Junosť Minsk – Mnichov 2:3 (kon.) | Tappara – Zug 3:3 (kon.) | Färjestad – Frölunda 6:3 (kon.)
Skellefteå – Djurgården 3:3 (kon.) | Plzeň – Lausanne 1:2 (kon.) | Augsburg – Biel 2:2 (kon.)
Bern – Luleå 0:3 (kon.)
SC Bern
0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Luleå Hockey
Úterý 12.11.2019, 19:45 • Postfinance Arena • Play-off Hokejové Ligy mistrů • Osmifinále

Vítáme vás u on-line přenosu z prvního zápasu osmifinále Ligy mistrů mezi SC Bern a Luleå Hockey. Utkání začíná v 19.45 hodin v nejnavštěvovanější hale Evropy PostFinance Aréně v Bernu. Odveta se bude hrát 19. listopadu ve Švédsku. Půjde o první vzájemné zápasy historie.

SC Bern se do osmifinále Ligy mistrů dostal ze druhého místa nejdramatičtější základní skupiny E, když se na jedenácti bodech sešly první Skelleftea, druhý Bern i třetí Kärpät Oulu a o postupujících musely rozhodovat až dodatečná kritéria. Čtvrtý byl ve skupině francouzský outsider z Grenoblu.
    V domácí National League se zatím Bern hodně trápí, je až devátý se ziskem 22 bodů (4–3–4–8) pod hranou play off švýcarské elitní soutěže.

Luleå Hockey suverénně vyhrála základní skupinu C se ziskem 14 bodů za tři výhry, dvě vítězství v prodloužení a jednu prohru v prodloužení. Druhý byl ve skupině Augsburg, třetí Liberec a čtvrtý Belfast. Se zástupci české extraligy vyhrála Lulea 4:1 doma a 5:4 v prodloužení s Liberci.
    V domácí SHL je zatím Lulea pátá a drží pozici zaručující přímý postup do čtvrtfinále elitní soutěže, protože ve Švédsku hrají celky na sedmém až desátém místě ještě předkolo play off.

SC Bern: Schlegel – Gerber, Untersander, Burren, Andersson, Blum, Krueger – Moser, Arcobello, Praplan – Scherwey, Ebbett, Rüfenacht – Kämpf, Mursak, Sciaroni – Gerber, Spiller, Bieber – Berger.

Luleå Hockey: Rautio – Sellgren, Sondell, Jalvanti, Lundkvist, Engsund, Själin, Johansson – Farley, Connolly, Widing – Kovacs, Tyrväinen, Emanuelsson – Brännström, Ilomäki, Gunler – Berglund, Olausson, Fabricius.

Rozhodčí: Schrubok, Kaukokari – Kovacs, Progin.

00:01

00:17
    Hala Bernu, jindy pověstná svou návštěvností, je zatím bohužel hodně prázdná. První zápas osmifinále Ligy mistrů místní evidentně příliš netáhne.

01:21
    Hosté se pokusili o útočný výpad, nahození na bránu od modré čáry vyrazil domácí gólman Schlegel.

02:26
    Další rozehrávku, tentokrát od Sondella, domácí srazili už ve středním pásmu na vlastní střídačku.

03:19
    Blum si mezi kruhy nedokázal zpracovat vtipné uvolnění od Arcobella.

03:47
    Emanuelsson nabral rychlost na pravém křídle, ale nevytvořil si komfortní střelecký prostor a v tísni jen posunul puk do prostoru brankoviště.

04:14
    Po akci Sciaroniho se domácí usadili v útočném pásmu, Rautio tak raději přikryl kotouč do lapačky.

04:56
    Olausson chtěl zadovkou přichystat puk spoluhráči na modré, ale ten mezi tím odjel střídat, takže se hosté sami připravili o pásmo.

05:46
    Tyrväinen si sjel od modré čáry s napřaženou hokejkou mezi kruhy, ale volej po přihrávce zpoza brány netrefil čistě.

06:16
    Zakázané uvolnění hostí.

06:24
    Následuje další icing švédských hokejistů.

06:39
    Mursak chtěl překvapit Rautiu střelou z voleje, puk ale roztřásl jen boční síť.

07:20
    Zatím sledujeme oboustranné počáteční oťukávání. Zápasu trochu chybí kulisa a tím pádem i větší tempo.

08:03
    Fabricius se nedostal k dorážce střely od modré čáry. Mezi kruhy měl příliš krátkou hokejku.

08:53
    Obránci švédského celku si vyměnili puk na modré, ale následné nahození bylo hodně nepřesné.

10:01
    Máme za sebou první polovinu úvodní třetiny, zatím na gól i velké brankové příležitosti čekáme marně.

10:17
    Vyloučení v týmu SC Bern (Spiller – 2 min., hákování).

10:20
    Otevře branková stavidla zápasu první přesilová hra hostů ze Švédska?

10:41
    Domácí Bern už dvakrát vyhodil a odchází střídat.

11:17
    Ebbett vyrazil v oslabení do brejku, jeho střelu příklepem vyrazil Rautio mimo.

11:48
    Hosté se konečně usadili v útočném pásmu, ale přihrávku Connollyho dobře přečetl Blum a srazil do ochranné sítě.

11:57
    Sellgren si hned po buly sjel na střed kluziště a vystřelil. Schlegel ale byl se svou lapačkou připraven.

12:17

13:02
    Kovacsovy manévry na útočné modré čáře na Gerbera neplatily. Švýcarský bek použil hrubou sílu a vytlačil hosty z pásma.

13:29
    Berglund místo zakončení ještě z úhlu nastřeloval puk před bránu na teč, ale s tím počítali spíše domácí obránci.

14:49
    Bern rozehrává další akci za vlastní brankou...

15:02
    ...Praplan se však pokusil neúspěšně protečovat puk ve středním pásmu na Arcebolla.

16:29
    Zatím se hraje spíše v obranném pásmu domácího Bernu, ale ani hostující Luleå doposud žádnou šanci neměla.

17:12
    Do ideální střelecké pozice si sjel mezi kruhy obránce Gerber, ale nastřelil jen prvního hráče před sebou a domácí přicházejí o pásmo.

18:49
    Pomalu jsme se protrápili do závěrečné minuty první třetiny. Zatím sledujeme hodně nezáživné utkání prakticky bez šancí.

19:17
    Andersson pálil golfákem s vysokým nápřahem mimo.

19:42
    Luleå drží puk za vlastní brankou a čeká se na konec první třetiny.

20:00

První třetinu osmifinálového utkání Ligy mistrů mezi švýcarským Bernem a švédskou Luleou máme za sebou. Hraje se v komorní atmosféře a tomu odpovídá i náboj samotného zápasu. Oba gólmani jsou prakticky bez práce, a tak není divu, že po první části mohou pomýšlet na čisté konto.

Další třetina začne přibližně ve 20:29.

20:01

20:34
    Moser se snažil neúspěšně dostat do útočného pásma. Stopku mu vystavil na modré Sellgren.

20:49
    Nepřesná rozehrávka Anderssona od vlastní branky končí zakázaným uvolněním.

21:13
    Kovacs fotbalově zastavil vyhození domácích a Švédové se usadili v pásmu, ale zakončit nedokázali.

22:25
    Obrovská šance hostí. Puk se po střele a následné dorážce Olaussona potuloval po brankové čáře, než jej obránci odpálili.

22:27
    Ale pozor, situace se ještě bude zkoumat u videa, zda už kotouč nepřešel přes brankovou čáru. Teď budou hrát roli centimetry.

22:27
    Není to gól, rozhodčí rozpažují. Při Bernu teď stálo štěstí.

23:10
    Tyrväinen hezky zavezl kotouč do útočného pásma, ale švédský celek se do zakončení zatím nedostal.

23:42
    Luleå právě vstřelila branku!
    Teď už se hosté dostávají do vedení. NILS LUNDKVIST si připravil pas od kolegy na modré čáře a jeho nenápadné nahození končí až za zády Schlegela. Asistence: Joonas Jalvanti.
    23:42 LUNDKVIST - 0:1

25:01
    Bern hned zvyšuje obrátky a pokouší se o bleskové vyrovnání.

25:41
    Střelu Untersandera obránci hostí srazili do ochranné sítě.

26:16
    Domácí najednou začali napadat ve třech lidech a dohrávají každý souboj u mantinelu. Otázkou je, proč začali hrát, až když inkasovali na 0:1.

26:54
    Hosté z protiútoku zvyšují už na rozdíl dvou branek. Bekhendové nahození Emanuelssona na bránu vyrazil Schlegel pouze před ROBINA KOVACSE, který si s gólmanem parádně pohrál, potáhl si kolem něj puk na brankovišti a zakončuje do prázdné brány. Kde byli obránci?! Asistence: Einar Emanuelsson, Oscar Engsund.
    26:54 KOVACS - 0:2

27:48
    Domácí jsou na ručník. Střelu ze středu kluziště ještě Schlegel vyrazil, ale puk si jako první našel ISAC BRÄNNSTRÖM a zasunul jej za záda bezmocného gólmana. Asistence: Arttu Ilomäki, Jesper Sellgren.
    27:48 BRÄNNSTRÖM - 0:3

27:48
    Domácí gólman už toho má pro dnešek dost a po dvou slepených gólech odchází. Střídání v týmu SC Bern: ze hřiště odchází Schlegel, přichází Caminada.

28:47
    Vyloučení v týmu Luleå Hockey (Själin – 2 min., hákování).

29:49
    Bern má velkou šanci vrátit se v přesilové hře do utkání, ale zatím je na domácích vidět velká deka.

30:17
    Následuje další vyhození hostí.

30:31
    Střelu Mosera vyráží gólman Rautio do rohu. Zatím dnes chytá bezchybně.

30:47

32:20
    Domácí teď využili přesilové hry a dál se drží v útočném pásmu, ale švédská obrana je velmi pevná. Arcobello kroužil s pukem bezvýsledně.

33:01
    Po zakázaném uvolnění následuje komerční přestávka a hlavně domácí trenér Kari Jalonen má svým ovečkám co vysvětlovat.

34:03
    Luleå se opět usazuje v útočném pásmu a z poloprázdných tribun se ozývá nesmělý pískot domácích příznivců.

35:12
    Spiller zavezl kotouč po pravém mantinelu do útočného pásma, ale obránce Sondell jej zpacifikoval. Další hráč Bernu už se na puk nedostane.

36:18
    Vyloučení v týmu Luleå Hockey (Tyrväinen – 2 min., držení).

36:34
    Ebbett vůbec nepřemýšlel nad přesilovkovou kombinací, zavezl kotouč do pásma a hnedpálil švihem před obránce. Rautio měl však lapačku na svém místě.

37:16
    A když už domácí rozestavili přesilovkový vzorec, šel Scherwey do zbytečné kličky ze stoje a Bern přichází o pásmo...

37:50
    Lundkvist vyhazuje puk z pásma. Domácím se nedaří ani přesilová hra.

38:18

38:57
    Vstupujeme do poslední minuty druhé třetiny. Puk mají za vlastní brankou hosté.

39:35
    Po obrovské chybě v rozehrávce švédského celku se dostali domácí do velké šance. Praplan ještě přistrčil puk bekhendem Arcobellovi, ale ten pálí mimo. Ani nejlepšímu střelci Bernu dnes není přáno.

40:00

Hostující Luleå si v první polovině druhé třetiny vytvořila tříbrankový náskok a během druhé přestávky má nakročeno k cennému vítězství na ledě švýcarského Bernu. Švédové se prosadili hned třikrát v rozmezí čtyř minut a šesti vteřin, když postupně skórovali Lundkvist, Kovacs a Brännström. Po třetí brance už domácí gólman Schlegel opustil své brankoviště, kde jej nahradil Pascal Caminada.

Další třetina začne přibližně ve 21:22 hodin

40:01

40:32
    Arcobello zavezl puk do útočného pásma, u mantinelu odmítl obránce, ale zadovkou nikoho nenašel.

41:26
    Kämpf pálí z prostoru kruhů těsně mimo.

42:13
    Potěšitelné je, že Bern nic nezabalil a od začátku třetí třetiny je nastěhován v útočném pásmu. Dočkají se domácí fanoušci rychlé branky?

43:01
    Rüfenacht trefil Rautiu do plastronu. Hra je přerušená a hostující gólman dál sní o čistém kontu.

43:39
    Arcebollo nastřelil puk do pásma, kde ho vybojoval Moser pro Praplana. Kombinace celého útoku ale končí opět u švédského gólmana.

45:17
    Widing z protiútoku centroval bekhendem do brankoviště Caminady, ale tam nebyl žádný z jeho spoluhráčů připraven na dorážku.

47:40
    Yanik Burren nebezpečně nahazoval puk od modré čáry, jeho spoluhráči se ještě natahovali po dorážce, ale Rautio je stále nepřekonán.

48:18
    Také Caminada si na druhé straně připsal po přečíslení vynikající zákrok, když chytil střelu Fabriciuse i následnou dorážku takřka do odkryté brány. Gólman Bernu, který začal zápas na střídačce, tak ještě drží domácí naděje v trochu přijatelné míře.

48:26
    Scherwey na levém mantinelu nabral obrovskou rychlost a je faulován. Domácí pokračují ve výhodě.

49:04
    Vyloučení v týmu Luleå Hockey (Olausson – 2 min., držení).

49:38
    Burren pod tlakem udržel puk v útočném pásmu...

50:10
    ...Arcobello pálí golfákem od modré čáry mimo.

50:16
    Hosté vyhazují puk z pásma a odjíždějí střídat.

51:04

51:20
    Domácí se nedočkali snižující branky naděje ani v přesilové hře a zatím vycházejí z dnešních soubojů s gólmanem Rautiem pokaždé poraženi.

51:20
    Hostující Farley si vybruslil zpoza brány až před Caminadu, ale poté zakončil nepřesně.

53:01
    Arcobello pálí opět nepřesně, na dorážku pak nedosáhl Untersander.

54:02
    Hosté teď rozdrobili nápor Bernu a celkem poklidně drží svůj tříbrankový náskok ze druhého dějství.

54:49
    Luleå Hockey celkem v poklidu kráčí za cenným vítězstvím. Zápas se dohrává a zdá se, že Bern nemá psychické síly na zvrat. Teď se hraje v poklidném tempu.

55:39
    Emanuelsson se v rychlosti protáhl do útočného pásma. Svěřenci trenéra Jalonena jej sice zase zpacifikovali, ale potřeboval by spíše útočit.

56:01
    Connolly pálí z prostoru mezi kruhy jen do Caminady.

56:42
    Ani zkušený bernský forvard Moser neodčaroval kouzlo Rautia. Po jeho zákroku je hra přerušená a máme tu poslední komerční přestávku.

57:20
    Bern pokračuje v pěti hráčích, trenér Jalonen brankáře nechává v bráně. Jakoby i on rezignoval na závěrečný nápor.

57:29
    Po velké chybě v rozehrávce domácích se dostal do dobré palebné pozice Brännström, ale také Caminada ještě po svém nástupu na led neinkasoval. Teď měl rychlou lapačku.

58:01
    Začaly poslední dvě minuty dnešního utkání, které už se jen dohrává.

58:53
    Ilomäki se snažil protlačit před Caminadu neúspěšně, ale to už mu dneska vadit vůbec nemusí.

59:27
    Hokejisté švédského týmu drží puk v dostatečné vzdálenosti od své branky.

59:53
    Dnes už se nic nestane.

Hostující Luleå Hockey dnes udělala na půdě švýcarského Bernu první krok k postupu do čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů. Utkání, které se hrálo v komorní atmosféře, rozhodli Švédové díky třem brankám v rozmezí čtyř minut a šesti vteřin druhé třetiny, kdy se postupně trefili Lundkvist, Kovacs a Brännström. Kromě nich je hrdinou zápasu také velezkušený švédský gólman David Rautio, který si z Postfinance Areny odváží čisté konto. Odvetné utkání se hraje 19. listopadu od 18 hodin ve Švédsku.

S tímto konstatováním se pro dnešek loučím. Hezký večer a zase někdy na počtenou. (21:51:10)

Pavel Pubal

Branky a nahrávky: 24. Lundkvist (Jalvanti), 27. Kovacs (Emanuelsson, Engsund), 28. Brännström (Ilomäki, Sellgren)

SC Bern: Schlegel (28. Caminada) – Gerber, Untersander, Burren, Andersson, Blum, Krueger – Moser, Arcobello, Praplan – Scherwey, Ebbett, Rüfenacht – Kämpf, Mursak, Sciaroni – Gerber, Spiller, Bieber – Berger.

Úterý 19.11.2019
    Luleå - Bern 4:2

Branky a nahrávky: 15. Kovács (Gustafsson), 19. Ilomäki (Gustafsson, Jalvanti), 30. Ilomäki (Kovács, Sellgren), 56. Ilomäki (Tyrväinen, Kovács) – 6. Ebbett (Untersander), 20. Burren (Untersander, Ebbett)