Japonsko – Itálie 1:5 (kon.) | Norsko – Kanada 2:14 (kon.) | USA – J. Korea 4:0 (kon.)
Švédsko – Česko 1:6 (kon.)
Norsko
2:14 (0:6, 1:7, 1:1)
Kanada
Neděle 28.04.2019, 13:00 • Ostravar aréna • MS v para hokeji

Jsem rád, že vás po dobrém nedělním obědě mohu přivítat u reportáže z dobrého para hokeje. Mistrovství světa v Ostravě má od 13:00 hodin na programu utkání skupiny A mezi Norskem a Kanadou. Favorit je jasný, je jím zámořský celek, úřadující světoví mistři z roku 2017, kteří včera prohráli svůj první zápas s rivalem z USA 1:3 a dnes si budou chtít spravit chuť a vykročit za přímým postupem do semifinále. Norové ale nejsou ořezávátka a i když se předpokládá, že budou tahat za kratší konec, můžou překvapit. Na ledě je dokonce na obou stranách ještě několik aktérů památného zápasu o třetí místo na paralympijských hrách 2010 ve Vancouveru, kde Norové šokovali domácí kanadskou reprezentaci obratem v posledních sekundách, po kterém si bronzové medaile pověsili na krk oni.

Norsko: Groeline (Haugen) – Pedersen, Hamre, Nordstoga, Sundt – Vaernes, Oiseth, Aankekre, Rivera, Solberg "C", Grösfjeld, Krististuen, Schröderová.

Kanada: Watson (Larocque) – Henry, Hickey, Crane, Armstrong, Gemmell – Lavin, McGregor "C", Westlake, Bridges, Cozzolino, Smith, Riley, Lehoux.

Rozhodčí: Jamaguči (Japonsko) – Lewis (USA), Vaněk (Česká republika).

Do Ostravar arény si na atraktivní zápas našlo cestu několik stovek fanoušků. Vidíme příznivce Norska, ale i malý hlouček Kanaďanů. Nory navíc podporují ostravští školáci, kteří se vybavili vlajkami skandinávského státu.

00:01

00:08
    Norsko se musí připravit na svěží kanadský vítr. Hned po úvodním buly nahrál McGregor Hickeymu, který z pravého křídla minul branku.

00:43
    Norové odhodili kotouč daleko ze svého území.

01:00
    Rivera zblokoval na kruhu Bridgesovu ránu.

01:25
    A opět Bridges, hráč s českými předky vyslal prudkou střelu z pravého kruhu a Groeline poprvé zasahuje lapačkou.

02:12
    Crane vysunul křížnou přihrávkou Smithe, ten promáchl puk a Kanaďané za stálého tlaku střídají.

02:40
    Nahození z dálky zkontroloval Watson a také má za sebou první zákrok.

02:57
    Kanada právě vstřelila branku!
    Na první gól potřebovaly javorové listy necelé tři minut. CORBYN SMITH v poloze ležícího střelce mezi kruhy poslal puk po ledě až do branky. Zdálo se, že možná ještě před brankoviště zasáhl Lehoux, ale rozhodčí to viděli jinak. Asistence: Liam Hickey.

03:22
    Riley pálil z pravého kruhu mimo.

05:00
    Norové se nemůžou dostat Kanaďanům na kobylku, ti prakticky neopouštějí útočné pásmo.

05:22
    McGregor z prostoru mezi kruhy vystřelil po ledě, jeho pokus se odrazil ke GREGU WESTLAKOVI a ten zkušeně prohodil gólmana Groelina. Asistence: Tyler McGregor.

06:46
    Krasojízda mistrů světa pokračuje a Norové nestíhají. BILLY BRIDGES si před Groelinem dojel odražený kotouč, zaklonil se v sáních a i v pádu vsítil třetí gól. Bez asistence.

07:33
    Bakke se za brankou dostal ke kotouči, ale nevyhodil ani po prknech, kanadský bek hned zavřel modrou čáru.

08:00
    Až teď se Norové malinko oklepali a podívali se do neutrální zóny.

08:18
    Norsko nezachytilo přihrávku napříč jeho pásmem a McGregor mohl pálit z pravého kruhu. To také udělal, Groeline úspěšně zasáhl.

09:15
    Aanekre překonal útočnou modrou čáru a dostalo se mu potlesku tribun. Kanaďané si ale okamžitě vzali hru zpět pod kontrolu.

10:05
    Armstrong se otočkou mezi kruhy zbavil bránícího hráče a vystřelil vedle. Poté si ještě dojel puk v rohu, odkud znovu nahodil do ohně. Ale vedení Kanady nenavýšil.

10:50
    DOMINIC COZZOLINO převzal kotouč někde na levém kruhu, dva bránící hráči k němu nestihli přistoupit a nezareagoval ani Groeline. Po střele zblízka je to už 0:4. Asistence: Rob Armstrong.

11:36
    LIAM HICKEY z hranice levého kruhu zamířil přesně a zaokrouhlil na 0:5. Asistence: Tyrone Henry.

12:17
    Norové působí odevzdaně a ani ke kanadským hráčům nepřistupují. Ti si pak dělají v útočném pásmu, co je napadne. Westlake teď z pozice centra narýsoval na pravý kruh přesnou přihrávku, kterou TYLER McGREGOR z první překonal natahujícího se Groelina. Asistence: Greg Westlake.

14:00
    Norům se podařilo vyhodit, snažili se dojet puk, aby se alespoň chvilku hrálo v jejich útočném pásmu, ale nepovedlo se. Zakázané uvolnění.

14:43
    Hamre a Nordstoga museli napnout všechny síly, aby se jim podařilo vytlačit McGregora přes modrou čáru do středního pásma.

15:00

Převaha Kanady nad Norskem se čekala, ale až takových rozměrů? Norové lapidárně řečeno nestíhali. Celá třetina se odehrála v jejich obranném pásmu, kde dělali kanadským soupeřům komparz. Důkazem je šest puků v jejich brance za prvních patnáct minut. Kanaďané jsou známí tím, že nikdy nepoleví a hrají se stejným zápalem až do konce. Otázkou tohoto utkání tak zůstává, kolik gólů Norům dají.

15:01

15:47
    Hra plyne ve stejném duchu i po přestávce. A převaha Kanady teď bude nějakou dobu i početní, za teeing je vyloučen Martin Hamre.

15:47
    Do norské branky nastoupil od druhé třetiny Erik Haugen.

16:30
    Solberg v oslabení ujížděl Kanaďanům, ale Cozzolino ho dostihl a vypíchl norskému útočníkovi kotouč.

17:02
    Po rozborce norské čtveřice střílel z levého kruhu McGregor, puk se otřel o vnější tyč. Norové následně vyhodili.

17:31
    Kanaďané jsou hned zpět v tlaku, Lavin prověřil nového může na ledě Erika Haugena.

17:48
    Norsko je v plném počtu.

18:05
    Další brejk Norska a tentokrát došlo i na zakončení. Hamre ujel Craneovi a i když v pádu, dokázal puk poslat na Watsona. Ten ukazuje, že nehodlá rozehrát.

18:30
    Hickey s pukem na pravé hokejce projel celým hřištěm a usazuje Kanadu na tradičním místě před norskou brankou.

19:07
    Norská obranná hra vypadá tragicky, ale vše vyplývá z toho, že Norové nestíhají s Kanaďany bruslit. Bridges teď přenechal puk za sebe mezi kruhy, LIAM HICKEY se ho ujal a letmo stínován obráncem zavěsil. Asistence: Billy Bridges.

19:21
    Rolf Einar Pedersen je vyloučen za podrážení, uvidíme další kanadskou přesilovku.

19:30
    To bylo rychlé, stačilo 9 sekund k využití přesilovky. Mc Gregor předal LIAMU HICKEYMU na levou stranu a ležícího brankáře nebylo těžké překonat. Asistence: Tyler McGregor.

21:08
    Armstrong si sjel shora až na kruh a střílel mimo.

21:17
    Brankostroj pokračuje, Cozzolino lehce našel mezi kruhy rozjetého BILLYHO BRIDGESE a ten bombou o horní tyč přidal už devátý zásah. Asistence: Dominic Cozzolino.

21:48
    Teď ale norský náhradní brankář předvedl pěkný zákrok, když se stihl přesunout ke druhé tyči a zabránit desátému gólu.

22:25
    Norové si vyzkoušeli, jaké to je strávit nějakých deset sekund v útočném pásmu u mantinelu.

22:52
    Norsko právě vstřelilo branku!
    Ostravar aréna bouří, Norsko skóruje poprvé proti Kanadě. Rodící se brejk Solberga uhasil Hickey důraznou hrou do těla, jenže Nor udržel i v pádu puk na levém kruhu, odkud našel úplně zapomenutého OLU OISETHA a ten se s nabídnutou šancí vypořádal nejlepším způsobem – dal Watsonovi gól. Asistence: Loyd Remi Solberg.

23:47
    Kanaďané trestají Nory za čestný gól parádní kombinací vedoucí k desáté trefě. Centr Bridges pod sáněmi nahrál doleva, odtud Armstrong na pravé křídlo, kde byl ROD CRANE a pohodlně skóroval do prázdné. Asistence: Rob Armstrong, Billy Bridges.

23:59
    Javorové listy už se ani neradují a dál strojově dávají góly. Po Hickeyho příhře TYLER McGREGOR nekompromisně zavěsil pod víko, když norský brankář hodně často předem leží a dělá to Kanaďanům jednoduché. Asistence: Liam Hickey.

25:46
    BILLY BRIDGES vystřelil do gólmana a přes jeho tělo se puk převalil do branky. Bez asistence.

27:40
    Norové se už vůbec nedostávají ven ze třetiny.

27:54
    Haugen vyrazil jednu střelu, pak dorážku TYLERA McGREGORA, ale na doklepnutí volného puku za čáru už nemohl žádným způsobem reagovat. 1:13! Asistence: Zach Lavin.

29:15
    Norsko má výhodu.

29:27
    Garrett Riley si zezadu přidržel pronikajícího norského hráče a inkasuje dvě minuty. Norové si můžou oddechnout při přesilové hře.

29:40
    Vaernes od modré nastřelil Henry a vzápětí letí puk až k norské brance.

30:00

Norsko dokázalo ve druhé třetině jednou skórovat, ale samo inkasovalo ještě o gól víc než v první části. V součtu to znamená hrozivých 1:13 před poslední patnáctiminutovkou.

30:01

30:40
    Norsko dohrává přesilovku a dokázalo se usadit v útoku.

30:56
    AUDUN BAKKE vystřelil na ose hřiště a Watson je pokrčil rameny, že nic neviděl. V cestě mu stáli dva hráči a puk se zastavil až v jeho brance. Využitá norská přesilovka. Asistence: Morten Vaernes, Knut Andre Nordstoga.

32:43
    Kanada hrála v šesti a je potrestána dvěma minutami. Trest odsedí Dominic Cozzolino.

33:10
    Solberg z levé strany minul. Kanada pak dvakrát po sobě vyhodila.

33:54
    Hickey inkasoval tvrdý hit od Oisetha, alespoň něco se v této přesilovce Norům podařilo. Jinak je to totiž bída.

34:25
    Rozhodčí signalizuje další trest pro Kanadu a Norsko hraje v šesti proti čtyřem!

34:38
    James Gemmell dostává dvě minuty za hrubost. Norsko bude mít k dispozici jen 4 sekundy přesilovky pět na tři, potom bude pokračovat ta klasická.

34:38
    Norsko chce dát třetí branku, bere si oddechový čas na poradu.

34:47
    Lavin nekompromisně vyhazuje.

35:30
    Nevím, co si Norové říkali při poradě, ale puk je za jejich brankou.

36:00
    Norové jen nahodili do útočného pásma, tam se chápou puku Kanaďané.

36:39
    Kanada je v plném počtu.

36:45
    Zakázané uvolnění kanadského týmu. Tak aspoň teď se Norové podívají k Watsonovi, když při přesilovce se jim to nepovedlo.

37:14
    V krátké době podruhé dostává Kanada trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Dvě minuty odsedí Gemmell, který se před chvílí z trestného boxu vrátil.

37:20
    Vyhozeno k Haugenovi.

38:10
    Pedersen zatáhl puk do útoku, ale dlouho se tam Norsko neohřálo.

38:44
    Kanaďané trochu propadli při bránění modré čáry, ale Bakke toho k ohrožení branky nevyužil.

39:20
    Kanada se vrací do plného počtu v momentě, kdy Oiseth nastřelil od modré blokujícího McGregora.

40:00
    Pět minut zbývá do konce a Kanada ještě nedala ve třetí třetině gól! Určitě se to bude pokoušet změnit.

40:58
    Norové vyhodili puk přes celý led až na Watsona a snaží se ubránit výhru 1:0 ve třetí třetině.

41:44
    Bakke se rozjel a prostřelil mezeru mezi kanadskými obránci, Watson jen zkontroloval nepřesný pokus.

42:20
    Rozhodčí zvedl ruku, Kanada má ponechanou výhodu a Watson už je na střídačce.

42:38
    ZACH LAVIN byl zcela sám před Haugenem, obdržel přesný kros od McGregora a bez potíží zavěsil. Signalizovaný trest Norska se neukládá. Asistence: Tyler McGregor.

43:00
    Dnešní utkání sleduje 762 diváků. A vytvářejí hezkou atmosféru, zejména trpícím Norům.

44:15
    Vaernes nahodil od modré čáry, branku netrefil.

44:31
    Bakke to zkusil z ještě větší dálky, od červené prověřil Watsonovu koncentraci v závěru zápasu.

44:50
    Deset sekund před koncem je ještě vyloučen Pedersen za faul loktem.

Nejlepší hráči

Norsko: Martin Hamre

Kanada: Liam Hickey

Třetí třetina skončila smírně pouze 1:1, ale první dvě části utkání by Norové raději zapomněli. Dnes odchází s těžkou porážkou od Kanady 2:14. Mají tak na kontě dvě prohry ve skupině a budou muset podstoupit čtvrtfinále s některým z týmů skupiny B. (14:55:59)

Jan Chlubna

Branky a nahrávky: 23. Oiseth (Solberg), 31. Bakke (Vaernes, Nordstoga) – 3. Smith (Hickey), 6. Westlake (McGregor), 7. Bridges, 11. Cozzolino (Armstrong), 12. Hickey (Henry), 13. McGregor (Westlake), 20. Hickey (Bridges), 20. Hickey (McGregor, Lavin), 22. Bridges (Cozzolino), 24. Crane (Armstrong, Bridges), 24. McGregor (Hickey), 26. Bridges, 28. McGregor (Lavin), 43. Lavin (McGregor)

Norsko: Groeline (od 16. Haugen) – Pedersen, Hamre, Nordstoga, Sundt – Vaernes, Oiseth, Aankekre, Rivera, Solberg "C", Grösfjeld, Krististuen, Schröderová.

Rozhodčí: Jamaguči (Japonsko) – Lewis (USA), Vaněk (Česká republika)