Crystal Palace – Arsenal 0:2 (kon.)
Crystal Palace FC
0:2 (0:1)
Arsenal FC
Pátek 05.08.2022, 21:00 • Selhurst Park, Londýn • Anglická Premier League • 1. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

Zdravím a vítám všechny příznivce anglického fotbalu u sledování on-line přenosu utkání 1. kola Premier League mezi týmy Crystal Palace FC a Arsenal FC. Zápas se odehraje na stadionu Selhurst Park v Londýně.

Crystal Palace zahajují svou jubilejní desátou sezónu v řadě v Premier League a za tuto dobu se úspěšně etablovali jako tým ze středu tabulky. Ani letos nelze očekávat, že by měl mít Crystal Palace problémy se záchranou, naopak by mohl cílit dokonce na umístění v první polovině tabulky. Mužstvo má už druhou sezónu pod taktovkou progresivní manažer Patrick Vieira a přes léto Crystal Palace výborně posílil. Postupně klub do svých řad přivítal brankáře Sama Johnstonea, pravé křídlo Ebioweie Malcolma, stopera či pravého obránce Chrise Richardse a defenzivního středopolaře Cheicka Doucourého. Poslední jmenovaný by se mohl objevit už dnes v základní sestavě. Největší ztrátou pro Crystal Palace je odchod záložníka Conora Gallaghera, který v minulé sezoně hostoval z Chelsea a stal se jedním z lídrů. V přípravě Crystal Palace sehrál hned devět utkání s bilancí pěti výher, dvou remíz a dvou porážek. V generálce Palace porazil francouzský Montpellier 4:2.

Arsenal FC

Arsenal patří dlouhodobě mezi anglickou špičku a ani v této sezóně by tomu nemělo být jinak. Už třetím rokem je manažerem Arsenalu jeho bývalý hráč Mikel Arteta a mužstvo jde pod tímto Španělem postupně výkonnostně nahoru. Loňskou sezónu Arsenal zakončil na pátém místě a v nadcházejícím ročníku má za cíl kvalifikovat se do Ligy mistrů, tedy umístit se v Top 4. Také Arsenal může být s dosavadním přestupním období spokojený. Povedlo se mu přivést brankáře Matta Turnera, univerzálního ofenzivního hráče Fabia Vieiru, levého obránce či středního záložníka Oleksandra Zinčenka a především útočníka Gabriela Jesuse. Z dlouhodobého hostování se pak vrátil stoper William Saliba. Zinčenko, Jesus a Saliba by mohli být už dnes v Artetově zahajovací jedenáctce. Arsenal v přípravě odehrál sedm utkání s bilancí šesti výher a jedné porážky. V generálce Arsenal zazářil vítězstvím 6:0 nad Sevillo v rámci Emirates Cupu.

Crystal Palace FC: Guaita – Clyne, Andersen, Guehi (C), Mitchell – Schlupp, C. Doucouré – Ayew, Eze, Zaha – Edouard.
    Náhradníci: Johnstone – Ebiowei, Hughes, Mateta, Milivojević, Riedewald, C. Richards, J. Ward, Plange.
    Trenér: Vieira

Arsenal FC: Ramsdale – White, Saliba, Gabriel – Saka, Partey, Xhaka, Zinčenko – Ödegaard (C) – Jesus, Martinelli.
    Náhradníci: Turner – Soares, Alnaní, Holding, Lokonga, Nelson, Nketiah, Pépé, Tierney.
    Trenér: Arteta

Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn.

Hráči obou mužstev už nastupují na trávník Selhurst Parku, 31. ročník Premier League za malou chvíli začne.

1

1
    Zápas byl zahájen. Míč se dostal na polovinu Arsenalu, ale skončil v zámezí. Vhazuje obránce Ben White.

2
    Poprvé se do hry zapojila nová letní posila Arsenalu Gabriel Jesus. Pouze však odevzdal míč svým spoluhráčům ve středu pole.

3
    Rozhodčí Taylor odpískal faul Crystal Palace. Hosté rychle rozehráli, ale soupeře nepřekvapili.

4
    Arsenal měl první obrovskou šanci v tomto zápase! Jesus individuálně přešel přes dva hráče a pak i zakončil. Míč se odrazil na kopačky Martinelliho, ten však z úhlu odkrytou branku Crystal Palace netrefil.

5
    Bukayo Saka posílal z pravé strany míč před branku, jeho přihrávka však spoluhráče nenašla. Tlak Arsenalu ale pokračuje.

6
    Zinčenkovi nevyšlo zpracování míče, ten mu utekl do autu, takže vhazovat bude poměrně blízko vlastní brány domácí.

7
    Zaha se pokusil kolmicí zrychlit hru Crystal Palace, ale přihrávka na Schluppa byla nepřesná. Záložník domácích poté navíc fauloval.

8
    Jesus prodlužoval míč za sebe, ale byl v ofsajdu, takže hrát bude Crystal Palace.

8
    Zinčenko vypálil z levé strany zpoza pokutového území. Jeho rána byla tečovaná a Guaiata musel zasahovat!

9
    Andersen fauloval Martinelliho a Arsenal dostal výhodu. Nic z toho ale nakonec nebylo.

10
    V první desetiminutovce byli podle očekávání aktivnější fotbalisté Arsenalu, své dvě šance ale nevyužili.

11
    Další akce Arsenalu začíná tradičně od stoperů Saliby a Gabriela.

12
    Joachim Andersen byl pod tlakem Jesuse, ale chybu neudělal a dlouhý míč odvrátil raději do autu.

13
    Zaha se sice diví, ale nic nezmění na to, že fauloval Bena Whitea. Hrát bude tedy Arsenal.

14
    Zahův centr z levé strany trefil do hlavy Granita Xhaku. Ten je mírně otřesen, proto rozhodčí Taylor přerušil hru. Švýcar ale bude v pořádku.

15
    Zdá se, že úvodní tlak Arsenalu Crystal Palace ustál a nyní by se rád začal více soustředit i na ofenzívu. Nyní útočí po levém křídle.

16
    Máme tu opět fázi hry, ve které Arsenal drží míč, zatím jen na své polovině.

17
    Dlouhý pas stopera Williama Saliby na Saku byl nepřesný, od branky bude tedy rozehrávat španělský brankář Crystal Palace Vicente Guaita.

18
    Zahův ostrý pas před branku nikoho z jeho spoluhráčů nenašel. Míč ale zůstává na kopačkách domácího celku.

18
    Jordan Ayew fauloval Martinelliho a Arsenalu bude rozehrávat. Bude to však daleko od branky Crystal Palace.

19
    Gabriel Jesus vybojoval první rohový kop tohoto zápasu pro Arsenal.

20
    Arsenal právě vstřelil branku!
    Arsenal se prosazuje z rohového kopu a otevírá skóre tohoto zápasu! Přetažený centr od rohového praporku našel úplně volného Zinčenka, který hlavou vrátil míč před branku. Tam si našel balón GABRIEL MARTINELLI a hlavou ho poslal do sítě. Guaiata si na míč sáhl, ale vyrazit ho nedokázal. Asistence: Olexandr Zinčenko.

21
    Arsenal byl na začátku utkání aktivnějším mužstvem a po zásluze šel do vedení.

22
    Thomas hledal před brankou centrem Jesuse, ale ten trefil místo míče stopera Andersena, kterému se hned omlouvá.

23
    Souboj o míč ve středu pole vyhráli domácí a mohou se nyní pokusit zaútočit.

25
    Na hřiště zůstal ležet Jordan Ayew. Jeho spoluhráči proto zakopli míč do autu.

26
    Ghanský fotbalista Crystal Palace je v pořádku a zápas prvního kola Premier League tak může pokračovat.

27
    Arsenal bude zahrávat rohový kop. Z toho prvního dnes skórovali.

27
    Střelec úvodního gólu Martinelli tentokrát rohový kop rozehrával, Guaiata míč vyboxoval.

28
    Ramsdale nyní při rozehrávce zabrnkal na nervy fanouškům Arsenalu, ale nakonec z toho fatální chyba nebyla, míč se od Edouarda odrazil mimo branku.

29
    Vypadalo to poté na první rohový kop Crystal Palce, ale hra byla před tím přerušena, takže to bude rozehrávka od branky Arsenalu.

30
    Crystal Palace se snaží vážit si míče než na začátku duelu. Ani napadání Arsenalu nyní není tak aktivní.

32
    Zaha si zpracoval dlouhý míč na levé křídlo, ale dobře se vrátil Bukayo Saka a nedovolil svému krajanovi odcentrovat.

33
    Jesus se Sakou si na hranici vápna neporozuměli a Arsenal ztratil míč. Brazilec pak fauloval.

35
    Domácí hráči signalizovali, že Gabriel zahrál v šestnáctce rukou. Zatím hra pokračuje, ale určitě se to bude řešit.

36
    Systém VAR rychle situaci zkontroloval a vyhodnotil to tak, že penalta se kopat nebude.

37
    Zinčenko byl zatažen za dres, takže z poloviny hřiště budou rozehrávat hosté.

38
    Jesusovi se nepovedlo sklepnout míč na Martinelliho. Na brejk Crystal Palace ale nedošlo, dobře zapracoval Saliba.

39
    Partey při snaze odebrat míč Zahovi fauloval a Crystal Palace dostane zajímavou standardní situaci.

40
    Do šestnáctky Arsenalu letěly nakonec krátce po sobě dva míče. Hosté dokázali oba bez problému odvrátit.

41
    Vypadalo to na brejk Arsenalu, ale výborně se vrátil Wilfried Zaha a akci čistým způsobem zastavil. Poté naopak fauloval White.

42
    Po standardní situaci mohl Crystal Palace vyrovnat! Po centru do šestnáctky vracel míč před braku Arsenalu Andersen a našel parádně hlavu Odsona Edouarda. Toho však parádně vychytal Ramsdale!

43
    Nyní měl Ramsdale situaci o poznání jednodušší, dobře přečetl hru a u míče byl ve vlastní vápně jako první.

44
    Xhaka si obhodil Andersena a pak se poroučel na zem. To se však nelíbilo sudímu Taylorovi, který hned ukazuje Švýcarovi žlutou kartu za filmování.

45+1
    Nastavuje se jedna minuta.

45+1
    Odsone Edouard se dostal do zakončení, které bylo však tečované. Domácí budou kopat roh.

45+2
    Rohový kop Arsenal ubránil a první poločas končí.

45+2

První poločas je za námi, Arsenal vede na hřišti Crystal Palace 1:0. Od samotného úvodu zápasu byl Arsenal aktivnější, hned ve čtvrté minutě se po individuální akci Jesuse dostal do šance Martinelli, tu však ještě nevyužil, stejně jako o čtyři minuty později Zinčenko, jehož sraženou střelu vyrazil Guaiata. Arsenal se však nakonec přeci jen dočkal, ve 20. minutě se z rohového kopu prosadil hlavou Gabriel Martinelli. Od té doby se začal v útoku více prosazovat také Crystal Palace, největší šanci měl po standardní situaci ve 43. minutě Edouard, ale Ramsdale ho skvěle vychytal.

Druhý poločas začne přibližně ve 22:02.

46

46
    Do druhého poločasu nastoupila obě mužstva beze změn v základních sestavách.

47
    Centr Ayewa nebezpečně proletěl před brankou Arsenalu, nakonec si s ním však obrana hostů poradila.

48
    Domácí kopali rohový kop, míč nakonec skončil v moci Ramsdalea, i když to nebyl zrovna jistý zákrok anglického brankáře.

49
    Nyní letěl centr pro změnu před branku Crystal Palace. Také domácí si ale se standardní situací soupeře poradili.

50
    Crystal Palace vyrukoval s aktivním napadáním a vyplatilo se mu to, ještě na útočné polovině získal míč.

51
    Po Martinelliho přihrávce vypálil kapitán Arsenalu Martin Ödegaard. Jeho pokus byl sražen na rohový kop.

52
    Domácí se ubránili rohovému kopu Arsenalu a pak hned sami zaútočili. Do obrovské šance se dostal Eberechi Eze, ale v situaci jeden na jednoho Aarona Ramsdalea nepřekonal!

53
    Nákop dopředu byl tentokrát v podání Crystal Palace nepřesný, takže na tahu bude Arsenal.

53
    Crystal Palace však akci Arsenalu rychle zastavil. V posledních minutách jsou domácí aktivnější a potvrdila to i akce Zahy. Tu však čistým skluzem zastavil Saliba.

55
    Xhaka se pokusil přihrávkou za obranu najít Martinelliho, toho však k míči nepustil obránce Nathaniel Clyne.

55
    Těsně před pokutovým územím byl faulován Bukayo Saka a Arsenal bude zahrávat nebezpečný přímý kop.

56
    Exekuci přímého kopu na sebe vzal norský záložník Martin Ödegaard, branku však zhruba o metr netrefil.

57
    Marc Guehi nechtěně zahrál míč na rohový kop. Crystal Palace se tak bude muset opět bránit.

58
    Sakův centr od rohového praporku směřoval na střed pokutového území. Domácí ho dokázali odvrátit.

58
    Střídání v týmu Crystal Palace FC:
    ze hřiště odchází Odsonne Edouard, přichází Jean-Philippe Mateta.

59
    Jesus výborně vystihl špatnou rozehrávku domácích a poté hledal před brankou Ödegarda. Nor už mohl střílet, ale ještě přihrával, takže nakonec Guaita nemusel zasahovat.

60
    Ben White předvedl taktický faul na Zahu, za který dostává žlutou kartu.

61
    Matetův centr z pravé strany byl sražen na rohový kop.

62
    V pokutovém území Arsenalu vznikly po rohovém kopu velké zmatky, ale nakonec to pro hosty dobře dopadlo, protože se mával faul na stopera Gabriela.

63
    Dlouhý nákop stopera Crystal Palace skončil až u Ramsdalea. Ten volí rozehrávku na krátko.

64
    Máme tu první žlutou kartu pro hráče Crystal Palace, tím potrestaným je obránce Nathaniel Clyne.

66
    Zinčenko získal míč po Ezeho nepřesnosti, ale poté ukrajinský obránce o míč zase přišel, protože také on nepřihrával přesně.

67
    Saka byl v souboji o míč trochu později a dopustil se nedovoleného zákroku.

68
    Proti Ezeho centru vyrazil Ramsdale a povedlo se mu míč získat pro sebe.

69
    Jesus podle názoru rozhodčího na půlící čáře faulován nebyl, takže u míče zůstává Crystal Palace.

70
    Saka dostal míč do vápna, kde byl však úplně sám, takže se odhodlal ke střele z úhlu. Branku ale netrefil.

71
    Cheick Doucouré dobře získal míč a poté se hned pokusil najít kolmicí za obranu Zahu. Jeho pas byl však nakonec příliš dlouhý.

72
    Po Ayewově úprku po levé křídle a následném centru se do zakončení dostal Zaha, jenže jeho střela byla zablokovaná.

73
    Hra je přerušena, protože na trávníku zůstává sedět nová letní posila Crystal Palace Cheick Doucouré.

74
    Doucouré pokračovat nebude, manažer Crystal Palace Patrick Vieira už chystá střídání.

75
    ze hřiště odchází Cheick Doucouré, přichází Luka Milivojević.

76
    Crystal Palace ve druhém poločase nejenže častěji drží míč na svých kopačkách, ale je také obecně nebezpečnější před brankou soupeře. Zatím mu ale chybí štěstí v koncovce.

77
    Jean-Philippe Mateta si chtěl naskočit na centr z pravé strany, ale u toho fauloval rukama Gabriela.

78
    Thomas svým skluzem sice Zahu netrefil, ale rozhodčí i přesto po ponechané výhodě odpískal faul ghanského reprezentanta.

80
    Do konce zápasu už zbývá jen o něco málo více než deset minut a Arsenal stále drží nejtěsnější vedení. Crystal Palace však neustále tlačí na obranu Arsenalu.

81
    Zaha posílal nebezpečný centr před branku z levé strany. Míč však tečovat nikdo nedokázal.

82
    Znovu směřovala přihrávka před branku na Matetu. Francouz se ale do zakončení nedostal.

83
    První střídání chystá také Mikel Arteta, který se pokusí oživit hru Arsenalu.

83
    Střídání v týmu Arsenal FC:
    ze hřiště odchází Olexandr Zinčenko, přichází Kieran Tierney.
    ze hřiště odchází Gabriel Jesus, přichází Eddie Nketiah.

84
    Arsenal se snaží držet míč na svých kopačkách, ale to je vzhlede k aktivnímu napadání Crystal Palace velmi těžké.

85
    Hosté se z nenápadné akce prosazují a výrazně se přibližují k vítězství! Bukayo Saka se individuálně prosadil přes Mitchella a poté poslal z pravé strany ostrý centr před branku. Žádného ze svých spoluhráčů sice nenašel, ale trefil domácího stopera MARCA GUEHIHO, od něhož se míč nešťastně pro domácí odrazil do brány.

86
    ze hřiště odchází Jeff Schlupp, přichází Will Hughes.
    ze hřiště odchází Eberechi Eze, přichází Malcolm Ebiowei.

86
    Znovu byl v akci Saka. Opět z toho bylo nebezpečí pro branku Palace, tentokrát však vše rezultuje jen rohovým kopem.

87
    Centr od rohového praporku skončil v rukavicích Vicenta Guaity.

89
    Domácí tým sice pár minuty před koncem zápasu prohrává 0:2, ale v Selhurst Parku vládne stále velmi dobrá atmosféra. Fanoušci oceňují bojovnost a velkou snahu svého mužstva.

90+1
    Už běží nastavený čas, zatím neznáme informaci, o kolik minut bude dnešní zápas prodloužen.

90+2
    Ben White před Zahou odkopl míč do autu. Nejjednodušší řešení někdy bývá tím nejlepším.

90+3
    ze hřiště odchází Martin Ödegaard, přichází Albert Sambi Lokonga.

90+4
    Albert Sambi Lokonga byl při pokusu o průnik podél pravé postranní čáry faulován Tyrickem Mitchellem.

90+4

Zápas je u konce, Arsenal se raduje z vítězství 2:0 na hřišti Crystal Palace. Od samotného úvodu zápasu byl Arsenal aktivnější, hned ve čtvrté minutě se po individuální akci Jesuse dostal do šance Martinelli, tu však ještě nevyužil, stejně jako o čtyři minuty později Zinčenko, jehož sraženou střelu vyrazil Guaiata. Arsenal se však nakonec přeci jen dočkal, ve 20. minutě se z rohového kopu prosadil hlavou Gabriel Martinelli. Od té doby se začal v útoku více prosazovat také Crystal Palace, největší šanci měl po standardní situaci ve 43. minutě Edouard, ale Ramsdale ho skvěle vychytal. Ve druhém poločase si Arsenal hlavně hlídal své vedení, ale i přesto si Crystal Palace vypracoval některé zajímavé šance. Tu největší měl Eze, avšak v situaci jeden na jednoho Ramsdalea nepřekonal. V závěru utkání pak Arsenal neproměněné šance domácích potrestal druhým gólem, ostrý centr Saky si do vlastní branky srazil v 85. minutě Marc Guehi.

Fauly: 16:11

Z mé strany je to už pro tento zápas všechno, přeji hezký zbytek večera. (22:59:14)