Rusko – Německo 2:1 (kon.) | Finsko – Švédsko 3:2 (kon.)
konec
Finsko
3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
Švédsko
Sobota 02.01.2021, 21:40 • Rogers Place, Edmonton • Mistrovství světa do 20 let • Čtvrtfinále
Předzápasové kurzy
Partner:
   
  Na ledě jsou vidět úplně odlišné emoce – zatímco Švédové mají hlavy v rukavicích a nemají daleko k slzám, Finové po odhodlaném výkonu a obratu s viditelnou radostí slaví postup do semifinále, které si tak na rozdíl od svého dnešního soupeře zahrají znovu po roce!
   
  59:59
  Současně se sirénou ještě přichází osobní desetiminutový trest za nesportovní chování pro Švéda Noela Gunlera.
   
  59:57
  Jenže Švédové teď špatně rozehráli na zakázané uvolnění a tři vteřiny před koncem – nejspíš zápasu – se bude vhazovat před Alnefeltem, který se vrací do brány!
   
  59:37
  Švédsko hraje bez gólmana, po oddechovém čase zůstal Hugo Alnefelt na střídačce!
  59:37 Roni HIRVONEN - 3:2
   
  59:35
  Finsko právě vstřelilo branku!
  Neskutečný tlak Finů v posledních vteřinách teď vyústil v gólovou odměnu a 25 vteřin před třetí sirénou hráči Suomi obrací skóre a ujímají se vedení! Několik střel a dorážek k vytouženému cíli nedoputovalo, RONI HIRVONEN však pak vzal puk za brankou a otočkou ho zametl pod lapačku ležícího brankáře – 3:2! Asistence: Mikko Petman.
   
  58:21
  Mikko Kokkonen vyslal nečekanou ránu zprava, po které se Alnefelt ohlížel, zasáhla část brankové konstrukce!
   
  51:43
  Philip Broberg šel na pravé straně do pokleku, při pokusu o střelu z první do odkryté brány ale netrefil puk!
  51:04 Anton LUNDELL - 2:2
   
  51:04
  Finsko právě vstřelilo branku!
  Podobně jako první gól Švédů teď Finové nečekanou ranou srovnávají skóre! ANTON LUNDELL převzal na vrcholu pravého kruhu kotouč, udělal s ním pár kroků, využil toho, že švédský gólman neměl čistý výhled, a umístil ránu k bližší tyči – 2:2. Asistence: Ville Heinola.
   
  50:06
  Hráči Suomi se ale nedostali z obranné třetiny, šanci budou mít tedy už při klasické přesilovce, která začne po komerční přestávce. Emil Heineman si odpyká dvě minuty za podrážení.
   
  49:35
  Jeden ze Švédů fauloval v útočném pásmu a Finové teď hrají v ponechané výhodě.
   
  45:36
  Nyní se ale skóre mohlo měnit, blízko gólům byli po delší době Švédové! Elmer Söderblom nejprve neuspěl s bekhendovým zakončením zblízka, Lucas Raymond si pak zase vybruslil na osu hřiště a nastřelil betony, Piiroinen poté přikryl puk.
   
  42:59
  Finové se na startu třetí periody opravdu činí, střílí ze všech možných pozic a Hugo Alnefelt musel zastavovat i dorážku do téměř prázdné brány!
   
  39:34
  Finsko bylo blízko srovnání! V oslabení ujeli do přečíslení dva na jednoho a Mikko Petman si krásně roztáhl Alnefelta na čáře, pak však nedokázal zasunout puk mezi jeho betony!
   
  38:08
  Aku Räty se dopustil útočného faulu v podobě nedovoleného bránění a Finsko jde do oslabení.
   
  37:07
  Oscar Bjerselius posunul touš Zionu Nybeckovi, jenž udělal na levém kruhu polootočku a nebezpečně mířil na delší tyč!
   
  36:06
  Oba týmy jsou v plném počtu, Lundell ale nebezpečně pálil z levého kruhu, neujala se však ani tato střela, ani pokus o dorážku.
   
  34:06
  Po střele od modré zasáhl Alnefelt a před ním se do potyčky dostali finský Mikko Petman a švédský Ludvig Hedström, oba za výměnu názorů obdrželi trest za hrubost a pokračovat se bude ve čtyřech.
   
  27:12
  Finsko chce ale vehementně srovnat, Kasper Puutio teď nastřelil horní tyč!
   
  26:31
  Tak tohle je pro Finy velká škoda! Ville Heinola krásně zavezl puk do pásma, posunul na spoluhráče vlevo, a ten nastřelil na přesnou teč Aku Rätymu, gól ale nebyl uznán pro ofsajd!
  26:31 Neuznaný gól Finska
   
  26:31
  Finové dostali krásnou akcí kotouč do sítě podruhé během minuty, ale situace je ještě zkoumána pro možný ofsajd!
  25:32 Henri NIKKANEN - 1:2
   
  25:32
  Finsko právě vstřelilo branku!
  Další přečíslení už ale Finové zvládli bravurně a po přesném zakončení snižují! Emil Viro našel z pravé strany křižnou nahrávkou hůl HENRIHO NIKKANENA, jemuž stačilo nastavit správně hokejku a přiklepnout za přesunujícího se Alnefelta – 1:2. Asistence: Eemil Viro, Brad Lambert.
   
  22:26
  Ludvig Hedström byl tvrdě přistrčen na mantinel Samuelem Heleniusem, který vyfasoval trest 2+10 minut a Švédové mají početní výhodu.
   
  20:40
  Lucas Raymond se vytočil na levém kruhu a po jeho pokusu na bližší tyčku se rozezněl zvuk nastřelené konstrukce!
   
  17:18
  Uvidíme, co vymyslí teď v další přesilovce – Topi Niemelä byl potrestán za krosček.
  16:05 Elmer SÖDERBLOM - 0:2
   
  16:05
  Švédsko právě vstřelilo branku!
  Tohle byla velká parádička a Švédové odskakují soupeři už na rozdíl dvou branek! Lucas Raymond nabídl puk na hranu brankoviště nehlídanému ELMERU SÖDERBLOMOVI, který už podruhé na turnaji vytáhl svůj gólový klenot – bleskově si hokejku s pukem protáhl mezi nohama a nechytatelně zavěsil do levého vinglu – 0:2. Asistence: Lucas Raymond.
   
  15:18
  Samuel Helenius se v obranné třetině provinil držením Raymonda a odpyká si dvouminutový trest, Švédsko si poprvé zahraje přesilovku.
  14:28 Lucas RAYMOND - 0:1
   
  14:28
  Švédsko právě vstřelilo branku!
  Tohle byla téměř doslova rána z čistého nebe a Švédové už vedou! LUCAS RAYMOND si přiklepl puk s Albertem Johanssonem a když hrací předmět dostal zpět, udělal z levého kruhu několik kroků směrem k bráně. Zpozoroval, že finský gólman není přilepen k bližší tyči, a prudkou švihovkou zavěsil naprosto přesně – 0:1. Asistence: Albert Johansson.
   
  13:29
  Teď ale z ničeho nic vyplul puk ze souboje za finskou bránou před ní a Arvid Costmar nebyl daleko od šance otevřít skóre!
   
  10:35
  Kasper Puutio střílel od modré a puk se nebezpečně odrazil zpět do brankoviště, krátký závar ale záhy přerušil hvizd rozhodčího. Alnefelt někde utržil ránu, protože chvíli vytřepával bolest, po komerční pauze ale bude opět fit.
   
  01:26
  Na opačném konci Finové nejdříve zapsali nepřesnou střelu, teď si zahrají přesilovku – Noel Gunler totiž vyhodil puk mimo kluziště a obdržel trest za zdržování.

  Klára Petrásková

  Branky a nahrávky: 26. Nikkanen (Viro, Lambert), 52. Lundell (Heinola), 60. Hirvonen (Petman) – 15. Raymond (Johansson), 17. Söderblom (Raymond)


  Finsko: Piiroinen (Taponen) – Hatakka (A), Heinola, Kokkonen (A), Niemelä, Viro, Puutio, Rajaniemi – Hirvonen, Lundell (C), Simontaival – Pyyhtiä, Pärssinen, Aku Räty – Järventie, Nikkanen, Lambert – Korhonen, Helenius, Petman – Puhakka.
  Švédsko: Alnefelt (Wallstedt) – Björnfot (A), Broberg (C), Söderström (A), Johansson, Andrae, Hedström, Brännstam – Holtz, Niederbach, Raymond – Gunler, Costmar, Holmström – Heineman, Sundsvik, Söderblom – Kvist, Bjerselius, Nybeck – Olausson.

  Rozhodčí: Gouin, Langin – Mannella, O'Quinn (všichni CAN)