Magnitogorsk – Čeljabinsk 2:3 (po pr.) | Jekatěrinburg – Novosibirsk 0:4 (kon.) | Omsk – Barys 5:2 (kon.)
Soči – Čerepovec 2:4 (kon.) | Jaroslavl – Ufa 4:1 (kon.) | Kazaň – CSKA Moskva 0:1 (kon.)
Kunlun – Dynamo Moskva 1:5 (kon.) | Nižněkamsk – N.Novgorod 3:2 (po pr.) | Petrohrad – Minsk 4:2 (kon.)
Spartak Moskva – Viťaz 3:5 (kon.) | Riga – Chabarovsk 2:3 (po pr.)
Avtomobilist Jekatěrinburg
0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
HC Sibir Novosibirsk
Sobota 27.02.2021, 12:30 • KRK Uralec, Jekatěrinburg • KHL

Hokejisté Novosibirsku se loučí se sezónou čtvrtým vítězstvím venku v řadě. Play-off už si Sibir prohrála dříve, výtečný závěr základní části je jen slabou náplastí na předčasný konec.
    Dnes odolával Säteri dvě třetiny zápasu silnému tlaku domácích, kteří prohrávali již od 2. minuty, kdy přihrávku zpoza brány využil Setdikov. Před druhou sirénou proměnil brejk Šarov a v závěrečné části hry ještě zvýraznil vysoké vítězství hostů z protiútoků Vladislav Ušenin a znovu Šarov.
    Avtomobilist, v jehož bráně dnes místo Kováře chytal náhradník Gross, se tedy na osmifinále Gagarinova poháru příliš nenaladil a pokračuje jeho komplex proti Novosibirsku, jemuž dal doma dohromady jeden gól v posledních čtyřech zápasech. Nepomohl ani více než dvojnásobný počet střel ani trojnásobně dlouhý pobyt v útočném pásmu oproti vítězům zápasu. (14:51:26)

Střely na bránu 43:21 (16:5, 17:5, 10:11), vhazování 29:31, hity 11:16, čas v útoku 18:46 – 6:07, vyloučení 3:5, bez využití.

59:16
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Viktor Komarov – 2 min., sekání).

58:25
    Za hattrickem směřoval Alexandr Šarov, po zpětné přihrávce trefuje z mezikruží jen rameno jekatěrinburské celosezonní brankářské dvojky.

57:34
    Pokračuje se 5 na 5, Dmitrij Žukenov střílel z levého křídla a Säteri dál drží nulu na svém kontě.

56:55
    Současné vyloučení:
    Vyloučení v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg (Korbinian Holzer – 5 min., bitka).
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Nikolaj Timašov – 2 min., bitka).

56:55
    Boxerskou vložku předvedli Holzer a Timašov. Ten oplácel nesmyslnou sekeru, rukavice i přilby letěly na led.

56:35
    Sibir si poslední minuty sezóny vychutnává, kdyby takovou formu měla celou základní část, jistě by ji play-off neminulo.

56:00
    Oddechový čas pro hosty.

54:11
    Alexandr Šarov našel pěknou zadovkou od tyčky Olega Li, který střílí jen do Grossovy výstroje.

52:30
    Dnešní utkání sleduje 2105 diváků.
    51:34 Alexandr ŠAROV - 0:4

51:34
    Sibir právě vstřelila branku!
    Ruohoaa vybojoval puk u mantinelu, kde ho sebrla Li a jeho bekhend před bránu proměňuje v zřejmě poslední hřebíček do jekatěrinburské rakve zblízka ALEXANDR ŠAROV.
    Asistence: Oleg Li.

51:03
    Už mohlo být hotovo. Jegor Milovzorov z křížné přihrávky na levý kruh pro vhazování pálil těsně vedle, odražený puk sám zachytil a naservíroval pod sebe Olegovi Li, proti kterému musel vytáhnout Vladislav Gross fantastický rozštěp.

50:02
    Alexandr Protapovič zavezl puk pod Säteriho výstroj, obrana Sibiřanů musí opět zpozornět.

48:34
    Peter Holland švihl zápěstím přes obránce, Säteri kotouč s jistotou pokryl a nepouští Žukenova k dorážce.
    48:05 Vladislav UŠENIN - 0:3

48:05
    Vjačeslav Ušenin provedl rychlobruslařský výpad po pravém křídle a z přesné přihrávky svého bratra napříč vápnem vytěžil třetí gól úsporným příklepem VLADISLAV UŠENIN.
    Asistence: Vjačeslav Ušenin, Nikita Šaškov.

47:28

47:06
    Z protiútoku zahrozil Anatolij Golyšev, ale čisté konto finskému brankáři neumazal.

46:43
    Když už se hosté konečně dokombinovali do palebné pozice, nechali si kotouč utéct od hole.

45:28
    Vyloučení v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg (Sergej Zborovskij – 2 min., sekání). Přesilovku rozehrají hosté až po reklamní pauze.

44:53

44:00
    Novosibirsku se zatím první přesilovka v zápase přílši nedaří a nemůže se usadit v útočném pásmu.

42:53
    Vyloučení v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg (Stěpan Chripunov – 2 min., vysoká hůl).

41:50
    Avto prohrálo buly v útočném pásmu a spěchá zpět před Grossovu bránu, kam se řítil Česalin.

41:20
    Za skvěle trefenou střelou Danila Romanceva z pravého kruhu se Gross jen ohlédl. Puk se otřel o horní tyčku a skončil v ochranné síti.

40:01

Avtomobilist měl v prostřední části obrovskou převahu, ale jediný gól padl opět do jeho sítě. Za posledních 11 třetin od loňského play-off dokázal doma dát Novosibirsku jediný gól a prokletí pokračuje i dnes.

Střely na bránu 33:10, vhazování 21:18, hity 8:11, čas v útoku 14:42 – 2:44, vyloučení 0:3.

40:00

39:15
    Avtomobilist mohl okamžitě snížit! Trjamkinova střela od modré se odráží za překonaným Säterim od jeho pravé tyče.

38:59
    Zakázané uvolnění novosibirského Jefima Gurkina.
    38:42 Alexandr ŠAROV - 0:2

38:42
    Z rychlého brejku předložil Ruohomaa krásně pod sebe na pravé křídlo a zcela volný ALEXANDR ŠAROV bez přípravy napnul síť v odkryté bráně, kterou střežil jen položený zadní beton Vladislava Grosse.
    Asistence: Mikael Ruohomaa.

38:26
    Ani Genoway na druhé straně pěkný slalom nedotáhl ke střele.

37:22
    Setdikov prověřil Grosse tvrdou střelou, vhazuje se v jekatěrinburském pásmu.

36:40
    Säteri pomohl s rozehrávkou za vlastní bránou, ve středním pásmu odletěl ze souboje Holzer a do volného prostoru se vydal Korotkov. Při závěrečné kličce mu ale kotouč sjel od hole.

35:23

34:53
    Dan Sexton dostal puk od Golyševa a u tyče byl zcela sám proti Säterimu, jenž zůstal stát jako skála, o kterou se také Kanaďanův švih odrazil.

33:31
    Alexandr Ščemerov nastřeloval puk po ledě zřejmě s vyhlídkou na teč, která však nepřišla a Säteri jej chytá.

33:23
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Jyrki Jokipakka – 2 min., držení). Třetí trest pro hosty za stejný přestupek.

33:13
    Domácí hrají v šesti při signalizované výhodě.

30:24
    Dacjuk si povodil dva hráče, položil na led třetího, ale za bránou neměl prostor k přihrávce a hosté si pomáhají zakázaným uvolněním.

29:50
    Hraje se už dlouho pět na pět, ale před novosibirskou bránou to stále vypadá jako při přesilovce. Dacjuk neúnavně vymýšlí nové pobídky pro spoluhráče, které zatím hosté dokáží vystínovat.

28:16

27:29
    Harri Säteri vyhmátl lapačkou i bombu Charlese Genowaye od modré.

27:05
    Úplně volný Brooks Macek dostal před brankoviště skvělou přihrávku od veterána Pavla Dacjuka, který se u mantinelu krásně vyhnul dvojici protihráčů. Zblízka však v tutovce bez přípravy míří jen do brankáře.

26:42
    Dacjuk zpětně nabil Ščemerovovi, jeho golfový úder však hosté zablokovali a puk klouže do středního pásma.

26:16
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Viktor Komarov – 2 min., držení).

25:08
    Romancev svůj výpad podél mantinelu zakončil střelou do brankáře. Gross drží puk v lapačce a po odpískání se koná komerční přestávka.

23:39
    Macek si jednou rukou odstavil protihráče a druhou se pokusil dokončit blafák po ledě, zblízka však nepřekonal Säteriho položený beton.

22:02
    Po vyhraném buly v útočném pásmu pálí domácí Pavel Kulikov těsně vedle.

20:53
    Na druhé straně padl Vladislav Gross na led a zalehl puk, který se předtím odrazil od jeho ramene po nebezpečné střele švihem Alexandra Šarova.

20:12
    Hned po buly se domácí vrhli do útoku a Alexej Makejev od levého mantinelu zamířil do Säteriho lapačky.

20:01

Sibir vede v Jekatěrinburgu nejtěsnějším rozdílem, který zařídil už ve druhé minutě po přihrávce zpoza brány Setdikov. Domácí měli většinu třetiny převahu, ale Säteri zatím vše pochytal. Zajímavější byla první desetiminutovka, od skončení jediné přesilovky Avtomibilistu si výraznější šanci nevytvořilo ani jedno mužstvo.

20:00

19:37
    Avtomobilist vyvinul před sirénou silný tlak. Z úhlu netrefil odkrytou bránu Georgij Bělousov.

18:39
    Korbinian Holzer vyzkoušel Säteriho po ledě, finský brankář vyráží rozklekem.

17:47
    Zápasu ve druhé desetiminutovce zcela scházejí šance, teď dostane příležitost zahrozit z buly v útočném pásmu po zakázaném uvolnění hostů Jekatěrinburg.

15:50
    Zkušený sibiřský obránce Alexejev vyhazuje puk neúmyslně na soupeřovu střídačku.

14:33
    Až Sextonův ofsajd ukončil tři a půl minuty trvající úsek bez přerušení, následuje komerční pauza.

14:10
    Dlouho se hraje bez přerušení nahoru – dolů, ale útočné vlny se rozbíjejí o dobře zorganizované obrany.

11:50

10:33
    Bělousov ani nadvakrát Macek nedorazili puk za Säteriho ze závaru na brankovišti, načež se hosté vysvobozují vyhozením přes všechny čáry.

9:50
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Nikita Korotkov – 2 min., držení).

8:40
    Ščemerov vyzkoušel Säteriho od modré, k dorážce se ještě znovu tlačil Golyšev.

7:31
    Hostující Morozov si udělal kličkou prostor na modré čáře, střelu švihem nadzvedl Stěpan Chripunov do ochranné sítě.

6:43
    Vyložená šance Jekatěrinburgu! Sextonovu střelu odrazil bránící Romancev do strany, kde byl zcela volný Trjamkin. Po jeho dorážce z úhlu skočil Harri Säteri pravou fotbalovou robinzonádu a schoval kotouč do své výstroje.

6:00
    Zanedlouho zahrozilo i Avto. Zblízka dorážel Anatolij Golyšev, ale jednou rukou to měl složité.

5:38
    Nikita Korotkov vystihl hrubku v domácí rozehrávce, krátkým obloukem si najel mezi kruhy a nebezpečně vypálil na povyjetého Vladislava Grosse, který výborně vyhmátl lapačkou.

5:04
    Sextonovo nahození zvedl jeden z hokejistů Novosibirsku do ochranné sítě, což umožnilo první komerční přestávku.

4:17
    Ofsajd byl odpískán hostujícímu Milovzorovovi.

3:42
    Pokusy zaskočených domácích o založení útoku zatím vždy končí v rozích nebo rovnou ztrátou kotouče.
    1:30 Nikita SETDIKOV - 0:1

1:30
    Černou práci za domácí bránou odvedl Romancev, volného kotouče se pak zmocnil Milovzorov a jeho přihrávku využívá NIKITA SETDIKOV zblízka po ledě do protipohybu Grosse. Kovářův náhradník tak inkasuje z první střely.
    Asistence: Jegor Milovzorov.

1:05
    První přerušení hry obstaral zákrok hostujícího brankáře Säteriho proti střele Alexeje Makejeva.

00:01

Domácí hrají v červených dresech bez Jakuba Kováře, který na poslední kolo před play-off dostal volno. Hosté jsou tradičně v bílomodré.

Avtomobilist Jekatěrinburg: Gross (Fomin) – Trjamkin, Ščemerov, Genoway, Zborovskij, Arzamascev, Holzer – Makejev, Dacjuk, Macek – Sexton, Holland, Žukenov – Bělousov, Kulikov, Golyšev – Chripunov, Protapovič, Litovčenko.

HC Sibir Novosibirsk: Säteri (Krasotkin) – Jokipakka, Pastuchov, Gurkin, Alexejev, Morozov, Timašov, Jermakov – Šarov, Ruohomaa, Li – Setdikov, Romancev, Milovzorov – Vl. Ušenin, Vj. Ušenin, Šaškov – Česalin, Komarov, Korotkov – Ovčinnikov.

Rozhodčí: Ščeňov, Judakov – Berseňov, Judin.

Československá stopa:

Jakub Kovář (JEK) 51 zápasů / 0+5, úspěšnost 92,4%

Vzájemné zápasy

Avtomobilistu se doma proti Sibiri nedaří, poslední tři zápasy přinesly gólově i bodově půst (0:2, 0:1 po prodloužení a 1:2).
    Novosibirsk překvapivě hladce vyřadil dnešního soupeře z loňského nakonec nedohraného play-off v prvním kole 4:1 na zápasy. Letos se oba kluby utkaly jen jednou a v Novosibirsku byli úspěšnější také domácí v gólově bohatším duelu 6:4.

Sibir Novosibirsk (19-7-4-29, 142:155, 18. místo)

Hosté jsou naopak na východě první pod postupovou čarou a už si mohou polepšit jedině v rámci celé ligy na sedmnáctou příčku přes podolský Viťaz, což je dosti chatrná náplast. Přitom závěr jinak nepovedené sezóny zastihl Sibir ve výtečné formě. Venkovní třízápasovou šňůru zatím proměnila ve výhry 5:1 nad Barysem, 4:2 v Čeljabinsku a pouze moskevskému Spartaku nechala bod při vítězství 3:2 po prodloužení.

Kanadské bodování:
    Mikael Ruohomaa 9+29
    Juuso Puustinen 18+12
    Oleg Li 17+13

Avtomobilist Jekatěrinburg (24-6-8-21, 152:150, 12. místo)

Uralci po debaklu 0:6 na ledě moskevského Dynama naopak vynulovali Soči 3:0, kde osmé čisté konto v sezóně vychytal Jakub Kovář. Ve Východní konferenci mají zajištěnou nejhůře sedmou příčku. Mohou si ještě o jednu polepšit, pokud v posledním kole základní části vybojují více bodů než kazašský Barys.

Alexej Makejev 24+19
    Peter Holland 12+24
    Pavel Dacjuk 12+23

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.

Karel Jedlička

Branky a nahrávky: 2. Setdikov (Milovzorov), 39. Šarov (Ruohomaa), 49. Vl. Ušenin (Vj. Ušenin, Šaškov), 52. Šarov (O. Li)

Avtomobilist Jekatěrinburg: Gross (Fomin) – Trjamkin, Ščemerov, Ch. Genoway, Zborovskij, Arzamascev, Holzer – Makejev, Dacjuk, Macek – Sexton, Holland, Žukenov – Bělousov, P. Kulikov, Golyšev – Chripunov, Protapovič, Litovčenko.
    HC Sibir Novosibirsk: Säteri (Krasotkin) – Jokipakka, Pastuchov, Gurkin, K. Alexejev, Ilja Morozov, Timašov, Jermakov – Šarov, Ruohomaa, O. Li – Setdikov, Romancev, Milovzorov – Vl. Ušenin, Vj. Ušenin, Šaškov – Česalin, V. Komarov, N. Korotkov – Ovčinnikov.

Rozhodčí: Ščeňov, Judakov – Berseňov, Judin