Litvínov – Třinec 5:3 (kon.) | Plzeň – Zlín 4:3 (po s.n.) | Pardubice – Mladá Boleslav 1:2 (kon.)
Slavia – Kladno 3:1 (kon.) | Liberec – Motor ČB 1:3 (kon.) | Sparta – K. Vary 3:2 (kon.)
HC Sparta Praha
3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
HC Energie Karlovy Vary
Středa 28.12.2011, 18:30 • Tipsport Arena • Tipsport extraliga

Sparta po zásluze vítězí, Energie se probudila příliš pozdě a propadá se tak na poslední příčku extraligové tabulky. Domácí samozřejmě zůstávají na samotném vrcholku. (21:06:43)

Nejlepší hráči zápasu:
    Petr Kumstát
    Ivan Rachůnek

60:00

59:56
    Tipsport arena je na nohou a odpočítává konec zápasu! Poslední čtyři sekundy už byl neměly na vítězství Sparty nic změnit, i proto, že se vhazuje na modré čáře.

58:15
    Yorick Treille střílel osamocený na Salfického, který musel vytáhnout skvělý zákrok lapačkou.

58:00
    Poslední dvě minuty základní hrací doby. Energie posílá na led to nejlepší, co má, ale dělá zbytečné chyby v obraně.

56:01

54:01
    Karlovy Vary si případný závěrečný nápor komplikují. Vyloučen Michal Gulaši (KVA) na dvě minuty za hrubost.

53:41
    Dominik Pacovský v přečíslení dvou proti jednomu obdržel kotouč a ihned pálil. Bohužel pro něj jen do připraveného Salfického.

51:31
    Energie se pouští do hlubokého forčenkingu, mnohdy i všichni tři útočníci napadají rozehrávku Sparty.

51:04
    Tvrdý atak na Sersena zůstal nepotrestán, což vzbuzuje na straně domácích hokejistů i fanoušků emoce.

50:48
    Karlovy Vary právě vstřelily branku! Je stále o co hrát. Karlovarské naděje vrací do mezí reality PETR MOCEK, na jehož střelu si sice Pöpperle sáhl, ale kotouč mu přes lapačku přepadl do branky. Asistence: Rastislav Dej, František Skladaný.

49:40
    Do utkání začaly promlouvat emoce jak v hledišti, tak i na ledové ploše. Jeden z Karlovarských najel do Pöpperleho, na trestnou však míří Radek Philipp (SPA) na dvě minuty za držení a to se domácím fanouškům nelíbí.

48:19
    Sparta právě vstřelila branku!
    Zdá se, že je rozhodnuto! PETR TON kličkami prošel přes obránce a trefil se pod víko. Salfický byl na jeho přesnou trefu krátký. Bez asistence.

47:29
    Energie ještě zbraně neskládá, přidala na nasazení a lze od ní očekávat závěrečný tlak.

46:50
    Přesilovka Karlových Varů je u konce.

45:25
    Ivan Rachůnek mohl pohřbít karlovarské naděje! Samostatný únik se snažil zakončit bekhendovým blafákem, ale Salfický včas dokázal přiložit beton a zachránil svůj tým.

44:49
    Trest pro hráčskou lavici Sparty Praha za příliš mnoho hráčů na ledě. Trest odpyká Miroslav Forman (SPA). Energii za čtyři sekundy začne přesilovka.

42:53
    Vyloučen Lukáš Pech (KVA) na dvě minuty za vysokou hůl.

42:41
    Vyloučen Petr Tenrkát (SPA) na dvě minuty za krosček.

42:03
    Karlovy Vary právě vstřelily branku! Zelenobílí se vracejí zpět do hry! Látal z rohu nahrál Zuckerovi, který přenechal kotouč JINDŘICHU KOTRLOVI, a ten se prodral mezi obránci a s trochou dávkou štěstí dokázal i zakončit. Vstřelil tak svůj premiérový gól za Energii, Asistence: David Zucker, Jan Látal.

41:00
    Skuhravý se Skladaným unikali dva na jednoho. Karlovarský kapitán vzal zodpovědnost na svá bedra a přestřelil. Na druhé straně dostal kotouč před branku osamocený Tenkrát, ale kotouč mu poskakoval a Salfický se zatím stihl vrátit do správné pozice.

59:31
    Energie hraje v plném počtu.

40:01

Sparta se opět blýskla brilantním vstupem do třetiny, když i tentokrát dokázala vstřelil rychlý gól. Karlovy Vary se i přes zlepšený výkon nedokázaly prosadit, a tak se alespoň pokusí dohnat dvoubrankové manko. Pražané jsou ale v obranné činnosti velmi pozorní, i proto to Západočeši nebudou mít jednoduché.

Zásahy brankářů ve druhé třetině:
    Dušan Salfický - 10
    Tomáš Pöpperle - 13

40:00

39:26
    Poslední sekundy dává Sparta energetikům pořádně zabrat. Pražané byli hned několikrát blízko vstřelení branky.

38:29
    Na trestnou lavici míří Václav Skuhravý (KVA) na dvě minuty za sekání.

37:53
    Sersen poslal kotouč blíže k modré Žálčíkovi, který neváhal a ihned pálil. Salfický si s jeho střelou, byť s potížemi, nakonec poradil.

35:35
    Dominik Pacovský nastřelil tyčku karlovarské branky!

35:02
    Zaťovič se v pádu natahoval na dorážku, ale netrefil se.

34:47
    Sparta hraje v plném počtu.

32:53
    Po zaváhání Salfického, který nedokázal zachytit kotouč za brankou, měli dva Sparťané možnost vstřelit branku, ale zatímco si předávali kotouč, brankář hostů již byl na svém místě a střelu zlikvidoval.

32:47
    Vyloučen Alex Foster (SPA) na dvě minuty za vysokou hůl.

32:30
    Rozhodčí ponechává Karlovým Varům výhodu.

31:40
    Sparta hraje v plném počtu, kotouč mají na holi Karlovy Vary.

30:59
    Sparťané opakovaně vyhazují.

29:40
    Jaroslav Kasík (SPA) fauloval za brankou Mikesku a odsedí si dvě minuty za podražení.

29:16
    Mockova střela od modré končí pod Pöpperlem.

28:05
    Přestávka k čištění ledu. Energie svůj výkon v posledních partiích hry zlepšila. Hra je vyrovnaná, chybí však větší šance.

26:48

26:00
    Ještě 48 sekund karlovarské početní výhody.

25:34
    Po Gawryletzově ráně Sparta vyhazuje.

24:48
    V dnešním utkání se množí tresty za vyhození puků mimo hřiště. Tentokrát se provinil Radek Philipp (SPA) a je vyloučen na dvě minuty.

22:51
    Další skvělý vstup do třetiny v podání Pražanů! Lapšanský rozehrál na LUKÁŠE ŽÁLČÍKA, který vyslal tvrdou ránu příklepem ještě před modrou čárou. Kotouč stojícímu Salfickému propadl pod vyrážečkou a Sparta vede o pohodlné dvě branky. Asistence: Adam Lapšanský, Miroslav Forman.

21:12
    Sparťané jsou v plném počtu, vhazovat se bude před Pöpperlem.

20:39
    První formace Energie zatlačila Spartu do obranného pásma, ta se osvobozuje vyhozením.

20:01

Informační displej hlásí 6485 přítomných diváků, kteří vytvářejí velmi solidní atmosféru.

Energie začne druhou třetinu v početní výhodě, která jí potrvá ještě téměř čtvrt druhé minuty. Všichni arbitři jsou již na ledové ploše a pomalu vycházejí i hráči obou celků.

Utkání je přímo úměrné postavení obou celků v tabulce. Sparta coby lídr extraligy v utkání jasně dominuje, nepouští Energii do žádných velkých šancí a po zásluze vede. Karlovarští se v úvodu příliš nechytali, ke konci třetiny však jejich výkon doznal zlepšení.

19:12
    Po vhazování se podražením provinil Radek Philipp (SPA) a již míří na trestnou lavici.

18:50
    Sevření puku rukou - tak zní verdikt rozhodčích odpískaný jednomu z hráčů Sparty.

18:19
    Po vhazování v útočném pásmu Sparty mají domácí kotouč na svých holích.

17:32
    Energie se začala více prosazovat v útočném pásmu.

16:25

15:30
    Na led už se vrací Pacovský, ještě 35 sekund karlovarského náporu.

14:25
    Petr Kumstát se prodral do zakončení přes dva obránce, ale nedokázal trefit kotouč. Potěšit ho může alespoň fakt, že byl při průchodu faulován Yorickem Treillem (SPA), který si odsedí dvě minuty za sekání, a Energie dostává přesilovku pěti proti třem.

13:31
    Odpočinout na trestnou lavici si jede Dominik Pacovský (SPA) na dvě minuty za zdržování hry - vystřelení puku mimo hřiště.

13:19
    Energie se poprvé od začátku zápasu na delší dobu usazuje v útočném pásmu. Na střely ale nedochází.

12:57
    Energie začíná aktivně napadat rozehrávku domácích a zdá se, že jí to zatím vychází.

12:02
    Pöpperle drží kotouč po nepříliš přesvědčivé kombinaci Energie.

11:46
    Spartě nevyšla rozehrávka, a tak se píská zakázané uvolnění.

10:59
    Sparta kombinuje v útočném pásmu. Tento komentář vlastně vystihuje takřka celý zápas.

10:01
    Komerční přestávka. Sparta je jednoznačně lepším celkem, Karlovy Vary si zápas komplikují zbytečnými vyloučeními. I proto se hosté v útoku příliš neprosazují.

09:40
    Pacovského rána z přečíslení mířila mimo, následný závar před brankou dokázala Energie ustát.

08:26
    Energie dvojnásobné oslabení úspěšně přečkala.

08:13
    Yorick Treille odsunul karlovarskou branku a rozhodčí vykazuje Spartu z útočné třetiny.

08:08
    Dušan Salfický se zotavuje z tvrdé rány pukem, kterou inkasoval, ale bude pokračovat.

07:54
    Spartě se kombinace příliš nedaří.

06:32
    Hned nato míří na trestnou lavici i Martin Gründling (KVA). Sparta bude hrát skoro dvě minuty v pěti proti třem!

06:40
    Vyloučen Petr Mocek (KVA) za hrubost.

06:21
    Po chybě sparťanské obrany se Energie dostala do útočné třetiny. Dojíždějící Kumstát obdržel kotouč k druhé tyči, ale jeho střelu Pöpperle úspěšně zlikvidoval.

05:10
    Hosté již hrají v plné síle, ale ke kotouči se nemohou dostat.

04:43
    Poslední sekundy sparťanské přesilovky Energie zvládá úspěšně.

03:34
    Sparťané se po gólu, který jim nebyl uznán, přece jen dočkali! Po Milamově střele, jíž Salfický vyrazil, se k puku dostal Tenkrát, přiťukl kotouč IVANU RACHŮNKOVI, který puk dorazil za brankářova záda. Asistence: Petr Tenkrát, Troy Milam.

03:02
    Další vyloučení Energie. Lukáš Pech (KVA) míří na trestnou lavici za zdržování hry, neboť vystřelil kotouč mimo hřiště. Západočechy čekají perné chvilky.

02:33
    Vyloučen Martin Gründling (KVA) na dvě minuty za krosček.

01:29
    Kotouč se pomalu doplížil za brankovou čáru Karlových Varů, ale rozhodčí s jistotou rozpažil pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Vstup z říše snů tak Spartě nevyšel.

00:27
    Hned v úvodu dostal puk mezi kruhy Sersen, ale Salfický byl pozorný. Hned nato zakázané uvolnění Energie.

00:01

HC Sparta Praha: Pöpperle (Sedláček) - Broš (C), Treille, Sersen, Rachůnek, Husák, Forman, Kasík, Ton (A), Foster, Kučný, Žálčík, Kočí, Rachůnek, Milam, Philipp, Bližňák, Tenkrát (A), Pacovský, Krstev, Lapšanský.

HC Energie Karlovy Vary: Salfický (Mensator) - Gründling, Sýkora, Mocek, Kuběna, Gřegořek (A), Skladaný, Mikeska, Zaťovič, Pech, Guaši, Vachovec, Košťál (A), Dej, Kotrla, Skuhravý (C), Gawryletz, Kumstát, Prošek, Látal, Zucker.

Rozhodčí: Hodek, Smitka - Bejček, Charvát.

Vánoční svátky již pominuly, ale ještě než ohňostroji přivítáme rok 2012, má hokejová extraliga nachystanou povánoční zápasovou nadílku. Z Tipsport Areny zdravím všechny hokejové příznivce, kteří se z jakýchkoli důvodů nemohli dostavit na místo dění.

Ať už dnešní utkání dopadne, jak dopadne, jedno je jisté - Sparta i nadále bude vévodit celé extralize. Aktuálně má náskok pěti bodů před druhými Budějovicemi, nejlepší obranu v lize a aktivní skóre 97:66. Navýší sparťané svůj náskok v tabulce? O tom rozhodne jak utkání Sparty s Energií, tak i duely Budějovic, Plzně či Pardubic.

Zelenobílé čeká v Praze nelehký úkol. Na elitní desítku vzhlíží z předposlední pozice a se ztrátou deseti bodů. Přiživí Západočeši své skomírající naděje na play-off? Poslední dva duely zvládli vítězně. Jenže to bylo v domácí KV Areně, v tabulce venkovních zápasů se musejí spokojit s posledním místem a bilancí pouhých dvou výher.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.

Jan Salajka

Branky a nahrávky: 4. Rachůnek (Tenkrát, Milam), 23. Žálčík (Lapšanský, Forman), 49. Ton - 43. Kotrla (Zucker, Látal), 51. Mocek (Dej, Skladaný)

Rozhodčí: Hodek, Smitka - Bejček, Charvát