Astana – Kluž 1:0 (kon.) | Ararat-Armenia – AIK Stockholm 2:1 (kon.) | Helsinki – HB Tórshavn 3:0 (kon.)
Kalju – Škendija 0:1 (kon.) | FK Sarajevo – Celtic 1:3 (kon.) | New Saints – Feronikeli 2:2 (kon.)
Dudelange – Valletta 2:2 (kon.) | FK Sūduva – CZ Bělehrad 0:0 (kon.)
HJK Helsinki
3:0 (2:0)
HB Tórshavn
Úterý 09.07.2019, 18:00 • Telia 5G-Areena, Helsinky • Liga mistrů (předkola) • 1. předkolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

V 1. předkole se proti sobě utkají týmy HJK Helsinki a HB Tórshavn. Tato mužstva se spolu ještě neutkala a čeká je tak premiéra. Bude se hrát v Telia 5G-Areena v Helsinkách. Tento stadion nabídne kapacitu pro 2 000 diváků. Utkání bude řídit hlavní rozhodčí Giorgi Kruashvili a jeho asistenti Zaza Pipia a Levan Todria (vš. GEO). Úvodní výkop je naplánován na 18:00.

Který z týmů vyhraje první poločas?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

HJK Helsinki: Rudakov – Alho, Obilor, O'Shaughnessy, Rafinha – Vaananen, Kairinen – Dahlstrom (C) – Riski, Mensah, Lappalainen
    Náhradníci: Uusitalo – Peiponen, Pelvas, Tarasov, Toivomaki, Vertainen, Zeneli

HB Tórshavn: Gestsson – Davidsen (C), Wardum, Andersen, Egilsson – Justinussen, Askham, Jensen, Samuelsen – Soylu, Olsen
    Náhradníci: Mork – Hlodversson, Joensen, Johansen, Petersen, Pingel, Solheim

Rozhodčí: Giorgi Kruashvili – Zaza Pipia, Levan Todria (vš. GEO).

1

2
    Domácí hráč se dopustil faulu ve středu hrací plochy a u míče tak bude soupeř.

3
    Helsinky se zkusily po levé straně, ale nakonec je to pouze odkopl od svatyně hostů.

5
    Finský klub je v dnešním utkání jasným a velkým favoritem, což potvrzuje hned od začátku, kdy drží soupeře pod tlakem.

6
    Po chvíli se domácí hráč odhodlal ke střele zpoza vápna, ale ta letěla jen nad bránu.

8
    Tentokrát se sice dopředu dostali hosté, ale je z toho jen faul ze strany Helsinek.

9
    Posléze ale střela hostujícího hráče z volného kopu zavítala jen do zámezí vedle brány.

10
    Hráč Tórshavnu si podržel protihráče, čímž se dopustil faulu a u míče tak budou domácí.

11
    Evans Mensah se dostal do zakončení, ale z hranice malého vápna vypálil pouze vedle brány.

12
    Zatím jsme nebyli svědky nějaké větší pohledné šance, ale Helsinky předvádějí lepší fotbal a dostávají soupeře pod tlak.

14
    Posléze se ovšem domácí hráč Obilor dopustil faulu, za který uviděl žlutou kartu.

16
    Domácí si momentálně přihrávají ze strany na stranu a snaží se pomalou kombinací něco vymyslet.

17
    Nakonec ale přišel jen nepřesný nákop, který zavítal do zámezí vedle hostující svatyně.

19
    Helsinky trochu uspávají nejen soupeře svým způsobem hry, kdy si stále přihrávají ve středu hrací plochy.

21
    Helsinki právě vstřelily branku!
    Máme tady úvodní branku tohoto zápasu, kterou dávají domácí a Helsinky tak jdou do vedení! Kairinen fantastickou přihrávkou uvolnil do velké šance LASSIHO LAPPALAINENA, který si s ní poradil skvěle a o pravou tyč se mu podařilo dostat míč za záda brankáře Gestssona. Asistence: Kaan Kairinen.
    21. Lassi LAPPALAINEN - 1:0

23
    Nyní to bylo mužstvo z Faerských ostrovů, které se snažilo něco vymyslet, ale ke střele se hosté nedostali.

24
    Opět tady je zdlouhavé držení míče ze strany domácího celku.

25
    Nakonec to Helsinky zkusily po pravé straně, ale tam cesta nevedla.

26
    Posléze byl Justinussenem zfaulován Dahlstrom a domácí mužstvo tak má k dispozici přímý kop ze zhruba třiceti metrů.

27
    Nakonec to domácí hráč zkusil střelou, ale ta byla sražená zdí z hostujících hráčů.

28
    Helsinky ale zůstávají u balónu v podobě autového vhazování na polovině soupeře.

30
    Půl hodina hry je u konce a Helsinky jako jasný favorit tohoto zápasu vedou 1:0.

31
    Je tady problém pro domácí, jelikož druhou žlutou a následně červenou kartu dostává Obilor (HJK Helsinki)! Ovšem byl to spíše hostující hráč, který naběhl do soupeře a tohle rozhodnutí sudího je velice přísné! Divákům se tento verdikt rovněž nelíbí a v ochozech jde slyšet pokřik "Uefa Mafia".
    31. Červená karta Obilora po 2. žluté.

32
    Následná střela z přímého kopu ale letěla jen nad bránu Helsinek.

34
    Střídání v týmu HJK Helsinki: ze hřiště odchází Vaananen, přichází Toivomaki.

35
    Domácí v deseti hráčích zkouší opět něco vymyslet a k vidění je tak i tentokrát pomalá kombinace.

37
    Nákop Tórshavnu nepřinesl nic vážnějšího a následuje tak pouze autové vhazování pro domácí mužstvo.

38
    Nyní přiletěl centr do vápna hostů, kde se cpal do zakončení hlavou Lappalainen, ale nakonec je z toho rohový kop.

40
    Následný roh domácích byl rozehrán nakrátko a Helsinky tak budou pokračovat v útočné fázi v podobě autového vhazování.

42
    Egilsson poslal soupeře k zemi, za což si vysloužil žlutou kartu a Helsinky navíc budou mít volný kop z pravé strany.

43
    Oslabené domácí mužstvo jde do dvoubrankového vedení! Centr z volného kopu přistál přesně na hlavě Evanse Mensaha, se kterým si brankář Gestsson parádním zákrokem poradil, ale na dorážku DANIELA O'SHAUGHNESSYHO už nemohl dosáhnout. Asistence: Evans Mensah.
    43. Daniel O'SHAUGHNESSY - 2:0

44
    U Helsinek ani nejde vidět, že vlastně hrají pouze v desíti hráčích a stále jasně dominují.

45
    Rozhodčí nastavil dvě minuty navíc.

45+1
    Tórshavn se sice dostal do šestnáctky soupeře, kde vystřelil Justinussen, ale jeho pokus neměl žádnou razanci.

45+2

Který z týmů vyhraje druhý poločas?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

První poločas tohoto 1. předkola je u svého konce a Helsinky vedou nad Tórshavnem zaslouženě 1:0. Ve 21. minutě poslal domácí do vedení Lappalainen. O deset minut později sice přišel problém, jelikož byl vyloučen Obilor, ale to domácím moc vadit nemusí, protože ve 42. minutě se trefil také O'Shaughnessy.

Druhý poločas začne přibližně v 19:02.

46

46
    Střídání v týmu HB Tórshavn: ze hřiště odchází Olsen, přichází Pingel.

47
    Helsinky nyní získaly autové vhazování na polovině soupeře, ale to bylo vše, jelikož následně se k míči dostal soupeř.

48
    Hostující hráč šel do souboje příliš tvrdě a sudí mu odpískal faul.

49
    Nákop Tórshavnu skončil pouze u domácího brankáře Rudakova.

51
    Domácí nyní získali rohový kop z levé strany a mohou tak zvýšit své vedení.

52
    Centr hostů z levé strany sice přiletěl do vápna, ale tam nakonec nepřinesl nic velkého.

53
    Nepřesná přihrávka z kopačky hostujícího hráče skončila pouze v zámezí a následuje tak autové vhazování pro Helsinky.

54
    Zatím nám toho druhý poločas moc nenabídl a míč se ocitl jen v zámezí za domácí svatyní.

55
    Tórshavn získal autové vhazování na polovině soupeře a snaží se něco vymyslet proti oslabenému týmu.

57
    Další centr hostujícího hráče skončil jen v rukou brankáře Rudakova.

58
    Tórshavn má k dispozici další rohový kop a ve druhé půli je zatím o něco lepším týmem.

60
    Hodina hry je u konce a Helsinky stále hájí dvoubrankový náskok, ovšem ve druhém poločase jsme nebyli svědky zatím žádné šance.

61
    Soylu poslal domácího hráče k zemi, za což uviděl po právu kartu žluté barvy.

63
    Opět skončil míč jen v moci brankáře Rudakova a Helsinky tak budou moct jít dopředu.

64
    Mužstvo z Faerských ostrovů se snaží držet míč na polovině soupeře a něco vymyslet.

65
    Ovšem zatím to jsou pouze nákopy, které končí bezpečně v moci brankáře Rudakova.

66
    Do obrovské šance se dostaly Helsinky, ale třetí gól z toho není! Lappalainen dostal míč na zlatém podnose od spoluhráče, ale obrana Tórshavnu dokázala na brankové čáře odkopnout balón!
    66. Lappalainen neproměnil velkou šanci.

66
    Nakonec se domácím přece jenom povedlo skórovat potřetí! LASSI LAPPALAINEN využil zaváhání soupeře a parádně se dostal přes obránce do velké šance, se kterou si poradil, když zakončil pod horní tyč a připisuje si dnes druhou trefu.
    66. Lassi LAPPALAINEN - 3:0

67
    Hosté chtěli rychle něco vymyslet a odpovědět, ovšem obrana domácích je dnes velice soustředěná.

69
    Střela hostujícího hráče z dálky byla zblokována domácím obráncem a Rudakov tak nemusel zasahovat.

70
    Posléze se Helsinky dostaly do šance, ve které byl Riski, ale jeho pokus z velkého úhlu brankáře nepřekvapil.

72
    Nyní se provinil faulem hostující hráč a Helsinky tak budou rozehrávat na své polovině.

73
    Helsinky sice vedou 3:0, ovšem v tomto dvojzápase je důležitý každý gól a stále tak vidíme opatrnou bitvu.

75
    Hra je nyní přerušená, jelikož domácí hráč potřeboval krátké ošetření.

76
    Opět skončil na zemi po jednom souboji domácí hráč, ovšem hra pokračuje.

77
    Domácí se dostali k míči na své polovině a snaží se něco vymyslet.

78
    Střídání v týmu HJK Helsinki: ze hřiště odchází Mensah, přichází Vertainen.

79
    Tórshavn chtěl projít po levé straně, ale to se mu tentokráte nepovedlo.

80
    Hosté drží míč na polovině soupeře. Zbývá nám posledních deset minut.

81
    Hosté se chystají ke střídání.

82
    Střídání v týmu HB Tórshavn: ze hřiště odchází Soylu, přichází Hlodversson.
    Střídání v týmu HB Tórshavn: ze hřiště odchází Wardum, přichází Johansen.

83
    Hosté poslední minuty vedou na držení míče, ale to je tak vše, jelikož se nemohou ani přiblížit k bráně soupeře.

85
    Konec utkání se odehrává spíše v nudnějším tempu, jelikož se Tórshavn snaží něco vymyslet, ale ani proti oslabenému týmu se mu to nedaří.

86
    Davidsen nyní uviděl žlutou kartu za svůj faul ve středu hrací plochy.

87
    Domácí obrana si opět poradila s centrem soupeře a odvrátila míč do bezpečí.

88
    Hosté se nyní sice dostali do zakončení, ale to nemělo razanci a Rudakov byl připraven.

89
    Střídání v týmu HJK Helsinki: ze hřiště odchází Lappalainen, přichází Pelvas.

90
    Odkop se brankáři Gestssonovi zrovna nepovedl a domácí mužstvo tak získalo autové vhazování na polovině soupeře.

90
    Rozhodčí nastavuje tři minuty navíc.

90+1
    Helsinky nyní získaly volný kop z pravé strany, který může být hodně nebezpečný.

90+2
    Nakonec ale byla standardní situace rozehrána nakrátko a posléze domácí mužstvo získalo rohový kop.

90+3
    Stále to jsou domácí hráči, kteří kontrolují míč na polovině soupeře.

90+3

Je konec. V prvním zápase vítězí naprosto jasně a zaslouženě domácí celek Helsinky, které vyhrály 3:0. Ve 21. minutě poslal domácí do vedení Lappalainen. O deset minut později sice přišel problém, jelikož byl vyloučen Obilor, ale to domácím moc nevadilo, protože ve 42. minutě se trefil také O'Shaughnessy. Druhý poločas už nebyl tak zábavný, jako ten první, ale gólu jsme se dočkali, když se v 66. minutě podruhé trefil Lappalainen.

Držení míče: 54 % : 46 %.
    Střely na branku: 6:3. Střely mimo: 3:5. Rohy: 3:2. Ofsajdy: 4:0. Fauly: 6:15.

Odveta je naplánována na 16.7. od 20:00 na stadionu Gundadalur v Tórshavnu.

To je dnes ode mě vše, děkuji vám za pozornost. (19:54:11)

Michal Raška

Branky: 21. Lappalainen (Kairinen), 43. O'Shaughnessy (Mensah), 66. Lappalainen

Karty:   14. Obilor (HSK) – 42. Egilsson (HBT), 61. Soylu (HBT), 86. Davidsen (HBT)   31. Obilor (HSK)

HJK Helsinki: Rudakov – Alho, Obilor, O'Shaughnessy, Rafinha – Vaananen (34. Toivomaki), Kairinen – Dahlstrom (C) – Riski, Mensah (78. Vertainen), Lappalainen (89. Pelvas)

HB Tórshavn: Gestsson – Davidsen (C), Wardum (82. Johansen), Andersen, Egilsson – Justinussen, Askham, Jensen, Samuelsen – Soylu (82. Hlodversson), Olsen (46. Pingel)

Rozhodčí: Giorgi Kruashvili – Zaza Pipia, Levan Todria (vš. GEO)
    Úterý 16.07.2019
    HB Tórshavn - Helsinki 2:2

Branky: 17. Pingel (Davidsen), 56. Andersen (Samuelsen) – 60. Riski (Mensah), 77. Riski (Lappalainen)

Karty:   5. Vertainen (HBT), 15. Davidsen (HBT), 43. Andersen (HBT), 45. Petersen (HBT), 58. Jensen (HBT), 75. Samuelsen (HBT) – 59. Väänänen (HSK), 90. O'Shaughnessy (HSK)