Lotyšsko – Finsko 1:5 (kon.) | Německo – Kanada 3:9 (kon.) | Česko – Švédsko 1:4 (kon.)
Slovensko – Rusko 2:3 (po pr.)
Lotyšsko
1:5 (1:3, 0:2, 0:0)
Finsko
Středa 26.12.2012, 08:30Mistrovství světa do 20 let

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 08:30.

Lotyšsko: Merzlikins (Punnenovs) - Siksna, Zvirbulis, Rosinskis, Lipsbergs K., Augstkalns, Skuratovs, Nimanis - Kuzmenkovs, Ozolinš, Jelisejevs - Bukats, Kulda, Jevpalovs - Sevcenko, Kurmis, Siksnis - Rancevs

Finsko: Korpisalo (Laurikainen) - Maatta, Ristolainen, Lindbohm, Pokka, Rikola, Vainio, Auvinen - Armia, Granlund, Salomaki - Barkov, Nykop, Lehkonen - Aaltonen, Jarvelainen, Teravainen - Hannikainen, Salminen, Lamberg - Leino

Rozhodčí: Hodek (Česká republika), Sjoqvist (Švédsko) - Dussreault (Kanada), Staňo (Slovensko).

Zatímco Finové na loňském šampionátu bojovali o medaile, Lotyši se do A skupiny mistrovství světa vracejí opět po roční anabázi v divizi I. Finové jsou jasným favoritem, což demonstrovali nečekaným vítězstvím v přípravném utkání s Kanadou.

Zápas začne s drobným zpožděním, hráči stále nejsou na ledové ploše.

00:01

01:10
    Finové sevřeli soupeře v pásmu a přinutili Merzlikinse k prvnímu zákroku.

01:54
    Finsko právě vstřelilo branku!

Finové z úvodního tlaku vytěžili rychlou branku, z pravého kruhu se trefil ARTTURI LEHKONEN. Bez asistence.

02:26
    Finové opět kombinují v útočném pásmu. Tečovaná rána Maaty jde však vedle.

03:28
    Finský výběr je stále o poznání aktivnější než ten lotyšský, který se stále nemůže vymanit z tlaku Suomi.

03:40
    Vainiova dělovka od modré pořádně provětrala vyrážečku Merzlikinse.

05:15
    První přesilovku si zahrají Finové. Za hákování je vyloučen Bukarts (LAT).

05:57
    Finsko zamklo Lotyše v pásmu, ale obrana hrající v bílých dresech zatím odolává.

06:05
    Ristolainenova střela švihem od modré se zakousla do vyrážečky Merzlikinse.

06:23
    Barkov se ocitl zcela sám mezi kruhy, ale z vyložené pozice lotyšskou svatyni minul.

06:52
    AAltonen dostal přesnou přihrávku na pravý kruh, ale Merzlikinsova lapačka zasáhla včas.

07:00
    Tlak Finů sílí.

07:15
    Lotyši v plném počtu.

07:35
    Lotyšská dvacítka má obrovské problémy s rozehrávkou, Finové výborně forčekují.

08:25
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Ale pozor! Máme srovnáno. Lotyši se snad poprvé v zápase dostali na dostřel Korpisalovi a skóre se vyrovnává. Po skrumáži před finskou svatyní se k dorážce dostal NIKOLAJS JELISEJEVS a nadvakrát i s tečí finského obránce překonal Korpisala - 1:1. Asistence: Arturs Kuzmenkovs

09:36
    Lotyšsku narostla s vyrovnáním křídla a výběr Suomi značně znejistěl.

10:22
    Nečekaný vývoj zápasu, Finové jsou vyrovnávací otřeseni a nic s tím nezměnil ani útočný výlet Granlunda.

10:43
    Máme tu první komerční přestávku, Lotyši při ní zatím drží překvapivě remízový stav.

11:51
    Hluchá pasáž utkání. Lotyši se snaží tahat čas tím, že často drží kotouč na svých holích, Bukartsovo nahození Korpisala z klidu nevyvedlo.

12:23
    Finy však zachraňuje z hrozících problémů přesná teč střely od modré čáry v podání MIKO AALTONENA. Byla to sice taková z nouze ctnost, ale seveřané opět vedou. Asistence: Rasmus Ristolainen.

12:55
    Před chvílí hrdinou, teď už na trestné lavici. Ristolainen jde na dvě minuty za krosček.

13:48
    Lotyši sice zatím nehrají přesilovku špatně, ale chybí jim častější střelba. Siksnovu ránu od modré srazili finští obránci, pak už se Suomi dokázali osvobodit.

14:18
    Poměr sil na ledě se srovná! Při založení lotyšského útoku totiž nedovoleně bránil Kulda a hraje se ve čtyřech na obou stranách.

14:55
    Ristolainen na ledě, začíná finská přesilová hra.

15:27
    Finové poslali na led to nejlepší, co mají k dispozici a to slavilo své ovoce! Po pohledné a bezproblémové kombinaci našel přesnou přihrávkou zpoza branky Armia úplně volného MIKO AALTONENA a ten dostal Finy do dvoubrankového náskoku. Asistence: Joel Armia.

16:30
    Skóre zatím musí být pro Lotyše hodně kruté. Suomi žádnou výraznou převahu nemají, ale jsou v útoku maximálně efektivní.

16:44
    S pokusem Nykoppa si však nyní Merzlikins poradil.

17:25
    Oba brankáři se teď na chvíli ocitli pod palbou střel, skóre se však nemění.

17:58
    Rosinskisovu střelu z uctivé vzdálenosti Korpisalo viděl a dokázal si s ní poradit.

18:35
    Vody v lotyšském obranném pásmu teď vířila druhá finská formace, na Merzlikinse ovšem nakonec letěl jen jediný puk. Ten navíc nemohl být nebezpečný.

19:49
    Nádherný hokejový moment v podání Joela Armii! Mladý finský šikula si udělal z Lotyšů slalomovou dráhu, svou střelu pod břevno ale nakonec nestihl umístit na místo určení.

20:00

Finové byli v první třetině lepší a zatím plní úlohu výrazného favorita tohoto zápasu. Soupeře přestříleli v poměru 19:4 a zaslouženě vedou 3:1.

Obdoba českého přestávkového programu ve finském podání nám osvětlila věc, že spousta účastníků úspěšného loňského šampionátu startuje i letos. I díky tomu se Finové řadí mezi medailové kandidáty.

20:01

21:02
    Týmy se po příchodu z kabin oťukávají, Lotyši asi budou chtít ubránit co nejpřijatelnější porážku.

21:58
    No vida, Finové se provinili při obléhání Merzlikinse nedovoleným zákrokem, Salomaki si jde odpočinout na dvě minuty.

22:37
    Z ostrého úhlu vyzkoušel střelu Zvirbulis, Korpisalo ji vyrazil vysoko nad branku.

24:02
    Lotyši sehráli fantastickou přesilovou hru! Vytvořili si při ní velké množství zajímavých palebných pozic a vůbec nenechali Finy vyhodit z vlastního pásma. Korpisalo byl na roztrhání, ale zejména proti bratrům Lipsbergsovým nakonec byl úspěšný.

24:30
    Na druhé straně se připomněl Armia, vystřelil však těsně vedle.

24:52
    Armia vzápětí podrazil při pokusu o založení útoku Augstlinkse a dočkáme se další lotyšské přesilovky.

26:18
    Opět stejný obrázek. Lotyši jsou nastěhováni v útočném pásmu, ale nestřílí. To chtěl napravit až Jelisejevs, nicméně branku vůbec netrefil.

26:48
    To už jsou Suomi zase kompletní.

27:30
    Obrovský tlak Lotyšů! Nadějnou pozici měl Andersons, ale z křídla puk za Korpisala nedostal, následnou bombu Rosinskise od modré vyrazil finský gólman svými betony.

28:44
    Demostrativní obrázek druhé třetiny. Finové raději v klidu počkají za vlastní brankou, aby trochu otupili nečekaný nápor soupeře.

29:45
    Finský kouč Rindell nyní zapojil do hry také čtvrtou finskou lajnu a Hannikainen dokázal vybojovat lotyšský faul. Na dvě minuty jde za katr Kuzmenkovs.

30:07
    Po dorážce se natahoval nekrytý Aaltonen, Merzlikins mu ale tygřím skokem uzmul puk.

30:37
    Lotyšský brankář úspěšný také proti pokusu Ristolainena z levého kruhu.

31:31
    Granlundova bomba končí nad brankou, tohle oslabení už Lotyši zvládnou.

31:40
    Tak nakonec ne. Několik sekund před návratem Kuzmenkovse totiž vyfasoval menší trest Andersons a Lotyši jdou do tří.

32:00
    Už jsou ale ve čtyřech, Merzlikins však musel vytáhnout dva jisté zákroky proti střelám z kruhů.

32:48
    Merzlikins se po tom nejistém úvodu zcela evidentně rozchytal, tentokrát si počkal na ránu Lehkonena od modré čáry.

33:02
    Další oslabení už ale Lotyši neustáli. Armia nabil z levého kruhu MARKUSI GRANDLUNDOVI a ten příklepem z voleje zvyšuje finský náskok. Asistence: Joel Armia.

33:43
    Další lotyšská přesilovka. Ville Pokka fauloval u hrazení a jde si na dvě minutky odpočinout.

34:08
    Tentokrát se Suomi daří vyhodit relativně brzy.

34:51
    Andersonsovu střelu z levého kruhu přizdvihl Korpisalo do ochranné sítě.

35:29
    Opět Lotyši nestřílí, Siksna si rozmyslel ránu od modré a přišel o kotouč.

35:49
    Ville Pokka už je zpět na ledě, Finové přežili i třetí hru v oslabení této třetiny.

37:03
    Hraje se dlouhý časový úsek bez přerušení, puk však poskakuje mezi hokejkama obou týmů ve středním pásmu.

37:28
    Siksins se navíc dostal do ofsajdu.

38:02
    Druhá třetina se chýlí ke svému konci velmi rychle. Lotyši výrazně zlepšili svůj výkon, začali lépe bránit a především nebezpečněji útočit. Kontaktní branku se jim ale zatím dosáhnout nepovedlo.

39:08
    Rozeběhla se poslední minuta utkání, na ledě se v závěrečných okamžicích druhé třetiny neděje nic. Finové vyčkávají s pukem na hokejkách na sirénu.

39:16
    Nakonec ale trochu zbytečně fauluje Siksna. Finsko ale nakonec hrát přesilovku nebude, Lamberg totiž dostává ve stejném čase dvě minuty za přifilmovaný pád.

39:18
    Aaltonen vyhrál v útočném pásmu buly a RASMUS RISTOLAINEN přesnou ranou trochu zaskočil Merzlikinse. Asistence: Mikko Aaltonen.

39:49
    Teď už to ale finská přesilovka bude. Kriss Lipsbergs posílá svůj tým do oslabení 3 proti 4.

39:57
    Tak konec třetiny je oproti původním předpokladům opravdu výživný. Markus Grandlund po prohraném vhazování fauloval a rovněž dostává dvouminutový trest.

40:00

Finům se povedlo ve druhém dějství přežít nebezpečné lotyšské přesilovky a navíc navýšit svůj náskok o další dva zásahy. O ty se postarali Granlund a Ristolainen. Suomi tak jsou na nejlepší cestě za povinnými tři body.

40:01

40:02
    Hraje se ve třech na obou stranách, netradiční situace.

41:20
    Oba týmy měly na útočení velké množství prostoru, Ristolainen našel v dobré pozici Armiu, ten však přestřelil branku.

41:26
    Armia dostává svým faulem Lotyše opět od početní výhody.

41:37
    Rozhodčí se nám ale nějak rozkompenzovali, opět se hraje ve třech na obou stranách. Menší trest pro Andersonse.

42:43
    Hraje se ve čtyřech na obou stranách a už se opět píská. Aaltonen se svíjí v bolestech na ledové ploše.

43:13
    Granlundovu opakovanou střelu Merlikins viděl a zachytil ji.

43:49
    Po delším čase hrajeme v plném počtu, střela Andersonse sražena do ochranné sítě.

45:02
    Finové se zčistajasna dostali do přečíslení 3 na 1, ale Grandlund přihrávku skrz Nimanise neprocedil.

45:44
    Barkovova střela z levého kruhu letěla těsně vedle.

46:14
    Teravainen mířil svou střelu po vyhraném buly nad rameno Merlikinse, lotyšský brankář se ale přemístil včas.

47:20
    Trochu mi připadá, jakoby Lotyšům začaly výrazným způsobem docházet fyzické síly. Hokejisté v bílém se nyní zmohou pouze na vyhazování kotoučů za finskou branku.

48:12
    Finové si ale v koncové fázi hrají, místo na góly hrají spíše na krásu, a tak zatím Lotyši drží přijatelný rozdíl ve skóre.

49:04
    Teď se ale Suomi pomýlili při rozehrávce a hra se tak po dlouhé časové době přestěhuje před Korpisala.

49:45
    Inspirativně teď svým kolegům z týmu mohl posloužit průnik Kurmise, po němž lotyšský útočník vybojoval Riikolův faul. Lotyši mohou opět snížit.

50:46
    Tato početní převaha je však v podání Lotyšů tragická. Hokejisté Pobaltské země se zatím ani nedostali do pásma a jen vyprodukovali ofsajd a icing.

51:52
    Riikola zpět na ledě, Korpisalo zůstává i nadále bez práce. Lotyši ještě ve třetím dějství nevystřelili.

52:26
    Druhá komerční přestávka. Zápas už ztratil náboj a pouze se čeká na jeho konec.

52:26
    Tak nakonec vykouzlil český rozhodčí Pavel Hodek menší trest pro Jevpalovse! Lotyšský útočník dostává menší trest za zdržování hry.

53:30
    Granlundova střela neprošla a Lotyši se osvobodili.

54:18
    Suomi ale také v početní převaze neexcelují.Lotyši se brání obětavě a drží čtyřbrankovou porážku.

55:02
    Dobrá pozice pro Teravainena! Merzlikins ale opět prokázal své kvality a s dorážkou mu pomohli jeho spoluhráči z obrany.

55:48
    Snad vůbec první lotyšský střelecký pokus směřující na branku v závěrečné periodě, Lipsbergsovu ránu však Korpisalo vyrazil.

57:11
    Zápas se dohrává, Finové jsou evidentně uspokojeni dostatečným vedením.

58:05
    Běží poslední dvě minuty zápasu, opět sledujeme dlouhý úsek bez přerušení.

58:32
    S opakovanou střelou Lehkonena si Merzlikins dokázal poradit.

59:37
    Merzlikinsovi sice vypadla střela od modré, vzápětí se ale brankář outsidera zaskvěl proti Lehkonenově dorážce.

60:00

Je dobojováno. V závěrečné třetině jsme už žádnou další branku neviděli. Finové po drtivé střelecké převaze vítězí 5:1 a my jdeme na zápas Kanada - Německo. (10:48:59)

Radek Barkman

Branky a nahrávky: 9. Jelisejevs (Kuzmenkovs) - 2. Lehkonen, 13. Aaltonen (Ristolainen), 16. Aaltonen (Armia), 34. Granlund (Armia), 40. Ristolainen (Aaltonen)