Švýcarsko – Německo 4:1 (kon.) | USA – Slovensko 4:2 (kon.)
USA
4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Slovensko
Pátek 05.08.2022, 21:30 • Peavey Mart Centrium Red Deer, Alta • Hlinka Gretzky Cup • O 5. - 6. místo

Následovat budou souboje o medaile, v noci utkání Finy s Kanadou a českého národního týmu proti Švédům. (00:25:02)

Slováci končí na Hlinka Gretzky Cupu po velmi povedeném výkonu na šestém místě. S Američany prohrávají 2:4. Můžou litovat, že jim nevyšel konec první a začátek druhé třetiny, kdy během osmi minut třikrát inkasovali a Američané se zklidnili. Přitom v úvodních šestnácti minutách se Slováci prezentovali výbornou defenzivou.

Poté, co v úvodu poslední třetiny skóroval Sharp v ponechané výhodě, tak už Slováci neměli, co ztratit. Pekarčík bekhendem snížil a následně měli Slováci ještě několik příležitostí na to, aby se dostali minimálně na kontakt. Neuspěl například Pobežal z dobré pozice na levé straně či Císar ze samostatného úniku.

To konec duelu zvládli Američané naprosto ukázkově. Slováci se nedostali k pořádnému ohrožení americké brány. Jedenáct sekund před koncem byl pak vyloučen Dej do konce utkání za zákrok z frustrace, kdy zasáhl soupeře hned po odehrání kotouče v nepřerušené hře.

59:49
    Vyloučení v týmu USA:
    Gavin McCarthy – 2 min., hrubost.

59:49
    Dej trefil Mustyho z frustrace z levé strany, Musty stál dva metry od mantinelu a jeho pád nevypadal moc hezky. Jednak to byl zákrok hned po odehrání kotouče americkým obráncem a druhak se nestačil Musty zpevnit. Dej dostává trest do konce zápasu.

59:35
    Američané zvládají ukázkově závěr a tohle už zvládnou.

59:12
    Američané aktivně forčekovali a vybojovali kotouč.

58:51
    Císar odehrál kotouč na zakázané uvolnění a následně debatuje s McCarthym.

58:08
    Burchill tahal čas v americké obranné třetině, Slováci to budou mít těžké, aby se dostali k powerplay.

57:42
    Slováci se sami připravili o útočné pásmo, Pišoja nemohl zpracovat kotouč a ten skončil až u Chromiaka ve slovenském obranném pásmu.

57:12
    Američané kontrolují hru a Slováci nemají moc času na dvě branky, když si člověk uvědomí, kdo proti nim stojí.

56:40
    Američané sebrali nepřesnou rozehrávku Slováků, ale víceméně vrátili kotouč za jejich bránu.

56:00
    Císar vracel kotouč Molnárovi na levou stranu, ten nahrával naslepo na hokejku soupeře.

55:18
    Terrance nedosáhl na pas Adamse z pravé strany a navíc vlivem zákonu setrvačnosti posunul slovenskou bránu.

54:51
    Andrew Strathmann nahazoval z levé strany tak, aby se odrazil puk k Whitelawovi, tomu hrací předmět přeskočil hokejku.

54:13
    Andrew Strathmann napravil chybu McCarthyho na levé straně.

53:31
    Slováci nevyužili brejku tři na dva, Slukynskyj vyrazil zakončení z pravého kruhu a k dorážce už se nikdo nedostalo.

53:16
    St. Louis zamotal hlavu Slovákům a nahrál pod sebe Kuzmovi, jeho střelu tečoval Párička do ochranné sítě.

Vít Muzikář

Branky a nahrávky: 16. Connor (Gramer, Erdman), 19. Strathmann (Lacroix, Whitelaw), 24. Adams (St. Louis, Musty), 43. Sharp (Musty, Terrance) – 5. Eperješi (Párička, Rohal), 46. Pekarčík (Pišoja)

USA: Slukynsky (Vachon) – McCarthy, Strathmann (A), Kinsman, Sharp, St. Louis, Gramer, Hanson – Adams, Terrance, Musty – Whitelaw, Smith, Lacroix – Erdman (C), Brown, Connor – Burchill, Pierson, Kuzma – McDonough.
    Trenér: Anthony Noreen

Slovensko: Urban (Slávik) – Baran, Chromiak (C), Pišoja, Eperješi (A), Petráš, Barcík, Ďurina – Císar (A), Pobežal, Molnár – Kukumberg, Jenčko, Kurila – Sisik, Dej, Pekarčík – Rohal, Párička, Maruna – Stahoň.
    Trenér: Tibor Tartaľ