Česko – Moldavsko 4:1 (kon.) | Slovensko – Itálie 1:1 (kon.)
Česko
4:1 (3:1)
Moldavsko
sk Neděle 05.06.2022, 17:00 • Steel Aréna, Košice • ME v malé kopané

Vážení diváci, vitajte pri textovom online prenose zo zápasu majstrovstiev Európy v malom futbale skupiny E medzi Českom a Moldavskom.

F-skupina: Kazachstan, Anglicko, Izrael, Grécko

Základné rozdiely medzi futbalom a malým futbalom opísal pre Športnet.sk Peter Králik, prezident Slovenského zväzu malého futbalu (SZMF) a predseda organizačného výboru majstrovstiev Európy.

„Zápas sa hrá 2 x 25 minút, na umelej tráve, počet hráčov je 5+1. Brány majú výšku dva a šírku štyri metre, oproti hádzanárskym sú o meter širšie. Pravidlá sú veľmi podobné futbalovým. Neplatí akurát ofsajd a nie sú povolené vkĺzačky v súboji. Hráč môže v sklze zabrániť gólu, autu, či rohu. Akonáhle však ide o súboj s protihráčom, je to vnímané ako porušenie pravidiel."

Najúspešnejšie krajiny v malom futbale:

Pelotónu jasne dominuje Rumunsko, ktoré na ME získalo šesť triumfov a dokopy sedem medailí za jedno striebro.

Celkovo sedem kovov pozbierala aj Česká republika s bilanciou 1-2-4, ktorá je zároveň úradujúcim šampiónom z Kyjeva 2018.

Z triumfu na tomto podujatí sa tešili ešte Kazachstan a Rusko.

Ak sa pozrieme na svetové meradlo, tak po jednom zlate z majstrovstiev sveta majú Mexiko, USA a znovu Česká republika.

Zaujímavosťou je, že jediné Mexiko bralo na každom z MS medailu, keď sa trikrát dostalo do finále. Z európskych krajín sa na pódiu umiestnilo už iba Rumunsko – dvakrát na treťom mieste.

Kto sú najväčší favoriti a ako je na tom Slovensko?

Podľa slov viacerých odborníkov je najväčším favoritom na triumf Česká republika, ktorej by malo sekundovať Rumunsko a Kazachstan. O semifinále by mali tuho zabojovať reprezentanti Maďarska a nášho Slovenska. Práve účasť v TOP 4 si ako cieľ vyčlenil tréner slovenskej reprezentácie Ladislav Borbély.

Naopak, medzi outsiderov majú patriť výbery Rakúska, Grécka, Belgicka, Gruzínska či Albánska.

Úradujúci majster Európy nevstúpil do turnaja podľa predstáv. Česko iba remizovalo s Francúzskom, ktoré mu bolo viac ako vyrovnaným súperom. Česi sa síce ujali vedenia v 41. minúte po zásahu Novotného, ale krásna individuálna akcia Schiaiba z nadstaveného času zariadila deľbu bodov po výsledku 1:1.

Rovnakým pomerom sa skončil aj druhý zápas v skupine E. Srbsko remizovalo s Moldavskom 1:1, za Moldavčanov sa presadil Plămădeală. Aj v tomto stretnutí budú českí reprezentanti favoritom na tri body. Reprezentácia Moldavska sa v EMF rebríčku nachádza na 21. mieste (Česko je prvé), na EURO šla najďalej do štvrťfinále pred desiatimi rokmi.

Úvodné zostavy:

Česko: Kunický – Macko, Rosůlek, Sodoma, Hakl, Presl, Levčík, Paděra, Pospiš, Mařík, Verner, Jelínek, Doubravský, Novotný
    Trenér: Stanislav Bejda

Moldavsko: Botezatu, Hmaruc – Coceban, Bolsacov, Plămădeală, Tigirlas, Luca, Čečirlan, Covali, Pegza, Ursăchilă
    Trenér: Dumitru Turcu

Rozhodca: Ionescu (Rumunsko), Kostandinov (Bulharsko), Girakhoo (Belgicko), Ljumovič (Čierna Hora).

Po zranení brankára Bíra majú dnes Česi na súpiske len jedného gólmana. Je ním Dominik Kunický.

V Steel Aréne práve zaznievajú hymny oboch krajín, prv sme počuli moldavskú.

1
    Stretnutie sa práve začalo.

1
    Výkop patril Čechom, ktorí sa okamžite púšťajú do útoku. V bráne Moldavska v úvodných minútach Botezatu.

1
    Covali si protihráča zasekol na jednotku, lenže už nemal ideálnu pozíciu na strelu.

2
    Toto sme včera často nevideli, Česi striedajú počas hry. O prvé zakončenie sa postaral Presl, lopta letela vysoko nad.

3
    Vysoký pressing Česka, obrancovia Moldavska zubami-nechtami nedovolili súperovi zakončiť z lepšej pozície.

4
    Verner pálil z azda desiatich metrov, na zákrok Botezatu stále čakáme.

5
    Riadnu delovku vonkajškom kopačky vyslal Levčík- Mantinel za bránou len tak zahučal.

5
    Zhruba desiatka českých fanúšikov povzbudzuje svojich pokrikom: "Hoši, bojovat!"

6
    Verner sa k prihrávke pred bránou nedostal, Česi vzápätí blokujú zakončenie z osi ihriska. Roh.

6
    Česko dalo gól! Plămădeală nezvládol súboj na stredovej čiare a bol z toho brejk! Pospiš ho úspešne viedol a keď mu Botezatu zmenšil strelecký uhol, tak nahral na úplne voľného DAVIDA PRESLA, ktorý síce v sklze, ale predsa otvoril skóre zápasu!

8
    Favorit sa dnes na gól dlho nenačakal, od úvodu sú aktuálni majstri Európy pánom na ihrisku. Česko sa navyše nebojí napádať v trojici, čo robí Moldavčanom výrazné problémy.

9
    Štyri čisté tutovky spálili Moldavčania! Prv ešte Kunický zakročil proti Lucovi, potom ale prišla strela do brvna a ďalšie dve nepresné dorážky!

10
    Čečirlan v súboji dvoch štrnástok nedokázal vystreliť.

11
    Žltá karta pre tím Moldavsko (Igor Tigirlas).

12
    Tím Moldavsko práve strelil gól! Chybám sa Česi nevyhli a po tejto už pykajú! Kapitán VITALIE PLĂMĂDEALĂ stál na konci rýchlej akcie, keď zoči-voči Kunického vyrovnáva po pokuse pomedzi nohy!

13
    Na rade sú znovu Česi, ktorí však v útoku faulovali. Jasné postrčenie zozadu.

15
    Česko dalo gól! Ukážkový volej predviedol FRANTIŠEK HAKL. Vhadzovanie z pravej strany na zadnú žrď a presná pravačka! Moldavčania ešte avizovali, že sa jednalo o tyč, ale rozhodca sa nedal obalamutiť.

16
    Dva rohy po sebe pre Moldavčanov, ktorí ukazujú, že sa súpera neboja.

17
    Pridlhá rozohrávka, Verner mal na malý moment šancu ísť do kontry. Neuspel.

18
    Pegza si telom odstavil obrancu a získal pre svoju krajinu priamy kop.

19
    Umne zahrané, na center zľava však nedokázala reagovať dvojica Moldavcov.

19
    Česko dalo gól! Postupka čísel 6-5-4. Hakl skraja prihral pred bránu na Sodomu, ten svojím driblingom pomýlil brankára i dvoch obrancov a ešte šikovne prihral za seba. Tam už bol pripravený JAN ROSŮLEK, ktorý pohodlne zakončil do prázdnej brány!

21
    Päť minút do polčasu, Ion Covali strieľanou prihrávkou triafa iba priestor za svätyňou Česka.

22
    Jelínek videl v nábehu Doubravského a okamžite mu adresoval center. Spracovanie bolo o čosi slabšie a tak sa nenaskytla možnosť na štvrtý gól.

23
    Luca sa uponáhľal, keď pálil z osi ihriska a navyše dva metre vedľa pravej žrde. Po ľavej ruke sa mu na prihrávku ponúkal voľný spoluhráč.

24
    Botezatu boxuje loptu pred Pospišom, ktorý ho navyše fauluje.

25
    Na začiatku záverečnej minúty prvého polčasu budú mať Moldavčania možnosť vhadzovať.

25
    Defenzíva Čechov si s autom poradila, loptu však poslala len na nohu protivníka.

25
    Botezatu rozohral len na nohu Maříka, ktorý cez tri štvrtiny ihriska netrafil prázdnu bránu!

25+1
    Nadstavuje sa jedna minúta.

25+1
    Stihli sme ešte jeden volej, Rosulek druhý zásah zatiaľ nepridal.

25+1
    Prvý polčas sa skončil.

Česko zaslúžene vedie nad Moldavskom po prvom polčase 3:1. Aktuálni majstri sveta ukazujú skvelú techniku, Moldavčania držali krok len do 14. minúty.

Druhý polčas sa začne približne o 17:32.

26
    Začal sa druhý polčas.

26
    Luca sa hnevá a vysvetľuje rozhodcovi, že Pospiša nefauloval. Arbiter má iný názor a výrazne mu dohovára.

27
    Žltá karta pre tím Moldavsko (Stanislav Luca).

27
    Luca vypenil ani nie o minútu neskôr, za čo už žltú kartu musel vidieť.

28
    Levčík trochu spomalil akciu Česka, to mu vadiť príliš nemusí. Dvojgólové vedenie hovorí jasnou rečou.

29
    Odrazenú loptu zbiera Botezatu a zakladá ďalšiu akciu Moldavska, ktoré potrebuje dať gól, ak chce pomýšľať na bod.

29
    Plămădeală si počínal nedovolene v súboji s Doubravským, rozhodcovia sa s výrokmi nepárajú.

30
    Videli sme útok na dve prihrávky. Dlhý center, sklepnutie a Botezatu pripravený.

31
    Tentokrát dlhé vyhodenie z rúk od Kunického, Novotný cez obrancu nevystrelil.

32
    Moldavčania sa hnevajú, pretože jeden z Čechov šiel do sklzu a to je v malom futbale zakázané. Pískať sa však nepískalo, Moldavsko premrhalo náznak kontry.

33
    Covaliho delovku Kunický vyrazil pred seba a mal šťastie, že Čečirlan nedosiahol na dorážku.

34
    Priamy kop Levčíka vonkajškom kopačky zablokovaný hneď prvým brániacim hráčom.

35
    Doubravský urobil prvú kľučku doprava, čím sa zbavil protivníka, no následne zvolil kľučku zase doľava, čím dal Moldavcovi možnosť na revanš.

36
    Tigirlas sa presadil v predbránkovom priestore, Kunický zostal pozorný pri pravej žrdi.

37
    Nebudeme ďaleko od tvrdenia, ak napíšeme, že Česi dovolia hrať Moldavcom to, čo sa im zachce. Česko dominuje zápasu, aj keď nie je práve na lopte.

38
    Pokus o prelobovanie Botezatu cez celé ihrisko opečiatkoval iba informačnú kocku v Steel Aréne.

40
    Veľká kontroverzia! Sodoma šiel sám na brankára, zbavil sa ho kľučkou, ale nakoniec padá! Arbitri faul nepískajú, naopak to vyzerá na simulovanie!

40
    Žltá karta pre tím Česko (Jiří Sodoma).

41
    Sodoma aj videl žltú kartu za simulovanie, Moldavsko riskuje čoraz viac. Len centimetre teraz chýbali k tomu, aby mohli Česi ísť sami na bránu.

42
    Otázkou tak zostáva, či budeme mať drámu, alebo Česi definitívne zlomia odpor súpera.

43
    Paděra vykopával finálnu prihrávku spred bránkovej čiary, ktorá už-už smerovala na zadnú tyč.

44
    Aj trochu smoly na kopačkách Moldavcov. Ťažko povedať, či Plămădeală strieľal, alebo prihrával, no súhra s Lucom zaškrípala a navyše sa bude kopať od českej brány.

45
    Česi udržali loptu celú minútu na ploche súpera.

46
    Zase nedorozumenie na strane Moldavcov, ktorí sa aj dostanú do rýchlych brejkov, tak však katastrofálne horia.

47
    Tigirlasovi nevyšla koncovka takmer z polovice ihriska, Kunický sa neponáhľa s rozohrávkou.

48
    Česko dalo gól! Je rozhodnuté! Botezatu ešte vyrazil strelu Maříka z uhla, ale priamo na nohu úplne voľného ONDŘEJA PADĚRU, ktorý s pokojom doklepol loptu do siete!

49
    Ešte jedno striedanie českých reprezentantov, ktorí vedia, že po včerajšej remíze s Francúzskom si dnes pripíšu plný počet bodov.

50
    Aj napriek rozhodnutému stavu sa bojuje o každú loptu na hrane pravidiel.

50+1
    Nadstavujú sa dve minúty.

50+2
    Videli sme dve zablokované rany Moldavčanov, ktorí sa napriek pokročilému stavu nevzdali.

50+3

Česko vyhralo nad Moldavskom 4:1 a ide na prvé miesto skupiny o skóre pred Srbsko. Práve súboj so Srbmi zajtra (v pondelok 6.6.2022) o 15:45 rozhodne o víťazovi skupiny E. (17:59:00)