Švédsko – Finsko 4:3 (kon.) | Rusko – Slovensko 7:2 (kon.)
7:2 (3:0, 2:1, 2:1)
Slovensko
Sobota 07.08.2021, 17:00 • Easton Arena Piešťany • Hlinka Gretzky Cup • Finále

Ode mě je to v tuto chvíli vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne. (19:26:50)

Divokou třetí třetinu nabídlo úžasné slovenské finále s účastí domácích. Oba celky v celém utkání předvedly svou kvalitu, silnější byli ale Rusovém kteří si po zásluze připisují vítězství v Hlinka Gretzky Cupu 2021.

Úžasná atmosféra v Piešťanech, diváci ještě stojí na svých místech a tleskají domácím.

Zatímco Rusové slaví s realizačním týmem, Slováci se týmově fotí se svým pohárem.

Nyní už předání poháru vítězům z Ruska. Jako první jej zvedá nad hlavu Ivan Mirošničenko.

Pohár za druhé místo přebírá kapitán Slovenska Šimon Nemec.

Následuje pozápasový ceremoniál.

Nejlepším hráčem Slovenska v dnešním utkání je Servác Petrovský.
    Nejlepším hráčem Ruska pak brankář Sergej Ivanov.

Oba celky děkují svým fanouškům.

Tribuny ale vyvolávají domácí hráče a děkují jim za úžasné představení v turnaji!

Rusové skáčou na led, zahazují helmy a rukavice s hokejkami a slaví vítězství!

59:23
    Patrik Jurčák vychytal Ivana Mirošničenka betonem, krásný zákrok.

59:00
    Rusové dlouho kombinují při přesilové hře, hodně aktivní je tradičně Mičkov.

58:01
    Po velké strkanici u brankové klece Slováků následuje po dvou vyloučeních na obou stranách.

58:00
    Boris Žabka po bitce s Kvočkem pořádně vyčinil (nescházelo moc, a nejen slovně, ale i fyzicky) rozhodčímu, za což si vysloužil trest do konce utkání.

57:59
    Jozef Kmec si vzal do parády Sinjatkina, který dorážel v brankovišti po odpískání.

57:52
    Vyloučení v týmu Slovensko (Peter Repčík – 2 min., nedovolené bránění).

57:23
    Peter Repčík se ocitl v mezikruží s pukem na holi, zakončit nicméně nedokázal.

57:00
    Diváci na tribunách křičí "Slovensko, do toho," ačkoli zápas již je vpodstatě rozhodnutý.
    55:48 Matvej MIČKOV - 7:2

55:48
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Do prázdné klece se skoro přes celé hřiště trefuje MATVEJ MIČKOV a zvyšuje tak již na 7:2. Bez asistence.

55:30
    Slováci zkoušejí hru bez brankáře!

55:15
    Dvorský se mohl zapsat do historie turnaje, na čelo historické produktivity se ale nedotáhl, protože Ivanov si jeho ránu pohlídal vyrážečkou.

55:03
    Čiernik z mezikruží trefil jen lapačku Ivanova.

54:30
    Vyloučení v týmu Rusko (Gleb Trikozov – 2 min., podrážení).

53:39
    Ivanov předvedl další z mnoha výborných zákroků, nyní proti Slafkovskému.

52:39
    Nyní se k brance soupeře dostávají Slováci, konkrétně Sýkora.

51:23
    Mičkov dostal tvrdý hit od Moška, Rusové ale stále hrají s pukem na holi.

50:03
    Hvězdné chvíle Jurčáka, který zakročil jak proti ráně Mičkova ze slotu, tak nebezpečnému pokusu Perevalova z první.

49:19
    Štrbák minul puk při obranném zákroku a Trikozov ujížděl sám na branku, slovenský golman jej ale vybruslil a vychytal vyrážečkou.

48:22
    Další zblokovanou střelu si připsal Trikozov.

47:45
    Slafkovský vypálil golfákem, Ivanov puk kryje ve výstroji.

47:34
    Rusové se teď brání krátkému oslabení.

47:00
    Slovákům se hra 4 na 4 poměrně daří, po většinu času kombinují v útočném pásmu.

46:06
    Vyloučení v týmu Rusko (Alexandr Perevalov – 2 min, podrážení).

45:45
    Vyloučení v týmu Slovensko (Šimon Nemec – 2 min., podrážení).

45:15
    Ruslan Gazizov nezpracoval přihrávku do brejku, přitom mohl jet na slovenskou branku úplně sám!

43:26
    Petrovskému střela bez přípravy příliš nevyšla, Ivanov si připsal jednoduchý zákrok.
    42:35 Ilja ROGOVSKIJ - 6:2

42:35
    Volného prostoru využil ILJA ROGOVSKIJ, který s pukem na holi vyjel až před Jurčáka a rychlým švihem zvýšil na 6:2. Asistence: Ruslan Gazizov.

42:00
    Nemec rozehrál nepřešně a musí se rychle vracet zpět do obranné pozice.

41:34
    Ivanov má opět práci, tentokrát střílel Juraj Slafkovský.
    40:25 Adam ŽLNKA - 5:2

40:25
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Hned po buly napřáhl ADAM ŽLNKA a zavěsil přesně pod horní tyč. Slováci znovu v euforii, opět jsou na dostřel tří branek. Asistence: Servác Petrovský.

40:13
    Úvodní buly třetí třetiny vyhrál Peter Repčík, Slováci hned nabruslují před Ivanova.

40:01

Zvládnou Slováci alespoň snížit skóre zápasu? V závěru druhé části byli o dost aktivnějším týmem, jejich šance vždy ztroskotaly na famózním Ivanovovi. Třeba se však dočkají ve třetí třetině, která začne v 18:42.

Slováci šli v 28. minutě do vedení díky skvěle sehranému protiútoku a zakončení Mešára. Rusové se však nadále drželi své hry, navíc i trochu přidali v ofenzivě. Jen o minutu a půl později tak Mirošničenko svou druhým gólem v zápase vrátil Rusku tříbrankový náskok. Hned v dalším střídáni pak slavil úspěch pohotový Guljajev a Rusko už v druhé části nepřipustilo žádné komplikace.

40:00

39:45
    Štrbák znovu dostal puk do své oblíbené pozice, tentokrát nicméně bránu netrefil.

39:23
    Štrbákův prudký pokus od modré vyrazil Ivanov pravým betonem.

38:23
    Také Slafkovský se položil do rány, ze střední vzdálenosti však minul.

38:01
    Dvorský byl v dobré šanci po přihrávce Molnára, trefil ale jen ruského beka do brusle.

37:33
    Střelu Petrovského tečoval Remezovskij do ochranné sítě.

36:39
    Povedené střídání Slováků, Ivanov musel několikrát rychle zasáhnout.

36:23
    Repčík znovu v akci, dvakrát po sobě střílel z vrcholu kruhu.

35:34
    Peter Repčík si pohotově našel volný puk a vypálil do hrudi Ivanova.

34:22
    Mičkov nedotáhl svůj bekhendový pokus při samostatném úniku, na zádech mu totiž visel Krakovský.

33:57
    Ivan Mirošničenko za sebou nemá dobré střídání, dvakrát promáchl puk z dobré střelecké pozice.

32:34
    Další střelu Salfkovského zblokoval Guljajev.

31:55
    Filip Mešár tvrdě vystřelil z první, Ivanov zasáhl ramenem.

31:21
    Slafkovský ani nadvakrát nedostal puk na Ivanova.

30:18
    Domácí si berou oddechový čas, do branky Slovenska nastupuje Patrik Jurčák.
    30:17 Michail GULJAJEV - 5:1

30:17
    Další dva rychlé góly Rusů, tentokrát zakončoval přečíslení MICHAIL GULJAJEV. Asistence: Matvej Mičkov a Ilja Rogovskij.
    29:09 Ivan MIROŠNIČENKO - 4:1

29:09
    IVAN MIROŠNIČENKO proměňuje svou šanci střelou přímo mezi betony Eliaše a opět zvyšuje ruský náskok.

28:35
    Rusové se v útoku hodně snaží, Slováci jsou ale povzbuzení úspěchem a brání velmi solidně.
    27:44 Filip MEŠÁR - 3:1

27:44
    Piešťany na nohou, domácí konečně uspěli na Ivanova! Autorem branky je FILIP MEŠÁR, který proměnil parádní nahrávku Slafkovského při přečíslení 3 na 2. Asistence: Juraj Slafkovský.

27:15
    Hraje se nahoru – dolů, domácí jsou lepší ve finálníá fázi a Ivanova zasypávají střelami.

27:05
    Ruslan Gazizov dostal tvrdý hit a jen pomalu se sbírá z ledu.

26:10
    Domácí pokračují v nátlaku, Rusové obětavě brání.

25:12
    Ivanov kryje kotouč v lapačce, Rusové si mohou alespoň na chvíli odpočinout.

24:40
    Další nebezpečný pokus Slovákům, tentokrát se o něj postaral Dvorský.

24:30
    Jozef Kmec pohotově vypálil, Ivanov má teď hodně práce.

24:03
    Šotek našel úplně volného Nemce před brankou, ten ale minul!

23:00
    Sebastián Nahálka zblokoval střelu Kudrjaceva, Slováci vyhazují.

22:31
    Semjon Sinjatkin zblízka nepřekonal připraveného Eliaše.

22:15
    Rusové zatím na Eliaše nevystřelili, stále se ale drží na puku.

21:40
    Vyloučení v týmu Slovensko (Servác Petrovský – 2 min., hrubost).

21:35
    Po střele Mičkova se v brankovišti strhla velká mela.

21:10
    Slováci tvrdě dohrávají každý souboj, je na nich znát nespokojenost s průběhem utkání.

20:14
    Po zakázaném uvolnění se hra přesouvá opřed Ivanova.

20:05
    Peter Repčík prohrál buly, Rusové ale jen nahazují do útočného pásma.

20:01

Druhá třetina začne přibližně v 17:52.

Celý stadion v Piešťanech tleská, domácí předvedli v první třetině sympatický výkon. Neproměnili ale šance, které si vytvořili v úvodu, kdy Rusy přehrávali. Sborná přečkala hned dvě oslabení a ve vlastní přesilové hře z 13. minuty poté slavila první gólový úspěch, když se z dorážky prosadil Ivan Mirošničenko. Jen o minutu později zvýšil na 2:0 Maljavin. Z hrany brankoviště se v čase 18:09 pod horní tyč slovenské klece trefil také Sinjaktin. Slováci tedy mají 40 minut na to, aby zvrátili vývoj utkání.

20:00

19:15
    Rusové teď dominují, Slováky tři obdržené branky zmrazily.

18:45
    Střelu Sapunova zblokoval Nemec hokejkou, puk vyletěl až do ochranné sítě.
    18:09 Semjon SINJATKIN - 3:0

18:09
    Autorem branky je SEMJON SINJATKIN, který střelou pod horní tyč nekompromisně proměnil přihrávku od Děmidova zpoza branky. Asistence: Ivan Děmidov, Gleb Trikozov.

17:55
    Dávid Nátny dobře zabránil přihrávce do slotu.

17:22
    Žabka tělem sundal k zemi rozehrávajícího Guljajeva.

16:34
    Vladislav Sapunov z protiútoku úplně minul branku.

15:54
    Dorbé střídání slovenské první formace, která si v útoku vytvořila hned několik střeleckých příležitostí.

15:24
    Guljajev nadvakrát zažehnal hrozící protiútok domácích.

14:41
    Ofsajd Rusů, Mičkov byl a pukem až příliš rychlý.

14:19
    Střela obránce Kmece na branku nedoletěla, Rusové dobře blokují.
    13:30 Amdrej MALJAVIN - 2:0

13:30
    Autorem branky je AMDREJ MALJAVIN, který přesnou střelou od modré zvyšuje už na 2:0. Brankář Eliaš měl zakrytý výhled a inkasuje tak podruhé v rozmezí 70 vteřin. Asistence: Daniil Larkin.
    12:20 Ivan MIROŠNIČENKO - 1:0

12:20
    Gólu sice předcházel krosček Mičkova na Nahálku, rozhodčí si ale zákroku nevšimli. Následovala neskutečná mela před brankou, Slováci se po hlavách vrhali do dorážek Rusů, IVAN MIROŠNIČENKO však nakonec našel cestu, jak dopravit puk do branky. Asistence: Ilja Kvočko a Matvej Mičkov.

11:32
    Začíná krátké slovenské oslabení.

11:10
    Z práce svých spoluhráčů těžil při hře 4 na 4, Adam Žlnka, který unikll do brejku a bekhendem zkusil překonat Ivanova. Ten však zatím chytá bezchybně.

10:39
    Důležitý obranný zákrok Petrovského. Vrátil se do předbrankového prostoru a včas vypíchl přihrávku.

10:24
    Vyloučení v týmu Slovensko (Juraj Slafkovský – 2 min., podrážení).

10:01
    Pumelici Slavkofského zblokoval Sinjaktin.

09:31
    Vyloučení v týmu Rusko (Ruslan Gazizov – 2 min., nedovolené bránění).

08:55
    Juraj Slafkovský se stal obětí tvrdého zákroku Arťoma Barabošy. hra se přerušila, slovenský talent už se ale pomalu zvedá z ledu.

08:00
    Slováci jsou zatím aktivnějším týmem.

07:29
    Do úniku se ze strany dostával Čiernik, nakonec zakončil jen do betonů Ivanova.

06:30
    Rusové v plném počtu, domnácí se však stále drží na puku.

06:15
    Ivanov zatím stoprocentní, pohlídal si také dorážku Dvorského.

05:44
    Stejně jako Nemec, i Petrovský dvakrát po sobě vypálil od modré.

05:22
    Tvrdá střela Nemce, Ivanov zasahuje betony.

05:00
    Slovenská přesilovka se zatím odehrává spíše u mantinelu.

04:29
    Vyloučení v týmu Rusko (Ivan Děmidov – 2 min., sevření puku rukou).

04:00
    Zatím sledujeme vyrovnaný boj. Na mladých talentech je ale možná trochu znát nervozita, nebo minimálně opatrnost.

03:23
    Filip Mešár nepronikl přes ruskou obranu, a na druhou stranu tak po zisku kotouče zamířil Mičkov. Jeho ránu ale Eliáš vykryl ramenem.

02:22
    Nepřesnosti v rozehrávce Slováků vyústily až v ofsajd.

01:23
    Adam Žlnka vyřešil přečíslení 2 na 1 přihávkou na Petrovského, který z první trefil tyč!

00:40
    Ilja Rogovskij nebezpečně vypálil na Eliaše z úhlu.

00:30
    Tvrdý hit Perevalova podráždil domácí fanoušky.

00:17
    Úvodní buly vyhráli Slováci, první jejich rozehrávka ale skončila zakázaným uvolněním.

00:01

Piešťanská hala bouří, hymny dohrály a utkání brzy začne.

Rozbruslení se pomalu chýlí ke konci, zápas začíná již za necelou půl hodinu.

Rusko: S. Ivanov (Murašov) – Maljavin, Kudrjacev, Sapunov, Duda, Remezovskij, Guljajev, Baraboša – Perevalov, Kvočko, Mičkov – Mirošničenko, Rogovskij, Gazizov – Trikozov, Děmidov, Sinjatkin – Larkin, Grigorjev, But – Davydov.

Slovensko: Eliaš (Jurčák) – Moško, Nemec, Nátny, Štrbák, Kmec, Žabka, Nahálka, Krakovský – Slafkovský, Repčík, Mešár – Žlnka, Petrovský, Sýkora – Molnár, Dvorský, Čiernik – Honzek, Suchý, Šotek.

Oba týmy se už letos střetly. V přípravném utkání na konci července vyhráli Rusové vysoko 9:3, Slováci tehdy pětkrát inkasovali v závěrečných 12 minutách hry. Přátelský zápas a finále turnaje jsou ale úplně něco jiného, a dnes tak můžeme sledovat zajímavou a hlavně vyrovnanou bitvu o zlato.

Rusové zatím na Hlinka Gretzky Cupu rovněž ani jednou nezaváhali. V břeclavské skupině nejprve zdolali Finsko 5:2, následně si pohráli se Švýcarskem rozdílem 9:2 a poté dokázali přehrát Česko 7:3. V semifinále už ale měli se soupeřem ze Švédska hodně práce. Dvakrát museli otáčet skóre, jak ze 0:2, tak z 2:4 to ale dokázali a díky své pracovitosti, šikovnosti a produktivitě vyhráli 7:5. Jak uspějí Mičkov a spol. tváří v tvář domácím Slovákům?

Slováci prošli turnajem bez jediné ztráty. Černý kůň turnaje předváděl ofenzivní výkony podpořené kvalitním výkonem v defenzivě, kde navíc vyniká brankář Eliáš. Díky výsledkům 5.2 s USA, 12:2 s Německem a 4:3 s favority ze Švédska dosáhli mladí Slováci na první místo ve skupině B. Ve včerejším semifinále je pak čekala zkouška pravdy, ve které ovšem neuvěřitelně excelovali. Finy smetli 6:2 a jejich jízdu už může přerušit jedině ruská sborná.

Hezký den Vám přeji z piešťanské Easton Areny, kde se večer domácí hokejisté utkají o zlatou medaili. Pro Slovensko je už samotná účast ve finále historický úspěch, neboť v třicetileté historii turnaje ještě takto daleko nikdy nedošlo.

Vítáme vás u on-line přenosu z finálového utkání Hlinka Gretzky Cupu mezi Ruskem a Slovenskem. Utkání začíná v 17:00.

Dominik Dubovči

Branky a nahrávky: 13. Mirošničenko (Kvočko, Mičkov), 14. Maljavin (Larkin), 19. Sinjatkin (Děmidov, Trikozov), 30. Mirošničenko, 31. Guljajev (Mičkov, Rogovskij), 43. Rogovskij (Gazizov), 56. Mičkov – 28. Mešár (Slafkovský), 41. Žlnka (Petrovský)

Slovensko: Eliaš (31. Jurčák) – Moško, Nemec, Nátny, Štrbák, Kmec, Žabka, Nahálka, Krakovský – Slafkovský, Repčík, Mešár – Žlnka, Petrovský, Sýkora – Molnár, Dvorský, Čiernik – Honzek, Suchý, Šotek.

Rozhodčí: Konc st., Stano – Kacej, Durmis