Ukrajina – Rakousko | 0:1 (kon.) | | | S. Makedonie – Nizozemsko | 0:3 (kon.) | | | Finsko – Belgie | 0:2 (kon.) |
Rusko – Dánsko | 1:4 (kon.) |
Venezuela – Ekvádor | 2:2 (kon.) | | | Kolumbie – Peru | 1:2 (kon.) | | | Uruguay – Chile | 1:1 (kon.) |
konec
Rusko
1:4
(0:1)
Dánsko
Karel Jedlička
Branky:
70. Dzjuba (pen.) – 38. Damsgaard (P.-E. Höjbjerg), 59. Y. Poulsen, 79. Christensen, 82. Maehle (P.-E. Höjbjerg)
Držení míče: 35 % : 65 %.
Střely na branku: 2:10. Střely mimo: 3:2. Rohy: 1:7. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 15:16.
Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore (FRA)
Diváci: 25 000
Karty: 28. Kudrjašov (RUS), 75. Divejev (RUS) – 57. Delaney (DEN)
Neproměněná penalta:
Držení míče: 35 % : 65 %.
Střely na branku: 2:10. Střely mimo: 3:2. Rohy: 1:7. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 15:16.
Rusko:
Safonov – Divějev, Džikija, Kudrjašov (67. Karavajev) – Fernandes, Ozdojev (62. Žemaletdinov), Zobnin, Kuzjajev (67. Muchin) – Mirančuk (62. Sobolev), Dzjuba /C/, Golovin.
Náhradníci: Šunin, Ďupin – Semjonov, Jevgeněv, Barinov, Čeryšev, Ionov, Zabolotnyj.
Trenér:
Dánsko: Schmeichel – Christensen, Kjær /C/, Vestergaard, Mæhle – Wass (61. Stryger), Højbjerg, Delaney (86. Jensen) – Poulsen (61. Dolberg), Damsgaard (72. Nørgaard), Braithwaite (86. Cornelius).
Náhradníci: Lössl, Rønnow – Andersen, Skov, Olsen, Jørgensen, Wind.
Trenér:
Náhradníci: Šunin, Ďupin – Semjonov, Jevgeněv, Barinov, Čeryšev, Ionov, Zabolotnyj.
Trenér:
Dánsko: Schmeichel – Christensen, Kjær /C/, Vestergaard, Mæhle – Wass (61. Stryger), Højbjerg, Delaney (86. Jensen) – Poulsen (61. Dolberg), Damsgaard (72. Nørgaard), Braithwaite (86. Cornelius).
Náhradníci: Lössl, Rønnow – Andersen, Skov, Olsen, Jørgensen, Wind.
Trenér:
Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore (FRA)
Diváci: 25 000
Střely na branku: 2:10. Střely mimo: 3:2. Rohy: 1:7. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 15:16. (22:53:47)
Po vyrovnaném prvním poločase s jednou nebezpečnou střelou na každé straně patřila druhá půle jednoznačně domácím. Sborná vykřesala jiskřičku naděje z přísné penalty, ale v závěru Dánové ještě zvýraznili vítězství dvěma slepenými góly a zápas dohrávali v obrovské euforii.
Højbjerg vysunul do brejku JOAKIMA MÆHLEHO, který si nechal chytře přeběhnout vracející se obránce, schoval si zakončení pro sebe a uklidil míč přesně k tyči.
Stadión unáší vlna extáze. Po rohu vypukl neskutečný závar v ruské šestnáctce, Safonov během asi 15 vteřin zlikvidoval tři střelecké pokusy Dánů z vyložených pozic, až nakonec z druhé vlny propálil vše, co mu stálo v cestě, obránce Chelsea ANDREAS CHRISTENSEN.
ARŤOM DZJUBA proměnil pokutový kop nekompromisní ranou doprostřed brány pod břevno.
Takovýhle dárek nečekal v Kodani asi nikdo. Zobnin doslova naservíroval před vlastní bránu míč, který marně stíhal zaskočený Safonov a YUSSUF POULSEN ho pohodlně doklepl do prázdné.
Statistiky první půle:
Držení míče 32% – 68%, střely na bránu 1:1, střely mimo 3:2, rohy 1:2, ofsajdy 2:0, fauly 7:7.
Z prvního přímého pokusu obstřeluje Safonova technicky z 22 metrů MIKKEL DAMSGAARD. Míč mu předložil Højbjerg.
Nádherná trefa odchovance Nordsjællandu, kterého si tehdy do ligy vytáhl právě současný reprezentační kouč Hjulmand, rozjásala Kodaň a zcela mění postupové počty!
Jeho protějšek Stanislav Čerčesov provedl jedinou změnu, když místo Barinova dostává příležitost poprvé na šampionátu jeden ze tří krajánků v ruském kádru Fjodor Kudrjašov z Antalyasporu. Na lavičce zůstává bývalý fotbalista pražské Sparty Vjačeslav Karavajev, který zatím do obou zápasů zasáhl jako střídající hráč.
Rusko: Safonov – Fernandes, Divejev, Džikija, Kuzjajev – Zobnin, Kudrjašov, Ozdojev – Mirančuk, Dzjuba (C), Golovin.
Náhradníci: Šunin, Ďupin – Karavajev, Semjonov, Jevgeněv, Barinov, Čeryšev, Ionov, Zabolotnyj, Sobolev, Žemaletdinov, Muchin.
Dánsko: Schmeichel – Christensen, Kjær (C), Vestergaard, Mæhle – Wass, Højbjerg , Delaney – Poulsen, Damsgaard, Braithwaite.
Náhradníci: Lössl, Rønnow – Andersen, Skov, Olsen, Dolberg, Jørgensen, Nørgaard, Stryger, Wind, Cornelius, Jensen.
Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore (FRA).
Od rozpadu Sovětského svazu před 30 lety změřilo Dánsko síly s Ruskem pouze v roce 2012 a přátelské utkání v Kodani vyhráli Rusové góly Širokova a Aršavina 2:0.
Reprezentace SSSR porazila Dánsko 3:0 v semifinále ME 1964, což je dodnes jediné utkání mezi oběma zeměmi na závěrečném turnaji.
Seveřané mají skvěle rozjetou kvalifikaci o MS, na evropském pódiu jsou naopak po porážkách 0:1 s Finskem (60. Pohjanpalo) a 1:2 s Belgií (2. Poulsen – 55. T. Hazard, 70. De Bruyne) v kritické situaci. Nemusejí ovšem ještě věšet hlavy. V případě vítězství Belgie nad Finskem v souběžně hraném duelu jim stačí k druhému místu porazit Rusy jakýmkoli jiným výsledkem než 1:0, nebo i při této hubené výhře doufat, že Finové neprohrají 2:3, 3:4 atd. V takovém případě by totiž měli nejlepší výsledek v minitabulce tří mužstev s tříbodovým ziskem.
Naopak remíza či porážka Dány bez ohledu na ostatní výsledky z šampionátu vyřadí. Od senzačního titulu mistrů Evropy z roku 1992 se Dánům pouze jednou podařilo přejít do vyřazovacích bojů, a sice roku 2004, kdy je ve čtvrtfinále smetli rozjetí Češi 3:0.
Kádr na ME:
Brankáři:
Kasper Schmeichel (Leicester), Frederik Rønnow (Schalke), Jonas Lössl (Midtjylland)
Obránci:
Simon Kjær (AC Milán), Andreas Christensen (Chelsea), Jens Stryger (Udine), Mathias Jørgensen, Nicolai Boilesen (oba FC Kodaň), Jannik Vestergaard (Southampton), Joakim Mæhle (Bergamo), Joachim Andersen (Fulham)
Záložníci:
Christian Eriksen (Inter Milán), Thomas Delaney (Dortmund), Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham), Daniel Wass (Valencia), Robert Skov (Hoffenheim), Mathias Jensen, Christian Nørgaard (oba Brentford), Anders Christiansen (Malmö)
Útočníci:
Yussuf Poulsen (Lipsko), Martin Braithwaite (FC Barcelona), Andreas Cornelius (Parma), Kasper Dolberg (Nice), Jonas Wind (FC Kodaň), Andreas Olsen (Bologna), Mikkel Damsgaard (Sampdoria)
Pro sbornou začal turnaj v Petrohradě porážkou 0:3 s Belgií po slabém výkonu (10. a 88. Lukaku, 34. Meunier). Naplno Rusové bodovali v následujícím duelu s outsiderem skupiny Finskem, které gólem Alexeje Mirančuka do šatny udolali těsně 1:0.
Svěřenci Stanislava Čerčesova si zajistí postup vítězstvím, remíza jim bude stačit při jakémkoli bodovém zisku Belgičanů proti Finům, což je očekávaný scénář. Pokud by však nováček evropských mistrovství proti favoritovi dosáhl na senzaci, skončili by Rusové se 4 body třetí a museli by čekat na vyústění ostatních skupin.
Kádr na ME:
Brankáři:
Anton Šunin (Dynamo Moskva), Matvěj Safonov (Krasnodar), Jurij Ďupin (Kazaň)
Obránci:
Jurij Žirkov, Vjačeslav Karavajev (oba Petrohrad), Fjodor Kudrjašov (Antalya), Georgij Džikija (Spartak Moskva), Mário Fernandes, Igor Divějev (oba CSKA Moskva), Andrej Semjonov (Groznyj)
Záložníci:
Alexandr Golovin (Monaco), Roman Zobnin (Spartak Moskva), Daler Kuzjajev, Magomed Ozdojev (oba Petrohrad), Alexej Ionov (Krasnodar), Denis Čeryšev (Valencia), Dmitrij Barinov, Rifat Žemaletdinov (oba Lokomotiv Moskva), Daniil Fomin (Dynamo Moskva), Maxim Muchin (CSKA Moskva), Denis Makarov (Kazaň)
Útočníci:
Arťom Dzjuba (Petrohrad), Alexej Mirančuk (Bergamo), Anton Zabolotnyj (CSKA Moskva), Alexandr Sobolev (Spartak Moskva)