Kärpät – Grenoble 3:1 (kon.) | Frölunda – Moser Medical Graz 99ers 5:6 (2:3 po s.n.) | Skellefteå – Bern 3:2 (1:0 po s.n.)
Junosť Minsk – Lausanne 3:2 (po pr.) | Pelicans Lahti – Třinec 1:0 (kon.) | Vienna Capitals – Mannheim 1:6 (kon.)
Tychy – Djurgården 2:6 (kon.) | Cardiff – Mountfield HK 3:2 (kon.)
Pelicans Lahti
1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
HC Oceláři Třinec
Pátek 30.08.2019, 18:00 • ISKU Arena, Lahti • Hokejová Liga mistrů • Skupina D

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Přeji vám příjemné odpoledne z finského hlavního města v Helsinkách. Zhruba před dvěma hodinami zde přistáli Oceláři a pomalu se vydali do dějiště úvodního zápasu letošního ročníku Ligy mistrů. Jejich soupeřem budou pelikáni z Lahti. Jak to dopadne? Zápasem vás provede přímo z Lahti Igor Mainka.

Oceláři zítřejším zápasem vstoupí do své páté sezóny v Lize mistrů. Nejlépe si vedli v předloňské sezóně, kdy v semifinále vyhořeli na nájezdy s pozdějším vítězem z Jyväskyly.

Podobný úspěch budou chtít zopakovat i letos a hlavně napravit loňský nezdar, kdy po dvou domácích zápasech s Tapparou Tampere a Djurgardenem měli na svém kontě nulu a 14 inkasovaných branek.

V pátek to budou mít velice složité. Trenérské trio Varaďa, Zadina, Raszka bude postrádat svého kanonýra, dlouhodobě zraněného Martina Růžičku i zkušeného obránce Lukáše Krajíčka. Na sever Evropy odcestovali ani Vladimír Roth a Petr Vrána. Přesto je zde silný kádr, v čele s brankářem Patrikem Bartošákem, obráncem Tomášem Kundrátkem nebo nečekaným střelcem z přípravy Štěpánem Novotným.
    Autobus České reprezentace přivezl na letiště fanoušky Ocelářů.

Pro Pelicans Lahti to bude premiérový start v Lize mistrů. Do soutěže se kvalifikovali jako třetí tým finské ligy po základní části. Tým vedený bývalým vynikajícím hokejistou Villem Nieminenem má ve svém středu několik výjimečných postav, jako například Jesseho Ylönena, vynikajícího útočníka, který byl v loňském roce draftován Montrealem Canadiens. Je to šampion do 20 let. Druhým je Juhamatti Aaltonen, čtyřnásobný finský šampion a majitel zlaté medaile z mistrovství světa v roce 2011. Ve Finské lize získal 246 bodů, v ruské KHL 132 z 201 zápasů. Posledním do party je Hannes Björninen, nejmladší kapitán v historii finské ligy. Kapitánské céčko vzal na sebe ve 22 letech.

Přeji vám příjemný večer z ISKU Arény v Lahti. V hale jen pár metrů od skokanských můstků a fotbalového hřiště se uskuteční premiérový zápas Lahti v Lize mistrů. Soupeřem budou Oceláři z Třince. S jakou sestavou do Finska přicestovali? Za malou chvíli bude odtajněna.
    Lahti a jeho chlouba

Pelicans Lahti: Karhunen (Tolvanen, Virtainen) – Vorobej, Jürgens, Kinnunen, Jaakola, Teppo, Pynnönen, Nieminen – Mankinen, Mustonen, Tanus – Ylönen, Elimäki, Lahtinen – Aaltonen, Björninen (TS),Gymer – Merelä, Hari.

HC Oceláři Třinec: Bartošák (Kváča) – Kundrátek, Doudera, Galvinš, Musil, Adámek, Gernát, Haman – Stránský, Marcinko, Hrňa – Novotný, Polanský, Adamský (TS) – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Dravecký, Hladonik, Hrehorčák – Kofroň.

Rozhodčí: Köpitz (GER), Kaukokari (FIN) – Elonen (FIN), Hägerström (FIN).

Oceláři přijeli se zhruba osmdesátkou fanoušků a jedním finským kolegou z nedaleké Jÿvaskyly, který sebou přivezl buben, jenž byl u vítězného tažení finského mužstva v sezóně 2017/2018.

Hráči Lahti už vyjeli na hrací plochu, za malou chvíli vystartují ze své chodby i Oceláři.

Aktéři zápasu i diváci si vyslechli hymny obou států i hymnu hokejové Ligy mistrů. Za malou chvíli nám odstartuje zápas. Vzhůru na to!

Stadion je slušně zaplněn. Třinecké přijela podpořit také primátorka města Věra Palkovská.

00:01

00:15
    Úvodní nahození Jürgense nezamířilo mezi tři tyče Bartošákovy branky, puku se zmocňují Třinečtí.

01:27
    Oba týmy dvakrát prostřídaly, poté se jeden z dvojice KOvačříků dostal do ofsajdu.

01:51
    Ondřej Kovařčík u levého mantinelu přenechal puk Chmielewskému, který bleskově švihem vypustil puk na bránu. Černá guma skončila v lapačce Karhunena.

01:58
    Tvrdou střelu Kundrátka po vhazování vyrazil Karhunen před sebe, dojíždějící Oceláři se k dorážce nedostali.

02:38
    Stránský vyjel zpoza branky k pravé tyči a zkusil rychle překvapit Karhunena, ale finského gólmana neobelstil.

03:25
    Chmielewski se uvolnil přes Teppa a po kličce na pravou stranu rychle vystřelil, Karhunen puk vyrazil za branku.

03:58
    V dobré střelecké pozici se ocitl Gymer, byl sám v levém kruhu, ale Bartošák výborným zákrokem zneškodnil jeho pokus.

05:38
    Třinečtí trochu postrašili svou kombinací domácí publikum, ale soupeře do gólové příležitosti nepustili.

06:23
    Ylönen zavezl puk k mantinelu, odkud dlouho hledal někoho ze spoluhráčů, kterému by mohl nahrát. Nakonec ho o puk obral Chmielewski.

07:08
    Dravecký sebral na modré přihrávce finskou rozehrávku, popojel pár metrů dopředu a zpětnou přihrávkou vybídl ke střele Hrehorčáka. Třinecký útočník v gólové pozici trefil výstroj finského brankáře.

07:29
    Kundrátek nahodil od pravého mantinelu před bránu, tam se snažil kotouč tečovat Hrňa, ale minul pravou tyč! Další nebezpečí vzbudilo Kundrátkovi nahození od modré čáry, které se snažil před gólmanem tečovat Stránský, ale ani on neusměrnil puk do brány.

09:38
    První polovina zápasu je docela zajímavá, přestože jsme neviděli žádný gól.

10:01
    Mankinenova tvrdá rána z levého kruhu rozviklala mantinel za Bartošákovou brankou.

10:11
    Lahti bude mít výhodu první přesilové hry. Tomáš Kundrátek vyhodil puk mimo hrací plochu a jde sedět na dvě minuty.

11:05
    Domácí na chvíli uzamkli svého soupeře v obranném pásmu, ale Třinečtí jejich křížné přihrávky přežili.

11:41
    Hrehorčák napřáhl od levého mantinelu a rudkou střelou donutil k zákroku Karhunena! Finský gólman vyrazil puk nad sebe.

12:03
    Tvrdá rána Jürgense od modré, Bartošák puk vyrazil vedle sebe, kde číhal jeden z protihráčů, ale puk nedokázal zamést do odkryté části brány.

12:29
    Kundrátek je na ledě a Třinec v plném počtu.

13:21
    Nahození Jaakoly končí pod rukavicí brankáře Bartošáka. Následuje druhá komerční přestávka.

13:27
    Střela Aaltonena po vhazování vůbec nedošla k Bartošákovi, pokus Lahtinena z pravého kruhu už byl nebezpečnější, ale třinecký gólman odolal.

14:15
    Ojojoj! To co nyní spálil Chmielewski, to bylo něco neskutečného! Třinečtí rozjeli přečíslení až do prázdné brány, Adámek našel polského reprezentanta, který puk zametl do boční sítě Karhunenovy svatyně!

15:13
    Další třinecká útočná akce končí u brankáře Karhunena, který schoval nahozený puk před dojíždějícím Hladonikem.

16:07
    Ondřej Kovařčík dostal přihrávku do jízdy, zkusil na Karhunena kličku do forhandu, ale puk za finského gólmana nedostal.

16:42
    Za chvíli měl podobnou šanci Stránský, ale ani on nedokázal poslat na párek finského strážce brány.

17:28
    Třinec válí, ale netrefuje bránu! Z druhé vlny pálil Adamský a puk se odrazil od zadního plexiskla zpět na led.

18:46
    Pomalu se blíží konec první třetiny. Střela Hrehorčáka od levého mantinelu skončila v lapačce brankáře Karhunena.

19:41
    Třinečtí v závěru ještě zaútočili, Hrňa z pravé strany hledal před brankou Marcinka, ale toho puk netrefil ani do hole, ani do brusle.

20:00

Máme za sebou úvodní třetinu mezi Lahti a Třincem. Po vyrovnané první desetiminutovce se Oceláři začali prosazovat, ale v cestě k prvnímu gólu stála nepřesná střelecká muška. Proto na ukazateli skóre svítí dvě nuly.

Hráči nám vyjeli na led, za malou chvíli odstartuje druhá třetina. Kdo bude lepší?

20:01

20:45
    Tak druhá třetina začala obrovskou šancí Ocelářů! Polanský zpoza branky našel v levém kruhu Adamského a ten rychlou střelou zápěstím do slova trefil gólmana Karhunena!

21:03
    Polanský něco udělal, ale co? To nebylo vidět ani na opakovacích záběrech. Za hrubost byl vyloučen Jiří Polanský na dvě minuty.

21:27
    Dalším potrestaným je Vladimír Dravecký za podražení. Domácí mají 96 sekundovou výhodu o dvou hráčích.

22:04
    Ocelářům se podařilo vyhodit puk za modrou čáru, úspěšným byl Marcinko.

22:47
    Po přihrávce zpoza brány byl blízko prvnímu gólu Tanus, ale jeho parádní střelu z mezikruží fantasticky vyrazil Bartošák!

23:33
    Třinec dvojnásobné oslabení přežil bez inkasované branky.

24:11
    Na druhé straně se uvolnil Dravecký, první střelou trefil pravou tyč a druhou orazítkoval spodek levé tyče!

24:46
    Nahození Teppa od modré končí v Bartošákově výstroji.

25:44
    Lahtinen se protančil do útočného pásma, přenechal puk Ylönenovi, který však nezakončil přesně.

25:59
    Třinec čeká další hra v oslabení. Na dvě minuty za podražení byl vyloučen Marian Adámek.

26:38
    Stránský ve spolupráci s Marcinkem vyhodili puk za finskou branku.

26:50
    Adamský získal špatnou rozehrávku Finů a jel sám na branku, střelou bekhendem na Karhunena nevyzrál.

27:44
    Dvakrát nepříjemně od modré vypálil Jürgens, ale v obou případech netrefil branku.

28:04
    Při další střele, tentokrát z levého kruhu, brankář Bartošák vyhodil branku z pantů. Komerční přestávka.

28:45
    Nahození Chmielewského zpoza brány se snažil tečovat před Karhunenem Ondřej Kovařčík, do puku píchl, ale kotouč nedokázal poslat za záda domácího gólmana.

29:24
    Oceláři zavřeli pelikány v jejich třetině, Hrehorčák střelou z pravého rohu donutil k zásahu Karhunena.

29:58
    Stránský přihrál z pravého rohu na vrchol kruhu Hrňovi, třinecký útočník se z voleje opřel do puku, jenže trefil pouze brusle bránícího protihráče.

31:07
    Bartošák schoval nahozený kotouč pod lapačku a když nikdo nejel, zkusil ho rozehrát. Puk se však postaral o překvapení a začal se koulet do branky! Bartošák rychlým skokem puk zachytil ještě před lajnou!

32:26
    Obrovská šance Pelicans. Aaltonen zůstal sám u levé tyče, překonal Bartošáka, ale puk naštěstí nabral směr mimo branku a proklouzl kolem pravé tyče třineckého gólmana.

32:47
    Stránský se rozjel s pukem po levé straně, o brusle obránce soupeře přihrál do jízdy Hrňovi a třinecký útočník střelou bekhendem z druhé vlny donutil k zásahu gólmana Karhunena.

34:34
    Ylönen zavezl puk po pravém křídle do útočného pásma, navázal na sebe bránícího hráče a přihrál volnému Lehtinenovi. Ten se rozhodl pro střelu mezi nohami třineckého hráče, skulinku našel, ale Bartošákův beton neprostřelil.

35:19
    První přesilovku si zahrají Oceláři. Hannes Björninen osekával Adámka, rozhodčí ho při tom viděli a následoval trest. Dvě minuty pro hráče Pelikánů.

35:54
    Domácím se podařilo dostat kotouč z obranného pásma.

36:16
    Pomalý kotouč, vyhozený domácím hráčem, musel vyhodit z obranného pásma brankář Bartošák. Po odpalu ho trefil do hlavy domácí Vartiainen. Oba po nárazu pokračují ve hře.

36:26
    Hrňa po úspěšném buly nastartoval své rychlé nohy a střelou zápěstím k pravé tyči zkusil překvapit Karhunena.

37:05
    Na druhé straně jeli domácí dva na jednoho a Bartošák fantastickým zákrokem dokázal vyrazit gólovou střelu domácího hráče.

37:27
    Domácí hráli chvíli v šesti a Třinec má výhodu další přesilové hry. Trest odsedí Jonatan Tanus.

37:49
    Chmielewski vypálil z levého kruhu pod břevno, ale Karhunen vložil do střely rameno a puk vyrazil nad bránu do ochranné sítě.

38:10
    Chmielewski připravil křížnou přihrávkou od levé tyče šanci pro Polanského, ale ten v klíčové chvíli promáchl.

39:10
    Odstartovala poslední minuta, třineckým hráčům se přesilovka nedaří.

40:00

Ani ve druhé třetině jsme gól neviděli, přesto šance měli oba týmy, jenže bez přesné střely nemůže padnou gól. O bodovém rozdělení tak rozhodne třetí část hry.

Blíží se nám start třetí třetiny. Hráči vyjeli na hrací plochu, v půlkruhu je i čtveřice rozhodčích. Za malou chvíli začneme.

40:01

40:47
    Douderovo nahození od levého mantinelu Karhunen vyrazil betonem do druhého rohu. Následné nahození Galvinše od modré čáry skončilo ve výstroji finského brankáře.

41:33
    Kinnunen vystřelil od modré, Bartošák puk vyrazil, na druhé straně se o něco podobného pokusil Gernát, ale jeho střelu zneškodnil brankář Karhunen.

42:29
    Třinečtí ujeli do přečíslení tři na dva, Stránský se rozhodl situaci řešit sám, jeho střela z levého kruhu proletěla vedle pravé tyče.

43:13
    Polanský podrazil u mantinelu Vartiainena a Třinec bude hrát další oslabení.

44:05
    Pelicans Lahti právě vstřelil branku! Domácí využívají přesilovku. Třinečtí obránci nechali mezi kruhy volného Top Scorera HANNESE BJÖRNINENA, který bleskovou střelou poslal Lahti do vedení 1:0! Asistence: Juhamatti Aaltonen, Valtteri Merelä.
    44:05 BJÖRNINEN - 1:0

45:16
    Po přihrávce od pravého mantinelu se Gymer snažil u bližší tyče zakončit klouzající se puk do Bartošákovy branky, ale přes beton třineckého gólmana puk neprošel.

46:01
    Michal Kovařčík s Chmielewskim jeli v situaci dva na dva, Kovařčík se rozhodl ještě přihrávat, ale puk mu sjel od hokejky.

47:12
    Adamský udělal Jaakolovi kličku, ten ho vzápětí podrazil a Oceláři budou mít po komerční přestávce možnost na vyrovnání. Na dvě minuty za podražení si půjde sednout Topi Jaakola.

48:32
    Michal Kovařčík zavezl puk středem do útočného pásma a následně donutil gólmana k zákroku. Vhazování před domácí brankou.

49:21
    Kundrátkovu střelu Karhunen vyrazil a domácí jsou v plném počtu.

50:20
    Polanský mezi kruhy přidržel Tanuse a jde sedět na dvě minuty za držení hole.

50:28
    Adamský ujel domácím obráncům a v klíčové chvíli ho fauloval Topi Jaakola. Třinec má výhodu trestného střílení.

50:28
    K penaltě se postavil Matěj Stránský, zkusil poslat Karhunenovi kotouč pod betony, ale finský gólman jeho úmysl vystihl a puk schoval pod betony.

51:43
    Domácí se trochu šťastnou kombinací ocitli u zakončení, jenže Hari, který byl sám před gólmanem, nedokázal zvednout puk a Bartošák už veděl, co s kotoučem udělá.

52:23
    Polanský je na ledě, Třinec je kompletní.

52:53
    Lehký polovysoký pokus Chmielewského od levého mantinelu končí v Karhunenově lapačce.

53:29
    Hladonik z ničeho nic poslal kotouč zpoza branky na Karhunena, ten měl co dělat, aby mu puk nespadl za brankovou čáru, ale nakonec ho udržel ve výstroji.

53:47
    Po střele Musila od modré čáry zazvonila pravá tyč domácí branky.

55:29
    Závar před Karhunenovou brankou, Chmielewski s Ondřejem Kovařčíkem se snažili dorazit puk za brankovou čáru po přihrávce Draveckého, ale neuspěli.

56:31
    Blížil se vrchol třetí třetiny, očekávali jsme snahu o vyrovnání, místo toho přišel trest za nedovolené bránění pro Tomáše Marcinka, který nejspíš trefil v brankovišti domácího gólmana.

57:11
    Po křížné přihrávce Aaltonena pálil z první Tanus, Bartošák jeho pokus vyrazil.

58:07
    Poslední dvě minuty do konce třetí třetiny a Třineští vyhazují puk přes všechny čáry.

58:39
    Marcinko už je na ledě a Oceláři se mohou pokusit o vyrovnání.

58:54
    Střela Stránského z pravého kruhu skončila v lapačce brankáře Karhunena.

58:54
    Trenér Varaďa si vzal oddechový čas.

58:54
    Brankář Bartošák zamířil na střídačku, Třinečtí budou hrát následující sekundy s šesti hráči v poli.

59:58
    Oceláři zcela zamkli svého soupeře před vlastní bránou, jenže střely od modré v podání Kundrátka neohrozily Karhunena v bráně, stejně jako závěrečný pokus Chmielewského z levého kruhu.

Domácí při své premiéře v Lize mistrů slaví tříbodové vítězství. Oceláře udolali gólem Björninena v přesilové hře 1:0. Třinečtí si po celé utkání vytvářeli šance, ale jak se říká, bez gólu se nevyhrává.

Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen brankář Lahti Pelicans Tomi Karhunen.

Oceláři se loučí se svými fanoušky. Opět se shledají zítra na letišti v Helsinkách, odkud pocestují k nedělnímu duelu do Minsku. Domácí přivítají v Lahti švýcarské Lausanne.

Páteční smolný den se blíží ke svému závěru. Z finského Lahti vám přeji krásný víkend a s úsměvem do nedělního zápasu. Od klávesnice se s vámi loučí Igor Mainka. (20:52:41)