořádně zakončit Trjamkin.

50:31
    Nikita Trjamkin už prakticky neslézá z ledu. Nyní se riskantní kličkou na útočné modré zbavil Hartikainena, ale pak jen slabě nahodil puk do Metsoly.

51:38
    Jekatěrinburg právě vstřelil branku!
    Juha Metsola dnes čisté konto neudrží! A může si za to tak trochu sám, neboť ve své moci neudržel spíše propagační Mamkinovu střelu od modré čáry. Kotouč dopadl před JEVGENIJE ČESALINA a ten ho z otočky dopravil do hostující branky. Bez asistence.
    51:38 Jevgenij ČESALIN - 1:4

51:38
    Celá situace se ještě zkoumala u videa. Nedovolené bránění ani jiný prohřešek však rozhodčí neshledali.

52:38
    Tolik potřebná branka vlila domácím hráčům čerstvou krev do žil. Ani nová porce odhodlání jim však nepomohla přidat druhý gól, o který se u brankovišti snažil důrazný Golyšev.

53:37

54:17
    Dlouhá přihrávka napříč středním pásmem hledala a také našla Česalina, kterému však byl odpískán ofsajd.

55:13
    A znovu skončil puk mimo ledovou plochu. Tentokrát jej ze středního pásma odpálil Mamkin.

55:45
    Čas letí a domácí naděje rychle uhasínají. Salavatu se v posledních vteřinách daří držet soupeře ve středním pásmu.

56:12
    Jedinou přihrávkou se hosté dostali z obrany do zajímavé šance. Za obranu se prodral Kugryšev, jenže před Kovářem minul.

56:57
    Další šanci měl švédský útočník Linus Omark, který jednoznačně přebruslil Vasilevského, ale pak nedostal puk přes Kovářův pravý beton.

57:31
    Hra je s blížícím se koncem stále více rozkouskovaná. K další prodlevě dochází kvůli hostujícímu icingu.

58:08
    Metsola nedostal pod kontrolu slabou střelu z levého křídla. Jeho spoluhráči ale nepovolili Jekatěrinburgu žádnou dorážku.

58:34
    Dan Sexton byl sám v pravém kruhu. Z otočky ještě jednou přihrával na zadní tyč, ovšem k větší šanci to nevedlo.

59:00
    Poslední minuta třetí třetiny.

59:16
    Fanoušci Avtomobilistu sympaticky vstali a skandovaným potleskem děkují domácím hokejistům za skvělou základní část, která přinesla Jekatěrinburgu tolik radosti.

Je dobojováno! Salavat proměnil hned první postupový mečbol a po vítězství 4:1 slaví postup do finále Východní konference, kde se utká s Omskem. Poslední páté utkání této série rozhodl samotný úvod zápasu, kdy šťastně odražené kotouče uklidili za bezmocného Kováře Hartikainen a Tkačov. I přes následný vyrovnaný průběh se Jekatěrinburg gólově neprosadil a ve 43. minutě už bylo víceméně jasné, že pro něj sezóna skončí. Na trefy Omarka a Kemppainena sice zareagoval Česalin, ale na další zdramatizování se už domácí nezmohli.

Střely na branku: 36 – 19 (9:8, 8:8, 19:3).

Československá stopa v utkání:
    Jakub Kovář (JEK)
    60 minut, 14 zákroků, 4 góly, 79,0%.

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost. (17:37:45)

Michal Břuchanský

Branky a nahrávky: 52. Česalin – 2. Hartikainen (Panin, Larsen), 5. Tkačov (Hartikainen, Larsen), 31. Omark (Kemppainen), 43. Kemppainen (Hartikainen)

Rozhodčí: Olenin, Soin – Viljugin, Bersenjov

Diváci: 5 545