Rumunsko – Nizozemsko 3:1 (kon.) | Polsko – Japonsko 7:4 (kon.) | Estonsko – Ukrajina 4:3 (po pr.)
Rumunsko
3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Nizozemsko
Sobota 04.05.2019, 12:00 • Tondiraba Ice Hall, Tallinn • Mistrovství světa - I. B Divize • 5. kolo

Z tohoto přenosu je to vše, díky za pozornost a přeji hezký zbytek dne. (14:10:28)

Dnešní utkání sledovalo 431 diváků.

Výhra Rumunska rozesmutnila polské hokejisty, kteří nastoupí ke svému zápasu za 80 minut, ale už nyní mají jistotu, že skončí na druhém místě. Nebylo přitom většího favorita na zlaté medaile a postup do I.A divize. Jenže ve vzájemném utkání s Rumunskem po prodloužení prohráli.

Rumunsko potvrdilo v utkání role favoritů, své soupeře přestříleli 32-15, ale možná až překvapivě se trápili v útoku a ještě dvě minuty před koncem vedli jen o gól. Pak se ale do prázdné branky trefil Balasz Peter, jenž definitivně rozhodl o zisku zlatých medailí pro Rumunsko. A zlaté medaile znamenají postup do I.A divize, v níž se příští rok Rumuni pokusí šokovat hokejový svět a postoupit mezi elitu.

V TOP divizi si Rumunsko naposledy zahrálo v roce 1977, tehdy ale hokejový svět nebyl tak bohatý na počet hokejových týmů a případný postup mezi elitu při současném formátu by znamenal neskutečný šok. Ale... je to hokej a v něm je vše možné. Jak ukázalo Rumunsko už letos. Přitom se původně počítalo s tím, že bude bojovat jen o udržení.

Nejlepším hráčem poraženého Nizozemska se v tomto utkání stal Niels van der Vossen (0+0). Na straně Rumunska byl zvolen Daniel Tranca (0+1).

Nizozemsko naopak sestupuje do II.A divize, kam se po roce opět vrátí.

Je konec! Na ledě propuká obrovská radost rumunských hokejistů, kteří zahazují rukavice a helmy a slaví na zadním mantinelu postup do I.A divize! Poprvé od zavedení nového formátu se v novodobé historii podívají do druhé nejvyšší kategorie. Doposud pouze pendlovali mezi I.B a II.A divizí.

59:56
    Klec za rumunským brankářem je posunuta. Toke do ni úmyslně vrazil a dostává dvě minuty.

59:43
    Nizozemci drží útočné pásmo, ale už ví, že pro ně šampionát končí sestupem.

59:15
    Tlak na branku Tokeho, jemuž se podařilo odrazit puk do strany, mimo nebezpečí.

58:52
    Vhazovat se bude před rumunskou brankou. Oosterwijk jde znovu na střídačku!

58:16
    Osobní trest na 10 minut obdržel Steven Mason za nesportovní chování. Po inkasované brance u mantinelu, kde seděl po souboji na ledě, zbytečně podrazil jednoho ze soupeřů.
    58:16 PETER - 3:1

58:16
    Rumunsko právě vstřelilo branku!
    A je rozhodnuto! Branku přes celé kluziště vsítil BALASZ PETER, který se zmocnil puku u mantinelu ve svém pásmu. Asistence: Yevhen Yemelianenko, Daniel Tranca.

58:01
    Probíhají poslední dvě minuty. Puk je před brankou Tokeho.

57:33
    Rumuni se hnali po buly za pukem, ale ve středním pásmu se k němu nedostali.

57:27
    Oosterwijk zůstává na střídačce!

57:27
    I Nizozemci hrají o hodně. Potřebují bodovat, aby měli šanci se zachránit. Porážka v normální hrací době pro ně znamená sestup do II.A divize.

57:27
    Rumuni vyhodili na zakázané uvolnění. Nizozemsko si bere oddechový čas a možná sáhne už nyní k odvolání Oosterwijka.

57:00
    Pokud utkání sledují polští hokejisté, modlí se za vyrovnání. V opačném případě pro ně šampionát skončí pouze druhým místem.

56:18
    Nizozemci hrají v plném počtu.

56:09
    Goga dostal přesný pas skrz nizozemský čtverec, ale střela mu nesedla. Puk šel daleko mimo branku.

55:36
    Nizozemský brankář zastavil střelu Yemelianenka a přerušuje hru.

55:05
    Gliga, trochu netradičně až zpoza pravého kruhu, prověřil připravenost Oosterwijka.

54:42
    Nizozemci vyhazují kotouč ze svého pásma.

54:19
    Hned po buly se vrací na led Farkas a začíná rumunská přesilovka.

54:18
    Vyloučení v týmu Nizozemsko (Borgman – 2 min., podrážení).

54:06
    Už to vypadalo, že se Nizozemci puku dotknou, ale Rumunsko dál šetří čas, aby měli co nejdelší přesilovku.

53:48
    Bud se vylučovat na nizozemské straně. Rumuni drží puk a šetří čas.

53:20
    Rumunsko se znovu osvobozuje a nutí soupeře k vymýšlení nového návratu do útoku. Zatím se brání velmi dobře.

52:44
    Nizozemci se při návratu do útočného pásma dostali do postavení mimo hru.

52:19
    Jenže hned vzápětí odchází na trestnou lavici Farkas a početní převaha Nizozemců pokračuje.

52:15
    Constantin je zpět na ledě.

51:33
    Toke si lapačkou počíhal na střelu Klema z pravého kruhu.

51:16
    Oba týmy urputně bojovaly o kotouč v pravém rohu obranného pásma Rumunů. Těm se osvobodit nepodařilo.

50:33
    Rumuni vyhazují puk ze svého pásma.

50:15
    Vyloučení v týmu Rumunsko (Constantin – 2 min., podrážení).

49:34
    Rokaly svou střelou z levého křídla přinutil Oosterwijka znovu přerušit hru.

49:03
    Biro se snažil před brankou obtěžovat Oosterwijkovi život, nizozemský brankář se nakonec puku zmocnil a přerušil hru. Bira poté za brankou čistě, ale tvrdě, ztrestal jeden z obránců Nizozemska.

47:50
    Rychlý kontr Rumunska na sebe vzal Goga. Po přejetí modré čáry rychle vystřelil, Oosterwijk po zákroku přerušuje hru.

47:25
    Nizozemci se usadili v útoku a posílali si puk podél mantinelu. Rumunům se podařilo jejich akci narušit a vyhodili na zakázané uvolnění.

46:28
    Biro zůstává ležet na ledě a rozhodčí přerušuje hru. Vlétl do něho Bison, rozhodčí nevylučuje.

45:55
    Goga zajel u pravého mantinelu na zadní hrazení, přijel až za branku a na levé straně brankoviště si vybruslil. Rychlé zakončení Oosterwijk kryje.

45:10
    Zakázané uvolnění Rumunska, jemuž se nepovedla přihrávka skrz střední pásmo.

43:50
    Hra je přerušena. Molnar se doslova vřítil po hitu od jednoho z Nizozemců na trestnou lavici. Naštěstí je v pořádku. Takhle nějak se cízím člověkem vyrážejí dveře.

43:02
    Peter pronikal do útoku podél mantinelu, stočil se do levého kruhu a rychlou střelu Oosterwijk sráží za branku.

42:27
    Rumunsko hraje v plném počtu.

42:10
    Kotouč je znovu v obranném pásmu Nizozemska. Hodně nepovedená přesilovka.

41:35
    Už třetí vyhození Rumunů. Nizozemci se vůbec nedostávají do šancí.

40:40
    Rumunsko rychle vyhazuje puk ze svého pásma.

40:27
    Nizozemci začali přesně tak, jak druhou třetinu skončili. Tedy útokem. A přinutili soupeře k faulu, Yemelianenko dostává dvě minuty za hákování.

40:01

Další třetina začne přibližně v 13:29.

Nebyla to od Nizozemska dobrá třetina. Prohrávali 0:2, nemohli se vůbec dostat ke střelbě, Rumuni si prakticky hlídali náskok a čekali na chyby soupeře. Necelé tři minuty před koncem ale dokázali po dlouhém zápolení u zadního mantinelu vybojovat nečekanou šanci a vsítit kontaktní gól.

Připomínám, že jakákoliv ztráta bodů Rumunska bude znamenat, že Polsko v dalším utkání bude hrát o postup do I.A divize. Pokud Rumunsko vyhraje za tři body, postupuje do druhé nejvyšší kategorie poprvé od zavedení nového formátu v roce 2012.

40:00

39:40
    Rumuni se spokojili jen s vyhozením puku na útočnou modrou a staví nepropustný val na své modré čáře.

38:51
    A Nizozemci po vstřelené brance ožili! De Hondt si najel mezi kruhy, dostal přihrávku a Toke musel ramenem vytěsnit puk mimo tři tyče!

38:20
    Rumunský útok zastavilo postavení mimo hru.
    37:26 BOER - 2:1

37:26
    Nizozemsko právě vstřelilo branku!
    Ani se nedalo moc čekat, že by z té akce mohl být gól, ale přeci! Po dlouhém zápolení za brankou Rumunska se podařilo Nordemannovi dostat zpět k puku, povyjet si zpoza branky a přihrát na levou stranu brankoviště k LEVI BOEROVI, jenž zasunul puk za Tokeho záda. Asistence: Jasper Nordemann.

37:05
    Po nahození na zadní mantinel se ke kotouči jako první dostal Nordemann a obchází na zadním mantinelu soupeře.

36:25
    Nizozemci u mantinelů na obou stranách kluziště předvedli svůj důraz, ale i tak o puk přichází.

35:51
    Biro v pravém kruhu nestihl vystřelit z první a puk si zpracoval. Následné zakončení Oosterwijk chytá a přerušuje hru.

35:10
    V dobré šanci se objevil Peter na levé straně, jenže Oosterwijk mu puk vyrazil od hokejky.

34:30
    Hraje se dlouhý úsek bez přerušení, Rumuni sice pronikají do útočného pásma, ale nedostávají se ke střelám.

33:42
    S touto střelou, která nakonec přilétla na rumunskou branku, neměl Toke problém. Celou dobu na ni z dálky viděl.

33:12
    A když už Nizozemci předvedou povedenou kombinaci, tak de Honot, zcela volný u levého kruhu, zapomene vystřelit a sjede si na střed, kde byli dva rumunští beci.

32:30
    Vlastně je drží jen brankář Oosterwijk a vcelku slušná práce v obraně, jež většinu rumunských výpadů odrazí.

31:50
    Pěkný pokus Nizozemců o přihrávku skrz střední pásmo nevyšel. Rumuni se zmocnili puku. Zatím je to od Nizozemska hodně špatná třetina, na střely prohrávají 1-9 a vůbec se nedostávají do hry.

30:35
    Rumuni se dostali do postavení mimo hru.

30:25
    Až teď, po více než dvou a půl minutách, se Nizozemsku povedlo dostat kotouč do středního pásma.

29:48

29:45
    Ještě jedna střela Gogy, tentokrát sražená obráncem před brankovištěm.

29:17
    Goga znovu dostal přihrávku na modrou čáru a prudce vypálil z první. Oosterwijk sráží puk do strany.

28:51
    Nizozemský brankář zastavil střelu Gogy zpoza kruhů ramenem a puk poté zachytil do lapačky.

28:23
    Mihaly prudce vypálil od modré. Oosterwijk vyráží.

27:48
    Vyloučení v týmu Nizozemsko (Nordemann – 2 min., hákování).

27:10
    De Honot vyjel zpoza rumunské branky a ještě vylepšil pozici přihrávkou mezi kruhy na Stemphera. Jeho zakončení Toke likviduje.

25:50
    Hra se nyní přelévá ze strany na stranu, hraje se rychlý hokej, avšak bez šancí.

24:34
    První pokus Nizozemska o útok končí postavením mimo hru, když byli u pravého mantinelu vytlačeni do středního pásma a poté se vrátili v ofsajdové pozici.

23:40
    Nizozemci se na začátku druhé třetiny pouze brání. Podařilo se jim obloučkem poslat puk ze svého pásma a rychle odchází střídat.

22:43
    Pokus o okamžitý návrat do útoku končí zakázaným uvolněním.

22:27
    Dlouze Rumuni okupovali útočné pásmo a vypracovali si dvě šance k zajímavé střele, ale v obou případech jen promáchli, puk byl příliš rychlý.

21:45
    Rumuni cítí šanci na rychlé odskočení ve skóre a znovu se tlačí do útočného pásma, kde drží sevřené soupeře.
    20:46 GOGA - 2:0

20:46
    Další rumunská využitá přesilovka! Po vhazování rozehráli Rumuni rychlou kombinaci, sevřeli soupeře u brankoviště a otevřeli tím prostor v pravém kruhu, kam si najel ATTILA GOGA, jenž poslal puk na bližší tyč a zvyšuje na 2:0. Asistence: Anton Butochnov, Szilard Rokaly.

20:34
    Oosterwijk drží kotouč v lapačce po pěkné střele Molnara z mezikruží.

20:01
    Pokračuje rumunská přesilovka, jež bude trvat ještě 95 sekund.

20:01

Další třetina začne přibližně v 12:45.

První třetina přinesla jasnou herní převahu Rumunska, které přestřílelo své soupeře vysoko 13-6. A především se favoritům utkání podařilo ve 4. minutě využít přesilovku, při níž se tečí prosadil Biro. To však bylo ze střeleckého hlediska vše a zápas zůstává po 20 minutách zatím otevřený. I Nizozemci měli své šance, i když tu největší Vogelaar při přesilovce spálil.

20:00

19:41
    Oosterwijk ukrývá odražený puk pod lapačkou a nepouští Rumuny ke střele.

19:25
    Vyloučení v týmu Nizozemsko (den Edel – 2 min., držení).

19:18
    Biro se ocitl na pravé straně brankoviště v dobré pozici, nikým nepokryt. Ale přes padajícího obránce, který se rychle přesunul, se mu nepodařilo vystřelit.

18:29

18:05
    Když to nejde kombinačně, může to jít individuálně. Vogelaar se zmocnil puku ve středním pásmu a prokličkoval se až přes branku, když obešel i několik soupeřů. Toke jeho zakončení vyrazil a následně zlikvidoval i střelu od modré, po níž přerušil hru.

17:51
    Nizozemcům se nedaří dostat puk do výhodné střelecké pozice. Ze svého postavení v útoku zatím nevytěžili nic.

16:41

16:29
    Ale za svou aktivitu si vysloužili alespoň přesilovku. Dvě minuty za nedovolené bránění obdržel Mihaly.

16:20
    Nizozemci sympaticky drželi několik desítek vteřin útočné pásmo, ke střele se však nedostali.

15:23
    Sražený puk se odrazil na modrou čáru v útočném pásmu Nizozemska k Ricku van Harenovi, který se pokusil o rychlou střelu na nepříliš připraveného Tokeho. Puk však trefil rumunského brankáře do ramene.

14:51
    Kotouč ve středním pásmu opustil ledovou plochu. Do té doby jsme mohli sledovat marnou snahu obou týmů o usazení v útočném pásmu.

13:18
    Oosterwijk nijak neriskoval a nahozený puk ukryl pod lapačku.

12:54
    Hodně aktivní Mason si ukousl až příliš velké sousto, když se vydal mezi trojici bránících Rumunů. Puk ztratil.

12:39
    Nizozemsko se po ztrátě útočného pásma chtělo rychle vrátit, ale je z toho jen zakázané uvolnění.

12:08
    Nahození Nizozemců od modré čáry chytá Toke do lapačky a přerušuje hru.

11:55
    Hraje se dlouho bez přerušení, puk putuje rychle ze strany na stranu.

11:03
    Peter se prosmýkl do útoku podél levého mantinelu. Před levým kruhem zkusil štěstí a vystřelil zápěstím, ale branku Oosterwijka minul.

10:20
    Mason je na ledě, Nizozemsko v plném počtu.

10:13
    Rumunsku se vůbec nedaří proniknout do útočného pásma. Tuto dlouhou přesilovku, která byla zčásti i dvojnásobná, nevyužijí.

09:43
    Dokonce se oslabenému týmu daří zmocnit puku a šetřit trochu čas.

09:25
    Nizozemci opět vyhazují kotouč.

09:08
    Na led se vrací de Hondt, pokračuje klasická přesilovka Rumunů.

08:52
    Rumuni se ke střele vůbec nedostali a Nizozemci se dokázali osvobodit.

08:20
    Mason se naopak ještě dopustil podražení a Nizozemci jdou do tří!

08:12
    Pozor na chyby v rozehrávce! Rumuni trestuhodně pustili do šance Masona, jenž nebyl před brankou nikým bráněn, ale své pozice nevyužil.

07:54
    Znovu se bránící tým relativně snadno osvobodil a zbavil se puku.

07:26
    Nizozemci vyhazují kotouč přes všechny čáry.

07:08
    Vyloučení v týmu Nizozemsko (de Hondt – 2 min., hákování).

06:39
    Oosterwijk přerušuje hru po střele Constantina od levého mantinelu. Puk si napřed vyrazil před sebe a rychle se k němu vrhnul, aby nemohl Peter dorážet.

06:02
    Farkas zůstává ležet na ledě a nechce se mu moc na nohy. Byl u mantinelu naražen soupeřem čistě, ale poté neudržel rovnováhu a tvrdě dopadl zády k ledu. Vylučovat se nebude.

05:04
    Rychlý kontr Rumunů. Oosterwijk betonem vytěsnil puk na zadní mantinel.

04:33
    Svůj první zásah v utkání si připisuje rumunský brankář Toke po střele z pravého kruhu.
    03:51 BIRO - 1:0

03:51
    Favorité využívají přesilovku svého týmu! Nizozemci nechali trestuhodně volnou celou pravou polovinu, kam se dostal puk k Borysenkovi. Ten si sjel blíž k pravému kruhu, vystřelil a puk před brankářem Oosterwijkem byl tečován GERGEM BIREM. Asistence: Pavlo Borysenko, Yevhen Yemelianenko.

03:40
    Nizozemci vytěsnili hru do středního pásma, Rumuni se rychle vrací.

03:11
    Rokalymu musí z ledu pomáhat dva spoluhráči, po střetu s Collierem to vypadá na zranění levého kolene...

03:11
    Vyloučení v týmu Nizozemsko (Collier – 2 min., pozdní dohrání).

02:55
    Na ledě zůstává ležet jeden z Rumunů, hra pokračuje výhodou Rumunska.

01:50
    Rumuni se v útočném pásmu nemohou vymanit od mantinelu, kde svádí se svými soupeři tuhé souboje. Zatím se jedná z obou stran o hru, která vychází ze zabezpečených obran. Takové to počáteční oťukávání.

00:53
    Nizozemci se snažili hrát na dlouhou přihrávku přes střední pásmo, ale Verkiel puk nezachytil. Zakázané uvolnění.

00:15
    Oosterwijk si připisuje první zákrok. Střela od modré, jíž vyslal Yemelianenko, mu skončila na betonech a pod lapačkou.

00:01

Rumunsko: Toke (Polc) – Borysenko, Yemelianenko, Sallo, Farkas, Goga, Bors, Mihaly, Gyorey – Molnar, Gliga, Biro – Rokaly, Butochnov, Reszegh – Peter, Tranca, Constantin – Casaneanu, Irimia, Csergo.

Nizozemsko: Oosterwijk (Hrelja) – Collier, Klem, Vogelaar, Suurhoff, van Haren, van der Vossen, Boer, Knoop – de Hondt, Stempher, Mason – Verkiel, Oosterveld, Bison – den Edel, Nordemann, Borgman – Smit, Willems, Sikma.

Rozhodčí: Barcelo (FRA) – Merten (GER), Nedeljkovič (SRB).

Nizozemci, kteří v roce 2017 spadli z I.B divize a dokázali se v minulé sezoně vrátit, čelí aktuálně hrozbě sestupu, a pokud nebudou proti Rumunům bodovat, vrátí se pro příští rok do II.A divize. Navíc ani případný bod jim nemusí být nic platný, pak by totiž záleželo na souboji mezi Ukrajinou (která je pátá) a Estonskem (čtvrtý). Oba celky mají lepší vzájemý zápas s Nizozemci.

Těm se podařilo porazit pouze Japonsko, které má ale záchranu vybojovanou.

Dosáhli toho parádními výkony v průběhu celého turnaje. Po nájezdech zdolali Estonce, pak pokořili Japonce, po prodloužení udolali favority z Polska a v posledním utkání deklasovali Ukrajince. Součet činí 10 bodů a první místo, o které se přetahují s Poláky, kteří ale mají horší vzájemný zápas.

Jistě, v roce 1977 si zahráli Rumuni dokonce mezi elitou, a relativně dlouho hráli ve druhé nejvyšší divizi mistrovství světa, ale od reorganizace nižších skupin mistrovství světa v roce 2012 ještě nikdy nehráli v tzv. I.A divizi, tedy ve skupině z níž se postupuje mezi elitu. V posledních letech naopak pendlovali mezi I.B a II.A divizí, což je čtvrtá nejvyšší úroveň.

K doladění historického kontextu, od zavedení I. divize mistrovství světa v roce 2001, kdy se ještě postupovalo mezi elitu ze dvou skupin (A a B), se nikdy ani nepřiblížili možnost projít na do TOP divize světového šampionátu.

A nyní jim chybí jen jedna výhra, navíc proti mnohem slabšímu týmu.

Poslední hrací den I.B divize je tady a s ním se rodící ohromné překvapení. Rumunsko, pokud potvrdí role favoritů proti Nizozemsku, dosáhne největšího úspěchu v novodobé historie světových šampionátů.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Jan Vojkůvka

Branky a nahrávky: 4. Biro (Borysenko, Yemelianenko), 21. Goga (Butochnov, Rokaly), 59. Peter (Yemelianenko, Tranca) – 38. Boer (Nordemann)

Rozhodčí: Barcelo (FRA) – Merten (GER), Nedeljkovič (SRB)