Švédsko – Finsko 4:3 (kon.) | Rusko – Slovensko 7:2 (kon.)
Rusko
7:2 (3:0, 2:1, 2:1)
Slovensko
Sobota 07.08.2021, 17:00 • Easton Arena Piešťany • Hlinka Gretzky Cup • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu z finálového utkání Hlinka Gretzky Cupu mezi Ruskem a Slovenskem. Utkání začíná v 17:00.

Hezký den Vám přeji z piešťanské Easton Areny, kde se večer domácí hokejisté utkají o zlatou medaili. Pro Slovensko je už samotná účast ve finále historický úspěch, neboť v třicetileté historii turnaje ještě takto daleko nikdy nedošlo.

Slováci prošli turnajem bez jediné ztráty. Černý kůň turnaje předváděl ofenzivní výkony podpořené kvalitním výkonem v defenzivě, kde navíc vyniká brankář Eliáš. Díky výsledkům 5.2 s USA, 12:2 s Německem a 4:3 s favority ze Švédska dosáhli mladí Slováci na první místo ve skupině B. Ve včerejším semifinále je pak čekala zkouška pravdy, ve které ovšem neuvěřitelně excelovali. Finy smetli 6:2 a jejich jízdu už může přerušit jedině ruská sborná.

Rusové zatím na Hlinka Gretzky Cupu rovněž ani jednou nezaváhali. V břeclavské skupině nejprve zdolali Finsko 5:2, následně si pohráli se Švýcarskem rozdílem 9:2 a poté dokázali přehrát Česko 7:3. V semifinále už ale měli se soupeřem ze Švédska hodně práce. Dvakrát museli otáčet skóre, jak ze 0:2, tak z 2:4 to ale dokázali a díky své pracovitosti, šikovnosti a produktivitě vyhráli 7:5. Jak uspějí Mičkov a spol. tváří v tvář domácím Slovákům?

Oba týmy se už letos střetly. V přípravném utkání na konci července vyhráli Rusové vysoko 9:3, Slováci tehdy pětkrát inkasovali v závěrečných 12 minutách hry. Přátelský zápas a finále turnaje jsou ale úplně něco jiného, a dnes tak můžeme sledovat zajímavou a hlavně vyrovnanou bitvu o zlato.

Rusko: S. Ivanov (Murašov) – Maljavin, Kudrjacev, Sapunov, Duda, Remezovskij, Guljajev, Baraboša – Perevalov, Kvočko, Mičkov – Mirošničenko, Rogovskij, Gazizov – Trikozov, Děmidov, Sinjatkin – Larkin, Grigorjev, But – Davydov.

Slovensko: Eliaš (Jurčák) – Moško, Nemec, Nátny, Štrbák, Kmec, Žabka, Nahálka, Krakovský – Slafkovský, Repčík, Mešár – Žlnka, Petrovský, Sýkora – Molnár, Dvorský, Čiernik – Honzek, Suchý, Šotek.

Rozbruslení se pomalu chýlí ke konci, zápas začíná již za necelou půl hodinu.

Piešťanská hala bouří, hymny dohrály a utkání brzy začne.

00:01

00:17
    Úvodní buly vyhráli Slováci, první jejich rozehrávka ale skončila zakázaným uvolněním.

00:30
    Tvrdý hit Perevalova podráždil domácí fanoušky.

00:40
    Ilja Rogovskij nebezpečně vypálil na Eliaše z úhlu.

01:23
    Adam Žlnka vyřešil přečíslení 2 na 1 přihávkou na Petrovského, který z první trefil tyč!

02:22
    Nepřesnosti v rozehrávce Slováků vyústily až v ofsajd.

03:23
    Filip Mešár nepronikl přes ruskou obranu, a na druhou stranu tak po zisku kotouče zamířil Mičkov. Jeho ránu ale Eliáš vykryl ramenem.

04:00
    Zatím sledujeme vyrovnaný boj. Na mladých talentech je ale možná trochu znát nervozita, nebo minimálně opatrnost.

04:29
    Vyloučení v týmu Rusko (Ivan Děmidov – 2 min., sevření puku rukou).

05:00
    Slovenská přesilovka se zatím odehrává spíše u mantinelu.

05:22
    Tvrdá střela Nemce, Ivanov zasahuje betony.

05:44
    Stejně jako Nemec, i Petrovský dvakrát po sobě vypálil od modré.

06:15
    Ivanov zatím stoprocentní, pohlídal si také dorážku Dvorského.

06:30
    Rusové v plném počtu, domnácí se však stále drží na puku.

07:29
    Do úniku se ze strany dostával Čiernik, nakonec zakončil jen do betonů Ivanova.

08:00
    Slováci jsou zatím aktivnějším týmem.

08:55
    Juraj Slafkovský se stal obětí tvrdého zákroku Arťoma Barabošy. hra se přerušila, slovenský talent už se ale pomalu zvedá z ledu.

09:31
    Vyloučení v týmu Rusko (Ruslan Gazizov – 2 min., nedovolené bránění).

10:01
    Pumelici Slavkofského zblokoval Sinjaktin.

10:24
    Vyloučení v týmu Slovensko (Juraj Slafkovský – 2 min., podrážení).

10:39
    Důležitý obranný zákrok Petrovského. Vrátil se do předbrankového prostoru a včas vypíchl přihrávku.

11:10
    Z práce svých spoluhráčů těžil při hře 4 na 4, Adam Žlnka, který unikll do brejku a bekhendem zkusil překonat Ivanova. Ten však zatím chytá bezchybně.

11:32
    Začíná krátké slovenské oslabení.

12:20
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Gólu sice předcházel krosček Mičkova na Nahálku, rozhodčí si ale zákroku nevšimli. Následovala neskutečná mela před brankou, Slováci se po hlavách vrhali do dorážek Rusů, IVAN MIROŠNIČENKO však nakonec našel cestu, jak dopravit puk do branky. Asistence: Ilja Kvočko a Matvej Mičkov.
    12:20 Ivan MIROŠNIČENKO - 1:0

13:30
    Autorem branky je AMDREJ MALJAVIN, který přesnou střelou od modré zvyšuje už na 2:0. Brankář Eliaš měl zakrytý výhled a inkasuje tak podruhé v rozmezí 70 vteřin. Asistence: Daniil Larkin.
    13:30 Amdrej MALJAVIN - 2:0

14:19
    Střela obránce Kmece na branku nedoletěla, Rusové dobře blokují.

14:41
    Ofsajd Rusů, Mičkov byl a pukem až příliš rychlý.

15:24
    Guljajev nadvakrát zažehnal hrozící protiútok domácích.

15:54
    Dorbé střídání slovenské první formace, která si v útoku vytvořila hned několik střeleckých příležitostí.

16:34
    Vladislav Sapunov z protiútoku úplně minul branku.

17:22
    Žabka tělem sundal k zemi rozehrávajícího Guljajeva.

17:55
    Dávid Nátny dobře zabránil přihrávce do slotu.

18:09
    Autorem branky je SEMJON SINJATKIN, který střelou pod horní tyč nekompromisně proměnil přihrávku od Děmidova zpoza branky. Asistence: Ivan Děmidov, Gleb Trikozov.
    18:09 Semjon SINJATKIN - 3:0

18:45
    Střelu Sapunova zblokoval Nemec hokejkou, puk vyletěl až do ochranné sítě.

19:15
    Rusové teď dominují, Slováky tři obdržené branky zmrazily.

20:00

Celý stadion v Piešťanech tleská, domácí předvedli v první třetině sympatický výkon. Neproměnili ale šance, které si vytvořili v úvodu, kdy Rusy přehrávali. Sborná přečkala hned dvě oslabení a ve vlastní přesilové hře z 13. minuty poté slavila první gólový úspěch, když se z dorážky prosadil Ivan Mirošničenko. Jen o minutu později zvýšil na 2:0 Maljavin. Z hrany brankoviště se v čase 18:09 pod horní tyč slovenské klece trefil také Sinjaktin. Slováci tedy mají 40 minut na to, aby zvrátili vývoj utkání.

Druhá třetina začne přibližně v 17:52.

20:01

20:05
    Peter Repčík prohrál buly, Rusové ale jen nahazují do útočného pásma.

20:14
    Po zakázaném uvolnění se hra přesouvá opřed Ivanova.

21:10
    Slováci tvrdě dohrávají každý souboj, je na nich znát nespokojenost s průběhem utkání.

21:35
    Po střele Mičkova se v brankovišti strhla velká mela.

21:40
    Vyloučení v týmu Slovensko (Servác Petrovský – 2 min., hrubost).

22:15
    Rusové zatím na Eliaše nevystřelili, stále se ale drží na puku.

22:31
    Semjon Sinjatkin zblízka nepřekonal připraveného Eliaše.

23:00
    Sebastián Nahálka zblokoval střelu Kudrjaceva, Slováci vyhazují.

24:03
    Šotek našel úplně volného Nemce před brankou, ten ale minul!

24:30
    Jozef Kmec pohotově vypálil, Ivanov má teď hodně práce.

24:40
    Další nebezpečný pokus Slovákům, tentokrát se o něj postaral Dvorský.

25:12
    Ivanov kryje kotouč v lapačce, Rusové si mohou alespoň na chvíli odpočinout.

26:10
    Domácí pokračují v nátlaku, Rusové obětavě brání.

27:05
    Ruslan Gazizov dostal tvrdý hit a jen pomalu se sbírá z ledu.

27:15
    Hraje se nahoru – dolů, domácí jsou lepší ve finálníá fázi a Ivanova zasypávají střelami.

27:44
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Piešťany na nohou, domácí konečně uspěli na Ivanova! Autorem branky je FILIP MEŠÁR, který proměnil parádní nahrávku Slafkovského při přečíslení 3 na 2. Asistence: Juraj Slafkovský.
    27:44 Filip MEŠÁR - 3:1

28:35
    Rusové se v útoku hodně snaží, Slováci jsou ale povzbuzení úspěchem a brání velmi solidně.

29:09
    IVAN MIROŠNIČENKO proměňuje svou šanci střelou přímo mezi betony Eliaše a opět zvyšuje ruský náskok.
    29:09 Ivan MIROŠNIČENKO - 4:1

30:17
    Další dva rychlé góly Rusů, tentokrát zakončoval přečíslení MICHAIL GULJAJEV. Asistence: Matvej Mičkov a Ilja Rogovskij.
    30:17 Michail GULJAJEV - 5:1

30:18
    Domácí si berou oddechový čas, do branky Slovenska nastupuje Patrik Jurčák.

31:21
    Slafkovský ani nadvakrát nedostal puk na Ivanova.

31:55
    Filip Mešár tvrdě vystřelil z první, Ivanov zasáhl ramenem.

32:34
    Další střelu Salfkovského zblokoval Guljajev.

33:57
    Ivan Mirošničenko za sebou nemá dobré střídání, dvakrát promáchl puk z dobré střelecké pozice.

34:22
    Mičkov nedotáhl svůj bekhendový pokus při samostatném úniku, na zádech mu totiž visel Krakovský.

35:34
    Peter Repčík si pohotově našel volný puk a vypálil do hrudi Ivanova.

36:23
    Repčík znovu v akci, dvakrát po sobě střílel z vrcholu kruhu.

36:39
    Povedené střídání Slováků, Ivanov musel několikrát rychle zasáhnout.

37:33
    Střelu Petrovského tečoval Remezovskij do ochranné sítě.

38:01
    Dvorský byl v dobré šanci po přihrávce Molnára, trefil ale jen ruského beka do brusle.

38:23
    Také Slafkovský se položil do rány, ze střední vzdálenosti však minul.

39:23
    Štrbákův prudký pokus od modré vyrazil Ivanov pravým betonem.

39:45
    Štrbák znovu dostal puk do své oblíbené pozice, tentokrát nicméně bránu netrefil.

40:00

Slováci šli v 28. minutě do vedení díky skvěle sehranému protiútoku a zakončení Mešára. Rusové se však nadále drželi své hry, navíc i trochu přidali v ofenzivě. Jen o minutu a půl později tak Mirošničenko svou druhým gólem v zápase vrátil Rusku tříbrankový náskok. Hned v dalším střídáni pak slavil úspěch pohotový Guljajev a Rusko už v druhé části nepřipustilo žádné komplikace.

Zvládnou Slováci alespoň snížit skóre zápasu? V závěru druhé části byli o dost aktivnějším týmem, jejich šance vždy ztroskotaly na famózním Ivanovovi. Třeba se však dočkají ve třetí třetině, která začne v 18:42.

40:01

40:13
    Úvodní buly třetí třetiny vyhrál Peter Repčík, Slováci hned nabruslují před Ivanova.

40:25
    Hned po buly napřáhl ADAM ŽLNKA a zavěsil přesně pod horní tyč. Slováci znovu v euforii, opět jsou na dostřel tří branek. Asistence: Servác Petrovský.
    40:25 Adam ŽLNKA - 5:2

41:34
    Ivanov má opět práci, tentokrát střílel Juraj Slafkovský.

42:00
    Nemec rozehrál nepřešně a musí se rychle vracet zpět do obranné pozice.

42:35
    Volného prostoru využil ILJA ROGOVSKIJ, který s pukem na holi vyjel až před Jurčáka a rychlým švihem zvýšil na 6:2. Asistence: Ruslan Gazizov.
    42:35 Ilja ROGOVSKIJ - 6:2

43:26
    Petrovskému střela bez přípravy příliš nevyšla, Ivanov si připsal jednoduchý zákrok.

45:15
    Ruslan Gazizov nezpracoval přihrávku do brejku, přitom mohl jet na slovenskou branku úplně sám!

45:45
    Vyloučení v týmu Slovensko (Šimon Nemec – 2 min., podrážení).

46:06
    Vyloučení v týmu Rusko (Alexandr Perevalov – 2 min, podrážení).

47:00
    Slovákům se hra 4 na 4 poměrně daří, po většinu času kombinují v útočném pásmu.

47:34
    Rusové se teď brání krátkému oslabení.

47:45
    Slafkovský vypálil golfákem, Ivanov puk kryje ve výstroji.

48:22
    Další zblokovanou střelu si připsal Trikozov.

49:19
    Štrbák minul puk při obranném zákroku a Trikozov ujížděl sám na branku, slovenský golman jej ale vybruslil a vychytal vyrážečkou.

50:03
    Hvězdné chvíle Jurčáka, který zakročil jak proti ráně Mičkova ze slotu, tak nebezpečnému pokusu Perevalova z první.

51:23
    Mičkov dostal tvrdý hit od Moška, Rusové ale stále hrají s pukem na holi.

52:39
    Nyní se k brance soupeře dostávají Slováci, konkrétně Sýkora.

53:39
    Ivanov předvedl další z mnoha výborných zákroků, nyní proti Slafkovskému.

54:30
    Vyloučení v týmu Rusko (Gleb Trikozov – 2 min., podrážení).

55:03
    Čiernik z mezikruží trefil jen lapačku Ivanova.

55:15
    Dvorský se mohl zapsat do historie turnaje, na čelo historické produktivity se ale nedotáhl, protože Ivanov si jeho ránu pohlídal vyrážečkou.

55:30
    Slováci zkoušejí hru bez brankáře!

55:48
    Do prázdné klece se skoro přes celé hřiště trefuje MATVEJ MIČKOV a zvyšuje tak již na 7:2. Bez asistence.
    55:48 Matvej MIČKOV - 7:2

57:00
    Diváci na tribunách křičí "Slovensko, do toho," ačkoli zápas již je vpodstatě rozhodnutý.

57:23
    Peter Repčík se ocitl v mezikruží s pukem na holi, zakončit nicméně nedokázal.

57:52
    Vyloučení v týmu Slovensko (Peter Repčík – 2 min., nedovolené bránění).

57:59
    Jozef Kmec si vzal do parády Sinjatkina, který dorážel v brankovišti po odpískání.

58:00
    Boris Žabka po bitce s Kvočkem pořádně vyčinil (nescházelo moc, a nejen slovně, ale i fyzicky) rozhodčímu, za což si vysloužil trest do konce utkání.

58:01
    Po velké strkanici u brankové klece Slováků následuje po dvou vyloučeních na obou stranách.

59:00
    Rusové dlouho kombinují při přesilové hře, hodně aktivní je tradičně Mičkov.

59:23
    Patrik Jurčák vychytal Ivana Mirošničenka betonem, krásný zákrok.

Rusové skáčou na led, zahazují helmy a rukavice s hokejkami a slaví vítězství!

Tribuny ale vyvolávají domácí hráče a děkují jim za úžasné představení v turnaji!

Oba celky děkují svým fanouškům.

Následuje pozápasový ceremoniál.

Nejlepším hráčem Slovenska v dnešním utkání je Servác Petrovský.
    Nejlepším hráčem Ruska pak brankář Sergej Ivanov.

Pohár za druhé místo přebírá kapitán Slovenska Šimon Nemec.

Nyní už předání poháru vítězům z Ruska. Jako první jej zvedá nad hlavu Ivan Mirošničenko.

Zatímco Rusové slaví s realizačním týmem, Slováci se týmově fotí se svým pohárem.

Úžasná atmosféra v Piešťanech, diváci ještě stojí na svých místech a tleskají domácím.

Divokou třetí třetinu nabídlo úžasné slovenské finále s účastí domácích. Oba celky v celém utkání předvedly svou kvalitu, silnější byli ale Rusovém kteří si po zásluze připisují vítězství v Hlinka Gretzky Cupu 2021.

Ode mě je to v tuto chvíli vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne. (19:26:50)

Dominik Dubovči

Branky a nahrávky: 13. Mirošničenko (Kvočko, Mičkov), 14. Maljavin (Larkin), 19. Sinjatkin (Děmidov, Trikozov), 30. Mirošničenko, 31. Guljajev (Mičkov, Rogovskij), 43. Rogovskij (Gazizov), 56. Mičkov – 28. Mešár (Slafkovský), 41. Žlnka (Petrovský)

Slovensko: Eliaš (31. Jurčák) – Moško, Nemec, Nátny, Štrbák, Kmec, Žabka, Nahálka, Krakovský – Slafkovský, Repčík, Mešár – Žlnka, Petrovský, Sýkora – Molnár, Dvorský, Čiernik – Honzek, Suchý, Šotek.

Rozhodčí: Konc st., Stano – Kacej, Durmis