Pardubice – Dukla Praha 3:1 (kon.) | Vyšehrad – Třinec 1:2 (kon.) | Brno – Líšeň 2:0 (kon.)
Prostějov – Varnsdorf 3:2 (kon.)
konec
FC Zbrojovka Brno
2:0 (1:0)
SK Líšeň
Sobota 14.09.2019, 13:00 • Městský fotbalový stadion Srbská, Brno • FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA • 8. kolo
Předzápasové kurzy: 1.33 5.44 7.96
   
  Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.
   
  Vítám všechny fanynky a fanoušky fotbalu! Po reprezentační pauze se vrací zpět klubový fotbal a hned první hrací víkend po pauze jsou na noze všichni fanoušci v Brně. V rámci FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY je totiž v sobotu po poledni na programu hojně očekávané derby mezi domácí Zbrojovkou Brno a hostující Líšní.
   
  FC Zbrojovka Brno

  Někdejší prvoligista zažívá opět stejně jako loni nepovedený vstup do sezóny, kterému se chtěl vyhnout. Přitom v loňské sezóně byl postup do baráže trochu zázrakem, po skvělém jaru si jej však Brňané zasloužili a nakonec do poslední chvíli bojovali s Příbramí.

  Letos se však motory týmu opět zasekly hned na startu. Zbrojovka má na svém kontě jen dvě výhry a hned čtyři porážky, a k tomu všemu porážku na Dukle. Nic moc bilance po sedmi kolech. V tabulce jí patří až osmé místo, dokonce jednu příčku právě za svým městským rivalem.

  Domácí na konci srpna opět mohutně posilovali, když nejprve přišel útočník Jan Pázler a následně během reprezentační pauzy také obránce Michal Šmíd a odchovanec Ondřej Vaněk. Uvidíme, zdali oba budou hrát v sobotu, nicméně je to velmi pravděpodobné.
   
  SK Líšeň

  Hosté z východu Brna jsou úkazem začátku letošního ročníku F:NL a jasným příkladem toho, že peníze nejsou vše. Marvani, jak si klub přezdívá, loni vyhráli MSFL, když o postupu rozhodli v posledním kole, a do druhé nejvyšší soutěže šli se skromnými cíli a hlavně jedním přáním – udržet se. Zatím mají nakročeno velmi dobře, na svém kontě mají stejnou bilanci jako Zbrojovka, tedy 2-4-1, přičemž doma jsou neporaženi a jediná porážka přišla v Jihlavě.

  Také hosté v reprezentační pauze posilovali, a to výhradně za obranném postu, kde Líšeň letos nejvíce tlačí bota. Ze Sokolova přišel Ševčík, z prvoligového Zlína pak Bačo. V tabulce jsou hosté, jak bylo zmíněno, na 7. místě, přičemž na svém kontě mají 10 bodů stejně jako Zbrojovka.
   
  Hostování a přestupy na trase Zbrojovka – Líšeň

  Úvod sezóny skvěle vyšel Davidu Krškovi v barvách Líšně, ovšem po třech kolech se přesunul právě do kádru Brna, kde odchovanec Zbrojovky nově hraje na přestup. Opačným směrem mířil na půlroční hostování mladík Martin Zikl a v reprezentační pauze také obránce Ondřej Vintr. Jeho bratr Marek hostuje v Líšni už od začátku soutěže, dal tři branky, kterými vždy zařizoval zisk minimálně bodu. Posledním z řad Brna v dresu Líšně byl Dominik Kříž, ten se ale před týdnem přesunul do Příbrami.

  Je jasné, že vyjma Kršky nikdo ze zníměných hráčů v dnešním vzájemném zápase nebude moci hrát.
   
  Úvodní sestavy:

  FC Zbrojovka Brno: Floder – Sedlák, Šmíd, Kryštůfek, Eismann (C) – Štepanovský, Bariš, Vaněk, Šumbera – Růsek, Pázler.
  Náhradníci: Halouska – Černín, Pavlík, A. Fousek, Krška, Magera, Přichystal.

  SK Líšeň: Šustr – Bačo, Hlavica (C), Jeřábek – Reteno Elekana, Ad. Čermák, Minařík, O. Ševčík, Bednář – T. Machálek, Hladík.
  Náhradníci: Vítek – Fila, Rolinek, Demeter, Málek, Suchý.

  Rozhodčí: Klíma – Kotalík, Pečenka.
   
  O dnešní zápas byl v Brně obrovský zájem, uvidíme, kolik diváků dnes skutečně dorazí. Zbrojovku čeká brněnské derby po 30 letech.
   
  Oba celky nastupují na slušně zaplněný stadion na Srbské. Domácí hrají v červeném, hosté v bílém.
   
  1
  Utkání právě začalo.
   
  1
  Domácí fotbalisté uvedli míč pohybu, duel začal! Dopředu hned směřoval dlouhý nákop, ale Jeřábek jej odvrátil. Hosté se vydali do protiakce, ale kolmice na Hladíka byla dlouhá.
   
  2
  Antonín Růsek se hnal za míčem po levém křídle, ale soupeř jej dobře odstavil.
   
  2
  Další akci už ale museli hosté za cenu faulu, kapitán Hlavica uviděl hned v úvodu duelu žlutou kartu.
   
  3
  První zajímavá akce Zbrojovky. Po centru z pravé strany si na míč naběhl Šumbera, do míče se opřel z voleje, ale poslal jej jen do boční sítě. Na Srbské to poprvé zašumělo.
  3. Šanci měl Šumbera
   
  4
  Marvani byli u míče, ale nic zajímavého nevymysleli. K centru se sice dostal na levé straně Jeřábek, ale Floder si míč pohodlně sebral do svých rukavic.
   
  5
  Opět směřoval do vápna hostů centr zprava, jenže Růskův balón našel jen Retena. Odražený míč chtěl napálit za vápnem novic Vaněk, rána mu však vůbec nesedla.
   
  6
  Před Vaňkem se otevřela po rychlé kombinace celá pravá strana na útočné polovině. Domácí záložník se hnal vpřed a chtěl najít centrem na zadní tyči úplně volného nabíhajícího Pázlera, ale svůj pas hodně přetáhl.
   
  7
  Domácí jsou podle očekávání v prvních minutách duelu aktivnější, hosté však sympaticky brání a navíc stíhají vysunovat svůj presink.
   
  8
  A když přijde chyba, tak i zaútočit. Nebezpečný přízemní centr zleva vyslal Hladík, ale nikoho v bílém nenašel, dobíhající Reteno míč nezachytil. Následně centroval právě Elekana, avšak jen na hlavu Kryštůfka.
   
  9
  Několik nepřesných nákopů na obou stranách, hra se hodně kouskovala. Až nyní si vzal míč Reteno, obešel několik hráčů ve středu a byl faulován. Standardní situace Líšně.
   
  10
  Ta se ale vůbec nepovedla, na zadní tyči Eismann zkušeně uhlídal Jeřábka a ten se k míči nedostal. Floder vykopává.
   
  11
  Štepanovský, Sedlák a Vaněk dobře vykombinovali beky na pravé straně, centr posledního jmenovaného ale trefil jen Čermáka. Odražený míč si vzal Bariš, střílel ale jenom nad branku.
   
  12
  Další akce Brna na levé straně končí opět sraženým centrem, bude z toho premiérový rohový kop.
   
  13
  Jeřábek na přední tyči možná trochu vystrašil Šustra, ale míč nakonec odvrátil vedle branky. Akce se opakovala a opět po sraženém centru bude Brno zahrávat třetí roh v řadě.
   
  14
  A čtvrtý roh. Vaňkův centr jen nebezpečně protétl a centr byl opět sražen na roh.
   
  15
  Série rohových kopů pokračuje. Bariš se sice zbavil kličkou soupeře, ale špatně odcentroval a míč se od jednoho z hostů odrazil do zámezí.
   
  16
  Nakonec domácí zahrávali neuvěřitelný šestý rohový kop v řadě po dalším zásahu Šustra u tyče, gólman Líšně si však míč při posledním centru sebral a definitivně končí tlak Zbrojovky.
   
  17
  Domácí se dostali opět do útoku, ale obě akce zastavila nepřesná přihrávka. Líšeň otáčí hru.
   
  18
  Kousek před vápnem byl faulován jeden z hostů, když jej k zemi poslal Sedlák. Zajímavá standardní situace pro marvany.
   
  19
  Exekuce se chopil Hladík, jenže trefil jen spoluhráče prodlužícího zeď. Domácí míč odkopli a ten je tak u brankáře Šustra.
   
  20
  Další zajímavý centr směřoval do vápna domácích zprava, ale Kryštůfek byl na místě, aby míč odvrátil. Jeřábek poté vlétl do Růska a je pískán faul.
   
  21
  Guy Reteno Elekana se zprava zajímavě prosmýkl na střed hřiště a už se blížil k hranici vápna. Nakonec se rozhodl pro ránu levačkou, ta mu však vůbce nesedla.
   
  22
  Eismann vyrobil šílenou hrubku v obraně, když dopředu vyslal Machálka. Ten šel se spoluhráčem do akce dva na dva, zkusil kličku obránci, po níž upadl, ale faul se nepískal.
   
  23
  Brno právě vstřelilo branku!
  A tak jdou domácí v brněnském derby do vedení! Znovu přišla nenápadná akce, ale naprosto skvělá přihrávka. Kryštůfek vytáhl hru středem a v pravou chvíli načasoval kolmici mezi stopery na rozběhnutého JANA PÁZLERA, který zakončil tváří v tvář Šustrovi neomylně levačkou na zadní tyč – 1:0!
  23. Jan PÁZLER - 1:0
   
  24
  Hosté mohli bleskově vyrovnat! Na rohový kop si naskočil hostující obránce Ševčík, kterého Zbrojovka nepokryla, a novic v sestavě Líšně trefil břevno!
  24. Obrovskou šanci měli hosté
   
  25
  S šancemi pokračujeme. Vaněk se zjevil za obranou, kde so křikl o přihrávku, ale tu nedostal do únik. Obránce se stačil vrátit, přesto přes něj domácí záložník vystřelil, leč jen do rukavic Šustra.
  25. Velkou šanci měli Domácí
   
  26
  Domácí vybojovali rohový kop, ale tentokrát se žádná série konat nebude, protože hosté jej zneutralizovali už na přední tyči. Poté se navíc ve středu hřiště pískalo a hrát bude Líšeň.
   
  28
  Po šancích sledujeme trochu hlušší pasáž hry, na obou stranách jsou k vidění útočné fauly a ani jeden z týmů se nemůže dostat do kombinace.
   
  29
  Přesto nakonec do vápna pronikl Růsek, který obránce zamotal hlavou a dobře odcentroval do ohně, jenže našel jen připraveného Bednáře, který míč odvrátil.
   
  30
  Po půlhodině hry hosté opět v útoku, jenže Machálek v náběhu nedostal přesný pas a míč nezachytil ani přes veškerou snahu ve skluzu.
   
  31
  Štepanovský si nabíhal na centr zprava, ale hlavou jej minul, přesto se do míče opřel Růsek. Míč tlačil z voleje k tyči, nicméně zhruba o dva metry minul.
   
  32
  Hra opět přerušena, když byl ve středu hřiště faulován Čermák. Nakonec vyslal dlouhý pas vpřed Hlavica a bude z toho rohový kop.
   
  33
  Hostům ale rohový kop vůbec nevyšel, centr už během letu opustil hrací plochu, a míč tak bude Floder.
   
  34
  Akce Zbrojovky dobře zastavil Jeřábek, ale Hladíka do úniku nevyslal. Další akci Brna zastavuje ofsajd.
   
  35
  Dlouhý míč měl na levé lajně najít nabíhajícího Bednáře, ten ale nezpracoval. Líšeň je však nyní o něco aktivnější.
   
  36
  Domácí se nyní zatáhli a stále vyčkávají, co hosté vymyslí. Ti však zatím míče pouze nakopávají a maximem byla rána Retena do soupeře.
   
  37
  Jenže stačil jeden brejk a málem to bylo o dvě branky. Pázler vyrazil dopředu po pravé straně a byla z toho akce tři na jednoho. Přihrávka nakonec směřovala na Růska, který o milimetry minul pravou tyč. Šustr šel na druhou stranu, a tak byl při celé situaci ze hry.
   
  38
  Reteno je hodně aktivní a znovu se prosmýkl obranou, z jeho práce těžil Machálek. Ten centroval z otočky, nicméně jen do soupeře.
   
  39
  Z levé strany o chvíli později centroval por změnu Hladík, Reteno si hledal míč na zadní tyči a po kontaktu s obráncem upadl, tady se však penalta určitě pískat nemohla.
   
  40
  Do konce půle chybí pět minut, ale hosté za poslední minuty ožili. Kromě nastřeleného břevna si však vážnější šanci nepřipravili, domácí naopak čekají na brejkovou šanci.
   
  41
  Na zemi zůstal ležet hostující Bednář, který má zdravotní potíže. Hra je přerušena, na místě je týmový lékař.
   
  42
  Bednář byl odveden za postranní čáru, ve hře však bude pokračovat. Mezitím se hrálo dál a na dobrý pas do vápna si zabíhal Růsek, jenže nakonec míč nedostihl a vykopává Šustr.
   
  44
  Střídání v týmu SK Líšeň: ze hřiště odchází Michal Bednář, přichází Jaroslav Málek.
   
  44
  Tak Bednář nakonec ve hře nebude moci pokračovat, jeho post zaujal Málek.
   
  45
  Marvani se dobře vymanili z tlaku na levé straně a mohli jít do brejku, jenže Hladík opět nedostal přesný pas do běhu.
   
  45+1
  Nastavují se dvě minuty.
   
  45+2
  Hlavami se srazili Ševčík s Růskem a oba zůstávají ležet na zemi.
   
  45+2
  Žlutou kartu dostává Guy Reteno Elekana (SK Líšeň).
   
  45+2
  Hosté se v závěru půle drží v kombinaci, ale šance už asi nepřijde.
   
  45+3
  První poločas skončil.
   
  První půle je za námi, do kabin odcházejí spokojenější v derby zatím domácí. Ti se dostali do vedení po akci Kryštůfka s Pázlerem, kdy druhý jmenovaný zakončil svůj únik ranou na zadní tyč. Hosté mohli kontrovat Ševčíkem, ale ten trefil hlavou jen břevno a následně marvani přežili ještě několik velkých šancí Brna.
   
  Druhý poločas začne přibližně v 14:05.
   
  46
  Začal druhý poločas.
   
  46
  Střídání v týmu SK Líšeň: ze hřiště odchází Václav Minařík, přichází Martin Rolinek.
   
  46
  Hosté udělali do druhé půle svou druhou změnu a poločas načali s míčem u nohy.
   
  47
  Sedlák centroval jen do rukavic Šustra a z obdobné pozice Štepanovský centroval o chvíli později také nepřesně.
   
  48
  Druhá půle, tedy její úvod, je zatím hodně nepřesný z obou stran, oba celky si příliš netykají s míčem a ještě stále vlažně pokropeném trávníku.
   
  49
  Peter Štepanovský zpracoval míč a po pravé straně se hnal do akce tři na dva. Nakonec zkusil z těžkého úhlu překvapit Šustra, ale jeho polostřela polocentr skončila na tyči!
  49. Šanci měl Štepanovský
   
  50
  A opět akci Brna zastavila nejprve nepřesnost a následně faul v útoku. Líšenští jdou dopředu.
   
  51
  Pázler si řekl pohybem o míč do běhu mezi stopery podobně jako při zatím jediné brance, jenže v klíčové chvíli uklouzl, a tak jej vůbec nezpracoval.
   
  52
  Další akci Zbrojovky zastavuje zdvižený praporek rozhodčího, v ofsajdu se nacházel Šumbera.
   
  52
  Hladík ve vápně viditelně přifilmoval svůj pád po kontaktu s Kryštůfkem, na světě je další žlutá karta.
   
  54
  Skutečně zatím sledujeme nadmíru nepřesností zejména na domácích kopačkách. Za další přihrávkou se mohl hnát opět Pázler, jenže nezpracoval.
   
  55
  Hosté nebyli daleko od vyrovnání. Sražený centr zprava propadl na hranici vápna k úplně volnému Ševčíkovi, ale jeho tvrdá rána šla o pár čísel vedle branky Zbrojovky!
   
  56
  A po další skrumáži před vápnem přišla také rána z kopačky Jeřábka, ten ale mířil podstatněji dál od branky než Ševčík.
   
  57
  Tutovka domácích! Růsek zatáhl míč do vápna, přihrál pod sebe do velké šance na Šumberu, ale ten bližší tyč také minul.
   
  58
  Do útoku šli opět hosté, ale Hladíkova rána byla zblokována a nalevo volný Rolinek neuspěl kličkou přes obránce.
   
  59
  Na levé straně byl faulován Čermák, hosté budou opět zahrávat nebezpečnou standarku.
   
  59
  Centr byl příliš krátký, navíc byl hostům faulován útočný faul.
   
  60
  Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Antonín Růsek, přichází David Krška.
   
  61
  Hosté zahrávali rohový kop, který rozehráli nakrátko. Míč si navedl Hladík, který vypálil ostře pod břevno, jeden z jeho spoluhráčů však míč hlavou přizvedl nad branku.
  61. Velkou šanci měl Hladík
   
  62
  Několik vysokých míčů do vápna Líšně nenadělalo hostům sebemenší starosti, útok Brna ale pokračuje.
   
  63
  A tak šli hosté dopředu, po centru Rolinka se do zakončení tlačil Málek, ale netrefil míč ideálně.
   
  64
  Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Peter Štepanovský, přichází Jakub Černín.
   
  66
  Opět sledujeme trochu hluchou pasáž, kde se marvani snaží tvořit hru, jenže často jejich akce hazí nepřesné přihrávky.
   
  67
  Krška byl faulován na pravé straně a i když se akce dohrála, přímý kop z toho bude. Domácím se skýtá další šance.
   
  68
  Centr byl ale nepřesný a stejně tak vrácený míč vzduchem na zadní tyč. Hosté se ubránili.
   
  69
  Do rohového kopu Hladíka se opřel z voleje na hranici vápna Ševčík, akrobatické zakončení ale letělo vedle svatyně soupeře.
   
  70
  Velká šance hostů! Ti šli dva na dva, Hladík vysunul za obranu Rolinka, který sice udělal brankáři Floderovi kličku do strany, jenže se sám vyhnal do autu. Tohle asi mělo být řešeno přímo střelou...
  70. Velká šance hostů
   
  71
  Šumbera v rychlé akci na druhé straně hledal před brankou volného Pázlera, ale Hlavica se stihl vrátit a odkopl míč na roh.
   
  71
  Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Jan Pázler, přichází Lukáš Magera.
   
  71
  Střídání v týmu SK Líšeň: ze hřiště odchází Ondřej Ševčík, přichází Adam Fila.
   
  72
  První rohový kop domácích se opakoval, naopak ten druhý už nenadělal hostům starosti.
   
  73
  Reteno se po přihrávce Hladíka na pravé straně zbavil Eismanna, ale centroval pod sebe jen na kopačku soupeře.
   
  74
  Hosté už se chtěli řítit do rychlého brejku, nakonec jim však byl odpískán útočný faul. U míče Zbrojovka.
   
  75
  Obránce hostů Jeřábek dobře zastavil přihrávku mezi obránci na Mageru, čímž pomohl Šustrovi, který vybíhal, ale pak míč málem ztratil. Pokud byl byl o míč obrán, domácí hráč by zakončoval do prázdné branky.
   
  76
  Reteno na pravé straně dobře pokryl míč před Šumberou, ten jej fauloval. Domácí jsou s výrokem sudího hodně nespokojení.
   
  77
  Žlutou kartu dostává Šimon Šumbera (FC Zbrojovka Brno).
   
  78
  Hosté rozehráli nakrátko, Reteno narazil Hladíkovi a jeho centr byl sražen na rohový kop.
   
  79
  Centr tolik nebezpečí nepřinesl, nicméně následně Fila upadl ve vápně po kontaktu s Floderem. Penaltu ale rozhodčí neodpískal.
   
  80
  Eismann se po narážečce uvolnil na levé straně, jenže centr mu vůbec nevyšel a poslal jej do autu.
   
  81
  Na dnešní utkání bylo vydáno 8122 vstupenek.
   
  82
  Hosté už vrhají poslední zbytky sil do útoku. Marvani se snaží vytvořit si tlak a usadit se na polovině soupeře.
   
  83
  Reteno sice přes soupeře neprošel, ale následně se do míče ostře opřel Čermák, který však blokujícího soupeře nepropálil
   
  84
  Další rána Čermáka už šla na branku, nicméně gólman Floder byl připraven, protože rána šla doprostřed branky.
   
  84
  Brno právě vstřelilo branku!
  Domácí přidávají druhý gól a zdá se, že je hotovo. Nutno podotknout, že šlo o výstavní branku. Kapitán Eismann se protáhl po levé straně, tentokrát mu centr vyšel a ve vápně našel volného LUKÁŠE MAGERU, který se opřel do parádních nůžek a míč poslal přesně k tyči. Šustr zůstal zmražen na čáře – 2:0.
  84. Lukáš MAGERA - 2:0
   
  86
  Hosté už na zdramtizování nemají moc času, navíc teď přišel další útočný faul a domácí s rozehrávkou rozhodně nebudou pospíchat.
   
  87
  Domácí opět mohli mít brejk, ale nejprve nepřesně přihrál Šumbera a následně byl od míče odzrobejn skluzujícím soupeřem Bariš.
   
  88
  Šumbera na pravé straně opět v souboji s Retenou, tentokrát rozhodčí odpískal faul hostujícímu hráči.
   
  89
  Sedlák v samém závěru fauloval na hranici vápna soupeře a uviděl žlutou kartu. Líšeň může snížit z přímého kopu.
   
  90
  Nastavují se tři minuty,
   
  90+1
  Hladík tentokrát tvrdou ranou zeď propálil, ale Floder podržel Zbrojovku a na zadní tyči dobře zasáhl. Dorážet chtěl Fila, jenže místo míče trefil nohu soupeře.
  90+1. Přímý kop Líšeň
   
  90+2
  Reteno ostře centroval do vápna, nikoho v bílém však nenašel a brankář Floder si míč opět sebral.
   
  90+3
  Konec zápasu.
   
  Utkání je u konce! Brněnské derby zvládla lépe Zbrojovka, která v každé půli dala jednu branka a nakonec vítězí nad Líšní 2:0.

  Ve druhé půli se hosté hnali za vyrovnáním, ale šance končily zblokovanými střelami nebo ránami nad. V té největší pak sice Rolinek udělal kličku brankáři, ale vyhnal se do autu. Definitivivní pojistku přidal v závěru Magera, který vystřihl úchvatné nůžky. Za hosty ještě mohl snížit Hladík, jenže Floder jeho přímý kop vyrazil a po zásluze si připsal čisté konto.
   
  Držení míče: 52 % : 48 %.
  Střely na branku: 4:2. Střely mimo: 3:5. Rohy: 9:5. (14:56:28)

  Daniel Kinc

  Branky: 23. Pázler, 84. Magera

  Karty:   77. Šumbera (BNO) – 2. Hlavica (LIS), 45+2. Reteno Elekana (LIS), 52. Hladík (LIS)


  Držení míče: 52 % : 48 %.
  Střely na branku: 4:2. Střely mimo: 3:5. Rohy: 9:5.
  FC Zbrojovka Brno: Floder – Sedlák, Šmíd, Kryštůfek, Eismann (C) – Štepanovský (64. Černín), Bariš, Vaněk, Šumbera – Růsek (60. Krška), Pázler (71. Magera).
  Náhradníci: Halouska – Černín, Pavlík, A. Fousek, Krška, Magera, Přichystal.

  SK Líšeň: Šustr – Bačo, Hlavica (C), Jeřábek – Reteno Elekana, Ad. Čermák, Minařík (46. Rolinek), O. Ševčík (71. Fila), Bednář (44. Málek) – T. Machálek, Hladík.
  Náhradníci: Vítek – Fila, Rolinek, Demeter, Málek, Suchý.

  Rozhodčí: Klíma – Kotalík, Pečenka

  Diváci: 8122