Carolina – NY Rangers 3:2 (kon.) | Edmonton – Chicago 4:6 (kon.) | NY Islanders – Florida 2:1 (kon.)
Edmonton Oilers
4:6 (1:4, 1:2, 2:0) Stav série: 0:1
Chicago Blackhawks
Sobota 01.08.2020, 21:00 • Rogers Place, Edmonton, AB • Play-off NHL • Předkolo

Fantastický výkon Dominika Kubalíka – dva góly, tři asistence. Stal se prvním hráčem v historii NHL, jenž při debutu v play-off zapsal celkem pět kanadských bodů. (00:37:22)

TŘI HVĚZDY UTKÁNÍ

Dominik Kubalík (CHI), Jonathan Toews (CHI), Connor McDavid (EDM)

ČESKÁ A SLOVENSKÁ STOPA

Dominik Kubalík (CHI) – 2+3, +1 účast, 5 střel na bránu, TM 0, čas na ledě 13:56

David Kämpf (CHI) – 0+0, 0 účast, 1 střela na bránu, TM 2, čas na ledě 14:52

KDO SE POSTAVIL DO BRANKOVIŠTĚ?

Mike Smith (EDM) – prohra, 18 zákroků, 5 OG, úspěšnost 78.3%, čas 26:32

Corey Crawford (CHI) – výhra, 25 zákroků, 4 OG, úspěšnost 86.2%, čas 60:00

stř. Mikko Koskinen (EDM) – --- , 18 zákroků, 1 OG, úspěšnost 84.7%, čas 30:46

Konečný výsledek:
    EDMONTON OILERS vs. CHICAGO BLACKHAWKS 4:6 (1:4, 1:2, 2:0)

Zápas číslo 1 kvalifikačního kola mezi Oilers a Blackhawks je minulostí, Chicago se raduje z výhry 6:4. Od úvodního vhazování bylo lepším týmem, úspěch má tedy naprosto zasloužený.

Blýskl se hlavně český útočník Dominik Kubalík, jenž vstřelil dva góly a zapsal celkem pět kanadských bodů.

Stav série: 1-0 CHI

59:52
    Patrik Kane trefil opuštěnou bránu Edmontonu. Akci ovšem předcházelo postavení mimo hru, branka tedy neplatí.

59:01
    Probíhá poslední minuta třetí třetiny.

58:40
    Chicago teď dobře brání vlastní modrou čáru. Podaří se ještě Oilers nějak zahrozit?

57:25
    Ofsajd ze strany Edmontonu. Koskinen je znovu na střídačce.
    56:38 Ryan NUGENT-HOPKINS - 4:6

56:38
    Edmonton právě vstřelil branku!
    A Oilers rychle snižují na 4:6! Autorem branky je RYAN NUGENT-HOPKINS, jenž před bránou tečoval střelecký pokus Klefboma od modré čáry. Asistence: Oscar Klefbom, Leon Draisaitl.

56:34
    Máme za sebou poslední reklamní přestávku. Oilers ještě zkusí hru bez brankáře.
    56:07 James NEAL - 3:6

56:07
    Čas 56:07, třetí využitá přesilovka Oilers a 3:6 z jejich pohledu! Na brankovišti ukázal dobrý důraz JAMES NEAL. Asistence: Ryan Nugent-Hopkins, Connor McDavid.

55:40
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks (David Kämpf – 2 min., vysoká hůl).

55:10
    Koskinen zasáhl proti střele Carpentera od pravého mantinelu, po delší době je hra přerušená.

53:39
    Klefbom vystřelil od modré čáry zprava, jeho pokus ale na Crawforda neprošel.

52:11
    Střely na bránu: 24 – 40

51:58
    Edmonton Oilers v plném počtu.

51:40
    Boqvist střílel zleva bez přípravy, avšak minul bránu.

50:33
    Kubalík už mohl mít hattrick, po přihrávce Toewse ale z mezikruží neuspěl. Koskinen měl připravený beton.

49:58
    Vyloučení v týmu Edmonton Oilers (Kailer Yamamoto – 2 min., hákování).

48:53
    Toews útočil na hattrick, z levého kruhu pro vhazování ale Koskinena neprostřelil.

46:54
    Puk vyletěl mimo hrací plochu, na řadě je první reklamní přestávka ve třetí třetině.

45:06
    Střely na bránu: 23 – 35

44:25
    McDavid se hezky natlačil před Crawforda, gólman Hawks ale vytáhl velmi dobrý zákrok betonem.

43:42
    Nahození Boqvista od modré čáry zprava minulo Koskinenovu svatyni.

42:50
    Saad měl na hokejce sedmou trefu Chicaga, avšak netrefil kotouč ideálně. Koskinen obstál.

42:08
    Na opačné straně ledě zkusil štěstí Athanasiou, pozorný Crawford.

41:53
    Další útočná akce Chicaga, ovšem píská se postavení mimo hru.

41:29
    Strome vystřelil z pravé strany, Koskinen puk vyrazil vyrážečkou.

40:51
    Chicago Blackhawks v plném počtu.

40:01

Je tady závěrečná dvacetiminutovka. Oilers začnou na přesilovce.

Statistiky po druhé třetině

Střely na bránu: 20 – 32 | Přesilová hra: 2/3 – 3/5 | Trestné minuty: 10 – 6

Po 2. třetině:
    EDMONTON OILERS vs. CHICAGO BLACKHAWKS 2:6

Branky a nahrávky: 3. McDavid PPG (Draisaitl, Klefbom), 25. Draisaitl PPG (McDavid, Nugent-Hopkins) – 6. Strome, 8. Toews PPG (Kubalík, Kane), 10. Saad (Määttä, Kubalík), 13. Toews (Kubalík, Saad), 27. Kubalík PPG (Keith, Dach), 38. Kubalík PPG (Keith, Toews).

Utkání je jednoznačně v režii Chicaga, český útočník Dominik Kubalík zde přitom vstřelil dva góly a zapsal celkem pět kanadských bodů. Oilers v průběhu druhé třetiny střídali gólmana.

Který z týmů vstřelí první branku ve třetí třetině?

40:00

39:01
    Hlasatelem byla ohlášena poslední minuta prostředního dějství.

38:51
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks (Patrick Kane – 2 min., hákování).
    37:35 Dominik KUBALÍK - 2:6

37:35
    Chicago právě vstřelilo branku!
    6:2 pro Blackhawks! DOMINIK KUBALÍK tečoval před bránou střelu Keitha od modré čáry. Pět bodů pro českého útočníka! Asistence: Duncan Keith, Jonathan Toews.

36:43
    Konec reklamní přestávky, vhazování mezi hokejky Sheahana a Toewse po pravé ruce Koskinena.

36:43
    Vyloučení v týmu Edmonton Oilers (Tyler Ennis – 2 min., podrážení).

35:48
    Po střele Chiassona bez přípravy z pravé strany se za Crawfordem ozvala branková konstrukce.

35:01
    Necelých pět minut do konce druhé třetiny. Blackhawks vedou proti Edmontonu v zápase číslo 1 kvalifikačního kola 5:2.

32:21
    Střely na bránu: 18 – 29

31:04
    Crawford má puk ve svém držení, pokračovat budeme po reklamní přestávce.

29:42

28:58
    Nurse nabral rychlost a útočil při vlastním oslabení z pravé strany. Jinak ovšem Chicago naprosto dominuje.

27:42
    Vyloučení v týmu Edmonton Oilers (Tyler Ennis – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo).

26:32
    Střídání v týmu Edmonton Oilers: ze hřiště odchází Mike Smith, přichází Mikko Koskinen.
    26:32 Dominik KUBALÍK - 2:5

26:32
    Bleskurychle využitá přesilovka Blackhawks a 5:2! Po přihrávce Keitha skóroval zprava bez přípravy DOMINIK KUBALÍK. Jeho čtvrtý bod v dnešním zápase! Asistence: Duncan Keith, Kirby Dach.

26:27
    Po reklamní přestávce začne třetí přesilovka Chicaga.

26:27
    Vyloučení v týmu Edmonton Oilers (Darnell Nurse – 2 min., hrubost).

25:16
    Střely na bránu: 13 – 20
    24:13 Leon DRAISAITL - 2:4

24:13
    2:4 z pohledu Oilers! Nejprve vynikající zákrok Crawforda proti Chiassonovi. Následně ale přesilovku využil LEON DRAISAITL. Asistence: Connor McDavid, Ryan Nugent-Hopkins.

23:09
    Druhá přesilová hra Oilers a vhazování po pravé ruce Crawforda.

23:09
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks (Olli Määttä – 2 min., držení).

22:31
    Benning nyní zprava otestoval Crawfordovu pozornost.

22:12
    Neal s Khairou to zkoušeli po pravé straně, do zakončení se ale nedostali.

20:55
    Edmontonu se nepovedl přechod do útočného pásma – čároví odpískali ofsajd.

20:25
    A hned na úvod druhé třetiny šance Chicaga. V bráně Oilers mimochodem zůstává Smith.

20:01

Obě mužstva jsou zpět na ledě Rogers Place, prostřední část začne za malou chvíli.

Statistiky po první třetině

Střely na bránu: 8 – 16 | Přesilová hra: 1/1 – 1/2 | Trestné minuty: 4 – 2

Po 1. třetině:
    EDMONTON OILERS vs. CHICAGO BLACKHAWKS 1:4

Branky a nahrávky: 3. McDavid PPG (Draisaitl, Klefbom) – 6. Strome, 8. Toews PPG (Kubalík, Kane), 10. Saad (Määttä, Kubalík), 13. Toews (Kubalík, Saad).

Který z týmů vstřelí první branku ve druhé třetině?

20:00

19:38
    Neal útočil po levé straně, avšak Crawforda neohrozil. Při pokusu o střelu totiž zlomil svoji hokejku.

19:01
    Ohlášena poslední minuta úvodní periody.

18:00

16:57
    Blackhawks na ledě vypadají opravdu skvěle. Další příležitost měl Kane, jenž zprava pálil bez přípravy do tyče.

16:00
    Máme za sebou reklamní přestávku. Nyní je tady druhá přesilovka Chicaga a vhazování po pravici Smitha.

16:00
    Vyloučení v týmu Edmonton Oilers (Connor McDavid – 2 min., vysoká hůl).

14:01
    Mike Smith z 11 střel inkasoval hned čtyři branky! Pořád jej ale máme v bráně Oilers.
    12:57 Jonathan TOEWS - 1:4

12:57
    Blackhawks přidávají čtvrtou trefu! Po krásné přihrávce Kubalíka se střelecky prosadil JONATHAN TOEWS. Jeho druhý gól v dnešním zápase! Asistence: Dominik Kubalík, Brandon Saad.

12:36
    Edmonton se teď na moment usadil v útočném pásmu a měl tam dobré šance, Crawford ale vždy pozorný.

12:11
    Střely na bránu: 4 – 8

10:47
    Můžeme pokračovat. Vhazuje se v neutrální zóně před střídačkou Oilers.

10:47
    Ofsajd v podání Chicaga, čeká nás reklamní přestávka.
    09:17 Brandon SAAD - 1:3

09:17
    3:1 pro Blackhawks! Střelecký pokus Määtty od modré čáry zleva tečoval před bránou BRANDON SAAD. Asistence: Olli Määttä, Dominik Kubalík.

09:05
    Navzdory rychle inkasované brance, Blackhawks jsou od úvodního vhazování zatím lepším týmem.

08:30
    Murphy napřáhl od modré čáry zprava k prudké střele, Smith musel dávat pozor.
    07:56 Jonathan TOEWS - 1:2

07:56
    Také Blackhawks využívají svou první přesilovku a vedou 2:1! Z levé strany se krásně trefil JONATHAN TOEWS, gólman Edmontonu bez šance. Asistence: Dominik Kubalík, Patrick Kane.

06:57
    Konec reklamní přestávky, Sheahan a Toews v souboji na vhazování po pravici Smitha.

06:57
    Po reklamní přestávce uvidíme také první přesilovou hru Blackhawks.

06:57
    Vyloučení v týmu Edmonton Oilers (Matt Benning – 2 min., sekání).

06:26
    Sheahan vystřelil od pravého mantinelu a minul bránu.
    05:51 Dylan STROME - 1:1

05:51
    Konec šesté minuty, máme vyrovnáno! Obrovskou šanci měl nejprve Kane, avšak Smith jej vychytal. Následně ale se štěstím uspěl DYLAN STROME. 1:1! Bez asistence.

05:06
    Střely na bránu: 2 – 2

04:53
    Čároví odpískali Chicagu postavení mimo hru.

03:33
    Nepřesná rozehrávka Blackhawks, píská se zakázané uvolnění.

02:48
    A mohlo to být hned 2:0 pro Edmonton! Crawforda zachránila branková konstrukce
    02:34 Connor MCDAVID - 1:0

02:34
    Třetí minuta utkání a využitá přesilovka Oilers! Z levého kruhu pro vhazování se trefil pod horní tyč CONNOR MCDAVID. Asistence: Leon Draisaitl, Oscar Klefbom.

01:27
    Oilers si zahrají první přesilovou hru dnešního utkání, vhazuje se po pravé ruce Crawforda.

01:27
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks (2 min. – příliš mnoho hráčů). Trest odpyká Dylan Strome.

00:25
    Saad z pravého kruhu obstaral první střelu utkání, Smith připraven. Hra je poprvé přerušena.

00:01

Na úvodní vhazování se do středového kruhu staví Draisaitl a Toews, jdeme na to!

Hymny minulostí, start utkání mezi Oilers a Blackhawks je tady co nevidět.

Obě mužstva už jsou na ledové ploše, zazní americká a kanadská státní hymna.

Zahajovací formace

EDM: Smith – Klefbom, Larsson – Ennis, Draisaitl, Yamamoto

CHI: Crawford – Keith, Boqvist – Kubalík, Toews, Saad

Edmonton Oilers: M. Smith (Koskinen) – Klefbom, A. Larsson (A), Nurse, Bear, K. Russell, Benning – Nugent-Hopkins (A), McDavid (C), Kassian – Ennis, Draisaitl, Yamamoto – Athanasiou, Sheahan, J. Archibald – Neal, Khaira, Chiasson.

Chicago Blackhawks: Crawford (M. Subban) – Keith (A), Boqvist, de Haan, C. Murphy, Määttä, Koekkoek – D. Kubalík, J. Toews (C), Saad – A. Nylander, D. Strome, P. Kane (A) – DeBrincat, Dach, Caggiula – Highmore, Kämpf, Carpenter.

Rozhodčí: St. Laurent, Pochmara – Cherrey, Smith.

Vítám vás všechny ještě jednou při sledování NHL, konkrétně u zápasu číslo 1 kvalifikačního kola mezi týmy Edmonton Oilers a Chicago Blackhawks.

Který z týmů vyhraje první třetinu?

ČESKÁ A SLOVENSKÁ STOPA V UTKÁNÍ

EDM: Na soupisce týmu není žádný český ani slovenský hokejista.

CHI: David Kämpf (C), Dominik Kubalík (LK)

VZÁJEMNÉ ZÁPASY – SEZONA NHL 2019-20

Ve vzájemných duelech měli navrch Blackhawks, kteří vyhráli dva ze třech zápasů. Leon Draisaitl tady zapsal celkem sedm kanadských bodů.

→ bilance 32-30-8 ... procentuální bodový zisk 51.4

Chicago bude spoléhat na zkušenosti. Patrick Kane, Jonathan Toews a Duncan Keith zde vyhráli třikrát Stanley Cup (2010, 2013 a 2015). Poslední dva triumfy navíc pamatují také Crawford a Brandon Saad.

Kane se znovu stal nejproduktivnějším hráčem týmu, když zapsal celkem 84 kanadských bodů. V play-off odehrál už 127 zápasů a zapsal celkem 123 kanadských bodů.

Na rozdíl od soupeře, mají Blackhawks jasnou jedničku. Corey Crawford se vyléčil z COVID-19 a bude táhnout své mužstvo v cestě za úspěchem.

Klíčovou postavou série může být klidně český útočník Dominik Kubalík, jenž zažil fantastickou nováčkovskou sezonu v NHL. Vstřelil hned 30 gólů a je mezi třemi finalisty na Calder Trophy.

Přípravné utkání: vs. St. Louis Blues, výhra 4:0

EDMONTON OILERS (5.)
    → bilance 37-25-9 ... procentuální bodový zisk 58.5

Oilers mají na své soupisce dva nesmírně produktivní hráče. Leon Draisaitl letos získal Art Ross Trophy, zapsal celkem 110 kanadských bodů. Connor McDavid v produktivitě skončil hned za ním, na druhém místě.

McDavid kvůli zranění vynechal šest zápasů. Do hry se vrátil 23. února a před zastavením NHL za devět zápasů zapsal celkem 16 kanadských bodů.

Velkým otazníkem je zde brankoviště. Dostane důvěru Mikko Koskinen, nebo Mike Smith? Koskinen v play-off ještě nikdy nechytal, Smith už nějaké zkušenosti má a dařilo se mu.

Edmonton měl v základní části perfektní speciální týmy. Přesilová hra byla vůbec nejlepší v lize (29.5%), při hře v oslabení obsadil druhé místo (85.7%).

Přípravné utkání: vs. Calgary Flames, výhra 4:1

KVALIFIKAČNÍ KOLO

Kvalifikačního kola se zúčastní týmy Východní a Západní konference, které v základní části skončily na pátém až dvanáctém místě. Pořadí určil procentuální bodový zisk.

Hraje se na tři vítězná utkání a podle pravidel play-off. Vítěz každé série postoupí do prvního kola vyřazovacích bojů*. Poraženému kvalifikantovi samozřejmě končí sezona 2019-20.

*Pozn: Kvalifikační kolo technicky ještě není oficiálním play-off.

Východní konference

Pittsburgh Penguins (5.) vs. Montreal Canadiens (12.)
    Carolina Hurricanes (6.) vs. New York Rangers (11.)
    New York Islanders (7.) vs. Florida Panthers (10.)
    Toronto Maple Leafs (8.) vs. Columbus Blue Jackets (9.)

Západní konference

Edmonton Oilers (5.) vs. Chicago Blackhawks (12.)
    Nashville Predators (6.) vs. Arizona Coyotes (11.)
    Vancouver Canucks (7.) vs. Minnesota Wild (10.)
    Calgary Flames (8.) vs. Winnipeg Jets (9.)

NEJLEPŠÍ HOKEJ SVĚTA JE ZPÁTKY!

Léto v plném proudu? Nejlepší hokej světa je zpátky! Přípravná utkání už máme za sebou. V sobotu 1. srpna nám začíná dohrávka sezony 2019-20, které se zúčastní hned 24 mužstev.

Sezona byla zastavena 12. března z důvodu pandemie koronaviru. Další týdny probíhala intenzivní jednání mezi ligou a Hráčskou asociací NHLPA o osudu nedohraného ročníku. Nakonec všechno dobře dopadlo.

26. května sice vedení soutěže zrušilo zbytek základní části, ovšem zároveň představilo unikátní formát bojů o pohár. Čeká nás kvalifikační kolo a skupina o umístění, potom teprve první kolo play-off.

Dohrávku hostí kanadská města Toronto a Edmonton*. 24 týmů se přesunulo na místo určení do tzv. bubliny minulou neděli.

Možná to nebude to pravé ořechové – denní testování na COVID-19 a spousta dalších zdravotnických nařízení, samozřejmě prázdné ochozy... Co je ale důležité, znovu můžeme sledovat naší oblíbenou soutěž!

*Pozn: TOR (Scotiabank Arena) – Východní konference ... EDM (Rogers Place) – Západní konference

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

Jiří Sameš

Branky a nahrávky: 3. McDavid (Draisaitl, Klefbom), 25. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 57. Neal (Nugent-Hopkins, McDavid), 57. Nugent-Hopkins (Klefbom, Draisaitl) – 6. D. Strome, 8. J. Toews (D. Kubalík, P. Kane), 10. Saad (Määttä, D. Kubalík), 13. J. Toews (D. Kubalík, Saad), 27. D. Kubalík (Keith, Dach), 38. D. Kubalík (Keith, J. Toews)

Edmonton Oilers: M. Smith (27. Koskinen) – Klefbom, A. Larsson (A), Nurse, Bear, K. Russell, Benning – Nugent-Hopkins (A), McDavid (C), Kassian – Ennis, Draisaitl, Yamamoto – Athanasiou, Sheahan, J. Archibald – Neal, Khaira, Chiasson.

Rozhodčí: St. Laurent, Pochmara – Cherrey, Smith