Tampa – Florida 4:1 (kon.) | Pittsburgh – Buffalo 3:1 (kon.) | Toronto – Calgary 5:4 (po pr.)
Montreal – Los Angeles 2:4 (kon.) | NY Islanders – Carolina 0:3 (kon.) | Vancouver – Minnesota 0:3 (kon.)
St. Louis – Colorado 2:3 (po pr.)
Toronto Maple Leafs
5:4 (2:2, 1:1, 1:1 - 1:0)
Calgary Flames
Neděle 11.12.2022, 01:00 • Scotiabank Arena, Toronto • NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:00.

Zdravím všechny fanoušky zámořské NHL! Dnes se spolu střetnou Toronto Maple Leafs a Calgary Flames.

Toronto se letos rozjíždělo pomaleji, z prvních deseti utkání jich šest prohrálo. Poté už si ale všechno sedlo a od začátku listopadu Maple Leafs z 18 zápasů jen jedinkrát vyšli bodově naprázdno. Vynikající forma se logicky promítla do tabulky Východní konference, kde jsou se 40 body až na 3. místě jen kvůli tomu, že letos mají ještě o něco lepší formu Boston a New Jersey. Torontu nicméně šlape jak tradičně obávaný útok, tak letos konečně i pevná obrana jištěná Iljou Samsonovem a Mattem Murraym, kteří se navzájem předhánějí ve skvělých výkonech. V posledních dvou duelech si oba připsali svá první letošní čistá konta.

William Nylander – 28 bodů (15+13)

Výkony Calgary jsou letos zatím nevyrovnané, a tak se tým s 29 body nachází na 7. místě Západní konference. Slabinou je útok, v němž zatím Jonathan Huberdeau ani Nazem Kadri nedokázali navázat na své loňské výkony, a nenahradili tak adekvátně Matthewa Tkachuka s Johnnym Gaudreauem. Právě Gaudreau si včera v dresu Columbusu poprvé zahrál proti svému bývalému klubu, kanadský bod si sice nepřipsal, ale Blue Jackets zvítězili 3:1.

11.02.2022 Calgary – Toronto 5:2
    13.11.2021 Toronto – Calgary 2:1 po prodl.
    14.04.2021 Toronto – Calgary 2:3 po prodl.

Daniel Vladař (CGY) – úspěšnost zákroků 91,2 %, 2,59 GAA

Toronto Maple Leafs: Murray (Samsonov) – Holl, Giordano, Liljegren, Sandin, Timmins, Brodie – Nylander, Matthews (A), Bunting – Marner (A), Tavares (C), Malgin – Joe. Anderson, Kämpf, Kerfoot – Simmonds, Holmberg, Aston-Reese.
    Trenér: Sheldon Keefe.

Calgary Flames: Vladař (Markström) – R. Andersson, Hanifin, C. Tanev (A), Weegar, Mi. Stone, Zadorov – Toffoli, E. Lindholm (A), Huberdeau – Mangiapane, Kadri, Dubé – Phillips, Backlund (A), Ružička – Lewis, Zohorna, Coleman.
    Trenér: Darryl Sutter.

Rozhodčí: Luxmore, Markovic – Cherrey, Apperson,.

00:01

00:12
    Domácí se velmi rychle dostali do útočného pásma a kapitán John Tavares z levého rohu hledal před brankou Denise Malgina. Daniel Vladař se proti němu stihnul přesunout a připsal si první důležitý zákrok.

01:46
    William Nylander dostal skvělou přihrávku na levý kruh, ještě ale bekhendovým pasem chtěl vylepšit pozici Michaelu Buntingovi. Ten byl těsně bráněn, takže nemohl zakončit.

02:28
    David Kämpf středem hřiště posílal kotouč na Kerfoota, jenž ovšem nezpracoval puk tak, aby z toho byla střela na branku.

03:56
    Calgary se poprvé dostalo do útočného pásma, ale puk na branku nedostalo. Místo toho zblokoval tvrdou střelu Michael Bunting, jenž rychle vyrazil do samostatného úniku, při němž byl faulován, ale přesto střelil do tyčky!
    03:56 Šance – Michael BUNTING

03:56
    Vyloučení v týmu Calgary Flames:
    Noah Hanifin – 2 min., držení.

04:50
    V oslabení naopak ujel Blake Coleman, jeho zakončení nadělalo Murraymu velké problémy.
    04:50 Šance – Blake COLEMAN

05:04
    Toronto právě vstřelilo branku!
    Po ubránění Colemanova úniku se domácí rychle vrátili do útočného pásma, kde Nylander jednoduše posunul kotouč od pravého mantinelu na střed AUSTONU MATTHEWSOVI, jenž se střelou z mezikruží nemýlil. Asistence: William Nylander a Rasmus Sandin.
    05:04 Auston MATTHEWS - 1:0

05:14
    Michael Stone – 2 min., vysoká hůl.

06:05
    Tato přesilovka v podání Toronta zatím nevypadá příliš povedeně, hosté vyhazují puk. Tak to ovšem bylo ze začátku i v předchozí početní převaze.

06:50
    Dillon Dubé ovšem tentokrát dojel kotouč u Matta Murrayho a v rohu tam šetří čas pro svůj tým.

07:14
    Calgary hraje v plném počtu.

07:46
    Calgary se snaží přesunout do útoku a konečně ohrozit Murrayho branku, čímž nyní nutí domácí tým k výhozu na zakázané uvolnění.

08:26
    Vyloučení v týmu Toronto Maple Leafs:
    Wayne Simmonds – 2 min., hrubost.

Nikita Zadorov – 2 min., krosček.

Následuje hra ve čtyřech na obou stranách.

09:13
    Calgary právě vstřelilo branku!
    Hosté využili prostoru na ledě, když Lindholm u modré čáry přenechal kotouč Huberdeauovi. Ten se nehnal do zakončení, namísto toho si počkal, než mu ze druhé vlny najel po levé straně NOAH HANIFIN, který z poměrně ostrého úhlu zápěstím vyrovnává. Asistence: Jonathan Huberdeau a Elias Lindholm.
    09:13 Noah HANIFIN - 1:1

10:26
    Oba týmy hrají v plném počtu.

10:50
    Domácí Toronto vlétlo do zápasu jako uragán, v prvních minutách soupeře k ničemu nepustilo. Vyrovnávací gól však hostům z Calgary pomohl, takže nyní je hra vyrovnaná.

11:54
    Bunting si u levého hrazení dobře posunul puk dopředu, načež mohl pálit téměř z rohu. Hanifin jeho ránu přizvedl vysoko.

12:35
    Maple Leafs v útočném pásmu velmi zrychlili hru, hostující obrana vůbec nestíhá. Marnerův bekhend však nebyl na ose hřiště přesný.

12:52
    Hosté nahodili kotouč na zadní mantinel, v rohu u něj byl jako první Dubé. Ten nahrál za sebe NAZEMU KADRIMU, jenž vyslal nechytatelnou střelu do protější šibenice. Asistence: Dillon Dubé a Andrew Mangiapane.
    12:52 Nazem KADRI - 1:2

14:10
    Kämpf zavezl kotouč za útočnou modrou čáru, Alexander Kerfoot však poté jednoduchou střelu poslal mimo branku a puku se ujímají Plameny.

15:08
    Hosté trochu překvapivě hrají celkem otevřeně, pro Toronto se nabízejí ideální možnosti pro nebezpečné protiútoky. Zatím jim to ale nevychází podle představ.

16:41
    Mikael Backlund – 2 min., krosček.

17:10
    Další věc, se kterou si Calgary zahrává, jsou vyloučení. Třetí dnešní přesilovka stačí domácím na druhý gól, který po Sandinově přihrávce mohl vstřelit WILLIAM NYLANDER. Na pravé straně zůstal úplně volný, kotouč mu sice krátce utekl, takže střela po ledě nevypadala úplně povedeně, ale asi právě proto překvapila Vladaře, kterému prošla pod betony. Asistence: Rasmus Sandin a Mitchell Marner.
    17:10 William NYLANDER - 2:2

18:55
    Mackenzie Weegar u modré čáry napřáhnul, poté si však kotouč ještě posunul a vypálil až napodruhé. Nepomohlo to, branku netrefil.

19:35
    Zach Aston-Reese nevybojoval kotouč u střídaček, puk opustil hřiště. Bude se tedy vhazovat na modré čáře blíž k brance Matta Murrayho.

20:00

První třetina kanadského souboje nabídla skvělý útočný hokej plný rychlosti. V úvodních minutách to vypadalo na jednoznačnou záležitost pro Toronto, které do utkání vlétlo po hlavě a zaslouženě se dostalo do vedení. Calgary se ovšem také včas dostalo do tempa a skóre otočilo. Nedává si ale zatím pozor na fauly, takže hned třikrát hrálo oslabení. Dvakrát toho domácí využili, a tak je stav vyrovnaný po dvou brankách na obou stranách.

20:20
    Nazem Kadri se hned na úvod druhé části prohnal po pravém křídle, přehodil si puk na bekhend a z rohu ho zkusil nahodit na branku.

20:58
    Maple Leafs kombinovali v útočném pásmu, zakončení vyšlo nakonec na Michaela Buntinga, jehož dalekou ránu Vladař chytil.

21:30
    Marku Giordanovi ujel puk z útočného pásma a Giordano nestíhal při návratu v rychlostním souboji s jedním z hostujících hráčů. Matt Murray se proto rozhodl vyjet daleko z branky, ale dost tím zariskoval a čelil poté několika zajímavým střelám soupeře, dvě z nich vyslal Blake Coleman.
    21:30 Šance – Blake COLEMAN

22:40
    Ve druhé třetině zatím pokračuje vysoké tempo hry, která se přelévá ze strany na stranu.

23:40
    Domácí sice vyhráli buly v útočném pásmu, jenže se posunuli těsně za modrou čáru, takže po nahození museli útočnou třetinu vyklidit.

24:01
    Radim Zohorna vybojoval kotouč uprostřed útočného pásma, nahrál k modré Zadorovovi, jehož tvrdou ránu Murray musel krýt.

25:26
    Nyní si týmy několikrát zdarma předaly kotouč, aniž by mezitím byla ohrožena jedna či druhá branka. Byla to snad první hluchá pasáž zápasu.

26:12
    Oživení chtěla zajistit první útočná formace Toronta, avšak ani té se nyní nepodařilo v útočném pásmu vymyslet něco strhujícího.

27:13
    Matthews obkroužil útočné pásmo, nakonec nabil TJ Brodiemu. Jeho tvrdou pecku Vladař vyrazil vysoko nad sebe, puk nakonec dopadl za branku.

28:30
    Už se hráči zase dostali do tempa, Dillon Dubé zůstal schovaný na útočné modré, kde na něj domácí trochu zapomněli. Díky dobré přihrávce se hostující forvard dostal ke slušnému zakončení z levého kruhu, které Matt Murray vyrazil ramenem.

29:50
    Nazem Kadri si při vyvážení puku zpoza vlastní branky troufl na riskantní kličku a s rozehrávkou si dával načas. Domácí útočníci mu kotouč zezadu nakonec sebrali a ohrozili Vladaře.

31:11
    Hosté situaci u vlastní branky ustáli a sami hned přišli s odpovědí. Mikael Backlund nejprve z mezikruží trefil tyčku, puk se ale odrazil k pravému mantinelu před TREVORA LEWISE. Ten se s tím nepáral, napřáhl a skvělou ranou vrací svému týmu vedení. Asistence: Mikael Backlund.
    31:11 Trevor LEWIS - 2:3

31:37
    Mark Giordano – 2 min., hákování.

32:30
    Domácí nejdřív vyhodili, napodruhé se už ale Plameny rozmístily po útočném pásmu. Tyler Toffoli dvakrát nebezpečně střílel, Matt Murray teď pomáhá svému týmu dobrými zákroky.

33:12
    Po krásné přihrávce zpoza branky Andrew Mangiapane znovu zazvonil na Murrayho tyčku!
    33:12 Tyčka – Andrew MANGIAPANE

33:37
    Toronto hraje v plném počtu.

34:12
    Domácí se po ubráněném oslabení okamžitě přesunuli do útoku, Matthewsova střela zleva Vladařovi vypadla. Hostující gólman vůbec netušil, že má kotouč přímo před sebou, jeden z jeho spoluhráčů ale včas zasáhl.

35:40
    Utkání je opravdu vyrovnané, momentálně to dokládá i počet střel na branku. Oba týmy stále nepolevují z maximálního nasazení.

36:30
    Calgary už si dává trochu větší pozor v obraně, i co se disciplíny týče, a rádo by dohrálo třetinu za tohoto stavu.

37:19
    Asi jsem to zakřikl, protože právě Flames byli ve vlastním pásmu zcela rozhozeni. Na ose hřiště si na puk počkal WILLIAM NYLANDER, jehož střela zápěstím byla tečována obráncem mimo Vladařův dosah. Asistence: Auston Matthews.
    37:19 William NYLANDER - 3:3

38:12
    Sám proti Vladařovi ujel Denis Malgin, zezadu ho ale otravoval Michael Stone. Daniel Vladař zřejmě uhodl soupeřův záměr a pohotově zasáhl vyrážečkou.
    38:12 Šance – Denis MALGIN

39:46
    V poslední minutě třetiny se ještě hra kouskuje kvůli nepovedeným nahozením Calgary.

40:00

Ve druhé části pokračoval vyrovnaný rychlý hokej se spoustou velkých šancí. Calgary se nejprve dostalo zpět do jednobrankového vedení, stejně jako v první třetině Toronto necelé tři minuty před koncem vyrovnalo. Bude tedy zajímavé sledovat, zda se něco v poslední dvacetiminutovce změní a týmy budou opatrnější, či nikoli.

40:30
    Toronto zastavilo první útočný nájezd Plamenů a nyní chystá vlastní útok zpoza Murrayho branky.

41:47
    David Kämpf prověřil svého krajana Vladaře jednoduchou střelou zápěstím z pravého kruhu. Gólman v českém souboji obstál.

42:07
    Wayne Simmonds – 2 min., podrážení.

42:22
    Mitch Marner vyvezl puk za útočnou modrou, kde se u mantinelu snažil ušetřit co nejvíce času.

43:18
    Flames mají zatím problém zavézt puk do útočného pásma, nyní se z něj vyhánějí sami příliš prudkým nástřelem po mantinelu.

43:31
    Jednoduchou střelou z levého rohu překvapil Murrayho NOAH HANIFIN. Zdálo se, že domácí gólman má puk pod kontrolou, a tak sudí přerušili hru, jenže právě v tu chvíli kotouč Murraymu propadl až za brankovou čáru. Po kontrole videa nakonec rozhodčí gól uznávají za platný, Calgary jde potřetí v tomto utkání do vedení. Asistence: Adam Růžička a Andrew Mangiapane.
    43:31 Noah HANIFIN - 3:4

44:20
    Adam Růžička vyjel zpoza branky, aby nabil doprostřed Tyleru Toffolimu. Jeho rána byla vytečována do ochranné sítě.

45:32
    Čtvrtý gól hostů Toronto zřejmě zaskočil, protože nyní schopné založit pořádnou útočnou akci. Naopak má štěstí, že útok Calgary zastavuje ofsajd.

46:10
    Tak to netrvalo úplně dlouho. Tvrdá Matthewsova pecka se od zadního mantinelu odrazila příhodně k MICHAELU BUNTINGOVI, jenž číhal na dorážku u levé tyčky. Přesně tam puk přišel, a tak zakončení do odkryté části branky nebylo pro domácího útočníka složitým úkolem. Asistence: Auston Matthews a William Nylander.
    46:10 Michael BUNTING - 4:4

47:50
    Díky tomu, že před chvilkou byla komerční přestávka, jsou na ledě opět Matthews s Nylanderem a Buntingem. Vypadá to jako přesilovka se střelami snad odkudkoli.

48:43
    Sebevědomí se opravdu snadno přesouvá z jednoho týmu na druhý, Leafs ožili, ale Calgary si nechce nechat zápas utéct.

49:48
    Už chvilku se hraje bez přerušení, nepřichází žádná opatrnost, naopak oba týmy přidávají na intenzitě.

50:40
    Mitchell Marner dobrou střelou zápěstím protáhl Vladaře, donutil ho k solidnímu zákroku pravým betonem.

51:19
    Mark Giordano zkusil za jízdy střelu zápěstím přes obránce. Nebyl to špatný pokus, protože Vladař ho viděl až na poslední chvíli a na poslední chvíli zasáhl vyrážečkou.

52:07
    Nylander nabral pořádnou rychlost na pravé straně, odkud pálil na protější tyč. Tím Danielu Vladařovi nenadělal moc starostí.

52:28
    Michael Bunting – 2 min., hrubost.

Noah Hanifin – 2+2, vysoká hůl, první dvě minuty odpyká Radim Zohorna.

53:05
    Dva hráči Flames ujeli do přečíslení, jenže Mikaelu Backlundovi v rozhodující moment puk přeskočil hokejku.

54:02
    Leafs rychle kombinovali v útočném pásmu, bylo z toho několik střel Matthewse, Marnera i Nylandera. Ne všechny však prošly na branku.

54:28

55:18
    Daniel Vladař – 2 min., podrážení, odpyká Tyler Toffoli.

55:54
    Matthews míchal s pukem za Vladařovou klecí, aby na sebe upoutal pozornost, a následně nabil Williamu Nylanderovi na pravý kruh. Puk prošel těsně kolem protější tyče, Nylander si na hattrick bude muset počkat.

56:22
    Toronto si bere oddechový čas.

56:38
    Nylander pálil z téměř stejné pozice, Tanev ale puk tečoval mimo branku. Calgary poté vyhazuje.

57:02
    Domácí dělají vše pro to, aby se vyhnuli prodloužení. John Tavares zkusil rychlý výpad z levého kruhu před branku.

57:18

58:20
    Závěr utkání patří zcela jednoznačně Torontu, Daniel Vladař ale drží pro svůj tým alespoň bod.

59:35
    V poslední minutě třetiny už se hraje spíš prodloužení, neboť oba celky předvedly nebezpečné protiútoky.

60:00

Ve třetí třetině se opět skóre posunulo o jednu branku na každé straně, a tak ani po 60 minutách nelze určit, který z týmů si zaslouží bod navíc. Na straně domácích dnes ještě více než obvykle září duo Matthews – Nylander, které zařídilo všechny čtyři góly svého týmu.

60:01

60:03
    Jonathan Huberdeau – 2 min., vysoká hůl.

60:10
    Hned na začátku prodloužení si hosté výrazně komplikují situaci, Matthews po vyhraném vhazování pálil zprava nepřesně.

60:43
    Při přesilovce Toronta proti pouhým třem obráncům bylo v podstatě jen otázkou času, než někdo ze čtveřice Matthews – Tavares – Marner – Nylander udeří. Podařilo se to MITCHELLU MARNEROVI, který se u levého mantinelu odhodlal ke střele zápěstím, ta byla zblokovaná, jenže se odrazila přímo k němu. Okamžitě proto přišla dorážka, na kterou zmatený Vladař neměl šanci zareagovat. Asistence: William Nylander a John Tavares.
    60:43 Mitchell MARNER - 5:4

Souboj dvou kanadských týmů přinesl přesně to, co od něj fanoušci mohli chtít: rychlý hokej plný šancí na obou stranách s celkem devíti góly. Šťastnějším celkem je nakonec Toronto, které muselo hned třikrát dotahovat. Pomohly mu k tomu přesilové hry, protože nepoučitelné Calgary hned sedmkrát faulovalo, naposledy hned na začátku prodloužení. Maple Leafs tři přesilovky využili a berou bod navíc.

Utkání ve Scotiabank Arena sledovalo 18 857 diváků.

3. Auston Matthews (TOR) – 1+2

Děkuji vám za pozornost, přeji krásnou třetí adventní neděli a všem Danám vše nejlepší k svátku! (04:12:54)

Ondřej Mikušek

Branky a nahrávky: 6. Matthews (Nylander, Sandin), 18. Nylander (Sandin, Marner), 38. Nylander (Matthews), 47. Bunting (Matthews, Nylander), 61. Marner (Nylander, Tavares) – 10. Hanifin (Huberdeau, E. Lindholm), 13. Kadri (Dubé, Mangiapane), 32. Lewis (Backlund), 44. Hanifin (Ružička, Mangiapane)

Rozhodčí: Luxmore, Markovic – Cherrey, Apperson,

Diváci: 18 857.