Kongo – Chile 30:35 (kon.) | Kapverdy – J. Korea 0:10 (kont.) | Dánsko – Egypt 36:35 (po s.h.)
Angola – Maroko 29:30 (po s.h.) | Tunisko – Rakousko 37:33 (kon.) | Francie – Maďarsko 35:32 (po pr.)
Španělsko – Norsko 31:26 (kon.) | Švédsko – Katar 35:23 (kon.)
Švédsko
35:23 (14:10)
Katar
Středa 27.01.2021, 20:30 • Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Káhira (Egypt) • Mistrovství světa • Čtvrtfinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.

Letošní házenkářský svátek dospěl do své závěrečné fáze a teď se o jednu vstupenku do semifinále popere favorizované Švédsko proti dosavadnímu překvapení z Kataru. Za favorita je považován severský výběr, ovšem jednoduché to mít rozhodně nebude.

Švédové se loni srdnatě prali o semifinále, nakonec ale skončili ve skupině třetí za Dánskem i Norskem a celkově obsadili pátou pozici po výhře nad Chorvatskem (34:28). Teď tedy mají velkou šanci toto umístění vylepšit. Letos v základní skupině ani jednou nezaváhali a postupně si poradili se Severní Makedonií (32:20), s Chile (41:26) a nakonec po hodně vyrovnaném průběhu i s Egyptem (24:23). V úvodu další fáze se trochu překvapivě rozešli smírně s Běloruskem (26:26) i se Slovinskem (28:28) a teprve naposledy předvedli suverénní výkon proti týmu Ruské házenkářské federace (34:20). Díky závěrečnému vítězství nakonec ovládli skupinu IV s osmi body.

Cesta Kataru mezi světovou smetánku byla mnohem trnitější. V základní skupině zdolali Angolu (30:25) i dobře hrající Japonsko (31:29), teprve na závěr podlehli silnému Chorvatsku (24:26). Mezi čtyřiadvacítkou nejlepších nejprve neměli žádnou šanci s posledními mistry světa z Dánska (23:32), pak ale přehráli Bahrajn (28:23) a na závěr po velké bitvě zdolali Argentinu. V průběhu tohoto rozhodujícího duelu prohrávali dokonce i o sedm gólů, nicméně po nervy drásající koncovce zvítězili nejtěsnějším poměrem 26:25. Do čtvrtfinále je přeci jen poslala jasná večerní porážka Chorvatska s Dánskem.

Oba dva středeční soupeři se spolu utkali i na dvou předešlých světových šampionátech. V roce 2017 dominovali Švédové po vysoké výhře o jedenáct branek (36:25), za další dva roky měli mnohem více práce a Katar přehráli o jedinou trefu (23:22).

Já Vás ke sledování tohoto přenosu srdečně zvu a přeji příjemnou zábavu.

Švédsko: Palicka, Aggefors – Carlsbogaard, Darj, A. Jönsson, D. Pettersson, Wanne, F. Pettersson, Claar, Pellas, Lagergren, Gottfridsson, J. Edvardsson, Sandell, Chrintz, Lindskog.

Katar: Džarbá, Abídí – al-Karád, Mabrúk, Capote, Marzo, Sásí, Birrašíd, Alderi, Romane, Jasín, Binalí, Dhijáb, Hassaballa, Zakár, Madadí.

Rozhodčí: Ch. Bonaventuraová – J. Bonaventuraová (FRA).

Oba soupeři už jsou na hrací ploše a čekají je státní hymny.

Vše už je připraveno, utkání za malý okamžik začne.

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

1
    Švédové nikam nespěchají a pečlivě si rozmýšlejí svůj první útok. (0:0)

1
    V první šanci se zjevil Sandell, ovšem gólman Abídí ho dokázal zblízka vychytat. (0:0)

2
    Na druhé straně se blýskl také brankář Palička proti střele Binalího! (0:0)
    2
    Švédové ale vzápětí přišli o míč a rychlý brejk zužitkoval Madadí . (0:1)
    3
    Na druhé straně ale okamžitě odpovídá Carlsbogaard. (1:1)
    3
    Capote nyní neuspěl a na druhé straně trestá Darj. (2:1)

4
    Katařané se znovu neprosadili, Binalí totiž trefil pouze pravou tyč. (2:1)

5
    Binalí opět neuspěl, na druhé straně míří nepřesně Darj. (2:1)
    6
    Střelou ze šesti metrů tentokráte srovnává Jasín. (2:2)

7
    Švédům se v ofenzívě příliš nedaří, na spojce nyní opět neuspěl Darj, jehož famózně vychytal Abídí. (2:2)
    8
    Katar vzápětí ale ztratil balón a po rychlém brejku se dokázal prosadit Daniel Pettersson. (3:2)
    9
    Nicméně na druhé straně se teď hezky uvolnil Hassaballa a skóruje z pravého křídla. (3:3)
    9
    Nicméně Seveřaně to teď udělali dobře a krásný gól z devíti metrů dává Carlsbogaard. (4:3)
    10
    Do střelecké formy se dostává Hassaballa, jenž opět srovnává stav. (4:4)
    10
    Nyní se na spojce uvolnil Darj a po delší době skóruje. (5:4)

10
    První dvouminutový trest tohoto utkání musí odpykat Marzo. (5:4)

11
    Katařeané nyní jen těžko nacházejí mezírku v defenzívě Švédska. (5:4)

12
    A teď svůj výběr podržel Palička, jenž vykopl balón za svou branku! (5:4)
    12
    Na levém křídle se uvolnil Wanne a nyní proti oslabenému soupeři zvyšuje náskok svého celku. (6:4)

12
    Zakár byl zablokován, ale na druhé straně ztratil míč Daniel Pettersson. (6:4)

13
    Nyní to zkusil Madadí, avšak následně opět zasahuje vynikající Palicka. (6:4)
    13
    Marzo se vrátil z trestné lavice a okamžitě snižuje na rozdíl jediné branky. (6:5)

14
    Švédové se nyní trápí, o balón totiž přišel Lagergren. (6:5)
    15
    Z devíti metrů se prosadil Capote. (6:6)
    15
    Na druhé straně však okamžitě odpovídá rozjetý Darj a Švédsko proto znovu vede. (7:6)

16
    Palička se opět blýskl a vychytal Marza. (7:6)

17
    Na útočné polovině se dopustil útočného faulu Wanne. (7:6)

18
    Capote přišel o míč a do rychlého brejku se dostal Wanne, nicméně ten nepřekonal famózního Abídího. (7:6)

18
    Oba brankáři zatím předvádějí famózní výkon, Palička si totiž poradil se střelou Marza. (7:6)

19
    Katarský kouč Valeri Lopez si vybírá oddechový čas. (7:6)
    19
    Z deseti metrů napřáhl Marzo a konečně skóruje, je tedy srovnáno. (7:7)

20
    Švédové znovu přišli o míč, skvělý zákrok předvedl Binalí. (7:7)
    21
    A Katar po delší době vede, přesnou mušku totiž měl Hassaballa. (7:8)
    21
    Švédy drží nad vodou Darj, jenž nyní vsítil už svůj čtvrtý gól v zápase. (8:8)

22
    Palička chytá famózně, nyní si poradil s další prudkou ranou Marza z devíti metrů. (8:8)
    23
    Švédové vedou díky brance Gottfridssona ze spojky. (9:8)

23
    Katařané trestuhodně ztratili míč, ale po rychlém úniku se nedokázal prosadit Lagergren! (9:8)

24
    Švédové teď skvěle brání a soupeře k ničemu nepouštějí. (9:8)

25
    Katar mohl srovnat stav, ale Capote pouze orazítkoval tyč. (9:8)

25
    Vyloučení v týmu Katar, Capote si půjde odpočinout. (9:8)
    25
    K první sedmičce tohoto utkání se postavil Pellas a má přesnou mušku, Švédsko proto vede o dva góly. (10:8)

26
    Oslabený Katar nyní šetří čas a nikam nespěchá. (10:8)
    26
    Katar opět přišel o balón a po dalším brejku skóruje Claar. Švédsko může jít do trháku! (11:8)
    27
    Katar dlouho dobýval švédskou obranu, nakonec se na spojce uvolnil Binalí a rozvlnil síť. (11:9)

28
    Tak tohle byl zajímavý moment! Pellas přehodil Abídího, míč pak poskakoval po brankové čáře a francouzské rozhodčí nyní budou zkoumat, jestli míč přešel brankovou čáru! (11:9)
    28
    A je tomu tak, gól Pellase nakonec o centimetry platí. (12:9)

28
    Palička předvádí další úžasný výkon proti ráně Marza! (12:9)
    29
    Švédové postupně navyšují svůj náskok, do černého zamířil Claar a rozdíl ve skóre je proto čtyřbrankový. (13:9)

30
    První švédský trest musí odsedět právě Claar. (13:9)
    30
    Manko Kataru nyní snižuje Sásí. (13:10)

30
    Švédský kouč Solberg si vybírá oddechový čas 17 sekund před koncem prvního poločasu. (13:10)

30
    V poslední vteřině byl ještě faulován Fredric Pettersson a Švédové tak budou zahrávat sedmičku! (13:10)
    30
    A tu znovu proměňuje Pellas! (14:10)

30
    První poločas skončil. (14:10)

První poločas je za námi! Katařané drželi krok se svým favorizovaným protivníkem více jak pětadvacet minut, jenomže v závěru se Švédsko rozstřílelo a do kabin nakonec odchází s pohodlným čtyřbrankovým náskokem! Jejich hrdinou je brankář Palicka, který vytáhl několik fantastických zákroků! Druhý poločas začne přibližně ve 21:21.

31
    Začal druhý poločas. (14:10)
    31
    Švédové skvěle vstupují i do druhé půle, jejich tahounem je momentálně Pellas. (15:10)

31
    Marzo si znovu vylámal zuby na skvělém Paličkovi! (14:10)
    32
    Naopak na druhé straně zvyšuje náskok Švédska Sandell! (16:10)

32
    Vyloučení v týmu Katar (Mahmoud Hassaballa). (16:10)
    33
    Tohle už s Katarem vůbec nevypadá dobře! Třetí rychlý gól Švédska ve druhém poločase přidává Pellas, Švédové tedy vedou už o sedm branek! (17:10)
    34
    A teď je to dokonce o osm branek, po další chybě Kataru zužitkoval rychlý brejk Chrintz! (18:10)
    35
    Až nyní přerušuje gólový půst Kataru Marzo. (18:11)
    36
    nyní skóruje také Carlsbogaard a Katar jen těžko hledá cestu z krize! (19:11)
    37
    Švédové vedou dokonce o devět branek, svůj pátý gól v zápase přidává Darj a tohle už spíše vypadá na exhibici! (20:11)

37
    Katarský kouč Lopes si logicky vybírá oddechový čas. (20:11)

37
    Jenže vzápětí přichází další technická chyba a Švédsko může vést dokonce dvojciferným rozdílem! (20:11)
    38
    Švédsko vede díky Gottfridssonvi již o deset zásahů! (21:11)
    38
    Palička sicde předvedl další famózní zákrok proti Samimu, pak se ale dostal k dorážce Dhijáb a ten trefil prázdnou branku. (21:12)
    39
    Na pravém křídle se uvolnil Chrintz a skóruje podruhé v zápase. (22:12)
    39
    Na druhé straně okamžitě odpovídá Dhijáb. (22:13)
    40
    Chrintz je na křídle nezastavitelný a dává další branku. (23:13)
    40
    Katar se postupně hroutí, naopak Švédsko je znovu na koni! nezastavitelný Chrintz se dostal do rychlého brejku a opět napnul síť, tohle už ke jeho čtvrtý gól v zápase! (24:13)
    41
    Tohle opravdu zavání obrovským debaklem! V rychlém úniku se zjevil Pellas a nezaváhal, rozdíl ve skóre je dvanáctibrankový! (25:13)
    42
    Capote snižuje obrovské manko Kataru. (25:14)
    42
    Na druhé straně proměnil další rychlý brejk Švédska nezastavitelný Chrintz! (26:14)
    43
    Z devíti metrů napřáhl nejlepší katarský střelec Marzo a dává gól. (26:15)

44
    Švédové sice přišli o míč, ale skvěle brání. (26:15)

44
    Druhý švédský trest musí odpykat Darj. (26:15)

44
    První sedmimetrový hod Kataru neproměňuje Birrašíd, jelikož trefuje tyč. (26:15)
    45
    Chrintz pošesté vystřelil a dává svůj šestý gól, i díky němu je o výsledku prakticky rozhodnuto. (27:15)
    45
    Teď zase řádí Pellas, který skóruje dokonce posedmé! (28:15)
    47
    Gól vstřelil tým Katar (Júsuf Binalí). (28:16)
    47
    Chrintz dává svůj sedmý gól v tomto zápase, katarská defenzíva si s ním prostě neví rady. (29:16)
    48
    Po chybách na obou stranách se míče zmocnil Jönsson a Švédsko díky němu vede o neuvěřitelných 14 gólů! (30:16)
    49
    Katar se dlouho trápí, nakonec se prosadil al-Karád z devíti metrů. (30:17)
    49
    Další švédský brejk ale zužitkoval Fredric Pettersson. (31:17)
    50
    Na pravé straně se uvolnil al-Karád a rozvlnil síť. (31:18)
    50
    Chrintz si dělá na křídle co chce, tohle je už jeho osmý gól v zápase! (32:18)

51
    Katar působí odevzdaným dojmem a k ničemu se nemůže dostat! (32:18)
    51
    Až nyní skóruje Zakár střelou z devíti metrů. (32:19)

52
    Po delší době skvěle zasahuje Abídí. (32:19)
    53
    A na druhé straně se prosazuje Binalí. (32:20)

53
    Švédsko trochu polevilo, i přesto disponuje obrovským náskokem! (32:20)

54
    Katar navíc jen těžko překonává švédskou defenzívu! (32:20)
    54
    Rychlý brejk Švédska funguje opravdu skvěle, nyní skóruje poosmé v zápase Pellas. (33:20)

55
    Nyní si půjde odpočinout na dvě minuty Edvardsson. (33:20)

55
    Zápas se spíše dohrává, Švédsko nikam nespěchá. (33:20)
    56
    Katar zužitkoval přesilovku díky přesné střele Madadího. (33:21)
    57
    Na opačné straně však skóruje také Fredric Pettersson. (34:21)
    57
    Manko Kataru ještě snižuje Marzo. (34:22)
    58
    Nyní skóruje střelou z devíti metrů Jönsson. (35:22)

59
    Duel se už jen dohrává, Švédsko jasně dominovalo od 25. minuty. (35:22)

60
    Katar se stále nemůže prosadit před švédskou defenzívu. (35:22)
    60
    Těsně před koncem skóruje Madadí. (35:23)

Konec zápasu. (35:23)

Švédsko – Katar 35:23 (14:10)
    Nejvíce branek: Chrintz 8, Pellas 8/2, Darj 5 – Marzo 5, Binalí 3, Hassaballa 3. Rozhodčí: Ch. Bonaventuraová – J. Bonaventuraová (FRA). Sedmimetrové hody: 2/2 – 1/0. Vyloučení: 3:3.

Dnešní zápas je u konce. Švédsko potvrdilo úlohu favorita proti Kataru, asijský soupeř držel krok jen úvodních pětadvacet minut. Poté severský celek dominoval na hřišti a v průběhu vedl i o čtrnáct branek, nakonec se raduje z výhry o pohodlných dvanáct gólů. Oproti uplynulému šampionátu postupuje do semifinále, kde narazí na vítěze zápasu mezi Francií a Maďarskem. V prvním poločase ho držel hlavně gólman Palicka, v tom druhém střelecký řádili Lucas Pellas a Valter Chrintz. Katar dnes sice selhal, ale i přesto může považovat postup mezi osmičku nejlepších za úspěch.

Já se tímto s Vámi loučím a přeji hezký zbytek dnešního dne. (22:00:36)