Švédsko – Finsko 4:3 (kon.) | Rusko – Slovensko 7:2 (kon.)
Švédsko
4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
Finsko
Sobota 07.08.2021, 17:00 • FOSFA Aréna, Břeclav • Hlinka Gretzky Cup • O 3. místo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

Přeji krásné sobotní odpoledne z břeclavské Fosfa Arény! Jelikož Slovensko postoupilo do finále, tak se musí jihomoravské město spokojit jen se zápasem o bronz. Nicméně i ten slibuje kvalitní bitvu, kterou spolu od 17:00 svedou osmnáctky Švédska a Finska.

Švédsko

Švédská osmnáctka ve skupině nestačila pouze na domácí Slováky. V Piešťanech si poradila jak s Německem, tak se Spojenými státy americkým. Výsledky byly shodné – 5:3.

Seveřané na Hlinka Gretzky Cup přivezli i své největší hvězdy. Je pravdou sice, že tento ročník je o něco slabší jak ten minulý, přesto v něm najdeme spoustu kvalitních hokejistů. Za zmínku stojí například obránce Elias Salomonsson či centr Filip Bystedt, kteří budou podle expertů vybráni v prvním kole nadcházejícího draftu.

Ve skvělém světle se ale skautům ukazuje Mattias Hävelid. Ti ho v minulosti poměrně opomíjeli, teď ale dokazuje, že udělali obrovskou chybu. Je nejproduktivnějším obráncem turnaje, za čtyři zápasy nasbíral fantastických osm bodů (3+5).

Finsko

Fini na úvod tradičního podniku nestačili na ruskou sbornou, které podlehli 3:5. Následoval klíčový duel s Českem, který se pro ně neodvíjel příliš dobře. Ještě necelých sedm minut před koncem prohrávali 2:3, utkání ale nejenže dorovnali, ale také po nájezdech ovládli.

Poté už stačilo jen porazit outsidery ze Švýcarska, což se také povedlo. Vítězství 8:1 poslalo Skandinávce do semifinále, ve kterém na ně čekalo Slovensko.

A to překvapilo. Finskému soupeři nasázelo tři branky ve vlastním oslabení a vyhrálo jednoznačně 6:2.

Nelze říct, že by Finsko na Hlinka Gretzky Cupu táhl jeden hráč. Finský výběr je vyrovnaný, většina reprezentantů disponuje velkou kvalitou. Určitě bychom ale měli vypíchnout Joakima Kemella. Tenhle útočník nepatří mezi nejproduktivnější hráče turnaje, nicméně je neuvěřitelně šikovný. Dokáže skórovat z každé pozice, v zápasech si zkouší parádičky a často mu vychází. Nelze se divit tomu, že by měl být draftován do prvního kola.

Švédsko: Albihn (H. Hävelid) – Good Bogg, Salomonsson (A), Pettersson, M. Hävelid (A), Odelius, Fransson, Degnell – Carlsson, Östlund (C), Lekkerimäki, Öhgren, Bystedt, Hemström, Almgren, Wagner, Rudslätt, Jansson, Born, Styf.

Finsko: Kokko (Lukkarinen) – Heinonen, Grönlund, Kulonummi (A), Laakso, Salin, Vuorinen, Vesala – Kemell (A), Lassila (C), Kaskimäki, Vuorio, Rönni, Nyman, Lundell, Bau, Halttunen, Männistö, Raiman, Hokkanen, Järventie.

Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Rampir, Rožánek.

Oba celky už se nachází na hrací ploše, následují státní hymny..

00:01

00:12
    Úvodní vhazování putuje na stranu Švédů. Z následné útočné akce zakončoval Noah Östlund, jehož rána skončila v náruči finského gólmana.

00:56
    Finové působí naprosto nekoncentrovaně. Kokko musel teď dvakrát po sobě zasahovat, a to kvůli nedůrazu svých obránců.

01:31
    A švédská lavina nezastavuje. Calle Odelius si nabruslil mezi kruhy a poslal puk do lapačky brankáře soupeře.

02:07
    Samu Bau našel rozjetého Kaspera Lundella. Ten neměl potřebnou rychlost a puk nezvládl zpracovat.

02:45
    Svižné tempo utkání přerušuje zakázané uvolnění Tre kronor.

03:02
    Finové se probudili. Lauri Raiman objel švédskou bránu a z bezprostřední vzdálenosti prověřil Albihna.

03:58
    Joakim Kemell si našel místo mezi kruhy, kam o chvíli později také obdržel přihrávku. Na poslední chvíli mu ale jeden ze Švédů strčil hokejku do trajektorie zakončení.

04:54
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Finové svůj tlak přetavili v úvodní branku! Jani Nyman si všiml osamoceného Otty Heinonena, jenž z levého kruhu propálil švédského brankáře Albihna. Asistence: Jani Nyman.
    0:1

05:45
    Hráči v modrých dresech mají jednoznačně navrch. Krásnou individuální akcí se blýskl Lauri Raiman, když si udělal kužely ze dvojice soupeřů. Chyběla jen povedená střela.

07:05
    Otto Heinonen je při chuti. Zase zakončoval z levého kruhu, tentokrát ale jeho záměr vystihl vracející se obránce.

07:41
    Tři korunky se po delší době usadily v útočném pásmu. Akci zakončil od modré čáry Elias Degnell, jehož ránu Kokko vyrazil do bezpečného prostoru.

09:22
    Samu Bau se pokusil o stahovačku. Ta mu nevyšla, přesto to jsou Finové, kteří drží kotouč.

09:43
    Hra je přerušena poté, co nahození finského hráče skončilo v lapačce Albihna. Následuje komerční přestávka.

10:36
    Ránu Heinonena se snažil tečovat jeden z jeho spoluhráčů. Ten místo toho střelu zablokoval.

11:09
    Hezká kombinace na malém prostoru. Jere Lassila si všiml lépe postaveného Aleksanteriho Kaskimäkiho, jemuž kotouč přenechal. Ten neváhal a z pravého kruhu prudce pálil, jenže nepřesně

12:42
    Vyloučení v týmu Finsko (Topi Rönni – 2 min., držení).

13:08
    Liam Öhgren naznačil, že bude nahrávat. Místo toho si to namířil rovnou před finskou bránu, kde měl Kokko co dělat, aby ji ustrážil.

13:56
    Finové se osvobozují. Do konce oslabení zbývá necelá minuta.

14:16
    Teď měl čárový rozhodčí štěstí. Situace na modré čáře se jevila jako ofsajdová, a tak kdyby Linus Hemström využil svou obrovskou šanci, finská lavička by asi dost hlasitě protestovala.

15:02
    Gólovka i na druhé straně. Jeden z Finů ujel všem soupeřům a hnal se sám na Albihna, nicméně tváří v tvář brankáři soupeře neuspěl. Pokusil se o kličku do forhendu, puk mu však ujel z hole.

15:22
    Filip Bystedt pořádně vystrašil svého brankář. Jeho prudká přihrávka nenašla adresáta, a tak musel jít Albihn do rozkleku a puk vyrazit k mantinelu.

15:52
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Tim ALMGREN to udělal krásně. Rychlý brejk se rozhodl zakončit střelou z pravého kruhu, která směřovala přesně nad levé rameno finského gólmana. Ten neměl šanci. Asistence: Liam Öhgren.
    15:52 Tim ALMGREN - 1:1

18:01
    Vyloučení v týmu Finsko (Juuso Vesala – 2 min., vysoká hůl).

18:28
    Samu Bau nezvládl vyhodit kotouč a namazal Hävelidovi. Tomu se zakončit nepodařilo, zmíněný Fin ho o puk připravil.

19:00
    Probíhá poslední minuta první třetiny.

19:51
    Švédové si utvořili v posledních vteřinách první třetiny značný tlak. Ten se pokusil přetavit ve druhou bránu Elias Salomonsson, jenže jeho dělovku z pravého kruhu Kokko vyrazil.

20:00

Další třetina začne přibližně v 17:48.

Je za námi první třetina! V ní se herní projev jednotlivých týmů měnil každých pár minut. Jednou byli pod tlakem Švédi, pak zase Finové. Lze tedy říct, že skóre 1:1 je naprosto adekvátní průběhu úvodní dvacetiminutovky. Nutno podotknout, že se často chybuje. Celky mají spoustu šancí, které dostávají od svých oponentů takřka zadarmo.

20:01

20:01
    Tým Finska hraje v plném počtu.

20:27
    Aleksanteri Kaskimäki střílel z pravého kruhu. Jeho pokus byl vyražen Kokkem.

21:21
    Aleksanteri Kaskimäki to vymyslel krásně. Z bekhendu poslal do stoprocentní šance svého spoluhráče, ten ovšem nabídku ke skórování nevyužil.

23:15
    Tommi MÄNNISTÖ to trefil na milimetry přesně. Z ostrého úhlu propálil švédského gólmana a poslal svůj tým do jednobrankového vedení. Asistence: Lauri Raiman, Kasper Kulonummi.
    23:15 Tommi MÄNNISTÖ - 1:2

24:35
    Dennise Gooda Bogga nikdo v útočném snažení nepodpořil. Jeho nahození skončilo pouze na zadním mantinelu.

25:27
    Píská se přihrávka rukou, následuje vhazování po levé ruce švédského gólmana.

25:47
    Ve druhé třetině sledujeme daleko vyrovnanější bitvu. Týmy už nemají výpadky v koncentraci a celkově předvádí kvalitní obrannou činnost.

25:56
    Hra je přerušena, pořadatelé řeší problémy s mantinelem.

25:56
    Vše vyřešeno, může se pokračovat.

26:22
    Leo Carlsson už se hnal z levé strany sám na brankáře, jenže ve chvíli, kdy se chystal střílet, m puk odskočil.

26:55
    Celkově nebude břeclavský led asi v nejlepším stavu. Tentokrát to byl jeden z Finů, který si nerozuměl s odrazem gumového předmětu.

27:20
    Hokejka Emila Järventieho byla ustřelena až do středního pásma. Chvíli mu trvalo, než si uvědomil, co se vlastně stalo.

27:48
    Vyloučení v týmu Švédsko (Elias Pettersson – 2 min., hákování).

28:00
    Po vhazování střílel tahem Joakim Kemell. Jeho pokus určitě patřil mezi ty povedenější.

28:35
    A finský prospekt znova v akci. Jeden z největších talentů severské osmnáctky ani tentokrát nepropálil připraveného Albihna.

29:15
    Na švédského gólmana se to sype ze všech stran. Má štěstí, většinu střel dobře vidí a nedělá mu větší problém je zneškodnit.

29:48
    Tým Švédska hraje v plném počtu.

30:18
    Trojice Švédů se rozhodla vykombinovat akci na malém prostoru. Zakončit se odhodlal Linus Hemström, jenomže minul prostor mezi třemi tyčemi.

31:11
    Otto Hokkanen zkazil přihrávku a musí rychle zpátky. Hrají hokejisté ve žlutých dresech .

31:50
    Ale ne na dlouho. Hráči ze země tisíců jezer se okamžitě ujali kotouče zpátky, po střele z pravé strany se bude vhazovat před svatyní Tre kronor.

31:54

32:04
    Finové příliš v přesilovkách nemyslí na obranu, což se potvrdilo včera proti Slovensku, kdy v této herní situaci hned třikrát inkasovali. Teď k tomu nebylo daleko, rychlý švédský brejk si ovšem Kokko pohlídal.

33:01
    Švédští reprezentanti měli štěstí, že se puk zastavil o oblouk. Kdyby se odrazil od mantinelu o pár čísel jinak, Fin by dorážel do prázdné brány.

33:54

34:08
    Linus Hemström se hnal do útoku osamocen. Udělal to nejlepší, co mohl. Vystřelil z levého kruhu a vynutil si vhazování před finským gólmanem.

34:29
    Tommi Männistösi vybruslil zpoza brány a pohotovou střelou napálil švédského gólmana do masky. Ten evidentně otřesen není, hra může pokračovat.

34:48
    Joakim Kemell napálil z levého kruhu břevno! Finové jsou jasně lepší, s takovou je jen otázkou času, kdy přidají další přesnou trefu.

35:46
    Liam Öhgren mířil ze středu levého kruhu na vzdálenější tyč, kterou o pár centimetrů minul. O chvíli později byla hra přerušena, bude se vhazovat po levé ruce švédského gólmana.

36:22
    Oskari Vuorio využil zaváhání ve švédské obraně a okamžitě pálil. Albihn extra zákrok předvést nemusel, soupeř ho trefil do betonů.

37:33
    Vyloučení v týmu Finsko (Topi Rönni – 2 min., krosček).

37:37
    Jak je to jednoduché. Kokko vystoupil proti střele Mattiase Hävelida, která se ovšem odrazila od zadního mantinelu tak, že FILIPU BYSTEDTOVI stačilo jen doklepnout kotouč do prázdné brány. Asistence: Mattias Hävelid, Liam Öhgren.
    37:37 Filip BYSTEDT - 2:2

38:37
    Posunutá brána. Tu budou muset vrátit do původního stavu pořadatelé.

38:51
    Vyloučení v týmu Švédsko (Jonathan Lekkerimäki – 2 min., hákování).

39:00
    Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

39:10
    Studená sprcha pro švédské hokejisty. Ti okamžitě po vyrovnání inkasují, a to poté, co Jere Lassila našel nádhernou diagonální přihrávkou Joakima KEMELLA, jehož následná rána zapadla k pravá tyči. Asistence: Jere Lassila, Kasper Kulonummi.

40:00

Další třetina začne přibližně v 18:46.

Výsledek druhé třetiny odpovídá předvedené hře obou celků. Finové měli více ze hry, soupeře daleko častěji dostávali pod tlak. To ale neznamená, že Švédi neuměli zahrozit. I ti dobře využívali chyb v obraně finského celku a nikdo by se nemohl divit tomu, kdyby po druhé dvacetiminutovce vedli.

40:01

40:40
    Švédi se okamžitě po úvodním vhazování nastěhovali do útočného pásma.

41:28
    Až teď se podařilo Finům vyvézt kotouč. Ale to je tak vše, znova hrají Tři korunky.

42:14
    Kasper Halttunen si navezl kotouč mezi kruhy a pálil mimo tři tyče.

42:32
    Otto Hokkanen jinou možnost neměl. Do útočného pásma směřoval sám, a tak se rozhodl puk jen poslat do náruče brankáře soupeře.

43:08
    Felix Jansson se utrhl všem soupeřům a směřoval do samostatného úniku. Neměl kýženou rychlost, kvůli čemuž byl vzápětí dostihnut vracejícím se Finem.

44:13
    Joakim Kemell je jednoduše hračička. Talentovaný Fin se prohnal kolem pravého mantinelu, udělal kličku švédskému obránci a zakončil. Chybělo jen jediné – překonat Albihna.

45:03
    Samu Bau vyhnal se svou nepřesnou přihrávkou Finy z útočného pásma.

46:24
    Po vhazování se kotouč ocitl na hokejce Kaspera Halttunena, jehož rána byla zblokována.

47:05
    Gólmani obou celků si dnes na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohou. V posledních minutách se nezastaví ten švédský, který teď pohotově vyrazil pokus Topi Rönniho.

47:40
    Švédům se nedaří přejít přes střední pásmo. Spíše se brání, jenže zápas se blíží ke svému konči a Tři korunky stále prohrávají.

49:38
    Snad po pěti minutách se hráči ve žlutých dresech dokázali procpat do útočného pásma. A hned z toho bylo nebezpečí, které musel na hranici brankoviště řešit Kokko.

50:26
    Isac Born protečoval kotouč do útočného pásma, kam ale poté směřoval osamocen.

51:26
    Rasmus Vuorinen si u finské střídačky počkal na Linuse Hemströma, kterého zastavil nádherným kanadským bodyčekem. Švéd odchází z ledu na střídačku v předklonu.

52:34
    Jak jsem chválil Kemella, tak tentokrát to trochu přehnal. Z téhle situace neměl šanci vybruslit, což se potvrdilo. Zbytečná ztráta.

54:06
    Vyloučení v týmu Finsko (Kasper Halttunen – 2 min., podrážení).

54:13
    A drama je na světě! Podruhé v zápase se zapsal mezi střelce Tim ALMGREN, který hned po buly napálil kotouč pod břevno. Bez asistence.

55:14
    Hraje se nahoru, dolů. Oba celky by nerady, aby zápas musel jít do prodloužení či nájezdů. Tam už je to víceméně loterie.

56:31
    Jonathan Lekkerimäki udělal oblouk kolem útočné třetiny, načež vyzval ke střele Mattiase Hävelida. Jeho projektilu chybělo málo, Kokko to neměl jednoduché.

58:00
    Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

58:52
    Finové mají v závěru třetí třetiny navrch. Švédi se spíše brání a vyhazují puky do středního pásma.

59:32
    Nedáš, dostaneš! Finové nedokázali využít velkého závaru před švédskou svatyní, a tak se mohli pokusit zaútočit Švédi. Ti byli o poznání přesnější, a to díky přesnému zásahu Fabiana WAGNERA. Asistence: Rasmus Rudslätt, Elias Salomonsson.
    59:32 Fabian WAGNER - 4:3

59:32
    Oddechový čas pro Finy.

59:40
    Finové to zkouší bez brankáře!

Švédská radost může propuknout! Ale že to byl zápas. Tři korunky ještě pět minut před koncem prohrávaly o gól a asi by nikdo netipl, že by mohly duel ovládnout ještě v základní hrací době. Švédská osmnáctka dnes nebyla lepším celkem, Finové měli ze hry daleko více, jenže selhali v produktivitě.

Nejlepší hráč utkání (Švédsko): Gustaf Albihn
    Nejlepší hráč utkání (Finsko): Jere Lassila

Švédští hráči se fotí s pohárem za třetí místo a slaví. A mají co, bronz totiž obhajovali z roku 2019.

Tohle je od nás z Hlinka Gretzky Cupu 2021 vše, těšíme se zase za rok. (19:23:08)

Michal Hladký

Branky a nahrávky: 16. Almgren (Öhgren), 38. Bystedt (M. Hävelid, Öhgren), 55. Almgren, 60. Wagner (Rudslätt, Salomonsson) – 5. Heinonen (Nyman), 24. Männistö (Raiman, Kulonummi), 40. Kemell (Lassila, Kulonummi)

Švédsko: Albihn (H. Hävelid) – Good Bogg, Salomonsson (A), Pettersson, M. Hävelid (A), Odelius, Fransson, Degnell – Carlsson, Östlund (C), Lekkerimäki – Öhgren, Bystedt, Hemström – Almgren, Wagner, Rudslätt – Jansson, Born, Styf.
    Finsko: Kokko (Lukkarinen) – Heinonen, Grönlund, Kulonummi (A), Laakso, Salin, Vuorinen, Vesala – Kemell (A), Lassila (C), Kaskimäki – Vuorio, Rönni, Nyman – Lundell, Bau, Halttunen – Männistö, Raiman, Hokkanen – Järventie.

Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Rampir, Rožánek