Tennessee Titans - Cincinnati Bengals 16:19 (kon.) | Green Bay Packers - San Francisco 49ers 10:13 (kon.)
Tampa Bay Buccaneers - Los Angeles Rams 27:30 (kon.)
konec
Green Bay Packers - San Francisco 49ers

10:13

(7:0, 0:0, 0:3, 3:10)

Neděle 23.01.2022, 02:15 • Lambeau Field, Green Bay • Americký fotbal • Divisional Round
Předzápasové kurzy
   
  Ze sobotního programu je to vše. Nedělní část divizního kola startuje ve 21 hodin soubojem Tampy Bay Buccaneers s Los Angeles Rams, buďte včas na značkách a sledujte to s námi. (05:54:05)
   
  Na stadionu to celé sledovalo 79 132 nakonec dokonale zmrazených diváků.
   
  Hráčské statistiky:

  Aaron Rodgers (GB) zkompletoval 20 z 29 přihrávek pro 225 yardů.
  Jimmy Garoppolo (SF) zkompletoval 11 z 19 přihrávek pro 131 yardů a 1 interception.

  Aaron Jones (GB) měl 12 běhů pro 41 yardů.
  AJ Dillon (GB) měl 7 běhů pro 25 yardů a 1 touchdown.
  Elijah Mitchell (SF) měl 17 běhů pro 53 yardů.
  Deebo Samuel (SF) měl 10 běhů pro 39 yardů.

  Aaron Jones (GB) zachytil 9 přihrávek pro 129 yardů.
  Davante Adams (GB) zachytil 9 přihrávek pro 90 yardů.
  George Kittle (SF) zachytil 4 přihrávky pro 63 yardů.
  Deebo Samuel (SF) zachytil 3 přihrávky pro 44 yardů.
   
  A poprvé po 11 letech se stalo, že nasazené jedničky obou konferencí vypadly v play-off shodně už v divizním kole.
   
  Šílený zápas přinesl také několik historických zápisů na straně vítězů.

  Niners vůbec poprvé ve své bohaté historii skórovali v play-off touchdown ze zablokovaného puntu soupeře.

  Stali se také čtvrtým celkem od roku 2000, který v play-off vyhrál zápas, aniž by zvládl jediný ofenzivní touchdown. Dva ze tří předchozích v oněch sezónách získaly Lombardiho trofej.
   
  San Francisco 49ers postupují po dvou letech do finále konference NFC a mají jistotu, že ho odehrají na hřišti soupeře. Tím bude buď obhájce titulu Tampa Bay Buccaneers, nebo divizní rival Los Angeles Rams.
   
  Je konec neuvěřitelného zápasu a Aaron Rodgers ani napočtvrté v play-off neporáží San Francisco 49ers, oblíbený tým ze svého mládí, o kterém doufal, že ho draftuje. Přitom se dlouho zdálo, že obrana Packers přes neschopnost vlastního útoku dotáhne zápas do vítězného konce, protože soupeře k ničemu nepustí. Sice povolila hostům v polovině třetí čtvrtiny jeden krátký 29yardový field goal Robbieho Goulda, ale to bylo na dlouhou dobu zase vše. Když na začátku čtvrté čtvrtiny proměnil 33yardový field goal také domácí Mason Crosby, vedli Packers v nesmírně těžkých podmínkách silného mrazu, sněžení a sílícího větru znovu o 7 bodů a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měli porazit sami. Navíc dokázali 6 minut před koncem zastavit riskujícího protivníka při čtvrtém downu a měli vše ve svých rukou. Jenže se nedokázali vyhrabat z hloubi vlastního území a naprostý šok přišel při následném puntu. Speciální tým Green Bay nedokázal zastavit Jordana Willise, který zablokoval míč odlétající od kopačky puntera Bojorqueze, poskakující šišku vzal do rukou safety Talaona Hufanga a donesl ho do end zóny, čímž se stal ve své dosud nicotné nováčkovské sezóně slavným. Bylo vyrovnáno a otřesení domácí se následně v útoku opět na nic nezmohli, čímž dali soupeři šanci na definitivní zvrat. A ten toho využil. S vidinou senzačního úspěchu před sebou předvedl nejlepší drive v zápase, dostal se na dostřel, pohlídal si vzdálenost i čas, nezmatkoval a nesmírně zkušený kicker Robbie Gould s vypršením hrací doby proměnil vítěný 45yardový field goal.
   
  Konec utkání.
  Vítězný 45yardový field goal ROBBIEHO GOULDA, 10:13
   
  0:04
  SF, 3&8, GB 27 – FIELD GOAL NINERS
  Velezkušený ROBBIE GOULD zachoval chladnou hlavu a v obrovském mrazu, sněžení, citelném větru a na už dost promočené přírodní trávě na Lambeau Field bez potíží proměnil 45yardový field goal, kterým definitivně otáčí zápas a posílá San Francisco senzačně do konferenčního finále!
   
  0:04
  A niners zastavují čas posledním timeoutem.
   
  0:13
  SF, 2&9, GB 28
  Hosté vytáhli nejsilnějšího a nejtěžšího běžce, Juszczyk se ale také probil jen pro 1 yard a teď je osud zápasu na Gouldovi.
   
  0:13
  Niners si berou druhý timeout a vše směřuje s pokusu o vítězný field goal z kopačky Robbieho Goulda.
   
  0:20
  SF, 1&10, GB 29
  Mitchell se vrhá do středu, je zastaven Garym. 1 yard.
  Samuel dostal svůj tým na dostřel
   
  1:03
  SF, 3&7, GB 38
  Skvělá práce Samuela, který se přes několik zásahů do těla probil pro 9 yardů!
   
  1:03
  A první timeout si berou i Niners.
   
  1:03
  Packers si berou poslední timeout.
   
  1:10
  SF, 2&7, GB 38
  Samuel zkoušel štěstí středem, ale nebylo vůbec kudy běžet.
   
  1:10
  Packers si vybírají druhý timeout.

  Libor Štěpán

  Ronald Torbert
  79 132
  Vysvětlivky
  U každé jednotlivé akce bude v úvodu znázorněn údaj o týmu, který je momentálně v držení míče, o fázi aktuální akce, a také o aktuální poloze hry.

  Příklad GB, 3&5, SF 42 – U míče je Green Bay, hraje třetí down, potřebuje získat pět yardů k dosažení dalšího prvního downu a hraje z linie 42 yardů na polovině San Francisca.
  Exkurze do pravidel
  Utkání se hraje na čtyři čtvrtiny, přičemž každá trvá 15 minut. V případě nerozhodného stavu se bude prodlužovat po patnáctiminutových periodách, dokud nebude znám vítěz.

  Hrací čas se zastavuje při vyběhnutí hráče s míčem do zámezí (ne vždy) nebo v případě nezkompletované přihrávky. Dále vždy dvě minuty před koncem druhé a čtvrté čtvrtiny (tzv. two-minute warning). Zastavuje se i při zranění hráče, kdy je potřeba ošetření. Každý tým má tři oddechové časy na poločas, při kterých se také zastavuje čas.

  Oba týmy se postupně střídají v útoku, přičemž mají k dispozici čtyři pokusy (downy) k posunu o deset yardů. Pokud by na čtvrtý pokus nedokázali udělat potřebný posun, přichází o míč a na hřiště nastupuje ofenziva soupeře, která začne útočit z místa, kde předchozí akce skončila. Proto se při čtvrtém downu v drtivé většině případů používá tzv. punt, tedy odkop z ruky, kdy kopající dokáže odkopnout míč většinou kolem 40-60 yardů daleko a výrazně tak ztíží soupeři útočnou akci. V případě, že tým pronikne hlouběji do útočné poloviny, může zvolit také možnost kopu z pole na branku (field goalu), kterým může navýšit svůj bodový zisk o tři body.

  Pokud se tým po zemi nebo vzduchem dostane až do end zóny (desetiyardový prostor na obou stranách hřiště za vymezenými 100 yardy na hřišti), získává touchdown. Ten je za šest bodů, k tomu má tým ještě možnost potvrdit touchdown buď kopem rozehraným z patnácti yardů (extra point – jeden bod), nebo zvolit útočnou akci z dvou yardů před end zónou a v případě úspěchu získat dva body.

  V případě porušení pravidel mohou rozhodčí hodit na hřiště žlutou vlajku (flag) a proviněný tým, ať už útočící, nebo bránící, je posunut po hřišti o určitý počet yardů (5, 10, 15 nebo posun na úroveň místa přestupku). Pokud se trenérům jednotlivých týmů nezdá rozhodnutí rozhodčích, mají možnost v některých případech vhodit na hřiště červenou vlajku před rozehráním další akce a využít challenge. Mají dvě tyto možnosti v zápase, přičemž v případě úspěchu té první získávají ještě jednu navíc, naopak jakýkoliv neúspěch znamená automaticky ztrátu jednoho oddechového času. Zároveň to znamená, že pro využití challenge musí mít tým k dispozici aspoň jeden timeout.

  Útočící tým ztrácí svoji možnost útočit, pokud nevyužije čtvrtý down k potřebnému zisku pro další první down, dále pokud použije punt, pokud quarterback hodí míč přímo do rukou soupeřova obránce (interception), či pokud hráči vypadne (vlastní nešikovností, nebo třeba vyražením od soupeře) míč z ruky dříve, než se hráč dotkne loktem, zády či kolenem hřiště (fumble). Právě při dotyku hráče s míčem těmito částmi těla se zemí zároveň s kontaktem jakoukoliv částí těla s obráncem končí daná akce a útočící tým pokračuje z tohoto místa dalším downem.