Švédsko – Japonsko 2:1 (2:0 po s.n.) | Kanada – J. Korea 4:0 (kon.) | USA – Norsko 10:0 (kon.)
Itálie – Česko 0:4 (kon.)
po s.n. (2:0)
Švédsko
2:1 (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Japonsko
Úterý 30.04.2019, 09:30 • Ostravar aréna • MS v para hokeji

Přes 2000 diváků tleská třetímu a čtvrtému celku skupiny B a nyní už se může Ostravar aréna chystat na herně jistě atraktivnější utkání mezi Kanadou a Korejskou republikou, které začíná ve 13:00. Do té doby na viděnou! (11:42:46)

Japonsko mělo po celý zápas převahu, ale doplatilo na slabou střeleckou efektivitu. Nejman předvedl skvělý zápas, který zdecimovaná švédská sestava dotáhla do obratu na nájezdy. Švédové mají opravdu radost a vyslechnou si svoji státní hymnu.

Nejlepší hráči

Švédsko: Peter Nilsson

Japonsko: Mamoru Yoshikawa

V samostatných nájezdech zvítězil tým Švédsko.
    MAXIMILIAN DICKSON GYLLSTEN uspěl hned v první sérii a jeho nájezd byl rozdílový, z Japonců nikdo neproměnil. Švédsko vítězí a obsadí třetí místo ve skupině B!

3. série
    2:0
    Už se zdálo, že Rakose vytlačil Fukushima ze střelecké pozice, ale nakonec Švéd zvládl dotáhnout kličku a rozhoduje! – 2:0.

2. série
    1:0
    Satoru Sudo zamíchal pukem a nastřelil Nejmana, ze kterého puk vypadl těsně vedle tyče. – 1:0.

2. série
    1:0
    Peter Nilsson po ledě nepřekonal Fukushimu. – 1:0.

1. série
    1:0
    Nao Kodama si prohodil puk z pravé na levou hokejku a vystřelil, ale Nejman perfektní robinzonádou chytá! – 1:0

1. série
    1:0
    Dickson Gellsten pod rukou padajícího Fukushimi proměnuje – 1:0!

Samostatné nájezdy začínají.

Nájezdy zahájí Švédové.

Pět minut prodloužení ani přes přesilovku na každé straně nerozhodlo, dojde tedy na samostatné nájezdy.

50:00
    Prodloužení skončilo.

49:29
    Kumagai se v oslabení dostal až k zakončení, Nejman vyrazil!

49:18
    P. Nilsson pronikal mezi dvěma japonskými obránci. Jeden z nich, Satoru Sudo, ho fauloval a komplikuje Japoncům závěr prodloužení.

48:59
    Oddechový čas si vybírá trenér Nakakita. Vymyslí úspěšnou rozhodující akci nebo se diváci, z nichž většina určitě vidí para hokej poprvé, dočkají samostatných nájezdů?

48:57
    Od nožů japonského hráče se kotouč odrazil Švédům do brejku, jenže je z toho jen ofsajd.

48:36
    Dickson Gyllsten nepřešel přes posledního hráče, kterým byl Sudo.

47:30
    Japonci složitě hledají cestu zpět před Nejmana.

47:00
    Švédsko přežilo klinickou smrt v oslabení a je v plném počtu.

46:45
    Misawa měl hodně času mezi kruhy, jeho projektil Nejman nadvakrát zlikvidoval.

46:24
    P. Nilsson využil nepovedené rozehrávky Japonců a vyhodil přes všechny čáry.

45:01

Prodloužení se v para hokeji hraje čtyři na čtyři, ale díky švédskému trestu budou hrát Japonci přesilovku čtyři proti třem.

Na mistrovství světa v para hokeji 2019 se zrodila první remíza po 45 minutách, a tak mezi Švédskem a Japonskem uvidíme pětiminutovou extra pasáž navíc.

45:00

45:00
    Bude se prodlužovat, do kterého ale vstoupí Japonci přesilovkou! Hedberg v útočném pásmu nezodpovědně fauloval a je vyloučen za držení.

44:40
    Peter Nilsson netakticky vyhodil na zakázané uvolnění.

44:13
    Tre kronor dostali kotouč do středního pásma.

44:00
    Jedna minuta zbývá do konce regulérní doby. Japonci útočí.

43:25
    Po oddechovém času se bude vhazovat před švédským gólmanem.

43:25
    Time-out Švédska sleduje 2357 diváků zápasu, ve kterém nehraje Česká republika!

43:14
    Sudo měl rozhodnutí na hokejce, přebruslil posledního obránce, ale Nejman vytasil zásadní zákrok!

41:43
    Japonci chtějí rozhodnout ještě v základní hrací dobře. Shioya z ostrého úhlu prověřil Nejmanovu pozornost.

41:18
    Kodama a Sudo hezky spolupracovali, ale druhý jmenovaný opět neprostřelil clonící žluté dresy.

39:56
    Švédové jsou kompletní. Uvidíme první prodloužení na šampionátu?

39:50
    Švédové téměř celé dvě minuty strávili přitlačeni před Nejmana, ale Japonsku schází střelba.

37:56
    Cederstam hasil požár před švédskou brankou držením a je vyloučen. Japonsko si může vzít vedení zpět v přesilovce.

37:22
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Ale pozor, z nenadání vyrovnává NIKLAS RAKOS! Japonci propadli ve středním pásmu a dva Švédové se hnali na jednoho obránce. Rakos to vzal na sebe a po ledě podstřelil Fukushimu. Asistence: Christian Hedberg.

37:05
    Hamamoto z rohu našel mezi kruhy Shibu, ten na moment počkal se střelou a už u něj byli dva hráči ve žlutém.

36:26
    Teď si Japonci hezky přihráli po obvodu bránící švédské pětice, zakončení vzal na sebe v levém kruhu Kumagai. Nejman kryje.

35:42
    Kumagai to zkusil ze záporného úhlu, když už Japonci nenacházejí přes obranný val cestu před Nejmana. Švéd puk pro jistotu chytil.

34:59
    Po pěti minutách se Švédové osmělili dopředu. Sirén hledal zpoza branky Hedberga, ten byl pokrytý.

33:00
    Švédi nadále poctivě brání, tři minuty nepustili Japonce ke střelbě.

31:49
    Japonsko v plném počtu.

31:37
    Švédsko v plném počtu.

31:00
    Hraje se čtyři na čtyři, ale zatím nikdo nedokázal využít většího prostoru na ledě k zajímavé akci.

30:01

Japonsko pokračuje v aktivnějším přístupu, za který byli odměněni vedoucí brankou. Hra určitě nepostrádá nasazení, ačkoliv se papírově už o mnoho nehraje, a je to tak dobře. Čeká nás ještě 15 minut základní hrací doby.

30:00

29:50
    Japonci po 12 sekundách ukončují, ale ne gólem. Masaharu Kumagai v závaru před brankou sekal a je vyloučen.

29:38
    Maximilian Dickson Gyllsten dostává dvě minuty za hrubost a nabízí v závěru druhé třetiny Japoncům přesilovku.

29:30
    Výhoda pro Japonsko, bude se vylučovat.

28:58
    Kumagai je asi nejšikovnější japonský hráč a znovu to prokázal. Svůj nájezd po pravém křídle ale pod Nejmanem nezakončil podle svých představ.

28:22
    Po delší době si udělali Švédové útočný výlet, Nilssonova přihrávka z rohu však nenašla adresáta.

26:59
    Misawa nabral rychlost na levém kruhu a Nejmanova rukavice má další zákrok.

26:28
    Před Nejmanem byla zácpa, a tak Kumagai lišáckým vysokým obloučkem poslal puk do košíku Nejmanovy lapačky.

26:00
    Hra se dál odvíjí v pásmu vadnoucích Švédů.

25:04
    Japonsko právě vstřelilo branku!
    Parahokejisté země vycházejícího slunce jsou do vedení, které si poctivě odpracovali! Kodama sebral puk váhavě rozehrávajícímu P. Nilssonovi, přihrál nastartovanému MAMORU YOSHIKAWOVI a ten svůj soukromý souboj s Nejmanem zvládl s přehledem. Asistence: Nao Kodama.

24:10
    Japonci dotírají na švédskou branku, Kumagai, Ishii ani Kodama nebyli ale dostatečně důrazní.

23:11
    Rakos dojel hybridní icing a nerušeně mohl vyjet před branku. Trošku ukvapeně to zkusil z úhlu a Fukushimu nepřekonal.

22:45
    Další zákrok švédského brankáře, který v polovině utkání má našlápnuto k ceně pro nejlepšího hráče týmu v utkání.

21:58
    Japonsko se tlačí dopředu, ale Nejman zatím chytá spolehlivě. Teď vyrazil pěkný pokus Kumagaie.

19:35
    Niitsu ani nadvakrát nepropasíroval kotouč mezi obětavě bránícími Švédy.

19:05
    Celek Švédska hraje znovu kompletní.

18:27
    Švédsko potřetí v oslabení vyhazuje, Fukushima musel dávat pozor.

17:58
    Další vyhození Švédů, ale předcházela mu velká šance Kodamy, jehož pohotové zakončení zblokoval P. Nilsson.

17:30
    Nejman možná lehce tečoval japonskou střelu nad a Švédové se osvobozují.

17:02
    Nilsson vyrazil kotouč a poté ještě dorážel Kumagai, který ale schytal bolestivý náraz a Japonsko si zahraje přesilovku. Daniel Cederstam je vyloučen za nedovolené bránění.

15:58
    Za Nejmanem zazněla tyč svédské branky! Japonci vlétli do druhé třetiny.

15:01

Bojovná první třetina je minulostí. Lépe začali Japonci, Švédi s minimálním počtem hráčů na soupisce poctivě bránili, ale v závěru se i o ni osmělili a ukázali něco z útočných schopností. Branku jsme však neviděli. Přesto je atmosféra v Ostravar aréně výborná, gól by jí určitě ještě vylepšil. Snad ve druhé třetině.

15:00

14:48
    Rakos vyhrál souboj u zadního mantinelu a vyzval Rakose na kruhu ke střele, ta skončila mimo tři tyče.

14:08
    Rodil se švédský protiútok, nicméně Japonci ho stihli zažehnat, i když jen za cenu zakázaného uvolnění.

13:28
    Hedberg centroval z rohu, před Fukushimou byli důraznější Japonci.

12:55
    Šikovný Kumagai se prodral do Nejmanovy blízkosti, švédský gólman ale dobře povyjel a nedal soupeři šanci skórovat. Následně modrožlutí vyhodili na icing.

12:30
    Švédsko hraje v plném počtu.

12:15
    Švédové vyhazují.

11:45
    Kodama zpětně našel na modré čáře Satoru Suda a ten vystřelil pěkně, jenže vedle švédské branky.

10:51
    Zakázané uvolnění Japonců při jejich přesilovce.

10:30
    Christian Hedberg u mantinelu nedovoleně atakoval protihráče a dostává menší trest za teeing. V početní výhodě si zahrají i Japonci.

10:07
    Icing ale vrací hru před Fukushimu.

09:56
    Japonsko hraje v plném počtu.

09:51
    Fukushima skryl lehoučkou Rakosovu střelu od mantinelu.

09:10
    Japonci se v pohodě brání.

08:14
    P. Nilsson střelou nad kruhem minul a Japonci dostali hru z obranného pásma.

07:57
    Kumagai při napadání P. Nilssona v okolí švédské branky použil ruku k úderu do obličeje protihráče a je vyloučen za hrubost. Švédi si vyzkoušejí přesilovou hru.

07:33
    Pettersson se pod tlakem zbavil puk v obranném pásmu, jenže Japonci vyjeli za modrou čáru a rychlý návrat znamená ofsajd.

06:38
    Misawa od modré čáry minul Nejmanovu klec.

06:20
    Shiba si neodpustil lehké dloubnutí do Nejmanovy rukavice, která přikryla puk v brankovišti. Hned je za to pokárán śvédskými obránci.

06:00
    Japonci jsou aktivnější, znovu přitlačili Švédy před jejich branku.

04:48
    První a hned mega šance Švédska! Dickson Gyllsten ujel s P. Nilssonem do přečíslení dvou na jednoho, pěkně přihrál, ale druhý jmenovaný sám před Fukushimou ztroskotal na japonském gólmanovi. Ale ta odezva z hlediště! V zápase, ve kterém vlastně o nic nejde, klobouk dolů.

03:30
    Děti na tribuně fandí z plných plic, to je paráda. I když Švédsko vyhodilo na zakázané uvolnění, hluk v hale neutuchá.

02:35
    Shiba mezi kruhy byl důraznější než švédský obránce a prudkou ranou trefil připraveného Nejmana.

01:45
    V brance Švédska dnes zkušeného Ulfa Nilssona nahradil Andreas Nejman,jeho vyrážečka si právě připsala první zákrok proti zakončení Yoshikawy.

01:15
    Peter Nilsson nahodil ze středního pásma, Japonci ale rychle otáčejí hru.

01:00
    Švédi se od počátku zatáhli k vlastní brance. Kodama si počíhal mezi kruhy na zpětnou přihrávku, pomalejším zpracováním se však připravil o možnost vystřelit.

00:01

Úvodní buly zápasu vhodí hokejová legenda a tvář šampionátu Dominik Hašek. Na tribuně mu tleská mnoho stovek studentů.

Švédi nastupují s minimálním počtem hráčů, ze sestavy jim vypadl pilíř jejich sestavy, zraněný obránce Niklas Ingvarsson, který vstřelil jediný dosavadní švédský gól do sítě České republiky.

Švédsko: Nejman (U. Nilsson) – P. Nilsson "C", Siren – Hedberg, Cederstam, Dickson Gyllsten, Petterson, Rakos.

Japonsko: Fukushima (Hoshiro) – Sudo, Ishii, Kumagai, Misawa – Yoshikawa, Kodama, Niitsu, Hamamoto, Shiba, Shioya, Sakamoto

Rozhodčí: Lüthcke (Norsko) – Lintai Li (Čína), Wesley (Česká republika).

Je všední den, dopoledne, a to je ideální čas pro žáky a studenty, aby díky spolupráci škol s mistrovstvím světa vyrazili fandit para hokejistům. A mladých fanoušků je tu opravdu hodně! Právě na pokyn moderátora zkoušejí své hlasivky.

Proč "záchranářským" jen v uvozovkách? Protože neúprosný herní systém turnaje určil, že Japonsko i Švédsko po dvou zápasech mají jistý sestup z elitní divize. Jejich dnešní vzájemný souboj je tedy už jen zápasem o čest a to si ještě tito soupeři dají repete zítra, kdy budou hrát o konečné 7. – 8. místo.

Z Ostravar arény přejeme dobré úterní ráno! Poslední dubnový den počasím neláká ani tak jako k pálení čarodějnic jako spíš k návštěvě zimního stadionu a sledování světového para hokeje. Právě začíná třetí hrací den mistrovství světa a my vám jím podrobně provedeme. Startujeme v 9:30 "záchranářským" soubojem mezi Švédskem a Japonskem.

Jan Chlubna

Branky a nahrávky: 38. Rakos (Hedberg), rozh. náj. Gyllsten – 26. Yoshikawa (Kodama)