Tisková konference k cenzuře internetu je u konce, více informací najdete na adrese internetbezcenzury.cz. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.
(16:38:40)
„Svobodné šíření informací bez ohledu na hranice státu zaručuje i Listina základních práv a svobod,“ uzavřel Ferjenčík.
„Představa, že portál legální sázkové společnosti, která má server v Německu a řádně tam platí daně, bude muset poskytovatel internetového připojení blokovat jenom proto, že vadí české konkurenci, je absurdní.“
„Předkladatelé zamrzli v myšlenkových konceptech 20. století a myslí si, že existuje český internet, který mají ve své moci. Internet ovšem hranice nemá, pakety informací cestují rozličnými trasami a nelze je permanentně hlídat.“
Ke slovu se ještě vrátil Mikuláš Ferjenčík.
„Vláda nemůže z poskytovatelů internetu dělat hlídače, kteří budou zodpovědní za celý internetový tok.“
„Nepůjde jen o monitorování provozu, ale všechna data se musí zkontrolovat, než dojdou ke koncovému uživateli.“
„Náklady na odstřihávání reklam by šly minimálně do statisíců, teď byla dokonce uváděna i částka v řádech milionů.“
Slovo si vzal i další člen petičního výboru Jan Šmajs.
Proč jste petici iniciovali?
„Člověk přece může být odpovědný pouze za vlastní činy, a ne za činy někoho jiného. Tento zákon by trestal poskytovatele internetu.“
„Nejprve jsme si mysleli, že podpisů bude méně a petici přineseme zítra, ale teď podpisy rychle rostou, takže možná ještě počkáme.“
Kdy jste petici připravili?
„Petici jsme spustili v pátek v 17:05. Zpočátku se podepisovalo málo lidí, protože se o ní moc nevědělo. Dnes ráno tam bylo 'jen' 5 500 podpisů, teď už jich je přes 10 000.“
„Pokud mají tyto společnosti sídlo například na Maltě, což je v EU, a mají tam nižší daně, je jejich právo tam podnikat. Obecně firmy z České Republiky raději odchází do 'daňových rájů' v rámci Evropské Unie. Je pak cesta zavést jejich úplnou cenzuru, aby k tomu nedocházelo?“
„Problém hazardu v žádném případě není problém internetu. Na internetu hrají především hráči, hlavní hazardéři se rodí u fyzických terminálů.“
„Petici předáme senátu, který se tím musí zabývat, protože už má přes deset tisíc podpisů.“
Ke slovu se po něm dostal Roman Kučera z petičního výboru.
Bartoš projev zakončil hořkým tvrzením: „Každý poskytovatel by musel blokovat i facebook, protože i tam jsou "nevhodné" reklamy...“
„Jednání sněmovny začne ve 14 hodin, je možné, že se ještě před tím uskuteční nějaká protestní akce.“
„Stále máme pojistky jako senát, který se naší peticí musí zabývat. Petici navíc zítra před jednáním předáme poslancům.“
„Zároveň je třeba očekávat, že podobný zákon vyvolá spontánní kyberprotesty, které mohou vést kupříkladu k dlouhodobému zablokování webu poslanecké sněmovny.“
„V případě, že bude cenzurijní přílepek schválen, použije Pirátská strana všechny dostupné právní prostředky k jeho zrušení - od správní žaloby přes stížnost k ústavnímu soudu až po žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva.“
Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany, návrh komentuje slovy: „Svobodný internet potřebuje každý. Pokud si poslanci myslí, že ho mohou lidem jen tak sebrat, šeredně se mýlí.“
„Pokud budou muset poskytovatelé prohledávat každý paket, zda neobsahuje nevhodnou informaci, dojde také ke zpomalení celé internetové sítě, na což doplatí mimo jiné uživatelé, kteří potřebují co nejnižší časovou odezvu.“
„Nemyslím si, že hlavní cíl zákona je v penězích, bojím se, že to je krok k postupné cenzuře.“
„Dále se obávám, že se dočkáme blokování internetových vyhledávačů, protože právě přes ně se můžeme dostat k 'nevhodným' informacím. Seznam blokovaných se bude jen rozšiřovat, hazardem to pouze začíná.“
„Problém vidím v tom, že současní politici nejsou odborně způsobilí k tvorbě zákonů. Nebo chceme, aby internet za pár let vypadal jako naše silnice?“
„Došlo k nepochopení kybernetického prostoru, které vzniklo jako svobodné médium.“
Dále si slovo vzal čtvrtý místopředseda Pirátské strany Martin Brož.
„Když už chce stát cenzurovat, nemůže to dělat takto, aby přenášel odpovědnost na třetí strany. Zodpovědný za trestný čin musí být viník, ne poskytovatel.“
„Internet má být otevřené médium. Pokud se ČR přizpůsobí, bude na tom vydělávat. Musí se ale umět využít jeho potenciálu a vyvážet český produkt, ne zakazovat zahraniční. Nechceme tady dělat nový Írán.“
„Pokud se zvedne vlna odporu nejen mezi uživateli, což se postupně děje, pokusíme se ji koordinovat správným směrem.“
„Senátoři jsou vstřícnější, máme s nimi naplánovány schůzky na příští týden.“
Komunikují s vámi politici?
„Pan Farský ano, ale je zatvrzele přesvědčený, že koná dobro...“
„Snažíme se přesvědčit poslance, že navrhovaný zákon je nesmysl a to nejen z technického hlediska.“
„Navrhovaný zákon by měl za důsledek odstřihnutí celého českého internetu, jako svobodného média. Reakce uživatelů musí být jednoznačná: Pokud začnete blokovat internet, začne blokovat internet vás.“
„Petice vznikla za podpory Pirátské strany a má za cíl blokovat cenzuru, o kterou se česká vláda pokouší,“ začal Ferjenčík.
Jako první si vzal slovo místopředseda Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.
Vítám vás u tiskové konference. Během pár chvil vám přinesu názory pánů Ivana Bartoše, Mikuláše Ferjenčíka, Romana Kučery a Martina Brože, kteří bojují proti přijetí tohoto zákona.
Přepis tiskové konference začne v nejbližší době, těsně po 15:30. Prosím, zůstaňte naladěni.
Proč se tomuto tématu věnujeme na serveru onlajny.cz?
Jednak proto, že přijetí tohoto zákona velmi ohrožuje samotnou existenci našeho serveru a jednak také proto, že je pro nás nepřijatelné, abychom si nemohli na internetu zobrazit oficiální stránky mistrovství světa v hokeji v Bratislavě, web Realu Madrid, FC Barcelona, Manchesteru United, FC Valencia, AC Milán či hokejového klubu Toronto Maple Leafs, abychom nemohli na internetu sledovat videa, ve kterých hrají fotbalisté či hokejisté těchto týmů a samozřejmě i mnohých dalších. Pokud by poskytovatelé elektronických prostředků neznemožnili připojení stránek, na nichž probíhá jakákoliv propagace či informace o loteriích a podobných hrách, které nemají povolení MF ČR, dostali by dle zákona pokutu 10 miliónů korun.
Vysvětlení problému:
V rámci novelizace zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách se parlament chystá zavést povinnost pro všechny poskytovatele elektronických prostředků (de facto všichni, kdo v České republice provozují internetové připojení) zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám, které nabízí, propagují či informují o loteriích a podobných hrách provozovaných společnostmi, které nemají povolení českého ministerstva financí.
Tato povinnost je v konečném řešení nepřijatelnou cenzurou internetu. Pokud se státní moci nelíbí nějaký web, jakým právem si osobuje nárok na to, aby svobodným občanům k tomuto webu zamezila přístup? Nyní se státní moci znelíbila jedna část internetového obsahu, jindy to může být jiný obsah - a jsme opět v cenzurou ovládané společnosti.
Když už předpokládáme, že moc má právo nějaký web zakázat, tak udělat to zavedením zodpovědnosti třetí strany místo zodpovědnosti majitele/provozovatele toho nežádoucího webu je katastrofální rozhodnutí, protože ve výsledku mohou nastat jen dvě situace: Třetí strany (provozovatelé internetových sítí) nemají pod kontrolou to, co je předmětem zákazu, a jsou-li za to činěny zodpovědnými, budou buď reagovat tím, že budou preventivně blokovat vše co jenom vzdáleně zavání něčím nežádoucím, a výsledkem bude blokování naprosto legitimního obsahu, se všemi negativy které to může přinést nám všem.
Nebo budou trvale žít ve strachu, že budou platit obrovské pokuty za něco, co prostě nemají pod kontrolou a nemohou to uhlídat - takže mnozí z nich si to raději rozmyslí a místo podnikání v takto rizikové zemi půjdou podnikat raději někam jinam - opět s negativními důsledky pro nás všechny a naši ekonomiku.
Ne nadarmo nedávno varovala OSN i mnohé osobnosti internetu proti rozšiřování zodpovědnosti třetích stran a zavádění plíživé regulace internetu. Zatímco v některých zemích je právo přístupu k internetu zaváděno mezi základní lidská práva, v Česku by se schválením tohoto ustanovení zaváděla praktická cenzura internetu.
Cenzura nastává i ustanovením o zákazu reklamy na zmíněné loterijní společnosti - pokud bude v novinách či televizi např. fotografie či video z fotbalového zápasu AC Milán, na jehož dresech je reklama na zahraniční sázkovou společnost, může se jednat o porušení zákona, protože ona sázková společnost tím bude de iure propagována, přestože nepřímo. Povede to opět k nepřijatelnému cenzurování toho, o čem mohou média informovat, o čem je možné vystavovat obsah a psát na internetu, v novinách, časopisech či televizi.
Tato opatření jsou možná dlážděna dobrými úmysly, ale pro cenzuru v podobě blokování přístupu na některé stránky a zamezování zveřejňování jakýchkoli informací na internetu neexistuje žádný ospravedlnitelný dobrý úmysl. To bychom se dostali na úroveň diktátorských zemí. Mnoho zemí v Evropě reguluje hazard i bez cenzury.
Na základě těchto informací požaduje petice Internetbezcenzury.cz, aby byly z návrhů novelizace zákonů vyjmuty paragrafy, které tuto cenzuru zavádějí a aby stát reguloval loterijní průmysl jinými způsoby než zaváděním cenzury.
Petici podporuje mimo jiné i Pirátská strana, která uspořádala tiskovou konferenci, ze které přinášíme podrobný on-line přenos.
Proti této nesmyslné snaze poslanců vzniká v odborné veřejnosti silný odpor, jehož jednou součástí je petice, kterou můžete podepsat na webu internetbezcenzury.cz
V úterý proběhne v Poslanecké sněmovně poslední čtení k výše zmíněné novele zákona, který mý zavést průlomovou odpovědnost třetích stran za obsah přenášených dat. Fakticky to znamená zavedení cenzury internetu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Plánovaný začátek je v 14:30.
„Člověk přece může být odpovědný pouze za vlastní činy, a ne za činy někoho jiného. Tento zákon by trestal poskytovatele internetu.“
„Petici jsme spustili v pátek v 17:05. Zpočátku se podepisovalo málo lidí, protože se o ní moc nevědělo. Dnes ráno tam bylo 'jen' 5 500 podpisů, teď už jich je přes 10 000.“
„Pan Farský ano, ale je zatvrzele přesvědčený, že koná dobro...“
Jednak proto, že přijetí tohoto zákona velmi ohrožuje samotnou existenci našeho serveru a jednak také proto, že je pro nás nepřijatelné, abychom si nemohli na internetu zobrazit oficiální stránky mistrovství světa v hokeji v Bratislavě, web Realu Madrid, FC Barcelona, Manchesteru United, FC Valencia, AC Milán či hokejového klubu Toronto Maple Leafs, abychom nemohli na internetu sledovat videa, ve kterých hrají fotbalisté či hokejisté těchto týmů a samozřejmě i mnohých dalších. Pokud by poskytovatelé elektronických prostředků neznemožnili připojení stránek, na nichž probíhá jakákoliv propagace či informace o loteriích a podobných hrách, které nemají povolení MF ČR, dostali by dle zákona pokutu 10 miliónů korun.
V rámci novelizace zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách se parlament chystá zavést povinnost pro všechny poskytovatele elektronických prostředků (de facto všichni, kdo v České republice provozují internetové připojení) zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám, které nabízí, propagují či informují o loteriích a podobných hrách provozovaných společnostmi, které nemají povolení českého ministerstva financí.
Tato povinnost je v konečném řešení nepřijatelnou cenzurou internetu. Pokud se státní moci nelíbí nějaký web, jakým právem si osobuje nárok na to, aby svobodným občanům k tomuto webu zamezila přístup? Nyní se státní moci znelíbila jedna část internetového obsahu, jindy to může být jiný obsah - a jsme opět v cenzurou ovládané společnosti.
Když už předpokládáme, že moc má právo nějaký web zakázat, tak udělat to zavedením zodpovědnosti třetí strany místo zodpovědnosti majitele/provozovatele toho nežádoucího webu je katastrofální rozhodnutí, protože ve výsledku mohou nastat jen dvě situace: Třetí strany (provozovatelé internetových sítí) nemají pod kontrolou to, co je předmětem zákazu, a jsou-li za to činěny zodpovědnými, budou buď reagovat tím, že budou preventivně blokovat vše co jenom vzdáleně zavání něčím nežádoucím, a výsledkem bude blokování naprosto legitimního obsahu, se všemi negativy které to může přinést nám všem.
Nebo budou trvale žít ve strachu, že budou platit obrovské pokuty za něco, co prostě nemají pod kontrolou a nemohou to uhlídat - takže mnozí z nich si to raději rozmyslí a místo podnikání v takto rizikové zemi půjdou podnikat raději někam jinam - opět s negativními důsledky pro nás všechny a naši ekonomiku.
Ne nadarmo nedávno varovala OSN i mnohé osobnosti internetu proti rozšiřování zodpovědnosti třetích stran a zavádění plíživé regulace internetu. Zatímco v některých zemích je právo přístupu k internetu zaváděno mezi základní lidská práva, v Česku by se schválením tohoto ustanovení zaváděla praktická cenzura internetu.
Cenzura nastává i ustanovením o zákazu reklamy na zmíněné loterijní společnosti - pokud bude v novinách či televizi např. fotografie či video z fotbalového zápasu AC Milán, na jehož dresech je reklama na zahraniční sázkovou společnost, může se jednat o porušení zákona, protože ona sázková společnost tím bude de iure propagována, přestože nepřímo. Povede to opět k nepřijatelnému cenzurování toho, o čem mohou média informovat, o čem je možné vystavovat obsah a psát na internetu, v novinách, časopisech či televizi.
Tato opatření jsou možná dlážděna dobrými úmysly, ale pro cenzuru v podobě blokování přístupu na některé stránky a zamezování zveřejňování jakýchkoli informací na internetu neexistuje žádný ospravedlnitelný dobrý úmysl. To bychom se dostali na úroveň diktátorských zemí. Mnoho zemí v Evropě reguluje hazard i bez cenzury.
Na základě těchto informací požaduje petice Internetbezcenzury.cz, aby byly z návrhů novelizace zákonů vyjmuty paragrafy, které tuto cenzuru zavádějí a aby stát reguloval loterijní průmysl jinými způsoby než zaváděním cenzury.