Hvězda Praha – HC Litvínov 4:3 (kon.) | Chomutov – K. Vary 2:7 (kon.) | Kladno – Slavia 2:9 (kon.)
Motor ČB – Jihlava 2:5 (kon.) | Přerov – Vítkovice 3:1 (kon.) | HK MD Šumperk – Kometa Brno 1:4 (kon.)
Tábor – Mladá Boleslav 0:7 (kon.) | Třinec – Zlín 2:3 (po pr.) | Poruba – Olomouc 5:1 (kon.)
Plzeň – Sparta 4:1 (kon.) | Liberec – Mountfield HK 4:1 (kon.) | Havlíčkův Brod – Pardubice 2:1 (kon.)
HC RT TORAX Poruba
5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
HC Olomouc
Sobota 17.09.2022, 14:15 • KOOPERATIVA Arena • Extraliga dorostu • Skupina Východ

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:15.

HC Olomouc se dnes vrací do Ostravy. Tentokrát na led Poruby. Ve čtvrtek ve Vítkovicích odehráli Kohouti výborné utkání, ovšem bez bodů. Domácí otočili stav třemi góly ve druhé třetině a v závěru se strachovali o zisk všech bodů, protože Olomoučtí se dotáhli na rozdíl jedné branky. Nakonec odjeli na Hanou s prohrou 3:4.

HC RT TORAX Poruba svůj první zápas odehrál na ledě Třince a i to skončilo rozdílem jedné trefy. Porubané vyloupili Ocelářskou Werk Arenu po bojovném výkonu. Vedení 2:0 totiž ztratili, ale v závěru třetího dějství hosté proměnili přesilovku a první překvapení nové dorostenecké extraligové sezóny byl realitou. Poruba vyhrála 3:2 a navíc v posledních třech za sebou jdoucích vzájemných utkáních – dvě v přípravě – vyhrála podruhé.

Loňská sezóna byla pro dorostence velmi náročná. Sestupovalo hned šest týmů. A i tentokrát se počet účastníků Extraligy dorostu bude snižovat. Z 24 mužstev rozdělených do tří skupin (A, B, C) opustí elitní soutěž další čtyři.

Po čtrnácti kolech bude následovat dvaadvacet kol nadstavbové části. Čtyři nejlepší z každé skupiny půjdou do vyšší nadstavby, čtyři slabší do té nižší, přičemž obě skupiny se tentokrát budou hrát celorepublikově.

Nemění se motivace: Postupující týmy si kromě kvalitnějších zápasů zajistí s předstihem také záchranu i play off, čekají je zápasy bez většího tlaku na výsledek a tabulkové postavení.

Proto je jasné, že mnohem napínavější bitvy nabídne nižší nadstavba.

Vždyť první čtyři týmy ještě proklouznou do vyřazovacích bojů, jen pátému a šestému skončí sezona. Sedmý až desátý sehrají jednokolové play down na tři vítězná utkání.
    Vítězové půjdou do baráže a poražení sestoupí. Pád bez možnosti opravy, už po nadstavbě, čeká na jedenáctého a dvanáctého.

V play off se osmifinále bude hrát na dva vítězné zápasy, čtvrtfinále a semifinále na tři a finále na čtyři. Mistra Extraligy dorostu poznáme mezi 11. a 18. dubnem 2023.

Utkání Poruby s Olomoucí se odehraje v mrazivé KOOPERATIVA ARENĚ, takže pokud máte v plánu mladíky podpořit osobně na tribuně, přioblečte se, prosím.

A pokud se vám nebude chtít do zářijového chladného (možná deštivého) počasí, budeme zprostředkovávat dění na ledě zde textovým přenosem.

Zápas začíná ve 14:15.

Krásné sobotní odpoledne z Poruby!

Dorostenci mají ledovou plochu již nachystanou na utkání 2. kola Extraligy, do kterého trenéři nahlásili tyto
    úvodní sestavy:

HC RT TORAX Poruba: Láryš (Turoň) – Bodnar, F. Veselý, Dragon, S. Stasiuk, Bortoli, Gebauer – Hansel, P. Sobol, M. Veselý – Koida, Jevtěchov, Skorochod – T. Vehovský, Zachariasz, Imdrst – Hlaváč, Korpas
    Trenér: David Moravec

HC Olomouc: Žbánek (Putin) – Polzer, Dostál, Kalman, Bohatý, Vrána, Galvas, Přidal – Neoral, Bošek, Hejcman, Pravda, Drábek, Pastrnek, Navrátil, Šulgan, Čermák, Majer

00:44
    Koida vyvezl kotouč z pásma a s podporou Jevtěchova chtěl přejít do útočné třetiny. Udělal ale na modré kličku, aby se zbavil protihráče a druhý jmenovaný se tak dostal do pásma dřív něž puk.

01:50
    Galvasova střela od modré byla zblokována. Předchozí pokusy se k Láryšovi nedostali také.

02:16

03:00
    Boje ve středním pásmu vyhrávají týmy střídavě.

03:30
    Žbánek čelil útoku Jevtěchova.

04:30
    Zatím sledujeme jen hodně bruslení a osobní souboje. Brankáři moc práce nemají.

06:49
    Když se snažil Gebauer rozehrát zpoza brány, rozhodčí pískají nepřesné postavení porubské brány. Vhazovat se bude po levé ruce Láryše.

07:41
    Koida našel na ose jedoucího Skorochoda, kterého v útoku podpořil Bodnár a byla z toho šance z levé strany.

09:25
    Žbánek přikryl pokus Petra Sobola. Bude se vhazovat po gólmanově levici.

10:04
    Poruba právě vstřelila branku!
    DANIIL SKOROCHOD byl zapomenut olomouckou obranou na útočné modré, kde dostal přesnou nahrávku od Koidy a sám proti Žbánkovi byl kličkou do bekhendu úspěšný. Asistence: Rodion Koida a Oleksij Jevtěchov.

11:13
    Gebauer – 2 min., držení.

11:28
    Mezi kruhy napřáhl Drábek a puk poslal na hruď Láryše.

12:23
    Kohouti se dlouhou nahrávkou provinili zakázaným uvolněním.

12:37
    Jevtěchov neobral Šulgana o kotouč a zabránit střele. Vyrovnání se nekonalo, protože puk neměl dostatečnou rychlost. Porubská obrana jej pohodlně sebrala a dopravila daleko od brány.

13:13

13:48
    Domácí se ihned dostávají do útočné třetiny, ale olomoucká obrana je pořád koncentrovaná a tak se hraje hodně silový hokej.

14:40
    Bortoli – 2 min., faul kolenem.

15:32
    Kohouti se dostávají zpět do útočné třetiny, kde Galvas napřahuje na střelu. Tu blokuje Filip Veselý a hra se tak přesouvá do středního pásma.

16:06
    U mantinelu v obranném pásmu Poruby se schylovalo k nekorektnímu souboji. Sudí okamžitě přerušuje hru a uklidňuje situaci. Bodnár prostě nehodlal ustoupit z pozice a tak se dostal do křížku s Navrátilem.

16:35
    Láryš kryje dělovku Hejcmana a pokryl i dorážení. Puk nakonec odpaluje golfovým úderem z pásma Dragon.

16:40

17:50
    Olomoučtí mají momentálně více ze hry a jsou na kotouči hodně důrazní. Vyrovnání visí ve vzduchu....

18:07
    Jevtěchov – 2 min., sekání.

18:18
    Láryšovi cloní pořád jeden hráč v červeném dresu. Obrana RT TORAX si ale dobře pokrývá hráče s kotoučem, takže ke střele nedochází. navíc sudí píská faul.

18:29
    Vyloučení v týmu HC Olomouc:
    Pastrnek – 2 min., nedovolené bránění brankáři.

19:10
    Hra ve čtyřech jde lépe Porubanům. Žbánek pokrývá pokusy Sobola i Zachariasze.

20:00

V mrazivé Kooperativa Areně se odehrála třetina plná bruslení, soubojů o kotouč a jen s málem přímých střel na gólmany. Puk se o brankovou síť zastavil až v 11. minutě, kdy byl Daniil Skorochod zapomenut olomouckou obranou na útočné modré, kam dostal přesnou nahrávku od Koidy a sám proti Žbánkovi byl kličkou do bekhendu úspěšný.
    Kohouti měli čtyři početní výhody, pravda o tu poslední, kterou rozděluje přestávka, se připravili, ale nabídnuté šance nevyužili a tak se do druhého dějství půjde za stavu 1:0 pro RT TORAX.

20:01

20:07
    Domácí v plném počtu a začíná jim kraťounká přesilovka.

20:29

20:47
    Souboj za olomouckou brankou vyhrává Vrána a spoluhráče posílá do útoku.

21:22
    Zpět v obranném pásmu Kohoutů je Poruba díky nahození Matyáše Veselého, ale po bloku Galvase je kotouč mimo hřiště.

22:21
    Icing Poruby, kdy Tobiášc Vehovský hledal najíždějícího Indrsta. Ten to měl ale na dlouhou hůl.

23:13
    Tentokrát icing Olomouce.

23:25
    Střela Bodnára končí na olomouckých betonech.

23:55
    RT TORAX je stále v útočné třetině. Hostům se daří až po dvaceti vteřinách dostat kotouč z pásma a dokonce vystřelit Láryšovi do lapačky. Konkrétně Neoral.

24:50
    Skorochod dostal nahrávku Gebauera, ale k zakončení jej nepustil Vrána.

25:04
    Icing Olomouce.

25:40
    Tentokrát mají více ze hry Porubané. Jakoby brána naproti světelné tabuli byla magnetem k útočení.

26:08
    Kohouti zahráli přes všechny čáry. Bude se vhazovat po levé ruce Žbánka.

27:10
    Střela Hansela šla mimo bránu.

27:44
    Bohatý to zkusil z pravé strany. Bránu přestřelil.

28:30
    Kohouti jsou v ofenzívě, ale nedaří se jim přesné zakončení.

28:43
    Láryš dobře viděl střelu Šulgana a přerušil hru s pukem v lapačce.

29:32
    Nepřesná nahrávka za porubskou bránu a domácí se osvobozují z tlaku.

29:50
    Koida – 2 min., vysoká hůl.

30:13
    Bošek střílí od modré, ale porubský gólman střelu vidí a puk odpaluje do pravého rohu.

30:30
    Hosté přichází o pásmo ofsajdem.

30:42
    Po vyhraném buly zakládají útok za svou brankou. Což využívá k forčekingu Semen Stasiuk a co nejdéle drží hru v útočné třetině.

31:26
    Galvas nakonec puk dováží před porubskou bránu, kde dohrávají olomoučtí přesilovku.

31:50

32:26
    Hosté dál útočí a malinko zjednodušují svou hru. Čímž se dostávají do více šancí. Prozatím do nepřesných šancí.

33:02
    Bošek se prokličkoval do pásma, kde mu do hole jemně klepl Filip Veselý, takže kotouč zůstal za nimi a sebral si jej Skorochod. Vznikla z toho útočná akce na jejímž konci byl Koida. Žbánek po kotouči skočila donutil sudí přerušit hru.

34:08
    Dlouhá nahrávka končí u Láryše. bude se vhazovat po pravé ruce olomouckého gólmana.

34:34
    Neoralovi porubský brankář sebral vyrovnání. Hra pokračuje plynule dál a v útoku je nyní RT TORAX.

35:27
    Hansel svádí souboj v levém rohu s Galvasem.

35:45
    Domácí udrželi puk na hokejkách a TOMÁŠ HANSEl, objíždějící brankoviště křížem krážem, si puk po střele Petra Sobola zpracoval a těsně před klečícím Žbánkem zvedl puk pod horní tyč. Asistence: Petr Sobol a Matyáš Veselý.

37:01
    Domácí dobře zapracovali v obraně a udrželi proti střelám Pastrnka či Neorala dvoubrankové vedení.

38:07
    Souboje ve středním pásmu vyhrává Olomouc, jenže ke střelám není připuštěna. Bloky porubských hráčů, nejen obránců, jsou výtečné.

38:55
    Pravda – 2 min., podrážení.

39:10
    Domácím se nedaří udržet puk v pásmu. Navíc byl Navrátil blízko snížení. Puk mu ale utekl z čepele.

39:49
    RT TORAX využívá přesilovku. OLAF ZACHARIASZ poté, co Jevtěchov zavezl kotouč po křídle do pásma, udělal před brankou kličku a dostává tým do luxusního vedení. Asistence: Oleksij Jevtěchov a Rodion Koida.

40:00

Začátek druhého dějství se dohrávala vyloučení, pak měla více ze hry Poruba. Branka naproti světelné tabule jakoby byla magnetem na střelbu. Tentokrát ale do ní puky padaly. Sice až v druhé polovině třetiny. Ve 36. minutě zvyšoval na 2:0 Tomáš Hansel po dlouhém porubském týmovém boji o kotouč u mantinelu. Stál u levé Žbánkovy tyče a nahrávku Petra Sobola krátce zpracoval a připravil si střelu pod horní tyč z bezprostřední blízkosti brány. V samém závěru třetiny hrála RT TORAX početní výhodu, kterou proměnil po znovu nabití pásma jedenáct vteřin před přestávkou Olaf Zachariasz kličkou na brankovišti. Olomoučtí chvíli předtím nevyužili přečíslení v oslabení.

40:01

40:20
    Navrátil s Čermákem byli blízko vstřelení gólu. Proti byl jen Jan Láryš, který dnes chytá opět výborně.

41:15
    Poruba se provinila zakázaným uvolněním.

41:58
    Bortoliho střelu Žbánek vyráží.

42:05
    Bošek – 2 min., sekání.

43:03
    Stasiuk střílí od modré, puk se odráží do leva od gólmana, kde čeká Zachariasz. I jeho pokus Žbánek vykrývá

43:32
    Koida zaváží puk do pásma a hledá spoluhráče na nahrávku.

43:57
    Bošek se už chystal na návrat na ledovou plochu, když se začala domácí strana radovat z dosažení gólu. Autorem branky byl označen rozhodčími DANIIL SKOROCHOD, který se dotkl kotouče poslední než si jej hosté do brány dopravili sami.

44:40
    Hansel vyslal přes hráče dělovku, kterou Žbánek schoval ve výstroji.

46:40
    Láryš vyrazil střelu Hejcmana. Olomouc je dál na kotouči.

47:05
    Současné vyloučení:
    S. Stasiuk – 2 min., pozdní dohrání,
    Skorochod – 2 min., vysoká hůl.

Galvas – 2 min., hrubost.

48:44
    Při hře čtyři na pět, tedy v oslabení, dává svůj druhý zápasový gól TOMÁŠ HANSEL. Asistence: Petr Sobol.

49:05
    Týmy jsou v plném počtu.

50:49
    Vrána – 2 min., nedovolené bránění.

51:51
    Olomouc právě vstřelila branku!
    Dobře ubráněné oslabení v podobě držení puku na holích korunuje DAVID PASTRNEK střelou těsně před brankářem pod horní tyč, hezky zápěstím.

53:51

54:20
    Olomoucké vstřelená branka nabudila a jsou hladoví po dalším gólu. Navrátil to zkusil z pravé strany.

55:09
    Pastrnek – 2 min., sekání.

55:22
    Hosté v oslabení zaútočili, Pravdovi gól Láryš nedopřál.

55:49
    Bodnar – 5 min. + OK, nedovolený zásah do hlavy nebo krku.

Bošek – 10 min. osobní trest, nesportovní chování.

57:02
    Emoce planou a na ledě to jiskří každým střetem. Už možná nejde ani o hokej a střílení puků do brány.

58:42
    S. Stasiuk – 2+2, hrubost.

Drábek – 2+2, hrubost.

59:34
    Neoral – 2 min., hrubost.

59:53
    Máme tu další vyloučení a po pravdě, již se v trestech neorientuji, takže se omlouvám. Doplním je později dle ukončeného zápisu.

59:59
    Pastrnek – 5 min. + OK, nedovolený zásah do hlavy nebo krku.

Třetí dějství pokračovalo útočným silovým hokejem, tentokrát přesněji mířenými střelami. Domácí se do čtyřgólového vedení dostali zcela nevinně. Kohouti si totiž puk do brány srazili sami. Autorem byl rozhodčími označen Daniil Skorochod, který si připsal svůj druhý zápasový gól. A pak začalo být na ledě emočně negativně. Hosté chtěli s utkáním něco udělat a tak přidali na důrazu v osobních soubojích, jenže v sestavě Poruby je několik ukrajinských hráčů s jinak nastavenou mentalitou a ti si nenechali nic líbit. Trestné minuty se tedy načítaly. Při hře čtyři na pět z pohledu Poruby se do zakončení dostal Tomáš Hansel a i on se stal dvougólovým střelcem utkání.
    V oslabení skórovala i Olomouc. David Pastrnek předvedl střelu zápěstím z bezprostřední blízkosti brány a Láryšovi poslal kotouč pod horní tyč. Jak se posléze ukázalo, byl to poslední gól zápasu. Dál se hrálo spíše, kdo koho lépe vyřadí ze hry a trestná lavice se do konce základní hrací doby nevyprázdnila. Tedy celých osm minut. Rozhodčí Konvička se s dorostenci nemazal a posílal je rovnou do kabin.
    Poruba v utkání s hektickým závěrem vyhrála 4:1 a se začátkem soutěže může být spokojená.
    Olomouci se v Ostravě nedařilo ani podruhé. Ve čtvrtek ve Vítkovicích a dnes v Porubě a na první body si počká nejdříve ve čtvrtek 22. září.

Z Kooperativa Areny je to ode mne vše. Děkuji za pozornost a příznivcům porubského hokeje doporučuji přepnout na onlajn áčka, které za pár minut začíná hrát se Vsetínem.

Přejí báječný zbytek sobotního dne a krásnou pohodovou neděli. (16:53:09)

Gabriela Juříková

Branky a nahrávky: 11. Skorochod (Koida, Jevtěchov), 36. Hansel (P. Sobol, M. Veselý), 40. Zachariasz (Jevtěchov, Koida), 44. Skorochod, 49. Hansel (P. Sobol) – 52. Pastrnek

HC RT TORAX Poruba: Láryš (Turoň) – Bodnar, F. Veselý, Dragon, S. Stasiuk, Bortoli, Gebauer – Hansel, P. Sobol, M. Veselý – Koida, Jevtěchov, Skorochod – T. Vehovský, Zachariasz, Indrst – Hlaváč, Korpas

Rozhodčí: Konvička – Hanzlík, Rychlý