3:5 (0:3)
Bayern Mnichov
Sobota 30.07.2022, 20:30 • Red Bull Arena, Lipsko • Německý superpohár

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.

Zdravím a vítám všechny příznivce německého fotbalu u sledování on-line přenosu utkání německého Superpoháru mezi týmy RB Lipsko a Bayern Mnichov. Zápas se odehraje Red Bull Areně v Lipsku.

RB Lipsko

Lipsko se účastní superpoháru díky svému vítězství v domácím poháru, což byla pro něj vůbec první trofej v klubové historii, která začala teprve v roce 2009. Až do prosince prožívalo Lipsko velmi špatnou sezonu, pak však Jesseho Marsche nahradil na lavičce trenér Domenico Tedesco a vše se začalo obracet k lepšímu. Ze středu tabulky se nakonec Lipsko vytáhlo až na čtvrté místo a kvalifikovalo se do Ligy mistrů. K tomu přidalo již zmíněný triumf v domácím poháru a semifinále Evropské ligy. Přes léto Lipsko téměř neobměnilo svou soupisku. Udrželo všechny své opory a posílilo o záložníka z Wolfsburgu Xavera Schlagera. Dnes budou kvůli zraněním chybět Josko Gvardiol a Yussuv Poulsen.

Bayern si zahraje superpohár v pozici týmu, který ovládl domácí soutěž. Na to je ostatně zvyklý, Bundesligu ovládl tento klub již podesáté v řadě. Přesto Bayern nebyl s minulou sezónou zcela spokojen. V domácí soutěži nebyl tak dominantní, jak se od něj očekává, nevedlo se mu v domácím poháru a ani v Lize mistrů, kde vypadl již ve čtvrtfinále. Na rozdíl od Lipska, Bayern se během léta hodně proměnil. Tým trenéra Juliana Nägelsmanna především opustila největší hvězda mužstva Robert Lewandowski, dále pak už v klubu nejsou ani Omar Richards nebo Chris Richards. Bayern však hlavně posiloval. Největší posilou je bezesporu útočník Sadio Mané, který přišel z Liverpoolu. Obranu přichází z Juventusu vyztužit Matthijs de Light, z Ajaxu přišla dvojice Noussair Mazraoui (krajní obránce) a Ryan Gravenberch (střední záložník). Nejnovější posilou je teprve 17letý útočník z Rennes Mathys Tel. Vše nasvědčuje tomu, že Bayern bude v této sezóně ještě silnější. Dnes mu bude kvůli zranění chybět pouze Leon Goretzka a z důvodu nedostatečné zápasové praxe také Bouna Sarr.

Vzájemné zápasy

Vzájemným duelům jasně dominuje Bayern Mnichov, který ostatně také vyhrál oba souboje v minulé sezoně, nejprve na hřišti Lipska vysoko 4:1 a poté také doma 3:2.

RB Lipsko: Gulacsi (C) – Simakan, Orban, Halstenberg – Klostermann, Laimer, Kampl, Henrichs – Forsberg, Szoboszlai – Nkunku
    Náhradníci: Blaswich, Ba, Dani Olmo, Haidara, Schlager, Novoa, Silva
    Trenér: Tedesco

Bayern Mnichov: Neuer (C) – Pavard, Upamecano, Hernandez, Davies – Kimmich, Sabitzer – Gnabry, Müller, Musiala – Mane
    Náhradníci: Ulreich, de Ligt, Mazraoui, Nianzou, Stanisic, Coman, Gravenberch, L. Sane, Zirkzee
    Trenér: Nagelsmann

Rozhodčí: Schröder – Neitzel-Petersen, Rohde.

Hráči obou mužstev již nastupují na trávník Red Bull Areny, utkání mezi Lipskem a Bayernem Mnichov co nevidět začne.

1

1
    Jako první se na útočnou polovinu soupeře podívali fotbalisté Bayernu Mnichov. Rozvíjí postupný útok.

2
    Musiala se na levém křídle neprosadil a o míč přišel. Autové vhazování budou mít domácí.

3
    Fotbalisté Bayernu jsou podle očekávání od úvodu utkání mnohem častěji u míče. Poprvé se do kombinace zapojil také Sadio Mané, zatím ale hodně daleko od branky Lipska.

4
    Stoper Bayernu Upamecano hledal dlouhatánským pasem znovu agilního Musialu, na něj to ale nakonec bylo příliš dlouhé.

6
    Kampl zezadu fauloval Maného a Bayern tak bude mít k dispozici první zajímavou standardní situaci.

7
    Míč nakonec poslal do vápna Kimmich. Ten centr byl lehce tečovaný, přesto se ale k míči na zadní tyči dostal Mané. Na branku však těžký míč nasměrovat nedokázal.

8
    Brankář Bayernu Manuel Neuer hrubě neodhadl situaci. Vyběhl z branky, ale k míči se nedostal, takže byla branka hostů prázdná. Nkunku hned centroval z levé strany, ale spoluhráče naštěstí pro Bayern nenašel.

9
    Z prvního rohového kopu Lipska žádné nebezpečí pro branku Bayernu nevzniklo, rozehrávat bude právě Manuel Neuer.

10
    Henrichs si navedl míč na osu hřiště a vypálil zpoza pokutového území. Branku však netrefil.

11
    Gnabry běžel podél hranice pokutového území, ale neměl moc možností, komu přihrát. Lipsko se zatím brání velmi dobře.

12
    Szoboszlai si nabíhal na výbornou přihrávku za obranu. Jen o kousek to domácím nakonec nevyšlo, jako první byl u míče totiž Neuer.

13
    Kimmich našel skvělou kolmou přihrávkou Pavarda, jeho ostrý centr domácí zablokovali na rohový kop.

14
    Bayern právě vstřelil branku!
    Hosté otevírají skóre superpoháru! Domácí obrana nebyla dostatečně důrazná a nedokázala odvrátit míč po rohovém kopu. K balónu se nakonec dostal uvnitř šestnáctky mladíček JAMAL MUSIALA a propálil prudkou střelou po zemi brankáře Gulacsiho. Bez asistence.
    14. Jamal MUSIALA - 0:1

16
    Lipsko sice začalo zápas sympaticky a vytvořilo si i náznak šancí, jenže nyní inkasovalo a rázem to pro něj bude mnohem složitější.

16
    Míč skončil v brance Bayernu po střele Nkunkua, jenže tento gól kvůli vcelku jasnému ofsajdu platit nemůže.

17
    Vše rychle potvrdil i VAR, pokračuje se za stavu 1:0 pro Bayern.

19
    Bayern v tuto chvíli zklidnil hru a kombinuje uprostřed hřiště.

20
    Pavardův centr z pravé strany měl směřovat na Maného, ale míč ze vzduchu bez problému stáhl brankář Gulacsi.

21
    Nkunku si opět nepohlídal ofsajdové postavení a Neuer navíc četl znovu hru velmi dobře a u míče byl první.

22
    Nkunku se stáhl až na vlastní polovinu hřiště, aby vypomohl v rozehrávce Lipska a byl u toho faulován.

23
    Bayern zatím utkání zcela dominuje, míč drží z více než 66 % času.

24
    Mané si nabíhal na dlouhý míč za obranu, ale Gulacsi byl u míče včas a sebral ho pro sebe. Zatím se senegalský kanonýr do žádné šance ve dnešním utkání nedostsal.

26
    Müllerův centr z levé strany nevypadal vůbec špatně, ale i v tomto případě nakonec míč skončil v moci brankáře Lipska.

27
    Dlouhá přihrávka na pravé křídlo, kam si nabíhal obránce Simakan, byla nepřesná, míč skončil v ofsajdu.

29
    Lipsko po dlouhé době vyvinulo tlak na rozehrávku Bayernu, ale ten si poradil bez problému, do hry se zapojil i Neuer.

30
    Po taktickém faulu Bayernu budou domácí rozehrávat zevnitř středového kruhu.

31
    Lipsko nyní v obraně zcela propadlo, jedna kolmá přihrávka vyřadila ze hry hned tři jeho obránce. Gnabry poté našel před brankou zcela volného SADIA MANEHO, kterému nedělalo problém poslat míč do odkryté branky a osladit si tak svůj soutěžní debut za Bayern gólem. Asistence: Serge Gnabry.
    31. Sadio MANE - 0:2

33
    Lipsko se pokusilo o rychlou odpověď, ale centr Henrichse z pravé strany nebyl přesný.

34
    Lipsko dostane ještě jednu šanci na ohrožení branky Bayernu, bude rozehrávat standardní situaci z levé strany.

35
    A Lipsko bude pokračovat rohovým kopem, poté co Neuer prudký střílený centr dokázal vyrazit.

36
    Rohový kop se Lipsku vůbec nevyvedl, obrana Bayernu mohla zůstat v klidu.

36
    Simakan musel unikajícího Musialu faulovat a dostává po zásluze první žlutou kartu tohoto utkání.

37
    Do míče se opřel bývalý hráč Lipska Marcel Sabitzer, ale trefil jen horní část zdi z hráčů RB Lipska.

38
    Skvěle zatím dnes diriguje obranu Bayernu urostlý stoper Upamecano, rovněž bývalý hráč Lipska. Nyní například včas vystoupil a nenechal Forsberga zpracovat míč.

40
    Do konce prvního poločasu zbývá pět minut a zatím vše nasvědčuje tomu, že do kabin bude s dvoubrankovým vedením Bayern Mnichov.

41
    Szoboszlai se snažil už v pokutovém území hledat spoluhráče patičkou, ovšem tento technický kousek neprovedl vůbec dobře.

42
    Nová letní posila Bayernu Sadio Mane se zatím v tomto utkání dotkl devětkrát míče a vytěžil z toho i jednu branku, když zvyšoval ve 31. minutě na 2:0.

43
    Po Kimmichově zásahu bude Lipsko kopat rohový kop.

44
    Rohové kopy zatím Lipsku v tomto zápase příliš nejdou a ani tento nebyl výjimkou.

44
    Z poměrně velké dálky se do míče opřel Sabitzer. Jeho rána byla tečovaná a míč nakonec těsně přelétl břevno branky Lipska.

45
    Kimmich rozehrál rohový kop na první tyč a bude si to moci celé zopakovat po Hernandezově sražené střele.

45
    Bayern zvyšuje už na 3:0, podruhé se dnes prosazuje po rohovém kopu. Opět to nebylo po žádném hlavičkovém souboji, znovu se objevil ve vápně Lipska zcela volný hráč, který měl dostatek času na zakončení. Tentokrát je střelcem pravý obránce BENJAMIN PAVARD. Asistence: Jamal Musiala.
    45. Benjamin PAVARD - 0:3

45+1
    Nastavuje se jedna minuta.

45+2

Zdá se, že už po prvním poločase je německý superpohár rozhodnutý, Bayern Mnichov vede na hřišti Lipska už 3:0. Domácí nezačali zápas vůbec špatně, v úvodu byli aktivní. Jenže poté ve 14. minutě hned z první šance Bayernu inkasovali, prosadil se Jamal Musiala, a od té doby bylo už na hřišti v podstatě jen jedno mužstvo. Za Lipsko mohl srovnat Nkunku, ale jeho gól kvůli ofsajdu neplatil a jinak neměl Neuer žádnou větší práci. Hosty poté poslal do vedení 2:0 svým prvním gólem v novém dresu Sadio Mane a v závěru půle se ještě prosadil po rohovém kopu Benjamin Pavard.

Druhý poločas začne přibližně ve 21:34.

46

46
    Do druhého poločasu nastoupila obě mužstva v nezměněných sestavách.

47
    Kimmich byl včas na zemi ve skluzu, aby zastavil akci Lipska. Domácí budou házet aut.

48
    Centr Gnabryho z pravé strany nebyl povedený, místo Maneho nalezl jen Gulacsiho rukavice.

49
    Musiala se krásně uvolnil ve středu hřiště a předl míč nalevo Daviesovi. Jemu ale centr nevyšel.

50
    Daviesova přihrávka byla nepřesná a míč skončil v autu. Jenže Lipsko si dlouho míče neužilo a opět se bude muset bránit.

51
    Rychlý brejk Bayernu zakončoval Gnabry střelou z ostrého úhlu, branku ale netrefil. A nakonec se stejně jednalo o ofsajd.

52
    Zatímco Bayern rozvíjí další akci, chystá trenér Lipska Domenico Tedesco první střídání.

52
    Střídání v týmu RB Lipsko:
    ze hřiště odchází Kevin Kampl, přichází Dani Olmo.

52
    ze hřiště odchází Emil Forsberg, přichází Andre Silva.

54
    V případě Silvy a Forsbega se jedná o více méně střídání post za post. Olmo má rozhodně větší ofenzivní choutky než Kampl.

55
    Hernandez u středové čáry fauloval, rozehrávat tak budou domácí.

56
    Rohový kop Lipska rozehrál centrem Szoboszlai a k hlavičce se dostal Andre Silva. Hlavička portugalského útočníka trefila břevno!
    56. Silva trefil břevno.

58
    Silva si nyní počínal nedovoleně a v souboji o míč faulovat. Rozehrávat bude Neuer.

59
    I druhý nový muž na hřišti Dani Olmo se dostal ke střele. Španělovo zakončení bylo sraženo na rohový kop.

59
    Lipsko právě vstřelilo branku!
    Domácí se poprvé v utkání prosazují a snižují na rozdíl dvou branek! Tak že bychom nakonec ještě ve druhém poločase sledovali drama? Za Lipsko se prosadil obránce MARCEL HALSTENBERG, který po rohovém kopu svou hlavičku namířil přesně do horního rohu branky.
    59. Marcel HALSTENBERG - 1:3

61
    Střídání v týmu Bayern Mnichov:
    ze hřiště odchází Jamal Musiala, přichází Kingsley Coman.

62
    Uvidíme, jak Lipsko vstřelená branka povzbudí. Pokud by se domácím povedlo rychle snížit na rozdíl jediné branky, mohl by být tento zápas ještě hodně zajímavý.

64
    Müllerův centr Gnabryho nenašel, a tak mohli zaútočit domácí. Jejich akci zastavil jen za cenu žluté karty Joshua Kimmich.

66
    Hosté opět odskakují dotříbrankového vedení!. Lipsko opět ve středu pole trestuhodně propadlo a znovu se mu to stalo osudným. Müller ještě po perfektní přihrávce Gulacsiho nepřekonal, ale maďarský brankář míč vyrazil jen před sebe, kde byl připraven míč dorazit do branky SERGE GNABRY.
    66. Serge GNABRY - 1:4

68
    ze hřiště odchází Thomas Müller, přichází Ryan Gravenberch.

69
    Nkunku hledal ve vápně Silvu, který poté skončil po souboji s Hernandezem na zemi, ale rozhodčí penaltu pískat nebude.

69
    Mane se už chtěl radovat ze svého druhého gólu v utkání, ale nakonec jde praporek pomezního sudího nad hlavu.

70
    Situace to ovšem byla velmi těsná, takže vše ještě řeší systém VAR.

71
    Nakonec je potvrzen ofsajd Maneho a Bayern tedy stále vede nad Lipskem 4:1.

72
    Nkunku se v pokutovém území dokázal dostat do nebezpečného zakončení, ovšem trefil jen blokujícího Daviese.

72
    Vzápětí se ještě opřel levačkou do míče Andre Silva, ten však pro změnu netrefil branku.

74
    Lucas Hernandez to v souboji o míč přehnal s agresivitou a vysloužil si žlutou kartu.

75
    Mane se pokoušel tělem si pokrýt míč, tak aby se dostal ke střele, nakonec je z toho alespoň rohový kop pro Bayern.

76
    Pavard v pokutovém území podrazil Daniho Olma a rozhodčí Robert Schröder ukazuje na penaltový puntík!
    76. Penalta pro Bayern!

77
    Penaltu bude kopat Christopher Nkunku.

77
    Lipsko snižuje na 2:4! CHRISTOPHER NKUNKU se z penalty trefil ze svého pohledu naprosto přesně do levého horního rohu branky, Neuer tam neměl šanci dosáhnout.
    77. Christopher NKUNKU - 2:4

78
    ze hřiště odchází Serge Gnabry, přichází Leroy Sane.
    ze hřiště odchází Dayot Upamecano, přichází Matthijs de Ligt.
    ze hřiště odchází Benjamin Pavard, přichází Noussair Mazraout.

79
    ze hřiště odchází Mohamed Simakan, přichází Hugo Novoa Ramos.

80
    Mazraoui se krátce po příchodu na hřiště uvedl krásnou přihrávkou na Maného, ten však netrefil branku Lipska.

81
    Lipsko bude zahrávat rohový kop. Z jednoho už dnes skórovalo.

81
    Tentokrát to ovšem pro branku Bayernu nebezpečné nebylo. Bavoři se následně pokusili zahrozit z brejku, ale neuspěli.

83
    Lipsko se ve druhém poločase rozhodně zlepšilo, doplácí ale na to, že už po poločase prohrávalo 0:3.

84
    Nová akce Bayernu začíná od Manuela Neuera. Hosté už nemají kde spěchat, jsou jen pár minut od další trofeje do své bohaté sbírky.

85
    Sadio Mané se sice krásně prosadil střelou mezi nohy Gulacsiho, jenže radovat se nemůže, protože stál v ofsajdu.

85
    Novoa Ramos se pokusil individuálně projít přes Saneho, ten se však nenechal obelstít a získal pro Bayern míč.

86
    Laimer se snažil vracet míč před branku přihrávkou pod sebe, ale Bayern situaci zvládl a nebude z toho ani rohový kop pro Lipsko.

87
    Leroy Sane není na hřišti tak dlouho, ale i tak stihl inkasovat žlutou kartu, poté co cosi pokřikoval na rozhodčího po odpískání jeho faulu.

88
    Bayern Mnichov v průběhu druhého poločasu hodně protočil sestavu a i to má na jeho výkon dost možná vliv. Jeho hra už není tak přesná, naopak jsou často k vidění ztráty.

89
    Teď se prezentoval střelou Joshua Kimmich, který hraje od samotního začátku. Gulacsiho ale nepřekonal.

89
    Závěr druhého poločasu ještě bude mimořádně zábavný, protože Lipsko snižuje na 3:4! DANI OLMO si ve vápně zasekl míč a pak vypálil tak, že míč prošel mezi nohama de Ligta ne přední tyč, kam Neuer nedosáhl.
    89. Dani OLMO - 3:4

90+1
    Nastavují se čtyři minuty.

90+1
    ze hřiště odchází Dominik Szoboszlai, přichází Amadou Haïdara.

90+1
    Míč teď nebezpečně proskotačil pokutovým územím Bayernu. Hosté rozhodně nemají závěr utkání pod kontrolou.

90+2
    Lukas Klostermann dostává žlutou kartu.

90+4
    Hra je přerušena, protože na hřišti zůstává sedět Alphonso Davies, kterého zřejmě trápí křeče.

90+5
    Opět se hraje a dá se očekávat, že rozhodčí ještě dá Lipsku čas na poslední útok.

90+5
    Hernandez si myslel, že je míč za postranní čárou a vzal ho do ruky, aby mohl jeho spoluhráč vhazovat. Jenže balón byl ještě na čáře, takže se píská ruka a je tu zajímavá standardka pro Lipsko.

90+6
    Nkunkuho centr však před brankou Bayernu nikoho nenašel a následně se mává i píská ofsajd domácího celku.

90+7
    Lipsko se ještě pokusilo jednou zaútočit, ale jeho akce skončila už na polovině hřiště.

90+7
    Manuel Neuer dostává žlutou kartu za zdržování hry.

90+8
    Lipsko už v závěru hodně riskovalo, což však nemělo za následek vyrovnání, nýbrž rozhodující branku Bayernu na 5:3, kterou zařídil po individuální akci LEROY SANE. Už to vypadlo, že se do kliček utopí, ale nakonec si krásně povodil Gulacsiho a následně se gólově prosadil.
    90+8. Leroy SANE - 3:5

90+9

Zápas je u konce, Bayern získává německý superpohár, poté co porazil RB Lipsko po divoké přestřelce 5:3. Domácí nezačali zápas vůbec špatně, v úvodu byli aktivní. Jenže poté ve 14. minutě hned z první šance Bayernu inkasovali, prosadil se Jamal Musiala, a od té doby bylo už na hřišti v podstatě jen jedno mužstvo. Za Lipsko mohl srovnat Nkunku, ale jeho gól kvůli ofsajdu neplatil a jinak neměl Neuer žádnou větší práci. Hosty poté poslal do vedení 2:0 svým prvním gólem v novém dresu Sadio Mane a v závěru půle se ještě prosadil po rohovém kopu Benjamin Pavard. Druhý poločas byl ještě gólovější. Nejprve se v 59. minutě prosadil po rohovém kopu Marcel Halstenberg. Poté sice zvýšil na 4:1 Serge Gnabry, ale další dvě branky Lipska zápas ještě pořádně zdramatizovali, trefili se nejprve Christopher Nkunku z penalty a po něm ještě střídající Dani Olmo. Závěrečný tlak Lipska ale k vyrovnání nevedl, naopak se ještě v závěru nastaveného času trefil Leroy Sane a uzavřel skóre na konečných 5:3 pro Bayern Mnichov.

Fauly: 11:14

Z mé strany je to už pro tento zápas všechno, přeji hezký zbytek večera. (22:45:39)

Petr Sumbal

Branky: 59. Halstenberg, 77. Nkunku (pen.), 89. Olmo – 14. Musiala, 31. Mane, 45. Pavard, 66. Gnabry, 90+8. Sane

Karty:   36. Simakan (RBL), 90+2. Klostermann (RBL) – 64. Kimmich (BAY), 74. Hernandez (BAY), 87. Sane (BAY), 90+7. Neuer (BAY)

Držení míče: 41 % : 59 %.
    Střely na branku: 4:8. Střely mimo: 3:1. Rohy: 6:4. Ofsajdy: 5:7. Fauly: 11:14.
    RB Lipsko: Gulacsi (C) – Simakan (79. Novoa Ramos), Orban, Halstenberg – Klostermann, Laimer, Kampl (52. Olmo), Henrichs – Forsberg (52. Silva), Szoboszlai (90.+1 Haïdara)– Nkunku
    Náhradníci: Blaswich, Ba, Dani Olmo, Haïdara, Schlager, Novoa Ramos, Silva

Bayern Mnichov: Neuer (C) – Pavard (78. Mazraoui), Upamecano (78. de Ligt), Hernandez, Davies – Kimmich, Sabitzer – Gnabry (78. L. Sane), Müller (68. Gravenberch), Musiala (61.Coman) – Mane

Rozhodčí: Schröder – Neitzel-Petersen, Rohde