Japonsko – Švédsko 3:4 (po pr.) | J. Korea – Itálie 6:3 (kon.) | Norsko – Česko 0:5 (kon.)
Japonsko
3:4 (0:0, 1:1, 2:2 - 0:1)
Švédsko
Středa 01.05.2019, 13:00 • Ostravar aréna • MS v para hokeji • O umístění

Krásný první máj přejeme ze slunečné Ostravy! Ve vítkovické Ostravar aréně právě začíná čtvrtý hrací den Mistrovství světa v para hokeji 2019. Den D pro český národní tým, který se večer od 20 hodin střetne ve čtvrtfinálovém utkání s Norskem. Nejprve ale přijde na řadu zápas zklamaných, ve 13:00 hodin poměří síly Japonsko se Švédskem. Oba týmy spolu hrály včera zápas ve skupině jak s vidinou toho, že sestupují s divize A, tak toho, že si znovu spolu zahrají o konečné sedmé až osmé místo. Japonsko včera bylo proti prořídlé švédské družině lepší, ale doplatilo na střeleckou nemohoucnost a prohrálo 1:2 po nájezdech.

Japonsko: Fukushima (Hoshiro) – Sudo, Ishii, Kumagai, Misawa – Yoshikawa, Kodama "C", Hamamoto, Sakamoto, Shiba, Shioya, Niitsu.

Švédsko: U. Nilsson (Nejman) – P. Nilsson, Sirén, Ingvarsson "C" – Hedberg, Cederstam, Dickson Gyllsten, Pettersson, Rakos.

Rozhodčí: Bethmann (USA) – Fergenbaum (Kanada), Lintai Li (Čína).

00:01

00:20
    Po Yoshikakově objížďce branky vznikl nepřehledný závar, Ulf Nilsson už ležel, ale nakonec stejný japonský hráč zamířil mimo.

01:00
    Do švédské sestavy se vrátil včera absentující Niklad Ingvarsson, ale to zřejmě nic nezmění na typické švédské defenzivní taktice. Je tu první zakázané uvolnění.

02:10
    Seveřané poprvé nakoukli do útočného pásma.

02:35
    Japonsko už zase útočí, Švédové zblokovali dvě střely a dostali kotouč daleko od branky.

04:45
    Sledovali jsme souvislejší pobyt Tre Kronor v okolí brankáře Fukushimy, ale ten zatím nemusel zasahovat.

05:45
    Švédové nejsou extra rychlí, ale výborně umějí zahustit prostor před vlastní brankou a Japoncům se těžko hledá recept na překonání žluté hráze.

06:14
    Zakázané uvolnění Skandinávců.

06:26
    Shioya zkoušel důraz u levé tyče, Ulf Nilsson se nenechal přetlačit.

07:52
    Čároví rozhodčí si nerozuměli, po odpískaném icingu Švédska, který nebyl, se vhazuje ve středovém kruhu.

08:35
    Rakos svedl bruslařský souboj o kotouč, Japonci však byli rychlejší a Sudo zkušeně nepustil soupeře do šance.

09:05
    Kodama měl hezkou pozici na levém kruhu, ale zvedl puk příliš a přestřelil!

10:33
    Chumel hráčů tak dlouho bojoval u mantinelu za Ulfem Nilssonem, až rozhodčímu došla trpělivost a nechává vhazovat na kruhu.

10:44
    Zakázané uvolně Švédska.

11:15
    Christian Hedberg v útočném pásmu nedovoleně najel do protihráče a nabízí Japonsku první přesilovku.

11:50
    Kumagai vystřelil po ledě vedle a Švédové se osvobodili.

12:18
    Kodama rozjel rychlou akci, dva obránci ho sevřeli do "trychtýře", ale volný puk si sebral Kumagai a levačkou donutil Nilssona k důležitému zákroku.

13:05
    Kodama se nechal obehrát u mantinelu a Rakos vyhodil.

13:23
    Švédsko je v plném počtu a zároveň Kumagai nastřelil clonícího beka.

13:34
    Yoshikawa si najel na pravý kruh a prověřil Ulfa Nilssona, ten odolal.

13:50
    Japonský ofsajd, jeden hráč zapomněl vyjet ven z pásma.

13:59
    Ingvarsson ještě před modrou čárou vyslal první střelu na japonskou branku, Fukushima kotouč odrazil hokejkou do rohu.

14:37
    Švédové ještě stihli zakázané uvolnění před první pauzou.

14:57
    Díky japonské teči nedošlo na švédský icing, ale Dickson Gyllsten neměl při nahození od zadního hrazení před branku štěstí.

15:00

První třetina nabídla podobný obrázek hry jako včera, Švédsko pozorně brání a aktivnější Japonsko nedokáže skórovat. Tempo hry se ale zdá o něco vyšší, přece jen jde o zápas o umístění a nikdo nechce skončit na mistrovství světa poslední.

15:01

15:44
    Kumagai se prokličkoval přes modrou čáru a hledal mezi kruhy Yoshikawu, přihrávka však šla za záda.

17:25
    A zase Yoshikawa s Kumagaiem, tentokrát si obrátili role a dotáhli akce až do zakončení. Ulf Nilsson puk vyrazil, dojíždějící Misawa ho také neprostřelil.

18:10
    Japonci, zdá se, zvyšují tempo a ostřelují Nilssona v brance.

18:55
    Potenciální trvalejší tlak Japonska přerušuje trest. Satoru Sudo dostává dvojku za teeing.

19:09
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Tre Kronor rychle využívají přesilovku a jdou do vedení! Dickson Gyllsten na pravém kruhu ustál souboj a i když nevystřelil razantně, o dorážku se postaral NIKLAS RAKOS. Proběhla ještě krátká konzultace s videem, jestli Rakos nebránil gólmanovi, ale ten byl mimo brankoviště, a tak je vše v pořádku. Asistence: Maximilian Dickson Gyllsten, Daniel Cederstam.

19:47
    Japonsko může rychle vyrovnat v početní výhodě. Dicksen Gyllsten podrážel.

20:46
    Defenziva je švédskou doménou. Polovinu oslabení odbránilo výborně.

21:22
    Až teď se Japonsko usadilo před Ulfem Nilssonem, Sudova přihrávka do ohně prošla bez užitku.

21:33
    Misawa vystřelil ještě nad kruhem, Nilsson chytá.

21:46
    Švédsko je v plném počtu, těsně před vypršením trestu střílel Kumagai nad.

23:40
    Tuhá švédská defenziva pokračuje. Japonci se snaží o kombinaci, ale nemají takovou kvalitu, a soupeř je deptá neustálým odhazováním puku do středního pásma nebo na zakázané uvolnění.

25:11
    Po dlouhé době se při plném počtu hráčů na chvíli usadili v útoku Švédi, od mantinelu poslal navštívenku Fukushimovi Ingvarsson.

25:45
    Kumagai byl chvíli sám mezi kruhy, snažil se vytočit se do lepší pozice, a tak mu puk odebral Dickson Gyllsten. Následně se na modré opřel do střely Sudo a opět se japonský pokus zarazil o val před brankou.

26:24
    Kodama táhl další útočnou akci, jeho pokus zblokoval stínující P. Nilsson. A Švédsko už skoro tradičně vyhodilo na icing.

27:22
    Japonci teď chybami v obranném pásmu nabídli střelu Hedbergovi, ten to zkusil jen mimo.

29:01
    Japonsko právě vstřelilo branku!
    Konečně to Japoncům vyšlo a vyrovnávají. Kumagai z pravého kruhu narýsoval přihrávku před branku, kde Peter Nilsson nepokryl skórujícího NAO KODAMU, kterému stačilo nastavit hokejku a usměrnit puk do odkryté sítě. Asistence: Masaharu Kumagai.

30:00

Opět tu po včerejšku máme skóre 1:1, tentokrát už po druhé třetině a s opačným vývojem. Obranáři ze Švédska skórovali ze své první přesilovky, ale Japonci své dobývání švédské tvrze dokonali minutu před přestávkou vyrovnáním. Tipnete si, jestli opět dojde na prodloužení nebo někdo rozhodne ve třetí třetině?

30:01

30:55
    Kumagai nastřelil P. Nilssona, ten nezaložil protiakci a Japonsko zůstává v pásmu.

31:15
    Misawa přízemním pokusem z pravého kruhu donutil U. Nilssona natáhnout se a zasáhnout.

32:10
    Brankář Fukushima na dálku hlasitě diriguje své spoluhráče, kteří se snaží o vstřelení vedoucí branky. Misawa k tomu neměl daleko, jeho povedený pokus z levého kruhu U. Nilsson zpracoval nadvakrát.

32:16
    Pěkná střela před chvilkou nevyšla, ale takový pašerák po ledě ano a Japonsko otáčí vývoj! HIDEAKI ISHII ani nevěděl, že dal gól, ale je to tak, Ulf Nilsson propustil puk k tyči. Asistence: Yoshimiro Shioya.

32:52
    Švédové prohrávali jen 36 sekund! NIKLAS INGVARSSON poslal od modré čáry výstavní ránu do horního levého růžku a je zase vyrovnáné. Asistence: Christian Hedberg.

33:09
    A Japonci málem znovu vedli! Sudo z levého kruhu rozezněl horní tyč!

34:02
    Mamoru Yoshikawa oslabuje Japonsko, dvě minuty za teeing.

34:30
    Kodama po spolupráci s Kumagaiem dostali puk na švédské území.

35:02
    Teď to byla přehlídka japonských chyb, za které je asijský celek tvrdě potrestán! Sudo mohl v pohodě vyhodit od vlastní branky, místo toho se rozhodl školit Švédy a šetřit více času. Když už se rozhodl pro vyhození, trefil jen Cederstama a ten přihrál NIKLASI INGVARSSONOVI, jenž znovu posílá do vedení Švédy. Japonci totiž vůbec nesledovali hru a v domnění, že Sudo vyhodil, odjeli střídat. Asistence: Daniel Cederstam.

38:03
    Zakázané uvolnění Tre Kronor.

38:22
    Sudo vystřelil po ledě do chumlu hráčů, tam se odehrál faul a Japonci si zkusí přesilovku. Christian Hedberg je vyloučen za teeing.

39:07
    Opět vyrovnáno, dnes je to přestřelka! Rozhodující práci odvedli Kodama, který zachytil švédské vyhození od zadního mantinelu, a Kumagai operující před brankou. SATORU SUDO už zakončoval do odkryté branky, i když to bylo s porcí štěstí pod Nilssonovou rukou. Asistence: Masaharu Kumagai, Nao Kodama.

41:00
    Čtyři minuty před koncem základní hrací doby Švédsko ukazuje, že mu ztráta vedení není lhostejná, a pokouší se o tlak.

41:30
    Japonci ale odpovídají. Kumagai byl sám mezi kruhy, místo střely ještě volil kličku spěchajícímu obránci, a ten ho fauloval.

41:35
    Peter Nilsson podrazil Kumagaie a dostává dvě minuty.

41:35
    Japonci chtějí rozhodnout a berou si čas na poradu.

41:45
    Švédové ale hned po buly vyhodili.

42:02
    Kumagai hezky střílel z levého kruhu, Nilsson byl připraven.

42:26
    Yoshikawa nestihl vyjet z pásma, Japonsku se píská ofsajd.

43:03
    Sudo vyjel z rohu, ale prudkou ranou minul.

43:21
    Další Sudův pokus nenašel prostor mezi tyčemi.

43:34
    Tým Švédska hraje v plném počtu.

43:41
    Sudo to zkusil z voleje, nebyla to povedená střela a díky tomu nadělala zmatek před brankovištěm.

43:41
    Oddechový čas si bere švédská střídačka.

43:55
    Kumagai v akci, na pravém kruhu prostřelil obránce, ale gólmana nikoliv.

44:45
    Kumagaiovo nahození nepříjemně skočilo před Ulfem Nilssonem, ale ten dával pozor.

45:00

Stejně jako včera uvidíme mezi Japonskem a Švédskem prodloužení. Dnes padlo více branek, ale 3:3 to zůstat nemůže. Bude následovat deset minut nastaveného času ve čtyřech a potom případně samostatné nájezdy.

45:01

45:20
    Tak to bylo rychlé! NIKLAS INGVARSSON ukázal svoji třídu a švédský kapitán rozhoduje nádhernou akcí. Vyjel si od pravého mantinelu na střed a parádní ranou rozvlnil síť. Asistence: Peter Nilsson, Niklas Rakos.

Nejlepší hráči

Japonsko: Satoru Sudo

Švédsko: Niklas Ingvarsson

Známe tedy první dvě konečná umístění: Švédsko obsazuje sedmou a Japonsko osmou příčku. Sledovali jsme sympatické utkání, ve kterém oba celky bojovaly podle svých možností a nic nevzdaly, i když měly jistý sestup. Respekt oběma reprezentacím. To je pro tuto chvíli z Ostravar arény vše, ale v 16:30 startuje zápas mnohem vyšší důležitosti, čtvrtfinále mezi Koreou a Itálií a po něm něco, na co čeká celá Ostrava – čtvrtfinálový zápas Norska s Českou republikou! Prozatím hezké odpoledne! (15:08:14)

Jan Chlubna

Branky a nahrávky: 30. Kodama (Kumagai), 33. Ishii (Shioya), 40. Sudo (Kumagai, Kodama) – 20. Rakos (Gyllsten, Cederstam), 33. Ingvarsson (Hedberg), 36. Ingvarsson (Cederstam), 46. Ingvarsson (P.Nilsson, Rakos)

Rozhodčí: Bethmann (USA) – Fergenbaum (Kanada), Lintai Li (Čína)