Washington – Carolina 3:2 (kon.) | Chicago – St. Louis 4:0 (kon.) | NY Rangers – NY Islanders 1:2 (kon.)
Winnipeg – Vancouver 4:1 (kon.) | Dallas – Nashville 0:2 (kon.)
Chicago Blackhawks
4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
St. Louis Blues
Čtvrtek 30.07.2020, 00:30 • Rogers Place, Edmonton • Příprava NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 00:30.

Přeji příjemné brzké čtvrteční ráno při sledování textového přenosu ze zápasu přípravy na play-off NHL. Hokejisté Chicaga Blackhawks změří síly se St. Louis Blues. Jedná se o jediné přípravné utkání obou celků, poté už přijdou na řadu boje o Stanley Cup. NHL je zpět po více než čtyřech měsících, takže fanoušci hokeje jsou pochopitelně v očekávání. Dnešní zápas, jenž se stejně jako všechny další duely Západní konference odehraje v Edmontonu, startuje půl hodiny po půlnoci. Příjemnou zábavu!

Československá stopa v utkání

Dominik Kubalík (Chicago), 68 zápasů, 30+16
    David Kämpf (Chicago), 70 zápasů, 8+8

ST. LOUIS BLUES

Úřadující vítěz NHL se pokusí obhájit své loňské prvenství. V základní části se Bluesmanům dařilo, neboť se dostali mezi čtyři nejlepší celky Západní konference. To znamená, že nemusí bojovat o postup mezi 16 nejlepších v předkole. Hokejisty St. Louis tak čekají tři zápasy, které určí pořadí pro nasazení do 1. kola play off. Utkají se s Coloradem, Vegas a Dallasem. Blues byli v základní části v Západní konferenci nejlepší, v 71 zápasech uhráli 42 výher a v procentuální bodové úspěšnosti skončili na čísle 66,2%, což je o půl procenta více než mělo druhé Colorado.

CHICAGO BLACKHAWKS

Chicago se před koronavirovou pauzou nevyskytovalo na pozicích, které by zaručovaly play off, takže se dá říct, že naděje na zisk Stanley Cupu je pro tento klub příjemným bonusem. V základní části se v Západní konferenci umístilo až na dvanácté příčce, tedy poslední postupové do předkola. Hráči Blackhawks ze 70 zápasů vyhráli dvaatřicetkrát a s bodovým průměrem 51,4% se umístili nad Anaheimem, San Jose a Los Angeles. Soupeřem Chicaga v předkole bude silný Edmonton, který v sérii hrané na tři vítězné zápasy bude jasným favoritem.

Nejproduktivnější hráči Blackhawks v základní části
    1. Patrick Kane, 70 zápasů, 33+51
    2. Jonathan Toews, 70 zápasů, 18+42
    3. Dominik Kubalík, 68 zápasů, 30+16
    4. Alex DeBrincat, 70 zápasů, 18+27
    5. Dylan Strome, 58 zápasů, 12+26

Chicago Blackhawks: Crawford (M. Subban) – Boqvist, Keith, C. Murphy, de Haan, Koekkoek, Määttä – Saad, J. Toews, D. Kubalík – P. Kane, D. Strome, A. Nylander – DeBrincat, Dach, Caggiula – Kämpf, Carpenter, Highmore.

St. Louis Blues: Binnington (Allen) – Pietrangelo, Gunnarsson, Parayko, Scandella, Faulk, Bortuzzo, Mikkola – Tarasenko, B. Schenn, Schwartz – Perron, R. O'Reilly, Sanford – Bozak, Thomas, Blais – MacEachern, Sundqvist, Barbašev – Brouwer.

Rozhodčí: McIsaac, Rooney – Gibbons, Shewchyk.

V Edmontonu už je vše připraveno ke startu dnešního duelu. Ještě si vyslechneme hymny Kanady a USA.

00:01

00:28
    Chicago nahodilo puk do útočného pásma a okamžitě se vydalo k forčekingu. St. Louis ale posléze přesně rozehrálo a hru obrátilo do střední třetiny.

01:12
    Zachary Sanford dokázal zkrotit neposedný puk a mezi kruhy nepříjemně vypálil. Corey Crawford si připsal první úspěšný zákrok, když zaklapl betony včas.

01:55
    Hosté drží puk na svých hokejkách a v tuto chvíli dochází ke střídání na obou stranách.

02:23
    Binnington svým spoluhráčům pomohl s rozehrávkou. Nyní však sledujeme několik nepřesností na obou stranách.

02:55
    Vyloučení v týmu St. Louis Blues (Colton Parayko – 2 min., nedovolené bránění brankáři).

03:18
    Toews se dostal ke střele z pravé strany, ale kapitánovi domácích se tento pokus moc dobře nepovedl. St. Louis se následně ubránilo vyhozením kotouče přes všechny čáry.

03:46
    Toews naservíroval před brankoviště pěknou přihrávku, kterou Dominik Kubalík nedokázal proměnit v gól. Jordan Binnington se totiž skvěle přemístil a ramenem touš vytlačil.

04:44
    Druhá polovina přesilovky se Chicagu už moc nedaří. Nyní měli hokejisté v červených dresech problém s přechodem do pásma. Navíc se chytili do ofsajdu.

04:55

05:31
    Sammy Blais získal puk ve střední třetině, ale jakmile se objevil za útočnou modrou čárou, tak nic nevymyslel. Poté raději přihrál dozadu, aby Bluesmani kotouč udrželi.

06:12
    Chicago drží puk na svých hokejkách ve vlastním pásmu.

06:26
    Aktivní Dominik Kubalík opět pořádně prověřil Binningtona. Nejlepší brankář loňského play off byl v pohotovosti.

06:56
    Hra se přerušila kvůli přihrávce rukou ve střední třetině. Máme zde první komerční pauzu.

07:12
    Mackenzie MacEachern si u mantinelu dělal prostor. Přesnou přihrávku mezi kruhy propasírovat nedokázal.

07:55
    Blackhawks už znovu přebrali puk do své moci a zkoušeli to rychlým přenesením hry na útočnou polovinu.

08:11
    Zachary Sanford pálil z levého křídla jen těsně vedle vzdálenější tyče. Crawford si mohl oddechnout.

09:25
    Tyler Bozak se šikovně proháčkoval do útočného pásma, ale zpětnou přihrávku na modrou čáru, kde stál Alex Pietrangelo, nezvládl.

09:54
    Hra se dvakrát po sobě přerušila kvůli tomu, že puk opustil hrací plochu. Po krátkém přerušení se vhazuje ve střední třetině.

10:34
    Scandella měl co dělat, aby zvládl bruslařský souboj s Caggiulou. Útočník Chicaga byl u puku jako druhý, a proto se pískalo zakázané uvolnění.

10:49
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks (Calvin de Haan – 2 min., podrážení).

11:05
    Domácí ihned puk vyhodili přes všechny čáry, o pár sekund později ale zkusil štěstí po individuální akcí David Perron. Rána křídelníka hostů zápěstím se od Crawforda otřela nad bránu.

11:23
    Dělovka Pietrangela od modré čáry pořádně vyprášila betony brankáře Blackhawks. Hosté se k dorážce nedostali.

12:18
    Druhá přesilovková lajna St. Louis se zatím v pásmu soupeře udržet nedokázala. Domácí se znovu ubránili.

12:40
    Tarasenko pálil z vrcholu levého kruhu do připravené vyrážečky Crawforda.

12:53
    Calvin de Haan je zpět na ledě. Přesilovka Blues skončila.

13:44
    Patrick Kane nedokázal zpoza brány hostů vyprodukovat přihrávku před brankoviště. Jeho pobídku Chicago včas přečetlo.

14:18
    Dominik Kubalík je při chuti. Už potřetí během první dvacetiminutovky se ocitl v zajímavé střelecké pozici. Tentokrát bránu netrefil.

15:02
    Hra se přenesla do obranné třetiny Chicaga. V ní se nyní svádí několik tvrdých soubojů u mantinelu.

15:50
    Adam Boqvist nabízel střílenou přihrávku do předbrankového prostoru. Jordan Binnington musel zasáhnout pravým betonem.

16:20
    Patrick Kane se ocitl ve dvou velkých šancích. Nejprve se z pravé strany řítil sám před bránu, ale kličku do forehandu nezvládl a poté pálil z pravého kruhu pouze do boční sítě.

17:06
    Domácí se na dlouho usadili v útočném pásmu. Jordan Binnington nakonec touš lapil do lapačky a tímto hru přerušil. Následuje komerční přestávka.

17:38
    Barbašev hledal na levém kruhu mezírku mezi betony Crawforda. Zkušený gólman ji včas ucpal.

17:51
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks (Calvin de Haan – 2 min., držení).

18:12
    Alex Pietrangelo nabídl nepřesnou přihrávkou jasnou šanci Davidu Kämpfovi. Český útočník tváří v tvář brankáři neuspěl. Binningtona trefil do ramene.

19:03
    Vladimir Tarasenko až moc dlouho držel puk na levém kruhu. Nakonec přesně přihrát nedokázal.

19:27
    St. Louis mělo opět problém s tím, aby domácí nezamířili do brejkové situace. Parayko ale na poslední chvíli stačil odpálit puk před dotěrným Highmorem.

19:51

20:00

Je za námi první třetina, která branku nenabídla. Velmi aktivně se jevil Dominik Kubalík, který byl v první třetině možná nejlepším hráčem na ledě. Své dvě dobré šance ale v gól přetavit nedokázal. Jedná se o vyrovnaný zápas, moc šancí ale k vidění není.

Střely na bránu: 7 – 5.

20:01

20:16
    Kubalík prostrčil puk na Saada, který se řítil ze strany sám na bránu. Při snaze udělat bekhendovou kličku mu však kotouč vypíchl Binnington.

20:50
    Hosté se nedokázali usadit v pásmu soupeře ani po dvou nahozeních.

21:45
    Robert Thomas si vyměnil puk s Bozakem na kraji útočné třetiny, ale k ráně se o pár sekund později nedostal.

22:36
    Patrick Kane přihrál Stromeovi do zajímavé pozice, jenže centr druhé lajny Blackhawks přes hromadu těl nevypálil.

23:40
    Nyní sledujeme snahu obou celků se na delší dobu usadit na kotouči.

23:58
    Pietrangelovu ránu od modré čáry dokázal Crawford vyrazit před sebe. K dorážce se už Thomas nedostal.

25:28
    Blais vypálil z levé strany pouze do hrudi připraveného Crawforda. Gólman Chicaga poté posunul puk do rohu kluziště, kde bylo rušno. Několik soubojů u mantinelu bylo důrazných.

26:23
    Carpenterovi nevyšla zpětná přihrávka mezi kruhy, kterou hledal najíždějícího Highmora.

27:08
    Chicago si v útočném pásmu vytvořilo velký tlak. Elitní lajna Blackhawks se dostala do několika velkých šancí. Kubalíkova střela z levého kruhu skončila těsně nad bránou.

27:40
    Chicago právě vstřelilo branku!
    A ze své aktivity domácí zaslouženě vytěžili první gól zápasu. Jonathan Toews odvedl za bránou skvělou práci, když si pokryl a následně vyvezl puk. Poté před bránou oslovil hůl BRANDONA SAADA, jehož zakončení bylo přesné. Binnington se přemístit nedokázal. 1:0. Asistence: Jonathan Toews a Dominik Kubalík.
    27:40 Brandon SAAD - 1:0

28:18
    Ryan O'Reilly předložil přihrávku Perronovi, který pálil z velkého úhlu. Crawford si bližší tyč pokryl.

28:50
    St. Louis je nyní aktivní. Snaží se si vytvořit před bránou Chicaga tlak.

29:12
    Chicago rázem odskakuje do dvougólového vedení. Patrick Kane načechral před bránu skvělou přihrávku, kterou těsně před brankovištěm poslal do horního růžku DYLAN STROME. 2:0. Asistence: Patrick Kane.
    29:12 Dylan STROME - 2:0

29:36
    Chicago teď daleko lépe bruslí. Nyní to tentokrát po levém křídle zkoušel Caggiula, ale na obránce Parayka si nepřišel.

30:06
    Střídání v týmu Chicago Blackhawks: ze hřiště odchází Corey Crawford, přichází Malcolm Subban.

30:38
    Kubalíkovi ve středním pásmu puk odskočil, ale vše napravil Toews, jenž si dal před bránícího hráče tělo a posléze nahodil do pásma útočného.

31:32
    Sikura vybídl Kämpfa, který si u mantinelu neporadil. Od puku byl odstaven.

31:37
    Kotouč po tečované přihrávce opustil hrací plochu. Vhazovat se bude v obranném pásmu St. Louis.

32:08
    Nylander projel celým útočným pásmem, ale předávka na spoluhráče mu nevyšla. Blues poté vyrazili do přečíslení, které však střeleckým pokusem nevyřešili.

32:51
    Jaden Schwartz si vybruslil před bránu, ale při souboji s bekem spadl na led. Faul se nepískal.

33:40
    Caggiula předal do tandemu Murphymu, jenž před bránu nenaservíroval svou přihrávku přesně.

34:14
    Blues se v tuto chvíli nedaří cokoliv před bránou Chicaga vymyslet. Hosty navíc zradil i přechod do útočného pásma, jelikož se pískal ofsajd.

34:23
    Subban měl plné ruce práce s nepříjemným nahozením Thomase, které ještě před bránou tečoval Bozak. Kotouč poskakoval na betonu a následně i na brankovišti, jenže v síti Chicaga neskončil.

35:11
    Nepříjemnost pro Blues. Samy Blais totiž musel jít do kabiny. Zřejmě si při jednom ze soubojů přivodil zranění.

35:56
    Domácí velmi dobře brání. Nyní ustrážili Pietrangela, který se snažil dělat prostor na pravém kruhu ke střele.

36:42
    Tempo hry se zase trochu uklidnilo. Domácí mají hru pod kontrolou, protože drží puk v pásmu na svých hokejkách. Mezitím také střídají.

37:29
    Schwartz si s pukem na holi vybruslil zpoza brány až do mezikruží, odkud ale bekhendem vypálit nedokázal.

38:15
    Bortuzzo odvedl u mantinelu ve svém pásmu skvělou práci, neboť ubránil rodící se nebezpečí po pravé straně v podání Chicaga. Hráče soupeře natlačil na mantinel.

38:44
    Zachary Sanford se uvolnil mezi kruhy. Na hůl dostal přesnou přihrávku, kterou hned využil ke střele. Jeho ránu ale Malcom Subban zachytil do lapačky.

39:20
    Colton Parayko si počkal na odraz puku od mantinelu, aby poté z otočky vší silou napřáhl. Malcolm Subban nakonec udržel puk pod svou vyrážečkou a nepustil jej za sebe.

39:46
    Druhá třetina se dohrává v obranném pásmu Chicaga.

40:00

Druhá dvacetiminutovka je za námi. Chicago, přestože nemělo střeleckou převahu, vsítilo dvě branky v rozmezí dvou minut. Nejprve se trefil v předbrankovém prostoru Saad a o chvíli později podobnou souhrou také Strome. St. Louis dlouho hledalo odpověď. Až na konci třetiny si vytvořilo několik zajímavých střeleckých pozic, ale branku prozatím v dnešním zápase nevstřelilo.

Střely na bránu po 2. třetině: 13 – 17.

40:01

40:01
    Střídání v týmu St. Louis Blues: ze hřiště odchází Jordan Binnington, přichází Jake Allen.

40:18
    První formace Blackhawks znovu začala aktivně. Na hosty zatlačila tak, že Blues se museli ubránit za cenu zakázaného uvolnění.

40:52
    De Haan přitlačil na mantinel O'Reillyho. Následně dokázal obránce Chicaga přesně rozehrát.

41:25
    Ani Carl Gunnarsson na straně St. Louis dnešní duel nedohraje. Odkulhal do kabiny po tvrdé střele domácích, kterou schytal na nechráněné místo na noze. Tohle je už druhá hráčská ztráta St. Louis v dnešním duelu.

42:47
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks (David Kämpf – 2 min., nedovolené bránění).

42:56
    Perron nabil Schennovi, jehož pokus z vrcholu pravého kruhu jen těsně minul klec.

43:26
    Chicago dokázalo být aktivní i při svém oslabení. St. Louis musí zakládat útočnou protakci opět z vlastní třetiny.

44:02
    Vyloučení v týmu St. Louis Blues (Sammy Blais – 2 min., krosček).

44:03
    Pro fanoušky Blues je dobrou zprávou, že Gunnarsson, stejně jako Blais, se už zapojili do hry. Jejich zranění tak zřejmě nejsou vážná.

44:50
    Tarasenko posunul touš na O'Reillyho, jenž pálil z otočky. Subban si s jeho pokusem poradil.

45:04
    Ve chvíli, kdy už Chicago hrálo přesilovku, se prosazuje DOMINIK KUBALÍK. Český útočník zúročil svou aktivitu v průběhu celého utkání a dokázal skórovat. Kane přihrál puk Dachovi, který těsně u branky vybídl právě Kubalíka v mezikruží. Český kanonýr se z těchto pozic moc často nemýlí. 3:0. Asistence: Kirby Dach a Patrick Kane.
    45:04 Dominik KUBALÍK - 3:0

46:03
    Domácí pokračují v aktivitě. DeBrincat zpoza brány našel Caggiulu, který prověřil Allena solidní střelou. Kirby Dach se k dorážce na brankovišti jen o kousek nedostal.

46:26
    Po dalším zásahu Allena je hra zastavena. Teď nás čeká první komerční pauza ve třetí periodě.

46:48
    Při nájezdu dva na dva se Kirby Dach málem velice šikovně dostal ke střele. Zpracoval si těžkou přihrávku DeBrincata, ale finální kličku neprovedl přesně.

47:32
    Chicago bude hrát další přesilovku. Nyní má výhodu.

48:07
    Výhoda trvá už poměrně dlouho. St. Louis se stále nemůže dostat ke kotouči.

48:20
    Vyloučení v týmu St. Louis Blues (Brayden Schenn – 2 min., podrážení).

48:45
    Přechod ze střední třetiny se Chicagu nepovedl moc dobře. Hosté se ubránili výhozem přes všechny čáry i podruhé.

49:15
    Toews přes šíři útočného pásma našel Keitha, který se střelou dlouho váhal. Nakonec opravdu ránu vyslal, ale Allen zakročil.

49:52
    Nylander si přebral puk na pravém kruhu, odkud zkusil po ledě vypálit. Jeden z bránících hráčů si ale připsal důležitý blok.

50:21

50:52
    Hosté se stále nemohou dostat do tempa. Malcolm Subban je ve třetí třetině téměř bez práce.

51:41
    Vyloučení v týmu St. Louis Blues (Zachary Sanford – 2 min., sekání).

52:04
    Tak jak DOMINIK KUBALÍK před čtyřmi měsíci před pauzou základní část dokončil, tak stejně gólově začal i před dohráním play off. Útočník s číslem 8 si počkal mezi kruhy na přihrávku ze strany a poté přesnou a zároveň velmi tvrdou střelou prostřelil Allena. 4:0. Asistence: Jonathan Toews a Kirby Dach.
    52:04 Dominik KUBALÍK - 4:0

53:25
    St. Louis by už se nejraději vidělo v kabině. Chicago je teď ve všem lepší a vede neprosto zaslouženě. Hráči v červených dresech navíc skvěle bruslí.

54:18
    Thomas si dělal prostor za bránou, ale s kotoučem si před ní nevybruslil. Obránci Chicaga si poradili.

54:50
    Střílená pobídka Kirbyho Dacha mířila na hůl spoluhráče. Ten ji však před bránou jen těsně promáchl.

55:32
    Jonathan Toews si to mířil dopředu po levém křídle, ale Saadovi následnou přihrávku nepředložil přesně.

55:59
    Rozehrávka se teď domácím nepovedla. Po zakázaném uvolnění se bude vhazovat před Subbanem.

56:08
    O'Reilly se snažil protlačit ke střele bekhendem, ale nevyšlo mu to. Mezitím však došlo k faulu a také hosté si ještě jednu přesilovku dnes zahrají.

56:32
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks (Olli Määttä – 2 min., držení).

57:03
    Chicagu se v úvodu oslabení bez větších potíží povedlo ubránit. Hosté se pokusí o návrat do útočné třetiny.

57:42
    Perron při rozehrávce zaváhal. Nechal vyniknout defenzivní práci Drakea Caggiuly, jenž dokázal svému soupeři přihrávku znepříjemnit.

58:32
    Chicago je v plném počtu a zápas se už víceméně jen dohrává. O vítězi je jasno.

59:22
    Strome před bránou Blues hledal Kanea. Kotouč však k druhému jmenovanému nedoputoval.

59:47
    Ještě jedno přečíslení dva na jednoho v podání Blackhawks. Kane se chystal k zakončení, jenže mu pod nohy skočil obránce, jenž předvedl výborný zákrok.

Hity: 19-31

Chicago načalo velmi dobře svůj návrat mezi mantinely po více než čtyřech měsících. Blackhawks byli od poloviny zápasu jasně lepší a St. Louis domácím nestačilo. Ve 28. minutě se trefil Brandon Saad, na jehož počin o dvě minuty později navázal podobnou akcí Dylan Strome. Dvougólové vedení Chicaga ještě ve třetí třetině navýšil Dominik Kubalík, který vsítil dva góly. Plzeňský rodák byl aktivní od počátku zápasu a v rámci celého klání si vytvořil několik gólových šancí. Ve svém prvním zápase po pauze si připsal hned tři kanadské body. Chicago svým dnešním výkonem favorita zaskočilo a velmi dobře se tak naladilo na sérii proti Edmontonu.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek dnešní noci. Na počtenou! (03:18:54)

Daniel Fekets

Branky a nahrávky: 28. Saad (J. Toews, D. Kubalík), 30. D. Strome (P. Kane), 46. D. Kubalík (Dach, P. Kane), 53. D. Kubalík (J. Toews, Dach)

Chicago Blackhawks: Crawford (31. M. Subban) – Boqvist, Keith (A), C. Murphy, de Haan, Koekkoek, Määttä, Carlsson – Saad (C), J. Toews, D. Kubalík (A) – P. Kane, D. Strome, A. Nylander – DeBrincat, Dach, Caggiula – Kämpf, Carpenter, Highmore – Sikura.
    St. Louis Blues: Binnington (41. Allen) – Pietrangelo (C), Gunnarsson, Parayko, Scandella, Faulk, Bortuzzo, Mikkola – Tarasenko (A), B. Schenn, Schwartz – Perron, R. O'Reilly (A), Sanford – Bozak, Thomas, Blais – MacEachern, Sundqvist, Barbašev – Brouwer.

Rozhodčí: McIsaac, Rooney – Gibbons, Shewchyk