Vítkovice – Sparta 3:2 (kon.) | Motor ČB – Mountfield HK 2:1 (kon.) | K. Vary – Plzeň 4:5 (po pr.)
Kladno – Litvínov 3:2 (po pr.) | Liberec – Mladá Boleslav 6:2 (kon.)
HC Vítkovice Ridera
3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
HC Sparta Praha
Pátek 04.11.2022, 17:30 • Ostravar aréna • Tipsport extraliga • 18. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

V posledním kole před reprezentační přestávkou se na ledě Ostravar arény svede bitva o body mezi Vítkovicemi a pražskou Spartou a u toho rozhodně nechcete chybět.

Vítkovice jsou v domácích zápase zatím stoprocentní, ale daří se jim i na venkovních kluzištích. V tabulce se drží na 2. místě, na vedoucí Pardubice ztrácejí šest bodů. Za bilanci 9-2-4-3 a aktivní skóre 60:46 nastřádali 35 bodů. O odehraný zápas méně má na svém kontě Sparta, které se naopak příliš nedaří. V tabulce okupují 10. místo, s bilancí 4-4-1-8 a pasivní skóre 42:51 jim patří 21 bodů.

Lídrem kanadského bodování Vítkovic je s devatenácti body útočník Dominik Lakatoš (10+9) a společně s útočníkem Robertsem Bukartsem (10+4) jsou s deseti góly nejlepšími střelci týmu. Tento počet gólů je řadí v celkové tabulce Tipsport extraligy na první příčky. Nejlepším nahrávačem a zároveň obráncem je Juraj Mikuš (1+12), navíc je s průměrným časem 23:16 nejvytíženějším hráčem. Ve statistice "+/-" se s osmi body daří útočníkovi Rastislavovi Dejovi. Nejvíce trestných minut – dvaadvacet – zatím získal obránce Patrik Koch, který je zároveň s 53 body na třetím místě ve statistice Radegast indexu celé extraligy. Z dvojice gólmanů odchytal více zápasů Aleš Stezka, který vychytal dvě nuly a jehož průměr je 2,28 a úspěšnost 92,42%.

Nejproduktivnějším hráčem Sparty je se čtrnácti kanadskými body útočník Michal Řepík (7+7), nejlepším asistentem je s devíti přesnými přihrávkami útočník David Tomášek (3+9). Nejlepšími obránci jsou se čtyřmi body David Němeček (2+2), kterému se daří ve statistice Radegast indexu, kde nasbíral už 22 bodů, a Jakub Krejčík (1+3), který tráví s průměrným časem 22:41 nejvíce času na ledě. Nejtrestanějšími hráči týmu jsou s osmnácti trestnými minutami útočník David Tomášek a obránce Martin Jandus.Vytíženějším z dvojice gólmanů je Jakub Kovář s jedním čistým kontem, s průměrem 2,95 a úspěšností 89,46%.

V loňské sezóně vydolovala ze vzájemných zápasů více bodů Sparta, která si jich po výsledcích 3:1; 2:3; 4:1 a 2:3 sn připsala sedm. V letošní je na tom po dvou odehraných zápasech lépe znovu Sparta, která v prvním utkání na svém ledě vyhrála 5:3 a po téměř měsíci si připsala další výhru, 3:2, ale až po prodloužení. Jak bude probíhat dnešní utkání a kdo bude brát body, na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

HC Vítkovice Ridera: Stezka (Klimeš) – Gewiese, Grman, Koch, Raskob, L. Kovář, J. Stehlík, D. Krenželok – Bukarts, Krieger, R. Půček – Fridrich, Chlán, Lakatoš (C) – Dej (A), Lindberg, Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa.
    Trenér: Miloš Holaň

HC Sparta Praha: Kořenář (J. Kovář) – Krejčík, Moravčík, Kempný, Polášek (A), Němeček, Mikliš, Jandus – Horák, Sobotka (A), Řepík (C) – E. Thorell, G. Thorell, Tomášek – Buchtele, D. Vitouch, Konečný – Safin, M. Vitouch, Hauser.
    Trenér: Pavel Patera

Rozhodčí: Kika, Obadal – Gebauer, Axman.

00:01

00:30
    Sparta vyhrála vhazování a drží se v útočném pásmu.

00:37
    Za nedovolené bránění bude pykat hostující Horák.

00:53
    Vítkovičtí v pásmu, ale zatím příliš nestřílejí.

01:11
    Kalus to zkusil zprava, ale bránící hráči pomohli Kořenářovi uchránit branku.

01:39
    Vítkovice se stále drží před hostující brankou.

01:55
    Vítkovice právě vstřelily branku!
    Nepřehledná situace před sparťanskou brankou, Kořenář měl zakrytý výhled, Krieger našel volného DOMINIKA LAKATOŠE, který si sjel do lepší pozice a prostřelil sparťanského gólmana – 1:0. Asistence: Peter Krieger, Roberts Bukarts.
    01:55 Dominik LAKATOŠ - 1:0

02:40
    Hostující Polášek se podruhé pokouší rozehrát útočnou akci.

03:02
    Domácí zakončují svůj atak střelou do Kořenáře.

03:25
    Nahozený puk končí za sparťanskou brankou, jako první u něj bude Bukarts.

03:49
    Krieger pálil zblízka jen do gólmana.

04:51
    Pražané se ujímají kotouče a přenášejí hru.

05:20
    První formace Sparty krouží kolem vítkovické klece, ale první střelu vyslal až Horák od kruhu.

06:04
    Hosté se znovu protlačili do pásma, pokus Gustafa Thorella končí na Stezkovi. Následuje komerční přestávka.

06:10
    Lednický si do pásma najel s Krejsou a Maroszem, ale jeho střela končí na Kořenářovi.

06:45
    Hraje se na obě strany.

07:17
    Domácí se dostávali do rychlé šance, ale puk končí v rohu.

07:36
    Prvním vyloučeným vítkovickým hráčem je Grman, ten si odpyká trest za sekání.

07:44
    Vítkovičtí vyhazují puk do bezpečí.

08:00
    Sparta musí znovu rozehrát od své klece.

08:38
    Hosté se usadili v pásmu, ale příliš nestřílejí.

08:55
    Vítkovičtí vysílají puk ke Kořenářovi a rychle střídají.

09:29
    Sparta v pásmu, jedna ze střel těsně minula vítkovickou tyč!!

09:36

09:44
    Grman naskakující z trestné lavici zavětřil příležitost, najížděl si do pásma, ale rychlý puk nezastihl včas.

10:39
    Zbrklá rozehrávka Vítkovic končí na jejich zakázaném uvolnění.

11:09
    Kalus se v pásmu snaží narušit hostující rouehrávku.

11:31
    Moravčík s Miklišem drží puk za svou brankou a čekají na dostřídání spoluhráčů.

11:54
    Krejsa vybojoval kotouč u útočné modré, stačil ho posunout na Lednického, který ale nebyl v dobré pozici, puk se tak dostal k Maroszovi, ale jeho lehkou střelu Kořenář kryl.

12:48
    Vítkovičtí znovu zaútočili, druhá útočná formace ale hostujícího gólmana nepřekonala. Následuje komerční přestávka.

13:11
    Sobotka zavezl kotouč do pásma, hosté se snažili nalézt nejlepší pozici, ale na střelu Řepíka byl Stezka připraven.

13:40
    Sparta právě vstřelila branku!
    Je vyrovnáno!! Domácí gólman měl zakrytý výhled, puk se dostal k ERIKOVI THORELLOVI, který poslal puk jen do Stezkova betonu, odkud se puk odrazil za jeho záda – 1:1. Asistence: Gustaf Thorell, Martin Jandus.
    13:40 Erik THORELL - 1:1

14:41
    Vítkovice se nahrnuli před Kořenáře, ale ten je na svém místě.

15:08
    Útočná akce Sparty končí ještě před kruhy vítkovického obranného pásma.

15:50
    Hraje se v rychlém sledu na obě strany, střelu Kriegra po ledě Kořenář korigoval.

16:32
    Puk proletěl kolem tyče sparťanské branky až celá hala zahučela, ale skóre se nemění.

17:15
    Ve středním pásmu se srazili dva hráči hostí, Fridrich s pukem na hokejce vystartoval do pásma, počkal na Lakatoše, ale Kořenář se stačil připravit.

18:00
    Domácí jen nahodili kotouč do pásma a drží se u útočné modré, Kalus narušuje sparťanskou rozehru.

18:36
    Další útočnou akci Vítkovic zastavuje ofsajd.

18:46
    Za nahozeným pukem sprintoval ke své brance Raskob, ale je pískáno zakázané uvolnění.

18:55
    Lakatoš za brankou Sparty obehrál Němečka, ale puk k tyči se mu zasunout nepodařilo.

19:21
    Sparťané bojují v rohu u Stezkovy klece o puk.

19:48
    Buchtele se dostal s pukem až za domácí branku, ale za ní přišel o kotouč a hra se přesunuje k brance pražanů.

20:00

Další třetina začne přibližně v 18:21.

Střely na branku:
    1/3 – 12:6

Po první třetině je stav nerozhodný, jako první využily šanci Vítkovice, které v přesilovce otevřely skóre Lakatošem. Hosté se snažili srovnat, což se jim nakonec v nepřehledné situaci podařilo, když Erik Thorell vyslal puk, která se odrazil do Stezky za jeho záda. Nechme se překvapit, jak bude toto napínavé utkání pokračovat.

20:01

20:15
    Sparta se rozjela do pásma a začala zostra, Stezka ale předvedl přímo spektakulární zákrok.

20:56
    Hosté se drží v pásmu, ale domácí gólman je v pohotovosti.

21:07
    Za hákování je potrestán domácí Grman, a tak znovu odjíždí na trestnou lavici.

21:31
    Sparta okupuje útočné pásmo, od modré tvrdě pálil Krejčík, ale Stezka kotouč zastavuje a uklízí do bezpečí.

21:48
    Po vhazování ujíždí s pukem směrem na branku Sparty Fridrich, ale je zastaven.

23:05
    Vítkovickým se daří držet puk ve středním pásmu.

23:07

23:34
    Vítkovičtí vyhazují kotouč, zakázané uvolnění to ale nebude.

23:55
    Bukarts se ujal puku ve středním pásmu, protančil k útočné modré mezi sparťany, přenechal puk Stehlíkovi, ale ten se dostal mimo střelecký úhel.

24:19
    Sparta kombinuje do pásma, ale je odpískáno zakázané uvolnění.

25:31
    Oba týmy se snaží rozehrát útočnou akci, ale navzájem si je narušují. Gólmani jsou ve střehu.

26:08
    Němeček si najížděl ke Stezkovi společně s Buchtelem, ale nedokázal k němu dostat puk.

26:54
    Domácí Stehlík dostal přihrávku po modré, jeho nahození proletělo kolem sparťanské klece.

27:32
    Vítkovičtí se drží u branky Kořenáře a ostřelují ho.

27:45
    Nejprve byl u hostující klece sražen Krejsa a poté i Lednický, to už nemohl nechat hlavní sudí bez odezvy. Po komerční přestávce sehrají domácí přesilovku.

27:45
    Za porážení putuje za katr hostující David Vitouch.

28:26
    Domácí od první chvíle zaměstnávají hostujícího Kořenáře, Gewieseho střela šla těsně mimo.

28:53
    Sparta rychle posílá puk až ke Stezkovi a může rychle vystřídat.

29:26
    Domácí usazeni zpět v pásmu, z kruhu vyslal dělovku Lakatoš, ale ani clonící Dej puk do branky netečoval.

29:45

Puk znovu míří do rohu k brance Sparty.

31:00
    Sparta v pásmu, Erik Thorell prohodil puk brankovištěm, ale jeho spoluhráč nedokázal puk tečovat směrem do branky.

31:13
    Vítkovice posílají puk na zakázané uvolnění a uklidňují hru.

32:04
    Hosté se protlačili do pásma, ale Stezka nakonec zasahovat nemusel.

32:22
    Michal Vitouch zůstal na chvíli ležet mezi kruhy ve svém útočném pásmu, ale hrálo se dál, takže se rychle zvedl a odjel na střídačku.

33:15
    Domácí na skok v pásmu, ale hosté znovu dostávají kru ke Stezkovi.

33:39
    Koch musel u mantinelu zastavit hostujícího Gustafa Thorella, který tak ztratil kontrolu nad pukem.

33:55
    Hraje se ve středním pásmu, domácí kontrolují puk.

34:30
    Zakázané uvolnění pro vítkovické, bude se vhazovat po pravici Stezky.

35:21
    Půček s Kriegrem se dostávali do pásma, Půček se protáhl mezi obránci a v pádu vystřelil, ale jen do betonu Kořenáře.

35:39
    Protiútok hostů zastavuje Stezka, který rychle přikrývá kotouč. Následuje komerční přestávka.

36:00
    Oba týmy bojují o kotouč ve středním pásmu.

36:15
    Od mantinelu tvrdě vypálil Mikliš, Stezka puk vyboxoval do ochranné sítě.

36:31
    Vítkovičtí se dostávají do vedení, natlačili se do pásma, z kruhu přihrával Lakatoš na najetého PETRA FRIDRICHA, který, ač tísněn, dokázal poslat puk k volné tyči Kořenářovy branky – 2:1. Asistence: Dominik Lakatoš.
    36:31 Petr FRIDRICH - 2:1

37:16
    Sparta má puk pod kontrolou a míří ke Stezkovi ve vítkovické brance.

37:50
    Hosté se drží v útočném pásmu, ale Stezka má přehled.

38:05
    Dobrý pokus Erika Thorella, ale Stezka puk vytěsnil.

38:41
    Vítkovičtí v pásmu, drží se u branky, ale Kořenář je v pohotovosti.

38:48
    V závěru této části se domácí dočkali přesilovky, za hákování je mezi trestoměřiče odvelen Polášek.

39:27
    Po sérii přihrávek pálil Bukarts, ale jen do gólmanovy výstroje.

39:48
    Pražané dostali puk do středního pásma a hlídají si jej.

40:00

Další třetina začne přibližně v 19:14.

1/3 – 12:6
    2/3 – 10:9

Do druhé třetiny naskočili hosté poměrně zostra, ale Stezka dokázal svou branku uhájit. Sparta během přestávky získala trochu na sebevědomí, které předváděla ve svých výpadech na Stezkovu klec. Přesto se nakonec ke konci třetiny radovali domácí, když souhra Lakatoše a Fridricha skončila ve sparťanské brance. Těsný náskok budou chtít domácí navýšit nebo aspoň uhájit, ale Sparta se bodů jen tak lehce nevzdá.

40:01

40:01
    Vítkovice dohrávají přesilovku z předchozí části.

40:27
    Domácí se nahrnuli před sparťanskou klec, ale Kořenář byl pozorný.

40:48

41:34
    Sparta se lehce dostává do pásma, tam ale střílí spíše ze střední vzdálenosti.

42:02
    Puk končí mezi fanoušky.

42:22
    Znovu je vyrovnáno!!! Už už to vypadalo, že vítkovičtí pokryjí všechny snahy Sparty o to, jak se dostat do pásma, ale puk se nakonec dostal ke Kempnému, který poslal puk k brance a JAN BUCHTELE stojící před brankou poslal puk mezi Stezkovy betony – 2:2. Asistence: Michal Kempný.
    42:22 Jan BUCHTELE - 2:2

43:36
    Sparta znovu v útoku, ale tentokrát se jí nepodařilo dostat až k vítkovické kleci.

43:53
    Skupinka sparťanských fanoušků začíná hlasitěji povzbuzovat svůj tým.

43:58
    Sudí přerušují hru, ztratili oční kontakt s pukem, který ukrývá Stezkova výstroj.

44:28
    Od modré to zkusil Koch, Chlán u branky příležitost nedostal.

44:58
    Němečkova rozehrávka končí už ve středním pásmu.

45:40
    Pěkná spolupráce Fridricha s Grmanem, který si sjel těsně ke Kořenářovi, ale skóre se nemění.

46:22
    Hosté mají puk pod kontrolou a v klidu střídají.

46:40
    Kalus byl přistrčen u hostující klece, která se tak dostala mimo svou pozici. Následuje komerční přestávka.

47:30
    Domácí mají puk pod kontrolou u vlastní branky a střídají.

47:58
    Od modré pálil hned z první Stehlík, ale Kořenář byl na místě.

48:14
    Dnešní utkání sleduje 9 095 diváků, kteří tak splnili narozeninový sen o plné hale sportovního ředitele Vítkovic Romana Šimíčka.

49:15
    Sparta se drží na své útočné polovině, ale hledá volný přístup k vítkovické kleci.

49:41
    Vítkovičtí vtrhli do pásma, už to vypadalo, že se kotouč podařilo zasunout kolem betonů Kořenáře, ale hraje se dál.

50:15
    Další nájezd domácí pětice, ale hostující gólman měl dobrý výhled.

50:31
    Velmi kontroverzní rozhodnutí teď padlo na ledě, vítkovický hráč za obrovského křiku a pískotu putuje na trestnou lavici, i když ze závěrů na kostce je zřejmé, že k žádnému podrážení z jeho strany nedošlo..

50:31
    Za podrážení usedá na trestnou lavici domácí Gewiese.

50:52
    Sparta se drží v útočném pásmu, ale domácí je střeží výborně.

51:17
    Obrovská podpora publika se ozývá ze všech stran Ostravar arény.

51:54
    Výborný zákrok Stezky, který tvrdou střelu hostujícího beka z kruhu zastavuje lapačkou a umožňuje tak v přerušení svým spoluhráčům konečně vystřídat.

52:00
    Domácí se dostávají k puku, Chlán sprintuje s Fridrichem ke Kořenářovi, ale dnešní úspěšný střelec posílá puk mimo hostující klec.

52:31
    Vítkovičtí podnikli ještě jeden rychlý výpad, ale do hry se jim konečně vrací pátý hráč. Hosté přesilovku nevyužili.

52:46
    Sparta se protáhla do pásma, ale od modré vyslaný puk nemohl Stezku překvapit. Následuje komerční přestávka, ve které Sobotka diskutuje se sudími.

53:02
    Krieger bojoval za hostující brankou, ale byl osamocen.

53:31
    Kotouč za domácí brankou, ale vítkovičtí jsou v klidu.

53:43
    Vítkovice kombinovaly na zakázané uvolnění.

53:53
    Pražané se dostali ve středním pásmu k puku a přesunují se ke Stezkovi.

54:18
    Hosté se v pásmu dlouho neudrželi, vítkovický útok je ale zastaven ofsajdem.

54:30
    Ve střehu musel být teď hostující gólman, ale Lindbergovu střelu za svá záda nepustil.

55:05
    Dej bojoval v pásmu o puk s Krejčíkem, oba končí na ledě.

55:33
    Krieger si najížděl na branku, ale byl včas ubráněn.

56:07
    Hostující gólman drží puk za svou brankou, oba týmy střídají.

56:26
    Vítkovický Fridrich se protahoval s pukem podél mantinelu, ale byl faulován. Stezka ujíždí na střídačku.

56:30
    Za podrážení je potrestán hostující Polášek.

56:30
    Domácí trenéři si vybírají oddechový čas.

56:35
    Hosté dostali puk do středního pásma, Vítkovice musejí vycouvat.

56:50
    Domácí zpět v pásmu, fanoušci se dožadují gólu.

57:05
    Jejich přání je vyslyšeno, po nahrávce Gewieseho se od kruhu opřel do puku DOMINIK LAKATOŠ a dělovkou propaluje Kořenáře – 3:2. Asistence: Petr Gewiese, Roberts Bukarts.
    57:05 Dominik LAKATOŠ - 3:2

57:09
    Domácí budou hrát znovu přesilovku, Řepík zahrával vysokou holí.

57:41
    Hosté kontrolují kotouč, snaží se ho udržet ve svém útočném pásmu.

58:02
    Výpad domácí pětice mohl pečetit Marosz, ale puk namířil těsně kolem klece Kořenáře.

58:27
    Vítkovice v pásmu, ale nedaří se jim v něm udržet.

58:52
    Sparta se znovu protáhla až ke Stezkovi, dobře to myslel Horák, ale mířil vedle.

59:09

59:33
    Hosté ostřelují domácí klec ze všech stran, Stezky vyrazil kotouč betonem, odražený puk se dostal do kruhu na hostujícího hráče, který měl před sebou téměř zcela odkrytou klec, ale netrefil ji!!!

59:42
    Sparťanský gólman sprintuje na střídačku.

59:50
    Vítkovickým se nedaří dostat k puku.

59:53
    Stezka je v maximální pohotovosti, střeží těsný náskok Vítkovic jako lev.

59:56
    Domácí konečně vyhazují kotouč odrazem o mantinel ven z pásma.

HC Sparta Praha – MICHAL ŘEPÍK

Dnešní bitva je vybojována. Vítkovičtí v dnešním utkání otevřeli skóre v přesilovce po trefě Lakatoše, ještě v téže třetině ale hosté srovnali zásluhou Erika Thorella. I když měli hosté ostrý vstup do druhé části, nakonec to byli znovu domácí, kteří strhli vedení na svou stranu Fridrichem po jeho pěkné spolupráci s Lakatošem. Krátce po začátku třetí třetiny Pražané znovu dotáhli gólový stav po trefě Buchteleho. Domácí fanoušci se pak museli srovnat s rozhodnutím sudího o vyloučení vítkovického hráče, o jehož faulu by se po několikrát opakovaných záběrech dalo hodně diskutovat, ale hosté toho nedokázali využít. V závěru třetí třetiny byla domácím nabídnuta přesilovka, kterou dělovkou znovu využil dnešní kapitán Lakatoš. Další vyloučení Sparťanů na sebe nenechalo dlouho čekat, a tak mohli být domácí v klidu, ale Sparta se do svého oslabení opřela a sehrála ho aktivně. V samotném závěru ještě sáhla po hře bez brankáře, ale na bojovný výkon domácích to dnes už nestačilo.
    Já se s vámi loučím, mějte příjemný zbytek večera, užijte si nadcházející víkend a po reprezentační přestávce se budu těšit znovu na počtenou. (20:23:27)

Monika Baloghová

Branky a nahrávky: 2. Lakatoš (Krieger, Bukarts), 37. Fridrich (Lakatoš), 58. Lakatoš (Gewiese, Bukarts) – 14. E. Thorell (G. Thorell, Jandus), 43. Buchtele (Kempný)

Rozhodčí: Kika, Obadal – Gebauer, Axman

Diváci: 9 095