Kanada – Finsko 6:3 (kon.) | Švédsko – Německo 4:2 (kon.)
Kanada
6:3 (3:1, 2:0, 1:2)
Finsko
Úterý 16.08.2022, 00:10 • Rogers Place, Edmonton • Mistrovství světa do 20 let • Skupina A

Kanada zvládla přímý souboj o vítězství v základní skupině. Finové měli velice dobrý úvod a v úvodních deseti minutách nepředvedli Kanaďané vůbec nic. Působili až na hraně profesorského přístupu. Nicméně skórovali ze své první střely na bránu a od té chvíle si 30 minut dělali, co chtěli. Naprosto dominovali a stav 5:1 byl ještě pro Finy milosrdný. Za zmínku stojí, že oněch pět vstřelených branek za 40 minut, to se Kanadě nepovedlo ani proti Čechům, a to mají při vší úctě Suomi papírově lepší mužstvo na tomto MS.

Finové se ještě vrátili do zápasu v poslední třetině. Nejprve snížili na 2:5 ze svého pohledu. Kemmel tečoval střelu od modré čáry. Tomu ale předcházela situace, kdy se podle všeho dotkl kotouč ochranné sítě. Kanadská lavička brala výzvu, ale nerozeběhl se monitor. Platilo tak rozhodnutí sudích, kteří ale neudělili dvě minuty. Nutno podotknout, že ve zvukových mikrofonech byla zaznamenána konverzace mezi Rätym a Greigem, kdy Fin pověděl Kanaďanovi: "Vždyť jsme přece oba přestali hrát."

Vzápětí hosté využili svou druhou přesilovku pět na tři sehrávkou na pravý kruh, odkud se prosadil Järventie a nakonec došlo i na powerplay. Finové už neměli, co ztratit. Garand zasáhl vyrážečkou proti ráně Puutia z levého kruhu a z protiútoku trefil Dufour prázdnou branku.

To znamená, že ve čtvrtfinále půjdou Javorové listy na Švýcary. Finsko si zahraje se Švédskem, nebo Německem. (04:10:11)

59:57
    Brad Lambert ještě sklepával z pravé strany pod sebe u kanadské brány.

59:31
    Johnson přihrával z levé strany na zadní tyč, kde Juuso Mäenpää pohlídal Foerstera.
    58:13 William DUFOUR - 6:3

58:13
    Kanada právě vstřelila branku!
    Kasper Puutio zakončil z levé strany na přední tyč do vyrážečky gólmana. Z kontru vyřešil Ostapchuk přečíslení pasem k levému mantinelu a WILLIAM DUFOUR poslal puk z levého kruhu v situaci dva na jednoho přes obránce do prázdné brány. Asistence: Zack Ostapchuk, Mason McTavish.

57:44
    Při střele zprava se díval gólman Kanady za sebe.

57:34
    Roni Hirvonen vystřelil z pravé strany do nohy beka.

57:28
    Icing Kanady, Finové jdou do powerplay.

57:05
    Tyson Foerster se nedohodl s Johnsonem a píská se ofsajd na levé straně.

56:42
    Leevi Meriläinen přerušuje hru po střele ze strany.
    56:23 Roby JÄRVENTIE - 5:3

56:23
    Finsko právě vstřelilo branku!
    ROBY JARVENTIE využil nahrávky zleva na pravém kruhu a střelou z první pokořil brankáře na bližší tyč, ten si ještě na kotouč dost sáhl. Asistence: Joakim Kemell, Aleksi Heimosalmi.

56:02
    Brankář připraven nohou proti Kemellovi z levé strany, tentýž Fin narval poté puk z kruhu mimo branku.

55:44
    Kemell trefil ranou z levé strany kratší tyč, Finové hrají znovu pět na tři.

55:36
    Vyloučení v týmu Kanada:
    William Dufour – 2 min., podrážení.

55:17
    Topi Niemelä pálil zleva vedle přední tyče, pak málem zaváhal jeho kolega z obrany.

54:47
    Kanada se osvobodila a potom dobře vystupovala u své obranné modré čáry.

54:22
    Dylan Garand vystrčil hokehjku proti soupeři, předtím to schytal do masky a hra je přerušena.

Vít Muzikář

Branky a nahrávky: 7. Othmann (Zellweger, Bedard), 13. Foerster (Greig, Seeley), 18. Bedard (McTavish, Cormier), 21. Greig (Roy, Zellweger), 37. McTavish (Zellweger, Johnson), 59. Dufour (Ostapchuk, McTavish) – 20. Helenius (Väisänen, Liukas), 44. Kemell (Niemelä, Räty), 57. Järventie (Kemell, Heimosalmi)

Kanada: Garand (Cossa) – Zellweger, Sebrango (A), Cormier, Del Mastro, Seeley, Thompson, O'Rourke – Othmann, Bedard, McTavish (C) – Stankoven, Foerster, Johnson (A) – Roy, Greig, Dufour – Desnoyers, Ostapchuk, Cuylle – Gaucher.
    Trenér: Dave Cameron

Finsko: Meriläinen (Jatkola) – Rafkin, Niemelä (A), Viro, Heimosalmi, Jurmo, Puutio (A), Rajaniemi – Hirvonen (C), Räty, Kemell – Järventie, Määttä, Simontaival – Väisänen, Kapanen, Liukas – Mäenpää, Helenius, Lambert – Karvinen.
    Trenér: Antti Pennanen

Rozhodčí: Hennessey (USA), Holm (SWE) – Hofer (GER), Rey (USA)

Diváci: 5 204