Česko – Řecko 1:1 (kon.) | Černá Hora – S. Makedonie 1:2 (kon.) | Finsko – Malta 4:0 (kon.)
Dánsko – Sev. Irsko 2:1 (kon.) | Skotsko – Litva 0:0 (kon.) | Rumunsko – Ukrajina 3:0 (kon.)
Francie – Ázerbájdžán 5:0 (kon.) | Irsko – Itálie 0:0 (kon.)
Skotsko
0:0 (0:0)
Litva
Čtvrtek 10.10.2019, 18:15 • Tynecastle, Edinburgh • Kvalifikace ME U21 • Skupina 4

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost. (20:14:50)

Střely na branku: 5:0. Střely mimo: 6:3. Rohy: 8:1. Ofsajdy: 4:0. Fauly: 16:16.

Je dobojováno! Skotové nevyužili remízového výsledku mezi Českem a Řeckem a prohospodařili šanci dostat se do čela čtvrté kvalifikační skupiny. Utkání proti Litvě bylo hodně chudé na zajímavé momenty, domácí si z vytrvalé převahy vytvořili pouze dvě šance, které v obou případech zlikvidoval gólman Krapikas. Skotové tak jsou se sedmi body druzí, přičemž Litva je se čtyřmi body a čtyřmi odehranými zápasy čtvrtá.

90+5

90+5
    Fraser Hornby nehraje moc dobrý druhý poločas. Po jeho faulu na půlící čáře se už zdá, že se v tomto duelu gólu nedočkáme.

90+4
    Jeden z mála útoků do nezformované obrany zakončoval z dálky Kelly, jenže spoluhráčem tečovaná střela skončila hodně vedle pravé tyče.

90+3
    Dlouhý nákop ze středu hřiště Skotové v předbrankovém prostoru nezastavili. Titas Krapitas si znovu dá načas s rozehrávkou.

90+2
    Hornby šel do několika kliček, ovšem po obejití několika protihráčů balón na hranici velkého vápna přeci jen ztratil.

90+1
    Nad rámec druhého poločasu je přidáno dalších pět minut.

90
    Litevci trochu nezvykle střídali před bráněním rohového kopu. Ve finále na to ale nijak nedoplatili, z celé situace resultuje odkop od Krapikasovy brány.

89
    Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Eligijus Jankauskas, přichází Pijus Širvys.

88
    Čas na vstřelení rozhodujícího gólu se Skotům rychle krátí. Do karet jim teď nehraje ani dlouhé ošetřování Ernestase Stočkūnase.

87
    Střídání v týmu Skotsko: ze hřiště odchází Allan Campbell, přichází Ewan Henderson.

86
    Znovu si Hornby úplně nezaslouží pochvalu, když si nikým nehlídán nedokázal zpracovat vysokou přihrávku, se kterou zřejmě ani nepočítal.

85
    Hornby vybíhal z ofsajdu a poté, co se vydal za odraženým míčem, se zákonitě zvedl praporek druhého asistenta rozhodčího.

84
    Kellyho centr z levého kraje hřiště letěl hodně vysoko a toho využil ke snadnému zákroku litevský brankář a kapitán v jedné osobě.

83
    Po krátkém ošetřování se znovu hraje. U míče tradičně Skotové, kteří rozhodně nezabalili snahu o rozhodnutí.
    81. Stephen Kelly (SCO)

81
    První pořádná šance ve druhé půli! Middleton na pravé straně obešel Milašiuse i Šešplaukise. Ve vápně dal míč pod sebe, jenže Kellyho střela placírkou nebyla dostatečně utažená do protipohybu zasahujícího Krapikase.

80
    George Johnson si vynutil faul vedle vlastní šestnáctky a sám se postará o nákop na útočnou polovinu Skotů.

79
    Čerstvý Connor McLennan natáhl krok na levé straně, jenže Holtby ani nikdo jiný na jeho pobídku před branku nedosáhl.

78
    Míč si postavil Glenn Middleton, jenže technickým pokusem o velký kus minul vzdálenější horní roh Krapikasovy brány.

77
    Hornby přenesl hru na pravou stranu, kde byl u rohu vápna podražen Middleton. Krapikas bude čelit zajímavé standardní situaci.

75
    Renatas Banevičius nezkrotil balón, jenž mu utekl za pravou postranní čáru. Vhazovat bude Daniel Harvie.

74
    McLennan dostal míč doběhu na levé křídlo, kde absolvoval důrazný souboj se Stočkūnasem. Ten byl posouzen právě jako faul skotského mladíka.

73
    Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Justinas Marazas, přichází Renatas Banevičius.

72
    Skotové mají posledních dvacet minut k tomu, aby dnes otevřeli skóre a zároveň se posunuli do čela tabulky čtvrté kvalifikační skupiny, ve které jim zahrála do karet remíza mezi Českem a Řeckem.

71
    Následná standardní situace byla rozehraná na zadní tyč, jenže McLennanovi chyběl metr k tomu, aby zabránil balónu vycestovat do zámezí.

70
    McLellan byl hned během zpracování důrazně atakován Titasem Milašiusem, jenž se stává šestým hráčem napomenutým žlutou kartou.

69
    Laciná ztráta od rozehrávajícího Ernestase Stočkūnase dává Skotům další příležitost k útoku do zformované obrany.

68
    Harvieho dalekonosný centr Krapikas raději jenom vyboxoval, nicméně jeho spoluhráči už Skoty k balónu nepustili.

66
    Po řadě nepřesností od obou jedenáctek vhazuje z obranné poloviny domácí kapitán Ross McCrorie.

65
    Fraser Hornby byl během krátké chvíle už potřetí načapán v ofsajdovém postavení.

64
    Střídání v týmu Skotsko: ze hřiště odchází Kyle Magennis, přichází Stephen Kelly.

63
    A znovu je pískáno, protože Antanavičiuse ve středu hřiště nedovoleně zastavil skotský středopolař Allan Campbell.

62
    Hra je stále prošpikovaná velkým počtem větších či menších faulů. Tím posledním se vůči Marazasovi provinil Gilmour, nicméně se tak stalo daleko od obou branek.

61
    Litevci se pokusili využít domácí ztráty míče, jenže Jankauskasova střela zpoza vápna byla hodně nepřesná.

60
    Edvinas Kloniūnas si u středového kruhu pomohl faulem na Hornbyho. O rozehrávku na Johnstona se pak postaral Campbell.

59
    Střídání v týmu Skotsko: ze hřiště odchází Lewis Ferguson, přichází Connor McLennan.

58
    Krapikas vyběhl z branky, aniž by zasáhl míč. Obránců Litvy však bylo ve vápně dostatek a dokázali vytlačit Skoty mimo pokutové území.

57
    Ani po změně stran to není žádná světoborná podívaná. První gól zápasu je i v sedmapadesáté minutě v nedohlednu.

56
    Middleton si ve vápně neúspěšně narazil se spoluhráčem a pak se dopustil neoddiskutovatelného faulu na Antavičiuse.

54
    Další ofsajd, ve kterém zůstal skotský útočník Fraser Hornby.

53
    Jankauskas zprava přihrál před vápno, kde Justinas Marazas příliš podebral balón při střele a poslal ho několik metrů nad branku.

52
    Narážečku mezi Magennisem a Fergusonem překazil pohotovým výběhem z litevské branky Titas Krapikas.

51
    Hornby si zabíhal za obranu, jenže byl pomezním arbitrem viděn v postavení mimo hru.

50
    Middleton během rychlého postupu nepřesně přihrával doleva na Hornbyho. Litevci akci zbrzdili a posléze definitivně zastavili.

49
    I zkraje druhé půle působí litevská obrana velice jistě. Poté, co zvládla zastavit další domácí akci, vhazuje Milašius.

48
    Co se ale změnilo, je počasí. Trávník je skrápěn velice silným deštěm, který teď doprovázel neúspěšný roh Skotů.

47
    Ani jeden z trenérů před začátkem druhého poločasu nestřídal, takže na obou stranách pokračují původní základní jedenáctky.

46

Je za námi první poločas, ve kterém se moc zajímavých situací neudálo. Za zmínku stojí jenom Hornbyho šance z patnácté minuty, kterou Krapikas vyrazil. Jinak to byl hlavně boj plný ostrých zákroků a zasloužených žlutých karet. Doufejme, že druhá půle bude o něco málo atraktivnější.

45+2

45+2
    Ani z tohoto mráčku ale nezapršelo, nezachycený centr Glenna Middletona proletěl až do zámezí.

45+2
    Odchod do šaten se ještě trochu odkládá. Horby byl během rychlého protiútoku faulován Milašiusem, takže se bude konat ještě jedna standardka.

45+1
    Litva se těsně před pauzou poprvé usadila u soupeřovy šestnáctky. Pracně vybojovaný roh zrealizoval Mėgelaitis, ovšem domácí se bezpečně ubránili.

45
    Nastavuje se symbolická jedna minutka.

44
    Oba týmy si navzájem nic nedarují. Tentokrát to s důrazem ve středu hřiště přehnal Ferguson, který zajel do Šešplaukise.

43
    Krapikas výborně přečetl přízemní pas napříč jeho malým vápnem a nepustil balón k zadní tyči.

42
    Johnson byl dohrán Marazasem, aby o pár vteřin poději pro změnu Magennis stáhl na trávník Milašiuse. Polští sudí si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůžou.

41
    Právě Gilmour zkusil štěstí po Hornbyho pobídce ke střele z delší vzdálenosti, ale Krapikasova branka znovu v ohrožení nebyla.

40
    Domantas Antanavičius na půlce tvrdě zajel do Gilmoura a okamžitě byl odměněn žlutou kartou.

38
    Horbyho střela z devatenácti metrů však proletěla vedle levé tyče litevské branky.

37
    Litevci pokračují v nesmírně důrazné hře. Mėgelaitis kousek před vápnem stáhl Fergusona a je z toho nebezpečný přímý kop z osy hřiště.

36
    Milašius doprovodil míč za koncovou čáru, neboť si myslel, že z toho bude odkop od branky. Rozhodčí k jeho překvapení nařídili roh, ovšem Gilmour z něj nic nevymyslel.

35
    Fraser Hornby vystartoval po brankáři Krapikasovi, který o chloupek dříve sebral míč v menším závaru, a vyfasoval zbytečnou žlutou kartu.

34
    Glenn Middleton to zkusil z úhlu rovnou na branku. Krapikas s touto variantou ale počítal a míč vyrazil do bezpečí.

33
    A další faul, kterým se v souboji s Hornbym provinil Kloniūnas. Skotové mají standardku z hranice velkého vápna.

32
    Teď už se hosté dostali k prvnímu zakončení, nicméně hlavička Edgarase Dubickase letěla vedle Doohanovy branky.

31
    Na hřišti trochu vzplály emoce, takže polský rozhodčí už raději sáhl ke žlutému potrestání Porteouse a Mėgelaitise.

31
    Po rozehrávce Milašiuse však skončil balón za koncovou čárou a zpět do hry jej pošle Ross Doohan.

30
    Naopak se píská na druhé straně. Ferguson fauloval Šešplaukise a dal hostům k dispozici standardní situaci.

29
    Ryan Porteous skončil v závaru před Krapikasem na trávníku. Hraniční zákrok jednoho z obránců ale nebyl posouzen jako faul.

28
    Dubickas zezadu nekompromisně zastavil rozběhnutého McCrorieho a může být hodně rád, že se nestal prvním žlutě potrestaným hráčem.

27
    Po centru z pravé strany sice pálil Campbell, ale nijak razantní pokus letěl přesně do místa, kde stál Krapikas.

26
    Tempo hry není bůhvíjak vysoké. Domácí se velmi komplikovaně dostávají na útočnou třetinu hřiště.

24
    Lewis Ferguson prohospodařil dobrou pozici na centr. Z pravého rohu velkého vápna z kroku nasměroval míč do náruče Krapikase.

23
    Domácí se dobře vykombinovali z obrany, jenže kvůli nepřesné nahrávce na Fergusona musí opět bojovat na vlastní polovině.

22
    Nepřesné přenesení hry k levé postranní čáře končí autovým vhazováním Ernestase Stočkūnase.

21
    Litevci malinko vysunuli obranu a rozehrávka Skotů tak začíná až od brankáře Rosse Doohana.

20
    Trochu těžkopádný útok skončil centrem z pravé, který Hornby hlavou prodloužil doleva, ovšem Glenn Middleton branku přestřelil.

19
    Karolis Uzėla zezadu stáhl Hornbyho, takže Skotové mohou poslat dlouhý nákop před Krapikase.

18
    Allan Campbell ošklivě dopadl na trávník z velké výšky. Na place už jsou členové skotského realizačního týmu.

17
    První náznak litevské akce znegoval Eligijus Jankauskas a jeho hodně nepřesný centr z levé strany. Následuje odkop od branky Rosse Doohana.

16
    Další práce pro litevského gólmana, který nadvakrát vyrazil míč na roh, z něhož vzešel útočný faul Porteouse.
    15. Fraser Hornby (SCO)

15
    Johnson zůstal po standardní situaci v pokutovém území, kde prodloužil vysoký míč za sebe, ovšem Hornby zleva Krapikase neprostřelil.

14
    Glenn Middleton měl spoustu prostoru na pravém křídle, jenže centrovaným balónem nenašel žádného spoluhráče.

13
    Middleton se uvolnil na levém křídle, nicméně centr se mu kvůli teči obránce nepovedl. Je z toho rohový kop.

12
    Skotové se nikam neženou a ve středu hřiště jen hodně pomalu rozjíždí další útočnou akci.

10
    Deividas Šešplaukis se ztěžka zvedal na nohy po nedovoleném zákroku Gilmoura. I v desáté minutě tak čekáme na první šanci.

8
    Gilmour ve středovém kruhu fauloval Jankauskase a zastavil tak rodící se protiútok Litevců, kteří se vyhnali do autu nepřesným pasem na Milašiuse.

7
    Middleton rozehrál na krátko s Gilmourem, z jehož sražené přihrávky resultuje jen autové vhazování Rosse McCrorieho.

6
    Domácí jsou od prvních minut jasně lepší. K dispozici nyní budou mít další rohový kop.

5
    Magennis získal na Mėgelaitisovi rohový kop, po kterém vznikla ve vápně série hlaviček. Ta poslední od Hornbyho ale letěla nad břevno.

4
    Gilmour však poslal svůj centr jenom do rukavic Krapikase, u kterého nebyl žádný z útočících hráčů.

3
    Glenn Middleton byl na levém křídle faulován Šešplaukisem a získal tím pro Skoty standardní situaci.

2
    O úvodní výkop zápasu se postarali hosté, kteří nastupují ve žlutozelených, zatímco domácí v modrobílých dresech.

1

Skotsko: Doohan – Ross McCrorie (C), Porteous, Johnston, Harvie – Ferguson, Campbell, Gilmour – Magennis, Hornby, Middleton.
    Náhradníci: Robby McCrorie – Rading, Maguire, Smith, McIntyre, McLennan, Kelly, Henderson.

Litva: Krapikas (C) – Stočkūnas, Kloniūnas, Uzėla, Milašius – Šešplaukis, Antanavičius, Mėgelaitis, Jankauskas – Marazas, Dubickas.
    Náhradníci: Šiaulys – Lukošiūnas, Levšin, Armalas, Kodz, Banevičius, Ramanauskas, Širvys, Kružikas.

Rozhodčí: Jakubik – Wójcik, Niemirowski (všichni POL).

Litva

Hosté by podle papírových předpokladů měli obsadit ve čtvrté kvalifikační skupině předposlední pátou pozici. Po třech odehraných zápasech se to jeví jako velice pravděpodobné, Litevci nejprve porazili 3:0 největšího outsidera San Marino, ale pak po solidním výkonu nestačili 0:2 na Českou republiku a o pár dní později padli 0:1 i v Řecku, kde inkasovali jediný gól deset minut před koncem. Ze čtvrtého místa Litevci ztrácí na baráž jen tři body, nicméně mají nevýhodu v podobě většího počtu odehraných utkání.

Skotsko

Skotové mají dobře zaděláno k tomu, aby se minimálně pokusili o první postup na evropský šampionát od roku 1996, kdy skončili na čtvrtém místě. Hned ve svém prvním kvalifikačním souboji splnili povinnost a v poměru 2:0 porazili nejslabší tým čtvrté skupiny ze San Marina. Mnohem důležitější souboj však svedli přesně před měsícem na půdě Chorvatska, kde se díky dvěma pozdním trefám Connora McLennana překvapivě radovali z vítězství 2:1 a zajistili si v dosavadní podobě tabulky druhé místo.

Všem fotbalovým příznivcům přeji příjemné chvíle při sledování textového přenosu ze zápasu kvalifikace na mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Od osmnácti hodin a patnácti minut se můžeme těšit na utkání mezi výběry Skotska a Litvy!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:15.