Ukrajina – Japonsko 2:3 (kon.) | Rumunsko – Estonsko 4:3 (4:3 po s.n.) | Nizozemsko – Polsko 1:8 (kon.)
Nizozemsko
1:8 (1:1, 0:2, 0:5)
Polsko
Neděle 28.04.2019, 19:00 • Tondiraba Ice Hall, Tallinn • Mistrovství světa - I. B Divize • 1. kolo

Nejlepším hráčem Nizozemska byl vyhlášen brankář Tomislav Hrejla, byť odchytal jen první dvě třetiny. Připsal si v nich ale hned 42 úspěšných zákroků a inkasoval třikrát, což je velmi dobrá úspěšnost. Za Polsko si přebral ocenění Bartolomiej Neupauer (dnes 2+0). (21:15:55)

Střely na branku – 7:61 (4:18, 3:27. 0:16)
    Trestné minuty – 4:6

Hokejisté Polska splnili proti Nizozemsku roli velkého favorita a vstupují do šampionátu vítězstvím 8:1. Poláci měli drtivou převahu po celý zápas, ale dlouho ji nedokázali vyjádřit gólově.

Nizozemci šli zásluhou Ernesta Klema dokonce do vedení a v první třetině už stihl pouze srovnat Bartolomiej Neupauer. Ve druhé části sypali polští hráči na branku soupeře jeden puk za druhým, ovšem nizozemský gólman Hrelja povolil až ve 34. minutě, kdy mu prošla mezi betony střela Filipa Komorského. O dvě minuty později se pak prosadil Alan Lyszczarczyk a po čtyřiceti minutách tak Polsko vedlo 3:1.

Ve třetí části Poláci definitivně zlomili odpor soupeře, který postupně odpadal fyzicky i psychicky. Nepomohlo ani střídání brankářů, kdy Hrelju, jenž měl vysokou úspěšnost, nahradil pro třetí dvacetiminutovku Oosterwijk. Ten ze své sítě totiž lovil hned pět kotoučů, o což se postarali Filip Komorski, Patryk Wronka, Krystian Dziubinski, Adam Domogala s přispěním brusle obránce a Bartolimiej Neupauer.

59:41
    Kotouč byl sražen do ochranné sítě za brankou Holandska. Ještě jedno buly před Oosterwijkem.

58:47
    Oskar Jaskiewicz si ještě vytvořil dobrou střeleckou pozici. Kdyby z osy trefil, asi by se radoval.

58:16
    To byla rychlá úprava, už se opět hraje.

58:13
    Brankář Oosterwijk vykopl při přesunu branku ze svého postavení a hra tak musela být přerušena.

58:00
    Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny.

56:52
    Hned po buly přišla další nebezpečná situace. Puk si málem srazil do vlastní branky Suurhoff, ovšem Oosterwijk stačil zakročit pravým betonem!

56:46
    Bartolomiej Neupauer útočil na hattrick. Jeho střelu ale zastavil Oosterwijk.

56:27
    Poláci jsou už kompletní.

56:15
    Michalski vyvezl kotouč až k brance Nizozemska. To asi nevyužije ani tuto přesilovku.

55:49
    Nizozemci pobývali dlouho v útočném pásmu. Na branku ale nevystřelili a teď už Polsko vyhodilo.

55:02
    Ani po ráně Klema nemusel Odrobny zasahovat. Puk skončil vedle branky.

54:26
    Další přesilovka pro Nizozemsko. Za podrážení je potrestán Patryk Wronka.

54:13
    Poláci jsou v plném počtu.

53:59
    Nizozemci se ani v přesilovce neprosazují a nemohou se vrátit zpět do pásma.

53:21
    Ke střele od modré čáry se dostal Steven Mason. Jeho dobrý pokus prolétl vedle vzdálenější tyčky.

Martin Augustin

Branky a nahrávky: 14. Klem (Oosterveld) – 18. Neupauer (Kostek, Kapica), 34. Komorski (Jeziorski), 36. Lyszczarczyk (Goscinski), 42. Komorski (Lyszczarczyk, Kapica), 44. Wronka (Kolusz, Jaskiewicz), 47. Dziubinski (Kolusz), 48. Domogala, 51. Neupauer (Lyszczarczyk)

Nizozemsko: Hrelja (41. Oosterwijk) – Mason (A), Knoop, Klem, van der Vossen, van Haren (A), Suurhoff – Boer, Oosterveld (C), Bison – den Edel, Nordemann, Borgman – Smit, Willems, Sikma.
    Polsko: Odrobny (Murray) – Kolusz (A), Jaskiewicz, Bryk, Kostek, Ciura, Wajda – Malasinski (C), Dziubinski, Wronka (A) – Kapica, Neupauer, Lyszczarczyk – Jeziorski, Komorski, Goscinski – Starzynski, Domogala, Michalski – Marzec.

Rozhodčí: Barcelo (FRA) – Nedeljković (SRB), Zganc (SLO)